PDA

Επιστροφή στο Forum : 25η Μαρτίου



Cobalt
02-03-13, 18:22
Σκεφτόμουνα να κάνω μια εκδρομούλα για 3ημερο κατα πάσα πιθανότητα για πελλοπόνησο.

έχω μπερδευτεί πολύ για το που θα μπορούσα να πάω και τι να δω για 3 μέρες.
σκεφτόμουνα Στούπα, οίτυλο ή ακόμα πιο κάτω αλλά δεν ξέρω αν οι αποστάσεις είναι τέτοιες για να γυρίσω γενικά τη Μάνη, Γύθειο κλπ...

τι παίζει απο ώρα? Αν φύγω παρασκευή απόγευμα θα φτάσω ξημερώματα? :hystericalbs1:

επίσης η εποχή είναι καλή ή θα θυσιάσω τον προορισμό γιατί θα ήταν καλύτερα να πάω καλοκαίρι?

απο μαγαζιά για φαγητό θα είναι ανοιχτά?

ακούω προτάσεις απο όσους γνωρίζουν...

Υ.Γ. Δεκτές και άλλες προτάσεις, πλην Πηλίου που έχω πάει και ξέρω...

VanVIC
02-03-13, 18:27
Ωραία εκδρομή !
Αν φτάσεις εκεί κάτω, στο Λιμένι, δίπλα στο Οίτυλο (όχι μακριά απο Στούπα) πήγαινε στην ταβέρνα του Τάκη, θα με θυμηθείς...

https://4.bp.blogspot.com/_VNl1_Sqz6RQ/TMLvVSK9vtI/AAAAAAAAA1E/M4WvyUh4Hsg/s1600/6862527.jpg

Nino
02-03-13, 18:28
τριημερο για να γυρισεις και μεσσηνιακη και λακωνικη μανη δεν νομιζω οτι φτανει!!
Γνωμη μου καλυτερα καλοκαιρι και με μεγαλυτερη ανεση ημερων.

Cobalt
02-03-13, 19:30
τριημερο για να γυρισεις και μεσσηνιακη και λακωνικη μανη δεν νομιζω οτι φτανει!!
Γνωμη μου καλυτερα καλοκαιρι και με μεγαλυτερη ανεση ημερων.

γιαυτό ρώτησα.... ουσιαστικά 2 μέρες θα έχω καθαρές. Σάββατο και Κυριακή.
Παρασκευή φεύγω και Δευτέρα επιστρέφω.

μήπως να πάω αλλού? πού?

hades7
02-03-13, 19:37
Βαγγέλη αυτή δεν ειναι η ταβέρνα του Τάκη που ποσταρες εκτός να ήταν τυχαία η φωτο που ειναι βέβαια απο άλλη ταβέρνα στο οιτυλο.ωραιο κατάλυμα ειναι το Porto mani suites sστο γερολιμενα και το κυριμαι βέβαια. Τέτοιο καιρό όμως δεν θα χει τίποτα

VanVIC
02-03-13, 19:44
Βαγγέλη αυτή δεν ειναι η ταβέρνα του Τάκη που ποσταρες εκτός να ήταν τυχαία η φωτο που ειναι βέβαια απο άλλη ταβέρνα στο οιτυλο.ωραιο κατάλυμα ειναι το Porto mani suites sστο γερολιμενα και το κυριμαι βέβαια. Τέτοιο καιρό όμως δεν θα χει τίποτα


Αρη η photo είναι σωστή, στου Τάκη είναι, δες και 2 διαφορετικές λήψεις:

https://www.4ty.gr/content/merchants/photos/23319-TABERNES-TAKIS---ESTIATORIO-TABERNA---AREOPOLI-LAKONIA---KALAPOTHAKIS-PANAGIOTIS-limeni2.jpg

https://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/1636932.jpg

Εκτός αν εννοείς άλλη ταβέρνα με το ιδιο όνομα, εγώ αναφέρομαι στο Λιμένι.

hades7
02-03-13, 19:47
Την ίδια λέμε δεν ειναι όμως αυτή της φωτο τεσπα δεν ειναι το θέμα μας τώρα ποιος ειναι σωστός λίγη σημασία εχει

