PDA

Επιστροφή στο Forum : 3ήμερο Κ.Δευτέρας



doctore
08-03-13, 12:46
3ήμερο Κ.Δευτέρας κανόνισα να πάω Γύθειο - Μάνη. :thumbsup:
Θα ενημερώσω και αν άνοιξε ο Τάκης στο Λιμένι...
Κανείς για ουζάκι Γύθειο ?

ntinos
08-03-13, 12:50
Καλα να περασεις !


Εγω λεω να κανω ενα ντου στην Καλαματα.

Ο ΤρελλοΜπουΛι μηπως θα ειναι εκει να αρτηθουμε με κανα παστο ?:hug:

Ptboul
08-03-13, 12:51
Θα προσπαθήσω να το αποφύγω αλλά αν το φάω θα σε πάρω τηλ. !

ntinos
08-03-13, 12:53
Θα προσπαθήσω να το αποφύγω αλλά αν το φάω θα σε πάρω τηλ. !

Γιατι να το αποφυγεις βρε συ?

Ελα και θα σε κερασω και ταραμα thumb

Ptboul
08-03-13, 12:57
Δεν έχω όρεξη να πάω πουθενά Ντινάκο αλλά για πάρτη σου θα το κοιτάξω το θέμα.

ntinos
08-03-13, 12:59
3 thanks για το παραπανω
:cheers:
:hug:
:original:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
08-03-13, 13:21
Πατρα,να φρεσκαρω(γιατι δεν ξεχνιουνται) τα φοιτητικα χρονια!!!!

Bitz
08-03-13, 15:36
3ήμερο Κ.Δευτέρας κανόνισα να πάω Γύθειο - Μάνη. :thumbsup:
Θα ενημερώσω και αν άνοιξε ο Τάκης στο Λιμένι...
Κανείς για ουζάκι Γύθειο ?



18103

Ζηλευω...καλα να περασετε.:original:

katsaraios
08-03-13, 16:49
Δεν έχω όρεξη να πάω πουθενά Ντινάκο αλλά για πάρτη σου θα το κοιτάξω το θέμα.

Χαμουριτσα μονο για παρτη του Αρκαδα?????:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Παιζει να κατεβω καταδρομικη αν μπορεσω οποτε ισως σας δω.

mark e92
08-03-13, 19:50
Σαλόνικα φυσικά!!!

gant
08-03-13, 21:10
3ήμερο Κ.Δευτέρας κανόνισα να πάω Γύθειο - Μάνη. :thumbsup:
Θα ενημερώσω και αν άνοιξε ο Τάκης στο Λιμένι...
Κανείς για ουζάκι Γύθειο ?

Καλά να περάσεις δόκτορ, πιές και ένα παραπάνω για μένα.
Γύθειο, Μάιος 2007.
https://img29.imageshack.us/img29/4769/dsc01076res.jpg

sierra
08-03-13, 21:51
Εγω μάλλον θα είμαι Άστρος. Ακόμα δεν ξέρω σίγουρα. Αν έιμαι θα σας περιμένω από εκεί... :thumbsdown:

GIANNHS M
08-03-13, 21:54
ωραιο το γυθειο ειδικα αν εχει καλο καιρο αλλα λεω με την οικογενεια να παμε κατα το χωριο,Λαμια κ πιο συγκεκριμενα Γοργοποταμο.εχουμε καιρο να παμε κ ειναι ευκαιρια να περπατησω λιγο κ τη μπεμπα.

Eleni
09-03-13, 05:00
Να περασετε ολοι υπεροχα, οπου πατε και οτι κανετε!!!!:original:

Ζηλευω........!!!!!!!!!!!!!!!!
Εδω δεν ειναι αργια...... και δυστυχως δουλευουμε...........!!!!!!!!!!!!!!:whis tle:

sierra
11-03-13, 12:57
3ήμερο Κ.Δευτέρας κανόνισα να πάω Γύθειο - Μάνη. :thumbsup:
Θα ενημερώσω και αν άνοιξε ο Τάκης στο Λιμένι...
Κανείς για ουζάκι Γύθειο ?

Να σε περιμένω Άστρος; Αν και θα κάνει κρύο δεν κολάμε...

Ptboul
11-03-13, 12:59
Να σε περιμένω Άστρος; Αν και θα κάνει κρύο δεν κολάμε...

Δίνω ένα μικρό ενδεχόμενο να είμαι και εγώ :hyper:

sierra
11-03-13, 12:59
Καλά να περάσεις δόκτορ, πιές και ένα παραπάνω για μένα.
Γύθειο, Μάιος 2007.
https://img29.imageshack.us/img29/4769/dsc01076res.jpg

Εχει κάτι ωραίες ψαροταβέρνες με ωραίους ψαρομεζέδες...

sierra
11-03-13, 13:00
Δίνω ένα μικρό ενδεχόμενο να είμαι και εγώ :hyper:

Έλα συμπέθερε...

