PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάψιμο ζαντών



Snoo
03-04-13, 22:50
Καλησπέρα σε όλους... Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.. Βιαζόμουν λοιπόν ένα Σάββατο μεσημέρι να πλυθεί το αυτοκίνητο.. πήγα και εγώ ανάθεμα την ώρα σε ένα βενζινάδικο για πλύσιμο ... το αποτέλεσμα ήταν να γίνουν οι ζάντες &^$%^$^$@#%$#$^&* δυστυχώς καμία αλοιφή δεν μπορεί να τις επαναφέρει στην αρχική κατάσταση πριν τα ζώα που ανάθεμα την ώρα τους εμπιστεύτηκα.

Είμαι στην αναζήτηση ενός καλού επαγγελματία για να τις βάψει και να τις κάνει σαν καινούργιες όσο αυτό είναι εφικτό. Δεν θα με ενοχλήσει να είναι κάποιος ακριβότερος αρκεί να είναι σωστός και να μην έχω άλλα προβλήματα μελλοντικά. Ότι γίνει τώρα να γίνει μια φορά και τέλος.

https://i1284.photobucket.com/albums/a570/Chris_Paschos/DSC_0132_zps7ced1368.jpg
https://i1284.photobucket.com/albums/a570/Chris_Paschos/DSC_0131_zps5fa7ad0b.jpg
https://i1284.photobucket.com/albums/a570/Chris_Paschos/DSC_0128_zps06e4cd03.jpg

Υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες στο photobucket...

Ευχαριστώ πολύ :thanks:

Leonidas_E39
03-04-13, 22:53
Το χρωμα εφυγε ? Γιατι μοιαζει με βρωμια οπως βλεπω.

Snoo
03-04-13, 22:56
Έχει κολλήσει στο βερνίκι επάνω προσπάθησα και μετά να τις πλύνω με σφουγγαράκι σαπουνάδα δεν κατάφερα τίποτα η μαυρίλα τους γυάλιζε περισσότερο

Loukas
03-04-13, 23:07
αν ειναι επιπροσθετο του χρωματος της ζαντας παρε καποιο σπρει για ζαντες αποκλειστικα ή δοκιμασε και με πηλο.δεν ξερω αν θα κανεις δουλεια δεν το εχω δοκιμασει...
εγω θα περναγα παντως μια βολτα και απο εδω www.swell.gr (https://www.swell.gr) πριν το βαψιμο...

Vassilis ///M
03-04-13, 23:08
Πως δημιουργήθηκε αυτό?????

Leonidas_E39
03-04-13, 23:11
Αν ειναι οντως ζημια πρεπει να εγινε απο το ιδιο το τακακι πατωντας φρενο η καυτη σκονη εκαψε το βερνικι. Μηπως εκανες καμια γρηγορη διαδρομη πιεζοντας τα φρενα σου?

stef
03-04-13, 23:11
Δοκίμασε αυτό

https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=634&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=72

ή αυτό

https://www.shinearama.co.uk/carpro-ironx-1l.html

ή αυτό

https://www.shinearama.co.uk/wolfs-chemicals-gel-wheel-cleaner-the-brake-duster-deironizer-decon-gel-1l.html

και τα ξαναλέμε...

Snoo
03-04-13, 23:15
Πως δημιουργήθηκε αυτό?????

Δεν έχω ιδέα τι υλικό ψέκασαν

gyiama
03-04-13, 23:25
η μαυριλα οκ σε ορισμενα σημεια αλλα στο μπρατσο της ζαντας ξεβαψε παιδια δεν φτιαχνει με κανενα καθαριστικο. δυστυχως μονο βαψιμο και οχι με σπρευ θα γινουν χαλια

Snoo
03-04-13, 23:28
Αν ειναι οντως ζημια πρεπει να εγινε απο το ιδιο το τακακι πατωντας φρενο η καυτη σκονη εκαψε το βερνικι. Μηπως εκανες καμια γρηγορη διαδρομη πιεζοντας τα φρενα σου?

