PDA

Επιστροφή στο Forum : HHO Hydrogen Generators



zgouriazmenos
14-03-10, 19:01
Εντελώς τυχαία βρήκα αυτά:
https://www.hhoplusgas.com/?gclid=CJXvqYnkuKACFR-Y2AodJEDSTg

Έχει κανείς ιδέα τί παίζει με αυτά? Ηλεκτρολύουν το νερό και διοχετεύουν το υδρογόνο ως καύσιμο στον κινητήρα (αν κατάλαβα σωτά :think: ).

Vasilis
14-03-10, 19:42
μηπως ο φιλος μας ο timilatos....εχει να σχολιασει κατι εδω????

Libanner
14-03-10, 21:34
Και εγώ εντελώς τυχαία βρήκα αυτό

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/530074/

Νόμιζα οτι γράφει βλακείες αλλά τώρα που είδα αυτό ίσως κάτι να παίζει.

BILL007
15-03-10, 11:54
Καλά Θοδωρή δεν παίζεσαι!!!!

tmilatos
15-03-10, 19:39
μηπως ο φιλος μας ο timilatos....εχει να σχολιασει κατι εδω????

Ναι οντως Βασιλη μου, εχω να πω, οχι εγω δηλαδη, ο φιλος μου εδω... Εδω και κανενα χρονο τωρα το δουλευει ετσι το 36αρι του με 30 περιπου % οικονομια, χωρις κανενα προβλημα, και με μια μικρη αυξηση ιπποδυναμης η οποια λογω απουσιας δυναμομετρου στο νησι δεν εχει εκτιμηθει...Εχει ειδοποιηθει, και μολις ξεμπερδεψει απο ενα σοβαρο προσωπικο του προβλημα θα μας τα πει ολα και με φωτογραφιες...!



-Θεοφιλος-

Libanner
15-03-10, 20:06
Αν δουλεύει όντως τόσο καλά μας βλέπω για κανένα group buy!

Vasilis
15-03-10, 20:08
Ναι οντως Βασιλη μου, εχω να πω, οχι εγω δηλαδη, ο φιλος μου εδω... Εδω και κανενα χρονο τωρα το δουλευει ετσι το 36αρι του με 30 περιπου % οικονομια, χωρις κανενα προβλημα, και με μια μικρη αυξηση ιπποδυναμης η οποια λογω απουσιας δυναμομετρου στο νησι δεν εχει εκτιμηθει...Εχει ειδοποιηθει, και μολις ξεμπερδεψει απο ενα σοβαρο προσωπικο του προβλημα θα μας τα πει ολα και με φωτογραφιες...!



-Θεοφιλος-


περιμενουμε αγωνιωδως τιμις.....

να δουμε ....θα μας κερδισει το νερακι....ή το υγραεριακι????? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:



Αν δουλεύει όντως τόσο καλά μας βλέπω για κανένα group buy!


ανετα λεμε....δηλωνω συμμετοχη απο τωρα...!!!:warriorsmiley:

zgouriazmenos
17-03-10, 15:47
Μίλησα με το παλικάρι που έβαλε την αγγελία. Μου είπε πως ένα καλό κιτ παίζει απο 400 ευρω και πάνω. Κάθε κιτ έιναι και για διαφορετικά αυτοκίνητα. Εξαρτάται απο κυβικά, αν είναι βενζίνη/πετρέλαιο και από το πόσο υδρογόνο θέλουμε να παράγουμε. Μπορούμε δηλαδή να βάλουμε 2,3 κιτ μαζί για μεγαλύτερη απόδοση. Η οικονομία στα καύσιμα παίζει απο 10% έως και 30% ενώ η κατανάλωση σε ρεύμα είναι αρκετή (30Α και παραπάνω). Τώρα όσο αφορά τα υποτιθέμενα προβλήματα: επειδή μαζί με το υδρογόνο διοχετεύεται και οξυγόνο, ο αισθητήρας λ "διαβάζει" λάθος. Αυτό παρακάμπτεται είτε με αλλαγή MAF, είτε με ένα τσιπάκι πάνω στη θύρα OBD (OBD II μόνο) ή στον εγκέφαλο, είτε και με ένα δαχτυλίδι στη βάση που βιδώνει ο λ έτσι ώστε να μη "διαβάζει" πλήρως τα καυσαέρια.Πάντως μου τόνισε οτι είναι λίγο δύσκολο μέχρι να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να καταφέρεις να επιτύχεις τη μέγιστη οικονομία.
Επίσης εδώ:
https://www.hydrogen-boost.com

m-power_01
24-03-10, 23:05
Συγγνωμη αλλα εδω κατι δεν μου αρεσει...Τι σημαινει διαβαζει λαθος ο λ ????? Αφου διαβαζει οξυγονο το μειγμα ειναι φτωχο!!! Τελος...
τι να τον κοροιδεψουμε ...?

jecos
11-03-11, 02:29
Γεια σας παιδιά είμαι ο βαγγελης απο θεσσαλονικη.Με το συγκεκριμένο πράγμα ασχολούμαι χρόνια για να μην ψάχνετε άδικα και πέφτετε σε παγίδες του κάθε ημιμαθή σας λέω ειλικρινά ότι είναι ο ποιο φθηνός και σωστός τρόπος για να έχουμε οικονομία στα πολύτιμα πλέον καύσιμα μας.Η οικονομία που έχουμε σε παλιούς κινητήρες με καρμπιρατέρ είναι 40-50% ijection 20-45% και στα disel 40-60% με απίθανη βελτίωση στην απόδοση του κινητήρα επάνω σε λεωφορεία και σε νταλίκες τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά. Καλά μέχρι εδώ.μια τέτοια εγκατάσταση πρέπει να γίνει από άτομο που έχει ασχοληθεί ώστε να μην έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος με αποτέλεσμα να θέλει φαΐ ο κινητήρας και να ρυθμιστή σωστά ο ¨λ¨ για να μην έχει ρεταρισματα.Η εγκατάσταση θέλει μια γεννήτρια hho και ένα ηλεκτρονικό σύστημα ώστε να αναγνωρίζει το αέριο που παράγουμε ο εγκέφαλος σαν πρόσθετο καύσιμο και αυτός με την σειρά του να μειώνει τον ψεκασμό του καύσιμου στα ακριβώς ίδια επίπεδα απόδοσης του κινητήρα. Όλα αυτά χρειάζονται γνώση και εξειδίκευση αλλιώς το αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που γράφω. είναι εκατομμύρια φορές ποιο ασφαλές από το αέριο και δεν δημιουργηθεί καμία φθορά σε κανένα κινητήρα, αντιθέτως με τα αέρια (βαλβίδες-πιστόνια για τους ποιο γκαντεμιδες ) από τα 20000 - 40000 χιλιόμετρα λειτουργίας σπανίως δεν παρουσιάστηκε κάτι, ενώ με το υδρογόνο ποτέ δεν παρουσιάστηκε βλάβη γιατί ο χώρος καύσεως είτε σε disel η βενζίνη δουλεύει παράλληλα και το υδρογόνο οπότε η λίπανση παραμένει ίδια.Το κόστος πραγματικά είναι από 400 και πάνω σε βαρέως τύπου οχήματα φορτηγά σκαπτικά κ.α. καθώς και σε σκάφη όλων τον τύπων. Αυτά και άλλα πολλά.

φιλικά βαγγελης

GEORGE316
11-03-11, 07:22
λοιπον....επειδη δεν γνωριζουμε ολοι και επειδη αυτο ειναι κατι που ολοι ψαχνουμε σαν μαννα εξ ουρανου,
εξηγηστε μας ακριβως για τι περιπου μιλαμε..
μιλαμε για ενα κιτ που τοτοποθετουμε και αντι για βενζινη βαζουμε νερο??
τι τροποποιησεις γινονται??
αν ισχυουν τοτε εγω θα ειαι ο ταμιας του group!!!!

jecos
11-03-11, 15:14
Όχι φίλε μου γιαυτό γράφω καύσιμο + υδρογόνο,και για να το κάνουμε ποιο κατανοητό αν π.χ. κάνεις 500 χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ σκέτο με βενζίνη με αυτό το κιτ θα κάνεις από 20-45% παραπάνω χιλιόμετρα αναλόγως την τσέπη του καθενός,Αν βάλεις γεννήτρια που είναι για 1000cc σε 2000cc μην περιμένεις αποτελέσματα.Με ένα κόστος 6000 ευρώ ξεχνάς μια για πάντα τι είναι βενζινάδικο αλλά λίγα άτομα έχουν αυτή την δυνατότητα.

φιλικά βαγγελης


























=

oldcarskickass
11-03-11, 15:40
Δηλαδή για να καταλάβω με 6000¤ παίρνεις μια συσκευή που παράγει υδρογόνο (πρώτο lol) και η οποία παράγει τόσο υδρογόνο ώστε να κινήσει από μόνη της το Ι.Χ.(άπειρα lol);

Αν γίνεται αυτό να σκίσω προκαταβολικά το πτυχίο που ΔΕΝ έχω.

jecos
11-03-11, 18:36
Ακριβώς

giorgos8888
23-03-11, 18:43
Ακριβώς

Καλησπέρα σε όλους ,καλές και ασφαλείς βόλτες πάντα σέ όλους μας.
Φίλε Βαγγέλη διάβασα τά ενδιαφέροντα πού ανέφερες καί ήθελα να σε ρωτήσω άν εσύ τό έχεις εφαρμόσει σέ δικό σου αυτοκίνητο η σκάφος καί άν είσαι ευχαριστημένος ?? Επίσης, εγώ πού είμαι Αθήνα πού θά μπορούσα νά αποτανθώ νά φτιάξω καί το δικό μου ?!
Καλές οι βόλτες αλλά ακρίβυναν πολύ καί ξαφνικά!:original:

demiogr
25-03-11, 09:08
Ασχολούμε με την κατασκευή γεννήτριας υδρογόνου τους τελευταίους δύο μήνες. Η συσκευή είναι σχεδόν έτοιμη για εμπορικές εφαρμογές και αν όλα πάνε κατ΄ευχήν ελπίζω στούς επόμενους μήνες να προχωρήσουμε σε εφαρμογές. Τα μέχρι εδώ αποτελέσματα είναι περισσότερο απο ενθαρρυντικά. Το πλεονέκτημα της συσκευής ξηρού τύπου που πειραματικά κατασκευάσαμε είναι οτι μπορούμε και έχουμε διαχωριζμό αερίων. Αυτό μας επιτρέπει με ασφαλή τρόπο να διοχετεύουμε το υδρογόνο, και μόνο το υδρογόνο, στον κινητήρα. Δεν χρειάζεται να επέμβουμε στον αισθητήρα λάμδα και δεν χρειάζεται κανένα δοχείο για αποθήκευση του υδρογόνου. Πιστεύουμε οτι θα ξεπεράσουμε το 30% σε οικονομία του συμβατικού καυσίμου. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο θα παρακαλούσα να μου μεταφέρει της σημειώσεις του αρνητικές ή θετικές απο την εμπειρία του. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

GEORGE316
22-04-11, 09:12
επαναφερω το θεμα γιατι νομιζω οτι δεν εγινε ο "σωστος" ντορος...
συμφωνα με εκπομπες που εχω δει στη τηλεοραση,υπαρχει ηδη αυτοκινητο της renault που καιει...νερο!!μονο νερο και εναι απολυτα προσιτο(15.000?καπου προς τα εκει δεν θυμαμαι ακριβως,παντως τετοια ποσα,οχι κατι 30ρια που βλεπουμε στα υβριδικα!)
τωρα...
πολλους μας ενδιαφερει μια τετοια μετατροπη.
υπαρχει καποιος απο θεσσαλονικη που να εχει ασχοληθει και να μας προτειενει καποιο ατομο να απαυθυνθουμε.αν δεν μπορει να γινει στο δημοσιο φορουμ,ας στειλει Pm.

ghost-rider
22-04-11, 11:29
Ρε παιδια υδρογονοκινητα αυτοκινητα εχουν κατασκαυαστει πειραματικα καιρο τωρα.
Επισης δε θελει πολυ σκεψη για να καταλαβει κανεις οτι το μελλον ειναι στο υδρογονο και μας κρατανε στα αλλα για να... Πληρωνουμε? Μας ξεζουμιζουν? Οπως θελετε πειτε το...

