PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ3 1.8 σε 2.8



zografias
01-03-13, 03:20
Σκέφτομαι για μετατροπή του Ζ3 1.8 8V σε 2.8... :warriorsmiley:
Για μηχανικά δεν ρωτάω γιατί έχει ξαναγίνει συζήτηση... και θα γίνει πιο μετά αν είναι..!
Θέλω πρώτα να παίξω με το εξωτερικό! Χρειάζομαι:
1. Προφυλακτήρα εμπρός Μ
2. Προφυλακτήρα πίσω 2.8l ή Μ
3. Μασπιέδες
4. Φτερά πίσω
5. Πίσω θόλους
6. Αν μπει προφ Μ θέλει και το πορτ παγκαζ του
7. Ζάντες 17'' Μ

Ερωτήσεις:
1. Χρειάζεται τίποτα άλλο? Οι προφυλακτήρες θέλουν άλλες βάσεις ή κάτι τέτοιο?
2. Που μπορώ να βρω τέτοια πράγματα φθηνά?
3. Πόσο πάει το μαλλί άραγε???

deepBLUE
01-03-13, 09:05
Αφου φτανεις μεχρι εκει γιατι δε βαζεις 3.0 ?

Stunt Mike
01-03-13, 09:06
Καλυτερα θα'ταν να μας ελεγες ποσα εχεις σκοπο να ριξεις για ενα τετοιο project και μετα να σου πουμε τι θα χρειαστεις....Σιγουρα συμφερει να παρεις ενα αλλο Ζ3 ετοιμο...

VanVIC
01-03-13, 09:34
Αφου φτανεις μεχρι εκει γιατι δε βαζεις 3.0 ?

Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54.
Προφανώς έχει ρωτήσει και ξέρει γιάυτό γράφει για 2.8 (σειρά Μ52).

VanVIC
01-03-13, 09:38
Σκέφτομαι για μετατροπή του Ζ3 1.8 8V σε 2.8... :warriorsmiley:
Για μηχανικά δεν ρωτάω γιατί έχει ξαναγίνει συζήτηση... και θα γίνει πιο μετά αν είναι..!
Θέλω πρώτα να παίξω με το εξωτερικό! Χρειάζομαι:
1. Προφυλακτήρα εμπρός Μ
2. Προφυλακτήρα πίσω 2.8l ή Μ
3. Μασπιέδες
4. Φτερά πίσω
5. Πίσω θόλους
6. Αν μπει προφ Μ θέλει και το πορτ παγκαζ του
7. Ζάντες 17'' Μ

Ερωτήσεις:
1. Χρειάζεται τίποτα άλλο? Οι προφυλακτήρες θέλουν άλλες βάσεις ή κάτι τέτοιο?
2. Που μπορώ να βρω τέτοια πράγματα φθηνά?
3. Πόσο πάει το μαλλί άραγε???

Για τα ανταλλακτικά μτχ δε νομίζω να καταφέρεις να τα μαζέψεις με λιγότερα απο 1300-1500 ευρώ. Αναφέρομαι μόνο στην εξωτερική εμφάνιση. Τα καθίσματα τα Μ λές να μήν τ θελήσεις;

VanVIC
01-03-13, 09:50
Σχετικά με το πού μπορούν να αναζητηθούν τέτοια ανταλλακτικά, εγώ έχω βρεί στους κάτωθι:
- Παπαδόπουλος ΑΕ στη Θεσσαλονίκη
- Αντώνης & Υιος στο Αιγάλεω
- https://www.fabdirect.com/ στην Αγγλία.

Επίσης να ξέρεις οτι ο πίσω προφυλακτήρας του Μ έχει οπές για 2 διπλές εξατμίσεις (ένα καζάνι αριστερά και ένα δεξιά). Αν πάς σε τέτοια λύση, χρειάζεσαι και πίσω πάτωμα απο Μ (η μπαταρία μετακομίζει στη μέση).
Πάντως μπορείς να βάλεις και τον φαρδύ προφυλακτήρα του Μ-pack (ναί χρειάζονται άλλες βάσεις).

Ptboul
01-03-13, 09:55
Βαγγέλη το link της Αγγλίας δεν ανοίγει.

Leonidas_E39
01-03-13, 09:56
https://www.fabdirect.com/ αυτο ειναι το σωστό.

120ie87
01-03-13, 10:21
Τον αντωνη τον εχουμε απο κοντα και τσεκαρουμε καλα αν τελικα το εχει αυτο που μας λεει οτι εχει με σιγουρια, τσεκαρουμε τι μας δινει τελικα και σε τι κατασταση ειναι.

zografias
01-03-13, 20:52
Σχετικά με το πού μπορούν να αναζητηθούν τέτοια ανταλλακτικά, εγώ έχω βρεί στους κάτωθι:
- Παπαδόπουλος ΑΕ στη Θεσσαλονίκη
- Αντώνης & Υιος στο Αιγάλεω
- https://www.fabdirect.com/ στην Αγγλία.

Επίσης να ξέρεις οτι ο πίσω προφυλακτήρας του Μ έχει οπές για 2 διπλές εξατμίσεις (ένα καζάνι αριστερά και ένα δεξιά). Αν πάς σε τέτοια λύση, χρειάζεσαι και πίσω πάτωμα απο Μ (η μπαταρία μετακομίζει στη μέση).
Πάντως μπορείς να βάλεις και τον φαρδύ προφυλακτήρα του Μ-pack (ναί χρειάζονται άλλες βάσεις).

Το γνωρίζω για τον Μ... Γι' αυτό προτιμάω τον απλό φουσκωτό από 2.8...
Άλλες βάσεις?? Δεν είναι με τον προφυλακτήρα μαζί? Που τις βρίσκω?

zografias
01-03-13, 20:52
Για τα ανταλλακτικά μτχ δε νομίζω να καταφέρεις να τα μαζέψεις με λιγότερα απο 1300-1500 ευρώ. Αναφέρομαι μόνο στην εξωτερική εμφάνιση. Τα καθίσματα τα Μ λές να μήν τ θελήσεις;

Πάντα τα ήθελα... Αλλά πιο μετά και αν..!

zografias
01-03-13, 20:58
Καλυτερα θα'ταν να μας ελεγες ποσα εχεις σκοπο να ριξεις για ενα τετοιο project και μετα να σου πουμε τι θα χρειαστεις....Σιγουρα συμφερει να παρεις ενα αλλο Ζ3 ετοιμο...

Σωστό σαν σκέψη, αλλά!
1. Τα ανταλλακτικά θα τα μαζέψω σιγά σιγά, δεν θα το φτιάξω σε μια μέρα όλο..
2. Στο car τουλάχιστον, δεν βρήκα Ζ3 φουσκωτό (μόνο Μ τα οποία 15+ και είναι και ιεροσυλία να τα ξυλώσεις...)
3. Για το μοτέρ...είμαι ακόμα σε σκέψεις... Υπερτροφοδότηση στο δικό μου ή σε κανένα is για να είναι νόμιμο και δηλωμένο ή 6κύλινδρο στη ζούλα...?

zografias
01-03-13, 21:00
Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54.
Προφανώς έχει ρωτήσει και ξέρει γιάυτό γράφει για 2.8 (σειρά Μ52).