120ie87
11-03-13, 13:36
Μάνη είδα και μπήκα!

120ie87
11-03-13, 13:46
ΜΑΝΗ!!!

Ptboul
11-03-13, 13:46
Μάνη είδα και μπήκα!

και δε μπαίνεις; Στην αρκαδική ριβιέρα θα καταλήξουμε :hystericalbs1:

120ie87
11-03-13, 14:00
Γεια σου Πάνο!



Συνεχίζω με ΜΑΝΗ!!!!!

120ie87
11-03-13, 14:16
ας ανεβασω 1-2 ακόμα......

120ie87
11-03-13, 14:18
..... ελπίζω να μην πάθατε Μανη-overdose .... η τελευταία (και άλλες) είναι από το limeni village, ένα πετρόχτιστο συγκρότημα με απίθανο ηλιοβασιλεμα...
(από κάτω (στο λιμένι) βρίσκεται η ψαροταβερνα Τακης που μπορείτε να απολαύσετε την καλύτερη κακαβιά της ζωής σας..... καλύτερη ώρα για εκεί πάλι το σούρουπο και κατά προτίμηση στο πάνω πέτρινο μπαλκόνι...)

120ie87
11-03-13, 14:31
συγνώμη που ανέβασα αρκετό υλικό αλλά το αγαπώ το μέρος πολύ....


Μέρη που πρέπει να επισκεφτείτε σίγουρα το μαρμάρι για μπάνιο, στη δεύτερη παραλία (είναι τρεις στη σειρά, η τρίτη είναι η πιο εξωτική και απόμερη αλλά θέλει πολύ πεζοπορία...) και αν είναι μεσημέρι να εκμεταλευτείτε τη σκιά κάτω από το βράχο στο τέλος της...
Επίσης βραδάκι στα μπαράκια της αρεόπολης στο λιθόστρωτο (ωραία δροσιστικά κοκτέηλ το καλοκαίρι).... και για φαγητό μεσημέρι ή βράδυ στην αυλή σε κάποιο ταβερνάκι στο ίδιο σημείο.
Ηλιοβασίλεμα στο limeni village για παγωτό ή εναλλακτικά πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα (πηγαίνει σαν συνδυασμός :) ).
Βραδάκι στο "απέραντο γαλάζιο" (στην τσίπα) με τα πολλά κεριά και έντεχνη μουσική...
Και μια επίσκεψη στον Τάκη στο λιμένι για ψάρι όπως είπαμε.
Επίσης πρωινές ώρες επίσκεψη στο σπήλαιο του διρού και στον παλαιολιθικό οικισμό δίπλα απ αυτό...

ntinos
11-03-13, 14:43
Σπαρτη - Λιμενι &
Καλαματα Λιμενι

Ποση ωρα ειναι Ηλια (και Πανο)

120ie87
11-03-13, 15:04
Καλαμάτα-Λιμένι
είναι μια φιδωτή διαδρομή -η οποία περνά μέσα από τη μεσσηνιακή μάνη- που προσωπικά μου αρέσει πολύ (αλλά ίσως να πειράξει συνοδηγό και επιβάτες) - νομίζω ότι γίνεται σε 30-40 λεπτά.
(σε αυτή τη διαδρομή είχα πάρει μαζί τη μαμά και το μπαμπά της κοπέλας μου τότε και μετά από τα πρώτα 10 χιλιόμετρα μου ζήτησε να γυρίσω πίσω.... πήρε το αυτοκίνητο και έφυγαν για αθήνα..... ευτυχώς είχαν αφήσει πίσω την κόρη τους...)



Σπάρτη Λιμένι
Η διαδρομή αυτή είναι ευχάριστη για αυτόν που τη γνωρίζει και έχει γίνει πιο γρήγορη με τον νέο δρόμο που περνάει έξω από το Γύθειο.
Ακριβώς πριν την Αρεόπολη (με το που πας να μπεις) , στρίβεις δεξιά προς Λιμένι.
Η διαδρομή χωρίζεται στα εξής τμήματα:
Α. Σπάρτη-Γύθειο
Τυπικός ελληνικός επαρχιακός δρόμος με ανοιχτές καμπές- περίπου 30 λεπτά

Β. Γύθειο-Αρεόπολη-Λιμένι
Η διαδρομή είναι όμορφη γενικά αλλά με αρκετές κλειστές καμπές και φουρκέτες χαμηλής ταχύτητας. τη διαδρομή Γύθειο-Αρεόπολη την είχα κάνει σε 10 λεπτά αλλά κανονικά πρέπει να είναι γύρω στο διπλάσιο, από εκεί σε 5 λεπτά είσαι στο Λιμένι.

