PDA

Επιστροφή στο Forum : Koζανη-Σπαρτη



freddys
08-03-13, 10:24
Γεια σας παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας.Θελω να παω απο Κοζανη στην Σπαρτη!:rally:
Τα πανεξυπνα Gps :ranting2: δινουν δυο διαδρομες.Μια μεσω πατρας και μια μεσω Αθηνας.Η μια διαδρομη περναει απο Ιωαννινα φτανω μεχρι Αντιριο Πατρα και μετα Κορινθο ή απο 'παλια εθνικη'.Η δευτερη μου δειχνει Βεροια Αθηνα,Κορινθο,Τριπολη,Σπαρ η.:pc1:
Η πρωτη εχει 577 χλμ.Η δευτερη εχει +100 περιπου χλμ.
1)Απο διοδια τι παιζει;Ξερει καποιος να πει για ολη την διαδρομη ποσο θα μου παει περιπου;
2)Ποια διαδρομη πιστευεται οτι ειναι η καλυτερη;
*το gps επιλεγει την διαδρομη μεσω Αθηνας αρχικη,οικονομικοτερη-λογο λιγοτερων χλμ μεσω Πατρας,για τα διοδια παλι μεσω Πατρας.
Αλλοι που εχουν κανει ιδια/παρομοια διαδρομη πχ Θεσσαλονικη-Αθηνα,Αθηνα-Πατρα,Αθηνα-Σπαρτη,Πατρα-Σπαρτη,την γνωμη τους για τους δρομους!!!
:thanks::thanks::thanks:

PANOS-E60
08-03-13, 10:28
Κοζάνη - Μάλγαρα - Αθήνα - Τρίπολη - Σπάρτη για να πάς σαν άνθρωπος. Πολλά παραπάνω χιλιόμετρα αλλά αξίζει. Το κόστος (μετο δικό μου αμάξι) θα ήταν περίπου το ίδιο και θα έφτανα και φρεσκος. thumb

ntinos
08-03-13, 10:31
Αν κατεβαινα απο Λωζανη, ισως να πηγαινα απο Γιαννενα.... :D

Ελασσωνα - Λαρισα - Λαμια - Αθηνα - Τριπολη - Σπαρτη



Το κομματι Αρτα - Κορινθος (μεσω Πατρας), ειναι τουλαχιστον... θλιβερο...

PANOS-E60
08-03-13, 10:34
Αν κατεβαινα απο Λωζανη, ισως να πηγαινα απο Γιαννενα.... :D

Ελασσωνα - Λαρισα - Λαμια - Αθηνα - Τριπολη - Σπαρτη



Το κομματι Αρτα - Κορινθος (μεσω Πατρας), ειναι τουλαχιστον... θλιβερο...

το Κοζάνη - Σαραντάπορο - Ελασσώνα - Λάρισα έχει λακούβες :hyper:

Ptboul
08-03-13, 10:36
Θες οπωσδήποτε να πας με αμάξι; Αξίζει μόνο αν πάτε 3 - 4 άτομα. Για διόδια μόνο θα χρειαστούν κανα 100 ρι αλέ - ρετούρ.

Για μπιτζίνα 1400 Km θα χρειαστούν άλλα 200 ευρώ τουλάχιστον.

Προτίμησε την Βεροια Αθηνα,Κορινθο,Τριπολη,Σπαρ η.

Konstantinos E60
08-03-13, 10:38
Συμφωνώ με τον Πανο. Περισσότερα χλμ και διόδια αλλά πολύ ποιο ξεκούραστη σαν διαδρομή.
Από Ιωάννινα και κάτω έχουν δωθει μερικά μόνο τμήματα της Ιονιας οδού και θα είσαι τυχερός
αν δεν πετύχεις νταλίκα για να σε πάει καρότσι. Γλυτώνεις βέβαια διόδια αλλά τα πληρώνεις μαζεμένα στην ζευξη του Ρίου .

ntinos
08-03-13, 10:39
Θες οπωσδήποτε να πας με αμάξι; Αξίζει μόνο αν πάτε 3 - 4 άτομα. Για διόδια μόνο θα χρειαστούν κανα 100 ρι αλέ - ρετούρ.

Για μπιτζίνα 1400 Km θα χρειαστούν άλλα 200 ευρώ τουλάχιστον.

Προτίμησε την Βεροια Αθηνα,Κορινθο,Τριπολη,Σπαρ η.

Πως ξεχωρισει ο γνηΣιος καταυλακιωτης :thumbsup:

Στην Βεροια τι να παει να κανει. Α, οκ, αν ειναι καλοκαιρι να παρει γιαρμάδες.

Σωστοοοοςςςς :cheers:

freddys
08-03-13, 10:39
το Κοζάνη - Σαραντάπορο - Ελασσώνα - Λάρισα έχει λακούβες :hyper:

Εκει στον Σαραντάπορο εχει κατι ωραιες στροφες....Και φευγεις κυριλε απο καποιες αν δεν τον περνας συχνα τον δρομο!!

