PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Εγκεφαλος ηλεκτρομαγνητικης κλειδαριας



num
12-03-13, 14:34
Καλησπερα, εδω και 6-7 μηνες εχω προβλημα με το κεντρικο κλειδωμα του BMW 318 Ε46 Μ43 μοντελο 2000.Στην αρχη το αμαξι δεν μου ξεκλειδωνε με το κλειδι, το εκανε 1-2 φορες τον μηνα και με την 3-4 προσπαθεια ανοιγε.Το εσωτερικο κεντρικο κλειδωμα-ξεκλειδωμα λειτουργουσε κανονικα.Με τον καιρο το προβλημα αρχιζε να μεγαλωνει.Σημερα αν θα ξεκλειδωσει το αμαξι ειναι θεμα τυχης, μια ανοιγει η μια βαζω το κλειδι στην κλειδαρια και ανοιγει μονο η πορτα του οδηγου.Στην πορια μου στο δρομο παιζω ανα 3-4 λεπτα με το κεντρικο κλειδωμα και καποιες φορες ανοιγουν ολες η πορτες.Το προβλημα ειναι οτι το αμαξι κλειδωνει κανονικα αλλα μουλαρωνει στο ξεκλειδωμα.Αν κλειδωθω μεσα μονο η πορτα του οδηγου ανοιγει με το διπλο τραβηγμα του εσωτερικου πομωλου, ενω παλια ανοιγε και του συνοδηγου οπως θυμαμαι, για τις πισω δεν εχω ιδεα γιατι δεν ετυχε ποτε να κλειδωθουν ατομα πισω.Οποτε οπως "ξυπνισει" το αμαξι μια ανοιγει μια δεν ανοιγει, με συχνοτερο φαινομενο να μην ανοιγει.

Ρωτησα ενα κολητο μου φιλο μηχανικο που εχει συνεργειο τι μπορει να συμβαινει, δεν το κατειχε ο ανθρωπος το θεμα διοτι ηταν ηλεκτρολογικης φυσης και πηρε τηλεφωνο σε ενα φιλο του που δουλευει στην αντιπροσωπια της ΒΜW.Του ειπαν πως και 90% ειναι ο εγκεφαλος της ηλεκτρ. κλειδαριας και οτι πρειπει να αγοραστει καινουργιος και να προγραμματιστει με το μηχανημα μονο της αντιπροσωπιας λογω καποιων μοναδικων κωδικων που μονο αυτοι εχουν (αλλιως παιζει να μπλοκαριστει και να μην λειτουργει παλι και ο καινουργιος εγκεφαλος).Πανω κατω λεει γυρα στα 300 ευρο.

Ειχε καποιος απο εσας τετοιο θεμα? Παιζει να ειναι κατι αλλο? Υπαρχει καποιος αλλος τροπος οικονομικοτερος? Διανυοντας τον 3ο χρονο ανεργιας και βαση της τσεπης μου, μαλλον απο εδω και περα θα εξαρτωμαι απο την θεα τυχη για να ξεκλειδωσει το αμαξι, διοτι λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν :th_Laie_67-1:.
:thanks: εκ των προτερων

bill_m3
12-03-13, 17:47
Καλώς μας ήρθες φίλε μου, αν θες γράψε δύο λόγια για εσένα εδώ :
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

Για το θέμα σου, αντιμετώπισε ο sierra το ίδιο πρόβλημα εδώ: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15357&page=3

samoyel2
18-03-13, 10:23
To ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλαξα τον εγκεφαλος της ηλεκτρ. κλειδαριας μεταχειρ. 120 ευρω .
Ε 46 2000 μοντ.