120ie87
11-03-13, 15:20
Να προσθέσω ότι η διαδρομή Αρεόπολη-Πύργος Διρού-Γερολιμένας-Βάθια-Πόρτο Κάγιο/Μαρμάρι/Ταίναρο (Αρεόπολη-Ταίναρο δηλαδή) είναι μια απο τις ομορφότερες διαδρομές στην ελλάδα η οποία μπορεί να προσφέρει και οδηγική ηδονή αν θέλουμε (προσεχτικά μόνο σε νεροφαγώματα της ασφάλτου σε σημεία).
Πολλά οδοιπορικά περιοδικων αυτοκινητου / μοτοσυκλέτας έχουν γίνει εκεί.

mrclouzo
11-03-13, 15:26
Η διαδρομή Καλαμάτα-Λιμένι με φυσιολογική οδήγηση και για κάποιον που δεν την έχει ξανακάνει απαιτεί τουλάχιστον 1.30-1.45 ώρες (έχω καταγωγή από την μεσσηνιακή Μάνη). Προσωπικά την γουστάρω πολύ από οδηγικής άποψης (λίγα ισιάδια, στροφές κάθε λογής για όλα τα γούστα, άσφαλτος ικανοποιητική αν και γλιστερή σε αρκετά σημεία) αλλά και για εκδρομή-βόλτα με παρέα σε καθαρά τουριστικούς ρυθμούς είναι απίθανη (άνετα μπορείς με βάση την Καλαμάτα να πας μια μονοήμερη). Αξίζει 100%

mrclouzo
11-03-13, 15:32
Να προσθέσω ότι η διαδρομή Αρεόπολη-Πύργος Διρού-Γερολιμένας-Βάθια-Πόρτο Κάγιο/Μαρμάρι/Ταίναρο (Αρεόπολη-Ταίναρο δηλαδή) είναι μια απο τις ομορφότερες διαδρομές στην ελλάδα η οποία μπορεί να προσφέρει και οδηγική ηδονή αν θέλουμε (προσεχτικά μόνο σε νεροφαγώματα της ασφάλτου σε σημεία).
Πολλά οδοιπορικά περιοδικων αυτοκινητου / μοτοσυκλέτας έχουν γίνει εκεί.

+1
Επίσης καταπληκτικό από άποψη φυσικής ομορφιάς και οδηγικού ενδιαφέροντος είναι το κομμάτι Καλαμάτα-Σπάρτη μέσα από τον Ταύγετο (αν και μεγάλο μέρος του πράσινου έχει καεί :thumbsdown:)

doctore
11-03-13, 15:45
Καλαμάτα-Λιμένι
είναι μια φιδωτή διαδρομή -η οποία περνά μέσα από τη μεσσηνιακή μάνη- που προσωπικά μου αρέσει πολύ (αλλά ίσως να πειράξει συνοδηγό και επιβάτες) - νομίζω ότι γίνεται σε 30-40 λεπτά.
(σε αυτή τη διαδρομή είχα πάρει μαζί τη μαμά και το μπαμπά της κοπέλας μου τότε και μετά από τα πρώτα 10 χιλιόμετρα μου ζήτησε να γυρίσω πίσω.... πήρε το αυτοκίνητο και έφυγαν για αθήνα..... ευτυχώς είχαν αφήσει πίσω την κόρη τους...)



Σπάρτη Λιμένι
Η διαδρομή αυτή είναι ευχάριστη για αυτόν που τη γνωρίζει και έχει γίνει πιο γρήγορη με τον νέο δρόμο που περνάει έξω από το Γύθειο.
Ακριβώς πριν την Αρεόπολη (με το που πας να μπεις) , στρίβεις δεξιά προς Λιμένι.
Η διαδρομή χωρίζεται στα εξής τμήματα:
Α. Σπάρτη-Γύθειο
Τυπικός ελληνικός επαρχιακός δρόμος με ανοιχτές καμπές- περίπου 30 λεπτά

Β. Γύθειο-Αρεόπολη-Λιμένι
Η διαδρομή είναι όμορφη γενικά αλλά με αρκετές κλειστές καμπές και φουρκέτες χαμηλής ταχύτητας. τη διαδρομή Γύθειο-Αρεόπολη την είχα κάνει σε 10 λεπτά αλλά κανονικά πρέπει να είναι γύρω στο διπλάσιο, από εκεί σε 5 λεπτά είσαι στο Λιμένι.