Πριν λιγο καιρο ετυχε να δω αυτα τα κιτακια και ομολογω οτι επεσα απο τα συννεφα.
Γιατι?
Γιατι μεχρι πριν λιγα χρονια παλευανε κοτζαμ εταιρειες να το αποθηκευσουν σε φυάλες στο πορτ παγκαζ... Με τρελο κοστος και βαρος....
Και οταν λεμε εταιρειες στο υδρογονο πρωτοπορες ηταν η GM, η BMW και η Mazda απ οσο ειχα δει.
Και τωρα βρεθηκε μαραφετι που βαραει ηλεκτρολυση αμανατι και επιτοπου(δλδ θα βαλουμε μια δεξαμενη νερου στο πορτ παγκαζ?) και τροφοδοτει τη μηχανη?

2ον... Ειχαν πει τοτε οτι ναι... Ο υδρογονοκινητηρας θα ειναι ενας απλος θερμικος κινητηρας με καποιες μικροαλλαγες...
Δλδ δε θα το πετας το υδρογονο ντουγρου μεσα σαν το υγραεριο...
Εδω οι αλλαγες που ειναι?


Και 3ον...
Καποιος ανεφερε πριν οτι θα απαλλαγουμε απο τα βενζιναδικα.
Ναι συμφωνω, αλλα πρεπει να δοθει ενεργεια απο εξωτερικη πηγη...
Στο φτωχο μου μυαλο εμφανιζεται ενας συνδιασμος 3 πραγματων, που απλα ολα μαζι δε γινονται:
1) να καταλωνεις ρευμα απο το θερμικο κινητηρα για να ηλεκτρολυεις νερο και να παραγεις υδρογονο
2) Με το υδρογονο αυτο να δουλευεις τον πιο πανω θερμικο κινητηρα που ειναι επι της ουσιας και η πηγη ρευματος(και μαλιστα εμμεσα!) και πρεπει να κινησει και το αυτοκινητο...
3) και το καλυτερο... Να αποφυγεις τη μειωση ενεργειας στον κυκλο που πραγματοποιειται. Η ποσο μαλλον να βγεις συν...
Μου φαινεται οτι δεν ισχυει η Αρχη Διατηρησης της Ενεργειας...
Σαν το ελειμμα της Ελλαδας θα καταληξει η κατασταση...

GEORGE316
22-04-11, 12:00
ghost, αν και εχω ξεχασει τη φυσικη που ηξερα,ειναι πολυ γνωστο οτι το υδρογονο παραγει τρομακτικη ενεργεια,μεγαλυτερη της πυρηνικης.
αυτο μας το ελεγας απο τις δεσμες.
και σιγουρα ενας απλος κινητηρας εσωτερικης καυσεως δεν γινεται αντι για βενζινη να καιει νερο χωρις καποιες τροποποιησεις.
αν μαζι με τη βενζινη υποβοηθατε και απο την ηλεκτρολυση τοτε σαφως και ειναι εφικτο.
παραλληλα δε οτι εχει ηδη εξελιχθει η τεχνολογια αυτη το ξερουν και οι πετρες,αλλα αντε πες τη BP οτι οι πωλησεις της θα πεσουν κατα 40% με την τεχνολογια του υδρογονου!!
θυμηθειτε τις ΗΠΑ και τα υβριδικα αυτοκινητα της ΤΟΥΟΤΑ.
εμενα παντως το μονο που με ενδιαφερει ειναι το κιτ αυτο να ειναι προσιτο(που ειναι) και να μου κανει σοβαρη οικονομια..
το υγραεριο σε ενα δυο χρονια θα γινει σαν τη βενζινη,αφου ειναι παραγωγο του πετρελαιου(ακομα και το φυσικο αεριο ειναι παραγωγο του..στα υπογεια κοιτασματα,το φυσικο αεριο ειναι αυτο που "εξατμιστηκε" απο το κοιτασμα πετρελαιου και τωρα βρισκεται σε ισορροπια μεσα στο "κλειστο δοχειο" που βρισκεται το κοιτασμα)
για του λογου του αληθες.
οταν βγηκε το φυσικο αεριο για τη θερμανση θυμαστε?
γιατι τουλαχιστον εγω προσωπικα,οταν η πολυκατοικια εβαλε παροχη αεριου,το αεριο ηταν ιδια τιμη με το πετρελαιο!μονο που ηταν πιο αποδοτικο!
το ιδιο θα συμβει και με την υγραεριοκινηση(αποψη μου παντα ετσι?)

demiogr
29-05-11, 18:56
Καλώς ήρθατε στον κόσμο της οικονομίας......... με πράσινα άλογα!!!!!!
Θα προσπαθήσω να σας παρουσιάσω την ηλεκτρολυτική συσκευή στο σύνολό της. Η συσκευή μας αποτελείται απο τα παρακάτω μέρη:

Α) Συγκριτής ένα ολοκληρωμένο που το ονομάζουμε "συγκριτή" αναγνωρίζει την αύξηση τάσης στην μπαταρία του αυτοκινήτου και κλείνει το κύκλωμα όταν η τάση ξεπεράσει τα 13,10 Volt. Η τάση της μπαταρίας αυξάνεται όταν θέσουμε σε λειτουργία τον κινητήρα του οχήματος και αντίστοιχα μειώνεται όταν διακόψουμε την λειτουργία του. Στήν δεύτερη περίπτωση ο συγκριτής μας ανήγει το κύκλωμα και διακόπτει την τροφοδοσία με ηλεκτρική ενέργεια.

Β) Τροφοδοτικό συνεχούς ρεύματος με διακόπτη on-off και ρυθμιστή τάσης με το οποίο τροφοδοτούμε την ηλεκτρολυτική συσκευή με ενέργεια. Με το τροφοδοτικό διατηρούμε σταθερό το ρεύμα που διαχηριζόμαστε για την λειτουργία της συσκευής ανεξαρτητα απο την συγκέντρωση του ηλεκτρολύτη. Μας παρέχει την δυνατότητα να καταναλώνουμε μικρό ποσό ενέργειας απο την μπαταρία και να ελέγχουμε την παραγωγικότητα της ηλεκτρόλυσης κατά βούληση.

Γ) Ηλεκτρολυτική συσκευή. Μια διάταξη μεταλικών επιφανειών (πλάκες), παράλληλα τοποθετημένες (ανάλογη διάταξη διαθέτουν και οι μπαταρίες των αυτοκινήτων) και διαχωριζμένες με φλάντζες. Ονομάζεται Ξηρό στοιχείο και έχει την ιδιαιτερότητα να αποθηκεύει μικρή ποσότητα νερού μεταξύ των θαλάμων που δημιουργούν οι μεταλικές επιφάνειες. Οι φλάντζες απομωνόνουν τις μεταλικές επιφάνειες περιμετρικά και δημειουργούν τους θαλάμους ματαξύ των πλακών. Η κάθε πλάκα διαχωρίζεται απο την επόμενη με διπλές φλάντζες. Μεταξύ των φλαντζων τοποθετούμε ωσμοτικές μεμβράνες. Αυτές επιτρέπουν την διελευση του νερού αλλά εμποδίζουν την διέλευση των φυσαλίδων των αερίων που παράγονται κατα την ηλεκτρόλυση. Αυτό μας επιτρέπει να αποφύγουμε μίξη των παραγόμενων αερίων και μας επιτρέπει να οδηγούμε τα αέρια με ασφαλή τρόπο σε χωριστές εξόδους.

Δ) Δοχεία πλήρωσης 2 τεμάχια που χρήζουν ταυτόχρονα για αποθήκευση ηλεκτρολύτη, αφήγρανση αερίων και συγκέντρωση και επιστροφή ηλεκτρολύτη στην συσκευή ηλεκτρόλησης. Τα αέρια οδηγούνται σε αυτά τα δοχεία με ξεχωριστούς αγωγούς. Το οξυγόνο απελευθερώνεται στη ατμόσφαιρα το δε υδρογόνο οδηγείται στον αεραγωγό του κινητήρα μετά το φίλτρο και πρίν την πεταλούδα για να οδηγηθεί στούς θαλάμους καύσης του κινητήρα. Τα παραγώμενα αέρια είναι 2 μέρη Υδρογόνου 1 μέρος Οξυγόνου
Ε) Ηλεκτρολύτης διαλυμα αποσταγμένου νερού με βάση

Τι κερδίζουμε με τη χρήση του υδρογόνου στον κινητήρα μας;

Το Υδρογόνο έχει τo υψηλότερο ενεργειακό περιεχόμενο ανά μονάδα βάρους από οποιοδήποτε άλλο γνωστό καύσιμο, 120,7 kJ/gr και 3 φορές μεγαλύτερο από αυτό της συμβατικής βενζίνης.(ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ)

Κάνει "καθαρή" καύση. Όταν καίγεται με οξυγόνο παράγει μόνο νερό και θερμότητα. Όταν καίγεται με τον ατμοσφαιρικό αέρα, ο όγκος του οποίου αποτελείται κατά 78% από άζωτο, παράγονται επίσης μερικά οξείδια του αζώτου, σε αμελητέο ωστόσο βαθμό.( ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ)

¨Εχει μεγαλύτερη ευφλεκτότητα και ταχύτητα μετάδοση φλόγας.

