PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα κουσούρια του Ν42Β20



tasos.kamv
13-03-13, 14:13
Στη δύσκολη παρακάτω ερώτηση, ποιος είναι ο ειδικός-μάστορης... :
Τα κουσούρια του Ν42Β20 ποιος είναι σε θέση να τα γνωρίζει....
Καλοί όλοι πιο πάνω, αλλά για τον κινητήρα αυτόν αμφιβάλλω αν υπάρχει στο λεκανοπέδιο της Αττικής κάποιος....

gyiama
13-03-13, 14:17
σιγα το μοτερ δεν ειναι και το μοτερ του εντερπραιζ!!!μετα απο τοσα χρονια οι πιο πολλοι τον ξερουν πολυ καλα δεν ειναι τπτ το φοβερο

tasos.kamv
13-03-13, 14:23
σιγα το μοτερ δεν ειναι και το μοτερ του εντερπραιζ!!!μετα απο τοσα χρονια οι πιο πολλοι τον ξερουν πολυ καλα δεν ειναι τπτ το φοβερο

Για να του αλλάζουν λάδια και μπουζί, τον ξέρουν...
Για διάγνωση βλάβης χωρίς να υπάρχει ένδειξη στο DIS (διαγνωστικό), ΔΕΝ υπάρχουν μαστόρια (ή δεν τα έχω βρει εγώ τουλάχιστον...)!!!!!

S8N
13-03-13, 14:29
Για να του αλλάζουν λάδια και μπουζί, τον ξέρουν...
Για διάγνωση βλάβης χωρίς να υπάρχει ένδειξη στο DIS (διαγνωστικό), ΔΕΝ υπάρχουν μαστόρια (ή δεν τα έχω βρει εγώ τουλάχιστον...)!!!!!

Πήγαινε εδώ, αλλά να έχεις υπομονή όσον αφορά στον χρόνο παράδοσης:

https://www.e-metamorfosi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=528&Itemid=598

tasos.kamv
13-03-13, 14:32
Πήγαινε εδώ, αλλά να έχεις υπομονή όσον αφορά στον χρόνο παράδοσης:

https://www.e-metamorfosi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=528&Itemid=598

Άστο πήγα...
Δεν ήθελε να ασχοληθεί ή δεν είχε τον χρόνο να ασχοληθεί...
Πρόβλημα σε μοτέρ valvetronic χωρίς να έχεις ενδείξεις από το διαγνωστικό, σηκώνουν όλοι τα χέρια και πάνε με τη μέθοδο της δοκιμής.... :thumbsdown:
Πειραματόζωο δεν γίνομαι για να μάθουν "στου Κασίδη το κεφάλι"¨...

S8N
13-03-13, 14:35
Στην κοπή της πίττας έγινε μια καλή γνωριμία με τον Παπαδόπουλο στη Θεσσαλονίκη. Ο άνθρωπος είναι πολύ ψαγμένος. Μίλα με τον Deepblue ή τον Panos E60 να σου δώσουν στοιχεία επικοινωνίας. Αν δεν ξέρει κάτι κι αυτός, αναγκαστικά πας ψάχνοντας. Πολύ σπαστικές αυτές οι βλάβες. Αναζήτηση σε ξένα fora έκανες? Δε μπορεί να είσαι ο μόνος!

tasos.kamv
13-03-13, 14:40
Στην κοπή της πίττας έγινε μια καλή γνωριμία με τον Παπαδόπουλο στη Θεσσαλονίκη. Ο άνθρωπος είναι πολύ ψαγμένος. Μίλα με τον Deepblue ή τον Panos E60 να σου δώσουν στοιχεία επικοινωνίας. Αν δεν ξέρει κάτι κι αυτός, αναγκαστικά πας ψάχνοντας. Πολύ σπαστικές αυτές οι βλάβες. Αναζήτηση σε ξένα fora έκανες? Δε μπορεί να είσαι ο μόνος!

Σ'ευχαριστώ για τις υποδείξεις!
Έχω φάει ώρες διαβάζοντας σε ξένα fora και δυστυχώς στα περισσότερα υπάρχει αναφορά, αλλά δεν υπάρχει απάντηση... το κλασικό πρόβλημα της "απροθυμίας" και χαμηλής ισχύος ιδιαίτερα κάτω από τις 2000rpm και γενικά η μειωμένη απόδοση σε όλο το εύρος... :mad:

S8N
13-03-13, 14:43
Μακάρι να βγάλεις άκρη γρήγορα και ανώδυνα! Ενημέρωσέ μας αν θες, μπας και ανοίξεις τα μάτια και σε κανεναν άλλο Χριστιανό...

pilot
13-03-13, 14:44
δηλαδή με αλλαγή του μοτέρ valvetronic δεν λύνεται το θέμα?

tasos.kamv
13-03-13, 14:49
δηλαδή με αλλαγή του μοτέρ valvetronic δεν λύνεται το θέμα?