Να διορθώσω Ηλία,
Καλαμάτα Λιμένι είναι 80 χλμ στροφιλίκι με τις ξερολιθιές και τα ΚΤΕΛ να παραμονεύουν, οπότε βάλε επί δύο

120ie87
11-03-13, 15:54
Να διορθώσω Ηλία,
Καλαμάτα Λιμένι είναι 80 χλμ στροφιλίκι με τις ξερολιθιές και τα ΚΤΕΛ να παραμονεύουν, οπότε βάλε επί δύο


σωστός! το υπολόγισα ως το εξωχώρι (πριν την καλαμάτα) που πήγα πέρυσι (ήταν βράδυ, αργά, χωρίς κίνηση... και οταν πήγα και οταν γύρισα)

ntinos
11-03-13, 16:19
Καλαμάτα-Λιμένι
είναι μια φιδωτή διαδρομή -η οποία περνά μέσα από τη μεσσηνιακή μάνη- που προσωπικά μου αρέσει πολύ (αλλά ίσως να πειράξει συνοδηγό και επιβάτες) - νομίζω ότι γίνεται σε 30-40 λεπτά.
(σε αυτή τη διαδρομή είχα πάρει μαζί τη μαμά και το μπαμπά της κοπέλας μου τότε και μετά από τα πρώτα 10 χιλιόμετρα μου ζήτησε να γυρίσω πίσω.... πήρε το αυτοκίνητο και έφυγαν για αθήνα..... ευτυχώς είχαν αφήσει πίσω την κόρη τους...)



Σπάρτη Λιμένι
Η διαδρομή αυτή είναι ευχάριστη για αυτόν που τη γνωρίζει και έχει γίνει πιο γρήγορη με τον νέο δρόμο που περνάει έξω από το Γύθειο.
Ακριβώς πριν την Αρεόπολη (με το που πας να μπεις) , στρίβεις δεξιά προς Λιμένι.
Η διαδρομή χωρίζεται στα εξής τμήματα:
Α. Σπάρτη-Γύθειο
Τυπικός ελληνικός επαρχιακός δρόμος με ανοιχτές καμπές- περίπου 30 λεπτά

Β. Γύθειο-Αρεόπολη-Λιμένι
Η διαδρομή είναι όμορφη γενικά αλλά με αρκετές κλειστές καμπές και φουρκέτες χαμηλής ταχύτητας. τη διαδρομή Γύθειο-Αρεόπολη την είχα κάνει σε 10 λεπτά αλλά κανονικά πρέπει να είναι γύρω στο διπλάσιο, από εκεί σε 5 λεπτά είσαι στο Λιμένι.

Περασα το Πασχα του 2010 στον Γερολιμενα (το επαιξα γκουρμε εμεινα στο κυριμαι), anyway, δεν θυμαμαι και πολλα....

Πιθανον να παω Καλαματα να αμολησω αετο, ελεγα μηπως παω καμια βολτα την Κυριακη προς εκεινη την πλευρα.

Απο Καλαματα εχω παει μεχρι την Στουπα, φανταζομαι ο δρομος θα ειναι στο ιδιο μοτιβο μεχρι το Λιμενι


Να διορθώσω Ηλία,
Καλαμάτα Λιμένι είναι 80 χλμ στροφιλίκι με τις ξερολιθιές και τα ΚΤΕΛ να παραμονεύουν, οπότε βάλε επί δύο

Να βαλω και την γυναικα μου να οδηγει να παει επι 3 ? :D

ntinos
11-03-13, 16:20
+1
Επίσης καταπληκτικό από άποψη φυσικής ομορφιάς και οδηγικού ενδιαφέροντος είναι το κομμάτι Καλαμάτα-Σπάρτη μέσα από τον Ταύγετο (αν και μεγάλο μέρος του πράσινου έχει καεί :thumbsdown:)

Πες μας λιγα πραγματα παραπανω αν θες thumb

HLIAS - E36
11-03-13, 16:50
Υπάρχει κανένας Θεσσαλός να μου δώσει καμιά ιδέα για Κ. Δευτέρα? Σκέφτομαι για Βόλο - Πήλιο αυθημερόν... Ξέρετε τίποτα πιο συγκεκριμένο για την περιοχή? Καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση?

ntinos
11-03-13, 16:53
Απο την μεσα μερια (κοντα στον Βολο) ή καμια ωρα παραπανω, απο την "εξω", Τσαγκαραδα πχ ?

120ie87
11-03-13, 17:07
Υπάρχει κανένας Θεσσαλός να μου δώσει καμιά ιδέα για Κ. Δευτέρα? Σκέφτομαι για Βόλο - Πήλιο αυθημερόν... Ξέρετε τίποτα πιο συγκεκριμένο για την περιοχή? Καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση?