Όλοι οι κινητήρες εσωτερικής καύσης κάνουν ατελή καύση των υδρογονανθράκων που χρησιμοποιούμε (βενζίνη, πετρέλαιο) αποτέλεσμα είναι να έχουμε ρύπους (καυσαέρια). Με τη χρήση του Υδρογόνου στον κινητήρα μας χωρίς καμμία ρύθμιση και επιπλέον καλούδια παρα μόνο της ηλεκτρολυτικής συσκευής πετυχαίνουμε να έχουμε καλύτερη θερμική απόδοση του κινητήρα μας δηλαδή να έχουμε καλύτερη καύση. Το υδρογόνο εισέρχεται στο θάλαμο καύσης σε αέρια μορφή και αναφλέγεται άμεσα βελτιώνοντας την ανάφλεξη της βενζίνης.
Στο χρόνο που απαιτείται μεταξύ σπινθήρα και άνοιγμα βαλβίδων εξαγωγής έχουμε καταναλώσει το μεγαλύτερο μέρος αν όχι όλο, του μίγματος καυσίμου – ατμοσφαιρικού αέρα – υδρογόνου. Αυτό μας το επιβεβαιώνει άμεσα η κάρτα καυσαερίων. Εκεί μπορούμε να δούμε καθαρά τις διαφορές σε ρύπους πρίν και μετά την εφαρμογή.
Επειδή το Υδρογόνο έχει υψηλότερο ενεργειακό περιεχόμενο, το παραγώμενο έργο είναι μεγαλύτερο και πλουσιότερο σε ενεργειακή απόδοση, προσθέστε και την καύση περισσότερου συμβατικού μίγματος, γίνεται αντιληπτό λοιπόν από που προέρχεται η μεγαλύτερη ροπή, η μεγαλύτερη δύναμη και η απίθανη γραμμικότητα ισχύος που παρατηρούνται μετά την εγκατάσταση. (Για τους δυσπιστούς υπάρχουν τα δυναμόμετρα).
Ακόμη η βελτίωση της καύσης συντελεί στο περιορισμό νέων εξανθρακωμάτων και βοηθάει στην απομάκρυνση παλαιότερων επικαθίσεων διατηρώντας καθαρά τις βαλβίδες και τα πιστόνια . Αποτέλεσμα αυτής της βελτίωσης είναι να ελαχιστοποιούνται φαινόμενα κακού χρονισμού, προανάφλεξης και αρρυθμίες
Επίσης έχουμε μείωση του θορύβου λειτουργίας του κινητήρα, μείωση του ρελαντί, δραστική μείωση καυσαερίων, ιδιαίτερα υδρογονανθράκων και αύξηση των υδρατμών.
Για τους αριθμολάτρεις οικονομία καυσίμου 20 – 30%, αύξηση ιπποδύναμης και ροπής κατά10 – 15% . μείωση καυσαερίων εως και 80%.
Μέχρι αυτό το σημείο το υδρογόνο είναι υποβοηθητικό καύσιμο αυξάνοντας (καταλύτης) την βελτιστοποίηση της καύσης και του παραγώμενου έργου του κινητήρα μας. Δεν αποθηκεύεται παρά μόνο παράγεται και καταναλώνεται άμεσα.
Αν θέλετε μεγαλύτερη οικονομία θα πρέπει να διαχειριστήτε κατάλληλα τον χρονισμό του κινητήρα σας. Για να μπορέσετε να κρατήσετε στοιχειομετρική ισοροπία ματαξύ καυσίμου-υδρογόνου και αέρα μειώνοντας την παροχή καυσίμου και αυξάνοντας την παροχή υδρογόνου χρειάζετε να χαρτογραφήσετε διαφορετικά τον υπολογιστή που υποστηρίζει και διαχειρίζεται τον κινητήρα σας. Εδώ οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες. Πιστεύω ότι είναι εφικτό. Αν κάποιος φίλος μπορεί να μας δώσει πληροφορίες και οδηγίες.... είμαι όλος αυτιά!!!!!! και χαρά..... και χαρά!!!!!!!!
Σας δίνω τα link από τις πρώτες προσπάθειες εφαρμογής της συσκευής.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.105427566215679.11696.100002453089679&l=6dc7fa0789
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.105328542892248.11536.100002453089679&l=580c4848f7

kloukakis
29-05-11, 19:43
Για ποιο πράγμα ακριβώς θέλεις πληροφορίες και οδηγίες φίλε μου?
Για την διαχείριση του κινητήρα?

demiogr
30-05-11, 12:01
Καλημέρα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένας επαναπρογραμματισμός του υπολογιστή του αυτοκινήτου για να μειώνω τον ψεκασμό του καυσίμου κατά βούληση, αν είναι δυνατόν. Εξηγούμαι, η αντικατάσταση μέρους του καυσίμου με υδρογόνο δεν μπορεί να γίνει με άλλο τρόπο. Η συσκευή ηλεκτρόλυσης μπορεί να αυξομειώνει την παραγωγή όποτε το επιλέξω. Αν διατηρήσω την εργοστασιακή χαρτογράφηση και αυξήσω την παροχή υδρογόνου δεν επαρκεί το οξυγόνο για να καεί και το συμβατικό καύσιμο με αποτέλεσμα ο κινητήρας να μπερδεύει και να αυξάνει την κατανάλωση. Επίσης δεν μπορώ να αυξήσω τον όγκο του αέρα στον κύλινδρο (δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος) αλλά πιθανολογώ ότι μπορούμε να μειώσουμε μέρος του συμβατικού καυσίμου και τον χώρο που καταλαμβάνει στον κύλινδρο να το αντικαταστήσω με υδρογόνο διατηρώντας την στοιχειομετρική αναλογία αέρα-καυσίμου. Με τον τρόπο αυτό μπορώ να αυξήσω την χιλιομετρική αυτονομία του ρεζερβουάρ και να αυξήσω την οικονομία καυσίμου σε μεγαλύτερα ποσοστά. Αν έχεις να προτείνεις κάτι διαφορετικό μετά χαράς να το συζητήσουμε.

Ntsagara
30-05-11, 17:45
Καλησπέρα,

Φίλε demiogr Θέλω να ρωτήσω το εξής.
Κατά την καύση, το υδρογόνο αναμιγνύετε με οξυγόνο και παράγετε θεωρητικά μια μικρή ποσότητα νερού, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (μακροχρόνια) την βλάβη του κινητήρα (σκουριά κ.α.) μιας και δεν έχει κατασκευαστεί για αυτές τις προδιαγραφές.
Ισχύει αυτό ή κάνω λάθος????

demiogr
30-05-11, 19:12
Αγαπητέ φίλε, ο κινητήρας σου με το καύσιμο που καταναλώνει παράγει ένα μέρος των καυσαερίων σε υδρατμούς, Θα έχεις προσέξει την εξάτμιση του αυτοκινήτου τις κρύες μέρες του χειμώνα. Αυτός ο άσπρος καπνός που απολήγει στο περιβάλλον μέχρι να ζεσταθεί ο καταλύτης του οχήματος είναι υδρατμοί. Δηλαδή νερό σε ατμούς. Επομένως η καύση της βενζίνης έχει παράγωγα υδρατμούς οι οποίοι δημιουργούνται κατά την έξοδο των καυσαερίων από τον κύλινδρο και όχι σε αυτόν. Η καύση του υδρογόνου παράγει νερό το οποίο μέσα στον κύλινδρο είναι σε αέρια μορφή επειδή επικρατούν θερμοκρασίες που ξεπερνούν κατά πολύ την θερμοκρασία βρασμού του νερού (100 βαθμούς) και εκτονώνονται όταν ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής. Οι ατμοί υγροποιούνται κατά την πορεία τους στην εξάτμιση. Το υδρογόνο είναι συνθετικό των υδρογονανθράκων επομένως καίγεται στον κινητήρα και όταν χρησιμοποιείς συμβατικά καύσιμα.(βενζίνη, πετρέλαιο, αέριο). Η χρήση λοιπόν περισσότερου υδρογόνου απλά παράγει μεγαλύτερη ποσότητα υδρατμών.

kloukakis
30-05-11, 21:46
Καλησπέρα φίλε μου. Κοίταξε να δεις, το θέμα της διαχείρισης του κινητήρα είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσεις παρα μόνο κανόνες,μέθοδοι και τύποι. Ο τρόπος με τον οποίο ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου σου διαχειρίζεται το μείγμα εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους όπως το καύσιμο που βάζεις, η θερμοκρασία του κινητήρα, η θερμοκρασία του αέρα κτλ. Όλα αυτά γίνονται μέσω του κώδικα που τρέχει ο εγκέφαλος, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για να δουλεύει τον κινητήρα ανάλογα με τα παραπάνω και όχι μόνο. Ο εγκέφαλος σου προφανώς μπορεί να επαναπρογραμματιστεί και να ρυθμίσεις το μείγμα του καυσίμου, όχι όμως και το μείγμα του υδρογόνου που ψεκάζεις. Επειδή δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει αυτό που φτιάχνεις, δηλαδή το πως καθορίζεις την ποσότητα του υδρογόνου, δεν ξέρω να σου πω αν ένας επαναπρογραμματισμός μόνο σου είναι αρκετός.

Τι επιλογές έχεις λοιπόν.
1) Κάνεις καινούργια ρύθμιση στον υπάρον και τελειώνεις
2) Αντικαθιστάς τον υπάρχον εγκέφαλο με έναν aftermarket, κοινώς "άγραφο"

Εαν η πρώτη περίπτωση σου είναι αρκετή, ακολουθείς αυτό και η ζωή σου γίνεται πολύ πιο εύκολη. Εαν όχι τα πράγματα περιπλέκουν και γίνονται αρκετά δύσκολα, όμως με σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα τα οποία με αρκετή προσωπική δουλειά μπορείς να ελέγξεις εσύ.

Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να πας σε έναν προγραμματιστή που ασχολείται με το αντικείμενο και διαθέτει τα κατάλληλα μέσα για να σου κάνει τον επαναπρογραμματισμό. Το θέμα είναι οτι και πάλι δεν ξέρω εαν ο προγραμματιστής θα μπορέσει να ρυθμίσει ένα τέτοιο σύστημα. Αυτή είναι η πιο εύκολη λύση(αν ξαναλέω μπορεί κάποιος να σου το ρυθμίσει), το θέμα είναι οτι γι αυτές τις δουλειές παίρνουν αρκετά χρήματα και πως κάθε φορά που θα θέλεις να αλλάξεις κάτι θα πρέπει να ξαναπάς εκεί.

Εγώ στην προσπάθειά μου να υπερτροφοδοτήσω τον αμάξι μου ακολούθησα την δεύτερη επίπονη επιλογή. Το θετικό είναι όμως οτι θα μπορείς ανα πάσα ώρα και στιγμή να ρυθμίσεις τα μείγματα με ένα απλό λαπτοπ στον δρόμο. Βέβαια αυτό προΰποθέτει οτι θα έχεις και τις κατάλληλες γνώσεις. Εφ όσον έχεις καλές γνώσεις στην χημεία ο δρόμος γίνεται πιο εύκολος και με το κατάλληλο διάβασμα θα είσαι σε θέση.

Για να αντικαταστήσεις και να προγραμματίσεις έναν νέο εγκέφαλο θα δυσκολευτείς πολύ. Εγώ προσπαθώ να το κάνω μόνος μου, διάβασε το σχετικό θρεντ(https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7957) που έχω ανοίξει για να πάρεις μια ιδέα. Δυστυχώς δεν το έχω ξεκινήσει πολύ καιρό και γι αυτό είμαι ακόμα στην φάση της εγκατάστασης. Ο εγκέφαλος αυτός σου δίνει την δυνατότητα να οδηγήσεις και δεύτερη σειρά απο μπεκ, οπότε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Εαν θέλεις μπορώ να σου προτείνω και ένα βιβλίο σχετικά με την διαχείριση. Να ξέρεις ωστόσο οτι για να αγοράσεις έτοιμο κάτι τέτοιο θα σου κοστίσει πάρα πολύ, όπως και η εγκατάστασή και η ρύθμισή του απο κάποιον ειδικό.

Εαν ξαναλέω αυτό που θέλεις είναι να κάνεις κάποιες μικρές αλλαγές στα μείγματα και να μην ξανασχοληθείς , ξεχνάς όσα σου είπα και απλά κάνεις επαναπρογραμματισμό στον υπάρχον.

