PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξατμίσεις



NikosE92
06-04-13, 18:23
Κάνω μια έρευνα για ίσως μελλοντική αγορά
και θα ήθελα να ακούσω γνώμες (όποιος έχει όρεξη για κουβέντα βασικά)

Προσωπικά μου αρέσει η παρακάτω
Source (https://www.akrapovic.com/en/Automotive/Products/Pages/Product.aspx?BrandId=4a4b6765-d6fd-4458-a6f9-c1e7c1691474&ModelId=28470357-4073-4208-9184-ba576ef9f6c5&ModelYearId=b90a05a3-e01a-4421-ab1a-6f7728122082&ProductId=229&ProductFilter=Active&DisplayName=BMW%20335i+%28E92%29%20S-BME92%2f335SS+Evolution+Line+%28SS%29)

αλλά δεν ξέρω αν έχει καταλύτη ...

H συγκεκριμένη εταιρεία βγάζει 2 σετ εξατμίσεων, για 335 αλλά φαινομενικά
είναι ίδιες, μπορεί κάποιος να μου πει τη διαφορά ?

Ευχαριστώ, για όποια διευκρίνηση προκύψει

Spiros335i
06-04-13, 19:04
Η συγκεκριμενη Νικο δεν εχει καταλυτες και βγαινει σε stainless steel και σε Titanium
με την πρωτη να ειναι αρκετα πιο φθηνη και λιγο πιο βαρια και η δευτερη αρκετα πιο ακριβη και λιγο πιο ελαφρια!

Δεν νομιζω να εχουν αλλη διαφορα (και η εμφανιση δεν ειναι ιδια φυσικα)

Να κανω μια ερωτηση? Γιατι δεν ξεκινας απο downpipes?

mark e92
06-04-13, 19:07
Popay!!!
Να υπολογίζεις γυρω στα 2000 για ολόσωμη.

Harisp
06-04-13, 19:07
Αυτή η εξάτμιση που κοιτάς είναι ότι καλύτερο σε ποιότητα πιστεύω.

Άποψή μου είναι να βάλεις ΜΟΝΟ downpipes...δεν χρειάζεται το υπόλοιπο σύστημα αν δεν σκοπεύεις να δουλέψεις μεθανόλες και υπερβολικές πιέσεις.
Άσε που θα κάνει και πολύ θόρυβο...
Εγώ αν άλλα εξάτμιση μετά τα downpipes θα το έκανα περισσότερο για τη διαφορά βάρους(20-25 κιλά) και λιγότερο για την απόδοση(+10-15) άλογα.

mark e92
06-04-13, 19:17
Μόνο dp και προκατ να βάλεις τα υπόλοιπα άστα όπως είναι. Θα χάσεις και το εργοστασιακό look και θα βγάλει και θόρυβο.

Christos 330
06-04-13, 19:42
Νικο καλη αυτη που βλεπεις ισως η κορυφαια θα ελεγα !!!

Αλλα μια πολυ καλη εξατμηση ειναι και η https://www.eisenmann-sportauspuff.de/EN/NEWS/News-2011/2011_06_21_BMW_E92_335i.php !!!

Spiros335i
06-04-13, 19:49
Νικο καλη αυτη που βλεπεις ισως η κορυφαια θα ελεγα !!!

Αλλα μια πολυ καλη εξατμηση ειναι και η https://www.eisenmann-sportauspuff.de/EN/NEWS/News-2011/2011_06_21_BMW_E92_335i.php !!!

Χρηστο μονο τελικο ειναι ?

STREETRACING
06-04-13, 19:54
Αν δεν φοβάσαι καντο catless .
Ελαχιστοποίηση θερμοκρασίας καυσαεριων.
Και εξάτμιση σε έλληνα , και τελικά Μαμα.
Δεν χρειάζονται εδώ κ παρα πολλα χρόνια πια οι μάρκες.

Christos 330
06-04-13, 19:57
Χρηστο μονο τελικο ειναι ?

Ναι τελικο αν μπεις στο site εχει και τα υπολοιπα !!!

mark e92
06-04-13, 20:01
Μονο τελικο δεν κανεις τιποτα μονο θορυβο θα βγαλει.

NikosE92
06-04-13, 20:06
Ένας-ένας κύριοι γιατί μπερδεύομαι :)

Αυτή που κοιτάω δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ καταλύτες ??
Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει καταλύτης για τη καλύτερη λειτουργία
του αυτοκινήτου .... δεν βγάζει η acrapovic χωρίς προκαταλύτες αλλά με καταλύτη ?

Τα downpipes είναι μέσα στα πλάνα, από την ίδια εταιρεία, απλά δεν το έγραψα
για να τα λέω ένα-ένα :D

mark e92
06-04-13, 20:12
Δεν παιζει χωρις καθολου καταλυτες το θεμα ειναι να βγαζει και καρτουλα. (ΚΤΕΟ???)

NikosE92
06-04-13, 20:15
Bρε η καρτούλα είναι το λιγότερο ... μην έχω θέματα με check
και καυσαέρια μετά, δεν είναι civic ..... πιστεύω καταλύτης πρέπει να υπάρχει

Είναι σίγουρο??? καμιά εταιρεία δεν βγάζει χωρίς προκαταλύτη αλλά με καταλύτη ?
Ενδιαφέρομαι για acrapovic και supersprint, για τις άλλες επιφυλλάσομαι

STREETRACING
06-04-13, 20:25
Decat κ προγράμμα δεν έχουν check engine.
Τα Τούρμπο θέλουν έξω καταλυτες
Θερμοκρασίες μηδενικές
Καμμιά σχέση με κανέναν καταλύτη
Φυσικά αν σε πιάσουν στον κοβουν.
Αλλα....

Dim135
06-04-13, 20:29
το check το σβηνεις μεσα απο το προγραμμα. τους καταλυτες στα dp πρεπει να βγαλεις οι οποιοι δημιουργουν και τα λαμπακια. οι πισω δεν παιζουνε ρολο

NikosE92
06-04-13, 20:31
Δηλαδή το να ψάχνω για εξάτμιση με καταλύτη είναι άσκοπο
γιατί δεν υφίσταται και όλες οι aftermarket είναι τελείως ελευθερες ??

Συμφωνούμε ως εδώ ???

Οπότε επειδή δεν θέλω να κάνω περαιτέρω πειράματα στο αμάξι,
με τόσα ελευθερώματα που πολύ πιθανόν να μου δημιουργήσουν προβλήματα
μένω μονάχα στα downpipes ??

mark e92
06-04-13, 20:36
Γιατι δεν κανεις οτι ο Σπυρος.

NikosE92
06-04-13, 20:46
Γιατι δεν κανεις οτι ο Σπυρος.

Περίμενε λίγο Μάρκο να κατασταλλάξουμε σε αυτό που λέω
παραπάνω και θα δω τι έκανε και ο Σπύρος

Harisp
07-04-13, 03:11
Μην πετάς τα χρήματά σου σε πράγματα που δεν βλέπεις διαφορά όσο και αν κοστίζουν.
Βάλε downpipes με 300-400 ευρώ από Αμερική και άσε τα κοσμήματα-acrapovic που κοστίζουν 800-1000.
Ως προς το αποτέλεσμα-αξιοπιστία-απόδοση δεν έχουν ΚΑΜΙΑ διαφορά...

Αν βάλεις εντελώς catless εξάτμιση θα έχεις drone.

NikosE92
07-04-13, 04:03
Ωραία από τα λίγα thread που έχω ανοίξει και δείχνω να κατατοπίζομαι
χωρίς πολλές γνώμες να με μπερδεύουν

Οπότε πάω μονάχα σε downpipes



Αν βάλεις εντελώς catless εξάτμιση θα έχεις drone.

Συγγνώμη αλλά τι εννοείς με αυτό ? σκάλωσα :original:
στην απλή ελληνική ?:whistle:

STREETRACING
07-04-13, 08:46
Δεν είναι καθόλου απαραίτητο να έχεις drone.
Η καλύτερη βελτίωση συν προγράμμα είναι έξω καταλύτης ,
Απλά είναι πολυ επικίνδυνο και μόλυνεις κ το περιβάλλον.
η διαφορά με κατάλληλο προγράμμα ακόμα κ σε ατμοσφαιρικά είναι πολυ καλή.
Βάλε downpipes χωρίς προκαταλυτες κ ασε τη Μαμα εξάτμιση κ τέλος.

bill_m3
07-04-13, 10:28
Το drone που λένε τα παιδιά είναι η λεγόμενη βοή ανάμεσα στις 2000 με 3000 στροφές. (Αν τα λεω λάθος, να το διορθώσετε !!!)

Dim135
07-04-13, 13:01
το αμαξι θελει μεσαιο καζανακι για να μην συντονιζει. οι ετοιμες εξατμισεις δεν εχουν και γενικα τα καζανια που εχουν ειναι πολυ ελευθερα.
το μονο που αξιζει ειναι να την φτιαξεις εδω και να την κανεις οπως θες. εγω εφτιαξα 90χιλ εξατμιση με 2 μεγαλα καζανια και δεν ακουγεται καθολου

mark e92
07-04-13, 13:51
Το drone που λένε τα παιδιά είναι η λεγόμενη βοή ανάμεσα στις 2000 με 3000 στροφές. (Αν τα λεω λάθος, να το διορθώσετε !!!)

Mπορεις να μας πεις γιατι γινετε αυτο?

mark e92
07-04-13, 13:52
το αμαξι θελει μεσαιο καζανακι για να μην συντονιζει. οι ετοιμες εξατμισεις δεν εχουν και γενικα τα καζανια που εχουν ειναι πολυ ελευθερα.
το μονο που αξιζει ειναι να την φτιαξεις εδω και να την κανεις οπως θες. εγω εφτιαξα 90χιλ εξατμιση με 2 μεγαλα καζανια και δεν ακουγεται καθολου

Γιαυτο ειπα Ποπαυ ή οπου αλλου θελει.

