PDA

Επιστροφή στο Forum : 911 Turbo Acceleration



skandalis447
15-03-10, 19:12
Χτες,με ελαφρως υγρο οδοστρωμα (ψιχαλιζε ελαχιστα) ειπα να δοκιμασω απο σταση να μετρησω επιδοσεις με το Vbox...εκοψα στα 140,γιατι ενιωθα καπετανιος...και οχι οδηγος...Τα αποτελεσματα παντως ειναι εντυπωσιακα...0-100 σε 3,18δλ σε 45 μετρα...Παραθετω και το διαγραμμα διαμηκους επιταχυνσης...Ετσι για κουβεντα...

atha
15-03-10, 19:15
e tora ti koubenta thes?
den exo na po tipota , na to xairesai mono ,ayto

skandalis447
15-03-10, 19:21
Απλα χαρηκα με τους χρονους και ειπα να το μοιραστω...τοσο απλα...

Kostas_1
15-03-10, 19:23
Εμ ειναι να μη χαρει κανεις!!!!
Εντυπωσιακο...

bill_m3
15-03-10, 19:26
Μόνο εντυπωσιακό???? :shok::shok::shok::shok::shok::shok:

Δημήτρη να το χαίρεσαι το εργαλείο!!!!

skandalis447
15-03-10, 19:27
Οποιος θελει να μετρησει το αμαξι του,του δανειζω το Vbox να ξερει ακριβως τις επιδοσεις του...Ειναι εντυπωσιακο μηχανημα και εχει παρα πολλες δυνατοτητες...Αξιζει τα λεφτα του,ιδιως οταν καποιος επισκεπτεται και καμμια πιστα που και που...

chief
15-03-10, 19:30
Αυτοματο ειναι απ οτι ακουσα Δημητρη? Καλοριζικο.
Βαλε και ενα προγραμμα της APR να κανεις 0-100 σε 2,5:D

skandalis447
15-03-10, 19:37
Αυτοματο ειναι απ οτι ακουσα Δημητρη? Καλοριζικο.
Βαλε και ενα προγραμμα της APR να κανεις 0-100 σε 2,5:D

Ευχαριστω...μεγαλωσα και ποναει πια το αριστερο μου ποδι...οποτε ειπα να το ξεκουρασω...Λες να βαλω προγραμμα ε?:hystericalbs1:

Monsta
15-03-10, 19:39
Είσαι δηλαδή σε απόσταση αναπνοής από supersport bikes, ή κάνω λάθος Δημήτρη?

Όπως και να ναι, το κτήνος, εκτός από απίστευτο κοντράμαξο είναι και το τέλειο all-around super car, όπως άλλωστε έχει ψηφιστεί ομόφωνα άπειρες φορές από τον ειδικό τύπο.

bmw
15-03-10, 19:42
Ακόμα δεν το πήρες και άρχισες τις μετρήσεις ???? ... καλοτάξιδο ... με το APR επάνω είναι οι μετρήσεις ??????

chief
15-03-10, 19:42
Εχω ενα φιλαρακι προγραμματιστη που του αρεσουν τα σουβλακια, οι πιστες και τα τραγουδακια.
Πηγαινε με κλειστα ματια.
Θα στο κανει να χοροπηδαει

BILL007
15-03-10, 19:44
Ωραίος χρόνος φίλε Δημήτρη...Να το χαίρεσαι το τούμπανο...:):):)

TOMIS
15-03-10, 19:48
Τι να πει κανεις οτι τα στατιστικα μιλανε απο μονα τους..Τετοια εκινηση ειναι επιδοσης φεραρι ενζο και μισο δευτερο παραπανω απο την veyron...Αυτο το vbox θα ηθελα να το δοκιμασω καμια βραδια που θα βγουμε ολοι μαζι αν δεν υπαρχει προβλημα βεβαια..

TOMIS
15-03-10, 19:49
Εχω ενα φιλαρακι προγραμματιστη που του αρεσουν τα σουβλακια, οι πιστες και τα τραγουδακια.
Πηγαινε με κλειστα ματια.
Θα στο κανει να χοροπηδαει

Δεν νομιζω να χρειαζεται αλλον προγραμματιστη ο σκανδαλης:)

chief
15-03-10, 19:54
Δεν νομιζω να χρειαζεται αλλον προγραμματιστη ο σκανδαλης:)

Το ξερω. πλακα του κανω.
Ξερει αυτος...

bmw
15-03-10, 19:57
το ασημί το APR δεν αγόρασε ?????????

paganis
15-03-10, 20:00
ελπιζω μονο , μην αποκτησεις αυχενικο...απο τις επιταχυνσεις! καλοταξιδο δημητρη...οτι και να πουμε ειναι λιγο...για την κουκλα ..τερας!

