PDA

Επιστροφή στο Forum : Δερματινο σαλονι καιει το καλοκαιρι



harrysfil
18-03-13, 18:53
Εχω μπεζ δερματινο σαλονι που ειναι πολυ ομορφο εμφανισιακα ομως το καλοκαιρι το καθισμα ειναι ανυποφωρο. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανενας αν υπαρχει κανενα ειδικο μαξιλαρακι ή καλυμα για την βαση του καθισματος του οδηγου. Για την ωρα βαζω πετσετα που ομως φευγει ευκολα απο τη θεση της.

steliosm46
18-03-13, 18:58
Δυστηχως το δερματινο σαλονι τα εχει αυτα..Οσοι εχουμε δερματινα το ξερουμε..

Το καλοκαιρι καινε οταν το αφησεις για λιγο στον ηλιο και το χειμωνα παγωνουν!
Βασικα εμενα η γνωμη μου ειναι μην βαλεις καλυματα και διαφορα τετοια γιατι τζαμπα θα "χαλας" το σαλονι σου..Το καλυτερο ειναι να παρεις ενα μαξιλαρακι το οποιο θα το εχεις πισω στο πορτ παγκαζ και όταν το χρειαζεσαι θα το βαζεις απλα πανω στο καθισμα να καθεσαι.thumb

bimmerm
18-03-13, 19:10
το ιδιο κανω και εγω σε υφασματινο για τον ιδρωτα.δυσκολο να βρεις μια λυση με αξιοπρεπη εμφανιση για το καθισμα.

harrysfil
18-03-13, 19:13
Τι ειδους μαξιλαρακι οπως ειναι αυτα που βαζουμε στις καρεκλες? ελεγα μηπως υπηρχε τιποτα αλλο για αυτοκινητα.

θανασης Φιλιππου
18-03-13, 20:39
Εχω μπεζ δερματινο σαλονι που ειναι πολυ ομορφο εμφανισιακα ομως το καλοκαιρι το καθισμα ειναι ανυποφωρο. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανενας αν υπαρχει κανενα ειδικο μαξιλαρακι ή καλυμα για την βαση του καθισματος του οδηγου. Για την ωρα βαζω πετσετα που ομως φευγει ευκολα απο τη θεση της.Η γνωμη μου ειναι να πας σε ενα ταπετσερη να σε κανει απλο ολοσομο καλυμα στο ιδιο χρωμα για να μη κανει αντιθεση ή το κανεις μονος αν μπορεις και θασε κουκλος!

ankor
18-03-13, 21:10
Η γνωμη μου ειναι να πας σε ενα ταπετσερη να σε κανει απλο ολοσομο καλυμα στο ιδιο χρωμα για να μη κανει αντιθεση ή το κανεις μονος αν μπορεις και θασε κουκλος!

Σωστοτατοs και σκεφτομαι να το κανω και εγω. Εχω δει και απλα ειναι τελειο.Συν οτι παντα τα μαμα καθισματα παραμενουν αψογα.Στελιοs .....ειδικοτηs τετοια κολπακια.

z3 2.2
18-03-13, 21:19
δυστυχως το δερματινο σαλονι εχει θεματα.
Ειναι για "απο γκαραζ σε γκαραζ"

GanKostas-E90
18-03-13, 21:23
Συμφωνω οτι θα ειναι καινουργια αλλα αν τα (κουκουλωσουμε)θα τα χαρει μαλλον ο επομενος και οχι εμειςthumb

gant
18-03-13, 21:24
Αν είναι και μαύρο και το χεις και παραλία για μπάνιο το καλοκαίρι, τόλμησε να καθίσεις έπειτα! :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
18-03-13, 21:25
To δερμα θελει φροντιδα,σκια,αντιστασεις για τον χειμωνα.
Τα καλυματα θα το φθειρουν.
Μια καλης ποιοτητας αντηλιακη μεμβρανη και ενα σκιαδιο για το παρμπριζ ,θα στο κρατουν δροσερο το καλοκαιρι.

ninja2
18-03-13, 21:48
Eμενα το αμαξει ειχε αντηλιακα ζαμια απο την BMW και γενικα ποτε δεν ειχα προβλημα με την ζεστη αλλα ειχα και μπεζ χρωμα το σαλονι και αυτο πρεπει να βοηθουσε.
Τωρα εχω μαυρο σαλονη και δεν εχω και τα αντηλιακα τζαμια και βλεπω εχει διαφορα μεγαλη !!!