Harisp
07-04-13, 14:05
Aν θες την άποψή μου χτύπα ένα σετ από αυτά https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=17380 και είσαι αρχηγός.
Και μεταχειρισμένα να είναι δεν παίζει ρόλο κανένα αφού μιλάμε για δύο σωλήνες απλούς χωρίς καταλύτες.

Βελτίωσε έξυπνα το αμάξι σου χωρίς να πετάς άσκοπα χρήματα και να δίνεις 2 χιλιάρικα για κέρδος 15 άλογα και μη ανεκτό θόρυβο.

Βάλε intercooler το οποίο είναι απαραίτητο...

mark e92
07-04-13, 14:27
Δεν νομιζω να τα εχει ακομα ο Δημητρης.

Karizma Z4
07-04-13, 14:33
Παίδες τα έχουμε πει πολλάκις!!!

Αποδοτικός Ν54 + value for money = προγραμμα,εισαγωγη,downpipes χωρίς καταλυτες,ιντερκουλερ και προεραιτικα σκαστρες!!! Και είσαι "αστακος"!!!

Αν το κυνηγας το άθλημα και θες το απόλυτο,βάλε και μια downpipe back εξατμιση μεγάλης διαμέτρου,γιατι οι περισσότερες που κυκλοφορούν στην αφορά παίζουν στα στα 60-63mm διάμετρο και ειναι ουσιαστικά δώρο-άδωρο να τις βάλεις!!!

Η χειροποιητη κατα την γνώμη μου ειναι η καλύτερη λύση για Ν54,μιας και ειναι και η πιο οικονομική!!! Φουλ εξατμιση για το δικο μου όσοι θυμάστε απο το σχετικό thread που είχα ανοίξει,1700 ευρω μαζι με downpipes,με διάμετρο 70mm(67mm καθαρή εσωτερική διάμετρος)σε όλο το μήκος της!!!

Και αν κάποιος πιστεύει ότι η φουλ εξατμιση δεν ειναι κέρδος για τους Ν54,μπορούμε να το συζητήσουμε εκτενεστερα αν το επιθυμεί!!! Πάντα χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν το value for money!!!

Harisp
07-04-13, 14:45
Δεν τίθεται θέμα ότι κερδίζεις απόδοση με φουλ εξάτμιση και κυρίως κερδίζεις σε στροφάρισμα... Απλά πιστεύω ότι αν δεν θες να ξεζουμίσεις το αμάξι, να το καργάρεις πίεση με μελλοντικό στόχο τα μεγάλα τουρμπο-μεθανόλη, δεν είναι καθόλου value for money να πας πέρα από το στάδιο που είπες προγραμμα,εισαγωγη,downpipes χωρίς καταλυτες,ιντερκουλερ και προεραιτικα σκαστρες.

Είσαι αρχηγός σε αυτά τα επίπεδα και αν το φτιάξεις με έξυπνα-φτηνά και ταυτόχρονα αξιόπιστα πράγματα, μπορείς με πολύ λίγα χρήματα να έχεις ένα ανταγωνιστικό σύνολο.

Karizma Z4
07-04-13, 14:53
Δεν τίθεται θέμα ότι κερδίζεις απόδοση με φουλ εξάτμιση και κυρίως κερδίζεις σε στροφάρισμα... Απλά πιστεύω ότι αν δεν θες να ξεζουμίσεις το αμάξι, να το καργάρεις πίεση με μελλοντικό στόχο τα μεγάλα τουρμπο-μεθανόλη, δεν είναι καθόλου value for money να πας πέρα από το στάδιο που είπες προγραμμα,εισαγωγη,downpipes χωρίς καταλυτες,ιντερκουλερ και προεραιτικα σκαστρες.

Είσαι αρχηγός σε αυτά τα επίπεδα και αν το φτιάξεις με έξυπνα-φτηνά και ταυτόχρονα αξιόπιστα πράγματα, μπορείς με πολύ λίγα χρήματα να έχεις ένα ανταγωνιστικό σύνολο.

Χάρη το ξέρεις πως είτε βάλεις εξατμιση είτε όχι στον Ν54,με μαμα τουρμπο δεν μπορείς να στροφαρεις παραπάνω απο 6300-6400,γιατι απο εκει και πάνω τα τουρμπινακια μας ειναι σεσουαρ!!!

Εγω προσωπικά πήρα 3 περίπου καρότσια στον δρόμο,σε ολοκληρωμένο πάτημα απο 60-260km/h!!! Νομίζω πως ειναι εξωφρενικό κέρδος,ασχέτως των χρημάτων που δίνεις!!!

STREETRACING
07-04-13, 15:04
Γι αυτο πετάς τελείως τους καταλυτες κ αφήνεις τη Μαμα πίσω
Κ ασε τους άλλους να δουλεύουν τις 80αρες.
Όταν τα έκανα αυτα ο σκριβανος κ ο Στέλιος εβαζαν ακόμα τα σιδερένια πλακάκια στα down pipes

Harisp
07-04-13, 15:07
Λέγοντας στροφάρισμα εννοούσα την μετατόπιση της δύναμης προς τα δεξιά.
Μάλλον το εξήγησα λάθος και νόμιζες αύξηση του ορίου στροφών.

Karizma Z4
07-04-13, 15:15
Λέγοντας στροφάρισμα εννοούσα την μετατόπιση της δύναμης προς τα δεξιά.
Μάλλον το εξήγησα λάθος και νόμιζες αύξηση του ορίου στροφών.

ΟΚ Χάρη!!! Τώρα το κατάλαβα τι εννοείς!!!

NikosE92
07-04-13, 15:45
Κύριοι για να καταλάβω και γω

Προτείνετε να βάλω μονάχα downpipes px akrapovic
και μετά να κρατήσω τη μαμά εξάτμιση αλλά να βγάλω τους προκαταλύτες ??
γιατί αν βγάλω ΚΑΙ τους καταλύτες δεν θα χει διαφορά απο μια καινούρια
aftermarket ( ως προς τη φιλοσοφία εννοώ )

μπερδεύτηκα πάλι :/

Harisp
07-04-13, 15:51
Πάμε πάλι...downpipes να βάλεις αυτά που είναι value for money. Είτε τα πληρώσεις 300 ευρώ είτε 1500, αν είναι σωστά σχεδιασμένα κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς πρόβλημα.

Μετά αν θες το παραπάνω σε απόδοση, θα πρέπει να βάλεις μια φουλ εξάτμιση catless που έχει άδεια καζανάκια(resonators) τα οποία σκοπό έχουν να κρατάνε το θόρυβο σε ανεκτό επίπεδο.
Άποψή μου είναι και με resonators σε κάποιες στροφές συγκεκριμένες(πχ 2500) ίσως έχεις drone...λίγο, αλλά θα υπάρχει. Κυρίως όμως θα είναι ενοχλητικό σε ταξίδι που πας με συγκεκριμένη ταχύτητα με cruise control για παράδειγμα.

Αυτά...

Karizma Z4
07-04-13, 16:11
Πάμε πάλι...downpipes να βάλεις αυτά που είναι value for money. Είτε τα πληρώσεις 300 ευρώ είτε 1500, αν είναι σωστά σχεδιασμένα κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς πρόβλημα.

Μετά αν θες το παραπάνω σε απόδοση, θα πρέπει να βάλεις μια φουλ εξάτμιση catless που έχει άδεια καζανάκια(resonators) τα οποία σκοπό έχουν να κρατάνε το θόρυβο σε ανεκτό επίπεδο.
Άποψή μου είναι και με resonators σε κάποιες στροφές συγκεκριμένες(πχ 2500) ίσως έχεις drone...λίγο, αλλά θα υπάρχει. Κυρίως όμως θα είναι ενοχλητικό σε ταξίδι που πας με συγκεκριμένη ταχύτητα με cruise control για παράδειγμα.

Αυτά...

Απο τις 2000-2500rpm το αυτοκινητο θα ειναι ενοχλητικο και δεν μπορεις να ταξιδεψεις ουτε 5' ετσι!!!

Απο εκει και πανω ταξιδευεις σαν "μαμα"!!!Σε μενα τουλαχιστον ετσι συμβαινει...

NikosE92
07-04-13, 16:12
Πάμε πάλι...downpipes να βάλεις αυτά που είναι value for money. Είτε τα πληρώσεις 300 ευρώ είτε 1500, αν είναι σωστά σχεδιασμένα κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς πρόβλημα.

Μετά αν θες το παραπάνω σε απόδοση, θα πρέπει να βάλεις μια φουλ εξάτμιση catless που έχει άδεια καζανάκια(resonators) τα οποία σκοπό έχουν να κρατάνε το θόρυβο σε ανεκτό επίπεδο.
Άποψή μου είναι και με resonators σε κάποιες στροφές συγκεκριμένες(πχ 2500) ίσως έχεις drone...λίγο, αλλά θα υπάρχει. Κυρίως όμως θα είναι ενοχλητικό σε ταξίδι που πας με συγκεκριμένη ταχύτητα με cruise control για παράδειγμα.

Αυτά...

H εξατμιση που λες, να υποθέσω βάση τα παραπάνω, πως δεν υπάρχει
aftermarket ( από εταιρείες βελτιωτικές εννοώ ) και θα πρέπει να γίνει κατόπιν παραγγελίας χειροποιήτη ?

το catless παρεμπιπτώντως τι είναι ?

NikosE92
07-04-13, 16:18
ah κάτι extra τα downpipes ... έχουν προκαταλύτες και καταλύτες ή ένα από τα 2 ?
τι διάμετρο έχουν τα εργοστασιακά και τι διάμετρο να ψάξω ??
τι ρόλο παίζει αυτό ??

