PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκκινηση κινητηρα...!



Vasilis
15-03-10, 10:36
Υπαρχουν αποψεις που υποστηριζουν οτι κατα το ξεκινημα του κινητηρα....γυρνωντας τον διακοπτη για αναφλεξη δλδ....καλο ειναι να περιμενεις να διαβασει ολα τα check ο εγκεφαλος κ μετα να δωσεις Ignition...!

Aυτο θεωρουσα κ γω σωστο μεχρι τωρα κ αυτο εκανα....οταν ομως με ειδε γνωστος μηχανικος - ηλεκτρολογος αυτοκινητων.....γελουσε :hystericalbs1: μαζι μου...κ μου πε οτι αυτο ειναι κοροιδια.....:shok:


τη γνωμη επικρατει?

παρακαλω για εμπεριστατωμενες αποψεις...!!:thanks:

bill_m3
15-03-10, 10:38
Αυτό κάνω και εγώ και πάρα πολλοί από όσους ξέρω...

Για πείτε ρε παιδιά κάνουμε σωστά??

scania124
15-03-10, 10:41
εγω ακομα και στα φορτηγα αυτο κανω.......καλο μπορει να κανει......κακο οχι...

Monsta
15-03-10, 10:45
Γυρνάω το κλειδί και βάζω μπρος. Αν υπάρχει βλάβη πιστεύω το (όποιο) λαμπάκι θα μείνει αναμμένο και αφού πάρει μπροστά.

Panos 316T
15-03-10, 10:59
στο να μη περιμένεις αυτό που θα πετύχεις μακροπρόθεσμα είναι να πας τρόμπα/αντλία βενζίνης...
όταν κλείνεις το διακόπτη, αυτόματα σταματάει και η παροχή βενζίνης οπότε,
ο θόρυβος που ακούγεται όταν πας να το βάλεις σε λειτουργία (βζζζζζζτ) είναι από την αντλία για να ξεκινήσει η παροχή..
συμπερασματικά κατά κάποιο τρόπο το "εκβιάζεις"...

ελπίζω να γινα κατανοητός...

z3 2.2
15-03-10, 11:09
Mε μια κινηση,κρακ-μπαμ τελος
Δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο.
Αν δεν επρεπε να βαλεις μπροστα κατ ευθειαν για καποιο λογο πολυ απλα δε θα σε αφηνε!!!
Θα ειχε δλδ καποιο ρελε που θα επερνε εντολη μολις σβησει και το τελευταιο λαμπακι και μετα θα σε αφηνε να το τσακμακιασεις.
Αυτοκινητα ειναι δεν ειναι ο ΚΙΤΤ ουτε κανα αεροπλανο

mormon
15-03-10, 11:15
εγω προσωπικα περιμενω να σταματησει η αντλια βενζινης και μολις σβησει το τελευτεο λαμπακι χτυπαω μιζα!!

z3 2.2
15-03-10, 11:15
στο να μη περιμένεις αυτό που θα πετύχεις μακροπρόθεσμα είναι να πας τρόμπα/αντλία βενζίνης...
όταν κλείνεις το διακόπτη, αυτόματα σταματάει και η παροχή βενζίνης οπότε,
ο θόρυβος που ακούγεται όταν πας να το βάλεις σε λειτουργία (βζζζζζζτ) είναι από την αντλία για να ξεκινήσει η παροχή..
συμπερασματικά κατά κάποιο τρόπο το "εκβιάζεις"...

ελπίζω να γινα κατανοητός...
σκεψου οτι εχεις πιεση μεσα στο κυκλωμα σου οντας σβηστο το μοτερ και οτι η αντλια δουλευει για να καλυψει το ελαχιστο 10-15% που εχεις σαν απωλεια.
ολη η υπολοιπη πιεση που σου χτιζει εκεινη τη στιγμη πολυ απλα επιστρεφει στο ρεζερβουαρ!

Panos 316T
15-03-10, 11:34
σκεψου οτι εχεις πιεση μεσα στο κυκλωμα σου οντας σβηστο το μοτερ και οτι η αντλια δουλευει για να καλυψει το ελαχιστο 10-15% που εχεις σαν απωλεια.
ολη η υπολοιπη πιεση που σου χτιζει εκεινη τη στιγμη πολυ απλα επιστρεφει στο ρεζερβουαρ!

η πίεση(νομίζω 7 bar) υπάρχει όταν γυρίσεις μια σκάλα το κλειδί...

z3 2.2
15-03-10, 12:01
7 μπαρ ειναι παρα πολυ!
σκεψου οτι εχεις μια σταθερη πιεση μεσα στο κυκλωμα σου η οποια "κρατιεται" απο το ρυθμ.πιεσης της βενζινης για την πρωτη εκκινηση.
ειμαστε ομως off topic και χαλαμε το θρεντ του Βασιλη!:offtopic::sm-angry05:

Vasilis
15-03-10, 12:02
οχι ρε παιδια....οτι μαθουμε καλο ειναι......!!!

Thomelef
15-03-10, 12:07
το σίγουρο πάντως είναι πως κάτι κακό δεν κάνεις να περιμένεις και 5 δευτερόλεπτα
μέχρι να γυρίσεις τη μίζα.
άσε τους άλλους να γελάνε και τα 5 δευτερόλεπτα τα καλύπτεις στην πορεία
για να τους φτάσεις. εκτός και αν έχεις να κάνεις με τον paladin xaxaxaxaxa...

BILL007
15-03-10, 12:09
Εγώ πάντως περιμένω πάντα να γίνουν όλα τα check...
Σιγά το περίμενε κιόλας στην τελική...10sec είναι...:):):)

Vasilis
15-03-10, 12:13
Σορυ ρε παιδια.....οντως τα 10 sec δεν λενε τιποτα....γι αυτο το κανω κ γω χρονια τωρα....!!

