PDA

Επιστροφή στο Forum : BILSTEIN- SPRINT



Moufas E46
15-03-10, 16:43
προχθες το σαββατο παρηγγηλα τα bilstein sprint με ελατηρια χαμηλωματος HR 3.5 ποντους και εκλεισα ραντεβου για τοποθετηση το σαββατο που μας ερχεται. χαζευοντας χθες στο ιnternet διαπιστωσα πως υπαρχουν διαφοροι τυποι στη σειρα sprint της bilstein κατι που δεν μου ανεφερε ο πωλητης. περνοντας πριν απο λιγο απο το καταστημα μου ειπε πως θα μου φερει με λεπτο καλαμι και αν θελω κατι αλλο να τον παρω τηλεφωνο και να αλλαξουμε την παραγγελια. εσεις τι προτεινεται χοντρομπουκαλα η με λεπτο καλαμι? τι ειναι καλητερα? θελω να δεσει το αυτοκινητο και να εχει πιο σπορ αισθηση ειδικα στις στροφες. πραγματικα εχω μπερδευτει οποιος ξερει ας βοηθησει

Christos 330
15-03-10, 16:58
προχθες το σαββατο παρηγγηλα τα bilstein sprint με ελατηρια χαμηλωματος HR 3.5 ποντους και εκλεισα ραντεβου για τοποθετηση το σαββατο που μας ερχεται. χαζευοντας χθες στο ιnternet διαπιστωσα πως υπαρχουν διαφοροι τυποι στη σειρα sprint της bilstein κατι που δεν μου ανεφερε ο πωλητης. περνοντας πριν απο λιγο απο το καταστημα μου ειπε πως θα μου φερει με λεπτο καλαμι και αν θελω κατι αλλο να τον παρω τηλεφωνο και να αλλαξουμε την παραγγελια. εσεις τι προτεινεται χοντρομπουκαλα η με λεπτο καλαμι? τι ειναι καλητερα? θελω να δεσει το αυτοκινητο και να εχει πιο σπορ αισθηση ειδικα στις στροφες. πραγματικα εχω μπερδευτει οποιος ξερει ας βοηθησει

Απ'οτι ξερω τα sprind ειναι με το λεπτο καλαμι . . .

Τα sport ειναι με το χοντρο . . .

Αφου επελεξες τα sprind και καλα εκανες διοτι το αυτοκινητο σου θα

χαμηλωσει αρκετα γι'αυτο μην αλλαξεις την παραγγελια . . .

Το αμαξι σου ειδη θα γινει ποιο σφιχτο απο οτι ειναι τωρα και ειδη θα δεις

διαφορα παντου . . .

Αν επιτρεπεται ποσο τα πηρες ; ; ;

Moufas E46
15-03-10, 17:11
Απ'οτι ξερω τα sprind ειναι με το λεπτο καλαμι . . .

Τα sport ειναι με το χοντρο . . .

Αφου επελεξες τα sprind και καλα εκανες διοτι το αυτοκινητο σου θα

χαμηλωσει αρκετα γι'αυτο μην αλλαξεις την παραγγελια . . .

Το αμαξι σου ειδη θα γινει ποιο σφιχτο απο οτι ειναι τωρα και ειδη θα δεις

διαφορα παντου . . .

Αν επιτρεπεται ποσο τα πηρες ; ; ;

βγαζει 3 διαφορετικα ειδη στη σειρα sprint δες και εδω https://www1.carparts-cat.com/webkat.asp?SID=0018841202403830018020&ROOT=1
βγαζει sprint με χοντρο καλαμι αλλα και με λεπτο. εδω ειναι το μπερδεμα. τιμη θα σου στηλω με pm

deepBLUE
15-03-10, 17:12
βγαζει 3 διαφορετικα ειδη στη σειρα sprint δες και εδω https://www1.carparts-cat.com/webkat.asp?SID=0018841202403830018020&ROOT=1
βγαζει sprint με χοντρο καλαμι αλλα και με λεπτο. εδω ειναι το μπερδεμα. τιμη θα σου στειλω με pm

Οχι πες μας την τιμη να μαθουμε και μεις !!!