βομβαρδισμός ερωτήσεων με συγχωρείτε αν κουράζω :/

VanVIC
07-04-13, 16:19
Catless=άνευ καταλυτών

Harisp
07-04-13, 16:23
Αν δεν βρεις από ελλάδα μεταχειρισμένα downpipes παράγγειλε κάτι τέτοιο που είναι φτηνό και αξιόπιστο.
https://burgertuning.com/BMS_135_335_downpipes.html

Vasilis M3
07-04-13, 16:27
Catless --> χωρίς καταλύτη-ες thumb

NikosE92
07-04-13, 17:46
1)H εξατμιση που λες, να υποθέσω βάση τα παραπάνω, πως δεν υπάρχει
aftermarket ( από εταιρείες βελτιωτικές εννοώ ) και θα πρέπει να γίνει κατόπιν παραγγελίας χειροποιήτη ?

ah κάτι extra τα downpipes ...
2)έχουν προκαταλύτες και καταλύτες ή ένα από τα 2 ?
3)τι διάμετρο έχουν τα εργοστασιακά και τι διάμετρο να ψάξω ??
4)τι ρόλο παίζει αυτό ??

βομβαρδισμός ερωτήσεων με συγχωρείτε αν κουράζω :/


Y.Γ επαναλαμβάνω τις παραπάνω ερωτήσεις μήπως και γνωρίζει
κανείς ...

Ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές ως τώρα

mark e92
07-04-13, 18:31
Αν δεν βρεις από ελλάδα μεταχειρισμένα downpipes παράγγειλε κάτι τέτοιο που είναι φτηνό και αξιόπιστο.
https://burgertuning.com/BMS_135_335_downpipes.html

Δηλ θελει αυτα και ελευθερους προκατ.?

Harisp
07-04-13, 18:34
Αυτά δεν έχουν προκαταλύτες...
Μια φώτο τα μαμά με τους καταλύτες και δίπλα τα βελτίωσης χωρίς καταλύτες.
https://www.bimmerboost.com/images/imported/2010/04/1489.jpg

mark e92
07-04-13, 18:39
Οι προκατ. ειναι πανω σε αυτα...
Ευχαριστουμε Χαρη!!!

NikosE92
07-04-13, 18:57
Mάρκο ρωτάς και συ τα δικά σου και με μπερδεύεις

εγώ δεν κατάλαβα πάλι ...

τα downpipes βελτίωσης δεν έχουν κανένα καταλύτη ??
τα εργοστασιακά έχουν μονάχα καταλύτη ή και προκαταλύτη ?

mark e92
07-04-13, 19:05
Καλα που εχουμε τα παιδια και θα ξεστραβωθουμε:thumbsup:
Ναι Νικ τα dp εχουν μεσα προκατ!!!

Spiros335i
07-04-13, 19:07
Mάρκο ρωτάς και συ τα δικά σου και με μπερδεύεις

εγώ δεν κατάλαβα πάλι ...

τα downpipes βελτίωσης δεν έχουν κανένα καταλύτη ??
τα εργοστασιακά έχουν μονάχα καταλύτη ή και προκαταλύτη ?

Νικο εχεις μπερδευτει....

Το αμαξι σου απο μαμα εχει 4 καταλυτες
Οι 2 απο αυτους ειναι στα downpipes και οι αλλοι 2 ειναι στο κεντρο του αμαξιου απο κατω φυσικα

Εμεις σου λεμε να αφαιρεσεις τους 2 πρωτους καταλυτες(προκαταλυτες) που βρισκονται στα downpipes και η υπολοιπη εξατμιση να μεινει ως εχει ...

NikosE92
07-04-13, 19:09
Νικο εχεις μπερδευτει....

Το αμαξι σου απο μαμα εχει 4 καταλυτες
Οι 2 απο αυτους ειναι στα downpipes και οι αλλοι 2 ειναι στο κεντρο του αμαξιου απο κατω φυσικα

Εμεις σου λεμε να αφαιρεσεις τους 2 πρωτους καταλυτες(προκαταλυτες) που βρισκονται στα downpipes και η υπολοιπη εξατμιση να μεινει ως εχει ...


Κατατοπιστικότατος .... μόλις κατάλαβα τα ''τι'' και πως

Ευχαριστώ

mark e92
07-04-13, 19:11
Απο check τι παιζει? Θα σβησουν τα λαμπακια?

Spiros335i
07-04-13, 19:13
Απο check τι παιζει? Θα σβησουν τα λαμπακια?

Θα αναβει check γιατι εχουν αισθητηρες επανω και θελει να ρυθμιστει απο εκει που περασες το προγραμμα για να μην αναβει...

NikosE92
07-04-13, 21:09
Θα αναβει check γιατι εχουν αισθητηρες επανω και θελει να ρυθμιστει απο εκει που περασες το προγραμμα για να μην αναβει...

Πέρα από το remap άκουσα ( δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει )
πως αν αφήσεις τους αισθητήρες στα downpipes
δεν θα χεις πρόβλημα με check

Spiros335i
07-04-13, 23:04
Τα νεα downpipes που θα βαλεις θα εχουν θεσεις επανω για τους αισθητηρες ετσι κι αλλιως
Απο οτι ξερω αναβει σιγουρα check γι αυτο χρειαζεται ρυθμιση το προγραμμα για να μην αναβει...

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

rallakias
12-04-13, 19:31
Προσωπικά όταν αντικατέστησα τα εργοστασιακα downpipes με άλλα μεγαλυτερης διατομής (3'' τα aftermarket εναντι 2,5'' τα εργοστασιακα) και χωρίς προκαταλύτες ,σε συνδυασμο με aftermarket intercooler (λίγο πιστεύω οτι βοήθησε) ,το αυτοκινητο κέρδισε +60 αλογα ψηλά.

Μετρήθηκε σε ΜΑΗΑ απο 350 αλογα μονο με προγραμμα ,στα 410 με τα catless downpipes+intercooler .

Πιστευω οτι τα catless downpipes ειναι πολύ value for money βελτίωση με βάση τα παραπάνω.

NikosE92
12-04-13, 19:41
Προσωπικά όταν αντικατέστησα τα εργοστασιακα downpipes με άλλα μεγαλυτερης διατομής (3'' τα aftermarket εναντι 2,5'' τα εργοστασιακα) και χωρίς προκαταλύτες ,σε συνδυασμο με aftermarket intercooler (λίγο πιστεύω οτι βοήθησε) ,το αυτοκινητο κέρδισε +60 αλογα ψηλά.

Μετρήθηκε σε ΜΑΗΑ απο 350 αλογα μονο με προγραμμα ,στα 410 με τα catless downpipes+intercooler .

Πιστευω οτι τα catless downpipes ειναι πολύ value for money βελτίωση με βάση τα παραπάνω.

Kαι γω αγαπητέ φίλε για ελεύθερα downpipes ψάχνω .
Για να μην μακρυγορώ θέλω να προβώ σε ότι είπες παραπάνω ( δεν γνωρίζω αν έκανε και κάτι άλλο )
Ιntercooler-ελεύθερα downpipes-εισαγωγή το αμάξι
μπορεί να λέγεται πια ολοκληρωμένο-αξιόπιστο από άποψη απόδοσης

Μετα υπάρχει το άλλο μεγάλο κεφάλαιο ... ΣΤΗΣΙΜΟ:whistle:

rallakias
12-04-13, 20:25
Τι στησιμο να κανεις οταν εχεις 60+ κιλά ροπής με ανοικτο διαφορικο?
Δεν αξιζει να μιλάμε για στησιμο χωρίς μπλοκέ διαφορικο.Απο εκει και μετα το συζητάμε.

Harisp
12-04-13, 20:42
Φίλε rallakia σε τι πίεση και με ποιους χάρτες procede βγήκανε τα νούμερα;
Σε τι στροφές;
Δυνατό ακούγεται!

Karizma Z4
12-04-13, 21:54
Μάλλον η κατηγορία Ν54 αποκτά πάλι ενδιαφέρον με τον φίλο rallakia!!! thumb

Άντε να βγούμε καμια μέρα στον δρόμο για δοκιμουλες,τώρα που ανοίγει και ο καιρός!!! :original:

Karizma Z4
12-04-13, 22:07
Πέρα από το remap άκουσα ( δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει )
πως αν αφήσεις τους αισθητήρες στα downpipes
δεν θα χεις πρόβλημα με check

Νίκο όλα τα downpipes που σου έστειλα σαν προτάσεις έχουν υποδοχή ακριβώς στο ιδιο σημείο με τα εργοστασιακα! Οι αισθητήρες όμως πάλι θα διαβάσουν ότι λείπουν οι προκαταλυτες και θα ανάψει check!

Τα εξαρτηματακια δε που βγάζουν οι εταιρίες και κουμπωνουν πρόσθετα για να ξεγελούν τους αισθητήρες,ειναι λάθος να μπαίνουν γιατι τότε οι αισθητήρες δεν λαμβάνουν σωστές τιμές απο τα καυσαέρια και ο εγκέφαλος διαβάζει "ότι να ΄ναι" πραγματικά,με αποτέλεσμα το προγραμα να μην δουλεύει σωστα!!!

Η καλύτερη δουλεια ειναι να σβηστει μεσα απο την DME απο τον προγραμματιστη σου!!!

mark e92
13-04-13, 07:54
Μάλλον η κατηγορία Ν54 αποκτά πάλι ενδιαφέρον με τον φίλο rallakia!!! thumb

Άντε να βγούμε καμια μέρα στον δρόμο για δοκιμουλες,τώρα που ανοίγει και ο καιρός!!! :original:

Σωστά ο Βασίλης είναι άλλου!!!
Ο νούς σου στα πατήματα Mr Δημήτρη thumb

rallakias
13-04-13, 07:56
Φίλε rallakia σε τι πίεση και με ποιους χάρτες procede βγήκανε τα νούμερα;
Σε τι στροφές;
Δυνατό ακούγεται!