μ'αυτά που έχω αλλάξει, θα έπαιρνα άλλο όχημα.... θα γράψω ολόκληρο κατεβατό μ'αυτά που έχω αλλάξει...
Και μοτέρ vvt έχω δοκιμάσει...
Τονίζω πάλι, το δύσκολο είναι να βρεις το πρόβλημα χωρίς να έχεις ενδείξεις από το διαγνωστικό....

gant
13-03-13, 14:49
Μειωμένη απόδοση και υπερκατανάλωση, βλάβη και αλλαγή του βλαβοτρόνικ πριν 3 βδομάδες περίπου. Στο διαγνωστικό όμως έβγαλε μισή οθόνη βλάβες.

tasos.kamv
13-03-13, 14:53
Μειωμένη απόδοση και υπερκατανάλωση, βλάβη και αλλαγή του βλαβοτρόνικ πριν 3 βδομάδες περίπου. Στο διαγνωστικό όμως έβγαλε μισή οθόνη βλάβες.

Εγώ δεν έχω ενδείξεις στο διαγνωστικό...
φίλε gant φοράς Ν42 ή Ν40/45 κινητήρα..??? Αν είσαι 316LCI φοράς Ν40/45 και δεν έχεις valvetronic...

giannis_compact
13-03-13, 14:56
Για του γιου του λεει Τασο, εχει Ν46Β20.

Kostas_1
13-03-13, 14:57
Τασο εχεις περασει το τελευταιας έκδοσης software?

Θυμαμαι οτι τετοιο πρόβλημα αντιμετωπιζονταν με φόρτωση του πλέον πρόσφατου s/w που είχε ολα τα updates.

tasos.kamv
13-03-13, 15:04
Τασο εχεις περασει το τελευταιας έκδοσης software?

Θυμαμαι οτι τετοιο πρόβλημα αντιμετωπιζονταν με φόρτωση του πλέον πρόσφατου s/w που είχε ολα τα updates.

Έχω την τελευταία έκδοση του 2007 αν θυμάμαι καλά...
Μπορώ να το δω στο διαγνωστικό και να σου πω ακριβώς ποια verison είναι...

savvas bmwdakias
13-03-13, 15:07
Γιαννη και εσυ δεν ειχες κατι κομπιασματα στα χαμηλα στο κομπακτ?

E461800
13-03-13, 15:08
σιγα το μοτερ δεν ειναι και το μοτερ του εντερπραιζ!!!μετα απο τοσα χρονια οι πιο πολλοι τον ξερουν πολυ καλα δεν ειναι τπτ το φοβερο

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Kostas_1
13-03-13, 15:13
Έχω την τελευταία έκδοση του 2007 αν θυμάμαι καλά...
Μπορώ να το δω στο διαγνωστικό και να σου πω ακριβώς ποια verison είναι...

Δεν ξερω ποια ειναι η τελευταια.

Που έγινε?

Πιστευω καλό θα ηταν να φορτωθει σε επισημο συνεργειο BΜW - ίσως μια από τις λίγες δουλειες που πρεπει να γινονται σε επισημα

giannis_compact
13-03-13, 15:19
Γιαννη και εσυ δεν ειχες κατι κομπιασματα στα χαμηλα στο κομπακτ?

Παρα πολυ σπανια και οταν καναμε σερβις στο Χρηστο και εβγαλε το φιλτρο αερα δεν ηταν κουμπωμενο ενα σωληνακι πολυ ψιλο που εχει πανω στο φιλτροκουτι. Αλλα εμενα ηταν πολυ ανεπαισθητο και γινοταν πολυ σπανια. Μολις κουμπωσε το σωληνακι δεν το ξανα εκανε, μαλλον τραβουσε πολυ λιγο αερα απο κει.

E461800
13-03-13, 15:19
Τάσο εάν δέν σου κάνει κόπο γράψε όλη τη Ιστορια του προβλήματος αναλυτικά και ότι αλλάγη έχεις κάνει στα ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ VALVETRONIC......:thumbsup: Εχουμε χρονο για διάβασμα !!:thumbsup::thumbsup:

Panos 316T
13-03-13, 15:29
θα εκτεθουν πολλοι ...χαχαχα

S8N
13-03-13, 15:41
Αν γίνεται να το έχουμε και πριν το Πάσχα, ακόμα καλύτερα γιατί δε μπορώ άλλο Μπεν Χουρ σε επανάληψη τη Μεγάλη Εβδομάδα.

tasos.kamv
13-03-13, 16:40
θα εκτεθουν πολλοι ...χαχαχα

έχεις δίκαιο Πάνο, αλλά δεν θέλω να ανοίξω πληγές...
Φίλε Sharky ούτε και γω θυμάμαι πόσες φορές έχω κάνει επαναπρογραμματισμό στην dme στο Σφακιανάκη...