Πολύ σωστός! thumb
Μέχρι τα 2.8 παίζει σχετικά φτηνή μετατροπή! μετά πας στο Μ που ξεφεύγεις..

zografias
01-03-13, 21:03
Επίσης... ο τύπος στην Αγγλία νομίζω ότι βολεύει, αλλά αν παω εδώ Ελλάδα σε ανακυκλώσεις δεν θα μου δώσουν???

Kostas Maras
01-03-13, 21:30
Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54.
Προφανώς έχει ρωτήσει και ξέρει γιάυτό γράφει για 2.8 (σειρά Μ52).

Ολα μπορουν να γίνουν......εδω σε εμενα e36 compact δουλευει μια χαρα κανενα χωρις προβλημα ο m54b30.

NikoZ3
01-03-13, 22:59
Το γνωρίζω για τον Μ... Γι' αυτό προτιμάω τον απλό φουσκωτό από 2.8...
Άλλες βάσεις?? Δεν είναι με τον προφυλακτήρα μαζί? Που τις βρίσκω?

Του 2,8 να βαλεις γιατι αυτος του Μ εκτος του πορτ μπαγκαζ το εξοδο θα εχεις και τη δευτερη μπουκα η' καζανι να προσθεσεις, μπλεξιμο και τσαμπα λεφτα ...

Ελλαδα για φτερα αστο καλυτερα μην παιδευεσαι ασκοπα ... γιατι και δυσκολο να βρεις και ζητανε τη μανα τους και τον πατερα τους οι δικοι μας !!!

Απο το αγιο και σωτηριο ebay να ψαξεις να τα φερεις και κοστος αν εχεις υπομονη γυρω στα 500 κατοσταρικα (τοσο μου κοστισαν εμενα) αλλιως αν δεν εχεις μεχρι και 1000 ευρω, παραπανω σε πιασανε κοροιδο.

Ομως .... αν βαλεις ολα αυτα, πρεπει να βαλεις και τα μακρυτερα ψαλιδια/ημιαξονια (δεν ειναι ακριβα) αλλιως το αμαξι θα δειχνει το μαυρο του το χαλι ! Ουτε αποστατες δεν θα το σωζουν. :thumbsdown:

2 μαρσπιεδες απο οποιοδηποτε facelift χρειαζεσαι, 2 πλαστικους θολους (κι αυτοι απο facelift) 2 φουσκωμενα φτερα 2,8 η' Μ και τον πισω προφυλακτηρα του 2,8 και τιποτα αλλο.
Ουτε βασεις ουτε τιποτα.

Το εχω ξαναγραψει καπου, ο 2,8 με το μονο βανος αν του βαλεις την εισαγωγη απο Μ50 (μονο και τιποτ' αλλο) παει κοπιες με τον 3λιτρο. Γενικα τα μονοβανα και καλυτερα πανε και πιο εξελιξιμα ειναι σε σχεση με τα διβανα. Τσεκαρισμενο ...

zografias
03-03-13, 02:59
Ομως .... αν βαλεις ολα αυτα, πρεπει να βαλεις και τα μακρυτερα ψαλιδια/ημιαξονια (δεν ειναι ακριβα) αλλιως το αμαξι θα δειχνει το μαυρο του το χαλι ! Ουτε αποστατες δεν θα το σωζουν. :thumbsdown:

2 μαρσπιεδες απο οποιοδηποτε facelift χρειαζεσαι, 2 πλαστικους θολους (κι αυτοι απο facelift) 2 φουσκωμενα φτερα 2,8 η' Μ και τον πισω προφυλακτηρα του 2,8 και τιποτα αλλο.
Ουτε βασεις ουτε τιποτα.

Για τα ψαλίδια τι τιμές παίζουν?? Με τις Μ ζάντες και αποστάτες δεν σώζεται προσωρινά??
Ταιριάζουν του facelift με του 2.8? Έτσι έχεις παίξει μπάλα εσύ?
:thnx:

Nickolas_s2k
03-03-13, 09:18
κουβεντα να γινεται κανουμε τωρα..Για να μιλησουμε σοβαρα αυτα που θελει να κανει στοιχιζουν και στοιχιζουν πολυ απο την αποψη οτι ειναι δυσευρετα! και απο ελλαδα το ξεχναει για το 90% των πραγματων! οποτε μενει ως εχει η ξεκιναει σιγα σιγα και σε καμια 5ετια το ξανασυζηταμε..δυστηχως ζουμε στην ελλαδα και πραγματα απο ζ3μ και φτηνα δεν θα βρεις ΠΟΤΕ..βασικα δεν θα βρεις ΚΑΝ.. μετα θες και ψαλιδια, ημιαξονια, καθισματα, κονσολες κλπ κλπ που τελειωμο (σε ευρω!!) δεν εχουν, εκτος και αν θες να δωσεις τοσα λεφτα για να κανεις μισες δουλειες και στο τελος να βγει και σαν καρναβαλι!! Παρολα αυτα αν εχεις χρηματα προχωρα ανεπιφυλαχτα!! Απο την αλλη ομως αν εχεις χρηματα προχωρα για κανα ζ3μ μετατροπη..πιο φθηνα θα σου στοιχισει!

VanVIC
03-03-13, 09:39
κουβεντα να γινεται κανουμε τωρα..Για να μιλησουμε σοβαρα αυτα που θελει να κανει στοιχιζουν και στοιχιζουν πολυ απο την αποψη οτι ειναι δυσευρετα! και απο ελλαδα το ξεχναει για το 90% των πραγματων! οποτε μενει ως εχει η ξεκιναει σιγα σιγα και σε καμια 5ετια το ξανασυζηταμε..δυστηχως ζουμε στην ελλαδα και πραγματα απο ζ3μ και φτηνα δεν θα βρεις ΠΟΤΕ..βασικα δεν θα βρεις ΚΑΝ.. μετα θες και ψαλιδια, ημιαξονια, καθισματα, κονσολες κλπ κλπ που τελειωμο (σε ευρω!!) δεν εχουν, εκτος και αν θες να δωσεις τοσα λεφτα για να κανεις μισες δουλειες και στο τελος να βγει και σαν καρναβαλι!! Παρολα αυτα αν εχεις χρηματα προχωρα ανεπιφυλαχτα!! Απο την αλλη ομως αν εχεις χρηματα προχωρα για κανα ζ3μ μετατροπη..πιο φθηνα θα σου στοιχισει!

Νίκο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σ'αυτά που γράφεις.
Αν όμως ο άνθρωπος θέλει να το κρατήσει το Ζ3 για χρόνια πολλά, ίσως να έχει "όραμα" για το αμάξι αυτό κι αν έχεις όραμα, και σιγά-σιγά, λίγο-λίγο μπορεί να το φτάσει εκεί που σκέφτεται.