Ptboul
08-03-13, 10:41
Θα πάει πιο γρήγορα ρε σχυΛί, αεροπορία. Όλα μια ευθεία. Αλλά κάθε 5 km βγάζεις χέρι να πληρώΝεις.

freddys
08-03-13, 10:41
Θες οπωσδήποτε να πας με αμάξι; Αξίζει μόνο αν πάτε 3 - 4 άτομα. Για διόδια μόνο θα χρειαστούν κανα 100 ρι αλέ - ρετούρ.

Για μπιτζίνα 1400 Km θα χρειαστούν άλλα 200 ευρώ τουλάχιστον.

Προτίμησε την Βεροια Αθηνα,Κορινθο,Τριπολη,Σπαρ η.


Ναι,δεν παω μονος ειμαστε οργανωμενοι.Απλα θα παμε με το δικο μου μιας και ειναι το καινουργιο της παρεας!
Διανυκτερευση στην Σπαρτη και αυθημερον καθε μερα Πατρα...

freddys
08-03-13, 10:43
Κοζάνη - Μάλγαρα - Αθήνα - Τρίπολη - Σπάρτη για να πάς σαν άνθρωπος. Πολλά παραπάνω χιλιόμετρα αλλά αξίζει. Το κόστος (μετο δικό μου αμάξι) θα ήταν περίπου το ίδιο και θα έφτανα και φρεσκος. thumb

Δεν φτανω μαλγαρα στο Κλειδί βγαινω...:thanks:

ntinos
08-03-13, 10:43
Ναι,δεν παω μονος ειμαστε οργανωμενοι.Απλα θα παμε με το δικο μου μιας και ειναι το καινουργιο της παρεας!
Διανυκτερευση στην Σπαρτη και αυθημερον καθε μερα Πατρα...

Σιγουρα ???

(Θα πειτε τον Δεσποτη --> Παναγιωτη)

Ptboul
08-03-13, 10:44
Διανυκτερευση στην Σπαρτη και αυθημερον καθε μερα Πατρα...

:eek: κάθε μέρα Σπάρτη - Πάτρα;; Πόσες φορές θα το κάνετε δηλ.??

Νοικιάστε ένα 5* δωμάτιο στην Πάτρα, θα βγει φθηνότερα.

freddys
08-03-13, 10:48
:eek: κάθε μέρα Σπάρτη - Πάτρα;; Πόσες φορές θα το κάνετε δηλ.??

Νοικιάστε ένα 5* δωμάτιο στην Πάτρα, θα βγει φθηνότερα.


3 Μέρες ουσιαστικα.Παρασκευη Σαββατο Κυριακη.Θα εκλεινα αλλα οι τιμες βγαινουν οσο και το πετρελαιο πανε ελα...Βαλε οτι επιστροφη θα γινεται χαλαρα και δεν θα καιει σχεδον τιποτα οποτε βγαινει...

ntinos
08-03-13, 10:48
μιλαμε για ενα 6ωρο πηγαινε - ελα στο νερο....(και να "ξερεις" και τον δρομο...)
Τσιμπουκιστάν

Δεν θα το εκανα ουτε εναντι αδροτατης αμοιβης

freddys
08-03-13, 10:50
μιλαμε για ενα 6ωρο πηγαινε - ελα στο νερο....(και να "ξερεις" και τον δρομο...)
Τσιμπουκιστάν
Δεν θα το εκανα ουτε εναντι αδροτατης αμοιβης


6ωρο;;Μηπως λες πολυ...Αν Πατρα-Σπαρτη ειναι 6ωρο τοτε καλυτερα να ξαναγυρναμε προς Κοζανη...

ntinos
08-03-13, 10:53
6ωρο;;Μηπως λες πολυ...

Αν η επιστροφη ειναι χαλαρη οπως λες, μηπως λεω και λιγο...(??)


Καλυτερα να εξετασετε το ενδεχομενο να μεινετε καπου κοντα στην Πατρα....

Ptboul
08-03-13, 10:53
μιλαμε για ενα 6ωρο πηγαινε - ελα στο νερο....(και να "ξερεις" και τον δρομο...)
Τσιμπουκιστάν

Δεν θα το εκανα ουτε εναντι αδροτατης αμοιβης

Πήγαινα και γονατιστός, αλλά δεν είναι 6 ωρο είναι 7 ωρο αν ξέρεις τον δρόμο. Αν δεν τον ξέρεις και πηγαίνεις κ χαλαρά είναι 8 ωρο στο νερό.

Nino
08-03-13, 11:01
6ωρο;;Μηπως λες πολυ...Αν Πατρα-Σπαρτη ειναι 6ωρο τοτε καλυτερα να ξαναγυρναμε προς Κοζανη...

γιατι απο κοζανη Σπαρτη ποσο νομιζεις οτι θα κανεις?