A8hnaios
13-03-13, 16:56
σορρυ τα μοτερ αυτα ποσο πανε?>μεταχειρα εννοω?...

tasos.kamv
13-03-13, 17:09
σορρυ τα μοτερ αυτα ποσο πανε?>μεταχειρα εννοω?...

Να υποθέσω γύρω στο χιλιάρικο...
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι από μοτέρ ή από ηλεκτρικά...
Πάντως είναι τραγικό το συναίσθημα να έχεις ένα όχημα 6 χρόνια και να μην μπορεί κανένα συνεργείο να με βοηθήσει σε μια δύσκολη στιγμή και κάποιοι να σε βάζουν στη διαδικασία να αλλάξεις μοτέρ...

gyiama
13-03-13, 18:37
θες να μας πεις λιγακι τι ακριβως σου κανει το αμαξι και τι εχεις κανει γι αυτο?ισως βρεθει λυση εδω μεσα.ο Ν42Β20 δεν ειναι οπως σου ειπα και κατι τραγικο ωστε να μη βρισκεται η βλαβη

tasos.kamv
13-03-13, 18:51
Συμπτώματα
Ανά κάποια χρονικά διαστήματα (άλλοτε μία βδομάδα, άλλοτε δύο, άλλοτε ένα μήνα...) ξαφνικά το μοτέρ γίνεται τελείως αδύναμο, απρόθυμο, "κομπιάζει", δεν στροφάρει, αίσθηση λες και η καρότσα είναι 3 τόνους και η μηχανή αδύναμη...
Σημαντικό στο διαγνωστικό δεν βγάζει ΠΟΤΕ βλάβη...
Για εμένα έχω από κάπου διαρροή και ρουφάει ελάχιστη ποσότητα αέρα και μπερδεύεται... με το που κάνεις επαναπρογραμματισμό κρατάει κάποιο καιρό (από 3-4 ημέρες έως ένα μήνα), αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια...
Έχω αλλάξει...
- μαφ
- vanos
- ηλεκτρομαγνητικές vanos
- βαλβίδα εξαερισμού κάρτερ (ccv) + όλα τα κολάρα που συνδέονται πάνω της
- μοτεράκι valvetronic (μεταχειρισμένο)
- μονάδα valvetronic
- τεντωτήρα καδένας
- άπειρους προγραμματισμούς στην dme...

Δεν θυμάμαι αν έχω αλλάξει κάτι άλλο..

Έχω βαρεθεί να κάνω επαναπρογραμματισμούς στην dme σε όλα τα συνεργεία που έχω πάει και μετά από λίγο πάλι τα ίδια και να με κοιτάνε περίεργα όλα τα μαστόρια...

giannis_compact
13-03-13, 19:35
Μήπως είναι τελικά η ίδια η DME?

Kazakos Garage
13-03-13, 19:45
μοτερ valvotronic οποσδιποτε καινουριο φιλε και μαζι και ρελε που μαλον δε σου βαλανε.και μετα ρυθμισι υψους βιθισς με το gt1 και τελιοσες πιστεβω.

tasos.kamv
13-03-13, 19:51
μοτερ valvotronic οποσδιποτε καινουριο φιλε και μαζι και ρελε που μαλον δε σου βαλανε.και μετα ρυθμισι υψους βιθισς με το gt1 και τελιοσες πιστεβω.

έχω βάλει καινούριο ρελέ και έχω κάνει πεντακόσιες φορές εκμάθηση στο valvetronic... Μοτέρ vvt δεν νομίζω ότι είναι, θα το έβγαζε στο DIS...
Φοβάμαι μην έχει τρελαθεί η ίδια η dme, γι' αυτό δεν βλέπω κάτι στο διαγνωστικό...

Kazakos Garage
13-03-13, 19:54
με γνισιο gt1 το εκανες?

tasos.kamv
13-03-13, 19:59
με γνισιο gt1 το εκανες?

Ναι γιατί..??
Ούτως η άλλως δεν μπορείς με σπασμένα dis να κάνεις εκμάθηση στο valvetronic..

