PDA

Επιστροφή στο Forum : Soldiers coming home to unsuspecting families



Thomelef
07-04-13, 15:35
ίσως ότι πιο συγκινητικό έχω δεί ποτέ μου.

η ελίνα πάντα μου έλεγε το πόσο γουμάρι είμαι και το ότι δεν συγκινούμαι με τπτ. αυτό το βίντεο με έκανε πραγματικά να κλάψω. δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή είμαι μπαμπάς και δεν θέλω ούτε να φαντάζομαι το πως θα ήταν να έχω να δώ την κορούλα μου και τη γυναίκα μουγια πάνω απο ένα χρόνο, ή επειδή το συγκεκριμένο βίντεο είναι τόσο δυνατό που σε λυγίζει.

δείτε το, είναι πολύ ωραίο...

https://www.youtube.com/watch?v=sqvq1jpXFUA

STREETRACING
07-04-13, 16:20
Φανταστικά βίντεο
Ευχαριστώ Θωμά

VanVIC
07-04-13, 16:34
Δυνατές στιγμές, μακάρι να επιστρέψουν όλοι στα σπίτια τους και να μην ξαναφύγουν.

Azurius
07-04-13, 17:07
Συγνώμη που θα γίνω ο μ@λ@κ@ς της παρέας αλλά ξόδεψα 10 λεπτά απο τη ζωή μου για να δω τους Αμερικλάνους στρατιώτες να γυρνάνε και τα παιδάκια και οι γυναίκες τους να κλαίνε απο συγκίνηση. ΟΚ θα το δεχόμουν αλλά όχι έτσι. Αυτά τα βιντεάκια με τις επικές συγκινητικές στιγμές υποδοχής ειδικά για αυτό τον λαό με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Και όλα για την επιστροφή τους απο το Ιράκ εκτός απο κανα δυο αποσπάσματα. Τα παιδάκια του Αφγανού, του Ιρακινού, του Ιρανού και γω δεν ξέρω ποιανού άλλου τι θα υποδεχτούν; Θα μου πείτε "Έλα ρε μεγάλε πόλεμος χωρίς θύματα δε γίνεται". Accepted. Αλλά αυτή Αμερικλάνικη υπερδύναμη δεν διακρίνει μαχητές και άμαχους. Θα μου ξαναπείτε "Άσε μας ρε Στελάκη, γιατί αυτοί λίγα έκαναν;" Και πάλι accepted. Αυτοί όμως δεν πήγαν στην άλλη μεριά του κόσμου και καλά για να αποκαταστήσουν τη Δημοκρατία και την σταθερότητα στην περιοχή. Ενώ οι Αμερικλάνοι παντού. Μy ass ήρωες. Sorry ξαδερφάκι, είσαι αίμα μου και σε έχω ψηλά και το ξέρεις. Φέρε τον εαυτό σου όμως μια φορά στη θέση του Αμερικλάνου που κάνει ένα χρόνο να δει την οικογένειά του και μετά στη θέση του Αφγανού, Ιρακινού, Ιρανού που κάποιος @!#$!@ απο την άλλη άκρη του πήρε ό,τι πιο πολυτιμότερο είχε και δεν πρόκειται να το ξαναδεί. Για οποιοδήποτε άλλο στρατιώτη παίζει και να με άγγιζε. Γι αυτή τη !@#όρατσα ούτε που με αγγίζει. Και για να καταλάβετε τι εννοώ δείτε και την άλλη πλευρά.

Hey Dad, I know what you did last year!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=8wsG879jBPs

Ξέρω οτι είναι προσβλητικό και σκληρό όλο το ποστ μου, αλλά παρακαλώ να μείνει αυτούσιο απο τους mod και admin. Αν πάλι είναι τόσο προκλητικό, ας κατέβει΄.

pilot
07-04-13, 17:11
ένα δίκιο το έχει ο παλιοVAGιτης(ουστ απο δω)... αλλά έτσι είναι με τις ''υπερδυνάμεις''.. προστατεύουν τα ''συμφέροντά'' τους whatever it takes.. Οποιοδήποτε κράτος λίγο πολύ τα ίδια θα έκανε, δυστυχώς..