οτι λενε τα παιδια ποιο φθηνα θα ερθει να μεινει καπου πατρα,ριο κλπ χωρια την ταλαιπωρια και τον κ@λοδρομο...

freddys
08-03-13, 11:02
Παιδια εβαλα δημοσκοπηση,για να βγαλω πιο ευκολα συμπερασμα αν και δεν σας κρυβω πως μετα τις απαντησεις το βλεπω για Βεροια-Αθηνα-Τριπολη-Σπαρτη...Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας,περιμενω και αλλες,καλοδεχουμενος καθε σχολιασμος,αλλα και καθε προταση οπως ειπε ο ntinos να μενουμε σε καποιο ξενοδοχειο εκτος!!!

freddys
08-03-13, 11:05
γιατι απο κοζανη Σπαρτη ποσο νομιζεις οτι θα κανεις?

οτι λενε τα παιδια ποιο φθηνα θα ερθει να μεινει καπου πατρα,ριο κλπ χωρια την ταλαιπωρια και τον κ@λοδρομο...

Το υπολιγιζω χαλαρα με σταση για καφεδες και τουαλετα γυρω στις 7-8 ωριτσες...
Το ενδεχομενο δεν φευγει για διανυκτερευση αλλου,παραμενει ανοιχτο.Απλα αυτη ηταν η αρχικη προταση...

ntinos
08-03-13, 11:06
Το υπολιγιζω χαλαρα με σταση για καφεδες και τουαλετα γυρω στις 7-8 ωριτσες...
Το ενδεχομενο δεν φευγει για διανυκτερευση αλλου,παραμενει ανοιχτο.Απλα αυτη ηταν η αρχικη προταση...

Με την καμία

freddys
08-03-13, 11:11
Με την καμία

Και παραπανω να ειναι δεν βιαζομαστε...thumb:rally:

Nino
08-03-13, 11:13
υπαρχει και αλλος δρομος για πατρα ομως οχι για τριπολη Σπαρτη καπου μετα την Λαμια στριβεις δεξια και πας απο Ερατεινη, ομως αν θελεισ να πας Πατρα απο κοζανη θα πασ οπως λεει το gps απο Γιαννενα. Η διαφορα σε αυτους τους δυο δρομους ειναι 2 ωρες plus λιγοτερο απο Γιαννενα.
Αν τωρα σε ενδιαφερει Τριπολη Σπαρτη πρεπει να πας οπως λενε τα παιδια απο (κλειδι) Εθνικη για αθηνα κορινθο τριπολη Σπαρτη.

Konstantinos E60
08-03-13, 11:14
Και παραπανω να ειναι δεν βιαζομαστε...thumb:rally:

Όταν κάνεις την διαδρομή,την έκανα το καλοκαίρι,θα αναθεωρήσεις !

freddys
08-03-13, 11:30
Όταν κάνεις την διαδρομή,την έκανα το καλοκαίρι,θα αναθεωρήσεις !

To αμαξι το πηρα απο Σπαρτη.Την εχω ξανακανει την διαδρομη.Με σταση Αθηνα εκανα 7 ωρες και ηρθα απο Σαρανταπορο.Απλα επειδη εχουμε κατι ρημαδια gps :pc1::pc1::pc1: ο καθενας εχει την δικια του γνωμη:gun_bandana::gun_bandana:.Η διαδρομη που ειχα στο μυαλο μου ηταν Κλειδι-Σπαρτη,το προβλημα ηρθε οταν καποια ''αστερια'' :hug:βρηκαν αλλες διαδρομες που πιστευουν οτι ειναι πιο γρηγορες και πιο ευκολες οποτε και η δημοσκοπηση.Το πιο χαρακτηριστικο ηταν ο Σαρανταπορος,οταν ηρθα μονος μου ουσιαστικα το παταγα και εβλεπα τα ορια του αμαξιου σε κρατηματα και ταχυτητες και πως αποκρινεται κλπ κλπ.
Τωρα με αλλους 3 δεν μπορω να κανω οτι θελω οποτε με ταχυτητα στα 120 πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο απο Βεροια γιατι ειναι ευθειες χωρις προβληματα και λιγο πολυ γνωστοι δρομοι.Αλλα αν καποιος τσιγκουνευεται και το 2ευρω :ranting2::ranting2::ranting2::gun_bandana::gun_ba ndana: πρεπει να μπορεις να του αποδειξεις οτι κανει λαθος...Μην ξεχναμε στις μπεμπες μας κουνιεται ο απο πισω.... :whistle::whistle::whistle::hystericalbs1::hysteri calbs1::devil::devil::oops:

freddys
08-03-13, 11:33
υπαρχει και αλλος δρομος για πατρα ομως οχι για τριπολη Σπαρτη καπου μετα την Λαμια στριβεις δεξια και πας απο Ερατεινη, ομως αν θελεισ να πας Πατρα απο κοζανη θα πασ οπως λεει το gps απο Γιαννενα. Η διαφορα σε αυτους τους δυο δρομους ειναι 2 ωρες plus λιγοτερο απο Γιαννενα.
Αν τωρα σε ενδιαφερει Τριπολη Σπαρτη πρεπει να πας οπως λενε τα παιδια απο (κλειδι) Εθνικη για αθηνα κορινθο τριπολη Σπαρτη.