Kazakos Garage
13-03-13, 20:00
σοστος.....

tasos.kamv
13-03-13, 20:07
έχω βρει μόνος μου ένα τρικ να το επαναφέρω... βγάζω την πρίζα του μοτέρ του valvetronic, το βάζω εμπρός, καταγράφει βλάβη ο εγκέφαλος και μετά τη σβήνω με το dis.... φτιάχνει για κάποιες ημέρες, αλλά μετά πάλι τα ίδια...
Σκέφτομαι ότι ενδέχεται να υπάρχει ίσως μικρή ως ελάχιστη διαρροή αέρα στην αναρρόφηση και να ρουφάει ελάχιστη ποσότητα αέρα που δεν την μετράει το maf Και προσπαθεί το valvetronic με τους λ να διορθώσει με τις προσαρμογές που κάνει, αλλά σιγά σιγά φεύγει εκτός ορίων και "μουλαρώνει"... βέβαια αν έβγαινε εκτός ορίων θα το έβγαζε βλάβη... τα μίγματα που διαβάζω και οι διορθώσεις είναι μια χαρά.
Δεν μου πάει κάπου το μυαλό μου, έχω απελπιστεί...
Έχω γυρίσει τα μισά συνεργεία της Αθήνας και έχω "ταΐσει" πολλά μαστόρια...

E461800
13-03-13, 20:24
έχω βρει μόνος μου ένα τρικ να το επαναφέρω... βγάζω την πρίζα του μοτέρ του valvetronic, το βάζω εμπρός, καταγράφει βλάβη ο εγκέφαλος και μετά τη σβήνω με το dis.... φτιάχνει για κάποιες ημέρες, αλλά μετά πάλι τα ίδια...
Σκέφτομαι ότι ενδέχεται να υπάρχει ίσως μικρή ως ελάχιστη διαρροή αέρα στην αναρρόφηση και να ρουφάει ελάχιστη ποσότητα αέρα που δεν την μετράει το maf Και προσπαθεί το valvetronic με τους λ να διορθώσει με τις προσαρμογές που κάνει, αλλά σιγά σιγά φεύγει εκτός ορίων και "μουλαρώνει"... βέβαια αν έβγαινε εκτός ορίων θα το έβγαζε βλάβη... τα μίγματα που διαβάζω και οι διορθώσεις είναι μια χαρά.
Δεν μου πάει κάπου το μυαλό μου, έχω απελπιστεί...
Έχω γυρίσει τα μισά συνεργεία της Αθήνας και έχω "ταΐσει" πολλά μαστόρια...

Μήπως σου έχουν πει κιόλας ότι το έχεις συνιθίσει ????:whistle::whistle:

Αντε να βγάλεις άκρη απο τα μαστόρια μέχρι και άνοιγμα μοτέρ θα σου πούνε, ε ε και βλέπουμε !!!! Εάν υπάρχει κάποιο συνεργείο που θα πει άστο θα στο φτιάξω και μετά απο ένα μήνα με πληρώνεις, τότε μόνο κάτι θα κάνεις διότι με όλα αυτά που έχεις αλλάξει θα έπρεπε να τα πετάξεις στα κεφάλια τους !!!!thumbthumb Μόνο γιά φίλτρα και λάδια είναι και ούτο και αυτό το κάνουν σωστά ξεχνάνε να βάλουν το φίλτρο αέρα στη θέση τους ή δέν ξέρουνε που πάει αυτο το στρογγυλλό το βαρελάκι με της χαρακιές ..:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: Είναι να μην σου τύχη ή να μην κάτσει....!!!!!:ranting2::ranting2::ranting2 :

A8hnaios
13-03-13, 21:18
Ένας φίλος τράκαρε ενα ίδιο με το δικό σου... Θα μάθει απο βδομάδα αν τον συμφέρει, να το φτιάξει ή να το πουλήσει. Θα με πάρει τηλ να μου πει απο ότι είπαμε στα γρήγορα δεν έχει χτυπήσει καθόλου μηχανή! 4τραπορτο του 2002

EVERGET
13-03-13, 21:24
έχω βρει μόνος μου ένα τρικ να το επαναφέρω... βγάζω την πρίζα του μοτέρ του valvetronic, το βάζω εμπρός, καταγράφει βλάβη ο εγκέφαλος και μετά τη σβήνω με το dis.... φτιάχνει για κάποιες ημέρες, αλλά μετά πάλι τα ίδια...
Σκέφτομαι ότι ενδέχεται να υπάρχει ίσως μικρή ως ελάχιστη διαρροή αέρα στην αναρρόφηση και να ρουφάει ελάχιστη ποσότητα αέρα που δεν την μετράει το maf Και προσπαθεί το valvetronic με τους λ να διορθώσει με τις προσαρμογές που κάνει, αλλά σιγά σιγά φεύγει εκτός ορίων και "μουλαρώνει"... βέβαια αν έβγαινε εκτός ορίων θα το έβγαζε βλάβη... τα μίγματα που διαβάζω και οι διορθώσεις είναι μια χαρά.
Δεν μου πάει κάπου το μυαλό μου, έχω απελπιστεί...
Έχω γυρίσει τα μισά συνεργεία της Αθήνας και έχω "ταΐσει" πολλά μαστόρια...

