PDA

Επιστροφή στο Forum : Διτουρμπινος ηχος ''σειρήνας'' .



rallakias
17-03-13, 21:41
Μετα την αντικατασταση των εργοστασιακών downpipes με διαμετρο 2,5'' , με τα catless downpipes 3'' της ardesign ,ελευθερωσε πάρα πολύ η εξατμιση και το 335i μου κέρδισε πάνω απο 60 αλογα (σε συνδυασμο με λίγο πιο επιθετικο χάρτη στο procede και αναβαθμισμένο intercooler βεβαίως!) .

Το πρόβλημα ειναι οτι με την απελευθερωση της εξατμισης αρχισε να ακουγεται ενας ενοχλητικος θόρυβος - ο ηχος απο τις φτερωτές των τουρμπινών καθώς περιστρέφονται!

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτου του ήχου ακουγεται στο ακολουθο βιντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=K9eAk3vjHjg

Ο ηχος αυτος ακουγεται στο μισο γκάζι κυρίως και ειναι εντονος.Τόσο εντονος που ειναι ανυποφορος και μεχρι και η γυναικα μου τρελαθηκε οταν τον πρωτοακουσε!Κάνει σαν σειρηνα περιπολικού

Αλλοι λένε οτι τα τουρμπάκια ειναι στα τελευταια τους οταν ακουγονται ετσι κι αλλοι λένε οτι σχεδον οι μισοι διτουρμπινοι με ελευθερες εξατμισεις κτλ ακουν αυτον τον ήχο.

Δεν με νοιαζει αν ειναι προβλημα των τουρμπινων αλλα θα ηθελά αυτον τον ηχο να τον περιορισω (ή καλυτερα να τον εξαλείψω).Εχει κανεις καμια ιδέα-εχει τύχει και σε άλλον διτούρμπινο το ίδιο?

z3 2.2
17-03-13, 22:27
απο εισαγωγη τι εχεις?

rallakias
18-03-13, 06:36
Το εργοστασιακο φιλτροκούτι.

Γιαννης Ε39
18-03-13, 09:06
To αυτοκινητο δουλευει κανονικα;Υπαρχει περιπτωση να χανει αερα απο καπου;

rallakias
18-03-13, 09:58
Οχι μονο δουλευει κανονικά , αλλά ''σκάβει'' στο δρόμο!
Πίεση σηκωνουν κανονικα οι τουρμπίνες.

Azurius
18-03-13, 10:17
Υπάρχει τζόγος στον άξονα της τουρμπίνας. Έτσι έκανε και η δική μου και μετά απο 1000χλμ μου είπε άντε γεια... Στη δική μου περίπτωση είχε πάρει τόσο πολύ τζόγο που ο αέρας στροβίλιζε και στο πίσω κομμάτι της φτερωτής και ο ήχος αυτός (σαν ηχώ του ίδιου του θόρυβου της τουρμπίνας) ακόμα και απο τις 2500 τρύπαγε αυτιά. Κατα τα άλλα σαν τουρμπίνα, μέχρι να πεθάνει, σήκωνε κανονικότατα 2μπαρα. Όσο είναι νωρίς πάνε να τις ελέγξεις. Κρίμα είναι. Η και εσύ ο ίδιος μπορείς να το δεις. Βγάλε το κολάρο εισαγωγής (αν είναι εύκολο) σε κάθε τουρμπίνα και τσέκαρε για τζόγο. Αν δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα, τότε καλύτερα πάνε σε κάποιο συνεργείο. Μην το πολυαργείς πάντως...

Azurius
18-03-13, 10:25
Αυτό που μπορείς να κάνεις δλδ είναι το παρακάτω...


https://www.youtube.com/watch?v=3fm0LHsfGgA

Azurius
18-03-13, 10:29
Όσον αφορά για τα διτούρμπινα που αναφέρθηκε παραπάνω, στο δικό μου φόρουμ έχουμε 3 S4 biturbo όλα stage2+ και κανένα δεν κάνει τέτοιο θόρυβο. Στα BMW δεν έχω γνώσεις, αλλά λογικά δε θα ισχύει αυτό που είπανε (δλδ για το 3'' dp) μιας και όλοι οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν την ίδια αρχή λειτουργίας. Ελπίζω να βοήθησα..