Τις ζάντες τις έχω περίπου 2.5 χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα και πίο παλιά που το πίεζα γενικά

tokiko
03-04-13, 23:35
Παρατήρησέ το λίγο καλύτερα και δες αν έχει φύγει το χρώμα ή έχει καεί ή είναι απλώς λεκές.
Σε πολλά πρατήρια ψεκάζουν χημικά για τις δύσκολες βρομιές και κάνουν ζημιά.
Θυμάμαι πιο παλιά στο αγροτικό ενός φίλου μου είχανε ρίξει κάτι στα πατάρια και τα άσπρισαν λες και ήταν οξύ.

Snoo
03-04-13, 23:39
Παρατήρησέ το λίγο καλύτερα και δες αν έχει φύγει το χρώμα ή έχει καεί ή είναι απλώς λεκές.
Σε πολλά πρατήρια ψεκάζουν χημικά για τις δύσκολες βρομιές και κάνουν ζημιά.
Θυμάμαι πιο παλιά στο αγροτικό ενός φίλου μου είχανε ρίξει κάτι στα πατάρια και τα άσπρισαν λες και ήταν οξύ.
Δοκιμασα σε όλες τις υπόλοιπες με ειδικο σφουγκαράκι και πολυ πολυ σαπούνι έχει μίνει σταμπα δεν βγαίνει με τιποτα.

Tsik.D.
03-04-13, 23:57
σε ποια πολη βρισκεσαι φιλε μου ??

Snoo
04-04-13, 00:02
σε ποια πολη βρισκεσαι φιλε μου ??

Αθήνα Βάρη

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

stef
04-04-13, 00:08
Αθήνα Βάρη

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Πέρνα το ΣΚ από το σπίτι μου, να το δω και να προσπαθήσω με τα μαγικά βότανα που έχω να στις καθαρίσω
Μην στεναχωριέσαι

Tsik.D.
04-04-13, 00:17
Αθήνα Βάρη

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

δυστηχως δεν ξερω να σου προτεινω καποιον βαφεα για ζαντες στην αθηνα.. αν ησουν θεσσαλονικη εχω ισως τον καλητερο !!

Snoo
04-04-13, 00:24
Πέρνα το ΣΚ από το σπίτι μου, να το δω και να προσπαθήσω με τα μαγικά βότανα που έχω να στις καθαρίσω
Μην στεναχωριέσαι


Stef ευχαριστώ πολύ θα μιλήσουμε.. Θα σου φέρω και αυτον μαζί https://www.bmwfans.gr/forum/member.php?u=27 :thumbsup:

fanisk
04-04-13, 02:12
Stef ευχαριστώ πολύ θα μιλήσουμε.. Θα σου φέρω και αυτον μαζί https://www.bmwfans.gr/forum/member.php?u=27 :thumbsup:

Δεν ξαναπαω στο σπιτι του stef αν δεν γυαλισει το αμαξι μου, τις προαλλες γυαλιζε μια 5αρα και εφυγα με κομπλεξ, παντου αραχνες εβλεπα στο δικο μου :th_Laie_67-1:

STREETRACING
04-04-13, 07:57
Εμένα είναι έτσι όλες οι ζάντες και χειροτερα και είναι απο τα τακακια και τις πολυ μεγάλες θερμοκρασίες των κωλ@ φρενων μου.
Δεν βγαίνει και απο το 2006 μέχρι τώρα έχουν αυξηθεί φυσικά πολυ

Konstantinos E60
04-04-13, 08:08
δυστηχως δεν ξερω να σου προτεινω καποιον βαφεα για ζαντες στην αθηνα.. αν ησουν θεσσαλονικη εχω ισως τον καλητερο !!



Για πες !

mark e92
04-04-13, 08:47
90% θα φυγουν με αλοιφη.