Tάσο λυπάμαι φίλε που ακόμη δεν έχεις βρει λύση στο θέμα. Πραγματικά, όταν μιλάμε για μηχανήματα και ακούω ότι τα συνεργεία δεν μπορούν να βρουν λύση σε ένα τεχνικό πρόβλημα τρελαίνομαι....λες και συμβαίνουν μαγικά...κάθε τεχνικό πρόβλημα έχει την αιτία και τη λύση του.

Βέβαια πιστεύω ότι αφού εσύ σαν Μηχανολόγος και με τόσο ψάξιμο δεν βρίσκεις ακριβώς τι συμβαίνει, πολύ δύσκολα τα μαστόρια θα σου βρουν τη λύση. Ίσως, μόνο εάν αφήσεις το αμάξι στο Μανώλη, και του δώσεις το ελεύθερο από άποψη χρόνου να το ψάξει να έχεις αποτέλεσμα. Ο Μανώλης εάν έχει την άπλα του, θα ξενυχτήσει ένα δύο βράδια και θα σου βρει τι φταίει. thumb

nikos valvetronic
13-03-13, 21:55
έχω βρει μόνος μου ένα τρικ να το επαναφέρω... βγάζω την πρίζα του μοτέρ του valvetronic, το βάζω εμπρός, καταγράφει βλάβη ο εγκέφαλος και μετά τη σβήνω με το dis.... φτιάχνει για κάποιες ημέρες, αλλά μετά πάλι τα ίδια...
Σκέφτομαι ότι ενδέχεται να υπάρχει ίσως μικρή ως ελάχιστη διαρροή αέρα στην αναρρόφηση και να ρουφάει ελάχιστη ποσότητα αέρα που δεν την μετράει το maf Και προσπαθεί το valvetronic με τους λ να διορθώσει με τις προσαρμογές που κάνει, αλλά σιγά σιγά φεύγει εκτός ορίων και "μουλαρώνει"... βέβαια αν έβγαινε εκτός ορίων θα το έβγαζε βλάβη... τα μίγματα που διαβάζω και οι διορθώσεις είναι μια χαρά.
Δεν μου πάει κάπου το μυαλό μου, έχω απελπιστεί...
Έχω γυρίσει τα μισά συνεργεία της Αθήνας και έχω "ταΐσει" πολλά μαστόρια...

Τάσο κι εγώ N42B20 έχω και σε κάποιο service δεν είχαν κουμπώσει σωστά το αντηχείο

που έιναι μετά το maf και έβρισκε στον εξωτερικό ιμάντα με αποτέλεσμα να το τρυπήσει.

Το μοτέρ τραβούσε αδιάβαστο αέρα και το σύμπτωμα ήταν να σβήνει όταν είμουν σε πορεία

και έβγαζα νεκρά.Ρελαντί και με κουμπωμένη σχέση όλα κανονικά και γκάζια και κατανάλωση.

tasos.kamv
14-03-13, 07:18
Tάσο λυπάμαι φίλε που ακόμη δεν έχεις βρει λύση στο θέμα. Πραγματικά, όταν μιλάμε για μηχανήματα και ακούω ότι τα συνεργεία δεν μπορούν να βρουν λύση σε ένα τεχνικό πρόβλημα τρελαίνομαι....λες και συμβαίνουν μαγικά...κάθε τεχνικό πρόβλημα έχει την αιτία και τη λύση του.