Ελπίζω να σε βοήθησαthumb.

demiogr
31-05-11, 00:09
Κώστα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το υδρογόνο που σου προανέφερα είναι ανεξάρτητο (ακόμα) από την λειτουργία του κινητήρα. Υπάρχει σε προηγούμενο μήνυμα, περιγραφή της συσκευής. Η αυξομείωση της παραγωγής γίνεται ανεξάρτητα από την λειτουργία του κινητήρα στην παρούσα φάση. Οι γνώσεις μου δεν είναι πολύ μεγάλες αλλά μαθαίνω γρήγορα και το αυτοκίνητο πάντα μου άρεσε σαν ενασχόληση ανεξάρτητα αν έπρεπε να μεγαλώσω αρκετά για να αρχίσω την περιπέτεια. Αιτία έγινε ένα ιστότοπος που πριν ένα χρόνο μ' έβαλε στην πρίζα. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά www.bens.gr. Το δοκίμασα και έγινα ενθουσιώδης πελάτης στην αρχή και ορκισμένος πωλητής στην συνέχεια. Γνωρίστηκα με τον κατασκευαστή της συσκευής τον Μανώλη τον Καλή και κάποια στιγμή τον παρότρυνα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να παράγουμε υδρογόνο. Ξεκινήσαμε αρχές Φεβρουαρίου τις πρώτες δοκιμές και τέλος Μαρτίου είχαμε αρχίσει να διαμορφώνουμε την συσκευή που σήμερα παράγουμε και πολύ σύντομα θα αντικαταστήσουμε με κάτι πολύ πιο εμπορικό και πιο βιομηχανοποιημένο θέλω να ελπίζω. Μπορείς να επισκεφθείς τα link για να έχεις μια εικόνα. Ο Μανώλης είναι ένα πολύ καλά καταρτισμένο άτομο και οι ιδέες του είναι εξαιρετικές. Τα ηλεκτρονικά είναι η φύση του. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε τον δύσκολο δρόμο για να λειτουργούμε ανεξάρτητα και άμεσα. Το Bens είναι εξολοκλήρου προσωπική του εφεύρεση.
Η σκέψη για επαναπρογραμματισμό γεννήθηκε όταν κατανοήσαμε ότι στο υδρογόνο ισχύει απόλυτα η ρήση "ού το εύ εν τω πολύ" και ότι για να αυξήσουμε θεαματικά την οικονομία πρέπει να διαχειριστούμε διαφορετικά τον κινητήρα. Θα τα ξαναπούμε σ΄ευχαριστώ θερμά.

kloukakis
31-05-11, 00:54
Παρακαλώ! Επειδή έχω εξεταστική τώρα δεν είχα πολύ χρόνο για να μελετήσω το θέμα να δω πως δουλεύει. Γι αυτό σου τα έγραψα έτσι αναλυτικά για να πάρεις μια ιδέα εσύ που ξέρεις τι θέλεις. Συγχαρητήρια πάντως σε όλους σας που το παλεύεται, εύχομαι να σας βγει όπως το θέλετε και να τα κλείσετε τα μαμημένα τα βενζιναδικα(έτσι κι αλλιώς και αυτοί νερό μας βάζουν χεχε). Εαν έχει καλή επαφή με τα ηλεκτρονικά θα είναι σχετικά εύκολο για εσας να βάλετε το megasquirt και πιστεύω πως με λίγο διάβασμα θα κάνετε και πολύ καλή διαχείριση. Σου το πρότεινα και επειδή μπορεί να οδηγήσει όπως σου είπα και δεύτερα μπεκ, ενώ στην πλακέτα του έχει χώρο και για custom κυκλωματάκια. Ακόμα ο κώδικας που τρέχει είναι ανοιχτός για επεμβάσεις, εαν έχετε και καλή επαφή με προγραμματισμό θα μπορέσετε να κάνετε οτι θέλετε. Πάντως να ξέρεις οτι η αντικατάσταση του εργοστασιακού εγκέφαλου δεν είναι πολύ εύκολη ειδικά σε καινούργια αυτοκίνητα, καθώς ο εγκέφαλος λειτουργεί και άλλα πράγματα εκτός απο τη μηχανή, όπως πχ esp. Όμως όλα γίνονται, όπως μπορώ να βοηθήσω πες μου.

Ntsagara
31-05-11, 12:09
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να καταθέσω τις απόψεις μου για το θέμα που αναφέρεστε μιας και πιστεύω ότι δεν ξεκαθαρίστηκαν 100% οι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.
Οι συγκεκριμένες συσκευές δεν παράγουν υδρογόνο αλλά οξείδιο του υδρογόνου που είναι το παράγωγο από την ηλεκτρόλυση του νερού άρα σημάνει ότι στο τελικό προϊόν περιέχονται 2 μέρη υδρογόνο ένα οξυγόνο.

Το ΗΗΟ χρησιμοποιείτε στην βιομηχανία μετάλλων για την επεξεργασία λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που παράγει κατά την καύση του αν και τείνει να εξαλειφθεί λόγο της ασετιλίνης.

Η παραγωγή του υδρογόνου από ηλεκτρόλυση και μάλιστα σε αυτό το μέγεθος μας δίνει μέγιστο περίπου 50 λίτρα την ώρα άρα 33 λίτρα καθαρού υδρογόνου την ώρα 0,55 λίτρα το λεπτό.
Ένας κινητήρας μεσαίου μεγέθους χρειάζεται περίπου 500 λίτρα αέρα το λεπτό στο ρελαντί άρα έχουμε ένα μίγμα 500 λίτρα αέρα με 0,55 λίτρα υδρογόνο αν το διαιρέσουμε με έναν πλήρη κύκλο ~ 800 στροφών το λεπτό έχουμε 0,625 λίτρα αέρα και 0,0006875 καθαρού υδρογόνου άρα το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι η ποσότητα του υδρογόνου που παράγεται είναι ίση σε απόδοση καύσης στο ρελαντί με 2ml βενζίνης το λεπτό άρα 120ml την ώρα άρα 0,192¤ την ώρα σε ρελαντί αν το ίδιο παράδειγμα το εφαρμόσουμε σε πορεία που οι ανάγκες σε αέρα του κινητήρα αυξάνονται η σχέση υδρογόνου/ αέρα μειώνεται με μείωση της απόδοσης καύσης του μειγματος.
Αν υποθέσουμε τώρα ότι λύνουμε το πρόβλημα παραγωγής αρκετού υδρογόνου ώστε να φτάσουμε σε ένα επίπεδο 640gr την ώρα καθαρού υδρογόνου (σχετικό πείραμα που έγινε στην NASA αναφέρει 0,0899 g/λίτρο παραγόμενου ΗΗΟ σε συνθήκες περιβάλλοντος) έχουμε να αντιμετωπίσουμε 4 θέματα :

1ον Αυτανάφλεξη Μείγματος
Γενικά, το φαινόμενο "backfire" (αυτανάφλεξη) εμφανίζεται μέσα σε έναν κινητήρα, όταν το μίγμα αέρα – καυσίμου αναφλέγεται κατά την εισαγωγή του μέσα στον χώρο της καύσης και εφόσον οι βαλβίδες εισαγωγής προς τον χώρο καύσης είναι ακόμα ανοιχτές. Η εμφάνιση όμως του φαινομένου "backfire" αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα όταν αναφερόμαστε σε υδρογόνο, αφού ως γνωστόν το υδρογόνο παρουσιάζει μεγαλύτερη αναφλεξιμότητα σε περιορισμένο χώρο σε σχέση με τα συμβατικά ορυκτά καύσιμα μιας και χρειάζεται το 1/10 της ενέργειας που απαιτείται για την ανάφλεξη της βενζίνης.
Οπότε το λεγόμενο φαινόμενο «χτύπησε πυράκια» σε έναν κινητήρα που δεν θα μπορεί να ελέγξει το μίγμα ώστε να αναπροσαρμόσει το μίγμα , αν και αναπροσαρμογή σημαίνει μείωση του υδρογόνου, θα είναι καθημερινό.

2ον Ακροφύσια Ψεκασμού
Τα μπέκ τον συμβατικών κινητήρων έχουν σχεδιαστεί για την πυκνότητα του μείγματος που υπάρχει στην βενζίνη/αέρα άρα για να γίνει χρήση διαφορετικού μείγματος (ο αέρας μετά την εισαγωγή περνάει από τα μπέκ ώστε να ψεκαστεί στον κινητήρα με βενζίνη σε μορφή σταγονιδίων) πρέπει να αλλαχθούν. Στην περίπτωση του υδρογόνου η πυκνότητα του μείγματος μειώνεται δραματικά άρα δεν μιλάμε μόνο για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου αλλά για μια σειρά αλλαγών ( μπεκ – εισαγωγή – σωληνάκια κ.α.)

3ον Κατάλοιπα καύσης
Κατά την καύση του το υδρογόνο παράγει Η2Ο (νεράκι) έστω όπως αναφέρετε εδώ ότι περνάει από τον θάλαμο καύσης με τον καταλύτη τη γίνεται; Οι υδρατμοί που αναφέρονται εδώ παράγονται από την θέρμανση του ατμοσφαιρικού αέρα (υγρασία) στο «τελικό καζανάκι» της εξάτμισης και όχι στον καταλύτη. Έτσι λοιπών έχουμε νερό και βενζίνη ( κανένα αμάξι δεν έχει τέλεια καύση) στον καταλύτη λόγο θερμοκρασίας, υπό φυσιολογικές συνθήκες, τα ελάχιστα κατάλοιπα βενζίνης αναφλέγονται πριν περάσουν τα φίλτρα του καταλύτη αλλά αν την βενζίνη την αναμίξουμε με νερό τότε δεν υπάρχει ανάφλεξη αλλά ένα μίγμα που επικάθεται στα φίλτρα του καταλύτη και αναμιγνύεται με τα κατάλοιπα καύσης και έχουμε το φαινόμενο της λιθίασης (κοινώς βούλωμα από λάσπη).

4ον Χαμηλές Θερμοκρασίες
Ο χειρότερος εχθρός στο πλάνο της παραγωγής ενέργειας από νερό είναι οι χαμηλές θερμοκρασίες φανταστείτε λοιπών σε περίπτωση μείων βαθμών πόσο καταστροφική θα είναι η χρήση υδρογόνου στον κινητήρα που θα έχουν μείνει υδρατμοί μετά το σταμάτημα της λειτουργίας σε όλο το κύκλωμα, ο κινητήρας δεν αδειάζει εξολοκλήρου το μείγμα όταν τον σταματάμε άρα έχουμε στην ουσία ή νερό σε υδρατμούς ( όπως σωστά αναφέρεστε ) ή υδρογόνο έτσι σε χαμηλή θερμοκρασία τι έχουμε; πάγο στον θάλαμο καύσης.
Λοιπών για να μην σας κουράζω μπορεί να δείτε βελτίωση στην κατανάλωση ( 0,1% έως 0,5%) αλλά όχι τα νούμερα που αναφέρονται για τα νούμερα που λέγονται θέλετε μία μονάδα παραγωγής υδρογόνου σε μέγεθος διαξονικού φορτηγού, θα πρέπει μαζί με αυτό να κάνετε θεμελιώδεις αλλαγές στον κινητήρα για να διασφαλίσετε την ασφάλεια του κινητήρα , οι κινητήρες που καίνε υδρογόνο και βενζίνη έχουν αλλαγές ακόμα και στο σύστημα ανάφλεξης λόγο το ότι κοινό μπουζί δεν θα άντεχε στην θερμοκρασία που θα παραγόταν από την ποσότητα του υδρογόνου που χρειάζεται για να δείτε μια βελτίωση κατανάλωσης της τάξεως του 20%.

Τα συμπεράσματα δικά σας

Για περισσότερες λεπτομέρειες διαβάστε :
https://en.wikipedia.org/wiki/Oxyhydrogen
https://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/857/1/valakasm_hydrogen+.pdf
https://www.nasa.gov/topics/technology/hydrogen/hydrogen_2009.html
https://www.popularmechanics.com/cars/alternative-fuel/gas-mileage/4310717

plam40
30-07-11, 09:32
Προτα να ζιτισο σιγνομι για τιν ορθογραφια μου, ειμαι απο Βουλγαρια.
Εχο ενα Ε39 525 diesel, και πριν 4 χρονια επεσα στο θεμα με το ΗΗΟ, απο τοτε εχο κατασκεβασι πολα και διαφορα ελεκτρολιζερ. Τα αποτελεσματα παντα ειταν απιστευτα. Η διαδρομι στιν οπια κανο δοκιμεσ ειναι Αθινα - Σοφια ( 900 χλμ ). Η καταναλοσι με ΗΗΟ εναι 3.8L / 100 για το αυτοκινιτο αυτο. Εκτος αυτο η διναμι εχι πραγματικα αυξιτι. Τα αποτελεσματα αυτα βεβεια ειρθαν μετα απο πολες δοκιμες, ενο παντα ειταν προς το καλο αλα με πολυ καλυ ριθμισι φτασανε αριθμους που ειναι απιστευτα για τους περισοτερους ανθροπους.
Το τελευτεο ελεκτρολιζερ παραγι 5L/λεπτο ΗΗΟ, με καταναλοσι 50 αμπερ / 13.6V περιπου 680 watt.
Τα καυσαερια εχουν μειοθι παρα πολυ.
Αυτα απο μενα.
Εδο θα σας προσθεσο και μια φοτογραφια απο το εργαστιριο μου .
https://valnet3.com/hho/setup1.JPG

Stathis
30-07-11, 19:33
μπραβο φιλε και εις ανωτερα...