VanVIC
02-03-13, 19:50
Την ίδια λέμε δεν ειναι όμως αυτή της φωτο τεσπα δεν ειναι το θέμα μας τώρα ποιος ειναι σωστός λίγη σημασία εχει

Μην επιμένεις Αρη, ψάξτο και στο google και δές:

https://www.google.gr/search?q=%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B 1+%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82+%CE%BB%CE%B9%CE%B C%CE%AD%CE%BD%CE%B9&hl=el&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=i0kyUbHWKaq50QXa7IHICA&ved=0CD4QsAQ&biw=1440&bih=761

hades7
02-03-13, 19:55
Λοιπόν έχεις δίκιο τώρα άμα σου πω οτι έχω φάει εκεί δεν θα με πιστεύεις και με το δίκιο σου

Bazil Van Sinner
02-03-13, 20:10
Που ειναι η αφετηρια σου?

Cobalt
02-03-13, 23:04
Που ειναι η αφετηρια σου?

Αθήνα

Bazil Van Sinner
02-03-13, 23:09
Θα προτεινα κατι τελειως αντιθετα.


https://www.gokastoria.gr/kastoria_go/_files/photogallery/8fb77_kastoria___.jpg

deepBLUE
02-03-13, 23:39
Αρη η photo είναι σωστή, στου Τάκη είναι, δες και 2 διαφορετικές λήψεις:

https://www.4ty.gr/content/merchants/photos/23319-TABERNES-TAKIS---ESTIATORIO-TABERNA---AREOPOLI-LAKONIA---KALAPOTHAKIS-PANAGIOTIS-limeni2.jpg

https://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/1636932.jpg

Εκτός αν εννοείς άλλη ταβέρνα με το ιδιο όνομα, εγώ αναφέρομαι στο Λιμένι.

Αν πας στη Μανη στον Οιτιλο μπορείς να μείνεις σε ένα ξενοδοχείο που εχει απίθανη θέα και φοβερο σπα !!
Πέτρα και φως (https://www.petrakaifos.gr/new/) λέγεται .
Αν θες να χαλαρωσεις το μέρος ειναι απίθανο .
Στη συγκεκριμένη ταβερνα του ΤΑΚΗ στο (λιμενι)θα γευστεις μια απο τις ωραιότερες γαριδο η αστακομακαροναδες ever !!!
Για αξιοθέατα μπορείς ν δεις το σπήλαιο του Διρου !!!

fRagile
03-03-13, 03:46
Πριν μια βδομαδα παντως το ταβερνακι ηταν κλειστο....

Γενικα στη Μανη δεν υπηρχε ανθρωπος σε οποιο χωριουδακι και να γυρναγες !!!

Ομορφα γραγικα χωρια, καλοφτιαγμενα πετρινα σπιτια ,αλλα αδεια.

Λογικα το καλοκαιρι θα γινεται χαμος απο κοσμο.

Nino
03-03-13, 10:00
τριημερακι με αφετηρια Αθηνα κοιτας τους all time classic προορισμους:

Ναυπλιο
ορεινη κορινθια
Λουτρακι
καλαβρυτα
δελφοι-αραχωβα κλπ
χαλκιδα

Καστορια ειναι πολυ μακρια θα φας τις ωρες στο δρομο...

VanVIC
03-03-13, 10:07
τριημερακι με αφετηρια Αθηνα κοιτας τους all time classic προορισμους:

Ναυπλιο
ορεινη κορινθια
Λουτρακι
καλαβρυτα
δελφοι-αραχωβα κλπ
χαλκιδα

Καστορια ειναι πολυ μακρια θα φας τις ωρες στο δρομο...


Μπορεί να το του αρέσει πιο πολύ το ταξίδι παρά ο προορισμός, το σκέφτηκες αυτό;
Εμένα μ'αρέσει να οδηγώ έτσι, δεν υπόλογίζω τα χιλιόμετρα (βέβαια πλέον υπολογίζω τη βενζίνη...), πάντα μ'άρεσε περισσότερο το "ταξίδι".

Nino
03-03-13, 10:17
Μπορεί να το του αρέσει πιο πολύ το ταξίδι παρά ο προορισμός, το σκέφτηκες αυτό;
Εμένα μ'αρέσει να οδηγώ έτσι, δεν υπόλογίζω τα χιλιόμετρα (βέβαια πλέον υπολογίζω τη βενζίνη...), πάντα μ'άρεσε περισσότερο το "ταξίδι".

