PDA

Επιστροφή στο Forum : [E85] Καθαρισμός αεραγωγών από τη σκόνη σε Z4



dbehrakis
03-04-13, 09:48
Καλημέρα,
Όλοι όσοι οδηγούμε ξεσκέπαστοι το αυτοκίνητο, έχουμε παρατηρήσει πόσο εύκολα σκονίζεται-ακόμα και στην παραμικρή βόλτα! Ειδικά μετά από καιρό, όπως π.χ. στο δικό μου που είναι από το 2006, συσσωρεύεται πολλή σκόνη στους αεραγωγούς. Ο καθαρισμός με πινελάκι περιορίζεται στα 1-2 εκατοστά. Παραμέσα, γίνεται πάρτυ από βρώμα-και φαίνεται κιόλας όταν το χτυπά ο ήλιος.

Μέσα σε λιγότερο από 10', έχετε αφαιρέσει και τους τρεις αεραγωγούς. Έτσι, έχετε τη δυνατότητα να τους πλύνετε με την ησυχία σας στην μπανιέρα με ζεστό νερό και σαπούνι και να τους κάνετε κυριολεκτικά ολοκαίνουργιους! Αξίζει τον κόπο. Και αισθητικά θα είναι καλύτερα (θα θυμηθείτε πώς ήταν το αυτοκίνητό σας όταν ήταν καινούργιο), και -κυρίως- θα αναπνέετε υγιεινότερο αέρα από τις αεραγωγούς.

Οδηγίες:
Για να βγεί ο κεντρικός, απλά με ένα κατσαβιδάκι, από την ψηλότερη γρύλια πρέπει να πίεσετε τα δύο μεταλλικά ελασματάκια που βρίσκονται στο "ταβάνι" του αεραγωγού. Βρίσκονται στη μέση περίπου για το καθένα (δεξί-αριστερό), αλλά αν δεν το βλέπετε εύκολα χρησιμοποιήστε ένα φακό. ΠΡΟΣΟΧΗ, για να τραβήξετε τον κεντρικό αεραγωγό προς τα έξω μη χρησιμοποιήσετε κατσαβιδι γιατι θα κάνετε σημάδι στο πλαστικό του ή στο αλουμίνιο (ή ότι άλλο εχετε) του ταμπλώ. Εγώ χρησιμοποίησα σπάτουλα μεταλλική και βγήκε πανεύκολα!
Για τους πλαινούς, ξεβιδώνετε απλά τις δύο βιδες και τους τραβάτε προς τα έξω (ίσως σας δυσκολέψει λίγο αλλά μην τον φοβάστε). Η πάνω βίδα είναι κρυμμένη κάτω από τη στρογγυλή μαύρη ταπούλα που βλέπετε, ενώ η κάτω βίδα αποκαλύπτεται μόλις ανοίγετε την ποτηροθήκη. Οι πλαινοί αεραγωγοί αφαιρούνται μαζί με την ποτηρηθήκη τους-αν διαθέτουν.

Καλή επιτυχία και καλό καθάρισμα. Το αποτέλεσμα θα σας αρέσει...

ΥΓ: Αν συνηθίζετε να βάζετε και άλλες γυναίκες στο αυτοκίνητό σας εκτός της δικής σας, είναι βέβαιο ότι πίσω από τους πλαινούς αεραγωγούς θα βρείτε πολλές, μα πολλές τρίχες τους! :sealed:Προφανώς μπαίνουν από κάτω και φωλιάζουν μια χαρά... Γι'αυτό προσοχή στο χρώμα τους!

120ie87
03-04-13, 10:10
Πράγματι, αυτό με τις γυναικείες τρίχες και τις γυναίκες-detective γυναικείων τριχών μπορεί να το εξηγήσει κάποιος?
Έχω το αμάξι πεντακάθαρο μέσα και εκεί που νομίζω ότι είναι καθαρό, μπαίνει μια κοπέλα και βρίσκει τρίχα άλλης γυναίκας....! Τι δι@ολο, ψάχνουν εσκεμένα για τρίχες κάποιας άλλης? - δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς!


:viannen_01:

Vassilis ///M
03-04-13, 10:41
Βάλε και κάποιον βιντεάκι αν υπάρχει...

mark e92
03-04-13, 14:33
Με πινέλο δεν κάνεις δουλειά???
(Στον αεραγωγό εννοώ)

ntinos
03-04-13, 15:02
Με πινέλο δεν κάνεις δουλειά???
(Στον αεραγωγό εννοώ)

Ανετα.

Ειδικα αμα κανεις μια μοντιφια και προσαρμοσεις σε ενα λεπτο πινελακι ζωκραφικης την "μυτη" απο το καβλιτζεκι που βαζουν οι γυναικες σκια στα ματια.

Vassilis ///M
03-04-13, 15:11
Προσωπικά εγώ βάζω μπατονέτα για τα κρυφά σημεία και μετά προσαρμόζω την πετσέτα σε ένα γλωσσοπίεστρο απο τα φαρμακείο και κάνω όλη την δουλειά...

Ξέρω είμαι ψυχάκιας...

dbehrakis
03-04-13, 21:28
Σχετικά με το πινέλο, εννοείται ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να διατηρείς τους αεραγωγούς καθαρούς. Παρά το γεγονός όμως ότι εξωτερικά φαίνονται άριστοι, αν τους προσέξεις "στο πάτωμά τους" όταν τους χτυπά ο ήλιος, είναι πολύ σκονισμένοι, γιατι εκεί απλά δεν φτάνει πινέλο. Οι άλλες λύσεις που αναφέρονται είναι και αυτές αποτελεσματικές, αλλά ...γιατί να παιδεύεσαι 15' με μπατονέτες και προσοχή στη λεπτομέρεια, όταν μπορείς χωρίς δυσκολία να τον κάνεις καινούργιο; Φυσικά δεν είναι για να το κάνεις τακτικά, αλλά τουλάχιστον μία φορά στο ζωή του, το ομαξάκι σας το αξίζει-πιστέψτε με. Για να μη μιλήσω από θέμα υγιεινής και φανεί υπερβολικό σε κάποιους.

Βρήκα και αυτό το video που δείχνει τι πρέπει να κάνετε στον κεντρικό αεραγωγό (για να βγάλετε το ραδιοcd, αλλά δείχνει αυτό για το οποίο μιλάμε):

https://www.youtube.com/watch?v=ESMk-t_6t4w&feature=youtu.be

dbehrakis
03-04-13, 21:34
Ή καλύτερα, αυτό το video:

https://www.youtube.com/watch?v=QRfemGE-kY4&feature=youtu.be

dbehrakis
03-04-13, 21:52
Κι ακόμα ένα video για τους πλαϊνούς:
https://www.youtube.com/watch?v=Ne4Yb_Ud5n0&feature=youtu.be

merbeind
03-04-13, 22:24
Εμενα αυτες οι ποτηροθηκες κανουν φοβερο τριξιμο και δεν ξερω τι να κανω.Μεχρι να τις αλλαξω με τις απλες σκεφτηκα (να μην εχω ποτηροθηκες δλδ).Καμια προταση?

fanisk
04-04-13, 02:41
Εμενα αυτες οι ποτηροθηκες κανουν φοβερο τριξιμο και δεν ξερω τι να κανω.Μεχρι να τις αλλαξω με τις απλες σκεφτηκα (να μην εχω ποτηροθηκες δλδ).Καμια προταση?

Κλασσικο Ζ4 προβλημα, ειναι χρησιμες ομως. Παρε felt tape και μονωσε τες, πηρα χθες αλλα δεν προλαβα να ασχοληθω για να πω αν αξιζει.

dbehrakis
04-04-13, 14:04
Είσαι βέβαιος καταρχήν ότι το τρίξιμο είναι από τις ποτηροθήκες; Γιατί πρόκειται ούτως ή αλλως περί ...τριζάτου αυτοκινήτου (μεταξύ μας μιλάμε, δεν μας ακούν οι SLKαδες και TTακηδες). Μπορείς αφαιρώντας τους πλαινούς αεραγωγούς, να ψεκάσεις με σπρευ σιλικόνης όλα τα κινούμενα μέρη που θα βρεις εκτεθειμένα. Είμαι σίγουρος ότι θα πάψει. Δοκίμασέ το και χωρίς να αφαιρέσεις τους αεραγωγούς. Άνοιξε τις ποτηροθήκες και ρίξε όπου μπορείς.
Παρεπιπτόντως (αν και είναι εκτός θέματος, οι ποτηροθήκες στο σημείο αυτό κατά τη γνώμη μου, είναι ό,τι καλύτερο! Βάζουν τα γυαλιά σε όλα τα αυτοκίνητα, ακόμα και τα πλέον οικογενειακά! Ξέρεις τι είναι να πηγαίνεις με Α3 στη δουλειά σου ατσαλάκωτος με το πουκάμισο αλλά έναν καφέ λεκέ στον αγκώνα σου μόνιμα από το καλαμάκι του freddo? θήκη πίσω από το χειρόφρενο και μάλιστα μία (!), ο συνοδηγός τον κρατάει! Ή golf κλπ, με δύο θήκες, αυτή την φορά μπροστά από το χειρόφρενο, πίσω από το λεβιέ. Να λερώνεις καρπό, όχι αγκώνα. Για να μη σχολιάσω ποτηροθήκες mercedes, στον κεντρικό αεραγωγό ψηλά, φάτσα κάρτα! Γυφτιά, sorry. Στην E85 είναι στο καλύτερο σημεία με διαφορά και ...διακριτικά, χωρίς να φαίνεται από τον μπροστινό όπως στην SLK! Ας αναφέρω και τα δύο μειονεκτήματα: 1) θέλει προσοχή στο μπες βγες όταν είναι ανοικτός γιατί μπορεί να χτυπηθεί απο το γόνατο και να σπάσει (η ποτηροθήκη, το γόνατο δεν μας ενδιαφέρει). 2) όταν κλείσεις τον ρυθμιστή, ποτέ δεν τον ανοίγεις ξανά στην αμέσως μεγαλύτερη σκάλα γιατί απλά, ΕΣΠΑΣΕ! Τον κλείνεις εντελώς και μετά τον ξαναρυθμίζεις. Αν και εκτός θέματος...

mark e92
04-04-13, 15:06
Δοκίμασε λίγο σπρέυ σιλικόνης.

merbeind
04-04-13, 15:29
Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ειναι απο εκει.Δεν ακουγεται τπτ απο πουθενα αλλου.Το felt tape ειναι η καλυτερη λυση λογικα.
(Αρε Φανη τι μας ειπες με το φιλτρο βενζινης)

Kostas_1
04-04-13, 18:33
Ρε παιδια, το δικο μου δεν τριζει καθολου.

fanisk
04-04-13, 18:45
Ρε παιδια, το δικο μου δεν τριζει καθολου.

Εισαι απο τους τυχερους Κωστα! Σε zpost και z4forum παραπονιουνται ολοι για κουδουνιστρα, εχουν ανεβασει μαλιστα και topics με διαφορα γνωστα σημεια που τριζουν, μεχρι και που να κολλησεις τη felt tape για να σταματησει!

Εμενα και να μην ηθελε, με τα sway bars, powerflex και KW θα κουδουνιζει :th_Laie_67-1:

stef
04-04-13, 18:56
Ρε παιδια, το δικο μου δεν τριζει καθολου.

Ούτε εμένα! Μόνο η βάση του καθρέφτη αλλά ξέρω τι θέλει και θα την φτιάξω το ΣΚ

fanisk
04-04-13, 19:17
Ούτε εμένα! Μόνο η βάση του καθρέφτη αλλά ξέρω τι θέλει και θα την φτιάξω το ΣΚ

Εσυ δεν το κυκλοφορεις για αυτο δεν τριζει !

merbeind
04-04-13, 19:19
Φανη μπορεις να δωσεις το link που δειχνει που να μπει η ταινια?
Οκ δεν ειναι κατι τρομερο αλλα στις λακουβες ακουγεται και ειναι ενοχλητικο

fanisk
04-04-13, 19:24
Φανη μπορεις να δωσεις το link που δειχνει που να μπει η ταινια?
Οκ δεν ειναι κατι τρομερο αλλα στις λακουβες ακουγεται και ειναι ενοχλητικο

https://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=26&t=37362&start=15
https://www.zpost.com/forums/showthread.php?t=68563

2 απο αυτα..

Kostas_1
04-04-13, 21:26
Ούτε εμένα! Μόνο η βάση του καθρέφτη αλλά ξέρω τι θέλει και θα την φτιάξω το ΣΚ

Για πες, να το εχουμε υποψη μας για το μελλον μην χρειαστει, γιατι αποτι φαινεται με αυτα τα αυτοκινητα θα πεθανουμε :hystericalbs1:

stef
04-04-13, 21:35
Επειδή ο κραδασμός προέρχεται από το τζάμι που ακουμπάει , προσπαθώ να βρω το υλικό που θα τον απορροφήσει ;)

fanisk
04-04-13, 22:14
Επειδή ο κραδασμός προέρχεται από το τζάμι που ακουμπάει , προσπαθώ να βρω το υλικό που θα τον απορροφήσει ;)

felt tape τυπε μου!

https://www.ebay.com/itm/390562977536?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649