120ie87
04-04-13, 08:55
Πριν τις πας για βάψιμο, δοκίμασε να τις καθαρίσεις με καθαριστικό roli

https://www.totalservice.gr/images/prods/roli.jpg

θυμάστε τη διαφήμιση: "η μαμά μου η καλή καθαρίζει με roli" ? :mpaks:



χωρίς πλάκα λοιπόν, ενώ τα καθαριστικά ζαντών όταν πέσουν στα τακάκια μπορεί να κάνουν τα φρένα να σφυρίζουν μέχρι να τα αλλάξουμε, όπως επίσης να διαβρώσουν καποιες φορές και τα καπάκια με το σήμα στο κέντρο της ζάντας.....
το roli δεν προσβάλλει τίποτα.


Δοκιμάστε να καθαρίσετε τις ζάντες σας με οδοντόβουρτσα και roli και ελάχιστο νεράκι και θα με θυμηθείτε..... thumb

STREETRACING
04-04-13, 09:04
90% θα φυγουν με αλοιφη.
εμενα ουτε καταλαβαινουν τιποτα
πρεπει στις δικες μου να εχει ποτισει η μαυριλα μεσα στο χρωμα γι αυτο.:thumbsdown:https://img.tapatalk.com/d/13/04/04/e9apapem.jpg
Έχουν ξεφλουδισει και στα μπρατσα
Βέβαια έχω προϊστορία στο κάψιμο των φρενων και στη ζημιά σε ζάντες απο σκόνη καμμενων τακακιων

gnx
04-04-13, 09:12
Σνοο, δοκίμασε το ασπρο σφουγγαράκι-γόμα της scotch brite, βρεγμένο καλά χωρίς πολύ πίεση.

Ptboul
04-04-13, 10:06
Σνοο, δοκίμασε το ασπρο σφουγγαράκι-γόμα της scotch brite, βρεγμένο καλά χωρίς πολύ πίεση.

Με αυτό πάντως γμσα έναν τοίχο που είχε λερώσει ο μικρός. Έφυγε η μπογιά και υποτίθεται πως το σφουγγάτι αυτό είναι για τέτοιου είδους λερώματα.

Μπορεί στη ζάντα να έχει άλλη συμπεριφορά.

Snoo
04-04-13, 10:06
εμενα ουτε καταλαβαινουν τιποτα
πρεπει στις δικες μου να εχει ποτισει η μαυριλα μεσα στο χρωμα γι αυτο.:thumbsdown:https://img.tapatalk.com/d/13/04/04/e9apapem.jpg
Έχουν ξεφλουδισει και στα μπρατσα
Βέβαια έχω προϊστορία στο κάψιμο των φρενων και στη ζημιά σε ζάντες απο σκόνη καμμενων τακακιων

Δεν νομίζω οτι ευθήνεται τόσο πολύ το φρένο... τις έχω περισσότερο απο 2 χρόνια τις ζάντες και να μένει η μαυρίλα επάνω αρκετές μέρες τέτιο θέμα μεχρι που το πήγα εκεί δεν είχα :th_Laie_67-1:. Πες όμως οτι ευθήνεται το φρένο δεν το αποκλείω περισσότερη δύναμη ασκέιται στα μπροστινά παρά στα πίσω η ζημιά ειναι γενική σε όλες σε αλλα σημεία λίγο σε αλλα πολύ. Οι φωτογραφίες ειναι απο 2 ζάντες μόνο δεν ειναι και απο τις 4



Σνοο, δοκίμασε το ασπρο σφουγγαράκι-γόμα της scotch brite, βρεγμένο καλά χωρίς πολύ πίεση.

Θα το δοκιμάσω και αυτό αύριο το απογεύμα, αλλα απο ότι είδα στην πρώτη δοκιμή μάλλον δεν το γλυτώνω το βάψιμο :ranting2::ranting2:

STREETRACING
04-04-13, 10:24
Με αυτό πάντως γμσα έναν τοίχο που είχε λερώσει ο μικρός. Έφυγε η μπογιά και υποτίθεται πως το σφουγγάτι αυτό είναι για τέτοιου είδους λερώματα.

Μπορεί στη ζάντα να έχει άλλη συμπεριφορά.
Στους τοιχους θελει πολυ λιγη πιεση αυτο,γι αυτο.