ουτε το ταξιδι ουτε ο προορισμος,αυτο που μετραει ειναι αν θα βρεις parking οταν φτασεις χαχαχαχα
βρε van στους περισσοτερους αρεσει η οδηγηση αλλα τωρα μιλαμε για μια μικρη αποδραση που θελεις να ξεσκασεις σιγουρα οχι μονος και δεν χρειαζεται να φας ολο τον χρονο στο δρομο.
Αυτο το ταξιδι (καστορια 600 χιλ plus) δεν ειναι για τριημερο που μαλιστα θα ξεκινησει απο απογευμα.
Και ειναι ενα δρομολογιο που το γνωριζω σαν τη παλαμη μου.

VanVIC
03-03-13, 10:23
ουτε το ταξιδι ουτε ο προορισμος,αυτο που μετραει ειναι αν θα βρεις parking οταν φτασεις χαχαχαχα
βρε van στους περισσοτερους αρεσει η οδηγηση αλλα τωρα μιλαμε για μια μικρη αποδραση που θελεις να ξεσκασεις σιγουρα οχι μονος και δεν χρειαζεται να φας ολο τον χρονο στο δρομο.
Αυτο το ταξιδι (καστορια 600 χιλ plus) δεν ειναι για τριημερο που μαλιστα θα ξεκινησει απο απογευμα.
Και ειναι ενα δρομολογιο που το γνωριζω σαν τη παλαμη μου.

ΟΚ, η Καστοριά ψιλοπέφτει μακριά για 2,5 μέρες.

mark e92
03-03-13, 10:24
Εγώ προτείνω Άνω Χώρα η λίγο πιο μακριά αν θέλεις Μέτσοβο.

Cobalt
03-03-13, 11:04
Ορεινή Ναυπακτία?
Γαλαξίδι?

deepBLUE
03-03-13, 11:06
Ορεινή Ναυπακτία?
Γαλαξίδι?

Γαλαξιδι ναι Ορεινη μπα...

doctore
03-03-13, 16:01
Σκεφτόμουνα να κάνω μια εκδρομούλα για 3ημερο κατα πάσα πιθανότητα για πελλοπόνησο.

έχω μπερδευτεί πολύ για το που θα μπορούσα να πάω και τι να δω για 3 μέρες.
σκεφτόμουνα Στούπα, οίτυλο ή ακόμα πιο κάτω αλλά δεν ξέρω αν οι αποστάσεις είναι τέτοιες για να γυρίσω γενικά τη Μάνη, Γύθειο κλπ...

τι παίζει απο ώρα? Αν φύγω παρασκευή απόγευμα θα φτάσω ξημερώματα? :hystericalbs1:

επίσης η εποχή είναι καλή ή θα θυσιάσω τον προορισμό γιατί θα ήταν καλύτερα να πάω καλοκαίρι?

απο μαγαζιά για φαγητό θα είναι ανοιχτά?

ακούω προτάσεις απο όσους γνωρίζουν...

Υ.Γ. Δεκτές και άλλες προτάσεις, πλην Πηλίου που έχω πάει και ξέρω...

Aθήνα - Γύθειο υπολόγισε 2,5 ώρες...αν είναι βράδυ 3.
Λιμένι Οίτυλο + μισή ώρα.

Ptboul
04-03-13, 09:08
Μονεμβασιά;; Δεν είδες τι ωραία που πέρασε ο Ντίνος; (βλ. φωτό της ημέρας).

ή σε κανα νησάκι εδώ κοντά. (Σύρος; ♥♥♥ )

Cobalt
04-03-13, 09:14
Μονεμβασιά;; Δεν είδες τι ωραία που πέρασε ο Ντίνος; (βλ. φωτό της ημέρας).

ή σε κανα νησάκι εδώ κοντά. (Σύρος; ♥♥♥ )

απο εσένα ειδικά περίμενα ΕΙΔΙΚΕΣ πληροφορίες για πελλοπόνησο :th_Laie_67-1:

νησάκια αυτή την εποχή θα είναι ερημιά φαντάζομαι... πλην της Υδρας όπου θα γίνεται χαμός

Μονεμβασιά πόση ώρα θέλω?

hades7
04-03-13, 09:21
μονεμβασια θα ναι νεκρα δεν πας μια ελατη περτουλι που το σινδυαζεις και με λιμνη πλαστηρα

Cobalt
04-03-13, 09:22
μονεμβασια θα ναι νεκρα δεν πας μια ελατη περτουλι που το σινδυαζεις και με λιμνη πλαστηρα

έχω πάει...