Εδω ειναι μια απο τις τελευταιες δυναμομετρησεις.
Ειναι με χάρτη 7-29 autotuning στο procede και με πίεση 16psi .Η ρυθμιση του συγκεκριμενου χάρτη εγινε απο εμενα πάνω στο δυναμομετρο με σκοπό να περιοριστει η ροπή στις μεσαιες για να μην κανει ξέσπασμα και σπινιαρει ασυστολα και καταπονει μεταδοση κτλ.

https://i554.photobucket.com/albums/jj432/vrallis/Bmw%20335i%20dyno/IMG_NEW_zps3d019a5d.jpg (https://s554.photobucket.com/user/vrallis/media/Bmw%20335i%20dyno/IMG_NEW_zps3d019a5d.jpg.html)

Και με μεγαλυτερη πίεση ψηλά (18psi) η δυναμη δεν καταφερε να ξεπερασει τα 410 αλογα καθοτι εχω αφήσει το εργοστασιακο catback το οποιο οσο να'ναι περιοριζει τη ροη των καυσαεριων στα ψηλά (αλλα διατηρει και το θορυβο σε λογικα επιπεδα).

Thomelef
13-04-13, 08:20
μπαίνουμε στον μάιο, το αμάξι έχει επιθετικό πρόγραμμα, σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι 30άρες, ιντερκούλερ φοράς το μαμά που βλέπεις ότι μετά απο ένα πάτημα το αμάξι αρχίζει να σέρνεται λόγο θερμοκρασίας, και εσύ ψάχνεσαι για εξάτμιση να πάρει και άλλο???

που πα ρε καραμήτρο να ούμε...

STREETRACING
13-04-13, 09:11
βασιλη πολυ καλα αλογα για το δυναμομετρο του κολλητου μου.
κ με ζεστη
με 18 θερμοκρασια θα σουνα +10-15 αλογα

Karizma Z4
13-04-13, 11:00
μπαίνουμε στον μάιο, το αμάξι έχει επιθετικό πρόγραμμα, σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι 30άρες, ιντερκούλερ φοράς το μαμά που βλέπεις ότι μετά απο ένα πάτημα το αμάξι αρχίζει να σέρνεται λόγο θερμοκρασίας, και εσύ ψάχνεσαι για εξάτμιση να πάρει και άλλο???

που πα ρε καραμήτρο να ούμε...

Να το ξέρεις πάντως Θωμά πως το πρώτο πάτημα που θα κανει πάντα ο Βασίλης με αυτο το setup θα εχει καλύτερα αποτελέσματα απο ενα ιδιο Ν54 που θα φοράει σε σχέση με αυτόν έξτρα μόνο το ιντερκουλερ!

Το "κύκλωμα" του ιντερκουλερ του θα γεμίσει γρηγορότερα με αέρα και θα εχει καλύτερη απόκριση στο γκαζι σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο Ν54 που θα φοράει aftermarket!!!

Τα δύσκολα θα ειναι μετα,που σε καθε διαδοχικο πάτημα,η απόδοση της μηχανής θα πέφτει κατακόρυφα,εξαιτίας της αυξανόμενης θερμοκρασίας εισερχομενου αέρα!!!

Thomelef
13-04-13, 12:19
Το θεμα ειναι αν θα ειναι δυνατοτερος σε ένα πατημα την πρωτη φορα, η το αν το αμαξι θα δουλευει γενικοτερα πιο σωστα?

Karizma Z4
13-04-13, 12:33
Το θεμα ειναι αν θα ειναι δυνατοτερος σε ένα πατημα την πρωτη φορα, η το αν το αμαξι θα δουλευει γενικοτερα πιο σωστα?

Φυσικά και το θέμα ειναι να έχεις ΓΕΝΙΚΑ ενα αξιόπιστο σύνολο και όχι κάτι που να ειναι αποδοτικό υπό συνθήκες μόνο!!!

Απλα το ανέφερα εγκυκλοπαιδικα σαν πληροφορία,για όσους δεν ξέρουν τέτοιου είδους μικρές λεπτομέρειες!!! :original:

Thomelef
13-04-13, 12:50
Κάθε πληροφορια σημαντικη ειναι βεβαιως βεβαιως...

Απλα σε ένα τετοιο αμαξι, θεωρω οτι ειναι τελειως ασημαντες παραμετροι ολα αυτα για το τι θα κανει ένα αμαξι σε μια κοντρα, αν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση, το αμαξι θελει ιντερκουλερ ΠΡΩΤΑ και μετα εξατμιση...

Από την αλλη, δικα του τα γενια, δικα του και τα χτενια. Οπως και με το σαζμαν που χωρις λογο πηγε και του τιναξε δισκους πλατο ρουλεμαν. Αυτος πλερωνει, αυτος κανει κουμαντο.

Απλα επειδη εχουμε περασει από αυτη την φαση προ πολου, η ξενερα ειναι μεγαλυτερη από την πολυ μικρη χαρα της αναξιοπιστης ταχυτητας.

tokiko
13-04-13, 13:24
Μπορείς πολύ απλά να πας σε μια milltek ή κάποια παρόμοια και να απελευθερώσεις τα καυσαέρια + κάποια κιλά ροπής υπαρκτά σε στοκ μοτέρ.
Πόσο μάλλον σε προγραμματισμένο.

+ ήχος
απόδοση
καμιά δυσλειτουργια
πολύ καλή απόδοση στις ψιλές θερμοκρασίες

- από μένα κανένα

Andri
13-04-13, 13:30
Μπορείς πολύ απλά να πας σε μια milltek ή κάποια παρόμοια και να απελευθερώσεις τα καυσαέρια + κάποια κιλά ροπής υπαρκτά σε στοκ μοτέρ.
Πόσο μάλλον σε προγραμματισμένο.

+ ήχος
απόδοση
καμιά δυσλειτουργια
πολύ καλή απόδοση στις ψιλές θερμοκρασίες

- από μένα κανένα

Μίλα με τον Μιχάλη με π.μ έχει και κάτι που θα σου αρέσει πολύ thumb

Azurius
13-04-13, 14:57
Απλα σε ένα τετοιο αμαξι, θεωρω οτι ειναι τελειως ασημαντες παραμετροι ολα αυτα για το τι θα κανει ένα αμαξι σε μια κοντρα, αν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση, το αμαξι θελει ιντερκουλερ ΠΡΩΤΑ και μετα εξατμιση...


Ακριβώς όπως τα λέει ο ξάδερφός μου είναι. Πάνε βάλε καλύτερα πρώτα το i/c και μετά δες για εξάτμιση Νικόλα. Δεν μπορείς να φανταστείς τι φρίκες τραβάει το μοτέρ με ζεστό αέρα στην εισαγωγή...

Thomelef
13-04-13, 14:59
Ακριβώς όπως τα λέει ο ξάδερφός μου είναι. Πάνε βάλε καλύτερα πρώτα το i/c και μετά δες για εξάτμιση Νικόλα. Δεν μπορείς να φανταστείς τι φρίκες τραβάει το μοτέρ με ζεστό αέρα στην εισαγωγή...

ή τι φρίκη μπορεί να τραβήξεις εσύ και ο πατέρας σου που θα βάλει το χέρι στην τσέπη αν εν τέλη πάει το μοτέρ να ανοιχτεί σαν μαρούλι για επισκευές...

NikosE92
13-04-13, 15:16
Στον καφέ τόνισα ότι ΠΡΩΤΑ θα βάλω intercooler ...
Επίσης στην αρχή του thread μου ξεκαθάρισα
πως επροκείτο για ''ΙΣΩΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ''

Tο ότι ιντερνετικά, ρωτάω για downpipes, δεν σημαίνει πως στοχεύω
πρώτα αυτά

Ο καζάκος ο ίδιος ξέρει, ότι ψάχνουμε να ρίξουμε τη ψύξη
και ο karizma επίσης

Μαζί μιλάμε παιδιά, χώρια καταλαβαινόμαστε

Azurius
13-04-13, 15:18
Στον καφέ τόνισα ότι ΠΡΩΤΑ θα βάλω intercooler ...
Επίσης στην αρχή του thread μου ξεκαθάρισα
πως επροκείτο για ''ΙΣΩΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ''

Tο ότι ιντερνετικά, ρωτάω για downpipes, δεν σημαίνει πως στοχεύω
πρώτα αυτά

Ο καζάκος ο ίδιος ξέρει, ότι ψάχνουμε να ρίξουμε τη ψύξη
και ο karizma επίσης

Μαζί μιλάμε παιδιά, χώρια καταλαβαινόμαστε

Νικόλα να με συμπαθάς. Δεν την ήξερα αυτήν τη λεπτομέρεια......

Azurius
13-04-13, 15:19
ή τι φρίκη μπορεί να τραβήξεις εσύ και ο πατέρας σου που θα βάλει το χέρι στην τσέπη αν εν τέλη πάει το μοτέρ να ανοιχτεί σαν μαρούλι για επισκευές...

??????????????? Την πέταξες ψηλέ...... :drive:

Thomelef
13-04-13, 15:25
Στον καφέ τόνισα ότι ΠΡΩΤΑ θα βάλω intercooler ...
Επίσης στην αρχή του thread μου ξεκαθάρισα
πως επροκείτο για ''ΙΣΩΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ''

Tο ότι ιντερνετικά, ρωτάω για downpipes, δεν σημαίνει πως στοχεύω
πρώτα αυτά

Ο καζάκος ο ίδιος ξέρει, ότι ψάχνουμε να ρίξουμε τη ψύξη
και ο karizma επίσης

Μαζί μιλάμε παιδιά, χώρια καταλαβαινόμαστε

και που ξέρουμε τι συζητάς εσύ με τον καζάκο? ξέρουμε αυτά που γράφεις...όταν έχεις ανοιγμένο θέμα για εξάτμιση και κανένα για κούλερ, τα δάχτυλα μας θέλεις να μυρίσουμε για το τι σκοπεύεις να κάνεις?