Προσωπικά, απο το 2003 που το αγοράσαμε το δικό μας, έχω φτιάξει ένα σωρό πράγματα και ακόμα ονειρευομαι κι άλλα (ασχέτως αν το έχω σε "χειμερία νάρκη"). Μου πήρε χρόνο πολύ και το ψάξιμο και η υλοποίηση (ασε το χρήμα...). Βέβαια εγώ ήξερα απ'την αρχή οτι το συγκεκριμένο Ζ3
θέλαμε να το κρατήσουμε, ήταν και άλλες εποχές, τότε που τα μπαξίματα μπορούσαμε να τα βαφτίζουμε και "επενδύσεις"...

Η "παγίδα" σε τέτοια "ταξίδια" είναι οτι όταν ξεκινάς δεν μπορείς να φανταστείς τελικά πόσο θα σου κοστίσει. Πληρώνεις λίγο-λίγο και σε βάθος χρόνου δεν καταλαβαίνεις. Οταν όμως κάνεις λογαριασμό... προσπαθείς να μην το σκέφτεσαι γιατί -σίγουρα- λογική δεν έχει.
Με τα χρήματα που έχω πληρώσει για το Ζ3, ευκολα θα είχα το Ζ8 (ιδανικά αυτό θα ήθελα στο garage μου for a lifetime)

Πάντως τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο, καλά κάνει και ρωτάει, πρώτα θα ενημερωθεί μετά θα το "ζυγίσει" και θα κρίνει.

Nickolas_s2k
03-03-13, 09:50
Βαγγελη δεν χρειαζεται να συμπληρωσω κατι σε αυτα που λες μιας και με καλυπτουν πληρως ! Αν ειδες ακριβως αυτο ειπα στον Ακη ''οποτε μενει ως εχει η ξεκιναει σιγα σιγα και σε καμια 5ετια το ξανασυζηταμε..'' θελωντας με αυτο τον τροπο να δειξω οτι αυτο που εχει στο μυαλο του να κανει δεν γινεται αμεσα και μονομιας που λεμε..αλλα θελει χρονο και πολυ ψαξιμο (το χρημα εννοειται)..Με μια και μοναδικη διαφορα.
Εσυ ειχες εξ'αρχης στο μυαλο σου τι ηθελες να κανεις και ειχες και το background να το υλοποιησεις!! Εστω και σε εκεινες τις εποχες ειχες τη ''μουρλια'' και εβαζες το χερι βαθεια στην τσεπη διχως να το πολυσκεφτεσαι.. Επειδη ομως ο zografias δεν ξερει ακριβως τι χρειαζεται, ουτε εχει γνωση ποσο κοστιζουν και που θα τα βρει (με κυριοτερο ολων το ΑΝ θα τα βρει και ΠΟΣΟ θα τα βρει) καλα κανει και ρωταει το παιδι για να μαθει! Ε για αυτο λοιπον και εγω τον προετοιμαζω πως αν ειναι ετοιμος να βαλει βαθεια το χερι στη τσεπη εστω και σε βαθος χρονου για να υλοποιησει το ονειρο του..τοτε να προχωρησει! αλλιως ας μεινει ως εχει!

VanVIC
03-03-13, 10:03
... τον προετοιμαζω πως αν ειναι ετοιμος να βαλει βαθεια το χερι στη τσεπη εστω και σε βαθος χρονου για να υλοποιησει το ονειρο του..τοτε να προχωρησει! αλλιως ας μεινει ως εχει!


Πάντως προσωπικά, στις μέρες μας, αν αποφάσιζα να δαπανίσω χρήματα για Ζ3 τέτοιας μορφής (όπως περιγράφει ο zografias), θα πουλούσα το Ζ3 του, θα αγόραζα π.χ. αυτό:https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3364427/ και επιδή θα ήθελα να είμαι και νομότυπος, θα κατέβαζα το μοτέρ το Μ (θα το κρατούσα μπας και αλλάξουν κάποια στιγμή τα πράγματα) και θα έβαζα ένα 1800-1900. Η διαδικασία αυτή, στις μέρες μας, θα του κοστίσει λιγότερο απ'αυτό που έχει τώρα στο μυαλό του, άσε που μέσα σε 10-15 μέρες θα έχει το τελικό αποτέλεσμα που σκέφτεται.


Υ.Γ.: Ασχετο αλλά κούκλα το έχεις κάνεις το δικό σου Νίκο, Μπράβο για το μεράκι σου και την υπομονή σου.

gnx
03-03-13, 10:11
Η τιμή του όμως για γέλια!

Φίλος μου πούλησε γνησιο Ζ3Μ του 2000 με 40000 χλμ σε έμπορο για εξαγωγή 10 χιλιάρικα. Πριν από κάνα τετράμηνο πουλιόταν γνήσιο αμερικάνικο δυομισάρι στα 5 χιλιάρικα.

deepBLUE
03-03-13, 10:14
Πραγματι η τιμη ειναι για την εποχη αλλου .
Αν ηταν να εφτανα εκει Μ3 Ε46(που και αυτα χαμηλοτεροα πωλουνται τωρα) θα αγοραζα και οχι Ζ3Μ
Περα του οτι βεβαια δηλωμενο 1.8 με μοτερ Μ και γενικα εξακυλινδρο εγκυμονει κινδυνους !!
Οσο για Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54 εγω λεω πως γινεται αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας τωρα.

gnx
03-03-13, 10:17
Τώρα δε θέλω να χαλάσω το θρεντ αλλά παίρνεις αυτό που δείχνει καινουργιο και πωλείται καιρό

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2940887/

και πετάς και ενα κομπρέσσορα

deepBLUE
03-03-13, 10:18
Τώρα δε θέλω να χαλάσω το θρεντ αλλά παίρνεις αυτό που δείχνει καινουργιο και πωλείται καιρό

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2940887/

και πετάς και ενα κομπρέσσορα

Εχει Ζ3 ηδη Γιωργο .

VanVIC
03-03-13, 10:19
...
Οσο για Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54 εγω λεω πως γινεται αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας τωρα.

Οτι γίνεται, γίνεται, άμα πληρώσεις (τα μαλλιά της κεφαλής σου)... όλα γίνονται.
Πρέπει να ξηλωθεί όλο το αυτοκίνητο και να περαστεί απ'την αρχή όλο (άλλο) ηλεκτρικό σύστημα. Δεν μπαίνει κανείς σε τέτοια διαδικασία, ούτε καν αυτοί που κάνουν μετατροπές.
Οταν έκανα την δική μου αλλαγή, μου τα είχε εξηγήσει αυτά ο Σάββας Παπαδόπουλος.

Nickolas_s2k
03-03-13, 10:19
Πάντως προσωπικά, στις μέρες μας, αν αποφάσιζα να δαπανίσω χρήματα για Ζ3 τέτοιας μορφής (όπως περιγράφει ο zografias), θα πουλούσα το Ζ3 του, θα αγόραζα π.χ. αυτό:https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3364427/ και επιδή θα ήθελα να είμαι και νομότυπος, θα κατέβαζα το μοτέρ το Μ (θα το κρατούσα μπας και αλλάξουν κάποια στιγμή τα πράγματα) και θα έβαζα ένα 1800-1900. Η διαδικασία αυτή, στις μέρες μας, θα του κοστίσει λιγότερο απ'αυτό που έχει τώρα στο μυαλό του, άσε που μέσα σε 10-15 μέρες θα έχει το τελικό αποτέλεσμα που σκέφτεται.