Αν αλλαξει και τελικα η διαμονη παει καπου εκτος Πατρας θα ειναι σιγουρα η διαδρομη.thumb:original::original::origina l::original:

Bellof-3
08-03-13, 14:13
Gia pio logo af8imeron patra ka8e mera apo sparti? Exeis kapoia douleia sti sparti? i katevainete gia to karnavali?

Gia tis 2 epiloges... nomizw oti 8a protimousa to veroia-larisa-lamia-a8ina-tripoli-sparti...
To patra sparti einai 2misi-3 para tetarto me normal odigisi kai kati 150aria apo korin8o mexri tripoli... alla me ton efialti tis patrwn korin8ou...

yg. sorry gia ta greeklish alla eimai se pc tis sxolis pou den exei ellinikous xaraktires

Bazil Van Sinner
08-03-13, 14:21
Επειδη κατεβαινω Πατρα τουλαχιστον μια φορα το χρονο και εχω δοκιμασει και απο Αθηνα και απο Μπραλο και απο Γιαννενα,ψηφιζω χαλαρα Γιαννενα -Αρτα-Ριο.Εχει λιγο ζορι εκει μετα τα Γιαννενα αλλα και 4αδα που θα ειστε δεν εισαι για πολυ τρεξιμο.Πολυ ωραια διαδρομη,καθολου διοδια,εχει και 3 κομματια της Ιωνιας οδου για να το ξεκαπνισεις!
Απο μπροστα πολυ μανουρα,πολυ διοδια-νταλικες-καμερες!

ntinos
08-03-13, 14:23
Gia pio logo af8imeron patra ka8e mera apo sparti? Exeis kapoia douleia sti sparti? i katevainete gia to karnavali?

Gia tis 2 epiloges... nomizw oti 8a protimousa to veroia-larisa-lamia-a8ina-tripoli-sparti...
To patra sparti einai 2misi-3 para tetarto me normal odigisi kai kati 150aria apo korin8o mexri tripoli... alla me ton efialti tis patrwn korin8ou...

yg. sorry gia ta greeklish alla eimai se pc tis sxolis pou den exei ellinikous xaraktires

Ο ορθοδοξος τροπος απο Σπαρτη για Πατρα ειναι απο τον "111". Δλδ, Σπαρτη - Τριπολη ---> εξοδος προς Πυργο ---> δεξια μετα το Λεβιδι προς Καλαβρυτα / Σπηλαια λιμνων.

Το να πας απο Σπαρτη - Πατρα μεσω Κορινθου....


Edit: Εννοω ορθοδοξος κατ εμε που ειμαι της γιετονιας...

freddys
08-03-13, 14:37
Gia pio logo af8imeron patra ka8e mera apo sparti? Exeis kapoia douleia sti sparti? i katevainete gia to karnavali?

Gia tis 2 epiloges... nomizw oti 8a protimousa to veroia-larisa-lamia-a8ina-tripoli-sparti...
To patra sparti einai 2misi-3 para tetarto me normal odigisi kai kati 150aria apo korin8o mexri tripoli... alla me ton efialti tis patrwn korin8ou...

yg. sorry gia ta greeklish alla eimai se pc tis sxolis pou den exei ellinikous xaraktires

Eκει εχουμε βρει ξενοδοχειο,Σπαρτη φτηνο,ακομα παιζουν και αυτα τα εκτος Πατρας.Μεχρι Δευτερα θα εχει κλεισει το ξενοδοχειο.

Καρναβαλι φιλε.Καμμια δουλεια δεν εχω Σπαρτη,επειδη εχω παρει απο εκει το αμαξι,ειπαμε οτι θα ηταν καλα...

ntinos
08-03-13, 14:44
Eκει εχουμε βρει ξενοδοχειο,Σπαρτη φτηνο,ακομα παιζουν και αυτα τα εκτος Πατρας.Μεχρι Δευτερα θα εχει κλεισει το ξενοδοχειο.

Καρναβαλι φιλε.Καμμια δουλεια δεν εχω Σπαρτη,επειδη εχω παρει απο εκει το αμαξι,ειπαμε οτι θα ηταν καλα...

Εφοσον δεν υπαρχει σοβαρος λογος να μεινετε Σπαρτη (δεν "λεει" και τιποτε μεταξυ μας), υπαρχουν τουλαχιστον 472 αλλα μερη να μεινεται πιο κοντα στην Πατρα, αλλα πες λογω τριημερου να εχει πολυ κοσμο, οποτε μενουν γυρω στα 270, σε αυτη την περιπτωση προτεινω να μεινετε "απεναντι", ν ακατεβειτε απο Γιαννενα (να κανω και το χατηρι στον Βρασιδα παραπανω).