Συνονόματε, είναι πολλά τα χιλιόμετρα από την Αθήνα για αυθημερόν ταξίδι, ιδιαίτερα αν σκεφτείς και την ταλαιπωρία που θα υπάρξει κατά την επιστροφή.
(πιστεύω λόγω των οικονομικών συνθηκών πολλοί θα σκεφτούν μονοημεράκι την καθαρά δευτέρα και η κίνηση στην επιστροφή θα είναι αρκετή).


Αξίζει τον κόπο να δώσεις 50-60 ευρώ σε ένα από τα ωραία ενοικιαζόμενα με θέα πριν την τσαγκαράδα (ένα μάλιστα λέγεται και "η θέα") και να απολαύσεις λίγο παραπάνω και να ξεκουραστείς (να το κάνεις σχεδόν διημεράκι ή μιάμιση μέρα)

120ie87
11-03-13, 17:10
ΦΙΛΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΑΝ ΠΙΟΥΜΕ. ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ/ΚΡΑΝΟΣ. ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑ. ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ.


ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ



(το κόκκινο χρώμα στα γράμματα δεν επιλέχθηκε τυχαία...... προσοχή!)

mrclouzo
11-03-13, 20:40
Περασα το Πασχα του 2010 στον Γερολιμενα (το επαιξα γκουρμε εμεινα στο κυριμαι), anyway, δεν θυμαμαι και πολλα....

Πιθανον να παω Καλαματα να αμολησω αετο, ελεγα μηπως παω καμια βολτα την Κυριακη προς εκεινη την πλευρα.

Απο Καλαματα εχω παει μεχρι την Στουπα, φανταζομαι ο δρομος θα ειναι στο ιδιο μοτιβο μεχρι το Λιμενι



Να βαλω και την γυναικα μου να οδηγει να παει επι 3 ? :D

Καλαμάτα-Στούπα είναι 1 ώρα με φυσιολογικούς ρυθμούς, από εκεί και πέρα όντως η διαδρομή είναι περίπου στο ίδιο μοτίβο αλλά η άσφαλτος είναι χειρότερη και στενεύει λίγο το πλάτος του δρόμου. Στούπα-Λιμένι θες άλλη μισή ώρα. Έχεις από την μια μεριά το σκηνικό της Μάνης (δηλαδή πέτρα, πέτρα και πάλι πέτρα) και από την άλλη το απέραντο γαλάζιο του μεσσηνιακού κόλπου. Επίσης περνάς μέσα από διάφορα μικρά χωριά που το καθένα έχει την δική του ξεχωριστή ομορφιά. Ειδικά το καλοκαίρι χρειάζεται προσοχή γιατί η κίνηση είναι αυξημένη και είναι αρκετοί που χωρίς να ξέρουν τον δρόμο οδηγούν επικίνδυνα.
Όσον αφορά την άλλη διαδρομή, το Καλαμάτα-Σπάρτη δηλαδή, είναι εξαιρετική γιατί συνδυάζει φυσική ομορφιά με πολύ ωραίες στροφές κάθε λογής. Όμως και εδώ χρειάζεται προσοχή γιατί ο δρόμος είναι αρκετά στενός. Για αυτό το κομμάτι υπολόγιζε γύρω στη 1 ώρα, μπορείς όμως να πας μέχρι το τουριστικό (έτσι λέγεται ένα καφέ-εστιατόριο) περίπου στα μισά της διαδρομής που βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο και μετά επιστροφή με στάση για φαί σε ένα από τα ωραία ταβερνάκια που υπάρχουν δίπλα στο δρόμο. Βασικά καλαματιανός είμαι, οπότε αν με το καλό έρθεις προς τα εδώ κανονίζουμε καμιά εξόρμηση αν υπάρχει χρόνος thumb

ntinos
11-03-13, 23:10
Ευχαριστώ φίλε
Σάββατο μεσημέρι θα είμαι Καλαμάτα

Θα ενημερώσω την παρέα σχετικώς !

120ie87
12-03-13, 00:14
^ Ντίνο, αν βρεθείς στο ηλιοβασίλεμα στο limeni village και λιμένι.... δεν θα θες να γυρίσεις πίσω...... ;)

ntinos
12-03-13, 12:30
Ηλια θα το εχω υπ οψιν μου, θαρρω πως με δεδομενο το ηλιοστασιο της τρεχουσας περιοδου ο ηλιος θα πεφτει σιγουρα στη θαλασσα (μα τι πινω...)

Το θεμα ειναι οτι ειναι μακρια απο Καλαματα, και νομιζω πως το κονκλαβιο εχει αποφανθει για εκδρομη προς Πυλο μερια....