Moufas E46
15-03-10, 17:14
Οχι πες μας την τιμη να μαθουμε και μεις !!!

640 κομπλε αμορτισερ ελατηρια τοποθετηση και ευθυγραμμιση.

Christos 330
15-03-10, 17:19
Πολυ καλη τιμη . . .

Πες μου μονο τον κωδκο του αμορτισερ μου αρκει. . .

BILL007
15-03-10, 17:20
Όντως μια χαρά...Μόνο τα h&r τα ελατήρια θα πήγαν κανα 150άρι...Αρα συνολικά άψογη η τιμή...

Moufas E46
15-03-10, 17:26
Πολυ καλη τιμη . . .

Πες μου μονο τον κωδκο του αμορτισερ μου αρκει. . .

δεν ξερω κωδικο εγω ζητησα αμορτισερ χαμηλωματος ta bilstein sprint δηλαδη με ελατηρια HR 3.5 ποντους. απλα δεν ηξερα πως βγαζει sprint χοντρομπουκαλα και sprint με λεπτο καλαμι. αυτη ειναι η απορια μου ποια απο τα 2 να διαλεξω

Christos 330
15-03-10, 17:40
δεν ξερω κωδικο εγω ζητησα αμορτισερ χαμηλωματος ta bilstein sprint δηλαδη με ελατηρια HR 3.5 ποντους. απλα δεν ηξερα πως βγαζει sprint χοντρομπουκαλα και sprint με λεπτο καλαμι. αυτη ειναι η απορια μου ποια απο τα 2 να διαλεξω

Κοιτα στο εξωτερικο ισως να εχει . . .

Εδω Ελλαδα δεν εχει sprind χοντρομπουκαλα απ'οτι ξερω . . .

Aλλα και αυτα που λεμε δεν ειναι λεπτα μια χαρα ειναι . . .

Εδω απο 316 ως 330 ειναι ο ιδιος κωδικος αμορτισερ σε sprind . . .

Moufas E46
15-03-10, 17:52
εδω βρηκα τις διαφορετικες εκδοσεις της σειρας sprint και μαλιστα εχουν και διαφορα στην τιμη https://www.tpauto.gr/store/comersus_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory= 72&curPage=20

Vasilis
15-03-10, 18:14
αν θυμαμαι καλα...οταν εβαλα τα δικα μου γιατι φοραω τα ιδια....μου χαν πει οτι με τα χοντρομπουκαλα θα σκληρυνει παρα πολυ κ ισως να βαραει....

με το ιδιο πακετο παντως μ αυτα που παρηγγειλες.....ειμαι παααααααρα πολυ ευχαριστημενος....τα φοραω τουλαχιστον 2+ χρονια!!!


καλοριζικα κ καλοφορετα!

Moufas E46
15-03-10, 18:20
αν θυμαμαι καλα...οταν εβαλα τα δικα μου γιατι φοραω τα ιδια....μου χαν πει οτι με τα χοντρομπουκαλα θα σκληρυνει παρα πολυ κ ισως να βαραει....

με το ιδιο πακετο παντως μ αυτα που παρηγγειλες.....ειμαι παααααααρα πολυ ευχαριστημενος....τα φοραω τουλαχιστον 2+ χρονια!!!


καλοριζικα κ καλοφορετα!

βασιλη αν καταλαβα καλα φορας με λεπτο καλαμι?

Vasilis
15-03-10, 20:00
βασιλη αν καταλαβα καλα φορας με λεπτο καλαμι?

ναι φιλε μου....

για τα χοντρομπουκαλα ηταν η σκληροτητα η περισσοτερη....

εκτος των αλλων τοτε που τα τοποθετησα ειχα το 318 μοτερ.....κ μου χαν πει οτι κ το 330 να βαλω θα μουν οκ με τα συγκεκριμενα λεπτομπουκαλα ενω με τα χοντρομπουκαλα επρεπε να μαι ηδη 3 λιτρος κ αποφασισμενος για πιο ...σκληρη αντιμετωπιση...!thumb

john
16-03-10, 17:23
εγω το μονο που εχω να πω ειναι,για bilstein ΜΑΚΡΙΑ απο καποιο μαγαζι στο ανεβασμα της συγγρου!

gant
16-03-10, 18:56
Πολυ καλη τιμη . . .