Πηγαινε - ελα Ριο Αντιριο φυσικα με το καραβακι (αν βγαινει φτηνοτερα απο τα διοδια στην γεφυρα).

40 χλμ απο Πατρα ειναι ο Μαραθιας https://www.marathias-fokidas.gr/ στην περιπτωση που γουσταρει η παρεα θαλασσα

freddys
08-03-13, 14:46
Επειδη κατεβαινω Πατρα τουλαχιστον μια φορα το χρονο και εχω δοκιμασει και απο Αθηνα και απο Μπραλο και απο Γιαννενα,ψηφιζω χαλαρα Γιαννενα -Αρτα-Ριο.Εχει λιγο ζορι εκει μετα τα Γιαννενα αλλα και 4αδα που θα ειστε δεν εισαι για πολυ τρεξιμο.Πολυ ωραια διαδρομη,καθολου διοδια,εχει και 3 κομματια της Ιωνιας οδου για να το ξεκαπνισεις!
Απο μπροστα πολυ μανουρα,πολυ διοδια-νταλικες-καμερες!


Απο διοδια ποσο βγαινει απο την μια πλευρα και ποσο απο την αλλη;;
:thanks:
Γιατι αν ειναι οση οικονομια κανουμε στα διοδια να πανε στο ριο αντιριο τοτε τα φαγαμε τα ψωμια μας :D

Ptboul
08-03-13, 14:47
.Καμμια δουλεια δεν εχω Σπαρτη,επειδη εχω παρει απο εκει το αμαξι,ειπαμε οτι θα ηταν καλα...

Θα με μουρλάΝεις άνθρωπα! https://www.clicksmilies.com/s1106/travesmilies/smilie_tischkante.gif

Ξέχασε τη την Σπάρτη και κάντε ότι λέει ο Ντίνος._

freddys
08-03-13, 14:50
Εφοσον δεν υπαρχει σοβαρος λογος να μεινετε Σπαρτη (δεν "λεει" και τιποτε μεταξυ μας), υπαρχουν τουλαχιστον 472 αλλα μερη να μεινεται πιο κοντα στην Πατρα, αλλα πες λογω τριημερου να εχει πολυ κοσμο, οποτε μενουν γυρω στα 270, σε αυτη την περιπτωση προτεινω να μεινετε "απεναντι", ν ακατεβειτε απο Γιαννενα (να κανω και το χατηρι στον Βρασιδα παραπανω).

Πηγαινε - ελα Ριο Αντιριο φυσικα με το καραβακι (αν βγαινει φτηνοτερα απο τα διοδια στην γεφυρα).

40 χλμ απο Πατρα ειναι ο Μαραθιας https://www.marathias-fokidas.gr/ στην περιπτωση που γουσταρει η παρεα θαλασσα

:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::t hanks::thanks:
:thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::thnx:
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup:

freddys
08-03-13, 14:52
Θα με μουρλάΝεις άνθρωπα! https://www.clicksmilies.com/s1106/travesmilies/smilie_tischkante.gif

Ξέχασε τη την Σπάρτη και κάντε ότι λέει ο Ντίνος._

Eχεις και εσυ καμμια προταση...Οπως εγραψα σε προηγουμενα ποστ,καλοδεχουμενη καθε προταση.thumb:original:

Ptboul
08-03-13, 14:59
Αν είχε να κάνει με Σπάρτη τότε θα έλεγα Μυστρά - Μονεμβασιά.

Αλλιώς για Πάτρα η ιδέα του Ντίνου είναι μια χαρά.

Αν και πιστεύω οτι στην Πάτρα θα λίωσετε με την όλη φάση στην κούραση και θα είναι υπερ αρκετή. Βλέποντας και κάνοντας.

Moufas E46
08-03-13, 15:13
φιλε μου εγω ειμαι απο Σπαρτη και τις ξερω καλα τις διαδρομες. αν μεινεις τελικα σπαρτη και ανεβοκατεβαινεις πατρα να επιλεξεις την διαδρομη μεσω κορινθου γιατι μεσω 111 ο δρομος ειναι γαματα. απο την αλλη επειδη απο οτι καταλαβα πας για το καρναβαλι δε καταλαβενω γιατι θες να μεινεις σπαρτη αφου απο οτι καταλαβα απο τα προηγουμενα post δεν εχεις καποιο σπιτι να την βγαλεις τζαμπε. εκτος βεβαια αν θελεις να δεις καποιους φιλους οποτε πασο. εαν δεν παιζουν ουτε φιλοι υπαρχουν χιλια δυο αλλα μερη να μεινεις που ειναι πιο κοντα στη πατρα. η αν θες να δεις τοσο πολυ τη Σπαρτη κατεβα την μια μερα και οχι και τις 3. πιστεψε με ειναι σκοτωμα να κανεις πανω απο 400 χλμ καθε μερα

ghost-rider
08-03-13, 15:19
Μεσω Ιωαννινων κ διαμονη Πατρα.
Κοζανη Ριο ειναι 4 ωρες με νορμαλ οδηγηση.
Απο εκει αλλη μια ωρα κ κατι λιγο ειναι η Κορινθος.
Κορινθος Τριπολη πας αερα. Πολυ καλος δρομος.
Απο κει και περα δεν ξερω.