Βέβαια πιστεύω ότι αφού εσύ σαν Μηχανολόγος και με τόσο ψάξιμο δεν βρίσκεις ακριβώς τι συμβαίνει, πολύ δύσκολα τα μαστόρια θα σου βρουν τη λύση. Ίσως, μόνο εάν αφήσεις το αμάξι στο Μανώλη, και του δώσεις το ελεύθερο από άποψη χρόνου να το ψάξει να έχεις αποτέλεσμα. Ο Μανώλης εάν έχει την άπλα του, θα ξενυχτήσει ένα δύο βράδια και θα σου βρει τι φταίει. thumb

Νάσο σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! Με το Μανώλη δεν βρήκαμε σημείο επικοινωνίας... από τις κουβέντες που κάναμε φάνηκε να ξέρει αρκετά πράγματα, αλλά η λύση που μου πρότεινε δεν με ικανοποιεί... θα τα πούμε και από κοντά... τουλάχιστον έχω βρει το τρικ και το "ξεμπλοκάρω" όταν "μουλάρώνει"... απλά έχω βαρεθεί να βγάζω κάθε τόσο πρίζες, να κάνω reset στον εγκέφαλο κτλ κτλ... :thumbsdown:

tasos.kamv
14-03-13, 07:23
Τάσο κι εγώ N42B20 έχω και σε κάποιο service δεν είχαν κουμπώσει σωστά το αντηχείο

που έιναι μετά το maf και έβρισκε στον εξωτερικό ιμάντα με αποτέλεσμα να το τρυπήσει.

Το μοτέρ τραβούσε αδιάβαστο αέρα και το σύμπτωμα ήταν να σβήνει όταν είμουν σε πορεία

και έβγαζα νεκρά.Ρελαντί και με κουμπωμένη σχέση όλα κανονικά και γκάζια και κατανάλωση.

Φίλε Νίκο αναφέρεσαι στον αριθμό 5,
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2002/january/browse/fuel_preparation_system/hot_film_air_mass_meter/
στον ηχοαποσβεστήρα... όντως περνάει στο χιλιοστό από μια τροχαλία και εύκολα μπορεί να τρυπήσει.. το είχα πάθει και εγώ παλαιότερα..
Δεν έχω πλέον από εκεί πρόβλημα...

nikos valvetronic
14-03-13, 22:47
Τάσο θα σε κουράσω λίγο αλλά άκου σε παρακαλώ και μια ακόμα ιστορία που μπορεί να
βοηθήσει.Κάπου το 06-07 είχαμε πάρει ένα SORENTO diesel στην δουλειά και ήταν όλα καλά
μέχρι τα 40-50000χλμ.Μετά το αμάξι ξαφνικά έχανε τα γκάζια του και έβγαζε κάπνα, όποτε
ήθελε.Εντός εγγύησης δεν φαντάζεσαι τι έχουμε αλλάξει,τούρμπο-μπεκ-εισαγωγή-αντλία
πετρελαίου-αισθητήρες κ.λ.π άπειρες μέρες δοκιμές,το διαγνωστικό μας τρέλενε κάθε φορά
με κάθε λογής βλάβη.Η autopoint μιλούσε με Κορέα στέλναν οδηγίες,παπάρια, το SORENTO
έστρωνε ξαφνικά μόνο όταν το πήγαινες έκτος δρόμου :shok: Τελικά βρέθηκε...στο σημείο
του τρομπέτου που περνούσε η πλεξούδα του εγκεφάλου στο ταμπλό έλειπε η τσιμούχα που
προστάτευε την καλωδίωση από την τριβή με την λαμαρίνα και φαγώθηκε η μόνωση των
καλώδιων και κάνανε σώμα στο σασί.Η γραμμή που δημιουργούσε το πρόβλημα ήταν το
κοντρόλ της wastegate που την κρατούσε ανοιχτή και έτσι δεν φούσκωνε το τούρμπο!!!
Επειδή και εσύ κυνηγάς φαντάσματα κάνε και έναν πιο εξονυχιστικό έλεγχο σε πλεξούδες-
πινάκια-φίσες κ.τ.λ. και καλά ξεμπερδέματα!

nikos1400
16-03-13, 07:43
τασο τσεκαρετε και τη γειωση.
ειχα ενα θεμα με ε36 και ηταν οπως λες απροθυμο, σα ψοφιο, με ασταθειες στο ρελαντι. κατι σαν βαρια περιπτωση μαφ/βουλωμενος καταλυτης/βανος. μηπως η γειωση δεν κανει επαφη καλη, εχει κοψει το καλωδιο, κατι ;;;

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

enatos
29-03-13, 17:59
Τάσο ένας φίλος στην δουλειά με ένα Daihatsu Cuore τυρρανιότανε χρόνια και τελικά βρήκε σωτηρία σε ένα καλό ηλεκτρολόγο που του έφτιαξε την γείωση...Δες το πάντως.