Thomelef
07-04-13, 17:26
στο βάθος βάθος πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι είτε οι μεν είτε οι δεν, είναι άνθρωποι που τους βάζουν άλλοι, να κάνουν πράγματα που δεν θέλουν.

την ίδια συγκίνηση θα μου προκαλούσε ένα ίδιο βίντεο, με πρωταγωνιστές ανθρώπους απο οποιαδήποτε εθνικότητα.

ξαδερφάκι, σε αγαπάω σε εκτιμάω, είσαι αίμα μου, αλλά αυτό που γράφεις, μπάζει απο 1002 μεριές. βλέπουμε ανθρώπους που τους ξεσπιτώνουν για μήνες ολόκληρους, μακρυά απο τις οικογένειες τους, επειδή μια χούφτα μλκς το αποφάσισαν. και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τπτ άλλο, παρά να υπακούσουν και να παν.

το ποιος είναι σε χειρότερη θέση απο τους 2 λαούς, σαφώς και ε΄ναι φανερό. μην φτάνουμε όμως σε σημείο να ισοπεδώνουμε τα πάντα, επειδή μάθαμε να λέμε ότι οι αμερικάνοι είναι γτπ.

Azurius
07-04-13, 17:50
στο βάθος βάθος πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι είτε οι μεν είτε οι δεν, είναι άνθρωποι που τους βάζουν άλλοι, να κάνουν πράγματα που δεν θέλουν.

την ίδια συγκίνηση θα μου προκαλούσε ένα ίδιο βίντεο, με πρωταγωνιστές ανθρώπους απο οποιαδήποτε εθνικότητα.

ξαδερφάκι, σε αγαπάω σε εκτιμάω, είσαι αίμα μου, αλλά αυτό που γράφεις, μπάζει απο 1002 μεριές. βλέπουμε ανθρώπους που τους ξεσπιτώνουν για μήνες ολόκληρους, μακρυά απο τις οικογένειες τους, επειδή μια χούφτα μλκς το αποφάσισαν. και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τπτ άλλο, παρά να υπακούσουν και να παν.

το ποιος είναι σε χειρότερη θέση απο τους 2 λαούς, σαφώς και ε΄ναι φανερό. μην φτάνουμε όμως σε σημείο να ισοπεδώνουμε τα πάντα, επειδή μάθαμε να λέμε ότι οι αμερικάνοι είναι γτπ.
Άποψή σου Θωμάκο και είναι απόλυτα σεβαστή. Έχω τη δική μου άποψη στο θέμα. Η ένστασή μου είναι στον τρόπο που παρουσιάζεται το βίντεο (και δεν εννοώ εσένα) κατά την επιστροφή μετά απο όλα όσα έκαναν εκεί που ήταν. Το τι έκαναν; Το βίντεο που σήκωσα το δείχνει. Εγώ έμεινα στην εικόνα του πατέρα που κρατάει το διαμελισμένο κορμάκι του παιδιού του. Όχι οτι όλα τα υπόλοιπα με τις ομαδικές εκτελέσεις, την άσκηση σωματικής βίας σε άμαχο πληθυσμό κτλ είναι καλύτερα...

Και κάθομαι και βλέπω τα βιντεάκια όλων αυτών που γύρισαν στα σπίτια τους σαν ήρωες (και καλά έκαναν και γύρισαν) ενώ είχαν κλείσει πόσα σπίτια ένας Θεός ξέρει. Θα μου πείτε και πάλι "Εντολές ακολουθούσαν." ΟΚ. Ξαναμανά accepted. Ήταν επιλογή τους και όχι υποχρέωσή τους, γιατί σε όλον τον κόσμο, οι εξωκρατικές επιχειρήσεις είναι εθελοντικές. Φράγκα θα μου πείτε. Και ποιος δε θέλει;.....