Stamatis
30-07-11, 19:46
Ενδιαφερον.
Πολυ ενδιαφερον.

bmwcompactjohn
30-07-11, 20:38
καλησπερα σας για δειτε αυτο εδω www.wfs.gr

demiogr
31-07-11, 00:42
Είμαστε σε αυτή την ιστοσελίδα Hydro-Gen (https://www.hydro-gen.gr) Η συσκευή ηλεκτρόλυσης παράγει διαχωρισμένα τα αέρια. Το ρεύμα που καταναλώνει από την μπαταρία αρχίζει από 0,250 Αμπέρ και για πολύ μεγάλα οχήματα μπορεί να φτάσει τα 2 Αμπέρ. Η οικονομία που έχουμε πετύχει κυμαίνεται από 25% - 35% τουλάχιστον, για όλους τους κινητήρες ανεξαρτήτως συμβατικού καυσίμου.

plam40
31-07-11, 01:43
Εδο Θα σας δικσο ενα προσφατο βιντεο με το τελευτεο μοντελο ελεκτρολιζερ που εχο κατασκεβασι :


https://www.youtube.com/watch?v=qwjF37E3SJI

Επισις και διο φοτογριεσ

Cobalt
18-04-12, 14:08
έχω αρχίσει τις σκέψεις για να προχωρήσω με τοποθέτηση τέτοιου ΚΙΤ.

τα κοστολόγια δεν είναι μικρά βέβαια και γιαυτό θέλω γνώμες και προτάσεις για όσους έχουν κάνει το βήμα και έχουν προσωπικές εμπειρίες...

Ευχαριστώ

Leonidas_E39
18-04-12, 14:25
Φιλος με focus 1.6 το εβαλε και κερδισε 60κμ στο γεμισμα , με αποτελεσμα να μην ειναι ευχαριστημενος για το ποσο που δαπανησε στην τοποθετηση του κιτ.

Cobalt
18-04-12, 14:27
Φιλος με focus 1.6 το εβαλε και κερδισε 60κμ στο γεμισμα , με αποτελεσμα να μην ειναι ευχαριστημενος για το ποσο που δαπανησε στην τοποθετηση του κιτ.

60 ΚΜ δεν είναι μεγάλη διαφορά όντως...
περίπου 5-6 λίτρα μέσα στην πόλη στο γέμισμα δηλαδή...

το θέμα είναι δουλεύει όντως το μαραφέτι?

Leonidas_E39
18-04-12, 14:34
Δουλευει απο οτι φαινεται σε ερωτηση που εκανα στο συνεργειο που τοποθετηθηκε το κιτ για το δικο μου αμαξι μου ειπαν οτι δεν θα δουλεψει σωστα λόγο 6κυλινδρου μοτερ ,απεναντιας το Saxo που εχουν στο συνεργειο λενε οτι ειναι στο 35% κατω στο θεμα καταναλωσης.


Αυτο που με κανει να αναρωτιεμαι ειναι οτι πως γινεται αυτα τα κιτακια να ξεκινησανε να πωλουνται στα 300-400 Ευρω και τωρα να φτανουν τα 800 + .

BILL007
18-04-12, 14:49
Φίλε μου είχα κάνει μια σχετική έρευνα...Δες σε αυτό το thread https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=11686

Aφιέρωσε λίγο χρόνο να το δεις και να είσαι σίγουρος οτι πολλά πράγματα θα έχουν ξεκαθαρίσει ;)

Vasilis
06-12-12, 09:14
κανα νεωτερο για το μελλοντικο καυσιμο?

διαβασα σε μια διαφημιση αυτο https://www.hho-plus.com/product.php?id_product=11 κ ξαναρχισαν οι αποριες!

μηπως καποιος συμφορουμιτης προεβει στην τοποθετηση καποιου παρομοιου κιτ?

Vasilis
06-12-12, 10:04
Επικοινωνησα πριν απο λιγο με 2 εταιριες που παραγουν το προιον (ελληνικοτατο)!

η μια ειναι αυτη
κ η αλλη αυτη

οσον αφορα τις εντυπωσεις που ελαβα τηλεφωνικα,σαφως κ ειναι θετικοτατες κ απο τους δυο κατασκευαστες!

Κ οι δυο υποσχονται μειωση καταναλωσης βενζινης κατα 25% κ πανω , εως κ 35%.
Κ οι δυο δινουν εγγυηση επιστροφης χρηματων (για μη ευχαριστημενο πελατη σε σχεση με το προιον) ενος τριμηνου.
Ο πρωτος δινει 2 χρονια εγγυηση για το προιον του
Ο δευτερος δινει 10 κ 15 χρονια αντιστοιχα σε δυο ειδη που διαθετει για το καθε αυτοκινητο.Η διαφορα σε αυτα τα δυο ειδη, ειναι στην εγγυηση κ στην τιμη.

Ο πρωτος το κοστολογει στα 770 ευρω!
Ο δευτερος στα 490 κ 600 αντιστοιχα!

Ο πρωτος λεει οτι διαθετει το κιτ με ρυθμιστη ο οποιος βρισκεται εντος του αυτοκινητου κ σου δινει την επιλογη για οδηγηση στην πολη,σε εθνικη κ σπορ επιλογη.(περιλαμβανεται στην τιμη)

ο δευτερος το δινει εξτρα στην τιμη των 30 ευρω κ απο οτι καταλαβα ειναι κατι παρομοιο.


φυσικα θα παω οταν εχω χρονο να τα δω απο κοντα για να χω καλυτερη αποψη κ θα ενημερωσω!:thanks:

Vasilis
06-12-12, 10:42
ξεχασα να αναφερω οτι κ οι δυο κατασκευαστες υποσχονται αυξηση της ιπποδυναμης του αυτοκινητου...

zgouriazmenos
06-12-12, 16:01
Λοιπόν είχα περάσει στο πουντάκι ενα τέτοιο σύστημα (δεν κρατήθηκα... με έτρωγε ο κ@λος μου...) και το κράτησα για πάνω απο 3 μήνες (σχεδοόν 3000 km). Είχα βάλει και το εγκεφαλάκι (ένα VOLO για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, για τη συγκεκριμένη δουλειά) συνδεδεμενο στην OBD για να κανει τις διορθωσεις. ΤΙΠΟΤΑ. ΤΖΙΦΟΣ. ΠΑΠΑΛΑ. ΜΗΔΕΝ. Μόνο οικονομία δεν έκανε, Ανέβασε την κατανάλωση κοντα στα 6.5L/100km απο 5.8 που είχα, τραβούσε ρεύμα στο φουλ και παραλίγο να πάρω στα χέρια τη γεννήτρια και τη μπαταρία. Απ'οτι κατάλαβα για να πετύχεις μείωση θα πρέπει να είσαι με ένα αμπερόμετρο στο χέρι και να παίζεις με την ενταση του ρεύματος για να πετυχαίνεις κάθε στιγμή τη μέγιστη παραγωγή υδρογόνου και παράλληλα να έχεις κουμπωμένο διαγνωστικό και να παρακολουθείς τα μείγματα για φτωχά και πλούσια. Άσε που θες και δεύτερη μπαταρία γιατί τραβάει το ρημάδι...... Shit high and watch... Θεωρητικά πάντως είναι καλό και έχει μια βάση. Πρακτικά, δεν αξίζει η όλη φάση, εκτός αν δεν πληρώσεις τίποτα ( oh yes για μενα λέω :D ) ή εκτός αν εχεις όρεξη και θες να πειραματιστείς. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να εξελιχθεί και να τελειοποιηθεί.

Stathis
06-12-12, 16:08
Το θλιβερό αυτό φαινόμενο με τις συσκευές οικονομίας (μαγνητάκια, υδρογόνο κλπ) έχει δύο πτυχές.

1.Η πιο απλή είναι η πλευρά του πωλητή. Πουλάει ένα αντικείμενο αστείας αξίας με ένα τεράστιο καπέλο. Με τους μεταπωλητές το κέρδος μοιράζεται και όχι ομοιόμορφα πάντα. Αυτή η πτυχή δεν χρήζει περαιτέρω εξήγησης, είναι εμπόριο ενός απαράδεκτου προϊόντος που όμως βρίσκει αγοραστές (βλ.2)

2. Το δεύτερο μέρος είναι και το πιο σημαντικό, πρόκειται για την πλευρά του χρήστη-αγοραστή. Ο χρήστης θέλει να κάνει οικονομία ή να έχει περισσότερη ισχύ στο αυτοκίνητο του. Πρωταρχικά στόχος όμως είναι να νοιώσει πιο έξυπνος. Θέλει να δείξει πως όλοι οι άλλοι που δεν είχαν την εξυπνάδα του είναι υποδεέστεροι. Οπότε αγοράζει τη συσκευή γιατί μέσα του πιστεύει πως είναι πολύ πιθανόν να είναι ο μόνος έξυπνος ανάμεσα σε εκατομμύρια βλάκες. Το αν είναι λογικός ο τρόπος λειτουργίας (μαγνητισμός αέρα, ιονισμός, ηλεκτρόλυση, υδρογόνο κλπ) συνήθως δεν έχει τις -στοιχειώδης- γνώσεις να το κρίνει, του αρκεί η υπόσχεση πως θα κάνει την εξυπνάδα. Από εκεί και πέρα αφού το τοποθετήσει θα δει όποια διαφορά στην κατανάλωση επιθυμεί. Να μετράει την κατανάλωση ξέρει/δεν ξέρει να το κάνει, ο αέρας της ασάφειας μπορεί να διοχετευτεί προς οποιοδήποτε αποτέλεσμα επιθυμεί. Αν δεν δει το επιθυμητό αποτέλεσμα όχι μόνο πρέπει να παραδεχτεί στον εαυτό του πως είναι το ίδιο βλαξ με τους άλλους αλλά ακόμα πιο βλαξ επειδή πέταξε τα λεφτά του. Κανένας αφελής με έλλειμμα αυτοπεποίθησης (ώστε να καταφύγει σε κάτι τέτοιο) δεν θα παραδεχόταν πως την πάτησε.