VanVIC
15-03-10, 20:07
Αντιλαμβάνομαι ότι «ήρθε» νέο υπερόπλο;
Ελπίζω να τα «πούμε» μέχρι το τέλος της εβδομάδας κατά την διάρκεια των νέων μου ρυθμίσεων.
Τί λες για Παρασκευή μεσημέρι;

Μέχρι τότε... the sky is the limit!

bmw
15-03-10, 20:15
Τι ρυθμίζεις Βαν ??? ... αλλαξες τροχαλιά ??? ή έβαλες τα μπεκάκια που έλεγες ????

VanVIC
15-03-10, 20:20
Τι ρυθμίζεις Βαν ??? ... αλλαξες τροχαλιά ??? ή έβαλες τα μπεκάκια που έλεγες ????

λεπτομέρειες... Θα βάλω ένα «+» δίπλα στο TS2+
αλλά δεν είναι αυτό το θέμα στο συγκεκριμένο thread.

manos///3
15-03-10, 20:27
Εντυπωσιακο νουμερο!!!

Ρε Δημητρη δηλαδη σε καλη ασφαλτο ποσο θα κανεις???

bill_m3
15-03-10, 20:30
Εντυπωσιακο νουμερο!!!

Ρε Δημητρη δηλαδη σε καλη ασφαλτο ποσο θα κανεις???

Αυτήν τη απορία έχω και εγώ ....
Είπες ότι ψιχάλιζε.....
Πόσο θα γράψει ο :wub::wub::wub: ??????

5555
15-03-10, 20:50
Μεγειες Δημητρη σειρα εχει και ο Παλαντιν?

NickE60
15-03-10, 20:58
:hyper: Υπάρχουν τέτοιοι χρόνοι???????? :shok::shok::shok::shok: :nitro: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

skandalis447
15-03-10, 23:17
Παιδια σας ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια...Το τιπτρονικ ειναι απλα απιστευτο απο σταση...Δεν περιγραφεται ο τροπος που ξεκιναει το αυτοκινητο...και με απολυτη ηρεμια...χωρις σπιναρισματα,χωροπηδηματα και κοπανηματα απο το ξεκινημα...απλως ακους τις τουρμπινες να φουσκωνουν και αφηνωντας το φρενο νοιωθεις σε μαχητικο...που απλα του εβγαλες το συρματοσχοινο που το κραταγε...τοσο απλα...Τα νουμερα ειναι με το προγραμμα...αλλα μονο με αυτο...πιστευω οτι σε στεγνο δρομο και με πιο ζεστα λαστιχα και λιγη καλη βενζινουλα,θα κατευει κατω απο 3...
Βεβαια για να τα λεμε ολα για ολα,μετα τα 160-180 το 996 ηταν σαφως δυνατοτερο,και μετα τα 230-240 απλα χανοτανε...αλλα στο κατω κατω εκεινο φοραγε της παναγιας τα ματια ενω αυτο μονο προγραμμα...Και το ζουμι της υποθεσης...μαμα 997 τουρμπο δουλευει σταθερη πιεση 1μπαρ...(480 αλογα) τωρα ειναι 570-580 αλογα...Για βρειτε τι πιεση δουλευει?
Υ.Γ. το Vbox το δανειζω σε οποιον θελει να δει τι χρονους βγαζει...χαρα μου,εχω ενα τεραστιο αρχειο απο πολλα αμαξια που εχουν περασει απο τα χερια (και το λαπτοπ) μου οποτε με ενδιαφερει παντα η συλλογη στοιχειων...

paganis
15-03-10, 23:35
σιγουρα ,η εμπειρια του να οδηγεις ενα τετοιο αμαξι...ειναι μοναδικη! να το χαιρεσαι...οσο για το 997 τωρα λογικα θα πρεπει να δουλευει ενα χαλαρο 1.2 -1.3?

skandalis447
15-03-10, 23:42
Θελω να δω τις αποψεις σας...θα απαντησω αυριο το βραδυ...ενα τυπικο προγραμμα σε 997 τουρμπο δουλευει 1,2 με 1,3 οβερ...και ειναι σχετικα πιο αργο στο δρομο απο το δικο μου...Πειτε τι νομιζετε και τα ξαναλεμε...

Nick bmwlover
16-03-10, 00:44
Χτες,με ελαφρως υγρο οδοστρωμα (ψιχαλιζε ελαχιστα) ειπα να δοκιμασω απο σταση να μετρησω επιδοσεις με το Vbox...εκοψα στα 140,γιατι ενιωθα καπετανιος...και οχι οδηγος...Τα αποτελεσματα παντως ειναι εντυπωσιακα...0-100 σε 3,18δλ σε 45 μετρα...Παραθετω και το διαγραμμα διαμηκους επιταχυνσης...Ετσι για κουβεντα...

:shok:Δημητρη πλακα μας κανεις?!
Να το χαιρεσαι!!!

Z4 DCT
16-03-10, 07:20
Χτες,με ελαφρως υγρο οδοστρωμα (ψιχαλιζε ελαχιστα) ειπα να δοκιμασω απο σταση να μετρησω επιδοσεις με το Vbox...εκοψα στα 140,γιατι ενιωθα καπετανιος...και οχι οδηγος...Τα αποτελεσματα παντως ειναι εντυπωσιακα...0-100 σε 3,18δλ σε 45 μετρα...Παραθετω και το διαγραμμα διαμηκους επιταχυνσης...Ετσι για κουβεντα...