Γεφυρα 13,20.
Διοδια ριου καπου στα 3 ευρω.

Nino
08-03-13, 15:30
αν πηγαινει για το καρναβαλι τοτε σχεδον στη σπαρτη θα παρκαρει χαχαχαχαχα
χιουμορ

ghost-rider
08-03-13, 15:39
Ριχτε μια ματια μηπως σας συμφερει διαμονη στο αιγιο.
Απο εκει μπορειτε οντως να πηγαινοερχεστε.
Ειναι ενα τεταρτο.
Κ πιθανολογοντας θα εχει πολυ πιο φθηνη διαμονη.
Απο σπαρτη πατρα καθε μερα δε θα το χαρειτε.
Ολη μερα στο δρομο θα ειστε.

PANOS-E60
08-03-13, 16:27
Μεσω Ιωαννινων κ διαμονη Πατρα.
Κοζανη Ριο ειναι 4 ωρες με νορμαλ οδηγηση.
Απο εκει αλλη μια ωρα κ κατι λιγο ειναι η Κορινθος.
Κορινθος Τριπολη πας αερα. Πολυ καλος δρομος.
Απο κει και περα δεν ξερω.

Γεφυρα 13,20.
Διοδια ριου καπου στα 3 ευρω.

για κάντο λιανά αυτό ρε Ηλία ! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

αν κατεβει Καλαμπάκα από Γρεβενά και Μετσοβο, ένα είναι σίγουρο, το βράδυ θα κοιμηθεί με τη χείρα (με έψιλον γιώτα) ο χριστιανός :th_Laie_67-1:

χωρίς πλάκα τωρα, αν πήγαινα μόνος μου, ετσι θα πήγαινα. thumb

PANOS-E60
08-03-13, 16:45
ακυρο το παραπάνω ... προφανως εννοείς να πάει από Γιαννενα. thumb

Bazil Van Sinner
08-03-13, 16:54
κατσε φιλος,ολα ωραια αλλα μετα το 1ο βραδυ ΠΩΣ σκεφτεσαι οτι θα γυρισεις Σπαρτη...πετωντας????
αν ειναι κατσε να σε βρουμε τιποτα κοντα στην Πατρα.Βραχνε'ι'κα ,Τσουκαλε'ι'κα ...εισαι 15χλμ απο το κεντρο.μπροστα στη θαλασσα,και μπορεις να γυριζεις και απο τον "πισω"δρομο ,για να χεις το κεφαλι σου ησυχο γιατι η παραλιακη θα'ναι γεματη.
Οσον αφορα το πηγαινε,υπολογισε οτι μονο στη Γεφυρα θα πληρωσεις και αμα θες,που θα θες,αλλα τελοσπαντων!
Επισης θελει προσοχη μετα τη γεφυρα(για να πω την αληθεια δεν ξερω τωρα πως ειναι ),αλλα μεχρι και περυσι στο καρναβαλι που ειχα παει εκεινα τα εργα με μπερδευουν παντα.....και το μπερδεμα το πληρωνεις κοβωντας διοδια για Αθηνα:hystericalbs1::hystericalbs1:

hades7
08-03-13, 16:59
κοζανη-σπαρτη χρονος ταξιδιου 6 ωρες και εξι σελιδες στο θρεντ γιατι σημασια δεν εχει ο προορισμος αλλα το ταξιδι.....

ghost-rider
08-03-13, 17:07
ακυρο το παραπάνω ... προφανως εννοείς να πάει από Γιαννενα. thumb

Ναι απο γιαννενα!!
Με ηπια οδηγηση ειναι τσιμπημενες δυο ωρες η αρτα κ σκαρτες δυο απο εκει, το Ριο!!!
Συνολο περιπου ενα τετραωρο.
Ισως αν πατησει κανεις στα καλα κομματια να το μειωσει αρκετα.

PANOS-E60
08-03-13, 17:09
Ναι απο γιαννενα!!
Με ηπια οδηγηση ειναι τσιμπημενες δυο ωρες η αρτα κ σκαρτες δυο απο εκει, το Ριο!!!
Συνολο περιπου ενα τετραωρο.
Ισως αν πατησει κανεις στα καλα κομματια να το μειωσει αρκετα.