E461800
29-03-13, 19:54
Ρέ παληκάρια μου χαλαρώστε λίγο με την Γείωση !:whistle:

A8hnaios
29-03-13, 20:03
Τάσος :
Ο Γιατρός....
Σήμερα έφτιαξε το ιμομπιλαιζερ!!!

enatos
29-03-13, 20:22
Ποιός γιατρός...Ας είναι καλά ο Papajohnys που του το έφτιαξε κατ'οικον!!!

enatos
29-03-13, 20:29
Γιατι ρε Γιώργη δεν πιστεύεις στην γείωση??Εδω τα φορτηγά εχουν και αλυσίδα να σβαρνάει κάτω....

tasos.kamv
29-03-13, 20:32
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Γιάννη (enatos) που με το διαγνωστικό του καταφέραμε σήμερα και διορθώσαμε το νέο "κουσούρι" που εμφανίστηκε με το immobilizer....
Ένα μεγάλο ευχαριστώ δημόσια στο φίλο Γιάννη!!!β :thumbsup:

Υ.Γ. ρε παίδες μήπως πρέπει να κάνω κανένα ευχέλαιο...????? Όλα τα κουφά σε εμένα συμβαίνουν.... :ranting2: ούτε ο Μητσοτάκης τέτοια γκίνια... :th_Laie_67-1:

enatos
29-03-13, 20:36
Τι να σε κάνω που θα αναγκαζόσουν να κυκλοφορείς με Peugeot!!!

enatos
29-03-13, 20:40
Τάσο την επόμενη φορά το μόνο που μένει είναι να κλειδωθείς απ'έξω από την 46αρα σου με τα κλειδιά μέσα!!!

tasos.kamv
29-03-13, 20:41
Τι να σε κάνω που θα αναγκαζόσουν να κυκλοφορείς με Peugeot!!!

Η λύση είναι μία....
Να αγοράσω την Τσέχα (skoda) του φίλτατου Γιώργου (Ε461800) για να μην έχω άγχος αν θα πάρει εμπρός η μπέμπα ή αν θα την ματιάσουν.... :hystericalbs1:

A8hnaios
29-03-13, 20:43
Τάσο την επόμενη φορά το μόνο που μένει είναι να κλειδωθείς απ'έξω από την 46αρα σου με τα κλειδιά μέσα!!!

αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ α
Να γινει κ αυτοοο.....

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

enatos
29-03-13, 20:52
χαχαχα!!!!!

tasos.kamv
29-03-13, 20:59
Μ'έχετε πάρει στο "ψιλό" ρε μπαγάσηδες...
Που θα πάει... έχει και ο καιρός γυρίσματα... :th_Laie_67-1:

E461800
29-03-13, 21:03
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ καλό φίλο Γιάννη (enatos) που με το διαγνωστικό του καταφέραμε σήμερα και διορθώσαμε το νέο "κουσούρι" που εμφανίστηκε με το immobilizer....
Ένα μεγάλο ευχαριστώ δημόσια στο φίλο Γιάννη!!!β :thumbsup:

Απο εμένα + 10000000 στον enato μιας και τον φίλο μας τον Τάσο τον κυνηγάει λίγο:th_Laie_67-1:

Υ.Γ. ρε παίδες μήπως πρέπει να κάνω κανένα ευχέλαιο...????? Όλα τα κουφά σε εμένα συμβαίνουν.... :ranting2: ούτε ο Μητσοτάκης τέτοια γκίνια... :th_Laie_67-1:

Δέν σου κάνει τίποτα το ευχέλαιο !! Θα πάς στην λαική και δεν θα αφήσεις σκόρδο για σκόρδο :hystericalbs1:

E461800
29-03-13, 21:05
Γιατι ρε Γιώργη δεν πιστεύεις στην γείωση??Εδω τα φορτηγά εχουν και αλυσίδα να σβαρνάει κάτω....

Ναι και κάτι DATSUN μεσκόρδα και πατάτες επάνω...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hy stericalbs1:

E461800
29-03-13, 21:08
Μ'έχετε πάρει στο "ψιλό" ρε μπαγάσηδες...
Που θα πάει... έχει και ο καιρός γυρίσματα... :th_Laie_67-1:

:oops:

E461800
29-03-13, 21:11
Γιατι ρε Γιώργη δεν πιστεύεις στην γείωση??Εδω τα φορτηγά εχουν και αλυσίδα να σβαρνάει κάτω....

Ναι τη επώμενη φόρά θα βάλουμε και ένα ρελέ διαφυγείς εντάσεως και τάσεως!:original:

nikos valvetronic
29-03-13, 22:27
Άλλο πρόβλημα είναι αυτό παλι??? Με το κόμπιασμα βρήκες άκρη Τάσο?

tasos.kamv
29-03-13, 22:43
Άλλο πρόβλημα είναι αυτό παλι??? Με το κόμπιασμα βρήκες άκρη Τάσο?