Τι ειναι αυτα που λες βρε παιδακι μου.......ουτε καφε δεν εχω κανει..........:shok:

Δημητρη να το χαρεις οπως του αξιζει.......thumb

Konstantinos E60
16-03-10, 09:09
Χτες,με ελαφρως υγρο οδοστρωμα (ψιχαλιζε ελαχιστα) ειπα να δοκιμασω απο σταση να μετρησω επιδοσεις με το Vbox...εκοψα στα 140,γιατι ενιωθα καπετανιος...και οχι οδηγος...Τα αποτελεσματα παντως ειναι εντυπωσιακα...0-100 σε 3,18δλ σε 45 μετρα...Παραθετω και το διαγραμμα διαμηκους επιταχυνσης...Ετσι για κουβεντα...

Τι χρόνοι είναι αυτοί ? Υπάρχουν ? Αυτό είναι όπλο...!!!! Και με Σκανδάλη παρακαλώ !!!

Panos 316T
16-03-10, 10:03
Χτες,με ελαφρως υγρο οδοστρωμα (ψιχαλιζε ελαχιστα) ειπα να δοκιμασω απο σταση να μετρησω επιδοσεις με το Vbox...εκοψα στα 140,γιατι ενιωθα καπετανιος...και οχι οδηγος...Τα αποτελεσματα παντως ειναι εντυπωσιακα...0-100 σε 3,18δλ σε 45 μετρα...Παραθετω και το διαγραμμα διαμηκους επιταχυνσης...Ετσι για κουβεντα...

υπερόπλο...
το 0-400 περιμένω να ακούσω με ενδιαφέρων...

fanisk
16-03-10, 10:04
Αρρωστοι χρονοι...!!
Βαλε και μερικες φωτος να αποτελειωσεις τα σαλια μας, γιατι δεν σταξαν ολα ακομα!

Stamatis
16-03-10, 17:34
Αυτο σηκωνει διαφορα σχολια.

1 μπακουρομ@λακας
πω πω φοβερο εργαλειο. Εχω δει στο γιουτιουμπ αλλο ενα... Και γραφει 100 σελιδες τι εχει δει γενικα στο γιουτιουμπ
2 χλεντζος και καρμοιρης
και τα χιουνταϊ αμα κανανε 120.000 σε τρια δευτερα θα το κανανε. Διοτι τα χιουνται και ειδικα το αξεντ 1.300 του 93 που εχω κτλ κτλ κτλ
3 ο και καλα αδιαφορος
καλα παει μωρε, νταξ αμα ασχοληθεις τα βγαζει τα αλογα. Εγω βασικα δεν αχολουμαι γιατι κτλ κτλ καταληγοντας στο οτι θα ηθελε ενα αλλα νταξ δεν τρεχει και τπτ
4 ο τοχω κανει και δε μασαω
φιλος, πως θα γινει να τα πουμε απο κοντα; ( να κλεψει ιδεες για το δικο του)
5 ο χριστος 330. - αυτο με bbs lm θα ηταν κομπλε. Και σηκωνει θρεντ για ζαντες καπακι.
6 ο οπτο. Ναι αλλα δεν εχει πλακε εξατμιση.
7 ο Γιαννης. Εχει ηδη μπαξει 996 και ειναι ηδη stage 7.
8 ο snoopy. Λιωνει στο οφφ τοπικ γραφοντας οτι μqλακια του κατεβει.
9 ο Μακης Μ5. Δε μασαει. Στηνει κοντρα. Χασει κερδισει γουσταρει και δε χαλιεται. Φυσικα απανταει σε αλλο θρεντ γιατι ακομα δεν εχει εξοικειωθει με το φορουμ
10 ο κονας το κλειδωνει γιατι εχει γινει πλεον μπαχαλο.

Περα απο την πλακα, αυτο το αμαξι θελω να το ακουσω να φευγει.
Και να το φωτογραφησω επισης σε γωνιες.

bmw
16-03-10, 17:55
Θελω να δω τις αποψεις σας...θα απαντησω αυριο το βραδυ...ενα τυπικο προγραμμα σε 997 τουρμπο δουλευει 1,2 με 1,3 οβερ...και ειναι σχετικα πιο αργο στο δρομο απο το δικο μου...Πειτε τι νομιζετε και τα ξαναλεμε...