τες πα, κάνε ότι καταλαβαίνεις. τίναξε το και στο αέρα...δικό σου είναι, ότι θέλεις κάνεις!!! :original:


??????????????? Την πέταξες ψηλέ...... :drive:

τι πέταξα? δεν κατάλαβα ακριβώς...

Azurius
13-04-13, 15:31
τι πέταξα? δεν κατάλαβα ακριβώς...

Την στιλετιά με το δηλητήριο.... Πάνε οι καλές εποχές που είχαμε χορηγό... :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: Τώρα χορηγεί στο δικό του! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

NikosE92
13-04-13, 15:33
και που ξέρουμε τι συζητάς εσύ με τον καζάκο? ξέρουμε αυτά που γράφεις...όταν έχεις ανοιγμένο θέμα για εξάτμιση και κανένα για κούλερ, τα δάχτυλα μας θέλεις να μυρίσουμε για το τι σκοπεύεις να κάνεις?

τες πα, κάνε ότι καταλαβαίνεις. τίναξε το και στο αέρα...δικό σου είναι, ότι θέλεις κάνεις!!! :original:

Για τη ψύξη λέγαμε και με τα παιδιά που καθόταν τριγύρω μας
το περασμένο Σάββατο αλλά λογικά δεν θα θυμάσαι



τι πέταξα? δεν κατάλαβα ακριβώς...

Δεν υπάρχει

Thomelef
13-04-13, 15:40
Δεν υπάρχει

ω συγνώμη...δεν είχα ιδέα. :facepalm:

NikosE92
13-04-13, 16:28
Δεν τίθεται θέμα ... εδώ δεν έτυχε να ακούσεις για ένα intercooler, ένα θέμα
που συζητιέται σ έναν καφέ, λογικό να μην ήξερες για μια οικογενειακή απώλεια ...

δεν έσφαλες πουθενά :)

Στο θέμα μας για να μην σκέφτομαι τα παλιά, η ψύξη, δεδομένων των θερινών
θερμοκρασιών είναι απαραίτητη .... εδώ χειμώνα και σε ένα 1-2 ροπιάσματα
ανέβαζα 120 βαθμούς

O karizma μου στειλε κανα 2 λύσεις όπως και ο Σπύρος ... (και τους ευχαριστώ)
Περιμένω και 1-2 προτάσεις από άλλα 2 ατομα που έχω πει και βλέπω

Azurius
13-04-13, 16:38
O karizma μου στειλε κανα 2 λύσεις όπως και ο Σπύρος ... (και τους ευχαριστώ)
Περιμένω και 1-2 προτάσεις από άλλα 2 ατομα που έχω πει και βλέπω

Νικόλα αν δεν σε πειράζει, μοιράζεσαι τις πληροφορίες; Όλοι οι τουρμπάτοι υποφέρουμε το καλοκαίρι.... thumb

NikosE92
13-04-13, 17:24
Νικόλα αν δεν σε πειράζει, μοιράζεσαι τις πληροφορίες; Όλοι οι τουρμπάτοι υποφέρουμε το καλοκαίρι.... thumb

Ασφαλώς κανένα πρόβλημα

Λοιπόν τα παρακάτω links είναι οι προτάσεις που έχω :

https://www.amsperformance.com/cart/AMS-BMW-135i-335i-E92-E90-E87-upgrade-Front-Mount-Intercooler.html

https://www.horsepowerfreaks.com/partdetails/HPF/Intercoolers/Intercoolers/Front_Mount/16586

https://www.extremeturbosystems.com/ETS-BMW-335i-Intercooler.html

https://wagner-tuning.de/shop/ladeluftkuehler-kit-bmw-135i-335i-z4-35i-evo-i.html

Προσωπικά τείνω στα πρώτα 2 και αναλόγως το budget που
θα διαθέσω θα επιλέξω

Harisp
13-04-13, 17:46
ή τι φρίκη μπορεί να τραβήξεις εσύ και ο πατέρας σου που θα βάλει το χέρι στην τσέπη αν εν τέλη πάει το μοτέρ να ανοιχτεί σαν μαρούλι για επισκευές...

Ότι και να κάνει δεν θα πάρει το μοτέρ στο χέρι...Ο μόνος τρόπος να το πάρεις στο χέρι είναι κάργα πιέσεις, μεθανόλες ή νίτρο.

Σε ΦΠΕ OTI ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ μόλις η ecu διαβάσει πολύ υψηλή θερμοκρασία αέρα, λαδιού ή knock events, κατευάζει διακόπτες, ρίχνει πίεση αυτόματα, αβάνς και οτιδήποτε για να μην γίνει ζημιά. thumb

Azurius
13-04-13, 19:55
Ότι και να κάνει δεν θα πάρει το μοτέρ στο χέρι...Ο μόνος τρόπος να το πάρεις στο χέρι είναι κάργα πιέσεις, μεθανόλες ή νίτρο.

Σε ΦΠΕ OTI ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ μόλις η ecu διαβάσει πολύ υψηλή θερμοκρασία αέρα, λαδιού ή knock events, κατευάζει διακόπτες, ρίχνει πίεση αυτόματα, αβάνς και οτιδήποτε για να μην γίνει ζημιά. thumb

Σε ΦΠΕ κανιβάλισα το πρώτο μοτέρ. Τα πιστόνια γίνανε ρύζια απο τις θερμοκρασίες.... :whistle: :whistle:

STREETRACING
13-04-13, 19:56
Απο το 1990 φτιαχνω τα αμάξια μου
Άμα το προγράμμα
Είναι για το πουτς@ μια Χαρα τα θεριζεις όλα μέσα.

Thomelef
13-04-13, 20:27
και φλάτζες καίς, και πιστόνι λιώνεις, και ένας θεός ξέρει τι άλλα σκατά μπορεί να σου τύχουν απο αυξημένες θερμοκρασίες...

NikosE92
13-04-13, 21:08
Nα ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό,

Με τις αναμενόμενες ψύξεις (intercooler-ψυγείο λαδιού ή νερού)

δεν θέτεις μια αξιόπιστη προστασία για τους κινδύνους που λέτε ?

STREETRACING
13-04-13, 21:25
Nα ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό,

Με τις αναμενόμενες ψύξεις (intercooler-ψυγείο λαδιού ή νερού)

δεν θέτεις μια αξιόπιστη προστασία για τους κινδύνους που λέτε ?

Όχι
Το προγράμμα είναι η αρχη κ το τελος
Τα αλλα είναι βοηθήματα.

Thomelef
13-04-13, 21:54
Nα ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό,

Με τις αναμενόμενες ψύξεις (intercooler-ψυγείο λαδιού ή νερού)

δεν θέτεις μια αξιόπιστη προστασία για τους κινδύνους που λέτε ?


Όχι
Το προγράμμα είναι η αρχη κ το τελος
Τα αλλα είναι βοηθήματα.

έτσι...

και τα ελληνικά προγράμματα, δεν φημίζονται για το πόσο καλά είναι. βέβαια υπάρχουν και αυτοί που έχουν την γνώμη τους και θεοποιούν τους έλληνες προγραμματιστές. είναι μέχρι τη στιγμή που θα δούν πραγματικό προγραμματιστή και πως προγραμματίζει για να αναθεωρήσουν...

Harisp
13-04-13, 23:33
Σε ΦΠΕ κανιβάλισα το πρώτο μοτέρ. Τα πιστόνια γίνανε ρύζια απο τις θερμοκρασίες.... :whistle: :whistle:

Δεν ξέρω πως το κατάφερες...στα φόρουμ που υπάρχουν αρκετές εκατοντάδες τουλάχιστον ΦΠΕ παγκοσμίως έχουν χαλάσει 4-5 μοτέρ μόνο, τα 2 από τέρμα ρυθμίσεις με μεθανόλες κτλπ, το ένα ήταν ενός προγραμματιστή πάλι τέρμα όπου με αυτό έκανε όλες τις δοκιμές και τα υπόλοιπα από αστοχίες υλικού.

Μίλα μας για το τι έκανες και τι φορούσες να καταλάβουμε...χιλιόμετρα; Καθέ πότε λάδια; Το πρόσεχες ζέσταμα-κρύωμα κτλπ;

Azurius
14-04-13, 11:19
Δεν ξέρω πως το κατάφερες...στα φόρουμ που υπάρχουν αρκετές εκατοντάδες τουλάχιστον ΦΠΕ παγκοσμίως έχουν χαλάσει 4-5 μοτέρ μόνο, τα 2 από τέρμα ρυθμίσεις με μεθανόλες κτλπ, το ένα ήταν ενός προγραμματιστή πάλι τέρμα όπου με αυτό έκανε όλες τις δοκιμές και τα υπόλοιπα από αστοχίες υλικού.

Μίλα μας για το τι έκανες και τι φορούσες να καταλάβουμε...χιλιόμετρα; Καθέ πότε λάδια; Το πρόσεχες ζέσταμα-κρύωμα κτλπ;

Το να κάνεις σμπαράλια ένα μοτέρ με ΦΠΕ και μόνο, είναι απο εύκολο ως τραγικά γελοίο. Φτωχό μείγμα στις ψηλές στροφές...... Απλή συνταγή, δοκιμασμένη σε χιλιάδες αυτοκίνητα παγκοσμίως και όχι σε 4-5....