Ptboul
12-03-13, 12:46
Το θεμα ειναι οτι ειναι μακρια απο Καλαματα,

Ο επιθεωρητής κλουζό παραπάνω τα περιγράφει όπως ακριβώς είναι!

Η διαδρομή από Καλαμάτα προς Σπάρτη (και όλα τα παρελκόμενα χωριά) είναι εμπειρία._


και νομιζω πως το κονκλαβιο εχει αποφανθει για εκδρομη προς Πυλο μερια....



Τότε ακυρούται το παρών θρεντ :hystericalbs1:

ntinos
12-03-13, 15:31
Ο επιθεωρητής κλουζό παραπάνω τα περιγράφει όπως ακριβώς είναι!

Η διαδρομή από Καλαμάτα προς Σπάρτη (και όλα τα παρελκόμενα χωριά) είναι εμπειρία._



Τότε ακυρούται το παρών θρεντ :hystericalbs1:

Το ξερεις πως σε αγαπαω και καλυΒΕΣαι πισω απο αυτο για να μην σε βρισω.

Οσο πιο ευγενικα θα αναφερω απλα, πως αι συμβουλαι που μου εδωσες κατα την προσφατη μου εκδρομη εις την Μανη, αναφορικα με καποια μερη οπου θα περνουσα, ηταν ΓΤΠ
..... ΚΑΒΑΛΑ !!!



:th_Laie_67-1:

Πως μπορω απο εδω και περα να σε δωκω σημασια βρε μαστορα ?

Ασε τον Κλουζω στις περιγραφες λοιπον, και ελα κατω να φαμε κανα παστο λεω εγω



Εδιτ. Το κονκλαβιο δεν εχει τα μελη που νομιζεις ;-)
(θα παμε με παρεα, ο πάπας θα ειμαι εγω ομως ;-) )

HLIAS - E36
12-03-13, 17:38
Συνονόματε, είναι πολλά τα χιλιόμετρα από την Αθήνα για αυθημερόν ταξίδι, ιδιαίτερα αν σκεφτείς και την ταλαιπωρία που θα υπάρξει κατά την επιστροφή.
(πιστεύω λόγω των οικονομικών συνθηκών πολλοί θα σκεφτούν μονοημεράκι την καθαρά δευτέρα και η κίνηση στην επιστροφή θα είναι αρκετή).


Αξίζει τον κόπο να δώσεις 50-60 ευρώ σε ένα από τα ωραία ενοικιαζόμενα με θέα πριν την τσαγκαράδα (ένα μάλιστα λέγεται και "η θέα") και να απολαύσεις λίγο παραπάνω και να ξεκουραστείς (να το κάνεις σχεδόν διημεράκι ή μιάμιση μέρα)

Απο Λάρισα είμαι, όχι από Αθήνα... Γι' αυτό σκέφτηκα Βόλο-Πήλιο που είναι σχετικά κοντά...thumb

Λέω για παραθαλάσσιο μέρος μια και αρχίζει να φτιάχνει ο καιρός άρα λογικά θα διαλέξω την εσωτερική πλευρά του κόλπου... Αν και θα ήθελα να πάω προς Χορευτό γιατί είναι πολύ ωραία και το μέρος και η διαδρομη...:notworthy: Όμως είναι πολλά τα χλμ γι' αυτό κολλάω λιγο και σκέφτομαι κάτι πιο κοντά στην αρχή του Πηλιου...

Ptboul
13-03-13, 08:59
Οσο πιο ευγενικα θα αναφερω απλα, πως αι συμβουλαι που μου εδωσες κατα την προσφατη μου εκδρομη εις την Μανη, αναφορικα με καποια μερη οπου θα περνουσα, ηταν ΓΤΠ
..... ΚΑΒΑΛΑ !!!

Πως μπορω απο εδω και περα να σε δωκω σημασια βρε μαστορα ?

:shocked: :eek: Τι προσβοΛή;! Θα με μουρλάΝεις;; Πότε πήγες Μάνη;; Αν εννοείς την Μονεμβασιά τι δεν σου άρεσε από την διαδρομή;;



Ασε τον Κλουζω στις περιγραφες λοιπον, και ελα κατω να φαμε κανα παστο λεω εγω

O κλουζώ μια χαρά τα λέει, είναι και από τα μέρη.

Θα βρέχει το 3 ήμερο και θα πέσει και η θερμοκρασία, μόνο ΑΘήνα θα είναι καλός ο καιρός.

doctore
13-03-13, 09:23
Σάββατο, Κυριακή, Δευτέρα δεν θα βρέχει με τίποτα...έχουμε ρέντα !!!

ntinos
13-03-13, 09:53
:shocked: :eek: Τι προσβοΛή;! Θα με μουρλάΝεις;; Πότε πήγες Μάνη;; Αν εννοείς την Μονεμβασιά τι δεν σου άρεσε από την διαδρομή;;




O κλουζώ μια χαρά τα λέει, είναι και από τα μέρη.