ΥΓ. Πολλές φορές οι κατηγορίες 1 και 2 ταυτίζονται, εκεί έχουμε έναν πολύ ικανό (πρόθυμο μάλλον) πωλητή ο οποίος πιστεύει στο προϊόν του. Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να πουλήσω ανοησίες ακόμα και αν είχα μεγάλο κέρδος, θα έπρεπε να λέω συνειδητά ψέματα σε όλους τους πιθανούς μου πελάτες. Αν το πίστευα όμως όχι μόνο θα μπορούσα να πουλάω, θα το εκλάμβανα και σαν 'σταυροφορία΄.:original: :original: :original:

Vasilis
06-12-12, 17:12
Λοιπόν είχα περάσει στο πουντάκι ενα τέτοιο σύστημα (δεν κρατήθηκα... με έτρωγε ο κ@λος μου...) και το κράτησα για πάνω απο 3 μήνες (σχεδοόν 3000 km). Είχα βάλει και το εγκεφαλάκι (ένα VOLO για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, για τη συγκεκριμένη δουλειά) συνδεδεμενο στην OBD για να κανει τις διορθωσεις. ΤΙΠΟΤΑ. ΤΖΙΦΟΣ. ΠΑΠΑΛΑ. ΜΗΔΕΝ. Μόνο οικονομία δεν έκανε, Ανέβασε την κατανάλωση κοντα στα 6.5L/100km απο 5.8 που είχα, τραβούσε ρεύμα στο φουλ και παραλίγο να πάρω στα χέρια τη γεννήτρια και τη μπαταρία. Απ'οτι κατάλαβα για να πετύχεις μείωση θα πρέπει να είσαι με ένα αμπερόμετρο στο χέρι και να παίζεις με την ενταση του ρεύματος για να πετυχαίνεις κάθε στιγμή τη μέγιστη παραγωγή υδρογόνου και παράλληλα να έχεις κουμπωμένο διαγνωστικό και να παρακολουθείς τα μείγματα για φτωχά και πλούσια. Άσε που θες και δεύτερη μπαταρία γιατί τραβάει το ρημάδι...... Shit high and watch... Θεωρητικά πάντως είναι καλό και έχει μια βάση. Πρακτικά, δεν αξίζει η όλη φάση, εκτός αν δεν πληρώσεις τίποτα ( oh yes για μενα λέω :D ) ή εκτός αν εχεις όρεξη και θες να πειραματιστείς. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να εξελιχθεί και να τελειοποιηθεί.






Επειδη κ μενα με τρωει ο κ@λος μου :th_Laie_67-1: φιλε zgouriasmene κ επειδη ενδιαφερομαι να μειωσω τα κοστη μετακινησης που πλεον ειναι ανυποφορα σε πολλες περιπτωσεις κ οχι να το παιξω εξυπνος:thumbsdown:
επισκεφτηκα τον 1ο απο τους δυο τοποθετες-κατασκευαστες των συγκεκριμενων κιτ.

Του εκανα μια προταση.

Του εξηγησα οτι ειμαι απο το φορουμ BMWFans κ με ολο το θαρρος που εχω βασιζομενος στην φιλια μου με τον ιδιοκτητη του φορουμ Βαγγελη - κατα κοσμον deepblue,προεβειν στην παρακατω συμφωνια:

Ενας ''τυχερος'' θα δοκιμασει το προιον για ενα μηνα χωρις να πληρωσει ΤΙΠΟΤΑ!
Αυτη ειναι κ η διαφημιση φανταζομαι για τον ιδιο μιας κ κατα τα λεγομενα του ,αν κ εφοσον ΔΕΝ κανει το κιτ αυτα που υποσχεται ,θα τα αφαιρεσει απο το αυτοκινητο χωρις καμμια υποχρεωση απο εμας!
Σε αντιθετη περιπτωση , ο κατοχος του αυτοκινητου,αφου γινουν οι απαραιτητες μετρησεις κ ειναι ευχαριστημενος,
θα κληθει να πληρωσει το ποσο των 700,00 ευρω (τιμη για το φορουμ μας απο 770,00 - τοποθετημενο κ με ΦΠΑ).

Φυσικα το ανωτερω θα προτρεψει κ αλλους υποψηφιους για τοποθετηση,αυτο που με εξεπληξε ομως (προς απορια καποιων) ειναι η ανεση στο να μας παραχωρησει ενα κιτ προς δοκιμη-τοσο σιγουρος για το αποτελεσμα?για να δουμε τι θα πουν οι κακες οι γλωσσες στην πραξη?:thefinger:

Ο ιδιος ειναι κατοχος ενος BMW X5 στο οποιο κ εχει τοποθετησει το εν λογω κιτ κ εχει ηδη διανυσει 90,000χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ.

Η τοποθετηση διαρκει μια εργασιμη μερα (απο το πρωι εως το μεσημερακι).

Συζητησαμε πολλα κ διαφορα ,απο την συντηρηση του συστηματος μεχρι κ για το πως λειτουργει κ μπορω να πω οτι με καλυψε ,μιας κ μας δινει την δυνατοτητα να το δουμε κ στην πραξη!
η συντηρηση του ειναι της ταξεως των 50 ευρω ανα 1 χρονο ή 10000χλμ (οποιο ερθει πρωτο)!



στο θεμα μας παλι...

οποιος φιλος λοιπον επιθυμει να γινει το πειραματοζωο κ να τοποθετησει το κιτ (με δεσμευση αγορας του αν κ εφοσον κανει δουλεια) ας τοποθετηθει στο θρεντ κ ο deepblue ας αποφασισει ποιος θα ναι ο τυχερος!

Ο λογος που δεν αδραξα την ευκαιρια να μαι εγω ο τυχερος (μιας εκανα τις επαφες ειναι οτι αντικατεστησα το γαμπριο με ενα 316 κ ακομα δεν εχω κανει ουτε 400χλμ με το νεο αποκτημα.Δεν γνωριζω λοιπον ουτε τα της καταναλωσης του (για να χω μετρο συγκρισης) αλλα ουτε κ της οδηγικης συμπεριφορας καλα καλα μιας κ ειναι πολυ λιγος ο χρονος που το εχω κ δεν το κινω στην πολη!Αρα τα αποτελεσματα θα ειναι ασαφη,γι αυτο το λογο κ παραχωρω την θεση μου.

Stathis
06-12-12, 18:11
το θαρρος με τον ιδιοκτητη βαγγελη καθως και με καθε αλλο ιδιοκτητη καλο ειναι να την κρατησεις για τον εαυτο σου και τις ιδιωτικες στιγμες σου.

δεν επραξες σωστα για το οτι μιλησες για λογαριασμο του φορουμ ζητωντας προσφορες (παλιες συνηθειες), οπως γνωριζεις εκτος του βαγγελη υπαρχουν και αλλοι διαχειριστες, συντονιστες, ομαδα δηλαδη, η οποια ισως και να μη συμφωνει, σε καθε περιπτωση δεν ερωτηθηκε.

το bmwfans δεν προκειται να γινει ουτε πανηγυρακι, ουτε μεσο αποκτησης δωρεαν εξαρτηματων, ουτε μεσο προωθησης γελοιων συσκευων και εφευρεσεων οπως μαγνητακια, υδρογονο, νερο του καματερου, ματζουνια, φυλλακτα κλπ.
σε οποιον αρεσουν ολα αυτα ειναι δικαιωμα του να χρησιμοποιησει και δικαιωμα οποιου αλλου να τα αποδοκιμασει.
οπως και υποχρεωση του χωρου να μην επιτρεπει την εξαπατηση των μελων του.

οσο για τα προσωπικα ο καθενας ειναι γνωστο τι πρεσβευει, ποιος ειναι, τι κανει και εδω μεσα και εξω και παντου.

Vasilis
06-12-12, 18:59
αν τα ανωτερω αντιπροσωπευουν κ τους υπολοιπους συντελεστες της ομαδας,ζητω συγνωμη για την πρωτοβουλια που πηρα ωστε να επωφεληθει το φορουμ.

καλο θα ταν να ξερουμε τι σταση κρατατε η διαχειριστικη ομαδα, για να μην σπαταλαμε το χρονο μας προς οφελος του χωρου.

οσο για το αν ειναι γελοιες ή οχι ΚΑΠΟΙΕΣ συσκευες,καλο θα ταν να δινουμε την δυνατοτητα να μας το αποδειξουν μιας κ εχουμε την τυχη να μας το παρεχει ο κατασκευαστης του εν λογω ΔΩΡΕΑΝ.

ως αναφορα την εξαπατηση του χωρου,
παλι κατι δεν καταλαβαινω.
Πως σου δινεται η δυνατοτητα να χαρακτηρισεις ΑΠΑΤΕΩΝΑ εναν εμπορο,ειδικα οταν ο εν λογω κατασκευαστης σου παρεχει ΔΩΡΕΑΝ (ξαναλεω) την δυνατοτητα να τσεκαρεις το προιον του.


θα παρακαλουσα κ την υπολοιπη ομαδα να λαβει θεση να ξερουμε κ εμεις οι χρηστες πως θα πραττουμε μελλοντικα...
:thnx:

DIMITr|S
06-12-12, 19:31
το υδρογονο δεν ειναι μαγνητακια δεν ειναι γελοια εφευρεση....ειναι η διπλωματικη πολλων παιδιων σε πολυτεχνεια στην ελλαδα...ειναι μια τεχνολογια που βρισκεται σε εξελιξη...και ναι ειναι το μελλον!
βασικα που ειναι το κολλημα?δεν βλεπω να δεσμευται καπου το φορουμ...
εδω εχει γινει λογος γκρουπ-μπαι και τετοια για ξενες μαρκες για οθονες navigation κομπρεσορες και τετοια....τι πειραζει αν ενα μελος δοκιμασει ενα ελληνικο προίον και πει την αποψη τους στους αλλους?

Stathis
06-12-12, 19:56
η καθε τεχνολογια μεχρι να γινει του παροντος ειναι του μελλοντος.
οταν γινει του παροντος και τα οφελη της καταστουν αξιοποιησιμα εδω ειμαστε.
εως τοτε το φορουμ δεν θελει να εμπλακει σε διαφημιση-αγορες-πωλησεις προϊοντων που εχει αποδειχθει και ειναι κοινως γνωστο οτι δεν προσφερουν τιποτα παρα μονο σε οποιον τα πουλαει.

οποιος θελει ειναι ελευθερος και να δοκιμασει και να τοποθετησει οτι και οπου επιθυμει.
δεν καταλαβαινω για ποιο λογο σωνει και καλα πρεπει να πεισθουν και αλλοι και αυτο να γινει μεσω του bmwfans.

DIMITr|S
06-12-12, 21:02
το υδρογονο δεν ειναι τεχνολογια του μελλοντος...εχει ηδη υλοποιηθει απλα οπως και τα υβριδικα βρισκεται πισω για ευνοητους λογους
μερικα αρθρα για το υδρογονο
καθως και μια BMW 760 που κινειται με υδρογονο
https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/33405.asp
https://www.ixauto.gr/article.php?id=16
https://www.press.bmwgroup.com/pressclub/p/.../download.html

και λεωφορεια
https://ecolatestnews.blogspot.gr/2008/10/blog-post_1161.html

κυψελες καυσιμων
https://users.sch.gr/imarinakis/energy_hydrogen.htm

δεν ειμαι γνωστης για να πω λεπτομερειες αλλα δεν ειναι κομπογιαννητια οπως λεγεται

harryd
06-12-12, 21:18
https://www.inews.gr/226/gg-katanaloti-ochi-stin-topothetisi-syskevon-ydrogonokinisis-se-ochimata.htm



Γ.Γ. Καταναλωτή: Όχι στην τοποθέτηση συσκευών "υδρογονοκίνησης" σε οχήματα


Να μην προβαίνουν οι καταναλωτές στην τοποθέτηση συσκευών «υδρογονοκίνησης» σε οχήματα συνιστά η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Το τελευταίο διάστημα διαπιστώθηκε η διάθεση στην ελληνική αγορά συσκευών ή και συστημάτων «υδρογονοκίνησης» για εγκατάσταση σε οχήματα (κιτ υδρογονοκίνησης, συσκευές υδρογόνου, συσκευές ηλεκτρόλυσης κ.λ.π.), τα οποία προωθούνται ως εναλλακτικές λύσεις για εξοικονόμηση καυσίμων. Μάλιστα κάποια από τα εν λόγω προϊόντα προωθούνται μεταξύ άλλων με τον ισχυρισμό: «Νερό για καύσιμο. Κάντε το αυτοκίνητό σας υβριδικό με χαμηλό κόστος». Συχνά μάλιστα οι υπεύθυνοι διάθεσης αυτών των προϊόντων επικαλούνται μελέτες εργαστήριων και εγκρίσεις ΚΤΕΟ.