Υ.Γ.: Ασχετο αλλά κούκλα το έχεις κάνεις το δικό σου Νίκο, Μπράβο για το μεράκι σου και την υπομονή σου.

Aυτην ακριβως την αγγελια ειχα στο μυαλο μου Βαγγελη και ακριβως αυτη τη διαδικασια που περιγραφεις! πουλωντας και το δικο του και διαπραγματευωντας την τιμη αυτου που θα αγορασει ουσιαστικα θα ειχε αυτο που εψαχνε ακριβως!

οσο για το δικο μου..αν και οι φωτογραφιες ειναι λιγο παλιες και απο τοτε εχουν μπει καποια πραγματακια ακομα απο ζ3μ που κανουν τη διαφορα(εσυ σιγουρα καταλαβαινεις απολυτα πως νιωθω με καθε τετοιου ειδους προσθηκη διοτι εχουμε την ιδια αρρωστια) ..με κανεις και κοκκινιζω!:original:

VanVIC
03-03-13, 10:27
Η τιμή του όμως για γέλια!

Φίλος μου πούλησε γνησιο Ζ3Μ του 2000 με 40000 χλμ σε έμπορο για εξαγωγή 10 χιλιάρικα...

:shok:
Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι για γέλια ή για κλάματα.

Andri
03-03-13, 10:34
Η τιμή του όμως για γέλια!

Φίλος μου πούλησε γνησιο Ζ3Μ του 2000 με 40000 χλμ σε έμπορο για εξαγωγή 10 χιλιάρικα. Πριν από κάνα τετράμηνο πουλιόταν γνήσιο αμερικάνικο δυομισάρι στα 5 χιλιάρικα.


:shok:
Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι για γέλια ή για κλάματα.

Γιατί πιστεύεις Βαγγέλη είχε ανοίξει θρεαντ ο Γιώργος για το αν θα του πηγαίνει να το πάρει?


Υ.Γ Γιώργο σωστά δεν θυμάμαι ? Για αυτό δεν ρωτούσες τότε?

gnx
03-03-13, 10:42
Αυτό ήταν όντως Ανδρέα(?).

Τώρα κάτι με σταμάτησε και δεν προχώρησα, τέταρτο αμάξι, δεύτερο διθέσιο, έλλειψη χώρου...

Δεν θα είχε και εισφορά ρε γμτ :ranting2:

Andri
03-03-13, 10:52
Αυτό ήταν όντως Ανδρέα(?).

Τώρα κάτι με σταμάτησε και δεν προχώρησα, τέταρτο αμάξι, δεύτερο διθέσιο, έλλειψη χώρου...

Δεν θα είχε και εισφορά ρε γμτ :ranting2:

Ανδρέας, σωστά thumb

Κρίμα, αν είχες τα λεφτά να το πάρεις και δεν τα χρειαζόσουν για κάτι άλλο...
Σίγουρα θα έπιανε και πολλά περισσότερα αν αποφάσιζες να το πουλήσεις στο μέλλον...(εγώ θα το κρατούσα μια ζωή αν αποκτούσα κάτι τέτοιο πάντως)
και η εισφορά , μεγάλη υπόθεση πλέον....

NikoZ3
03-03-13, 15:25
κουβεντα να γινεται κανουμε τωρα ... thumb

Για να μιλησουμε σοβαρα ... :shok:

αυτα που θελει να κανει στοιχιζουν και στοιχιζουν πολυ απο την αποψη οτι ειναι δυσευρετα!

Δεν ισχυει αυτο ... το αντιθετο μαλιστα !

και απο ελλαδα το ξεχναει για το 90% των πραγματων!

Ετσι ειναι, του το'πα κι εγω πριν και παρεπιπτοντως κι εγω μιλουσα σοβαρα ...

οποτε μενει ως εχει η ξεκιναει σιγα σιγα και σε καμια 5ετια το ξανασυζηταμε..δυστηχως ζουμε στην ελλαδα και πραγματα απο

ζ3μ και φτηνα δεν θα βρεις ΠΟΤΕ..βασικα δεν θα βρεις ΚΑΝ..

για 2.8 ενδιαφερεται ο φιλος και οχι για Μ ...

μετα θες και ψαλιδια, ημιαξονια,

αυτα μονο ...


καθισματα, κονσολες κλπ κλπ που τελειωμο (σε ευρω!!) δεν εχουν,

εντελως λαθος !!! δεν χρειζεται τιποτε αλλο να αλλαξει απο τον εσωτερικο διακοσμο αφου σε ολα τα Ζ3 (πλην των Μ) τα καθισματα και οι κονσολες των 4κυλινδρων και 6κυλινδρων ειναι ιδια ακριβως


εκτος και αν θες να δωσεις τοσα λεφτα για να κανεις μισες δουλειες και στο τελος να βγει και σαν καρναβαλι!! Παρολα αυτα αν εχεις χρηματα προχωρα ανεπιφυλαχτα!!

Απο την αλλη ομως αν εχεις χρηματα προχωρα για κανα ζ3μ μετατροπη..πιο φθηνα θα σου στοιχισει!







Πιο φτηνα ????? :eek:

Μαλλον θα πρεπει να κανεις μια μετατροπη σε Μ για να δεις πανηγυρια που κανουν οι ελληνες ανταλλακτικατζηδες και τοποθετητες ... πριν αλλα και μετα την τοποθετηση των πραγματων ... και το μετα τσουζει επισης πολυ ...



:cheers:

NikoZ3
03-03-13, 16:03
Για τα ψαλίδια τι τιμές παίζουν??

Συν πλην στα 100 ευρω το ενα περιπου. Εγω τα πηρα 150 και τα δυο.

Με τις Μ ζάντες και αποστάτες δεν σώζεται προσωρινά??

Τις Μ τις ζαντες ασ'τες ξεχνατες !!!! 17"x9'' στους πισω τροχους ...? λαθος για 4κυλιδρα ... υπαρχουν αλλες 17αρες μεχρι 8" το πολυ να κανεις μια χαρα τη δουλεια σου !


Ταιριάζουν του facelift με του 2.8? Έτσι έχεις παίξει μπάλα εσύ?

Ολα τα facelift (4κυλινδρα & 6κυλινδρα) φορουν ακριβως τα ιδια ψαλιδια, ημιαξονια και θολους του 6κυλινδρου του προfacelift ...
απλα στα facelift τα ημιαξονια αλλαζουν σε παχος και ανταπτορες αναλογως κυβισμου και διαφορικου (μικρο η' μεγαλο), το μηκος τους ομως παραμενει το ιδιο
:thnx:

Δες ενδεικτικα και μερικες τιμες απο ebay ...