Όσο για την αστοχία υλικού.... Τι να πω..... Αντλία βενζίνης, μπεκ, πολλαπλασιαστές, μπουζί και φυσικά βενζίνη... Απο αυτά:
1) Αντλία βενζίνης. Το καταλαβαίνεις με την μία, γιατί είτε δε θα πάρει μπροστά, είτε θα σέρνεται και θα κάνει διακοπές.
2) Μπεκ. Αν δεν ψεκάζει, κάνει σαν τρακτέρ και δουλεύει με 1 λιγότερο κύλινδρο. Αν ψεκάζει ελάχιστα, θα βγάλει missfire ή check engine ή θα υπολειτουργεί, ή θα σέρνεται. Τέσπα θα το καταλάβεις. Άσε που τα πυράκια θα στήσουνε χωρό.... Αν απο την άλλη δεν ψεκάζει αλλά "κατουράει", το μοτέρ πάει αδιάβαστο απο υδραυλική.
3) Πολλαπλασιαστές. Το καταλαβαίνεις περίπου με τα ίδια συμπτώματα ρεύματος.
4) Μπουζί. Ομοίως.
5) Βενζίνη. Φαντάζομαι όλοι μας μπορούμε να καταλάβουμε την φόλα βενζίνη και να το κόψουμε το αμάξι... (Καλά όχι όλοι... Τώρα έμαθα...)

Και όλα αυτά με απλο ΦΠΕ. Άσε που και σε Big Turbo να πας, μην φανταστείς, οι κίνδυνοι που αντιμετωπίζει είναι οι ίδιοι με ένα πρώτου σταδίου. Απλά σε ΒΤ οι παράμετροι στις οποίες πρέπει να έχεις το νου σου πολλαπλασιάζονται.

Για το τι φορούσα την πρώτη φορά; Καραμαμά με φίλτρο ελεύθερο στο φιλτρόκουτο, πρόγραμμα και εξάτμιση. Ζεσταμένο κανονικότατα και έσκασε στα 180. Και για να προλάβω δεν ήμουν ώρα κολλημένος σε αυτά τα χιλιόμετρα. Ήταν με άλλα λόγια ένα αμάξι με ΦΠΕ που είχε μ@λ@κί@ πρόγραμμα. Άρα ο μύθος του ότι τα πρώτου σταδίου δεν σπάνε, πέφτει και γκρεμίζεται. Απο τα 4 φόρουμς που είμαι γραμμένος τουλάχιστον υπάρχουν καμμιά δεκαριά που έχουν σπάσει έτσι. όπως και να έχει, στο τέλος πάντα πληρώνει ο ιδιοκτήτης... :ranting2:

Harisp
14-04-13, 14:53
Τι έπαθε ακριβώς όμως δεν μας λες...;;;
Τρύπησε πιστόνι, στράβωσε μπιέλα, βγήκε από το μπλοκ τίποτα;

Για N54 μιλάς έτσι;

Andri
14-04-13, 15:03
Αν δεν απατώμαι audi έχει ...τώρα αυτά που λέει δεν ξέρω αν τα έπαθε με άλλο αμάξι οπότε λογικά όχι Ν54

Harisp
14-04-13, 15:09
Βρε παιδιά μιλάμε για N54...δεν με νοιάζει τι κάνουν τα άλλα αυτοκίνητα.
Στα N54 συμβαίνει αυτό που λέω εγώ λοιπόν...

Azurius
14-04-13, 15:19
Nαι έχεις δίκιο σε αυτό. Δεν το διευκρίνισα εξ αρχής. Audi έχω. Τρύπησα πιστόνι 3ου κυλίνδρου και το πομπέ τμήμα εξαφανίστηκε απο το το 1ου. Τα πιστόνια 2ου και 4ου ήταν σε καλύτερη μοίρα, αλλά και αυτά δεν ήταν για να ξαναμπούν. Ο κορμός την γλίτωσε με άνοιγμα σε ρεκτιφιέ 2mm.
Nα με συμπαθάς φίλε μου, αλλά δεν νομίζω να κατασκευάζει κινητήρες με διαφορετικό τρόπο η BMW ή να χρησιμοποιούν άλλους τρόπους λειτουργίας. Προφανώς και ένας τούρμπο κινητήρας όποιας κατασκευάστριας εταιρίας και αν είναι μοιράζεται τα ίδια προβλήματα, τις ίδιες ευαισθησίες και φυσικά παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα με όλους τους άλλους, αν κάτι δεν πάει καλά με τα υλικά που προανέφερα ή με το κακό πρόγραμμα. Τι θέλω να πω. Δεν μπορώ να δεκτώ ότι ένας ΦΠΕ κινητήρας της BMW πχ με έναν κινητήρα ΦΠΕ της Πόρσε έχει διαφορετική αντίληψη, ή ότι θα σωθεί με εκτεταμένη χρήση σε ψηλές στροφές με φτωχό μείγμα. Αυτά δεν γίνονται.

Harisp
14-04-13, 15:30
Εμείς μιλάμε για N54 που ισχύουν αυτά που σου λέω.
Μιλάς για audi tfsi;

O Ν54 είναι άμεσου ψεκασμού, έχει άπειρα πλεονεκτήματα στην λειτουργεία του με τον τρόπο αυτό(ατμοποιεί το καύσιμο που ψεκάζει) αφού μπορεί να δουλεύει πολύ υψηλές θερμοκρασίες καύσης(ETG ως 1250 βαθμούς), συμπίεσης κτλπ.

Στον N54 συμβαίνουν αυτά ακριβώς που σου είπα και ο εγκέφαλος έχει όλες αυτές τις δικλείδες ασφαλείας που είπα.
Επίσης είναι over-engineered από θέμα αντοχής πιστόνια, μπιέλες κτλπ και για αυτό υπάρχουν αυτοκίνητα single turbo που με μαμά σωθικά έχουν φτάσει στα 650 άλογα τροχό και έχουν κάνει κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα σε δρόμο και drags χωρίς πρόβλημα.
Μιλάμε για 2,5 φορές πάνω την μαμά ιπποδύναμη...

Μην πάμε λοιπόν σε άλλα μοτέρ την συζήτηση...σε N54 ισχύουν όλα όσα έχουμε γράψει και είναι στατιστικά δεδομένα από φόρουμ σε Αμερική, Γερμανία και Ελλάδα.

Azurius
14-04-13, 15:43
Εμείς μιλάμε για N54 που ισχύουν αυτά που σου λέω.
Μιλάς για audi tfsi;

O Ν54 είναι άμεσου ψεκασμού, έχει άπειρα πλεονεκτήματα στην λειτουργεία του με τον τρόπο αυτό(ατμοποιεί το καύσιμο που ψεκάζει) αφού μπορεί να δουλεύει πολύ υψηλές θερμοκρασίες καύσης(ETG ως 1250 βαθμούς), συμπίεσης κτλπ.

Στον N54 συμβαίνουν αυτά ακριβώς που σου είπα και ο εγκέφαλος έχει όλες αυτές τις δικλείδες ασφαλείας που είπα.
Επίσης είναι over-engineered από θέμα αντοχής πιστόνια, μπιέλες κτλπ και για αυτό υπάρχουν αυτοκίνητα single turbo που με μαμά σωθικά έχουν φτάσει στα 650 άλογα τροχό και έχουν κάνει κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα σε δρόμο και drags χωρίς πρόβλημα.
Μιλάμε για 2,5 φορές πάνω την μαμά ιπποδύναμη...

Μην πάμε λοιπόν σε άλλα μοτέρ την συζήτηση...σε N54 ισχύουν όλα όσα έχουμε γράψει και είναι στατιστικά δεδομένα από φόρουμ σε Αμερική, Γερμανία και Ελλάδα.
Όχι δεν μιλάω για TFSI. Για τον 1.8 20VT των S3 μιλάω ο οποίος φαντάζομαι γνωρίζεις οτι φημίζεται για τις αντοχές του... Τώρα για τον Ν54 δεν μπορώ να πω κάτι μιας και που δεν έχω γνώσεις για το συγκεκριμένο μοτέρ. Θα ρίξω όμως ένα διάβασμα και αφού συγκεντρώσω πληροφορίες για μοτέρ και εγκέφαλο θα επανέλθω για κουβέντα!! Μέχρι τότε πάω πάσο! :thanks: thumb

Nick bmwlover
14-04-13, 15:54
Όχι δεν μιλάω για TFSI. Για τον 1.8 20VT των S3 μιλάω ο οποίος φαντάζομαι γνωρίζεις οτι φημίζεται για τις αντοχές του... Τώρα για τον Ν54 δεν μπορώ να πω κάτι μιας και που δεν έχω γνώσεις για το συγκεκριμένο μοτέρ. Θα ρίξω όμως ένα διάβασμα και αφού συγκεντρώσω πληροφορίες για μοτέρ και εγκέφαλο θα επανέλθω για κουβέντα!! Μέχρι τότε πάω πάσο! :thanks: thumb

Για να γινουν ολα αυτα που ειπες,στο συγκεκριμενο μοτερ,πρεπει οντως να ηταν πολυ μλκια το προγραμμα...

Azurius
14-04-13, 15:56
Για να γινουν ολα αυτα που ειπες,στο συγκεκριμενο μοτερ,πρεπει οντως να ηταν πολυ μλκια το προγραμμα...

Πίστεψέ με...... Ήταν........... :ranting2::ranting2::ranting2:

STREETRACING
14-04-13, 15:59
Τα 20vt είναι τέρας αντοχής
Δεν υπάρχει σύγκριση
Μην ακούω μαλακι@s για τα ν 54
Aποψη μου .

Dim135
14-04-13, 16:07
Εμείς μιλάμε για N54 που ισχύουν αυτά που σου λέω.
Μιλάς για audi tfsi;

O Ν54 είναι άμεσου ψεκασμού, έχει άπειρα πλεονεκτήματα στην λειτουργεία του με τον τρόπο αυτό(ατμοποιεί το καύσιμο που ψεκάζει) αφού μπορεί να δουλεύει πολύ υψηλές θερμοκρασίες καύσης(ETG ως 1250 βαθμούς), συμπίεσης κτλπ.