Eγώ λέω ότι το APR δουλεύει 1,4 με 1,6 και με ΤΡΕΛΟ αβάνς ... το μπαρόμετρο εξάλλου για αυτό το κλειδώνουν ... με μαμά σετάπ είναι 540 άλογα με RON 93 σύμφωνα με τους Αμερικάνους και 610 με 100 οκτάνια αμερικάνικων προδιαγραφών ... (το λέω γιατί το ron των αμερικάνων είναι διαφορετικό από το ευρωπαικό) ... Aυτές τις τιμές δίνει η ΑPR στις 6740

ο Αννίβας όταν το είχε φορέσει (στο χειροκίνητο) ΜΕ εξάτμιση έλεγε ότι είναι πάνω κάτω 600 με βενζίνη πρατηρίου ...
και είχε σταθεί μπροστά από το ΤΤΡ που ήταν 680+ (με MS109, και VTG από το gt2) μέχρι τα 220 -240 όπως είπανε και οι δύο ...

Ευκαιρία πάντως να γίνει τώρα αυτό

https://www.streetdragster.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=981

να δούμε αν όντως του Θοδωρή ήταν τόσο πιστόλι όσο λέγανε ο Yellow και οι άλλοι ...

καλοτάξιδο και πάλι Δημήτρη ...

p.s. Την πώληση την έμαθα από εδώ αλλά για την αγορά είδοποιήθηκα από Ντουμπάι ... τελικά τίποτα δεν μένει κρυφό ... χαχαχαχαχαχ ...

skandalis447
16-03-10, 18:07
Ειδοποιηθηκες απο το Ντουμπαι?τι λες τωρα...Λοιπον το προγραμμα το ARP δουλευει νορμαλ πιεση...ναι ουτε εγω το πιστευα οταν το ειδα...Το μπαρομετρο της μανας του δεν ειναι κλειδωμενο,και δειχνει κανονικα...Οι ανθρωποι εχουν ψαχτει απιστευτα στις VTG τουρμπινες,στη βενζινη και στο αβανς...Αλλα η πιεση ειναι (σχεδον)μαμα...Η διαφορα της ειναι 0,05bar...Απιστευτο και ομως αληθινο...Μετρησα το μαμα προγραμμα και το σταδιο 1 και το race και εχουν ιδια πιεση...Συνεπως τουτου,φανταζομαι θα ειναι και σχετικα αξιοπιστο,αφου το μοτερ δεν πιεζεται παραπανω,τουλαχιστον απο πιεση εισαγωγης...

gant
16-03-10, 18:16
Αυτο σηκωνει διαφορα σχολια.

.......................................

Περα απο την πλακα, αυτο το αμαξι θελω να το ακουσω να φευγει.
Και να το φωτογραφησω επισης σε γωνιες.

και γώ με την σειρά μου παρακολουθούσα τον Δημήτρη, πριν 2 βδομάδες πως γύριζε στις Σέρρες.
Εύχομαι να τον ξαναδώ σύντομα, με το νέο υπερόπλο του, που μέχρι τότε σίγουρα θα του μπάξει κάτι.

bmw
16-03-10, 18:39
Nαι όντως ξαναδιαβάζω την απάντηση του Κώστα της APR Greece


Το μπαρομετρο δεν κλειδωνετε στο αυτοκίνητο........

Εφόσον δεν ειχατε καποιο άλλο οργανο μέσα στο αυτοκίνητο θα ήθελα να ξέρω με ποιο τροπο είδατε οτι το αυτοκίνητο σηκώνει 1,4-1,6

βεβαια έχει και ένα δίκιο ο άλλος Κώστας


4.Επισης δεν ξερω απο που κραταει η σκουφια σου αυτοκινητιστικα,αλλα θα ηθελα μια εξηγηση λοιπον πως ενα αυτοκινητο με τις ιδιες τουρμπινες και την μαμα πιεση ( 1 Bar ) βγαζει με προγραμμα 130 αλογα+.........................μονο απο αβανς;

αλλά τέσπα φαντάζομαι θα μας λυθεί η απορία αφού σίγουρα θα το ψάξεις ενδελεχώς ...

παρεπιπτόντως το 6 100-200 του Αννίβα εσύ το βλέπεις με το δικό σου ??? ... στο 996 είχες 5.3 αν δεν κάνω λάθος ... κασόνι το 997 χαχαχαχαχαχαχαχχα

καλά για το 11 ξερό 0-400 δε ρωτάω αφού το θεωρώ μάλλον υπεραισόδοξη μέτρηση του Θοδωρή !!!

P.s. Πάντως 600+ με σκέτο πρόγραμμα και χωρίς πίεση είναι λίγο περίεργο ... μήπως δουλεύει φτωχό ή με πολύ επιθετικό αβανς ??? ...

skandalis447
16-03-10, 18:50
Nαι όντως ξαναδιαβάζω την απάντηση του Κώστα της APR Greece



βεβαια έχει και ένα δίκιο ο άλλος Κώστας



αλλά τέσπα φαντάζομαι θα μας λυθεί η απορία αφού σίγουρα θα το ψάξεις ενδελεχώς ...

παρεπιπτόντως το 6 100-200 του Αννίβα εσύ το βλέπεις με το δικό σου ??? ... στο 996 είχες 5.3 αν δεν κάνω λάθος ... κασόνι το 997 χαχαχαχαχαχαχαχχα

καλά για το 11 ξερό 0-400 δε ρωτάω αφού το θεωρώ μάλλον υπεραισόδοξη μέτρηση του Θοδωρή !!!