rallakias
18-03-13, 11:51
Το πιθανοτερο ειναι αυτο που λες ,οτι το αξονακι της τουρμπινας εχει πάρει μποσικα.Δυστυχως ομως αλλοι εχουν αυτο τον ηχο ακομα και σε καινουρια αυτοκινητα ,ή άλλοι εχουν λύσει τις τουρμπίνες και δεν ειχαν καθόλου τζόγο τα αξονάκια.Φοβάμαι μην πληρώσω επισκευη στις τουρμπίνες και κανουν πάλι τον ιδιο θόρυβο!
Ελεγα μήπως έχανε απο κάπου πίεση και εκανε ετσι (π.χ. στην ενωση με το downpipe) ή μηπως μπορούσα να περιορισω το φαινομενο (τον ηχο) μέχρι να πεθανουν τελειως οι τουρμπίνες.Μετά πάμε για αλλες καταστασεις μια και καλη....

mark e92
18-03-13, 11:57
Ποσα χλμ εχεις κανει??

rallakias
18-03-13, 12:44
90.000 km

STREETRACING
18-03-13, 14:58
Σιγουρα είναι τζογος απο το αξονακι
Αφου δεν σε νοιάζει μέχρι να κάνουν μπαμ ο μόνος τρόπος να εξαλειψεις το θόρυβο είναι να ξαναβαλεις πίσω αυτο που αλλάξες.
Τους Μαμα λαιμους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

pilot
18-03-13, 15:59
Αυτό που μπορείς να κάνεις δλδ είναι το παρακάτω...

https://www.youtube.com/watch?v=3fm0LHsfGgA

τα πτερύγια γδέρνουν το κέλυφος!!

STREETRACING
18-03-13, 16:15
Όχι
Το ρουλεμαν απο το αξονακι είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

pilot
18-03-13, 16:16
α μάλιστα. thumb

ερε πως φαίνονται οι ''φιλοτούρμπινοι''! :th_Laie_67-1:

STREETRACING
18-03-13, 16:17
Ο peter marsh της turbodynamics είναι προσωπικός φίλος μου απο το 1993.


Sent from my iPhone using Tapatalk

jannisa
18-03-13, 17:23
Οι Ν54 ιδίως προ 2008 βγάζουν τακτικά πρόβλημα με τα wastegates, τα ίδια συμπτώματα ακούγονται στο βίντεο. Μπορείς να πειραματιστείς να ρυθμίσεις τα ''καλάμια'' και να διορθωθούν όλα για κάποιο διάστημα, αλλά δυστυχώς κατά 99% κάποια στιγμή θα πας για τουρμπίνες, εκτός αν υπάρχει πλέον σαν ανταλλακτικό μόνη της η wg. Κάνε καμιά απόπειρα μήπως τα περάσεις σα goodwill επέκταση εγγύησης, στο αμέρικα δίνουν 8 ή 10 χρόνια για κάποιο λόγο πες τους.

rallakias
18-03-13, 18:02
Οι Ν54 ιδίως προ 2008 βγάζουν τακτικά πρόβλημα με τα wastegates, τα ίδια συμπτώματα ακούγονται στο βίντεο. Μπορείς να πειραματιστείς να ρυθμίσεις τα ''καλάμια'' και να διορθωθούν όλα για κάποιο διάστημα, αλλά δυστυχώς κατά 99% κάποια στιγμή θα πας για τουρμπίνες, εκτός αν υπάρχει πλέον σαν ανταλλακτικό μόνη της η wg. Κάνε καμιά απόπειρα μήπως τα περάσεις σα goodwill επέκταση εγγύησης, στο αμέρικα δίνουν 8 ή 10 χρόνια για κάποιο λόγο πες τους.

Δηλαδη εσυ λες οτι ο ηχος που ακουγεται δεν ειναι απο τις φτερωτές αλλα απο τα wastegates?

jannisa
18-03-13, 18:40
Κρίνοντας από το βίντεό σου ναι.

Azurius
18-03-13, 19:54
Κρίνοντας από το βίντεό σου ναι.

Καμμια απολυτως σχεση ο ηχος που λες με αυτο. Καταρχας το wg δεν ακουγεται τοσο χαμηλα σε στροφες και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο φορτιο.

tokiko
18-03-13, 19:58
Αυτός δεν είναι ήχος από wastegate thumb
Ψάξε στο youtube και θα καταλάβεις.

tokiko
18-03-13, 20:00
Καμμια απολυτως σχεση ο ηχος που λες με αυτο. Καταρχας το wg δεν ακουγεται τοσο χαμηλα σε στροφες και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο φορτιο.

