PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΤΕΡ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΕΛ



ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-04-13, 14:38
καλησπερα σε ολους
επειδη στο χωρο που βαζω το αυτοκινητο δεν εχω ρευμα (καταραμενο τελος ακινητων) σκεφτομαι να βαλω μοτερ στην συρομενη πορτα που ομως θελω να παιρνει ενεργεια απο φωτοβολταικο πανελ
δεν εχω σκεφτει κατι αλλο...
ξερει κανεις αν γινεται?η κανα βραδυ αλλα δεν θα ανοιγει......:thumbsdown::thumbsdown:
κανας αλλος τροπος??

:thanks::thanks::thanks:

Vassilis ///M
02-04-13, 14:44
Που λες ρε για να καταλάβω...Στο γκαράζ του γείτονα??????

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-04-13, 14:52
ΟΧΙ ΡΕ ΜΠΙΛΥ στο χωρο που το βαζω
δικος μου ειναι ο χωρος
απλα δεν εχω ρευμα....

Vassilis ///M
02-04-13, 14:55
ΟΧΙ ΡΕ ΜΠΙΛΥ στο χωρο που το βαζω
δικος μου ειναι ο χωρος
απλα δεν εχω ρευμα....

Ναι ρε πλάκα κάνω...
Εσύ αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι τσακώθηκες με τον γείτονα για το γκαράζ που θεωρούσε δικό του...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-04-13, 14:56
ναι.....
για αυτο με βλεπει απο εκεινη την ημερα και τρεχει ....
τπτ για το θεμα εχουμε?ξερει κανεις?

ntinos
02-04-13, 15:05
Με βαση την λογικη, νομιζω οτι για να "εξασφαλισεις" επαρκες ρευμα για να λειτουργησει μια γκαραζοπορτα (το μοτερ της δλδ) χρειαζεται κατι πολυ "σοβαροτερο" για την συλλογη ενεργειας απο οσο αυτα τα φωτακια κηπου που λειτουργουν με ηλιακη ενεργεια.

S8N
02-04-13, 15:23
Φωτοβολταϊκό πάνελ, συσσωρευτές, μοτέρ 24v... Δε νομίζω ότι συμφέρει.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-04-13, 20:45
και τι μπορω να κανω?δεν μπορω να τραβηξω ρευμα απο το σπιτι ουτε μπορω να υποχρεωθω σε γειτονες...

Bazil Van Sinner
02-04-13, 20:54
Γινεται αλλα ειναι ακριβο!
Για να παρει ρευμα νια λαμπα σαν αυτες που εχει
στους κεντρικου δρομους πολεων ,χρειαστηκαν 2,5Κ .
Δεν θα χεις κανενα προβλημα,αλλα ειναι επενδυση!

Αλλιως γινεται χειροκινητα,δεν εινα αναγκη να βαλεις
ρολλο,μπορεις να βαλεις φετα που θα σηκωνεται στο ταβανι.

edit:Σαν το γκαραζ του Γιωργη!!

320d
02-04-13, 22:04
Πρέπει να δεις την ισχύ του μοτέρ της γκαραζοπορτας,

Πολύ χοντρικά

Ενα φωτοβολταϊκό 12v και που είναι πιο οικονομικό σε σχέση με 24v,ή 48v
Εναν ρυθμιστή φόρτισης
Μια μπαταρία βαθιάς εκφόρτησης
Εναν inverter για μετατροπή 12v ->220v


Τώρα ανάλογα την ισχύ του μοτέρ της γκαραζοπορτας και τη χρήση της σε καθημερινή βάση
Υπολογίζεις την ισχύ του φωτοβολταϊκού και τα Ah της μπαταρίας
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-04-13, 22:08
απο κοστος ξερουμε τπτ?

steliosm46
02-04-13, 23:07
Aν θελεις λιγο διευκρινησε τι πορτα ακριβως ειναι?

Θελω να πω εχεις γκαραζοπορτα χειροκινητη και θες να βαλεις μοτερ? Ειναι κλειστο γκαραζ η Καγκελοπορτα? Δηλαδη συρωμενη ή ανοιγωμενη?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
02-04-13, 23:10
ειναι συρομενη σιδερενια πορτα η οποια θα ανοιγει καμια 30 ρια φορες την ημερα για ολους μας,εμενα και τους ενοικιαστες του παρκινγκ

steliosm46
02-04-13, 23:34
Ωραια. Σε ρωτησα γιατι αν ηταν γκαραζοπορτα που ανοιγει προς τα πανω θα ειχες λιγο θεμα διοτι αυτες εχουν δικα τους μοτερ ενσωματωμενα.

Τωρα για αυτο που λες με φωτοβολταικο πανελ γινεται..Ομως θελει να κανεις μελετη για το θεμα.

Θα πρεπει να δεις τι μοτερ μπορεις να βαλεις στην πορτα σου απο αποψη εφαρμογης και να δεις μετα τα χαρακτηριστικα του.Τι ρευμα τραβαει κυριως στην λειτουργια του. Το Ic δηλαδη που γραφει πανω στο μοτερ.

24v η 48v μοτερ υπαρχει αλλα θα ειναι μικρο και δεν ενδικνειται για τετοιες εφαρμογες ροπης (Ειδικα εφοσον ειναι μεταλλικη πορτα εχει αρκετο βαρος) οποτε πας στα 220v ενα μονοφασικο μοτερακι μια χαρα θα σου ειναι για να μπορει να ανοιγει την πορτα..

Θα πρεπει αναλογως μετα να υπολογισεις ποσα πανελακια θα παρεις και τι διαστασεις γιατι υπαρχουν διαφορα σε διαστασεις και σε Watt

Nα εχεις υποψη σου απαραιτητα χωρο στην ταρατσα σου καπου για να τα τοποθετησεις και να τραβηξεις τις γραμμες κατω σε καποιο χωρο οπου

θα ειναι το Inverter σου μαζι με το πινακακι με τις ασφαλειες και την μπαταρια.

Οι τιμες ειναι αναλογως δεν μπορει να σου πει κανεις στανταρ χωρις να κανει μελετη.
Κανεις πρωτα μελετη βλεπεις τι πραγματα θα βαλεις, ωστε να ειναι λειτουργικα-ασφαλη και να σε καλυπτουν και σου βγαζει ο Ηλεκτρολογος που θα σου κανει την μελετη και το κοστος.
Απο εκει και περα κανε και την ευρενα αγορας σου.

Δεν ειναι στανταρ οπως τα κιτακια φωτοβολταικον που βγαζουν για καμπινγκ συνηθως.