Θα ήθελα να ήξερα, αν έβλεπαν οι οικογένειες αυτών που γύρισαν στα σπίτια τους, τα χιλιάδες βιντεάκια που κυκλοφορούν με όλα τα επακόλουθα του "υπερβάλοντα ζήλου επί το καθήκον" (γιατί αυτή ήταν η επίσημη απάντηση του τότε επικεφαλής στο Ιράκ, στρατηγού Ντέιβιντ Πετρέους σε ερώτηση δημοσιογράφου για το τι δικαιολογεί την τόσο υπερβολική βία σε βάρος των αμάχων) των δικών τους ανθρώπων, τι θα έλεγαν. Στο φινάλε πείτε με ρατσιστή, δεν με νοιάζει, αλλά για αυτόν το λαό δε δέχομαι κανένα επική επικρότηση. Ανθρώπινο είναι μόνο το ότι γύρισαν. Τίποτε άλλο.

Kαι για να πάω και στην άλλη πλευρά και πάλι, φαντάζομαι όντως (καθότι ακόμα δεν είμαι πατέρας) και αυτά τα παιδιά έχουν δικαίωμα να γελάσουν....


https://www.youtube.com/watch?v=bG-Q25rSpMU

Καταλαβαίνω οτι για κάποιους είναι τραβηγμένα αυτά που λέω, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι.... Και για να μην ξεχειλωθεί και άλλο το θρεντ δε σχολιάζω άλλο. thumb thumb

VanVIC
07-04-13, 18:01
Δεν καταλαβάινω προς τί η αντιπαράθεση.
Είναι πολύ συγκεκριμένο το αρχικό post του Θωμά, μίλησε για τα συναισθήματά του για τo συγκεκριμένο video.
Δεν προσπαθώ να κάνω τον συνήγορο του Θωμά, ούτε έχω τέτοια πρόθεση, υποθέτω πως δεν το χρειάζεται κιόλας αλλά δεν είδα πουθενά να αποτυπώνει άποψη για το αν κάνουν καλά ή όχι που πάνε σε πόλεμο κλπ κλπ για να προκύπτουν αντιπαραθέσεις.
Υπάρχει κάποιος που μένει ασυγκίνητος βλέπωντας το video αυτό;
Ας μείνουμε σ'αυτό.
Για αναλύσεις για σχετικές καταστάσεις, όποιος θέλει, πιστευω μπορεί να ανοίξει ένα άλλο thead και να παρατεθούν απόψεις, γνώμες, θέσεις κλπ.

Azurius
07-04-13, 18:06
Δεν καταλαβάινω προς τί η αντιπαράθεση.
Είναι πολύ συγκεκριμένο το αρχικό post του Θωμά, μίλησε για τα συναισθήματά του για τo συγκεκριμένο video.
Δεν προσπαθώ να κάνω τον συνήγορο του Θωμά, ούτε έχω τέτοια πρόθεση, υποθέτω πως δεν το χρειάζεται κιόλας αλλά δεν είδα πουθενά να αποτυπώνει άποψη για το αν κάνουν καλά ή όχι που πάνε σε πόλεμο κλπ κλπ για να προκύπτουν αντιπαραθέσεις.
Υπάρχει κάποιος που μένει ασυγκίνητος βλέπωντας το video αυτό;
Ας μείνουμε σ'αυτό.
Για αναλύσεις για σχετικές καταστάσεις, όποιος θέλει, πιστευω μπορεί να ανοίξει ένα άλλο thead και να παρατεθούν απόψεις, γνώμες, θέσεις κλπ.

Δεν υπάρχει ούτε κακία, ούτε αντιπαράθεση, ούτε διάθεση για παρεξηγήσεις. Ιδίως με τον ξάδερφό μου. Αλοίμονο! Είπα την άποψή μου (ως προς την τελευταία γραμμή "δείτε το είναι πολύ ωραίο") και τέλος. Και επειδή και ο ίδιος κατανοώ ότι πηγαίνει πολύ μακριά η βαλίτσα αν αναλωθούμε σε συζητήσεις για το αν είναι καλό ή όχι ό,τι κι αν έκαναν οι Αμερικλάνοι εκεί, είπα οτι δε σχολιάζω άλλο. thumb

Thomelef
07-04-13, 18:10
Άποψή σου Θωμάκο και είναι απόλυτα σεβαστή. Έχω τη δική μου άποψη στο θέμα. Η ένστασή μου είναι στον τρόπο που παρουσιάζεται το βίντεο (και δεν εννοώ εσένα) κατά την επιστροφή μετά απο όλα όσα έκαναν εκεί που ήταν. Το τι έκαναν; Το βίντεο που σήκωσα το δείχνει. Εγώ έμεινα στην εικόνα του πατέρα που κρατάει το διαμελισμένο κορμάκι του παιδιού του. Όχι οτι όλα τα υπόλοιπα με τις ομαδικές εκτελέσεις, την άσκηση σωματικής βίας σε άμαχο πληθυσμό κτλ είναι καλύτερα...