P.s. Πάντως 600+ με σκέτο πρόγραμμα και χωρίς πίεση είναι λίγο περίεργο ... μήπως δουλεύει φτωχό ή με πολύ επιθετικό αβανς ??? ...

Βαγγελη...
Το 996 μου εγραφε με ενα ατομο και λιγη 100αραβενζινη+μισο λιτρο τορκο(αλλα προγραμμα για σκετη 100αρα) ακριβως 5 στο 100-200...εχω τα διαγραμματα αν θες...Το 997 εγραψε με γεματο ντεποζιτο 100αρα σκετη 6,3...Αυτο το νουμερο ισως ακουμπησει το 6...ισως...Τωρα το 11 στο 400αρι το θεωρω εφικτο,και κοντος ψαλμος αλληλουια...θα το δουμε τις επομενες μερες...Του αννιβα ειναι μανιουαλ οποτε ειναι λιγο μπροστα απο ρολλ...αλλα χανει απο σταση...
Τωρα σε σχεση με το προγραμμα,οι τουρμπινες του 997 ειναι VTG...φαντασου οτι ο Γρηγορης την πρωτη φορα που ρυθμισε του Χρηστου το 9ff πηρε 50ροδα γιατι ο φφ δεν ειχε ακουμπησει αυτους τους χαρτες...
Ειναι τελειως διαφορετικος ο τροπος που ρυθμιζεται ενα 997 απο ενα 996...το 996 επαιρνε συγκεκριμενα αλογα...ενω το 997 απογειωνεται...οταν ακουμπησεις τους χαρτες των μεταβλητων αυλων απο τις τουρμπινες...παντως το αβανς ειναι σιγουρα στο θεο...οπως και οι βενζινες...Φιλε το αμαξι καιει 19λιτρα με το προγραμμα και 12-13 χωρις...

bmw
16-03-10, 18:57
Δεκτόν ...

απλά μπαίνουμε στην κουβέντα που έχει ανοίξει στο streetdragster ...

δηλαδή είναι δυνατόν ο Σάλιας και ο Δημητριάδης να κάνουν προγραμματισμό που η 9ff ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ... όπως λές ????? ... δεν το ξέρω αλλά μου κάνει τεράστια εντύπωση ... πως οι Γερμανοί με 100 χιλ+++ βελτίωση όπως του Χρίστου ή του Πάρη τελικά δεν μπορούν να προγραμματίσουν τους χάρτες των vtg !!!!

από την άλλη όταν έχουμε το παράδειγμα του Τάκη με το S3 ... δεν έχω κανένα λόγo να μη θεωρώ ότι κάποιοι Έλληνες ίσως είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερoi από πολλούς ξένους δήθεν "ειδικούς" ... κι ας επιμένουν μερικοί να μιλάνε για "μπάμπη σουγια" κλπ κλπ :D

οψόμεθα ...

skandalis447
16-03-10, 19:14
Για το θεμα παντως με το 9ff,το ειδα με τα ματια μου...και οπως βλεπεις δεν υποστηριζω τον εαυτο μου...Το S3,δεν εχει προγραμματιστει απο εγχωριο αλλα απο κοντινη μας χωρα προγραμματιστη...thumb
φιλε αυτο που εχω να πω ειναι οτι παντα υπερισχυει η εξειδικευση,δλδ ο 9ff τα κανει ολα,οπως και ο ΤΤΠ φτιαχνοντας ενα πολυ καλο συνολο,αλλα δεν ειναι δυνατον να κανει καλυτερο προγραμματισμο απ εναν κορυφαιο εξειδικευμενο προγραμματιστη,ο οποιος εχει και το πλεονεκτημα να το κανει στη χωρα του,δλδ στις δικες του κλιματολογικες συνθηκες...ο Γρηγορης δεν εδεσε κανενα μοτερ,δεν εφτιαξε κανενα καπακι ουτε χρονισε εκκεντροφορους...Αφηνει αλλους που εξειδικευονται σε αυτο να το κανουν...και αυτος (οπως και ο Σαλ)κανουν αυτο που ξερουν καλα να κανουν...δλδ μονο προγραμματισμο...

bmw
16-03-10, 19:27
Nαι οκ Κύπριοι αδέλφια (Μαικ Χαραλάμπους) !!!! ... χεχεχεχχε όλα τα ξέρεις !!!!

Stathis
16-03-10, 19:30
καλοριζικο δημητρη!
καλα χιλιομετρα, περιμενουμε να μας μεταφερεις εντυπωσεις-διαφορες μεταξυ 996-997 και στην οδηγηση, εκτος των βελτιωσεων.

chief
16-03-10, 19:34
... κι ας επιμένουν μερικοί να μιλάνε για "μπάμπη σουγια" κλπ κλπ :D

οψόμεθα ...