Ακριβώς αυτό, ορίστε σας γλυτώνω από τον κόπο.

https://www.youtube.com/results?search_query=bmw+335i+wastegate&oq=bmw+335i+wa&gs_l=youtube.1.1.0l3j0i5.400.4300.0.5921.13.12.1.0 .0.0.137.1537.0j12.12.0...0.0...1ac.1.92HJ5iULsSo

STREETRACING
18-03-13, 20:08
https://m.youtube.com/?reload=7&rdm=mjnuxj62s#/watch?v=GFSiMIYATjA&feature=related




Sent from my iPhone using Tapatalk

jannisa
18-03-13, 20:12
Οι Ν54 ιδίως προ 2008 βγάζουν τακτικά πρόβλημα με τα wastegates, τα ίδια συμπτώματα ακούγονται στο βίντεο. Μπορείς να πειραματιστείς να ρυθμίσεις τα ''καλάμια'' και να διορθωθούν όλα για κάποιο διάστημα, αλλά δυστυχώς κατά 99% κάποια στιγμή θα πας για τουρμπίνες, εκτός αν υπάρχει πλέον σαν ανταλλακτικό μόνη της η wg. Κάνε καμιά απόπειρα μήπως τα περάσεις σα goodwill επέκταση εγγύησης, στο αμέρικα δίνουν 8 ή 10 χρόνια για κάποιο λόγο πες τους.


Mea culpa, μπέρδεψα τους θορύβους γκάηζ.

rallakias
18-03-13, 20:35
Δεν ειναι σιγουρα απο wastegates.Αλλαξα την επιλογη που δινει το procede για το ποσο κλειστα μενουν τα wg και δεν επεφερε καμια αλλαγη.
Προφανως και τα τουρμπάκια μου εχουν πάρει την κατηφορα!Παρολα αυτα λαδια δεν καιω ,καπνοι δεν βγαίνουν απο την εξατμιση.

Εχεις κανεις ιδεά πόσο βγαίνει το κουστουμάκι για rebuild στις τουρμπίνες?

STREETRACING
18-03-13, 21:36
Ακριβός αλλα τοπ κ εξωτερικό .
https://www.turbodynamics.co.uk/services/turbo-repairs/cost-of-repair/
K εδώ
www. Turbodynamic.gr
Κανε μια ερώτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Azurius
19-03-13, 09:07
Δεν ειναι σιγουρα απο wastegates.Αλλαξα την επιλογη που δινει το procede για το ποσο κλειστα μενουν τα wg και δεν επεφερε καμια αλλαγη.
Προφανως και τα τουρμπάκια μου εχουν πάρει την κατηφορα!Παρολα αυτα λαδια δεν καιω ,καπνοι δεν βγαίνουν απο την εξατμιση.

Εχεις κανεις ιδεά πόσο βγαίνει το κουστουμάκι για rebuild στις τουρμπίνες?

Απο 250 και πανω αναλογως την τουρμπινα. 300 κοστιζει σε μεγεθος Κ04 και 450 πληρωσα ανακατασκευη GT3076. Αν δεν εχεις προβλημα πες μου τι τουρμπινα εχεις να μαθω και να σου πω στο περιπου ποσο βγαινει.

NikosE92
19-03-13, 21:45
O συμφορουμίτης έγραψε για το πρόβλημα μετα
την ελευθέρωση των εξατμίσεων

Δεν ξέρω αν ξεκαθαρίστηκε ή κάνω λάθος
αλλά ο θόρυβος ακουγόταν και πριν ?

Stunt Mike
19-03-13, 22:33
O συμφορουμίτης έγραψε για το πρόβλημα μετα
την ελευθέρωση των εξατμίσεων

Δεν ξέρω αν ξεκαθαρίστηκε ή κάνω λάθος
αλλά ο θόρυβος ακουγόταν και πριν ?

Ο θορυβος προυπηρχε αλλα δεν τον ακουγε λογω των ''κλειστων'' εξατμισεων....

Harisp
22-03-13, 10:08
100% έχουν πρόβλημα τα τούρμπο σου...Δεν ακούγεται το βζιν αυτό κανονικά.

rallakias
22-03-13, 11:45
θα γινει επισκευη και μιας και θα ανοιχτούν οι τουρμπίνες , αν γινεται θα γινει και το αναλογο ξυραφιασμα.
Ελπίζω ΄πάντως να φύγει ο ήχος γιατι αλλιώς....:gun_bandana:

Harisp
22-03-13, 12:29
Απλά ενημέρωσέ μας για το που θα πας, τι σου είπανε κτλπ ώστε να γνωρίζουμε λύσεις επισκευής στην Ελλάδα.