STREETRACING
04-04-13, 10:25
οι μπροστινες μου οντως ειναι σε χειροτερη κατασταση

Nick bmwlover
04-04-13, 11:28
εμενα ουτε καταλαβαινουν τιποτα
πρεπει στις δικες μου να εχει ποτισει η μαυριλα μεσα στο χρωμα γι αυτο.:thumbsdown:https://img.tapatalk.com/d/13/04/04/e9apapem.jpg
Έχουν ξεφλουδισει και στα μπρατσα
Βέβαια έχω προϊστορία στο κάψιμο των φρενων και στη ζημιά σε ζάντες απο σκόνη καμμενων τακακιων

Κ μενα οι δικες μου καπως ετσι εχουν γινει...
Καποια στιγμη,θα τις κανω μαυρο ματ!!!

aristent
04-04-13, 12:54
ευτυχως δεν ειδε το θρεντ ο Μ-Παουερ!!!!.......θα σας μαλωνε που τις αφησατε να καταντησουν ετσι!!!:D

mark e92
04-04-13, 15:12
Σνοο, δοκίμασε το ασπρο σφουγγαράκι-γόμα της scotch brite, βρεγμένο καλά χωρίς πολύ πίεση.

Ναι και μετά είναι έτοιμες για βαφή!!!!

Andri
04-04-13, 15:16
Ναι και μετά είναι έτοιμες για βαφή!!!!

Γιατί έτσι Μάρκο?? τόσο χάλια είναι?

mark e92
04-04-13, 15:22
Ε λίγο!!!
Ο φίλος έβγαλε τοίχο η ζαντουλα τι θα πάθει;;;

mark e92
04-04-13, 15:24
Μήπως τις επλυναν ζεστές;;;

Ε91
04-04-13, 15:40
Οι ζάντες, όπως τουλάχιστον τις βλέπω στις φωτογραφίες, έχουν διαβρωθεί άσχημα από κάποιο ισχυρό καθαριστικό (στα βενζινάδικα συνηθίζεται να χρησιμοποιείται - κακώς- το δραστικό καθαριστικό σουάζ).
Ενδεχομένως να ήταν και ζεστές, όταν "καθαρίστηκαν", με αποτέλεσμα να στεγνώσει το καθαριστικό πριν ξεπλυθεί και να γίνει μεγαλύτερη ζημιά.
Η διάβρωση από τη σκόνη των φρένων, που αναφέρθηκε παραπάνω, έχει εντελώς διαφορετική μορφή, συνηθίζεται να παρατηρείται στη γωνία μεταξύ στεφάνης και ακτίνας της ζάντας και δημιουργείται από το μη τακτικό πλύσιμο των ζαντών.Για να φύγει η σκόνη από τα τακάκια, δεν θέλει ισχυρό τρίψιμο, αλλά συχνό πλύσιμο και ίσως τη χρήση κάποιο de-ironiser, σε κρύα πάντα ζάντα.
Γνώμη μου, μόνη λύση η αμμοβολή και το βάψιμο.
Να διευκρινίσουμε ότι, όπως και κάθε άλλο βαμμένο κομμάτι του αυτοκινήτου, και οι ζάντες έχουν χρώμα και από πάνω διαφανές βερνίκι που προστατεύει το χρώμα και δίνει τη γυαλιστερή υφή.
Συνεπώς, όπως και κάθε άλλο βαμμένο τμήμα του αυτοκινήτου, θέλουν ιδιαίτερη προσοχή κατά τον καθαρισμό τους.
Άρα, αποφύγετε ισχυρά καθαριστικά, scotch-brite κλπ., όταν καθαρίζετε τις ζάντες σας, γιατί θα τραυματίσετε ανεπανόρθωτα το βερνίκι.
Το σύνηθες ασημί χρώμα των ζαντών ξεγελάει όταν αντακλά πάνω του το φως και νομίζουμε ότι τις έχουμε καθαρίσει, αλλά στην ουσία έχουμε κατεβάσει το βερνίκι και έχουμε δημιουργήσει γρατζουνιές.
Το φαινόμενο είναι πιο έντονο σε σκουρόχρωμες ζάντες, στις οποίες το αράχνιασμα φαίνεται πιο εύκολα, λόγω χρώματος.