για "Μάικ σουγια" θες να πεις...

bmw
16-03-10, 19:37
To έγραψα παραπάνω για το δικό σου τον Χαραλάμπους !!!! ... θα τον βγάλουμε κι αυτόν άσχετο επειδή δεν είναι από τη Βαυαρία ... :D :D :D

z3 2.2
16-03-10, 19:45
...οταν ακουμπησεις τους χαρτες των μεταβλητων αυλων απο τις τουρμπινες...

Πριν απο κανα χρονο περιπου παρακολουθουσα τα σεμιναρια τεχνικης παρουσιασης δυο καινουριων πατρελαιοκινητηρων και ενος ανανεωμενου βενζινοκινητηρα.

Η δυνατη εκδοση του πετρελαιοκινητηρα ειναι τετρακυλινδρη με δυο τουρμπινες στη "σειρα" σε μια αλληλοσυμπληρουμενη αρμονικη λειτουργεια.

Ο βενζινοκινητηρας ειναι V6 με μια τουρμπινα μεταβλητου αυλου.

Στο βαρετο κομματι της παραδοσης του σεμιναριου το μυαλο μου κυνηγαγε τις εξελιξεις ιδρωμενο.Πανεξυπνες ιδεες "απλα" εφαρμοσμενες να λυνουν με τη μια προβληματα δεκαετιων σε μια στιγμη.
Λυσεις του παρελθοντος πετιουνται στον καλαθο των αχρηστων και τη θεση τους δινουν απλα στην αντοχη καποιων ειδικα κατεργασμενων κραμματων μεταλλου και του ηλεκτρονικου ελεγχου χιλιαδων παραμετρων.
Μετα απο ολα αυτα σκεφτομουν τους βελτιωτες ανα τον κοσμο να τριβουν τα χερια τους ετοιμαζοντας τα να τα χωσουν στους χαρτες ελεγχου των "κλαπετων" χαμογελοντας πονηρα.....

Ολα αυτα ομως γινονται σε δυο ταχυτητες.
Με γνωμονα την υψηλη επιδοση και συναμα οικονομια και περιβαλοντικη συνειδηση.
Ο τροπος που το καταφερνουν-πραγματικα εντυπωσιακος ακομα και για τον μη μυημενο.



Στο μυαλο μου πλεον η ομαδα των ερευνητων και των μηχανολογων ειναι ενα κραμμα απο Μπαμπηδες Σουγιαδες και Petrolheads της Greenpeace.

Eιμαι παντελως :offtopic: αλλα ολη αυτη η κουβεντα για επιληπτικους τουρμποσκαραβαιους μου εφερε στο μυαλο παλιες μου σκεψεις που ηθελα να αναφερω παιζοντας το σημαντικος και γνωστης!!!
Θα με ανεχτειτε:whistle:

skandalis447
16-03-10, 19:54
Πριν απο κανα χρονο περιπου παρακολουθουσα τα σεμιναρια τεχνικης παρουσιασης δυο καινουριων πατρελαιοκινητηρων και ενος ανανεωμενου βενζινοκινητηρα.

Η δυνατη εκδοση του πετρελαιοκινητηρα ειναι τετρακυλινδρη με δυο τουρμπινες στη "σειρα" σε μια αλληλοσυμπληρουμενη αρμονικη λειτουργεια.

Ο βενζινοκινητηρας ειναι V6 με μια τουρμπινα μεταβλητου αυλου.

Στο βαρετο κομματι της παραδοσης του σεμιναριου το μυαλο μου κυνηγαγε τις εξελιξεις ιδρωμενο.Πανεξυπνες ιδεες "απλα" εφαρμοσμενες να λυνουν με τη μια προβληματα δεκαετιων σε μια στιγμη.
Λυσεις του παρελθοντος πετιουνται στον καλαθο των αχρηστων και τη θεση τους δινουν απλα στην αντοχη καποιων ειδικα κατεργασμενων κραμματων μεταλλου και του ηλεκτρονικου ελεγχου χιλιαδων παραμετρων.
Μετα απο ολα αυτα σκεφτομουν τους βελτιωτες ανα τον κοσμο να τριβουν τα χερια τους ετοιμαζοντας τα να τα χωσουν στους χαρτες ελεγχου των "κλαπετων" χαμογελοντας πονηρα.....

Ολα αυτα ομως γινονται σε δυο ταχυτητες.
Με γνωμονα την υψηλη επιδοση και συναμα οικονομια και περιβαλοντικη συνειδηση.
Ο τροπος που το καταφερνουν-πραγματικα εντυπωσιακος ακομα και για τον μη μυημενο.



Στο μυαλο μου πλεον η ομαδα των ερευνητων και των μηχανολογων ειναι ενα κραμμα απο Μπαμπηδες Σουγιαδες και Petrolheads της Greenpeace.