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-Z3-2-0-Drive-Shaft-Rear-33211229665-0825-/130583337105?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e675f9891 (https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-Z3-2-0-Drive-Shaft-Rear-33211229665-0825-/130583337105?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e675f9891)

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Rear-Arch-Liner-Offside-/300856884513?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460c77bd21

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Widebody-Rear-Quarter-Offside-Right-/300860728365?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2642d

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Widebody-Rear-Quarter-Nearside-Left-/300860748989?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2b4bd

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Rear-Bumper-Widebody-Boston-Green-/300860748059?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2b11b

https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-M-roadster-Radhausschalen-hinten-Abdeckung-BREITES-HECK-Radhaus-2-8-Z3M-/230938609622?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW%7CModel%3AZ3&hash=item35c50387d6#ht_500wt_1414

Αυτο ειναι ακριβο αλλα ειναι κομπλε : https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-Roadster-Langslenker-Links-Achtrager-1094761-Trager-Schwinge-1425-/130841624585?pt=DE_Autoteile&hash=item1e76c4c009#ht_3623wt_1009

Αυτος εδω δεν θα το δωσει πανω απο 100 ευρω, πιστευω : https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-2-8-Achsschenkel-Lankslenker-Hinten-Links-/251237435142?pt=DE_Autoteile&hash=item3a7eeb0706#ht_829wt_1397


Και κατι τελευταιο ... τα φαρδυτερα φτερα μπαινουν πρωτα για να μπουν τα μακρυτερα ψαλιδια και ημιαξονια και μετα για ομορφια ! Και με την προσθηκη ολων αυτων το Ζ3 (το προfacelift) αλλαζει τελειως χαρακτηρα και οδηγικα και ... αισθητικα !!! thumb

Nickolas_s2k
03-03-13, 16:04
Νικο εχεις αδικο στα 4 απο τα 5 κοκκινα που μου διορθωσες..

1.τα πραγματα στοιχιζουν.και στοιχιζουν και ακριβα. αυτο ειναι γεγονος οτι και να λεμε και ειναι και δυσευρετα
(φυσικα παντα μπορει να παρουσιαστει καποια ευκαιρια το ενα ομως δεν αναιρει το αλλο)

2.για 2.8 ενδιαφερεται μοτερικα αλλα ειπε και για πορτ-μπαγκαζ απο ζ3μ και ζαντες κλπ κλπ οποτε --> για ζ3μ μιλαει ουσιαστικα σε λουκ

3.Αν θελει να ειναι σωστος θα πρεπει να αλλαξει πολλα πραγματα ακομα εκτος απο ψαλιδια και ημιαξονια που για μενα πχ ειναι απαραιτητα ενω καποιον αλλο δεν τον νοιαζουν καθολου..οκ εδω συμφωνουμε!

4.Για το εσωτερικο ειναι η μερα με τη νυχτα οι διαφορες και στα καθισματα(εβγαζε 2 διαφορετικους τυπους M-pack στα facelift εκτος απο τα απλα) και στην κονσολα φυσικα που ειναι τελειως διαφορετικη ..

Nickolas_s2k
03-03-13, 16:14
Δες ενδεικτικα και μερικες τιμες απο ebay ...

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-Z3-2-0-Drive-Shaft-Rear-33211229665-0825-/130583337105?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e675f9891 (https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-Z3-2-0-Drive-Shaft-Rear-33211229665-0825-/130583337105?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e675f9891)

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Rear-Arch-Liner-Offside-/300856884513?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460c77bd21

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Widebody-Rear-Quarter-Offside-Right-/300860728365?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2642d

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Widebody-Rear-Quarter-Nearside-Left-/300860748989?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2b4bd

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Rear-Bumper-Widebody-Boston-Green-/300860748059?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2b11b

https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-M-roadster-Radhausschalen-hinten-Abdeckung-BREITES-HECK-Radhaus-2-8-Z3M-/230938609622?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW%7CModel%3AZ3&hash=item35c50387d6#ht_500wt_1414

Αυτο ειναι ακριβο αλλα ειναι κομπλε : https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-Roadster-Langslenker-Links-Achtrager-1094761-Trager-Schwinge-1425-/130841624585?pt=DE_Autoteile&hash=item1e76c4c009#ht_3623wt_1009

Αυτος εδω δεν θα το δωσει πανω απο 100 ευρω, πιστευω : https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-2-8-Achsschenkel-Lankslenker-Hinten-Links-/251237435142?pt=DE_Autoteile&hash=item3a7eeb0706#ht_829wt_1397


Και κατι τελευταιο ... τα φαρδυτερα φτερα μπαινουν πρωτα για να μπουν τα μακρυτερα ψαλιδια και ημιαξονια και μετα για ομορφια ! Και με την προσθηκη ολων αυτων το Ζ3 (το προfacelift) αλλαζει τελειως χαρακτηρα και οδηγικα και ... αισθητικα !!! thumb

Ρε συ Νικο τo οτι δεν στελνει κανεις Ελλαδα δεν μας νοιαζει να υποθεσω..:thumbsup:
ομως και παλι οπως ειπα παντα μπορει να βρει κανεις ευκαιριες δεν διαφωνω καθολου!(παρεπιπτοντως αυτα που εβαλες ειναι και στο χρωμα του zografia)thumb

Μετα απο αυτα παταει σαν facelift πισω..καλυτερα απο οτι πριν αλλα και παλι χαλια μαυρα..για να στηθει θελει αλλου ειδους πραγματακια που δεν ειναι της παρουσης ας μη χαλαμε το θρεντ

NikoZ3
03-03-13, 16:15
Νικο εχεις αδικο στα 4 απο τα 5 κοκκινα που μου διορθωσες..

1.τα πραγματα στοιχιζουν.και στοιχιζουν και ακριβα. αυτο ειναι γεγονος οτι και να λεμε και ειναι και δυσευρετα
(φυσικα παντα μπορει να παρουσιαστει καποια ευκαιρια το ενα ομως δεν αναιρει το αλλο)

Δες τις τιμες που ανεβασα ...

2.για 2.8 ενδιαφερεται μοτερικα αλλα ειπε και για πορτ-μπαγκαζ απο ζ3μ και ζαντες κλπ κλπ οποτε --> για ζ3μ μιλαει ουσιαστικα σε λουκ

Αρχικα ναι ... μετα ομως το καταλαβε το μπλεξιμο και το ειπε οτι θα μεινει στου 2,8 τον προφυλακτηρα !

3.Αν θελει να ειναι σωστος θα πρεπει να αλλαξει πολλα πραγματα ακομα εκτος απο ψαλιδια και ημιαξονια που για μενα πχ ειναι απαραιτητα ενω καποιον αλλο δεν τον νοιαζουν καθολου..οκ εδω συμφωνουμε!

Σιγουρα ... σκεφτεται ομως και να τουρμπισει αντι να παει σε μεγαλυτερο ... αρα εγω προσωπικα περι γουστου δεν εμπλεκομαι ...

4.Για το εσωτερικο ειναι η μερα με τη νυχτα οι διαφορες και στα καθισματα(εβγαζε 2 διαφορετικους τυπους M-pack στα facelift εκτος απο τα απλα) και στην κονσολα φυσικα που ειναι τελειως διαφορετικη ..