Γιαννης Ε39
22-03-13, 14:48
Αφου το προβλημα ξεκινησε με τα καινουρια downpipe,δεν τσεκαρεις πρωτα μηπως εχει λασκαρει κανα μπουζονι απο εκει(ή μηπως καποιο δεν σφιχτηκε σωστα);

rallakias
22-03-13, 15:08
Δυστυχώς ειναι ενα πρόβλημα που δεν το εχω μονο εγω , αλλά πάρα πολλά διτούρμπινα Ν54 μοτέρ.Στο αμερικανικο φορουμ Ε90post υπάρχουν πάρα πολλές αναφορες για αυτο το προβλημα του ήχου!Δυστυχώς ομως κανενας δεν εχει βρει με σιγουρια τη λύση.
Εδω κάποιοι εχουν αναφέρει οτι αλλάζουν τουρμπίνες με εγγυηση αντιπροσωπείας και πάλι ο ιδιος ήχος ακουγεται!:shok: Γι αυτο λέω ελπίζω η επισκευη να λύση το πρόβλημα.....

Γιαννης Ε39
22-03-13, 15:21
Παντως καλο θα ειναι να το τσεκαρεις πριν κανεις επισκευη στα turbo.

tokiko
22-03-13, 16:36
θα γινει επισκευη και μιας και θα ανοιχτούν οι τουρμπίνες , αν γινεται θα γινει και το αναλογο ξυραφιασμα.
Ελπίζω ΄πάντως να φύγει ο ήχος γιατι αλλιώς....:gun_bandana:

Θα σηκώσεις πίεση?

Harisp
22-03-13, 20:40
Αφου το προβλημα ξεκινησε με τα καινουρια downpipe,δεν τσεκαρεις πρωτα μηπως εχει λασκαρει κανα μπουζονι απο εκει(ή μηπως καποιο δεν σφιχτηκε σωστα);

Βγάζοντας τους 400ρηδες καταλύτες που είναι και μια μορφή ηχομόνωσης των τούρμπο, αν υπάρχουν προβλήματα όπως wastegates ή χαλασμένο αξονάκι-φτερωτή, τα ακούς αρκετά πιο δυνατά.

Δεν έχει να κάνει με τα downpipes. Απλά αυτά ηχομόνωναν το πρόβλημα.

rallakias
23-03-13, 06:10
Πηγα σε 2 εταιρειες που επισκευαζουν τουρμπο.
www.turbodynamic.gr
www.turbotechnology.gr
140 ευρω η καθεμια για σερβις (λυσιμο,καθαρισμα με αμμοβολή,ζυγισμα κτλ) ή 360 ευρω η καθεμια για επισκευη και μπρος-πίσω 2mm μεγαλυτερες φτερωτές .
Mαζι με εργατικα του συνεργειου για λύσε-δέσε και το αναγκαστικα καινουριο custom πρόγραμμα αν γίνουν υβριδικες οι τουρμπίνες ,το σύνολο ανεβαίνει σημαντικά.....

Ο τουρμπινας πάντως μίλησε για σημαντικα μεγαλυτερη παροχή με τα υβριδια και τουλαχιστον +30 αλογα κέρδος.

STREETRACING
23-03-13, 07:49
Ο πρώτος που στον πρότεινα είναι πολυ καλός .

Harisp
23-03-13, 20:59
Πηγα σε 2 εταιρειες που επισκευαζουν τουρμπο.
www.turbodynamic.gr
www.turbotechnology.gr
140 ευρω η καθεμια για σερβις (λυσιμο,καθαρισμα με αμμοβολή,ζυγισμα κτλ) ή 360 ευρω η καθεμια για επισκευη και μπρος-πίσω 2mm μεγαλυτερες φτερωτές .
Mαζι με εργατικα του συνεργειου για λύσε-δέσε και το αναγκαστικα καινουριο custom πρόγραμμα αν γίνουν υβριδικες οι τουρμπίνες ,το σύνολο ανεβαίνει σημαντικά.....

Ο τουρμπινας πάντως μίλησε για σημαντικα μεγαλυτερη παροχή με τα υβριδια και τουλαχιστον +30 αλογα κέρδος.

Δεν θέλει custom πρόγραμμα...μην σε παραμυθιάζουν.
Με το procede σου το ρυθμίζεις μια χαρά.
Να αλλάξεις και τις wastegate και να τσεκάρεις αν το αξονάκι έχει τζόγο.
Αν έχει, θα θέλει να τρυπήσει το μαντέμι και να φτιάξει μια καινούργια φωλιά για το αξονάκι σε cnc.
Έυκολη δουλειά για κάποιον που ξέρει την δουλειά του.
Οι τιμές πάντως είναι καλές.