Πες μου μονο τον κωδκο του αμορτισερ μου αρκει. . .

420e εδώ στην Θεσσαλονίκη, χωρίς τοποθέτηση. Η τιμή όμως είναι απ τον Οκτώβρη που έκανα έρευνα αγοράς. Οποιος ενδιαφέρεται μπορώ να ξαναπεράσω και να ρωτήσω πάλι τι παίζει τώρα.

Moufas E46
16-03-10, 19:03
420e εδώ στην Θεσσαλονίκη, χωρίς τοποθέτηση. Η τιμή όμως είναι απ τον Οκτώβρη που έκανα έρευνα αγοράς. Οποιος ενδιαφέρεται μπορώ να ξαναπεράσω και να ρωτήσω πάλι τι παίζει τώρα.

εμενα βγαινουν τα λεπτοκαλαμα 640 με ελατηρια HR και τοποθετηση οποτε αν μιλας μονο για αμορτισερ καπου εκει βγαινουν και μενα

gant
16-03-10, 19:37
εμενα βγαινουν τα λεπτοκαλαμα 640 με ελατηρια HR και τοποθετηση οποτε αν μιλας μονο για αμορτισερ καπου εκει βγαινουν και μενα

Σωστά, νομίζω ότι η τιμή είναι πολύ καλή, δεν κατάλαβα αρχικά πως η τιμή περιελάμβανε ελατήρια + τοποθέτηση.
Θα ξέρεις βέβαια πως θέλεις και μιά σωστή ευθυγράμμιση μετά το πέρασμα.

Moufas E46
16-03-10, 20:02
Σωστά, νομίζω ότι η τιμή είναι πολύ καλή, δεν κατάλαβα αρχικά πως η τιμή περιελάμβανε ελατήρια + τοποθέτηση.
Θα ξέρεις βέβαια πως θέλεις και μιά σωστή ευθυγράμμιση μετά το πέρασμα.

ειναι και η ευθυγραμμιση στην τιμη φιλε. ολα κομπλε. απλα δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα βαλω χοντρομπουκαλα η λεπτομπουκαλα. τα χοντρομπουκαλα βγαινουν πιο ακριβα παντως

aektzhs18
16-03-10, 20:50
εγω φοραω τα χοντρομπουκαλα με schnitzer ελατηρια και ειμαι ευχαριστημενος .ειναι σκληρο το αμαξι αλλα εχει καλα κρατηματα.

Moufas E46
16-03-10, 21:05
εγω φοραω τα χοντρομπουκαλα με schnitzer ελατηρια και ειμαι ευχαριστημενος .ειναι σκληρο το αμαξι αλλα εχει καλα κρατηματα.


φιλε ειδα το γκαραζ σου και μου αρεσε πολυ το χαμηλωμα που εχεις. ποσους ποντους ειναι τα ελατηρια? τι κυβικα ειναι το αυτοκινητα? στην αθηνα με τις λακουβες αντεχονται τα χοντρομπουκαλα? γενικα εισαι ευχαριστημενος?

aektzhs18
16-03-10, 21:42
δεν ξερω ποσους ποντους ειναι ,αυτα εδω ειναι τα ελατηρια https://www.ac-schnitzer.de/shop/pd681216729.htm?categoryId=59
το αμαξι ειναι σκληρο λιγο αλλα γενικα εγω ειμαι ευχαριστημενος .

m-power_01
27-03-10, 14:41
φιλε ειδα το γκαραζ σου και μου αρεσε πολυ το χαμηλωμα που εχεις. ποσους ποντους ειναι τα ελατηρια? τι κυβικα ειναι το αυτοκινητα? στην αθηνα με τις λακουβες αντεχονται τα χοντρομπουκαλα? γενικα εισαι ευχαριστημενος?