Μα αφου δεν εχει facelift ... προ facelift εχει ... Νικολα ειναι αλλο αυτο που λες εσυ thumb



:cheers:

Nickolas_s2k
03-03-13, 16:19
:cheers:
:cheers:

NikoZ3
03-03-13, 16:20
Ρε συ Νικο τo οτι δεν στελνει κανεις Ελλαδα δεν μας νοιαζει να υποθεσω..:thumbsup:
ομως και παλι οπως ειπα παντα μπορει να βρει κανεις ευκαιριες δεν διαφωνω καθολου!(παρεπιπτοντως αυτα που εβαλες ειναι και στο χρωμα του zografia)thumb

Μετα απο αυτα παταει σαν facelift πισω..καλυτερα απο οτι πριν αλλα και παλι χαλια μαυρα..για να στηθει θελει αλλου ειδους πραγματακια που δεν ειναι της παρουσης ας μη χαλαμε το θρεντ

Δεν το χαλαμε !!! Καλο ειναι να λεγονται ολα αυτα, βοηθουν πιστευω.

Απο οσους αγορασα εγω κανεις δεν εστελνε Ελλαδα ... thumb

Ας πατησει προσωρινα τουλαχιστον σαν facelift γιατι αυτο που παταει τωρα ειναι γ@μ@τ@ με κεφαλαια γραμματα ... ξερω τι σου λεω, ετσι ηταν και το δικο μου πριν ... :original:

dark knight
03-03-13, 18:30
για να ριξω λιγο λαδι στη φωτια.χτες το μεσημερι ημουν με το 46αρι στον κηφισσο με κατευθυνση βορεια προαστια και λιγο πριν την εξοδο για νεα χαλκηδονα ειδα Ζ3κ με φαρδια φτερα,μια μπουκα,χαρντοπ,φαρδιες ζαντες και ενα περιεργο μωβ χρωμα που ειχε και η σειρα ε36.το χαζευα για ωρα!!

VanVIC
03-03-13, 18:35
για να ριξω λιγο λαδι στη φωτια.χτες το μεσημερι ημουν με το 46αρι στον κηφισσο με κατευθυνση βορεια προαστια και λιγο πριν την εξοδο για νεα χαλκηδονα ειδα Ζ3κ με φαρδια φτερα,μια μπουκα,χαρντοπ,φαρδιες ζαντες και ενα περιεργο μωβ χρωμα που ειχε και η σειρα ε36.το χαζευα για ωρα!!

κάπως έτσι ;

https://www.bmwfans.gr/forum/picture.php?albumid=14&pictureid=110

dark knight
03-03-13, 18:44
οι μονες διαφορες ηταν στο χρωμα(σκουρο μωβ) και εξατμιση με οβαλ αποληξη

VanVIC
03-03-13, 18:48
οι μονες διαφορες ηταν στο χρωμα(σκουρο μωβ) και εξατμιση με οβαλ αποληξη

στην εμφάνιση εννοείς...

dark knight
03-03-13, 18:52
ναι στην εμφανιση

zografias
04-03-13, 11:32
Δες ενδεικτικα και μερικες τιμες απο ebay ...

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-Z3-2-0-Drive-Shaft-Rear-33211229665-0825-/130583337105?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e675f9891 (https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E36-Z3-2-0-Drive-Shaft-Rear-33211229665-0825-/130583337105?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e675f9891)

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Rear-Arch-Liner-Offside-/300856884513?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460c77bd21

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Widebody-Rear-Quarter-Offside-Right-/300860728365?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2642d

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Widebody-Rear-Quarter-Nearside-Left-/300860748989?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2b4bd

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-Rear-Bumper-Widebody-Boston-Green-/300860748059?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460cb2b11b

https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-M-roadster-Radhausschalen-hinten-Abdeckung-BREITES-HECK-Radhaus-2-8-Z3M-/230938609622?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW%7CModel%3AZ3&hash=item35c50387d6#ht_500wt_1414

Αυτο ειναι ακριβο αλλα ειναι κομπλε : https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-Roadster-Langslenker-Links-Achtrager-1094761-Trager-Schwinge-1425-/130841624585?pt=DE_Autoteile&hash=item1e76c4c009#ht_3623wt_1009

Αυτος εδω δεν θα το δωσει πανω απο 100 ευρω, πιστευω : https://www.ebay.de/itm/BMW-Z3-2-8-Achsschenkel-Lankslenker-Hinten-Links-/251237435142?pt=DE_Autoteile&hash=item3a7eeb0706#ht_829wt_1397


Και κατι τελευταιο ... τα φαρδυτερα φτερα μπαινουν πρωτα για να μπουν τα μακρυτερα ψαλιδια και ημιαξονια και μετα για ομορφια ! Και με την προσθηκη ολων αυτων το Ζ3 (το προfacelift) αλλαζει τελειως χαρακτηρα και οδηγικα και ... αισθητικα !!! thumb

Νίκο μου έρχεται να σε φιλήσω!!!!!!!!

zografias
04-03-13, 11:56
Παιδιά σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τη βοήθεια-συμβουλές-διαφωνίες σας!
Να διευκρινίσω όμως ότι έχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι να σαπίσει, έχω το prefacelift του 98 και ότι:
1. Δεν θέλω να αλλάξω το Ζ μου με άλλο, γιατί ήδη έχω βάλει κάποια ευρουλάκια, κυρίως στο μοτέρ για να με "κινεί" απροβλημάτιστα μέχρι να πάω στο επόμενο βήμα..
2. Δεν έχω 15.000¤ να δώσω για να πάρω Μ και να βάλω 1,9 μοτέρ (άλλα 1.500¤), και... δεν θα είχα την ευκαιρία να έχω κάμποσες εκατοντάδες άλογα και να πληρώσω για να ξαναγυρίσω στο τάφο...
3. Εξωτερικά, θέλω να το κάνω 2.8 όχι Μ, (πέρα από τις ζάντες, μπροστινό προφυλακτήρα που θέλω και τους καθρέπτες που ήδη έχω) και γιατί είναι πιο δύστροπο και γιατί είναι μ@λ@κι@ να έχεις 4 μούφα εξατμίσεις κτλ...
4. Εσωτερικά δεν θέλω να αλλάξω κάτι για αρχή.. Ίσως αν βρω ευκαιρίες τσιμπήσω καθρέπτη στη μέση Μ, τα εργοστασιακά roll bar και τα Μ καθίσματα.. Αλλά δεν τρελαίνομαι ακόμα γι αυτά.. Βλέπουμε!
5. Μηχανικά, που θα το κάνω μετά το εξωτερικό φτιάξιμο, έχω ως σκοπό μπάρες θόλων μπρος - πίσω, μπλοκέ διαφορικό και επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με αστυνομίες, κτεο και τα συναφή.. Βλέπω is με κομπρέσορα από slk που το έχουν ξαναδοκιμάσει και αναρτήσεις θα δούμε εκείνη την ώρα..

Special Thanks στο NkoZ3 που φέρνει ένα βήμα πιο κοντά τα όνειρα μου... Θα σε χρειαστώ!!!!!!!! Στείλε μου σε inbox τηλ κι αν είσαι αθηναίος, θέλω να τα πούμε κι από κοντά!