rallakias
11-01-14, 11:08
Να ενημερώσω οτι η επισκευη εγινε στον turbotechnology ,με τον οποίο συνεργάζεται το συνεργείο μου.Η επισκευη κόστισε 300 ευρω και για τις 2 τουρμπίνες+εργατικά του συνεργείου.
Οντως οταν λυθηκαν φάνηκε οτι υπήρχε αρκετό μπόσικο στα αξονάκια των φτερωτών και γι αυτο ακουγόταν το ''σφύριγμα'' , όπως επίσης και ειχε μποσικο και το wastegate και γι αυτό στο μισό γκάζι όπου το wastegate ανοιγοκλείνει συνεχεια ακουγόταν ενα δυνατό ''κροτάλισμα''.
Και τα 2 ηχητικά προβλήματα διορθώθηκαν κατα 98% και μετα την επισκευη εγω που ήξερα το αυτοκινητο και με τα aftermarket downpipes που ηταν ελευθερα ,άκουγα τα wastegates πάρα πολυ σπάνια και για πολύ λίγο.Γενικά θα μπορούσα να πω οτι η επισκευη εξάλειψε το προβλημα .Ειδικότερα όταν μετα απο καιρο τοποθέτησα τα εργοστασιακα downpipes με τους καταλύτες ,τότε απλά δεν ακουγές εντελώς τίποτα απο την εξατμιση.

Η επισκευη των τουρμπινων δεν ειναι ακριβή ούτε χρονοβόρα .Το δύσκολο στην ολη διαδικασια ειναι το να βγούν μιας και ειναι απο κάτω απο το μοτερ και δύσκολα προσβάσιμες .

Kostas Maras
11-01-14, 11:39
turbotechnology......καλός μαστορας και καλο παιδι....δηλαδή τίμιος επαγγελματιας......

tokiko
09-06-14, 21:02
Να ενημερώσω οτι η επισκευη εγινε στον turbotechnology ,με τον οποίο συνεργάζεται το συνεργείο μου.Η επισκευη κόστισε 300 ευρω και για τις 2 τουρμπίνες+εργατικά του συνεργείου.
Οντως οταν λυθηκαν φάνηκε οτι υπήρχε αρκετό μπόσικο στα αξονάκια των φτερωτών και γι αυτο ακουγόταν το ''σφύριγμα'' , όπως επίσης και ειχε μποσικο και το wastegate και γι αυτό στο μισό γκάζι όπου το wastegate ανοιγοκλείνει συνεχεια ακουγόταν ενα δυνατό ''κροτάλισμα''.
Και τα 2 ηχητικά προβλήματα διορθώθηκαν κατα 98% και μετα την επισκευη εγω που ήξερα το αυτοκινητο και με τα aftermarket downpipes που ηταν ελευθερα ,άκουγα τα wastegates πάρα πολυ σπάνια και για πολύ λίγο.Γενικά θα μπορούσα να πω οτι η επισκευη εξάλειψε το προβλημα .Ειδικότερα όταν μετα απο καιρο τοποθέτησα τα εργοστασιακα downpipes με τους καταλύτες ,τότε απλά δεν ακουγές εντελώς τίποτα απο την εξατμιση.

Η επισκευη των τουρμπινων δεν ειναι ακριβή ούτε χρονοβόρα .Το δύσκολο στην ολη διαδικασια ειναι το να βγούν μιας και ειναι απο κάτω απο το μοτερ και δύσκολα προσβάσιμες .

Επειδή κάποια στιγμή θα έρθει και η δικιά μου σειρά μπορείς να μου πεις αν μετά από τόσο καιρό είσαι ευχαριστημένος με τη δουλειά που έγινε?
Επίσης μετά την επισκευή είχες αισθητή διαφορά στην απόδοση?

rallakias
09-06-14, 21:06
Ναι , γραφω και στο προηγούμενο ποστ μου οτι η επισκευη εξάλειψε το πρόβλημα.
Αυτη τη στιγμη εχω πουλήσει πλεον το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλα για οσο καιρο το ειχα στην κατοχή μου μετα την επισκευη , ήμουν απολυτα ευχαριστημενος απο την επισκευή.

friendgr
17-06-14, 08:55
Δεν πρόσεξα αν κάπου το αναφέρεις, μπορείς να μας πεις στα πόσα χιλιόμετρα παρουσιάστηκε το wastegate πρόβλημα;

rallakias
17-06-14, 12:19
Το πρόβλημα παρουσιαστηκε οταν βγήκαν τα εργοστασιακά downpipes και μπήκαν after market χωρις καταλύτες.Ελευθερώθηκε η ηχομόνωση των καταλυτών και έγινε πολύ αισθητος ο ήχος .Προφανως υπήρχε απο νωρίτερα αλλα δεν ήταν τόσο αισθητός με την εργοστασιακή εξατμιση.
Η αλλαγή αυτή εγινε στις 80.000 χλμ .