Eιμαι παντελως :offtopic: αλλα ολη αυτη η κουβεντα για επιληπτικους τουρμποσκαραβαιους μου εφερε στο μυαλο παλιες μου σκεψεις που ηθελα να αναφερω παιζοντας το σημαντικος και γνωστης!!!
Θα με ανεχτειτε:whistle:

Το επιπεδο της γραφης σου ειναι υπεροχο και αφηνει τη σκεψη μου να χαλαρωσει πανω στο κειμενο σου...Οχι απλα σε ανεχομαστε αλλα εγω χαιρομαι να ακουω γνωμες-αποψεις τετοιας ποιοτητας...οι μεταβλητες τουρμπινες ηταν για πολλα χρονια σε χρηση σε κινητηρες πετρελαιου...απλα για πρωτη φορα τοποθετηθηκαν σε κινητηρα βενζινης,καθως οπως φαινεται η Πορσε ξεπερασε τα προβληματα που ειχαν σε εργαστηριακες δοκιμες οι ανταγωνιστες της,σε σχεση με της αξιοπιστια των τουρμπινων απο την αυξημενη θερμοκρασια καυσαεριων της βενζινης...Παρολα αυτα,δεν τουρμπιζουν πιο χαμηλα,οπως νομιζα και εγω...η λυση για τουμπρισμα νωρις νωρις...ειναι ο αμμεσος ψεκασμος+τουρμπο+μεγαλη συμπιεση...αλλα τωρα παμε την κουβεντα αλλου...σε αλλα (ομορφα και very efficient) χωραφια...

skandalis447
16-03-10, 19:55
Στρατο φιλε μου...που εισαι?Μου λειπει η γνωση/γνωμη/αποψη σου...

Stathis
16-03-10, 20:00
μαλλον θα διαβαζει το παιδι...

ή θα εχει παει βολτα με τιποτα φιλους του χριστοφορου... :whistle::th_Laie_67-1:

chief
16-03-10, 20:02
μαλλον θα διαβαζει το παιδι...

ή θα εχει παει βολτα με τιποτα φιλους του χριστοφορου... :whistle::th_Laie_67-1:

εχει τελειωσει η εξεταστικη τωρα. ΔΕΝ διαβαζει...
:whistle::whistle:

Stathis
16-03-10, 20:05
ωχ αυτο φοβομουνα χριστοφορε....:shok::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

chief
16-03-10, 20:07
Παει ο Στρατος,
καιει λαδια....

atha
16-03-10, 20:16
an epitrepetai poso exeis anoixei se telikh me to turbo?
na madepso fgyro sta 330? mporei kai parapano?

skandalis447
16-03-10, 21:15
Με το προηγουμενο 996 στα 700 αλογα,καποιοι μου ειχανε πει (εγω δεν γνωριζω τιποτα) οτι αφησανε γκαζι στα 345...αλλος μαλιστα με ιδιο σκουρου χρωματος...(ποιο αραγε) ειπε οτι αφησε στα 347...και ειχε 3-5 ακομα...Βεβαια ολα αυτα καποιοι τα ειπανε...εγω δεν ξερω τιποτα...Με το 997 τωρα...δεν το γνωριζω ακομα...

stratos
16-03-10, 21:17
Να 'μαι και εγώ. Και όχι, εξεταστική δεν έχω αλλά γράφω προόδους κάθε δύο μέρες και δεν έχω μυαλό να απαντήσω κάπως ουσιαστικά και τεκμηριωμένα.

Αρχικά συγχαρητήρια στον Δημήτρη για το υπέροχο αυτοκίνητο του. Έχει στήσει 2 απο αυτά και δεν έχει ακουστεί πουθενά το παραμικρό. Το ένα γράφει χρόνους στις Σέρρες και το άλλο ξεμπαζώνει την άσφαλτο καθημερινά.

Ωραία, που είναι το παράξενο να κρατάς σταθερή μόνο πίεση και να ανεβάζεις ισχύ σε ένα υπερτροφοδοτούμενο μοτέρ? Ναι μεν δεν κερδίζεις αλλάζοντας μόνο το advance του αυτοκινήτου αλλά γίνονται και άλλες αλλαγές σε χάρτες καυσίμου και πίεσης υπερπλήρωσης. Θέτονται άλλα boost targets με διαφορετικό τρόπο, αφού η βαλβίδα που επιρρεάζει τα πτερύγια λητουργεί εντελώς διαφορετικά. Στην ουσία τα διαγράμματα υπερπλήρωσης αλλάζουν και τα surge points μετατοπίζονται σε διαφορετικό φάσμα στροφών και advance. Οπότε δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να αμφισβητήται κάποιος που αντιλαμβάνεται αυτόν τον τρόπο λητουργίας και κάνει πειράματα στο δικό του το αυτοκίνητο να μην καταφέρει και να μην έχει αποδήξεις ότι αυτό γίνεται.

