PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι δυναμομετρησεων...



Lefteris116
07-03-13, 18:31
Καλησπερα!Για πειτε μας τη γνωμη σας οι πιο εμπειροι...
Δυο ε87 116 με ιδιες βελτιωσεις και δυναμομετρημενα στο ιδιο δυναμομετρο το ενα 115 κ το αλλο 110 αλογα πηγαινουν κοπιο.
Μετα την τοποθετηση προγραμματος σαυτο με τα 110,το δυναμομετρο εδειξε 117 κ στο δρομο ηταν μπροστα 2+ αμαξια. Δυο αλογα διαφορα,τοσο μεγαλη διαφορα στο δρομο?? Δεν αξιζει καν να κανεις δυναμομετρηση μηπως??!

Lefteris116
07-03-13, 18:41
Συγνωμη λαθος εκ παραδρομης 115 και 110 το αλλο μαμα.

Andri
07-03-13, 19:12
Τι ροπή έβγαλε αυτό με το πρόγραμμα? και πόσο ροπή είχε το άλλο?

Nick bmwlover
07-03-13, 19:23
Τι ροπή έβγαλε αυτό με το πρόγραμμα? και πόσο ροπή είχε το άλλο?

16,6 το αλλο,το δικο μου ειναι.

Lefteris116
07-03-13, 19:28
Δεν θυμαμαι τωρα ακριβως τι ροπη εβγαλε γιατι δεν εχω τη δυναμομετρηση μπροστα μου αλλα αν θυμαμαι καλα ενα κιλο πανω απο οτι ειχε βγαλει χωρις προγραμμα.

Andri
07-03-13, 19:30
Δεν έμπαξες πρόγραμμα τελικά Νίκο που λέγαμε?

Από λάστιχα πως ήταν τα 2 αμάξια? Σημαντικότατος παράγοντας για πάτημα....

Lefteris116
07-03-13, 19:42
Andri τα λαστιχα στο συγκεκριμενο πατημα δεν παιζουν ρολο γιατι αν παει ετσι τοτε ο ασσος με το προγραμμα ηταν στη λωριδα που ο δρομος ηταν ΧΑΛΙΑ με λακουβες,βουναλακια,μαυρες τρυπες κτλ.Θα ξαναδοκιμασουμε με το Νικο γιατι ειχε κανει μια ''εξυπναδα'' στην εισαγωγη κ λεμε μηπως εφταιγε αυτο.Αλλα δεν νομιζω πως αυτα παιζουν ρολο σε σχεση με το οτι θελω να θιξω το θεμα των δυναμομετρησεων...

Bitz
07-03-13, 19:44
Συγνωμη λαθος εκ παραδρομης 115 και 110 το αλλο μαμα.


Στα πλαισια του λογικου η διαφορα των 5

Andri
07-03-13, 19:46
Τι είχες κάνει Νίκο στην εισαγωγή?

Ακριβώς για αυτό ρωτάω για λάστιχα Λευτέρη, ένα πρόγραμμα σε ατμοσφαιρικό αμάξι με τόση μικρή διαφορά σε ροπή και άλογα δεν δικαιολογεί πιστεύω τέτοια διαφορά σε πάτημα...

Lefteris116
07-03-13, 19:49
Ναι αλλα κ εγω χρειαζομουν τρακτερ για τη λωριδα μου.Δεν νομιζω οτι ειναι ουσιαστικες λεπτομεριες γιατι εχουν πατησει απειρες φορες γενικα μεταξυ μας.Εξαλου με το Νικο θα ξαναδοκιμασουμε για να δουμε επιτελους και ξεκαθαρα ποσο δινει το προγραμμα.

Andri
07-03-13, 19:53
οκ, περιμένουμε νεότερα ...

Νίκο τι είχες κάνει στην εισαγωγή τελικά??

Nick bmwlover
07-03-13, 20:14
Στο πατημα ειχα αλλαξει εισαγωγη με χοανη ανοιχτη γυρω γυρω κ μπροστα δινοντας του περισσοτερο αερα με αποτελεσμα χαμηλα να ειναι πολυ νευρικο αλλα μεσαια κ ψηλα να το πνιγει καθοτι δεν προλαβαινε να ψεξασει την απαραιτητη ποσοτητα,ο maf διαβαζε παραπανω αερα απο τα επιτρεπτα το οποιο φανηκε κ στο διαγνωστικο αφου αναψε check engine σαν προσωρινο σφαλμα δυο φορες.Αυτη η εισαγωγη μονο με προγραμμα θα δουλεψει πολυ καλα!!!Τωρα ξαναεβαλα την χοανη μεσα στο φιλτροκουτι,προς το παρον...

Andri
07-03-13, 20:25
Κατάλαβα...Μπάξε ένα βαρελάκι να βρεις τι χαρά σου και από ήχο thumb

Nick bmwlover
07-03-13, 20:31
Κατάλαβα...Μπάξε ένα βαρελάκι να βρεις τι χαρά σου και από ήχο thumb

Το εχω μελετησει πολυ το θεμα,δεν φανταζεσαι...Εχω κ κατι αλλα σχεδια κατα νου για το θεμα,θα δεις...

Lefteris116
18-03-13, 15:38
Τελικα επιασε τοπο η αλλαγη που εκανε παλι ο Νικος στην εισαγωγη κ η διαφορα μειωθηκε στο μισο απο το τελευταιο μας πατημα.

Nick bmwlover
18-03-13, 16:32
Λοιπον,μιας κ δεν μπορουσα να κατσω ησυχος στα αυγα μου χθες μπηκα παλι στο "τρυπακι" να βγαλω το φιλτρο απο το κουτι το οποιο στη δυναμομετρηση το ειχα μεσα,κ σκεφτηκα να το τροποποιησω ανοιγοντας του μια τρυπα μπροστα κ βαζοντας επιμελως σιττα ωστε να μην ρουφαει οτι να ναι,μεγαλυτερη απο αυτην που ειχε το φιλτρο που ειχα στο προηγουμενο πατημα,το οποιο ηταν κ πιο στενο(το ειχα βγαλει απο βαρελακι)
Ετσι λοιπον ξανα εγινε το πατημα σημερα με τη διαφορα να ειναι πολυ μικροτερη,απο εκει που δεν υπηρχε επαφη πιο πριν,τωρα πατημα 2ας να πηγαινουμε σχεδον κοπιο μεχρι 4000 με μικρη ταση να ανοιγει οπου απο εκει κ μετα μου ξεκολλουσε κ αλλαγη σε 3η οπου η διαφορα γινοταν 1 αμαξι κ κατι κ εμενε σταθερη!!!
Εγω δεν το εχω ξαναδει να πηγαινει ετσι το αμαξι μου κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθοτι διορθωσα κ την προηγουμενη βλακεια που ειχα κανει!!!
Αντρεα ακουγεται κ πιο ωραια τωρα...
Θελω να ευχαριστησω τον φιλο μου τον Λευτερη που με βοηθησε με τον τροπο του να βγαλω ακρη στο θεμα βελτιωση εισαγωγης.