με προσοχή στους σερίφδες από κει :D

ggeo
08-03-13, 17:10
Δεν ξέρω εάν μένεις Κοζάνη και εάν είσαι βέρος Σούρδος, αλλά και η Κοζάνη μια χαρά καρναβάλι έχει. Στην Πάτρα εάν δεν έχεις κανένα γνωστό να σε βάλει στα καλά τα πάρτι θα είσαι μονίμως στην απέξω και στην ταλαιπωρία.
Επίσης το κάθε μέρα Σπάρτη - Πάτρα απλά ξέχασέ το μεγάλη ταλαιπωρία και μεγάλο ρίσκο με την κούραση που θα έχετε.
Καλύτερα να πας Πάτρα κάποια άλλη εποχή (π.χ. καλοκαίρι) που έχει και ωραία παραλιακά μπαράκια.

Φιλικά,
Γιώργος

Bazil Van Sinner
08-03-13, 17:11
Ρε παιδια Γιαννενα Πατρα ειναι 220χλμ.....

εκ των οποιων τα μισα ειναι για πλακωμα

πολλες ειναι 4ωρες.

Σερρες-Γιαννενα-Πατρα κανω 6 ωρες νορμαλ!

PANOS-E60
08-03-13, 17:14
Δεν ξέρω εάν μένεις Κοζάνη και εάν είσαι βέρος Σούρδος, αλλά και η Κοζάνη μια χαρά καρναβάλι έχει. Στην Πάτρα εάν δεν έχεις κανένα γνωστό να σε βάλει στα καλά τα πάρτι θα είσαι μονίμως στην απέξω και στην ταλαιπωρία.
Επίσης το κάθε μέρα Σπάρτη - Πάτρα απλά ξέχασέ το μεγάλη ταλαιπωρία και μεγάλο ρίσκο με την κούραση που θα έχετε.
Καλύτερα να πας Πάτρα κάποια άλλη εποχή (π.χ. καλοκαίρι) που έχει και ωραία παραλιακά μπαράκια.

Φιλικά,
Γιώργος

thumbthumbthumb

https://www.youtube.com/watch?v=cSQvY1kcvng

Bazil Van Sinner
08-03-13, 17:22
Δεν ξέρω εάν μένεις Κοζάνη και εάν είσαι βέρος Σούρδος, αλλά και η Κοζάνη μια χαρά καρναβάλι έχει. Στην Πάτρα εάν δεν έχεις κανένα γνωστό να σε βάλει στα καλά τα πάρτι θα είσαι μονίμως στην απέξω και στην ταλαιπωρία.
Επίσης το κάθε μέρα Σπάρτη - Πάτρα απλά ξέχασέ το μεγάλη ταλαιπωρία και μεγάλο ρίσκο με την κούραση που θα έχετε.
Καλύτερα να πας Πάτρα κάποια άλλη εποχή (π.χ. καλοκαίρι) που έχει και ωραία παραλιακά μπαράκια.

Φιλικά,
Γιώργος

thumb

@ggeo
δεν λεμε ΠΟΤΕ ενα Κοζανιτη Σουρδο :th_Laie_67-1:

ισχυει οτι πρεπει καποιος να σου δειξει,αλλα 1)αν ΔΕΝ βρεξει....δεν θυμαμαι τελετη ληξης αβρεχτη :hystericalbs1: μιλαμε για παρταρα υπερπαραγωγη!!!
2)ξερω ενα γνωστο που περναει παντου και τον λενε ΕΥΡΩthumb


https://www.youtube.com/watch?v=ua7K_bwZ1Fg

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

ghost-rider
08-03-13, 17:24
Ρε παιδια Γιαννενα Πατρα ειναι 220χλμ.....

εκ των οποιων τα μισα ειναι για πλακωμα

πολλες ειναι 4ωρες.

Σερρες-Γιαννενα-Πατρα κανω 6 ωρες νορμαλ!

Κοζανη ριο λεω 4.
Με νορμαλ οδηγηση.
Αμα πατησεις σαφως μπορει να πεσει αλλα εχει μπλοκα ο δρομος.

ggeo
08-03-13, 17:43
thumb

@ggeo
δεν λεμε ΠΟΤΕ ενα Κοζανιτη Σουρδο :th_Laie_67-1:

ισχυει οτι πρεπει καποιος να σου δειξει,αλλα 1)αν ΔΕΝ βρεξει....δεν θυμαμαι τελετη ληξης αβρεχτη :hystericalbs1: μιλαμε για παρταρα υπερπαραγωγη!!!
2)ξερω ενα γνωστο που περναει παντου και τον λενε ΕΥΡΩthumb


@Bazil Van Sinner
Φίλε Bazil ως Σούρδος και εγώ δικαιούμαι να αποκαλώ τους συντοπίτες μου Σούρδους. :thumbsup::thumbsup: Οι υπόλοιποι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μας λέτε έτσι. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Τώρα στην Πάτρα που ήμουν 5 χρόνια φοιτητής και είχαμε κατεβάσει και δικό μας Group το 1992 (:whistle:) με 110 άτομα, κατάλαβα ότι περνάς καλά μόνον εάν είσαι καρναβαλιστής ή γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις για να αποφύγεις το μεγάλο μπούγιο. Ακόμη και τα ΕΥΡΩ πρέπει να ξέρεις πού θα τα σπρώξεις...