Μηπως ειναι ασκοπο ομως?....αυτο ρωτω ,για απαντησεις εμπεριστατωμενες...!

z3 2.2
15-03-10, 12:59
Μπιλακο μου αμα εσενα σε διεγειρει σεξουαλικα (sic) να το αφηνεις να σβηνουν ολα τα λαμπακια και μετα να βαζεις μπρος καλα κανεις!
Το θεμα ειναι οτι αμα καμια φορα βιαζεσαι και το πιστολισεις αμεσως δεν πρεπει να νιωσεις ενοχες!!!
Δε παθαινει τιποτα! :)

bimmer-corfu
15-03-10, 13:33
εγώ δεν περίμενα καθόλου ποτέ και δεν έχω τόσα χρόνια κανένα πρόβλημα με κανένα αμάξι

strof
15-03-10, 15:00
Εμένα πάλι δεν μου πάει καρδιά να το τσακμακιάσω πριν δω τα λαμπάκια να σβήνουν. Συνήθεια είναι και καμιά φορα που αναγκάζομαι να το κάνω το σκεφτομαι σε όλη την διαδρομή. Μου έχει μείνει από τα λεωφορεία και τα παλιά diesel που θέλανε πολύ περισσότερο να περιμένεις να σβήσει το κίτρινο λαμπάκι της προθέρμανσης, οπότε τα 5 sec τώρα μου φαίνονται και πολύ γρήγορα!
off topic αλλά μήπως ξέρει κανείς να μας πει γιατί τα συγχρονα diesel δεν χρειάζονται πια προθέρμανση;

fanisk
15-03-10, 15:17
Συνηθως δεν περιμενω να σβησουν τα λαμπακια, μια και εξω.

Dimzan
15-03-10, 15:24
αναλογως τα κεφια. Μια περιμενω μια οχι. Αναλογως αν βιαζομαι (και οταν βιαζομαι με σωζουν τα 5 δευτερα χαχα )

Το σιγουρο ειναι οτι ο εγκεφαλος κανει τσεκ σε ζωτικες λειτουργιες του κινητηρα εκεινα τα δευτερολεπτα. Βεβαια μην τρελαθουμε, τα ηλεκτρονικα κανουν τσεκ σε μιλιδευτερολεπτα αρα τα 5 δευτερα ειναι υπεραρκετα ωστε να βρουν βλαβες. Αρα ειτε περιμενεις ειτε η βλαβη αν υπαρχει θα εμφανιστει.

Το θεμα με την τρομπα το χα μια απορια αλλα αφου λεει και ο ζ3 οτι ηδη κρατιεται πιεση το κυκλωμα(και λογικο ειναι) δεν εχω θεμα.

Αλλωστε και 2 μερες να χεις να το βαλεις μπρος αν το αμαξι δεν εχει γενικοτερα προβλημα παιρνει αμεσως και χωρις να περιμενεις.

z3 2.2
15-03-10, 15:30
off topic αλλά μήπως ξέρει κανείς να μας πει γιατί τα συγχρονα diesel δεν χρειάζονται πια προθέρμανση;
χρειαζονται και την κανουν απλα τα glowplugs (προθερμανσεις) ειναι πιο συγχρονης τεχνολογιας και το εγγεφαλακι (πλεον) που τα τροφοδοτει ειναι πιο γρηγορο και πιο εξυπνο.

strof
15-03-10, 15:35
χρειαζονται και την κανουν απλα τα glowplugs (προθερμανσεις) ειναι πιο συγχρονης τεχνολογιας και το εγγεφαλακι (πλεον) που τα τροφοδοτει ειναι πιο γρηγορο και πιο εξυπνο.

Τώρα που το λες... μήπως αυτή την δουλειά την κάνει από την ώρα που ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο;; γιατί από την ώρα που θα πατησω το κουμπί του ξεκλειδώματος (χωρίς καν να έχω μπει μέσα) ακούγονται από τον κινητήρα διάφοροι 'ηλεκτρονικοί θόρυβοι'.

z3 2.2
15-03-10, 16:06
μμμμμ τι να σου πω,δεν ξερω.
Ειναι πολυ πιθανο παντως.
Αν σκεφτεις οτι σε ολο το group VAG με το που ανοιγεις την πορτα του οδηγου πρεσαρει η τρομπα βενζινης για 2-3 δευτερολεπτα,γιατι να μην κανει προθερμανση και το bmw λοιπον!

Christos 330
15-03-10, 16:32
Ποτε μου δεν σκεφτηκα η μου ειπαν κατι τετοιο...

Μονο στα φορτηγακια μας κανω προθερμανση γιατι αργουν να παρουν μπροστα . . .

nautilos
15-03-10, 21:42
Περιμένω να σβήσουν χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Απλά έτσι μου βγαίνει!:original:

bill_m3
15-03-10, 21:47
Εμένα πάλι δεν μου πάει καρδιά να το τσακμακιάσω πριν δω τα λαμπάκια να σβήνουν. Συνήθεια είναι και καμιά φορα που αναγκάζομαι να το κάνω το σκεφτομαι σε όλη την διαδρομή. Μου έχει μείνει από τα λεωφορεία και τα παλιά diesel που θέλανε πολύ περισσότερο να περιμένεις να σβήσει το κίτρινο λαμπάκι της προθέρμανσης, οπότε τα 5 sec τώρα μου φαίνονται και πολύ γρήγορα!
off topic αλλά μήπως ξέρει κανείς να μας πει γιατί τα συγχρονα diesel δεν χρειάζονται πια προθέρμανση;

Έτσι παθαίνω και εγώ!!

Αλλά απ΄οτι φαίνεται δεν πρέπει χχεχεχε