Ελατοχώρι Πιερίας τι παίζει?

hades7
04-03-13, 09:25
ενταξει καλα ειναι οχι τιποτα το φοβερο ομως μπορεις να το σινδυασεις με παλαιο παντελεημονα καλο φαι εχει ομως ζαρκαδι και τετοια

Ptboul
04-03-13, 09:26
Με το καρμπόν κ χωρίς τα παιδιά, αν φύγεις Παρασκευή απόγευμα από την δουλεία κ σε περιμένει η γυναίκα Πλακεντίας, μπεις κατευθείαν Αττική, σε 3 ώρες max είσαι στον βράχο. ♥

NickM3CS
04-03-13, 09:45
φιλε μου εγω θα σου προτεινα να πασ Βυτινα. ειναι πολυ κοντα στην αθηνα το πολυ σε 2 ωρες θα εισαι εκει και εχει παρα πολυ ωραια διαδρομη. βυτινα ειναι και κομβοσ. μπορεις να μεινεις βυτινα ..εχω να σου προτεινω που αν θελεις ..και απο εκει μπορεισ να κανεισ εξορμησεις σε διαφορα χωρια που ειναι πολυ ομορφα και σχετικα κοντα. Δημητσανα για καφε ..στεμνιτσα για φαγητο ... λαγκαδια.. ειναι ολα πολυ ομορφα ... εχει και ενα μικρο χιονοδρομικο στην βυτινα (μαιναλος) δεν ξερω ομως αν θα εχει χιονια ...
αν το αποφασισεις θα σου προτεινω και μαγαζια για πολυ καλο φαγητο με καλες τιμες.

ntinos
04-03-13, 12:04
Με το καρμπόν κ χωρίς τα παιδιά, αν φύγεις Παρασκευή απόγευμα από την δουλεία κ σε περιμένει η γυναίκα Πλακεντίας, μπεις κατευθείαν Αττική, σε 3 ώρες max είσαι στον βράχο. ♥

Με τιποτα

Ptboul
04-03-13, 12:05
Με τιποτα

:shok: από Σπάρτη πόσο έκανες;

ntinos
04-03-13, 12:10
:shok: από Σπάρτη πόσο έκανες;

Μαζι με το μπλοκο που ειχαν οι αγροτες 20km πριν την Τριπολιτσα ?

Το χειροτερο (για εμενα) κομματι ειναι εκεινα τα παλιο 15-20 χ,π μετα την Σπαρτη...
Δεν τρεχεις, Δεν προσπερνας

Ptboul
04-03-13, 12:11
Μαζι με το μπλοκο που ειχαν οι αγροτες 20km πριν την Τριπολιτσα ?

Το χειροτερο (για εμενα) κομματι ειναι εκεινα τα παλιο 15-20 χ,π μετα την Σπαρτη...
Δεν τρεχεις, Δεν προσπερνας

Για το καρμπόν δεν υπάρχουν μπλόκα.

Ακόμα δεν το έχουν βελτιώσει;

Πόσο έκανες εν τέΛη;

ntinos
04-03-13, 12:13
:shok: από Σπάρτη πόσο έκανες;

Συνολικα 4+ ωρες, (αφαιροντας ενα 45λεπτο που καθηστερησα λογω μπλοκου).

Σιγουλια - σιγουλια μεχρι Τριπολη (για 20km) λογο πολλης κινησης λογω του μπλοκου

40 λεπτα Αρτεμισιο - Ελευσινα :whistle:


Εφυγα 12:30, 17:30 επλενα τον ασσο


Edit: λες να "βγαινει" σε τρεις ωρες τελικα?? χμμμ

Cobalt
04-03-13, 12:16
Συνολικα 4+ ωρες, (αφαιροντας ενα 45λεπτο που καθηστερησα λογω μπλοκου).

Σιγουλια - σιγουλια μεχρι Τριπολη (για 20km) λογο πολλης κινησης λογω του μπλοκου

40 λεπτα Αρτεμισιο - Ελευσινα :whistle:


Εφυγα 12:30, 17:30 επλενα τον ασσο

και εγώ δεν μπορώ να φανταστώ οτι είναι λιγότερο...