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος...

Bazil Van Sinner
08-03-13, 17:49
χαχαχαχ respect στη Κοζανη λοιπον!

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα μετα απο 21 χρονια παρα πολλα εχουν αλλαξει...

Βεβαια πιστευω πως τοτε('92) θα βγαζατε πιο σοβαρα γουστα απο τα σημερινα,αλλα παει αλλου το μοχαμπετι.

Κανεις δεν κανει λαθος,οπως λεει και ο λαος: περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!


thumb

freddys
08-03-13, 18:27
κοζανη-σπαρτη χρονος ταξιδιου 6 ωρες και εξι σελιδες στο θρεντ γιατι σημασια δεν εχει ο προορισμος αλλα το ταξιδι.....

thumbthumbthumbthumbthumb

freddys
08-03-13, 18:31
Δεν ξέρω εάν μένεις Κοζάνη και εάν είσαι βέρος Σούρδος, αλλά και η Κοζάνη μια χαρά καρναβάλι έχει. Στην Πάτρα εάν δεν έχεις κανένα γνωστό να σε βάλει στα καλά τα πάρτι θα είσαι μονίμως στην απέξω και στην ταλαιπωρία.
Επίσης το κάθε μέρα Σπάρτη - Πάτρα απλά ξέχασέ το μεγάλη ταλαιπωρία και μεγάλο ρίσκο με την κούραση που θα έχετε.
Καλύτερα να πας Πάτρα κάποια άλλη εποχή (π.χ. καλοκαίρι) που έχει και ωραία παραλιακά μπαράκια.

Φιλικά,
Γιώργος

Bερος Κοζανιτης.:shok::whistle:
Το καρναβαλι στην Κοζάνη ειναι φανταστικο,η Πατρα εννοειται οτι ειναι με γνωστους.Απλα δεν εχουμε διαμονη σιγουρη,οποτε διαλεξα Σπαρτη γιατι ξερω πως ειναι η πολη,ειναι ολα ευκολα,για εμενα εκει...Μονο την διαδρομη για Πατρα δεν ηξερα οποτε και αρχιζω να αναθεωρω για το που θα μεινω...thumb

freddys
08-03-13, 18:33
thumbthumbthumb

https://www.youtube.com/watch?v=cSQvY1kcvng

Μετα την συγκεκριμενη χρονια φαγαμε πορτα απο τους ''φανους'' γιατι ειχαμε ντυθει πιγκουινοι και ειχαμε λιωσει με τις κοιλιες στην μεση την παρουσιαστρια της ΕΤ3...:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalb s1:

dimtz
08-03-13, 19:48
επειδη την εκανα πολλες φορες την διαδρομη Κοζανη Τριπολη θα σου πω τον ποιο συντομο, Κοζανη-σαρανταπορο-ελασσονα-αμπελωνα απο εκει θα βγεις εθνικη μετα καρφι για Θηβα και απο εκει θα βγεις ελευσινα-Κορινθο

Bellof-3
08-03-13, 23:33
Λοιπον ως πατρινος που λογω καταγωγης εχω κανει το δρομολογιο πατρα-κολινδρος πιεριας μερικες εκατονταδες φορες η αποψη μου ειναι η εξης...

απο κολινδρο για πατρα ειναι ακριβως ιδιοι οι δρομοι σε αποσταση ειτε απο γιαννενα ειτε απο μπραλο... απο μπραλο ειναι πολυ πιο ευχαριστος με 2-2μιση ωρες γαματο στροφιλικι μεχρι πατρα... αλλα πιο ενεργοβορος (σε γαργαλαει να το πατησεις) και εχεις και κανα 30αρι διοδια...

απο κοζανη που εισαι εσυ προφανως σε συμφερει να ερθεις απο γιαννενα... βρες να μεινεις καπου στο μεσολογγι (μιση ωρα, η καμια ναυπακτο η τελος παντων καπου πολυ κοντα στην πατρα)... θα φας πολυ κουραση στην πατρα... οποτε η επιστροφη για σπαρτη θα ειναι και πολυ ζορικη και πολυ επικινδυνη...

αν και σαν πατρινος... σου προτεινω να πας σπαρτη και να κανεις μια εκδρομαρα σε μονεμβασια και μανη να γουσταρετε... αν τελος παντων θελετε να ερθετε πολυ προσοχη στα ποτα, και γενικα να μην πατε σε μεγαλο κλαμπ αλλα σε μικροτερα μαγαζια και φθηνοτερα και καλυτερη φαση ειναι...

εγω παντως θα ειμαι μαλλον στη ναουσα...