Τα schnitzer αν δεν κανω λαθος υποσχονται 3 ποντους χαμηλωμα!
Τα χοντρομπουκαλα που λες ή αλλιως upside-down που ειναι η ορθη ονομασια τους μια χαρα ειναι και μεσα στην αθηνα, εξαλλου τα ελατηρια είναι αυτα που περιοριζουν κατα βαση την ανεση! Αλλα εχε κατα νου οτι με τα upside down τουλαχιστον σε Ε46 θα χαμηλωσεις λιγο μπροστα!

Moufas E46
27-03-10, 16:23
Τα schnitzer αν δεν κανω λαθος υποσχονται 3 ποντους χαμηλωμα!
Τα χοντρομπουκαλα που λες ή αλλιως upside-down που ειναι η ορθη ονομασια τους μια χαρα ειναι και μεσα στην αθηνα, εξαλλου τα ελατηρια είναι αυτα που περιοριζουν κατα βαση την ανεση! Αλλα εχε κατα νου οτι με τα upside down τουλαχιστον σε Ε46 θα χαμηλωσεις λιγο μπροστα!

τα εμπαξα τελικα. εβαλα τα λεπτοκαλαμα με ελατηρια hr 3.5 ποντους. το αμαξι επεσε μια χαρα. δεν το ηθελα παραπανω ωστε να μην εχω το αγχος μην βρω και τα σχετικα. πρωτες εντυπωσεις πολυ θετικες οσο αφορα το στριψιμο. αλλο αυτοκινητο πραγματικα. θα ποσταρω φωτος μετα το πασχα. μπροστα εχει πεσει λιγο παραπανω παντως σε σχεση με πισω

aggelosmk2
18-05-10, 18:26
Μια ερωτησουλα να κανω στους γνωστες του φορουμ...

Αν σε Ε36 4κυλινδρη βαλουμε H&R 4 ποντων χαμηλωματος σε bilstein sport B6 ,η μουρη θα ειναι λιγο πιο κατω σε σχεση με το πισω μερος ,η θα ειναι το ιδιο ?

Γνωριζει καποιος ?

turbodog
18-05-10, 19:42
Για τους δρομους της Ελλαδας, για μεγιστο κρατημα θελουμε αμορτισερ με μεγαλο βαθμο αποσβεσης αλλα με μαλακοτερα ελατηρια. Επειδη συνηθως τα aftermarket ελατηρια χαμηλωματος ειναι σκληρα, ακολουθουμε την συμβιβαστικη λυση με πιο μαλακο αμορτισερ για να μην κοπαναει αλλα δεν ειναι το σωστοτερο. Και αφου θα πρεπει να συμβιβαστουμε, διαλεξε τα μαλακοτερα ελατηρια που μπορεις να παρεις (νομιζω τα HR ανηκουν σε αυτην την κατηγορια) και αμορτισερ με μετριο-σκληρο βαθμο αποσβεσης.

ΥΓ το "Bilstein-Eibach" που χρησιμοποιουσαν οι παλαιοτεροι και 'δουλευε' στα γερμανικα αυτοκινητα, οφειλοταν σε αυτο ακριβως το λογο. Το αυξημενο βαρος του αυτοκινητου σε σχεση με τα γιαπωνεζικα βοηθουσε το σκληρο ελατηριο(που ηταν το Eibach τοτε) να δουλεψει αρκετα καλα στους δρομους της Ελλαδας.
Η ανεση ειναι αντιστροφη του κρατηματος και δεν μπορουμε να βελτιωνουμε ταυτοχρονα και τα δυο. Για τα Ελληνικα δεδομενα ομως, αν θελουμε καλυτερο κρατημα ειναι προτιμοτερο να ψαχνουμε για σκληροτερα αμορτισερ παρα για ελατηρια

fast-enough
18-05-10, 19:54
Στο Ε36 που είχα και στο οποίο είχα δοκιμάσει αρκετά αμορτισέρ και ελατήρια (KW Variant 3, Bilstein και sprint και sport με HR και Eibach, Koni κίτρινα HR και Eibach), ο καλύτερος συνδυασμός για μένα ήταν τα Κοni ρυθμισμένα μερικά κλικ πιο σφιχτά από την τέρμα μαλακή ρύθμιση με ελατήρια HR. Η καλύτερη σχέση άνεσης και κρατήματος...