Ptboul
04-03-13, 12:19
Θα με μουρλάΝς!

Κάνω αυτή την διαδρομή από το '87..

Δεν κάνω Αθήνα/Θεσσ/νικη σε 2 ώρες αλλά Αθήνα - Μονεμβασιά είτε με σάΝΝυ 1.3 είτε με πενφέ, είναι πάντα 3 ώρες._

Cobalt
04-03-13, 12:22
Θα με μουρλάΝς!

Κάνω αυτή την διαδρομή από το '87..

Δεν κάνω Αθήνα/Θεσσ/νικη σε 2 ώρες αλλά Αθήνα - Μονεμβασιά είτε με σάΝΝυ 1.3 είτε με πενφέ, είναι πάντα 3 ώρες._

αν είναι έτσι τότε Αθήνα - Βυτίνα πόσο είναι? 1 ώρα?

Ptboul
04-03-13, 12:24
αν είναι έτσι τότε Αθήνα - Βυτίνα πόσο είναι? 1 ώρα?

2.15' (άλλη μορφολογία εδάφους)

ntinos
04-03-13, 12:26
Θα με μουρλάΝς!

Κάνω αυτή την διαδρομή από το '87..

Δεν κάνω Αθήνα/Θεσσ/νικη σε 2 ώρες αλλά Αθήνα - Μονεμβασιά είτε με σάΝΝυ 1.3 είτε με πενφέ, είναι πάντα 3 ώρες._

Οταν λες "Αθηνα", ποιο σημειο λες σαν αφετηρια ?

Ptboul
04-03-13, 12:27
Χαλάνδρι, με το που μπαίνω Αττική.

ntinos
04-03-13, 12:30
αν είναι έτσι τότε Αθήνα - Βυτίνα πόσο είναι? 1 ώρα?


2.15' (άλλη μορφολογία εδάφους)

ΑΠο την διασταυρωση (μετα τα διοδια, πριν την Τριπολη μεχρι Βυτινα) ειναι 30 αν πηγαινεις σβελτα.

Αρα 1 ωρα και 45 λεπτα Αθηνα - Τριπολη. Possible...

Ptboul
04-03-13, 12:35
ΑΠο την διασταυρωση (μετα τα διοδια, πριν την Τριπολη μεχρι Βυτινα) ειναι 30 αν πηγαινεις σβελτα.

Αρα 1 ωρα και 45 λεπτα Αθηνα - Τριπολη. Possible...

Εγώ το κάνω: Αθήνα - ΤριποΛη 1.30'
ΤρίποΛη - Βιτύνα 45'

Σύνολο: 2.15'

Για πες στον Πετράν, εσάς σας άρεσε το οδοιπορικό στην Μαλβαζία να κάνει το ίδιο?

ntinos
04-03-13, 12:42
Εγώ το κάνω: Αθήνα - ΤριποΛη 1.30'
ΤρίποΛη - Βιτύνα 45'

Σύνολο: 2.15'

Για πες στον Πετράν, εσάς σας άρεσε το οδοιπορικό στην Μαλβαζία να κάνει το ίδιο?

Για 3 ημερες ειναι οριακα. (πολλες)
Η εποχη ειναι τετοια που δεν εχεις επιλογες (πχ να πας για ενα μπανιο στη Θαλασσα. Λεμε τωρα... Μια βολτα στην Ελαφονησσο
Κοντινες διαδρομες, δεν ανακαλυψα, μαλλον δεν υπαρχουν
Σεχ, φαγητο, υπνος, καφεδακια, ποτακια και ολα αυτα σε μια ακτινα 300 μετρων.
Εμενα που αρεσε.
Γενικως (αυτη την περιοδο) νέκρα. Βεβαια ισως το τριημερο να εχει πολυ κοσμο. Δεν ξερω.

Αν θα ξαναπηγαινα ?
Ναι, αλλα οχι στο καπακι.

Η επομενη εκδρομη μου (αν τα καταφερω εντος του Μαρτη) ειναι εδω:
https://www.tsagarada-villa.com/

Δεν το προτεινα στον Πετρο, ειπε οτι δεν θελει Πηλιο