NikoZ3
05-03-13, 11:27
για να ριξω λιγο λαδι στη φωτια.χτες το μεσημερι ημουν με το 46αρι στον κηφισσο με κατευθυνση βορεια προαστια και λιγο πριν την εξοδο για νεα χαλκηδονα ειδα Ζ3κ με φαρδια φτερα,μια μπουκα,χαρντοπ,φαρδιες ζαντες και ενα περιεργο μωβ χρωμα που ειχε και η σειρα ε36.το χαζευα για ωρα!!

το χρωμα ειναι το Violet Red. Το πετυχα το συγκεκριμενο Ζ3 κι εγω ενα βραδυ στην Κηφισιας στο Μαρουσι περιπου αλλα δεν ειχα προσεξει το χαρντ τοπ.
Λογικα το αμαξι θα ειναι μετατροπη μιας και αυτο το χρωμα δεν βγηκε ποτε στο Ζ3Μ. Απαιχτο το συγκεκριμενο αμαξι παντως αλλα και ασυνηθιστο σαν χρωμα σε Ζ3.

dark knight
05-03-13, 11:30
οχι δεν ηταν Ζ3Μ.

NikoZ3
05-03-13, 11:31
οχι δεν ηταν Ζ3Μ.

Φορουσε τις Μ τις ζαντες αυτο που ειδες ?

dark knight
05-03-13, 11:35
ηταν φαρδιες αλλα ειδα μονο την πισω οψη.επιταγχυνε γρηγορα και εξαφανιστηκε

NikoZ3
05-03-13, 11:45
Εγω το ειχα διπλα μου δεξια και εβρεχε κιολας αλλα κολλησε η λωριδα του κι εγω εφυγα οποτε δεν το ειδα το πισω μερος του. Προλαβα και ειδα (ετσι νομιζω τουλαχιστον) οτι ειχε τα φουσκωματα και φορουσε τις ζαντες του Ζ3Μ.

Πριν το δω ομως, ειχα ακουσει απο τον μηχανικο μου οτι κυκλοφορει ενα Violet Red Ζ3Μ Look κομπρεσσορατο ... και μαλιστα το ειχε γυναικα (???)
Αυτο ομως που ειδα εγω το οδηγουσε ενα παληκαρι και δεν ξερω αν ηταν το ιδιο η' καποιο αλλο Ζ3, το χρωμα ομως ειναι ψιλοσπανιο απο την αλλη.
τεσπα ...

Nickolas_s2k
05-03-13, 12:11
Νικο κυκλοφορουν ΤΡΙΑ συνολικα violet red look z3m(τουλαχιστον αυτα ξερω εγω) ειναι και τα 3 αστειες μετατροπες της κακιας ωρας..το ενα μονο φοραει ζαντες απο ζ3μ..τα 2 εχουν 4πλες εξατμισεις και το αλλο μονη οποτε μαλλον αυτο ειδε ο φιλος..τα εχω δει απο κοντα και τα ξερω.. τα 2 απο αυτα ηταν καποτε υπο πωληση..εσυ μαλλον πρεπει να ειδες αυτο που λεω εγω ομως δεν γνωριζα οτι υπηρχε και 4ο κομπρεσσορατο!
Οσο για το χρωμα προσωπικα δεν μου εκανε και τρελη εντυπωση απο κοντα αν και σπανιο..γενικα με το μωβ δεν.....

NikoZ3
05-03-13, 12:58
Κι εγω με το μωβ δεν το'χω ... βαρυ χρωμα !
Τωρα ομως μιας και ειναι μεσημερι/απογευμα και το επιτρεπει η ωρα λιγο παραπανω κουτσομπολιο, ξερεις αν καποιο απο τα υπολοιπα μωβ Ζ3 ειναι με ζαντες AC Schnitzer ?

Σαν αυτες :

https://i5.photobucket.com/albums/y175/6066nick/1942862_7_b_zps7f4a3922.jpg

Παιζει να ειναι το κομπρεσσορατο χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. Θα ρωτησω τον μηχανικο μου οταν τον δω σε καμμια 15αρια μερες και θα το σιγουρεψω ...

chrisgiapz3
05-03-13, 14:24
Βλέπω is με κομπρέσορα από slk που το έχουν ξαναδοκιμάσει και αναρτήσεις θα δούμε εκείνη την ώρα..

Παίζει τέτοια λύση για 4κύλινδρα?
Πώς γίνεται? Κόστος?

Nickolas_s2k
05-03-13, 14:36
Απο αυτα τα τρια που ξερω εγω κανενα δεν εχει αυτες τις ζαντες Νικο..Οποτε παιζει να ειναι το κομπρεσσορατο αν οντως υπαρχει!

Nickolas_s2k
05-03-13, 14:41
Παίζει τέτοια λύση για 4κύλινδρα?
Πώς γίνεται? Κόστος?

Φυσικα και παιζει τετοια λυση Xρηστο..καποτε εβγαινε το κιτ της da motorsport (downing atlanta) που ομως σταματησε η παραγωγη του..Βεβαια μπορεις να βρεις σε μτχ απο εξωτερικο αλλα δεν θα στο συνιστουσα.. κατι αναλογο εχει κανει ο paganis με κομπρεσσορα απο slk (eaton m62) αν θελεις να το κανεις υπαρχει ο τροπος!:thumbsup:

Kostas Maras
05-03-13, 15:50
Παιδιά σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τη βοήθεια-συμβουλές-διαφωνίες σας!
Να διευκρινίσω όμως ότι έχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι να σαπίσει, έχω το prefacelift του 98 και ότι:
1. Δεν θέλω να αλλάξω το Ζ μου με άλλο, γιατί ήδη έχω βάλει κάποια ευρουλάκια, κυρίως στο μοτέρ για να με "κινεί" απροβλημάτιστα μέχρι να πάω στο επόμενο βήμα..
2. Δεν έχω 15.000¤ να δώσω για να πάρω Μ και να βάλω 1,9 μοτέρ (άλλα 1.500¤), και... δεν θα είχα την ευκαιρία να έχω κάμποσες εκατοντάδες άλογα και να πληρώσω για να ξαναγυρίσω στο τάφο...
3. Εξωτερικά, θέλω να το κάνω 2.8 όχι Μ, (πέρα από τις ζάντες, μπροστινό προφυλακτήρα που θέλω και τους καθρέπτες που ήδη έχω) και γιατί είναι πιο δύστροπο και γιατί είναι μ@λ@κι@ να έχεις 4 μούφα εξατμίσεις κτλ...
4. Εσωτερικά δεν θέλω να αλλάξω κάτι για αρχή.. Ίσως αν βρω ευκαιρίες τσιμπήσω καθρέπτη στη μέση Μ, τα εργοστασιακά roll bar και τα Μ καθίσματα.. Αλλά δεν τρελαίνομαι ακόμα γι αυτά.. Βλέπουμε!
5. Μηχανικά, που θα το κάνω μετά το εξωτερικό φτιάξιμο, έχω ως σκοπό μπάρες θόλων μπρος - πίσω, μπλοκέ διαφορικό και επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με αστυνομίες, κτεο και τα συναφή.. Βλέπω is με κομπρέσορα από slk που το έχουν ξαναδοκιμάσει και αναρτήσεις θα δούμε εκείνη την ώρα..