Sent from my iPhone using Tapatalk

aggelosmk2
18-05-10, 20:08
Ξεχασα να διευκρινισω οτι δεν παω για αγορα καινουργιων αμορτισερ,τα BILSTEIN SPORT τα φοραω ηδη στο αμαξι κ απλα βρηκα ενα σετ 4ποντων H&R .

kloukakis
18-05-10, 21:06
Μια ερωτησουλα να κανω στους γνωστες του φορουμ...

Αν σε Ε36 4κυλινδρη βαλουμε H&R 4 ποντων χαμηλωματος σε bilstein sport B6 ,η μουρη θα ειναι λιγο πιο κατω σε σχεση με το πισω μερος ,η θα ειναι το ιδιο ?

Γνωριζει καποιος ?

O Valadis544, φοράει αυτά τα ελατήρια και το αυτοκίνητο είναι λίγο πιό χαμηλό μπροστά!

Πες μας τι σε ενδιαφέρει.....
Να χαμηλώσεις για αισθητικούς λόγους?
Θέλεις κράτημα και ένα ευκολοδήγητο αυτοκίνητο ή ένα πιο απόλυτο αυτοκίνητο?

Παρατηρήσεις μου:
Φοράω bilstein sprint χοντρομπούκαλα με eibach και πιο πριν schnitzer white(πίσω μόνο) τα οποία τα έχω ακόμα. Τα schnitzer είναι πιο μαλακά και πιο προοδευτικά. Το αυτοκίνητο ήταν πιο μαλακό και αρκετά πιο ευκολοδήγητο δίνοντας την αίσθηση ότι έχεις πιο πολύ πρόσφυση. Πιο αργό στην είσοδο και με λίγες τάσεις υποστροφής καθώς το πίσω μέρος ήταν πραγματικά πατημένο κάτω!

Όταν έβαλα τα eibach πίσω το αυτοκίνητο έγινε καρτ! Απόλυτο εντελώς! Έκανε ότι του έλεγες άμεσα, ίσως έγινε λίγο πιο αργό αλλά είναι ΠΑΡΑ πολύ πιο διασκεδαστικό!! Έχω την αίσθηση ότι το πίσω μέρος δεν πατάει, αλλά με αυτό τον τρόπο μπορώ να πλασάρομαι πολύ καλύτερα συν το ότι πλέον είμαι πιο υπερστροφικός με την μούρη αυτή τη φορά πατημένη. Αν θέλεις απόλυτο το Ε36 σου βάλε τα eibach και θα το ευχαριστηθείς με το παραπάνω! Ότι κοπανάει λίγο είναι γεγονός, αλλά ειδικά σε κλειστά κομμάτια είναι μαστ.... Ααα η μούρη είναι πιο χαμηλή.

Η άποψή μου
Με πιο μαλακό ελατήριο χάνεις σε αμεσότητα, δηλαδή στο turn ιn, αλλά κερδίζεις μετά. Με μαλακό ελατήριο είναι σαν να έχεις πιο πολύ grip και γι αυτό συνιστάτε σε γλιστερούς δρόμους. Αν έχεις όμως καλή άσφαλτο δεν μπορείς να την εκμεταλλευτείς στο έπακρο. Μαλακά αμορτισέρ βάζεις αν οδηγείς σε δρόμους με λακκούβες- καμαράκια έτσι ώστε να διαβάζει τον δρόμο και να μην χάνεις την πρόσφυση στο κοπάνημα...