Από έρευνα της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή προέκυψε ότι σε άλλες χώρες, όπως για παράδειγμα στις Η.Π.Α, για ανάλογα προϊόντα, η αρμόδια αρχή για την προστασία των καταναλωτών αποφάνθηκε ότι προωθούνται με ψευδείς επιστημονικοφανείς εξηγήσεις και έχει καταγγείλει στο αρμόδιο Δικαστήριο την εν λόγω πρακτική ως αθέμιτη και παραπλανητική.

Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή με γνώμονα την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των καταναλωτών έχει ήδη προχωρήσει σε σχετική έρευνα σε συνεργασία με άλλες συναρμόδιες αρχές.

Στα πλαίσια αυτά η Διεύθυνση Τεχνολογίας Οχημάτων της Γενικής Γραμματείας Μεταφορών του υπουργείου Ανάπτυξης μας γνωστοποίησε ήδη ότι τα εν λόγω συστήματα «υδρογονοκίνησης» δεν εμπίπτουν σε κάποιο Ευρωπαϊκό ή διεθνή κανονισμό (της Οικονομικής Επιτροπής των Ηνωμένων Εθνών για την Ευρώπη) και δεν υφίσταται θεσμικό πλαίσιο για την έγκρισή τους. Η τοποθέτησή τους σε οχήματα δεν επιτρέπεται, δεν περιλαμβάνεται στις επιτρεπόμενες μετατροπές/διασκευές και κατά συνέπεια δεν γίνεται αποδεκτή από τα ΚΤΕΟ.

Επιπλέον ζητήθηκαν από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και έχουν ήδη παραληφθεί, οι σχετικοί τεχνικοί φάκελοι από τις εταιρείες που τα διακινούν στην ελληνική αγορά. Από τη μέχρι τώρα εξέταση τους δεν προκύπτει επαρκής τεκμηρίωση των ισχυρισμών τους για εξοικονόμηση καυσίμων και για μετατροπή των αυτοκινήτων σε υβριδικά με χαμηλό κόστος.

ΚατΆ εφαρμογή των διατάξεων του ν. 2251/94 «Προστασία των καταναλωτών» ξεκίνησαν οι διαδικασίες για την επιβολή κυρώσεων.

Με βάση όλα τα ανωτέρω η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή καλεί τους καταναλωτές να μη προβαίνουν στην αγορά των εν λόγω προϊόντων.

Stathis
06-12-12, 21:24
το υδρογονο δεν ειναι τεχνολογια του μελλοντος...εχει ηδη υλοποιηθει απλα οπως και τα υβριδικα βρισκεται πισω για ευνοητους λογους
μερικα αρθρα για το υδρογονο
καθως και μια BMW 760 που κινειται με υδρογονο
https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/33405.asp
https://www.ixauto.gr/article.php?id=16
https://www.press.bmwgroup.com/pressclub/p/.../download.html

και λεωφορεια
https://ecolatestnews.blogspot.gr/2008/10/blog-post_1161.html

κυψελες καυσιμων
https://users.sch.gr/imarinakis/energy_hydrogen.htm

δεν ειμαι γνωστης για να πω λεπτομερειες αλλα δεν ειναι κομπογιαννητια οπως λεγεται

φιλε μου ελεος πια!
εχεις γεμισει το φορουμ με διαφορα λινκς και εδω και στο σαουτ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ με τις συσκευες ηλεκτρολυσης που εγινε ο λογος.
τι θες να αποδειξεις? οτι το υδρογονο ως καυσιμο ειναι το μελλον?
πιθανως και να ειναι, ομως το συστημα μιας 760 εχει τοση σχεση με τα μπουκαλακια της ηλεκτρολυσης, οσο ενα ποδηλατο με το διαστημικο λεωφορειο.
παρακατω δηλωνεις και μη γνωστης, αλλα κατα τα αλλα λες οτι δεν ειναι κομπογιαννητικα τα συστηματα.
αφου δεν εισαι γνωστης ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?

σε παρακαλω πολυ να εισαι πιο προσεκτικος γιατι καποιος μπορει να χασει χρηματα εξ αιτιας της δικη σου αφελειας.

DIMITr|S
06-12-12, 21:32
το εγραψα και στο σαουτ γιατι κλειδωσες το θεμα χωρις λογο(κουβεντα πολιτισμενη νομιζω ειχαμε) εχοντας τον τελευταιο λογο εσυ

τα λινκ που παραθετω ειναι για να αντικρουσω τα αβασιμα που λες οτι αποτελει τεχνολογια του μελλοντος...δεν ειναι του μελλοντος καθως εχει εφαρμοστει....

δεν αναφερθηκα καν στα εν λογω κιτ που πουλιουνται γιατι απλα δεν τα ξερω και γιαυτο τονισα οτι δεν ειμαι γνωστης για να μην παρασυρθει κανενας και παει να τ αγορασει....η λεξη κομπογιαννητικα παει στο θεμα υδρογονο γενικα...αλλα λαθος μου που δεν εκανα σωστη συνταξη και φαινεται σα να αναφερομαι σε αυτα
και σιγουρα δεν ειμαι μια τεχνολγια που μπορει να την τοποθετησει ο καθε μαστορας της γειτονιας οπως κακως εγινε ακομα και με το υγραεριο

deepBLUE
06-12-12, 21:52
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=11686

Stathis
06-12-12, 21:53
το αν θα κλειδωσουμε το θεμα ή οχι ειναι στην κριση μας, οπως και να εχουμε τον τελευταιο λογο.
στα φορουμ ετσι γινεται, οι διαχειριστες εχουν αυτο το δικαιωμα, σορρυ αν στο λεω ετσι κοφτα, αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

κανενας δεν αναφερθηκε στο υδρογονο ως καυσιμο, παρα μονο στην ηλεκτρολυση οπως λεει και ο τιτλος του θεματος, αρα ουσιαστικα εισαι εκτος θεματος.
παρεπιπτοντως το υδρογονο ειναι του μελλοντος και οχι του παροντος καθως η διαδικασια παραγωγης, διακινησης, πωλησης του καυσιμου ειναι αρκετα πιο κοστοβορα απο τη βενζινη ακομα και δεν υπαρχουν ουτε σχεδιαζεται να γινουν συντομα οι απαραιτητες υποδομες.
ακομα και τα οχηματα ομως δεν κινουνται ακομα σε σταδιο μαζικης παραγωγης καθως ειναι πολυ ακριβα και δυσκολα στην κατασκευη.

το τι θα γινει αε 1-2-10 χρονια δεν το ξερουμε, αλλα προς το παρον οπως θα διαβασες οι συσκευες της ηλεκτρολυσης που ειναι το θεμα μας δεν επιτρεπεται να πωλουνται.
ας μεινουμε σε αυτο, δε νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο.

merbeind
06-12-12, 21:57
Προσωπικα εχω τοποθετησει κιτ υδρογονου.
Να διευκρινισω δεν παραγει ΗΗΟ αλλα καθαρο υδρογονο.
Στον χωρο που εργαζομαι εχουν τοποθετησει αλλα 5 αυτοκινητα και ολοι θετικα λογια ειχαν να πουν και ειναι ο μοναδικος λογος που προχωρησα στην αγορα.
Καθε συστημα ειναι διαφορετικο ,οπως ισχυει με το υγραεριο, με διαφορετικες προδιαγραφες,υλικο κυψελων και αποδοση.
Τα χλμ θα δειξουν εαν εκανα καλα η οχι.Προς το παρων αυτο που εχω δει ειναι μια μικρη βελτιωση της ροπης,εξαφανιστηκαν τα πυρακια και το μοτερ δουλευει πιο στρωτα.Απο αποψη οικονομιας απο 500χλμ που εκανα σε καθε γεμισμα εφτασα τα 560-570.
Αυτα χωρις να θελω ουτε να διαφημισω ουτε να συγκρινω συστηματα.

DIMITr|S
06-12-12, 22:01
το αν θα κλειδωσουμε το θεμα ή οχι ειναι στην κριση μας, οπως και να εχουμε τον τελευταιο λογο.
στα φορουμ ετσι γινεται, οι διαχειριστες εχουν αυτο το δικαιωμα, σορρυ αν στο λεω ετσι κοφτα, αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

ξερω οτι εχεις αυτα τα προνομια αλλα πες και σε εμας το λογο που το κλειδωνεις θα ηταν ευγενικο πιστευω γιατι δεν σου κρυβω οτι μου την εσπασε οταν πηγα να απαντησω και το ειδα ξαφνικα κλειδωμενο....
(εντελως φιλικα το λεω και το τονιζω γιατι ο γραπτος λογος ειναι απροσωπος και ευκολα παρεξηγησιμος)

Stathis
06-12-12, 22:03
ο λογος ηταν οτι το θεμα εγινε πεδιο προσωπικων αντιπαραθεσεων, ασχετων με το περιεχομενο.
τα ποστς αυτα σβηστηκαν.

fanisk
06-12-12, 22:06
Προσωπικα εχω τοποθετησει κιτ υδρογονου.
Να διευκρινισω δεν παραγει ΗΗΟ αλλα καθαρο υδρογονο.
Στον χωρο που εργαζομαι εχουν τοποθετησει αλλα 5 αυτοκινητα και ολοι θετικα λογια ειχαν να πουν και ειναι ο μοναδικος λογος που προχωρησα στην αγορα.
Καθε συστημα ειναι διαφορετικο ,οπως ισχυει με το υγραεριο, με διαφορετικες προδιαγραφες,υλικο κυψελων και αποδοση.
Τα χλμ θα δειξουν εαν εκανα καλα η οχι.Προς το παρων αυτο που εχω δει ειναι μια μικρη βελτιωση της ροπης,εξαφανιστηκαν τα πυρακια και το μοτερ δουλευει πιο στρωτα.Απο αποψη οικονομιας απο 500χλμ που εκανα σε καθε γεμισμα εφτασα τα 560-570.
Αυτα χωρις να θελω ουτε να διαφημισω ουτε να συγκρινω συστηματα.

10-15¤ δηλαδη? Δεν νομιζω πως αξιζει..
Τοσα κανεις αν αφησεις λιγο το γκαζι σε ενα γεμισμα.

BILL007
06-12-12, 22:08
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=11686

Αφιερώστε λίγο χρόνο και δείτε τα βιντεάκια στο 1ο post thumb Θα βρείτε τις απαντήσεις που ψάχνετε thumb

Stathis
06-12-12, 22:16
πολλες απαντησεις υπαρχουν και στο θεμα του βασιλη, αλλα σε αυτο το θεμα σε προηγουμενα ποστς.

ομως ο αγοραστης τετοιων συστηματων ΔΕΝ θελει να διαβασει, θελει να κανει το δικο του και μας αναγκαζει να χανουμε το χρονο μας σε πραγματα που εχουμε ξαναπει.

απο τη στιγμη που η γενικη γραμματεια τα απαγορευσε (εψαχνα βρω που το ειχα διαβασει, ευχαριστω τον harryd), δεν εχουμε να πουμε πολλα ακομα.
ειναι παρανομα, οποιος επιμενει τα τοποθετει με δικη του ευθυνη.

spar@
07-12-12, 17:46
Σας παρακαλω πολυ μην κανετε ηλεκτρολυση γιατι θα μαθευτει και θα την πατησουμε σαν το lpg.....
και μετα δεν θα μπορω να πιω ουτε νερακι.... το μικρο το μπουκαλακι θα παει στα 5ευρο... και το απιονισμενο στα 10....