kwstakhs_Z4
18-03-13, 22:29
Αν είναι και μαύρο και το χεις και παραλία για μπάνιο το καλοκαίρι, τόλμησε να καθίσεις έπειτα! :th_Laie_67-1:

καλα ειδικα απο παραλια μεσημερι ειναι θανατος! το τιμονι δεν μπορω να το πιασω!!! και δεν ειναι και μαυρη η ζετα μου! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ks50:50
19-03-13, 00:39
Παιδιά επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να βάλω δέρμα στο αυτοκίνητο, μου είπαν ότι μόνο σε πολύ καλής ποιότητας δέρμα δεν έχεις τέτοια προβλήματα. Ισχύει αυτό?

Bazil Van Sinner
19-03-13, 07:22
Παιδιά επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να βάλω δέρμα στο αυτοκίνητο, μου είπαν ότι μόνο σε πολύ καλής ποιότητας δέρμα δεν έχεις τέτοια προβλήματα. Ισχύει αυτό?

Oτι,δεν "αναβουν" αμα τ'αφησεις στον Ηλιο?

Ακυρο.

kostas1.6
19-03-13, 09:41
Oτι,δεν "αναβουν" αμα τ'αφησεις στον Ηλιο?

Ακυρο.

Βασίλη, δεν θα πιστεψεις πόσο καλό είναι το καλοκαίρι το nappa στο z4! Όση ώρα και να είναι στον ήλιο, κάθεσαι πολύ άνετα. Και χωρίς επιπλέον φίλτρα στα τζάμια.

Bazil Van Sinner
19-03-13, 13:06
Γεια σου Κωστα.

Το ναππα ειναι αυτο που μοιαζει με βελουδο?Δεν εχω αποψη,παιζει και να συμβαινει.

Το δικο μου σαλονι ειναι Conolly https://www.bmwfans.gr/forum/images/dto_garage/users/2344/4169t.jpg

Πριν βαλω την ζελατινα,ετσι και το βλεπε ο ηλιος τσουρουφλουσε,δεν νομιζω να υπαρχει αντιρηση για την ποιοτητα της Conolly,3 σαλονια για σπιτι επαιρνες με τα λεφτα τουthumb

kostas1.6
19-03-13, 14:57
Όχι, δε μοιάζει με βελούδο, απλά είναι σχετικά πιο απαλό (και μου φαίνεται και πολύ πιο ευαίσθητο) από τα υπόλοιπα δέρματα. Τα δικά μου είναι τα Μ καθίσματα που έμπαιναν στο z4.

Bazil Van Sinner
19-03-13, 15:08
δεν αμφιβαλλω στιγμη!με πιανεις ομως αδιαβαστο για τα δικα μου,θα παω να δω τα εγγραφα και θα γυρισω αργοτερα με λεπτομεριες.

850CSI
19-03-13, 18:29
δυστυχως το δερματινο σαλονι εχει θεματα.
Ειναι για "απο γκαραζ σε γκαραζ"

εχω δερματινο σαλονι αλλα δεν ξερω καλοκαιρι η οτι θελλη να'ναι δεν καιει καθολου

Bazil Van Sinner
19-03-13, 18:43
εχω δερματινο σαλονι αλλα δεν ξερω καλοκαιρι η οτι θελλη να'ναι δεν καιει καθολου

Το δικο σου ειναι απο κορκοδειλο Γιωργη:th_Laie_67-1:

ghost-rider
19-03-13, 19:17
Το nappa εχει λιγο διαφορετικη επεξεργασια. Σε οψη ειναι αρκετα πιο λειο θα μπορουσες να πεις.
Nappa εχω στο 46αρι. Γνησιοτατο. Και μπεζ!!:th_Laie_67-1:
Ψενει κανονικα το καλοκαιρι.
Ειδικα αμα εισαι με σορτσακι-μαγιο κλπ και ερθει σε επαφη δερμα με δερμα... πολεμος.

Αυτο οταν δεν βαζω ηλιοπροστασια στο εμπρος παρμπριζ.
Μεμβρανες στα πλαινα-πισω, ηλιοπροστασια μπροστα και το φαινομενο περιοζεται παρα πολυ.

Στο κατω κατω δεν υποφερουν μονο τα καθισματα οταν ανεβαινει η θερμοκρασια στο εσωτερικο.