Στον N54 συμβαίνουν αυτά ακριβώς που σου είπα και ο εγκέφαλος έχει όλες αυτές τις δικλείδες ασφαλείας που είπα.
Επίσης είναι over-engineered από θέμα αντοχής πιστόνια, μπιέλες κτλπ και για αυτό υπάρχουν αυτοκίνητα single turbo που με μαμά σωθικά έχουν φτάσει στα 650 άλογα τροχό και έχουν κάνει κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα σε δρόμο και drags χωρίς πρόβλημα.
Μιλάμε για 2,5 φορές πάνω την μαμά ιπποδύναμη...

Μην πάμε λοιπόν σε άλλα μοτέρ την συζήτηση...σε N54 ισχύουν όλα όσα έχουμε γράψει και είναι στατιστικά δεδομένα από φόρουμ σε Αμερική, Γερμανία και Ελλάδα.

+1000 thumb

δεν υπαρχουν τα audi μπροστα στα bmw και ειδικα στα direct injection

STREETRACING
14-04-13, 16:10
Τα 20vt k οι παραλλαγές τουρμπινων δεν υπάρχουν σε BMW μοτέρ.
Τι σχέση έχουν οι τουρμπινες που έχουν μπει σε 20vt με του BMW?

Dim135
14-04-13, 16:12
Τα 20vt είναι τέρας αντοχής
Δεν υπάρχει σύγκριση
Μην ακούω μαλακι@s για τα ν 54
Aποψη μου .

τα μαμα η τα σφυριλατα 20vt ειναι τερατα? γτ τα μαμα σπαγανε για πλακα.
μην μπερδευομαστε και τωρα τα tfsi ειναι ανωτερα μοτερ

STREETRACING
14-04-13, 16:12
Ποια σπαγανε για πλακα dim?
Με τι τουρμπινες;

Dim135
14-04-13, 16:14
Τα 20vt k οι παραλλαγές τουρμπινων δεν υπάρχουν σε BMW μοτέρ.
Τι σχέση έχουν οι τουρμπινες που έχουν μπει σε 20vt με του BMW?

ναι ειναι ενα μοτερ εδω και 10 χρονια φοριεται σε 100 μοντελα λογικο ειναι να εξελιχθει τοσο πολυ. τι σχεση εχει ομως ενα βελτιωμενο με ενα μαμα μοτερ. για μαμα μιλαμε

STREETRACING
14-04-13, 16:17
Κ εγω για Μαμα μιλάω dim
Απο το 1999 είχα 20 vt.
Τις τουρμπινες που αντέχουν κ τις πιέσεις σε BMW στα πρώτα 100 χλμ θα τα επαιρνες στα χέρια.
Μην το μπερδευεις.

Dim135
14-04-13, 16:18
Ποια σπαγανε για πλακα dim?
Με τι τουρμπινες;

με ελαφρως μεγαλυτερες δλδ μετα τα 350 αλογα ηταν δυσκολα τα πραγματα δλδ ουτε 100 αλογα
στο v54 και tfsi βγαζεις πανω απο 100 αλογα σε 1ο σταδιο μονο και αξιοπιστα

Dim135
14-04-13, 16:24
Κ εγω για Μαμα μιλάω dim
Απο το 1999 είχα 20 vt.
Τις τουρμπινες που αντέχουν κ τις πιέσεις σε BMW στα πρώτα 100 χλμ θα τα επαιρνες στα χέρια.
Μην το μπερδευεις.

αφου δεν εχεις n54 και δεν ξερεις πως νομιζεις οτι δεν αντεχει? σε ενημερωνω οτι το μοτερ αυτο αντεχει παρα πολυ και βγαζει παρα πολλα αλογα απο 1ο σταδιο και μονο και με μικρες πιεσεις

STREETRACING
14-04-13, 16:30
Χαμηλεσ πιεσεισ Λόγω 2 μίνι τουρμπινων κ κυβικών.
Σκέψου να φοραγεσ τα γαιδουρια
Που φοραγανε τα 1800 κυβικά.
10 χρόνια είχα Τούρμπο αμάξια κ όταν εβαζα ιντερκουλερ απο Αγγλία κ downpipes ο Σταυρος κ ο ποπαυ βαζανε σιδερένια πλακάκια.
Ξέρω πολλα περισσοτερΑ απο παρα πολλούς.

Dim135
14-04-13, 16:40
Χαμηλεσ πιεσεισ Λόγω 2 μίνι τουρμπινων κ κυβικών.
Σκέψου να φοραγεσ τα γαιδουρια
Που φοραγανε τα 1800 κυβικά.
10 χρόνια είχα Τούρμπο αμάξια κ όταν εβαζα ιντερκουλερ απο Αγγλία κ downpipes ο Σταυρος κ ο ποπαυ βαζανε σιδερένια πλακάκια.
Ξέρω πολλα περισσοτερΑ απο παρα πολλούς.

τα 20vt με τις κ04 τις μικρες δεν ηταν και κανα γαιδουρι. να μου πεις για την καινουργια κ04 tfsi ναι ειναι καλο και μεγαλο τουρμπινακι.
μπορει να ασχολιοσουνα οπως κι εγω αρκετα χρονια και γνωριζω πολλα αλλα εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα και το επιπεδο βελτιωσης εχει ανεβει παρα πολυ

STREETRACING
14-04-13, 16:46
Δεν μιλάω
Για Στοκ κο4.
Το ξέρω ότι ήταν νορμαλ μέγεθος.
Απλά επαιζες με μεγάλες Garett χωρίς ανοιγμα μοτέρ που αν τις βάλεις στο N 55 για μένα θα κάνει γκραου.

Harisp
14-04-13, 17:36
Τέλος πάντων βρε παιδιά δεν είναι το θέμα μας ποιο είναι καλύτερο μοτέρ...
Επειδή έκανα λάθος, τα N54 είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν άνετα σε EGT 1050 βαθμούς.

Και επειδή μπαίνετε σε συγκρίσεις, ο Ν54 είναι ένα μοτέρ με 10.2 συμπίεση που στο εξωτερικό χωρίς να ανοιχτεί δουλεύουν μονό τούρμπο precision 62mm και σε διπλό, 2 gtx28rs.
Χωρίς να ανοιχτεί μοτέρ, χωρίς φλάτζα συμπίεσης, χωρίς τίποτα.

Τι να λέμε τώρα για για το μαμά n54 μοτέρ...;;;Δεν έχουμε βρει ακόμα τα όρια του εξαιτίας της έλλειψης καυσίμου(αντλία υψηλής).
Τα 20vt σπάγανε στην Ελλάδα ΚΑΙ γιατί ήταν η εποχή που ξεπετάχτηκε σε κάθε γωνία και ένας βελτιωτής-προγραμματιστής που έμαθε πάνω σε αυτά...

Azurius
14-04-13, 20:44
τα μαμα η τα σφυριλατα 20vt ειναι τερατα? γτ τα μαμα σπαγανε για πλακα.
μην μπερδευομαστε και τωρα τα tfsi ειναι ανωτερα μοτερ

Μην μπερδευόμαστε. Δεν μιλάω για όλα τα 20βάλβιδα. Μιλάω συγκεκριμένα για τα 20βάλβιδα μοτέρ των S που καμμία σχέση δεν έχουν με τα υπόλοιπα 20VT του γκρουπ. Προφανώς μπερδεύεσαι με τα μοτέρ. Τα tfsi μπροστά στα προηγούμενης γενιάς (που για πλάκα τα φούσκωνες) είναι απλά ματζούνια.

Azurius
14-04-13, 20:49
με ελαφρως μεγαλυτερες δλδ μετα τα 350 αλογα ηταν δυσκολα τα πραγματα δλδ ουτε 100 αλογα
στο v54 και tfsi βγαζεις πανω απο 100 αλογα σε 1ο σταδιο μονο και αξιοπιστα

Για τον Ν54 δεν γνωρίζω ακόμα, αλλά θα διαβάσω όπως είπα και πιο πριν για να έχω άποψη. Για το δεύτερο μοτέρ που αναφέρεις ούτε σε ταινία του Σπίλμπεργκ δε βγαίνουν. Την λέξη αξιόπιστα δεν την λαμβάνω καν υπόψιν. Προς ενημέρωση και μόνο η έκδοση της Κ04 που φοράει το μοτέρ αυτό πάει μέχρι 315 σκασμένη. Από 265. Και στα 315 είναι ήδη σχεδόν στα όρια του χάρτη της. Αν διαβάσεις τον χάρτη της είμαι σίγουρος οτι θα αναθεωρήσεις.

ΥΓ. Μιλάω μόνο για S γιατί ο 18άρης tfsi με τα χίλια ζόρια φτάνει τα 210 με πολύ αισιόδοξο πρόγραμμα και φουλ περιφερειακά.

Azurius
14-04-13, 20:57
Τα 20vt σπάγανε στην Ελλάδα ΚΑΙ γιατί ήταν η εποχή που ξεπετάχτηκε σε κάθε γωνία και ένας βελτιωτής-προγραμματιστής που έμαθε πάνω σε αυτά...
Έρχεσαι στα λόγια μου! thumb

Dim135
14-04-13, 21:20
Για τον Ν54 δεν γνωρίζω ακόμα, αλλά θα διαβάσω όπως είπα και πιο πριν για να έχω άποψη. Για το δεύτερο μοτέρ που αναφέρεις ούτε σε ταινία του Σπίλμπεργκ δε βγαίνουν. Την λέξη αξιόπιστα δεν την λαμβάνω καν υπόψιν. Προς ενημέρωση και μόνο η έκδοση της Κ04 που φοράει το μοτέρ αυτό πάει μέχρι 315 σκασμένη. Από 265. Και στα 315 είναι ήδη σχεδόν στα όρια του χάρτη της. Αν διαβάσεις τον χάρτη της είμαι σίγουρος οτι θα αναθεωρήσεις.