Θα βρέχει το 3 ήμερο και θα πέσει και η θερμοκρασία, μόνο ΑΘήνα θα είναι καλός ο καιρός.

Στο Παραλιο Αστρους ηθελα σαν κιναιδος να πιο εναν καφε. Βρηκα μια τυροπιτα, εναν Πακιστανο και μια γρια.

Στον Κοσμα ήθελα να φαω ενα λουκουμι, να πιω και ενα κρυο νερο. Βρηκα πορτες / παραθυρα κλειστα.

Συμπερασμα: Καθημερινες, και δη εκτος "σεζον" μπορει και να ψοφησεις απο πεινα / διψα :th_Laie_67-1:

=====================



Εν τελη σε πειραζω, η διαδρομη ηταν πολυ ωραια, ανεξαρτητα απο το οτι δεν μου "εκατσαν" τα παραπανω :hug:

sierra
13-03-13, 22:06
Κύριοι εγω ατύχησα. Δεν θα κατέβω Άστρος λόγω οικογενειακού προβλήματος (αρρώστησε ο πατέρας μου απο την καρδιά του) αύριο θα πάω να τον φέρω Αθήνα και θα τρέχω νοσοκομείο. Εύχομαι σε όλους να περάσετε καλά και του χρόνου να είμαστε καλά... thumb

gant
13-03-13, 22:27
Κύριοι εγω ατύχησα. Δεν θα κατέβω Άστρος λόγω οικογενειακού προβλήματος (αρρώστησε ο πατέρας μου απο την καρδιά του) αύριο θα πάω να τον φέρω Αθήνα και θα τρέχω νοσοκομείο. Εύχομαι σε όλους να περάσετε καλά και του χρόνου να είμαστε καλά... thumb

Εύχομαι να πάνε όλα καλά Πάνο. Δεν πειράζει μιά ιδέα είναι, όλες οι μέρες το ίδιο είναι.

sierra
13-03-13, 23:14
Εύχομαι να πάνε όλα καλά Πάνο. Δεν πειράζει μιά ιδέα είναι, όλες οι μέρες το ίδιο είναι.

Ευχαριστώ Γιώργο να ΄σαι καλά. Ναι θα περάσει θα έρθουν και άλλες γιορτές...
thumb

friendgr
15-03-13, 11:41
Τέλος η κρίση λέμε !! thumb

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/503455/auxisi-kratiseon-logo-katharas-deuteras/


και μην μου πείτε ότι είναι όλα κλεισμένα με groupon και goldendeals...

Ptboul
15-03-13, 11:53
Τέλος η κρίση λέμε !! thumb

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/503455/auxisi-kratiseon-logo-katharas-deuteras/


και μην μου πείτε ότι είναι όλα κλεισμένα με groupon και goldendeals...

Αυτά να τα βλέπει ο Ντίνος σε τι γκουρμεδιές τον στέλνω.

ntinos
15-03-13, 12:00
Ετσι !
Η αληθεια να λεγεται...


Εσυ εβαλες δακτυλο να χαλασει ο καιρος βρε καρΓιολημ ? :D

mrclouzo
16-03-13, 16:32
Λευκό F20 116 d με blackline φώτα, 4 επιβαίνοντες και πινακίδα ΙΟΚ**** εθεάθει σήμερα το μεσημέρι να βολτάρει στην Καλαμάτα, ποιος να είναι άραγε? :whistle:

Eleni
17-03-13, 16:57
17 Μαρτίου: Η Μάνη Επαναστατεί!





https://www.capital.gr/Thumbnail.ashx?url=/images/travel/largeImages/395/395ea1d6-cffd-4a1d-b105-f9a250b27082.jpg&width=600 (https://www.capital.gr/Thumbnail.ashx?url=/images/travel/largeImages/395/395ea1d6-cffd-4a1d-b105-f9a250b27082.jpg&width=800&height=600)