Και κάθομαι και βλέπω τα βιντεάκια όλων αυτών που γύρισαν στα σπίτια τους σαν ήρωες (και καλά έκαναν και γύρισαν) ενώ είχαν κλείσει πόσα σπίτια ένας Θεός ξέρει. Θα μου πείτε και πάλι "Εντολές ακολουθούσαν." ΟΚ. Ξαναμανά accepted. Ήταν επιλογή τους και όχι υποχρέωσή τους, γιατί σε όλον τον κόσμο, οι εξωκρατικές επιχειρήσεις είναι εθελοντικές. Φράγκα θα μου πείτε. Και ποιος δε θέλει;.....

Θα ήθελα να ήξερα, αν έβλεπαν οι οικογένειες αυτών που γύρισαν στα σπίτια τους, τα χιλιάδες βιντεάκια που κυκλοφορούν με όλα τα επακόλουθα του "υπερβάλοντα ζήλου επί το καθήκον" (γιατί αυτή ήταν η επίσημη απάντηση του τότε επικεφαλής στο Ιράκ, στρατηγού Ντέιβιντ Πετρέους σε ερώτηση δημοσιογράφου για το τι δικαιολογεί την τόσο υπερβολική βία σε βάρος των αμάχων) των δικών τους ανθρώπων, τι θα έλεγαν. Στο φινάλε πείτε με ρατσιστή, δεν με νοιάζει, αλλά για αυτόν το λαό δε δέχομαι κανένα επική επικρότηση. Ανθρώπινο είναι μόνο το ότι γύρισαν. Τίποτε άλλο.

Kαι για να πάω και στην άλλη πλευρά και πάλι, φαντάζομαι όντως (καθότι ακόμα δεν είμαι πατέρας) και αυτά τα παιδιά έχουν δικαίωμα να γελάσουν....

https://www.youtube.com/watch?v=bG-Q25rSpMU

Καταλαβαίνω οτι για κάποιους είναι τραβηγμένα αυτά που λέω, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι.... Και για να μην ξεχειλωθεί και άλλο το θρεντ δε σχολιάζω άλλο. thumb thumb

ρε στέλιο...δλδ τι θα έπρεπε να πούμε στα 2χρονα και 5χρονα του βίντεο που κλαίνε και πηδάνε στην αγκαλιά των μπαμπάδων τους???καλά να πάθετε κωλόπαιδα, επειδή η χώρα σας με το έτσι θέλω τους έστειλε στο ιρακ για πόλεμο???

ειλικρινά με εκπλήσεις με αυτά που γράφεις.

pilot
07-04-13, 19:16
Δεν καταλαβάινω προς τί η αντιπαράθεση.
Είναι πολύ συγκεκριμένο το αρχικό post του Θωμά, μίλησε για τα συναισθήματά του για τo συγκεκριμένο video.
Δεν προσπαθώ να κάνω τον συνήγορο του Θωμά, ούτε έχω τέτοια πρόθεση, υποθέτω πως δεν το χρειάζεται κιόλας αλλά δεν είδα πουθενά να αποτυπώνει άποψη για το αν κάνουν καλά ή όχι που πάνε σε πόλεμο κλπ κλπ για να προκύπτουν αντιπαραθέσεις.
Υπάρχει κάποιος που μένει ασυγκίνητος βλέπωντας το video αυτό;
Ας μείνουμε σ'αυτό.
Για αναλύσεις για σχετικές καταστάσεις, όποιος θέλει, πιστευω μπορεί να ανοίξει ένα άλλο thead και να παρατεθούν απόψεις, γνώμες, θέσεις κλπ.
ακριβώς αυτό..αν αυτοί που επέστρεφαν ήταν για παράδειγμα εργάτες σε oil rigs στην μέση του ωκεανού πάλι τα ίδια συναισθήματα θα ''έβγαζε'' το βίντεο.. είναι και η μουσική λίγο συγκινητική και επειδή δείχνει παιδιά ''αγγίζει'' τους γονείς λίγο περισσότερο..