Special Thanks στο NkoZ3 που φέρνει ένα βήμα πιο κοντά τα όνειρα μου... Θα σε χρειαστώ!!!!!!!! Στείλε μου σε inbox τηλ κι αν είσαι αθηναίος, θέλω να τα πούμε κι από κοντά!

Φιλε μου εαν βλεπεις κατι μηχανικο σε is θα σε συμβουλευα να εβαζες τουρμπο κι οχι κομπρεσορα.......η δικη μου αποψη ειναι αυτη!

chrisgiapz3
05-03-13, 17:00
Φυσικα και παιζει τετοια λυση Xρηστο..καποτε εβγαινε το κιτ της da motorsport (downing atlanta) που ομως σταματησε η παραγωγη του..Βεβαια μπορεις να βρεις σε μτχ απο εξωτερικο αλλα δεν θα στο συνιστουσα.. κατι αναλογο εχει κανει ο paganis με κομπρεσσορα απο slk (eaton m62) αν θελεις να το κανεις υπαρχει ο τροπος!:thumbsup:

Υπάρχει αντίστοιχο θρεντ ή κάποια επιπλέον πληροφορία?

chrisgiapz3
05-03-13, 17:06
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=265&highlight=eaton

Found it!

mikegr
11-04-13, 11:53
Το Ζ3Μ εχει μπλοκε?

TSAF
11-04-13, 12:12
Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54.
Προφανώς έχει ρωτήσει και ξέρει γιάυτό γράφει για 2.8 (σειρά Μ52).

Γιατι? Εχουμε φτιαξει φιλου 1,8 με Μ look με μοτερ S54.

Nickolas_s2k
11-04-13, 12:46
Το Ζ3Μ εχει μπλοκε?

Φυσικα και εχει μπλοκε..Δισκατο 3,15 ΑΝ δεν με απατα η μνημη μου..Επισης αρκετα ζ3 4cyl και 6cyl φορανε torsen εως 25% εμπλοκη απο το εργοστασιο οχι ομως ολα..Τα περισσοτερα ΔΕΝ φορανε καθως νομιζω ηταν κατοπιν παραγγελιας η τα βαζανε σε οσα επελεγαν M-pack αναρτηση με παχυτερες αντιστρεπτικες,χαμηλοτερα ελατηρια κλπ ομως και παλι δεν ειμαι απολυτα σιγουρος διοτι απο κουβεντες που εχουν γινει επικρατει μια συγχυση ως προς ποια ζ3 φορεσαν torsen απο το εργοστασιο και ποια οχι

Nickolas_s2k
11-04-13, 12:51
Γιατι? Εχουμε φτιαξει φιλου 1,8 με Μ look με μοτερ S54.

Κρατωντας την ιδια πλεξουδα ? ο vanvic εννοει οτι στα 1,9 με τον μ43 κουμπωνει ο M54b30 χωρις πολλα πολλα κατι που δεν συμβαινει με τον μ43 1,8 απο οτι εχω καταλαβει ο οποιος μπορει να φορεσει μ52 μονο ''εργοστασιακα'' χωρις να πειραχτουν τα παντα..τωρα βεβαια γινονται ακομα και του σπανου τα γενια στις μετατροπες οποτε δεν μου φαινεται κατι περιεργο thumb

GIWRGOSPR
11-04-13, 12:57
αχ αυτο το Ζ3 μας εχει καψει τις ζωες!!καλησπερα κ απο μενα!

NikoZ3
11-04-13, 14:08
Γιατι? Εχουμε φτιαξει φιλου 1,8 με Μ look με μοτερ S54.

Κι εγω ηξερα οτι δεν γινεται ετσι απλα να μπουν τα Μ54/S54 αλλα τελικα η επιστημη εχει "προχωρησει" και εχουν ξεπεραστει τελειως οι οποιες δυσκολιες υπηρχαν. Ηδη εμαθα για ενα Ε30 που ειναι στα σκαρια να φορεσει τον S54 !!! :original:



Φυσικα και εχει μπλοκε..Δισκατο 3,15

thumb


...απο κουβεντες που εχουν γινει επικρατει μια συγχυση ως προς ποια ζ3 φορεσαν torsen απο το εργοστασιο και ποια οχι

Στην ευρωπαικη αγορα εκτος των Μ, μονο τα 2.8 (3,15) και τα 3.0 (3,07) εβγαιναν στανταρντ απο το εργοστασιο με μπλοκε torsen.

Στην Αμερικη παιζει να ειχαν και τα 2.5 (3,15) εργοστασιακο μπλοκε torsen.

Nickolas_s2k
11-04-13, 16:01
Νικο το δικο μου που ειναι 1,9 εχει εργοστασιακο τορσεν 25% .. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ηταν extra η οχι οταν εγινε η παραγγελια επειδη φοραγε και μ-πακ αναρτηση σαν εξτρα..

NikoZ3
11-04-13, 21:35
Νικο το δικο μου που ειναι 1,9 εχει εργοστασιακο τορσεν 25%

Eχεις δικιο Νικολα, λαθος διατυπωση !!!

Φυσικα και ειναι εργοστασιακο το torsen που εχει το δικο σου και λογικα ετσι θα παραγγελθηκε.

Να προσθεσω μονο πως εκτος των κανονικων manual εκδοσεων υπαρχουν και τα αντιστοιχα αυτοματα Ζ3 αλλα και οι αντιστοιχες manual εκδοσεις "ειδικα για χωρες με πολυ θερμο κλιμα"
οπου οι πρωτες μεν εχουν κοντυτερο βημα λογω αυτοματου ενω οι manual εκδοσεις εχουν ακομα πιο μακρυ βημα προφανως
για λογους ασφαλειας του κινητηρα σε περιπτωση "κυνηγητων" στους δρομους ... με καυσωνες :whistle:

zografias
12-04-13, 05:40
Ασχετο με αυτά που λέτε, αλλα σχετικό με αυτο που έχω ξεκινήσει να λέω!!
Βρίσκω φτερά και προφυλακτηρα απο το eBay, και ήθελαν 500¤ μεταφορικά, μόνος του μου είπε να ψάξει κι αλλού και...χάθηκε!!!
Βρίσκω επίσης σε πλειστηριασμό τις Μ ζάντες με 100¤, και μέχρι να μου απαντήσει αν μπορεί να τις στείλει Ελλάδα, έληξε και τις πήρε άλλος..
Αρχισα να απογοητευομαι!!! Δεν με θέλει μάλλον...

TSAF
12-04-13, 10:17
Κι εγω ηξερα οτι δεν γινεται ετσι απλα να μπουν τα Μ54/S54 αλλα τελικα η επιστημη εχει "προχωρησει" και εχουν ξεπεραστει τελειως οι οποιες δυσκολιες υπηρχαν. Ηδη εμαθα για ενα Ε30 που ειναι στα σκαρια να φορεσει τον S54 !!! :original:

Το παλιο δικο μου εχει ξεκινησει ηδη. Ολα τα πραγματα ειναι μαζεμενα και προχωραμε ακαθεκτα.