STREETRACING
04-04-13, 15:49
Όσο μπορω το πλενω
Σίγουρα παίζει ρόλο και το σπάνιο πλύσιμο.

stef
04-04-13, 18:59
Stef ευχαριστώ πολύ θα μιλήσουμε.. Θα σου φέρω και αυτον μαζί https://www.bmwfans.gr/forum/member.php?u=27 :thumbsup:

Με κάγκουρες που βάζουν ΟΖ ζάντες σε Ζ4 δεν ασχολούμαι....:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

stef
04-04-13, 19:02
Δεν ξαναπαω στο σπιτι του stef αν δεν γυαλισει το αμαξι μου, τις προαλλες γυαλιζε μια 5αρα και εφυγα με κομπλεξ, παντου αραχνες εβλεπα στο δικο μου :th_Laie_67-1:

Ρίχνε λεφτά για μπιχλιμπίδια & μην το γυαλίζεις και θα προκόψεις....:whistle:

fanisk
04-04-13, 19:11
Με κάγκουρες που βάζουν ΟΖ ζάντες σε Ζ4 δεν ασχολούμαι....:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Τουμπανο βγηκε και του κρεμασα σκορδα γιατι το κοιταζουν στο δρομο και θα το ματιασουν :whistle:

stef
04-04-13, 19:12
Τουμπανο βγηκε και του κρεμασα σκορδα γιατι το κοιταζουν στο δρομο και θα το ματιασουν :whistle:

Ποιο βγήκε τούμπανο ρε?
Η μπανιέρα με τα πορτοκαλί φλας? :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

fanisk
04-04-13, 19:13
Ποιο βγήκε τούμπανο ρε?
Η μπανιέρα με τα πορτοκαλί φλας? :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

800¤ για λευκα φαναρια ΔΕΝ δινω :thumbsup:

stef
04-04-13, 19:14
800¤ για λευκα φαναρια ΔΕΝ δινω :thumbsup:

Ε ναι, έχεις δώσει 165000000 ευρώ για τα μπιχλιμπίδια, που να σου περισσέψουν...:fountwtis:

fanisk
04-04-13, 19:16
Ε ναι, έχεις δώσει 165000000 ευρώ για τα μπιχλιμπίδια, που να σου περισσέψουν...:fountwtis:

Ελα ρε πιανουν τοπο αυτα, πχ. προτιμω με τα 800¤ να βαλω 4πιστονα πισω παρα φαναρια. Καποιος θα με τρακαρει μπροστα και θα τα καλυψει η ασφαλεια :th_Laie_67-1:

bimmerm
04-04-13, 20:51
:popcorn::popcorn::popcorn:

Snoo
05-04-13, 21:15
Οι ζάντες, όπως τουλάχιστον τις βλέπω στις φωτογραφίες, έχουν διαβρωθεί άσχημα από κάποιο ισχυρό καθαριστικό (στα βενζινάδικα συνηθίζεται να χρησιμοποιείται - κακώς- το δραστικό καθαριστικό σουάζ).
Ενδεχομένως να ήταν και ζεστές, όταν "καθαρίστηκαν", με αποτέλεσμα να στεγνώσει το καθαριστικό πριν ξεπλυθεί και να γίνει μεγαλύτερη ζημιά.
Η διάβρωση από τη σκόνη των φρένων, που αναφέρθηκε παραπάνω, έχει εντελώς διαφορετική μορφή, συνηθίζεται να παρατηρείται στη γωνία μεταξύ στεφάνης και ακτίνας της ζάντας και δημιουργείται από το μη τακτικό πλύσιμο των ζαντών.Για να φύγει η σκόνη από τα τακάκια, δεν θέλει ισχυρό τρίψιμο, αλλά συχνό πλύσιμο και ίσως τη χρήση κάποιο de-ironiser, σε κρύα πάντα ζάντα.
Γνώμη μου, μόνη λύση η αμμοβολή και το βάψιμο.
Να διευκρινίσουμε ότι, όπως και κάθε άλλο βαμμένο κομμάτι του αυτοκινήτου, και οι ζάντες έχουν χρώμα και από πάνω διαφανές βερνίκι που προστατεύει το χρώμα και δίνει τη γυαλιστερή υφή.
Συνεπώς, όπως και κάθε άλλο βαμμένο τμήμα του αυτοκινήτου, θέλουν ιδιαίτερη προσοχή κατά τον καθαρισμό τους.
Άρα, αποφύγετε ισχυρά καθαριστικά, scotch-brite κλπ., όταν καθαρίζετε τις ζάντες σας, γιατί θα τραυματίσετε ανεπανόρθωτα το βερνίκι.
Το σύνηθες ασημί χρώμα των ζαντών ξεγελάει όταν αντακλά πάνω του το φως και νομίζουμε ότι τις έχουμε καθαρίσει, αλλά στην ουσία έχουμε κατεβάσει το βερνίκι και έχουμε δημιουργήσει γρατζουνιές.
Το φαινόμενο είναι πιο έντονο σε σκουρόχρωμες ζάντες, στις οποίες το αράχνιασμα φαίνεται πιο εύκολα, λόγω χρώματος.

Έτσι την πάτησα μαλλον... :ranting2:

stef
05-04-13, 21:46
Πάρε τον καμένο φίλο σου με το Ζ4 - Evo του και ελάτε αύριο πρωί σπίτι μου να κάνουμε μία προσπάθεια!
Αλλά πρωί, όχι στις 4 το απόγευμα που ξυπνάει ο κάγκουρας!

fanisk
05-04-13, 21:49
Πάρε τον καμένο φίλο σου με το Ζ4 - Evo του και ελάτε αύριο πρωί σπίτι μου να κάνουμε μία προσπάθεια!
Αλλά πρωί, όχι στις 4 το απόγευμα που ξυπνάει ο κάγκουρας!

Αντε ρε με βρηκες κουρασμενο και με κραζεις :th_Laie_67-1: αυριο φευγω χαραματα για snowboard, 5 το πρωι θα σε παρω τηλ. να δεις οτι ειμαι ξυπνιος :hystericalbs1:

Snoo
05-04-13, 23:43
Αντε ρε με βρηκες κουρασμενο και με κραζεις :th_Laie_67-1: αυριο φευγω χαραματα για snowboard, 5 το πρωι θα σε παρω τηλ. να δεις οτι ειμαι ξυπνιος :hystericalbs1:

:facepalm::facepalm:

stef
06-04-13, 06:52
Αντε ρε με βρηκες κουρασμενο και με κραζεις :th_Laie_67-1: αυριο φευγω χαραματα για snowboard, 5 το πρωι θα σε παρω τηλ. να δεις οτι ειμαι ξυπνιος :hystericalbs1:

Το snowboard σε μάρανε!
Για μπάνιο στη θάλασσα είναι σήμερα!
Snoo με τον τρελλό που έμπλεξες δεν σε βλέπω να έρχεσαι...

Snoo
06-04-13, 10:20
Κάπως έτσι...

Andri
12-04-13, 15:51
χωρίς πλάκα λοιπόν, ενώ τα καθαριστικά ζαντών όταν πέσουν στα τακάκια μπορεί να κάνουν τα φρένα να σφυρίζουν μέχρι να τα αλλάξουμε....




Και αν το πάθουμε και σφυρίζουμε υπάρχει καμία λύση ώστε να ξαναγίνουμε αθόρυβοι χωρίς αλλαγή στα τακάκια?

E60_Arkadia
14-04-13, 21:38
Μια βοηθεια,εριξα γυαλιστικο αφρο για τα λαστιχα και εχει παρει και λιγο ζαντα,οταν στεγνωσε εμειναν σταμπες στις ζαντες που φαινονται απο κοντα,πωωωωωως φευγουν???