Όσοι βρεθείτε στην Μάνη αυτό το τριήμερο θα έχετε την δυνατότητα να παρακολουθήσετε από κοντά την αναβίωση των ιστορικών ημερών της άνοιξης του 1821! Τρεις ημέρες γεμάτες ιστορία στο μοναδικό σκηνικό της Μάνης.
Η περιοχή της Μάνης καθόλη την διάρκεια της Τουρκοκρατίας παρέμεινε στην πραγματικότητα απόρθητη παρά τις συνεχείς και έντονες προσπάθειες των Τούρκων για την υποδούλωσή της. Μάλιστα μετά τα Ορλωφικά του 1776 η περιοχή της Μάνης ανακηρύ­χθηκε σε ημιανεξάρτητη φόρου υποτελή ηγεμονία υπό την άμεση δικαιοδοσία του Καπουδάν Πασά. Τη διοίκησή της αναλάμ­βανε ένας από τους καπεταναίους της περιοχής, που διοριζόταν μπέης και ήταν υπεύθυνος για την τήρηση της τάξης. Η φήμη των κατοίκων, ως σκληρών πολεμιστών σε συνδυασμό με τη σχετική αυτοτέλεια της περιοχής και το κατάλληλο έδαφος της χερσονήσου, που μπορούσε να λειτουργήσει ως ορμητήριο και παράλληλα ως καταφύγιο, είχαν καταστήσει τη Μάνη στη συνείδηση τόσο των Ελλήνων όσο και των ξένων, ως την πιο κατάλληλη πε­ριοχή για την έναρξη του μεγάλου αγώνα προς την απελευθέρωση του Έθνους. Πράγματι, παρά τις αντιπαλότητες μεταξύ των μεγάλων οικογε­νειών της περιοχής κατά τις τελευταίες δεκαετίες της Τουρκοκρατίας, σημειώ­θηκαν αρκετά επαναστατικά κινήματα και οργανώθηκε η καθολική συμμετοχή των Μανιατών στη μεγάλη επανάσταση. Τον Οκτώβριο του 1819, οι αρχηγοί συ­γκεντρώθηκαν στις Κιτριές στο σπίτι του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη, του τελευταίου μπέη της Μάνης και υπέγραψαν συμφωνία για συνεννόηση και κοινή προετοιμασία.

Επί πλέον, πολλοί Μανιάτες καπεταναίοι, και ο ίδιος ο Πετρόμπεης έστηρι­χθεί στη Μάνη. Μάλιστα, το αρχικό σχέδιο του Υψηλάντη ήταν να μεταβεί ο ίδιος εκεί για την κήρυξη της επανάστασης, κάτι που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε, λόγω των κινδύνων που υπέκρυπτε η μετακίνησή του στο ευρωπαϊκό έδαφος. Η ματαίωση του σχεδίου αυτού αντί να απογοητεύσει τους Μανιάτες μάλλον ενέτει­νε το επαναστατικό τους φρόνημα. Ήδη, από τις αρχές του 1821 επικρατούσε πολεμικός αναβρασμός στην περιοχή, όπως και στην υπόλοιπη Πελοπόννησο.
Στα μέσα του Μαρτίου του Μαρτίου του 1821 οι προετοιμασίες είχαν πλέον φθάσει σε προχωρημένο στάδιο και στις 17 του ίδιου μήνα ο Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης κάλεσε του οπλαρχηγούς της Μάνης στην Αερόπολη. Εκεί βρίσκονταν και ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης που ανέλαβε να μεταφέρει το μήνυμα της επανάστασης στους οπλαρχηγούς της Μεσσηνίας. Εκεί ο Μαυρομιχάλης του παρέδωσε μια σημαία λευκή με μπλε σταυρό στην μέση και γραμμένο στην κορυφή της το «Νίκη ή Θάνατος». Όχι ελευθερία γιατί άλλωστε η Μάνη πάντα ήταν ελεύθερη!
Νίκη ή Θάνατος λοιπόν είναι και το όνομα των τριήμερων εκδηλώσεων που διεξάγεται κάθε χρόνο στην Μάνη. Φέτος μάλιστα, ξεκινώντας από τις 15 έως τις 17 Μαρτίου, συμπίπτει με το τριήμερο της Καθαρά Δευτέρα δίνοντας την δυνατότητα για ένα μοναδικό πρόγραμμα εκδηλώσεων για τους ταξιδιώτες του τριημέρου. Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων περιλαμβάνει παραδοσιακούς χωρούς, αγώνες ιππικής αντοχής και ολοκληρώνεται με την την αναπαράσταση της ορκωμοσίας των οπλαρχηγών στην κεντρική πλατεία της Αρεόπολης την Κυριακή 17 Μαρτίου.

www.capital.gr (https://www.capital.gr)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
18-03-13, 16:46
ΠΑΤΡΑ........

https://img687.imageshack.us/img687/4232/dsc00057pt.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/687/dsc00057pt.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

ntinos
18-03-13, 22:33
Λευκό F20 116 d με blackline φώτα, 4 επιβαίνοντες και πινακίδα ΙΟΚ**** εθεάθει σήμερα το μεσημέρι να βολτάρει στην Καλαμάτα, ποιος να είναι άραγε? :whistle:

:whistle: thumb

Η συνοδηγος ηταν η κατοχος....