Κατ εμέ το ιδανικό για ελληνικούς δρόμους είναι ένα μαλακό ελατήριο με μια πολύ σκληρή αντιστρεπτική και σκληρό αμογτησεγ(όχι πολύ). Με αυτό τον τρόπο διαβάζεις τον δρόμο ενώ δεν παίρνεις κλίσεις.
δλδ για δρόμο: χοντρομπούκαλα-schnitzer-αντιστρεπτική γαιδούρι:warriorsmiley:

aggelosmk2
19-05-10, 00:54
kloukakis εισαι σαφεστατος κ θα μελετησω την αποψη σου οταν παω για φοουλ αναρτηση . Για την ωρα θελω να χαμηλωσω κυριως για αισθητικους λογους κ κατοπιν για το κατι παραπανω στο στριψιμο.
Κοιτα στο μπροστινοκινητο οπως κ τωρα στο πισωκινητο θελω βιδωμενη μουρη.
Να μπορεις να ζυγισεις καλα στο turn in κ αναλογως να παιξεις στην εξοδο.
Δεν θελω να "λαστιχαρει" η μουρη στο στριψιμο.
Τα H&R τι θεωρουνται ? Σκληρα?
Τωρα με τα bilstein sport κ τα μαμα ελατηρια ειναι μεν σκληρο το αμαξι αλλα δεν κοπαναει.Βεβαια ειναι ψηλο κατι που δεν το θελουμε.
Κ επειδη βρηκα απο ενα παλικαρι στο φορουμ τα ελατηρια ελεγα να τα δοκιμασω.

Απο ευθυγραμιση παιζουμε σε μαμα νουμερα με διαστασεις 225-45-17 κ ΕΤ38 ή εχουμε κατι καλυτερο για να γινει λιγο πιο επιθετικο χωρις βεβαια να χασει τον all round χαρακτηρα του?

kloukakis
20-05-10, 20:06
aggele αν φοράς τα sport ηδη, να ξερεις οτι έχεις κανει πατάτα και πως πρεπει ή να τα βγάλεις ΤΩΡΑ ή να χαμηλώσεις καθώς είναι ελατήρια χαμηλώματος και θα πρεπει να δουλευουν με το αντίστοιχο ελατήριο χαμηλώματος!! Θα τα καταστερψεις αν δεν το εχεις κανει ήδη.

Μήλησα με τον φίλο μου που σου είπα, για τα ΚΟΝΙ, και μου είπε πως θα μας κάνει -10% απο τα 650 που έχουν καινούργεια(ΚΟΝΙ κιτρινα ρυθμιζόμενα), για ελατήρια μου είπε eibach και KW(αν ενοούσε αυτα λέγοντας Κα-βε), οτι θέλεις παρε με τηλ

aggelosmk2
20-05-10, 20:11
Tα Β8 sport που φοραω δεν ειναι χαμηλωματος,το Β6 sprint ειναι χαμηλωματος :wink: !

Για αυτο κ φοβαμαι το χαμηλωμα στα sport

Θα σε παρω να τα πουμε .... thumb

///M Arios
25-05-10, 02:18
Κοιτα στο εξωτερικο ισως να εχει . . .

Εδω Ελλαδα δεν εχει sprind χοντρομπουκαλα απ'οτι ξερω . . .

Aλλα και αυτα που λεμε δεν ειναι λεπτα μια χαρα ειναι . . .

Εδω απο 316 ως 330 ειναι ο ιδιος κωδικος αμορτισερ σε sprind . . .

Αφου ρε παιδια ειναι ο ιδιος κωδικος απο 316 εως 330 τοτε τι αλαζει απο το 4κιλνδρα σε 6κιλινδρα?? ειναι η ποιο συχνη ερωτιση που μου κανουν!! (μετα τιν μετατροπη αλαξες αμορτισερ??) :shok:

m-power_01
25-05-10, 05:20
Αφου ρε παιδια ειναι ο ιδιος κωδικος απο 316 εως 330 τοτε τι αλαζει απο το 4κιλνδρα σε 6κιλινδρα?? ειναι η ποιο συχνη ερωτιση που μου κανουν!! (μετα τιν μετατροπη αλαξες αμορτισερ??) :shok:

Τα μαμα αμορτισερ ειναι διαφορετικα σε 4κυλινδρο και 6κυλινδρο!
Οπως επισης και τα απλα bilstein (μαυρα Β4). Τα κιτρινα (sprint B8, sport B6) είναι ιδια για ολα!