Thomelef
07-04-13, 19:31
......

φυσικά και το νόημα που ήθελα να βγάλω, ήταν το πόσο συγκινητικό είναι να βλέπεις τα αθώα παιδάκια να σμίγουν με τους μπαμπάδες τους που έχουν να δούν τόσο καιρό.

φυσικά το γεγονός ότι λείπουν στο συγκεκριμένο μέρος για τον σκοπό που έχουν σταλεί, μεγαλώνει την λαχτάρα του να τους ξαναδούν, λόγο της τεράστιας ανυσηχίας που δημιουργείται για το αν τύχει μέχρι και το μοιραίο.

Kostas_1
07-04-13, 19:52
Take it easy παιδες.

Χαλαρωστε λιγο, μην βλεπετε τα πραγματα παντα στην ακραια τους οψη.

PANOS-E60
07-04-13, 19:56
τα οφ τοπικ εφυγαν. Μενουμε στο θεμα μας. thumb :thnx:

Thomelef
07-04-13, 20:06
ειδικά το σχεδόν τρίχρονο που ίσα ίσα που μιλάει και κάθεται πάνω στον άγιο βασίλη, πραγματικά με τσάκισε όταν είπε...daddy...i miss you. i love you.

αθώες ψυχούλες που μόνο αλήθεια ξέρουν να λένε ρε γμτ...

Thomelef
07-04-13, 20:07
δεν μιλάμε για τα του πολέμου ρε μλκ...ΟΕΟ!!!


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

oldcarskickass
07-04-13, 22:48
στο βάθος βάθος πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι είτε οι μεν είτε οι δεν, είναι άνθρωποι που τους βάζουν άλλοι, να κάνουν πράγματα που δεν θέλουν.

την ίδια συγκίνηση θα μου προκαλούσε ένα ίδιο βίντεο, με πρωταγωνιστές ανθρώπους απο οποιαδήποτε εθνικότητα.

ξαδερφάκι, σε αγαπάω σε εκτιμάω, είσαι αίμα μου, αλλά αυτό που γράφεις, μπάζει απο 1002 μεριές. βλέπουμε ανθρώπους που τους ξεσπιτώνουν για μήνες ολόκληρους, μακρυά απο τις οικογένειες τους, επειδή μια χούφτα μλκς το αποφάσισαν. και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τπτ άλλο, παρά να υπακούσουν και να παν.

το ποιος είναι σε χειρότερη θέση απο τους 2 λαούς, σαφώς και ε΄ναι φανερό. μην φτάνουμε όμως σε σημείο να ισοπεδώνουμε τα πάντα, επειδή μάθαμε να λέμε ότι οι αμερικάνοι είναι γτπ.

Το βιντεάκι από την ανθρώπινη πλευρά του είναι όντως συγκινητικό, αλλά μην ξεχνάς ότι αν θυμάμαι καλά στο Ιράκ δεν τους έκαναν draft όπως στο βιετνάμ αλλά είναι ένα επάγγελμα που διάλεξαν να κάνουν...

Οποιαδήποτε ενασχόληση με όπλα ρε συ περιμένει από εσένα κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσεις το όπλο. Και ο μόνος σκοπός του όπλου είναι η αφαίρεση ζωής.-

Γιαυτό άλλωστε τα έκανα τόσο απλά, ακόμα και ένα πιτσιρίκι 6 χρονών μπορεί να τα χειριστεί, ενώ πχ μια ένεση ατροπίνης όχι.

Το πάω αλλού και το ξέρω, αλλά έτσι είναι, προσωπικά βλέποντας το βίντεο το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι για να γυρνάει αυτός ο στρατιώτης σπίτι του κάποιος άλλος στρατιώτης ή μη (οποιασδήποτε εθνικότητας) απλά δεν, και μάλιστα για οικονομικούς λόγους.