Δεν έχω εμπειρία απο υπερσυμπιεστές μεταβλητής γεωμετρίας αλλά θα ήθελα να αποκτήσω. Εδώ στο δικό μου ανέβασα μόνο 0.3 bar πηγαίνοντας στον χάρτη stage 1 και όταν έβαλα τον χάρτη stage 2 δεν άλλαξε η πίεση αλλά οι χάρτες advance. Αυτό ισσοδυναμεί με μια αύξηση 80 ίππων περίπου. Μακάρι να είχα και εγώ μεταβλητής γεωμετρίας τουρμπίνες και θα βλέπαμε θαύματα. Δημήτρη θα μπάξουμε?

skandalis447
16-03-10, 21:27
Καλως τον...Αντε και αργησες...Φιλε ειναι η πρωτη φορα που κοιταξα χαρτες VTG και ειναι αλλη φιλοσοφια...Αυτο που χρειαζεται προσοχη γενικα ειναι η αυξηση του αναβς...Βεβαια σε αμαξια με ηλεκτρονικα τοσο εξελιγμενα κατεβαινει αμεσως το αβανς στην πρωτη υποψια κακης καυσης(δεν λεω καν πειρακια...αυτα δεν υφιστανται καν...)και αν δεν ακουσει αμεσως το αβανς...κοβεται η πιεση...εν τελει ειναι απιστευτα δυσκολο να παρακαμψεις ενα συρφετο δικλειδες ασφαλειας και να καταφερεις να κανεις καποια ζημια στο μοτερ...Εκτος αν πειραματιστεις με ειδικα καυσιμα...Εκει θελει προσοχη...αλλαζει η στοιχειομετρικη αναλογια και οντως θελει προσοχη...

Stamatis
16-03-10, 21:30
Στρατο η Δημητρη κανε ρε φιλε ενα κοπο να βαλεις tags στο θρεντ γιατι εγω ουτε με λεξικο δεν θα τα καταφερω.

z3 2.2
16-03-10, 21:31
...αλλος μαλιστα με ιδιο σκουρου χρωματος...(ποιο αραγε) ειπε οτι αφησε στα 347...

Επιβεβαιωνω για το σκουρο μπλε.Δεν ειδα ποσα αλλα τα 3 τα ειχε περασει....

VanVIC
16-03-10, 21:33
Επιβεβαιωνω για το σκουρο μπλε.Δεν ειδα ποσα αλλα τα 3 τα ειχε περασει....

Πόσο σκούρο μπλέ ? Deep blue ?
:th_Laie_67-1:

stratos
16-03-10, 21:35
Καλως τον...Αντε και αργησες...Φιλε ειναι η πρωτη φορα που κοιταξα χαρτες VTG και ειναι αλλη φιλοσοφια...Αυτο που χρειαζεται προσοχη γενικα ειναι η αυξηση του αναβς...Βεβαια σε αμαξια με ηλεκτρονικα τοσο εξελιγμενα κατεβαινει αμεσως το αβανς στην πρωτη υποψια κακης καυσης(δεν λεω καν πειρακια...αυτα δεν υφιστανται καν...)και αν δεν ακουσει αμεσως το αβανς...κοβεται η πιεση...εν τελει ειναι απιστευτα δυσκολο να παρακαμψεις ενα συρφετο δικλειδες ασφαλειας και να καταφερεις να κανεις καποια ζημια στο μοτερ...Εκτος αν πειραματιστεις με ειδικα καυσιμα...Εκει θελει προσοχη...αλλαζει η στοιχειομετρικη αναλογια και οντως θελει προσοχη...

Σίγουρα έχει ένα σωρό ασφάλειες πριν γίνει οποιαδίποτε αλλαγή. Και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι μετατροπή θέλει. Πρέπει αν έχεις και τις ανάλογες γνώσεις, κάτι που το αποδικνύεις συνέχεια και ας μην πορούν να το καταπιούν μερικοί. Όταν τους περνάς απο πάνω έχει άλλη χάρη :whistle:

Αλήθεια, κανένα μηστιριακό καύσιμο θα βάλεις?

stratos
16-03-10, 21:37
Στρατο η Δημητρη κανε ρε φιλε ενα κοπο να βαλεις tags στο θρεντ γιατι εγω ουτε με λεξικο δεν θα τα καταφερω.

Έβαλα μερικά αλλά δεν παίρνει το τουρμπίνες μεταβλητης γεωμετρίας (long tag), επιτάχυνση 996, Porsche tunning και άλλα τέτοια :whistle:

z3 2.2
16-03-10, 22:01
Πόσο σκούρο μπλέ ? Deep blue ?
:th_Laie_67-1:

αυτο που φανταζεσαι ειναι!
που ειν αυτο το παιδι αραγε?

skandalis447
16-03-10, 22:08
ειναι...απασχολημενος....:whistl e:

z3 2.2
16-03-10, 22:10
δως του φιλια!

Thomelef
17-03-10, 07:24
πολύ ωραίο θρεντ...
καταρχήν δημήτρη μου καλορίζικο το νέο σου όχημα.
είμαι σίγουρος πως μετά το 996 έτσι και το 997 που
απέκτησες θα γίνει και αυτό σκέτη κροτίδα.
ανυπομονώ να το δώ απο κοντά και αυτό και εσένα.