Έκανα κάτι και δουλεύει καλά τώρα, απλά περιμένω δω αν θα κρατήσει για να βγάλω οριστικά συμπεράσματα...
Σήμερα έφαγε φρίκη το immobilizer, δεν επικοινωνούσε με την dme και δεν έπαιρνε εμπρός...
Επισυνάπτω photo με το σφάλμα...
Ευτυχώς που υπάρχει και ο πολύ καλός φίλος Γιάννης (enatos) που με προγραμματισμό στη μονάδα του immobilizer (EWS) το διορθώσαμε...
Αν δεν είχα και διαγνωστικό δικό μου, θα είχαν πλουτίσει τα συνεργεία...
Όλα τα κουφά σε εμένα συμβαίνουν....

E461800
30-03-13, 12:13
Έκανα κάτι και δουλεύει καλά τώρα, απλά περιμένω δω αν θα κρατήσει για να βγάλω οριστικά συμπεράσματα...
Σήμερα έφαγε φρίκη το immobilizer, δεν επικοινωνούσε με την dme και δεν έπαιρνε εμπρός...
Επισυνάπτω photo με το σφάλμα...
Ευτυχώς που υπάρχει και ο πολύ καλός φίλος Γιάννης (enatos) που με προγραμματισμό στη μονάδα του immobilizer (EWS) το διορθώσαμε...
Αν δεν είχα και διαγνωστικό δικό μου, θα είχαν πλουτίσει τα συνεργεία...
Όλα τα κουφά σε εμένα συμβαίνουν....

Μήν αγχώνεσαι .thumb Όλλα γίνονται ...:thumbsup:

Vassilis ///M
22-11-13, 14:15
Φίλος μου σήμερα το πρωί, πρόβλημα αδυναμίας του μοτέρ να ανεβάσει στροφές...
Πηγαίνει συνεργείο και ο μάστορας του λέει ότι έχει πρόβλημα το μοτέρ του valvetronic...
Το έδειξε το διαγνωστικό....

Τί να περιμένει απο θέμα επισκευείς???
Να αγοράσει καινούριο ή να βρει μτχ????
Και το κόστος αυτού????

:thanks:

gant
22-11-13, 14:37
Τι επισκευή? σηκώνει? Εμείς βάλαμε καινούργιο στου γιού, με ταυτόχρονη αλλαγή ενός ρελέ (για αξιοπιστία), κόστους 12 ευρώ και σύνολο με εργατικά 260ε αν θυμάμαι καλά.

tasos.kamv
22-11-13, 14:44
Καλό είναι να πάρει καινούριο..
Κανά 180-άρι το κόβω να έχει...
https://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Coupe/Europe/318Ci-N42/L-N/jan2002/browse/engine/cylinder_head_electr_add_on_parts/
Και μεταχείρο να βάλει, αν δουλεύει, δεν έχεις πρόβλημα.
Δες πόσο διαφέρουν στην τιμή και αξιολόγησε..
Καλό είναι μετά την αντικατάσταση να κάνει εκμάθηση στα βυθίσματα...

nikos bob
22-11-13, 21:06
Καλό είναι να πάρει καινούριο..
Κανά 180-άρι το κόβω να έχει...
https://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Coupe/Europe/318Ci-N42/L-N/jan2002/browse/engine/cylinder_head_electr_add_on_parts/
Και μεταχείρο να βάλει, αν δουλεύει, δεν έχεις πρόβλημα.
Δες πόσο διαφέρουν στην τιμή και αξιολόγησε..
Καλό είναι μετά την αντικατάσταση να κάνει εκμάθηση στα βυθίσματα...

Τελικα απο τον Μαρτιο εως τωρα στο ξανακανε το δικο σου το προβλημα ;;;, ,...γιατι σημερα διαβαζοντας ολα αυτα που εχεις περασει....τη λυση την ψαχνουν πολλοι αλλα μοτερ για valvetronic δεν δινουν να αγορασουν καινουργιο, η εκμαθηση δε ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ μετα την αντικατασταση....

Vassilis ///M
22-11-13, 21:08
Έχετε τπτ υπόψιν σε μτχ????
Κάποιο μέλος που να πουλάει κάτι????

:thanks:

nikos bob
22-11-13, 21:15
Έχετε τπτ υπόψιν σε μτχ????
Κάποιο μέλος που να πουλάει κάτι????

:thanks:

Δεν θα προτεινα μετχ/νο για τον λογο οτι εχει ηδη δουλεψει κι ειναι ''κουρασμενο''.

Μονον καινουργιο !