ΥΓ. Μιλάω μόνο για S γιατί ο 18άρης tfsi με τα χίλια ζόρια φτάνει τα 210 με πολύ αισιόδοξο πρόγραμμα και φουλ περιφερειακά.

δεν ξερω τα 1.8 δεν εχω ασχοληθει αλλα ς3 και γκολφ 2.0 vi (me s3 turbo)
400ριζουνε για πλακα. εχω φιλους με dsg κιολας κι εχω δει τι φτιαχνουνε στον δρομο

Azurius
14-04-13, 21:36
δεν ξερω τα 1.8 δεν εχω ασχοληθει αλλα ς3 και γκολφ 2.0 vi (me s3 turbo)
400ριζουνε για πλακα. εχω φιλους με dsg κιολας κι εχω δει τι φτιαχνουνε στον δρομο

Μιλάμε απλά για ΦΠΕ. To μέγιστο νούμερο που πιάνουν είναι 370 ps και 520Νm ροπή (στα DSG) αλλά με stage 2. Δε διαφωνώ οτι γίνεται, αλλά σε stage 1 τερματίζουν στα 315.

Dim135
14-04-13, 21:51
Μιλάμε απλά για ΦΠΕ. To μέγιστο νούμερο που πιάνουν είναι 370 ps και 520Νm ροπή (στα DSG) αλλά με stage 2. Δε διαφωνώ οτι γίνεται, αλλά σε stage 1 τερματίζουν στα 315.

κοιτα το γκολφ vi το μονο που του λειπει ειναι το τουρμπο απο s3 το οποιο ειναι bolt on. οπως και να εχει το s3 που θεωρειται το κορυφαιο ξεπερναει τα 100 αλογα οπως ειπα και νωριτερα γτ πολυ απλα φτανει 380-400 αλογα.

τα dsg πλεον οπως θα ξερεις τα φλασαρουν και ρυθμιζουν τα torque limiters οπως θελουν και δεν υπαρχει θεμα. βγαζουν αλογα πολλα και απο dsg πλεον

https://www.youtube.com/watch?v=GblRdt4CWA0

Azurius
14-04-13, 21:59
κοιτα το γκολφ vi το μονο που του λειπει ειναι το τουρμπο απο s3 το οποιο ειναι bolt on. οπως και να εχει το s3 που θεωρειται το κορυφαιο ξεπερναει τα 100 αλογα οπως ειπα και νωριτερα γτ πολυ απλα φτανει 380-400 αλογα.

τα dsg πλεον οπως θα ξερεις τα φλασαρουν και ρυθμιζουν τα torque limiters οπως θελουν και δεν υπαρχει θεμα. βγαζουν αλογα πολλα και απο dsg πλεον
https://www.youtube.com/watch?v=GblRdt4CWA0

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα. Αυτο που λες γινεται αλλα οχι με προγραμμα σταδιου 1. Γινεται με προγραμμα stage 2 και 2+. Οχι hardware stage 2. Προγραμμα stage 2.

Βασικα το εχουμε ξεσκισει το θρεντ του Νικολα....

Azurius
14-04-13, 22:06
Και το βίντεο που κολάει; Είναι 3,2 υπερκυβισμένο με το DSG του RS3.

Dim135
14-04-13, 22:10
κοιτα για να μην κολαμε σε λεπτομερειες και παιζουμε με τις λεξεις αυτο που λες δεν εχει διαφορα προγραμμα το ενα προγραμμα και το αλλο αυτα ειναι μαλακιες των εταιρειων για να διπλοχρεωνουν τον πελατη τους με update και οτι αλλο φανταστουνε. εγω θεωρω ενα αμαξι με ολα τα περιφερειακα για την ασφαλεια του ειναι 1ο σταδιο.

τελος παμε στο θεμα του νικολα.:original:
συντομα θα φτιαξω εξατμιση αλουμινιου και ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα

Azurius
14-04-13, 22:15
κοιτα για να μην κολαμε σε λεπτομερειες και παιζουμε με τις λεξεις αυτο που λες δεν εχει διαφορα προγραμμα το ενα προγραμμα και το αλλο αυτα ειναι μαλακιες των εταιρειων για να διπλοχρεωνουν τον πελατη τους με update και οτι αλλο φανταστουνε. εγω θεωρω ενα αμαξι με ολα τα περιφερειακα για την ασφαλεια του ειναι 1ο σταδιο.

τελος παμε στο θεμα του νικολα.:original:
συντομα θα φτιαξω εξατμιση αλουμινιου και ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα

Διαφωνώ στο πρώτο αλλά συμφωνώ οτι πρέπει να πάμε στο θέμα του Νικόλα! thumb thumb

mark e92
16-05-13, 17:33
Για να μην ανοίγω αλλο θέμα , περιμένω προσφορά απο αυτον :
https://www.racing-exhaust.gr/
Tι λέτε αξίζει???
Σας ευχαριστώ.

dimsour9
16-05-13, 17:37
Ναιπ..Ειναι πααρα πολυ καλος.Σχεδον ολες οι δουλειες του που εχω δει.:thumbsup:Προχωρα το!

mark e92
16-05-13, 17:48
Ναιπ..Ειναι πααρα πολυ καλος.Σχεδον ολες οι δουλειες του που εχω δει.:thumbsup:Προχωρα το!

Σε ευχαριστω πολυ!!!
Του ειπα για dp και Inter...

dimsour9
16-05-13, 19:09
Σε τουρμπο εφαρμογες ειναι πιο καλος!Πολυ συζητησιμος..ακουει αυτα που θα του πεις.Το κυριοτερο δεν κανει τον ξερολλα.Τιμες νορμαλ εχει αποτι θυμαμαι.thumb
Μεγαλυτερο απο αυτο που εχεις ηδη ι/c?

850CSI
16-05-13, 19:18
Bρε η καρτούλα είναι το λιγότερο ... μην έχω θέματα με check
και καυσαέρια μετά, δεν είναι civic ..... πιστεύω καταλύτης πρέπει να υπάρχει

Είναι σίγουρο??? καμιά εταιρεία δεν βγάζει χωρίς προκαταλύτη αλλά με καταλύτη ?
Ενδιαφέρομαι για acrapovic και supersprint, για τις άλλες επιφυλλάσομαι

Καταλυτης πρεπει να υπαρχη???????????????? σε πιο εργο το παιζουν αυτο?????????????????????????????????????ει αι σα να μου λες θα σου δωσο ενα φαρδυ καλαμι να αναπνεης καλυτερα απο το να μην εχεις τιποτε μπροστα στο στομα ,,,,,,,,Ποτε θα'σαι καλυτερα?????????
Φιλε μου,,,,,,,,,εβαλα το καταληλο Προγραμμα (για το μοντελο μου) με την Προυποθεση να βγουν,,,,,τους πεταξα,,,,και ειδα ενα αλλο αυτ/το να σπαη στις 7000 εκει που κοφτιαζε στις 6-6200
αυτο σου λεω μονο

mark e92
16-05-13, 20:52
Καταλυτης πρεπει να υπαρχη???????????????? σε πιο εργο το παιζουν αυτο?????????????????????????????????????ει αι σα να μου λες θα σου δωσο ενα φαρδυ καλαμι να αναπνεης καλυτερα απο το να μην εχεις τιποτε μπροστα στο στομα ,,,,,,,,Ποτε θα'σαι καλυτερα?????????
Φιλε μου,,,,,,,,,εβαλα το καταληλο Προγραμμα (για το μοντελο μου) με την Προυποθεση να βγουν,,,,,τους πεταξα,,,,και ειδα ενα αλλο αυτ/το να σπαη στις 7000 εκει που κοφτιαζε στις 6-6200
αυτο σου λεω μονο

Εσύ δεν μετράς είσαι με Germany plates!!!!!!!!!

mark e92
16-05-13, 20:55
Σε τουρμπο εφαρμογες ειναι πιο καλος!Πολυ συζητησιμος..ακουει αυτα που θα του πεις.Το κυριοτερο δεν κανει τον ξερολλα.Τιμες νορμαλ εχει αποτι θυμαμαι.thumb
Μεγαλυτερο απο αυτο που εχεις ηδη ι/c?

Σε ευχαριστώ.
Το i/c είναι μαμά, είναι αρκετό???
Όλοι λένε ότι πρέπει να αλλαχτεί...

NikosE92
16-05-13, 21:27
Καταλυτης πρεπει να υπαρχη???????????????? σε πιο εργο το παιζουν αυτο?????????????????????????????????????ει αι σα να μου λες θα σου δωσο ενα φαρδυ καλαμι να αναπνεης καλυτερα απο το να μην εχεις τιποτε μπροστα στο στομα ,,,,,,,,Ποτε θα'σαι καλυτερα?????????
Φιλε μου,,,,,,,,,εβαλα το καταληλο Προγραμμα (για το μοντελο μου) με την Προυποθεση να βγουν,,,,,τους πεταξα,,,,και ειδα ενα αλλο αυτ/το να σπαη στις 7000 εκει που κοφτιαζε στις 6-6200
αυτο σου λεω μονο

One month later .....

Όπως και να χει τα downpipes που χω παραγγείλει είναι χωρίς
καταλύτες .. απλά αναμένουμε για το αποτέλεσμα

dimsour9
16-05-13, 22:30
Σε ευχαριστώ.
Το i/c είναι μαμά, είναι αρκετό???
Όλοι λένε ότι πρέπει να αλλαχτεί...

Τιποτα δεν ειναι αρκετο.Αφου το ξερεις..:thumbsup:
Εξαρταται τι φοραει το αμαξι σου...

Andri
16-05-13, 22:35
Τιποτα δεν ειναι αρκετο.Αφου το ξερεις..:thumbsup:
Εξαρταται τι φοραει το αμαξι σου...

Σπόιλερ, φιμέ, led δαχτυλίδια... :fountwtis:
Μάρκο τι άλλα ?:whistle: