PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραγγελία 116d



chriseel
26-03-13, 13:55
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι στη φάση που ψάχνω μια καλή προσφορά για ένα λευκό 116d με advantage pack και hk ηχοσύστημα..!

Καθώς είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω καινούριο, και δη bmw, έχω μερικές απορίες.

Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να κοιτάξω κατά την παραγγελιά ή την επιλογή του αντιπροσώπου (Αθήνα)?

Καθώς αρχικά είναι περιορισμένο το budget, υπάρχει κάποιο extra που αξίζει από εργοστάσιο?
Πχ αυτη (https://www.ebay.de/itm/BMW-1er-F20-CIC-CID-Monitor-Bildschirm-Professional-10-25-Navi-Navigation-/251150058850?pt=Auto_TFT_Monitore&hash=item3a79b5c562) η οθόνη μπορεί να μπεί αργότερα?

Ευχαριστώ!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
26-03-13, 14:06
καλησπερα
καταρχας περνα μια απο https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

εσυ θα κρινεις τι ποσο θελεις να διαθεσεις και τι αξεσουαρ θελεις να βαλεις στο οχημα σου...

πιστευω οτι η οθονη δεν ειναι ευκολο να μπει αργοτερα

οτι και να βαλεις απο το εργοστασιο πιστευω αξιζει αν μπορεις βαλτα ολα!!!

εγω θα εβαζα την οθονη και αν εμπαιναν κοκκινο δερμα,ηλιοροφη και αυτοματο σασμαν

το μ πακ δεν θα το εβαζα....

Cobalt
26-03-13, 16:04
Ηλιοροφή, Xenon οπωσδήποτε!

ntinos
26-03-13, 16:25
Με το καλο κατ αρχας.

Εχω δει F20 με δερμα, (απο "μαμα") ηταν ΤΡΑΓΙΚΟ (Ποιοτητα δερματος, αλλα κυριως η εφαρμογη !!!)

Αυτοματο στο 116d δεν μπαινει (τουλαχιστον πριν μερικους μηνες, φανταζομαι ισχυει και σημερα)

ΧΕΝΟΝ που λεει και ο Πετρος παραπανω, ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλα
(Πετρο, αν εχεις στο si xenon, σου λεω οτι ειναι κλασεις ανωτερα του σημερινου ασσου)

Ηλιοροφη, αναλογα τα γουστα. Εμενα μου αρεσει πχ.

Εμενα μου αρεσει (πολυ) και το σαλονι της εκδοσης sport....

Vasilis M3
26-03-13, 16:36
Προφανός επειδή τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν ΠΑΑΑΡΑ πολλά καλώδια για τα διάφορα ηλεκτρονικά τους θα είναι πολύ δύσκολο καθώς θα θέλει ξύλωμα το μισό αμάξι...καλύτερα παρήγγειλε το να σου έρθει με οθόνη...μόνο τα εργατικά που θα θες για να σου την βάλει άλλος σου έρχεται μια ή άλλη...:original:

ntinos
26-03-13, 16:41
Νομιζω (το διαβασα σε ενα αλλο νημα εδω) οτι πλεον τα F20 ερχονται ολα με την οθονη

mrclouzo
26-03-13, 18:41
Έτσι, να αυγατίζουν τα diesel :thumbsup:
Προσωπικά έβαλα τα κάτωθι extra-πακέτα : advantage pack, driver comfort (ήθελα οπωσδήποτε το cruise control γιατί κάνω πολλά ταξίδια) και πίνακα οργάνων υψηλής ευκρίνειας διευρυμένων λειτουργιών (αξίζει και είναι φθηνός, γύρω στα 200 ευρώ). Επίσης αντί να πληρώσω 680 ευρώ για τις ζάντες αλουμινίου μαζί με την παραγγελία βρήκα από ebay και χτύπησα ένα σετ ζάντες (σχέδιο 378) και λάστιχα καινούρια με 600 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) και έχω 2 τετράδες καινούρια λάστιχα και ένα σετ σιδερένιες. Το HK έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά καλό και αξίζει αν γουστάρεις ποιοτική μουσική στο αυτοκίνητο. Γούσταρα και τα xenon αλλά προτίμησα να μείνω κοντά στο αρχικό ταβάνι που είχα θέση για το αυτοκίνητο και δεν τα έβαλα, ίσως μπουν αργότερα (είναι απίστευτο πόσο εύκολα εκτοξεύεται η τιμή στο Θεό με λίγο παιχνίδι στο configurator). Το idrive με το radio professional και την οθόνη είναι standard πλέον σε όλους τους άσους και αν θες την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις 2000+ ευρώ για την μεγάλη οθόνη με το navi, δώστα αλλού. Επίσης αξίζουν τα sport καθίσματα, δεν τα έβαλα γιατί δεν βόλευαν την σύζηγο :whistle:. Το sport line κοστίζει 2000 ευρώ+ και θεωρώ ότι πέρα από τα sport καθίσματα και τις ζάντες δεν προσφέρει κάτι άλλο ουσιαστικό (overpriced for me).Δέρμα μπορείς να βάλεις όποτε θέλεις και ίσως είναι καλύτερο ποιοτικά από το εργοστασιακό (και σίγουρα φθηνότερο). Το m-pack δεν μπαίνει στο efficient dynamics. Ηλιοροφή είχε το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (forester) και μάλιστα πανοραμική, ζήτημα να την άνοιγα 3-4 φορές το χρόνο, δεν μου λείπει καθόλου. Θα σου έλεγα να θέσεις ένα συγκεκριμένο budget και μετά να αρχίσεις τα βάλε-βγάλε και αφού καταλήξεις στα extra πήγαινε σε όσες περισσότερες αντιπροσωπείες μπορείς, εγώ με αυτή την τακτική κέρδισα περισσότερο από ένα χιλιάρικο σε σχέση με τις ''επίσημες'' προωθητικές :original:

scania124
26-03-13, 19:30
Ξένον.οροφή.μ πακέτο.ηλεκτρικους καθρέπτες

karavag116d
26-03-13, 20:22
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες. Εγω ακόμα περιμένω να παραλάβω...116d ED urban line,midnight blue,sport καθίσματα,hi-fi,xenon-προβολεις ομιχλης, bluetooth&usb,3θεσιο,αισθητηρας βροχής , advantage πακέτο μπορεί να ξεχνάω κάτι. Οσο για την οθόνη εγω ρώτησα γενικα για το navi και μου είπαν δεν μπαινει εκ των υστέρων. Επίσης επειδη αναφερθηκαν και οι ζάντες αντι για το +1500 της αντιπροσωπειας εγω βρήκα καινουριες ζαντες+λαστιχα με ανταλλαγη. Οτι αλλο θες στη διαθεσή σου....

:viannen_01::viannen_01:

stef
26-03-13, 21:47
Καλοσόρισες καταρχάς !
Για να μας βοηθήσεις, θες να μας πεις το budget που διαθέτεις?

chriseel
28-03-13, 13:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, καθώς το budget είναι περιορισμένο έχω προτεραιότητα την άνεση και την τεχνολογία.

Σίγουρα επιλέγω το advantage pack, το harman ηχοσύστημα, usb&bt
και θα ήθελα τη γνώμη σας για την "Υποστήριξη οσφυϊκής χώρας".
Δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες, και η γνώμη κάποιου κατόχου θαταν πολύτιμη.

Επίσης στο ελληνικό config κοστίζει 316 ενώ στο αντίστοιχο γερμανικό 950!
Ποια η διαφορά?

ntinos
28-03-13, 14:04
Το ΗΚ ποσο επιβαρυνει τον προυπολογισμο ?

Δεν θα το εβαζα. Αναβαθμιζεις αργοτερα το ηχοσυστημα, το οποιο δεν ειναι κακο.
Χωρια που μαλλον με λιγοτερα απο οσο χρεωνει η bmw το εγγλεζικης καταγωγης, κινεζικης κατασκευης HK) βαζει πολυ ανωτερο. Να ηταν και καμια σοβαρη μαρκα η harman kardon...

Για την οσφυηκη υποστηρηξη δεν εχω αποψη. Σε σπορ καθισμα παντως εμενα δεν μου λειπει (εχω και δισκοπαθεια btw)


Εδψ παρακατω, καπου προς το τελος εχει γινει σχετικη κουβεντουλα...
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=13070

Ριξε μια ματια για καμια ιδεα

chriseel
28-03-13, 14:56
Aπό ξένα forum και γενικά ότι έχω διαβάσει για το hk λένε ότι αξίζει.
Και με τη προσθήκη παραπάνω ηχείων και ενισχυτή μπαίνει μόνο από εργοστάσιο, οπότε..
Είναι στα 900.

Για τα καθίσματα έκανα λάθος, υπάρχουν δυο διαφορετικές επιλογές στο γερμανικό (η πλούσια με λειτουργία μνήμης για τις ρυθμίσεις καθίσματος)
link (https://www.bmw.de/vc/ncc/xhtml/start/startWithConfigUrl.faces;jsessionid=14304e35699198 9b2da8bb133c34.0?country=DE&market=DE&productType=1&brand=BM&language=de&name=z3k1f1g3#OPTIONSPolsterungen)

ntinos
28-03-13, 15:07
Εχεις λινκ για το HK να ριξω μια ματια ?


Απο τα οσα παντως γνωριζω σχετικα με την αναπαραγωνη της μουσικης ..... 2 ηχεια ειναι το ιδανικο....(+ ενα σαμπακι σε αυτοκινητα)

Απο εκει και περα, διαφήμιση & promotion κανουν χρυσες δουλειες....

chriseel
28-03-13, 15:19
https://www.bmw.harmankardon.com/en/vehicles/BMW-1-Series/benefits.aspx

Απλώς απ'ότι έχω καταλάβει είναι πιο κοντά στον στούντιο ήχο και όχι στο boom-boom,
που εντυπωσιάζει κάποιους.

ntinos
28-03-13, 15:29
https://www.bmw.harmankardon.com/en/vehicles/BMW-1-Series/benefits.aspx

Απλώς απ'ότι έχω καταλάβει είναι πιο κοντά στον στούντιο ήχο και όχι στο boom-boom,
που εντυπωσιάζει κάποιους.

Θα στο πω παρα πολυ απλα.

Στο προηγουμενο μου μπεμβε πληρωσα 1100 ευρω (αν θυμαμαι καλα) για το bmw professional.

Το κομματι που αφορουσε τον ηχο, αποτελείτο απο ηχεια της ΠΛΑΚΑΣ (midrange της ταξης των 20-30 ευρω στο εμποριο) τουιτερ αναλογα, και δυο σαμπακι κατω απο τα μπροστινα καθισματα.
Ναι, ο ηχος ηταν ποιο .... ωραιος απο αυτο που ακουω στου Πανου (πχ)

Αυτο που θελω να πω - χωρις να σε παρω στον λαιμο μου - ειναι οτι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ εαν πρωτα δεν ξερω τα συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα των ηχειων / ενισχυτοη που θα περιλαμβανει το συστημα.

10/20/50 ηχεια μεσα σε μια καμπινα αυτοκινητου δεν με εντυπωσιαζουν πλεον

2 mid/bass στις πορτες μπροστα & 2 τουιτερ προσφερουν τον ιδανικο ηχο (σε συνδιασμο με πηγη/ενισχυτη).
Το παραπανω για να ακους μουσικη.

Κατασταση κλαμπ (δεν ξερεις απο που σου ερχεται ο ηχος) φορτωνεις ηχεια παντου.

Ολα τα παραπανω ειναι με βαση τα δικα μου γουστα

mark e92
28-03-13, 17:44
Το στανταρ με ανταπτορα και 2 τελικους με ηχεια γαμ...

ntinos
30-03-13, 08:02
Τι ανταπτορα εννοεις?

Nino
30-03-13, 08:10
και θα ήθελα τη γνώμη σας για την "Υποστήριξη οσφυϊκής χώρας".
Δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες, και η γνώμη κάποιου κατόχου θαταν πολύτιμη.


η οοσφυικη στηριξη αν δεν κανω λαθος κοστιζει κανα 150αρι και αυτα που θα σου δωσει ειναι ανεκτιμητα.
Προσωπικα εκανα τη μακακια και τσιγκουνευτηκα ενω στο προηγουμενο αμαξι ειχα οσφυικη στηριξη και ηξερα τι σπουδαια ειναι!!
Τωρα καθημερινα μετανιωνω που δεν την εβαλα και φυσικα σαν after ειναι πολυ δυσκολο να μπει ( οχι ακατορθωτο, αλλα δεν συμφερει).
Η μεγαλη της χρησιμοτητα ειναι στα ταξιδια.
Παρε την δεν θα μετανιωσεις!!

120ie87
30-03-13, 10:18
Για τον ήχο εμπιστευόμαστε τον Ντίνο.... επειδή απλά γνωρίζει! :)

Αν μάλιστα θες κάτι πολύ καλό (σε ηχητική ποιότητα) σε σωστή τιμή δες τον CarAudioTest https://www.caraudiotest.gr/ στείλε μου πμ όταν θα το πάρεις με το καλό για να πας συστημένος.

ntinos
30-03-13, 10:56
O Ντινος γνωριζει μερικα, ο Ηλιας πολλα παραπανω ομως ;-)

120ie87
30-03-13, 12:54
Χαχα! Ευχαριστω Ντινο, υπερβαλεις!
Στο αυτοκινητο παντως δεν με ενδιαφερει η ποιοτητα του ηχου, κυριως με απασχολει η ηχομονωση απο θορυβους κυλισης κλπ

mark e92
30-03-13, 14:46
Τι ανταπτορα εννοεις?

Πως θα βαλεις τελικο στο μαμα???? Αφου δεν βγαζει RCA.