υ.γ τα 60κμ που εχει διαφορα με το υδρογονο... ειναι γιατι μπερδευεται το λ τον πι και φι και δουλευει πιο φτωχο.....:thumbsup:
και χωρις την ηλεκτρολυση γινεται...

halkida116mpack
07-12-12, 18:26
ειχα ρωτησει περσυ σε καποιους αθηνα σε αλλο φορουμ με π.μ. που ελεγαν 35% και διαφημιζαν και μαγνητακια καπου στα 25% αν θυμαμαι οτι αν τα βαλλω και τα 2 θα χω60% και οτι αν εχω τοτε θα τους πληρωσω αλλα ποτε δεν απαντησαν:whistle:

ghost-rider
07-12-12, 19:10
κ

υ.γ τα 60κμ που εχει διαφορα με το υδρογονο... ειναι γιατι μπερδευεται το λ τον πι και φι και δουλευει πιο φτωχο.....:thumbsup:
και χωρις την ηλεκτρολυση γινεται...

Aααα γεια σου.
Εδω ειναι ολο το ρεζουμε.
Το μαραφετι κανει μια σκοπη σπαταλη ενεργειας.
Παιρνει ρευμα απο το δυναμο για να ηλεκτρολυσει νερο.
Σπαταλα ρευμα για να παραγει υδρογονο και μετα πεταει προς καυση το υδρογονο και σου λεει οτι βγαινεις κερδισμενος ενεκα που εχει τρελη θερμογονο δυναμη(δεν λογαριαζει οτι την ενεργεια για να "δωσεις" αυτη τη θερμογονο δυναμη στο αρχικο συστατικο σου την πηρες απο βενζινουλα. Φτωχη βενζινουλα...).

Η ουσια ειναι οτι τζολευουν τους λαμδα και δουλευει πιο φτωχο το αμαξι.
Αν παμε σε ενα καλο προγραμματιστη και του ζητησουμε να μας περασει ενα προγραμμα με στοχο την οικονομια, θα δουμε πολυ μεγαλυτερη αυξηση της αυτονομιας μαςthumb

Και για να μην μπερδευομαστε.
Ναι το μελλον των θερμικων κινητηρων ειναι στο υδρογονο.
Αλλα θα δουλευουν εξ ολοκληρου με υδρογονο το οποιο θα παραγεται εξω απο το αυτοκινητο. Σε ενα πρατηριο πχ που ειτε θα ειναι στο δικτυο ρευματος, ειτε θα εχει ενα ηλιακο παρκο απο πισω και θα παιρνει ρευμα για την ηλεκτρολυση(ουτοπικο σεναριο).

Δεν γινεται πχ να δουλευει με υδρογονο, να εχει ενα δυναμο που βγαζει ρευμα, ηλεκτρολυει νερο, παραγει υδρογονο και συνεχιζει επ απειρον...

Συγχαρητηρια στους πατενταδορους. Σχεδον εφτασαν στην ανακαλυψη του αεικινητου.
Με το καλο να τετραγωνισουν και τον κυκλο.

Τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις.
Δεν θελω να θιξω κανεναν ειτε πουλαει το προιον, ειτε το εχει τοποθετησει, αλλα κατα την κριση μου, μας κοροιδευουν ψιλο γαζι.

hades7
07-12-12, 19:12
πλακα κανεις τωρα ε? μας γκρεμισες το ονειρο

spar@
07-12-12, 21:54
πλακα κανεις τωρα ε? μας γκρεμισες το ονειρο

τυπε εχει ζουμι η υποθεση...ξερω οτι δεν τα καταλαβαινεις αλλα θα στα εξηγησω...
αυριο θα σας πω πως φτιαχνεις βενζινη απο νερο και μεθαυριο πως θα περπαταμε πανω στο νερο....

halkida116mpack
07-12-12, 21:58
τυπε εχει ζουμι η υποθεση...ξερω οτι δεν τα καταλαβαινεις αλλα θα στα εξηγησω...
αυριο θα σας πω πως φτιαχνεις βενζινη απο νερο και μεθαυριο πως θα περπαταμε πανω στο νερο....

αυτο ειναι παλιοοοοοο
https://www.youtube.com/watch?v=qEc_jeGBVxs

spar@
08-12-12, 12:05
Εγω θέλω να ρωτήσω τους υποστηρικτές του υδρογόνου μέσω της ηλεκτρολυσης γιατι δεν ψεκαζετε με ένα μπεκακι νερό στην εισαγωγή ; Οτιδήποτε μπεκακι γκαρντενα κλπ! Στην Αμερική αυτό κάνουν ....

Γιαννης Ε39
08-12-12, 15:56
Εγω θέλω να ρωτήσω τους υποστηρικτές του υδρογόνου μέσω της ηλεκτρολυσης γιατι δεν ψεκαζετε με ένα μπεκακι νερό στην εισαγωγή ; Οτιδήποτε μπεκακι γκαρντενα κλπ! Στην Αμερική αυτό κάνουν ....

Φανταζομαι μιλας για water injection.Αυτο δεν ειναι για οικονομια αλλα για να ριξει την θερμοκρασια του αερα και να καει περισσοτερο καυσιμο.Το μπεκ ειναι ειδικο που πεταει νερο σε μορφη ομιχλης και το νερο αποσταγμενο.Σε ατμοσφαιρικα ειναι ανωφελο,σε βελτιωμενα turbo ομως κανει πολυ δουλεια...Καμια σχεση με το υδρογονο.Φανταζομαι ομως το γνωριζεις ηδη...

spar@
09-12-12, 13:38
Φανταζομαι μιλας για water injection.Αυτο δεν ειναι για οικονομια αλλα για να ριξει την θερμοκρασια του αερα και να καει περισσοτερο καυσιμο.Το μπεκ ειναι ειδικο που πεταει νερο σε μορφη ομιχλης και το νερο αποσταγμενο.Σε ατμοσφαιρικα ειναι ανωφελο,σε βελτιωμενα turbo ομως κανει πολυ δουλεια...Καμια σχεση με το υδρογονο.Φανταζομαι ομως το γνωριζεις ηδη...

Γιαννη στην Αμερικη κανουν το ιδιο ακριβως, σε ολους τους κινητηρες με water injection και μειωνοντας την βενζινη των μπεκ και υποσχονται παλι μειωμενη καταναλωση...
δηλαδη κανουν οτι κανουν και τα κιτ υδρογονου με τα μισα χρηματα....
γιατι και αυτοι με το υδρογονο εκμεταλευονται τα "καλα" του νερου στην καυση....και τπτ αλλο... αφου και το υδρογονο κατα την καυση γινεται νερο!
υ.γ το water Injection το χρησιμοποιουν σε βελτιωμενους κινητηρες ειτε ατμοσφαιρικους ειτε υπερτροφοδοτουμενους, γιατι με τον ψεκασμο και την μειωση της θερμοκρασιας του χωρου καυσης μπορεις να αυξησεις πολυ το αβανς!

spar@
13-12-12, 01:45
καιω λιγο το κεφαλι μου πριν κοιμηθω.....
διαβασα στα site προωθησης του εν λογο προιοντος οτι δινει παροχη H2 7% στην ποσοτητα καυσιμου....
πως γινεται αυτο και συγκρινουν αεριο/υγρο???
Μηχανολογοι χημικοι βοηθηστε.....

υπολογισα λιγο ποσο καυσιμο θελει ενας κινητηρας x κυβικων για ενα να μεταφερει το αυτοκινητο σε 100km και μπακαλιστικα, δινωντας οχι 7% αλλα 1% βγαινει οτι για να λειτουργησει 1λεπτο ο κινητηρας με 1Α και 12v καταναλωνουμε 10,3kw....


με τα ποσοστα ρευματος που δινουν οτι καταναλωνει μου βγαινει μπακαλιστικα οτι παραγεται 0,001% Η2 στην βενζινη που καταναλωνει ο κινητηρας στο λεπτο....

Leonidas_E39
17-12-12, 17:22
Παράνομα όλα τα κιτ υδρογονοκίνησης

Τα τελευταία χρόνια έχει υπάρξει έξαρση στις εναλλακτικές μορφές καυσίμων, όπως για παράδειγμα αυτό του υγραερίου. Υπολογίζεται ότι 90.000 αυτοκίνητα χρησιμοποιούν ως βασικό καύσιμο το υγραέριο, αφού οι ιδιοκτήτες τους προσπαθούν με κάθε τρόπο να μειώσουν τα κόστη στις μετακινήσεις. Πριν από λίγες εβδομάδες αυξήθηκε η τιμή του υγραερίου, με αποτέλεσμα να «φρενάρει» τη συγκεκριμένη αγορά. Αυτομάτως άρχισαν να εμφανίζονται άλλες εναλλακτικές μορφές καυσίμων, με την υδρογονοκίνηση να κερδίζει έδαφος και τις εταιρείες που δραστηριοποιούνται να κερδίζουν πελάτες. Ωστόσο και όπως φαίνεται κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούν να βγάλουν με κάθε τρόπο χρήματα, με αποτέλεσμα η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή να εκδώσει και σχετική ανακοίνωση που προτρέπει τους καταναλωτές να μην τοποθετούν το συγκεκριμένο σύστημα. Την ανακοίνωση μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω:

«Το τελευταίο διάστημα διαπιστώθηκε η διάθεση στην ελληνική αγορά συσκευών ή και συστημάτων ''υδρογονοκίνησης'' για εγκατάσταση σε οχήματα (κιτ υδρογονοκίνησης, συσκευές υδρογόνου, συσκευές ηλεκτρόλυσης κ.λπ.), τα οποία προωθούνται ως εναλλακτικές λύσεις για εξοικονόμηση καυσίμων. Μάλιστα, κάποια από τα εν λόγω προϊόντα προωθούνται μεταξύ άλλων με τον ισχυρισμό: ''Νερό για καύσιμο. Κάντε το αυτοκίνητό σας υβριδικό με χαμηλό κόστος''. Συχνά μάλιστα οι υπεύθυνοι διάθεσης αυτών των προϊόντων επικαλούνται μελέτες εργαστήριων και εγκρίσεις ΚΤΕΟ. Από έρευνα της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή προέκυψε ότι σε άλλες χώρες, όπως για παράδειγμα στις Η.Π.Α., για ανάλογα προϊόντα, η αρμόδια αρχή για την προστασία των καταναλωτών αποφάνθηκε ότι προωθούνται με ψευδείς επιστημονικοφανείς εξηγήσεις και έχει καταγγείλει στο αρμόδιο Δικαστήριο την εν λόγω πρακτική ως αθέμιτη και παραπλανητική.

Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή με γνώμονα την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των καταναλωτών έχει ήδη προχωρήσει σε σχετική έρευνα σε συνεργασία με άλλες συναρμόδιες αρχές. Στο πλαίσιο αυτό η Διεύθυνση Τεχνολογίας Οχημάτων της Γενικής Γραμματείας Μεταφορών του Υπουργείου Ανάπτυξης μας γνωστοποίησε ήδη ότι τα εν λόγω συστήματα ''υδρογονοκίνησης'' δεν εμπίπτουν σε κάποιο ευρωπαϊκό ή διεθνή κανονισμό (της Οικονομικής Επιτροπής των Ηνωμένων Εθνών για την Ευρώπη) και δεν υφίσταται θεσμικό πλαίσιο για την έγκρισή τους. Η τοποθέτησή τους σε οχήματα δεν επιτρέπεται, δεν περιλαμβάνεται στις επιτρεπόμενες μετατροπές/διασκευές και κατά συνέπεια δεν γίνεται αποδεκτή από τα ΚΤΕΟ.

Επιπλέον ζητήθηκαν από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και έχουν ήδη παραληφθεί οι σχετικοί τεχνικοί φάκελοι από τις εταιρείες που τα διακινούν στην ελληνική αγορά. Από τη μέχρι τώρα εξέτασή τους δεν προκύπτει επαρκής τεκμηρίωση των ισχυρισμών τους για εξοικονόμηση καυσίμων και για μετατροπή των αυτοκινήτων σε υβριδικά με χαμηλό κόστος. ΚατΆ εφαρμογή των διατάξεων του ν. 2251/94 «Προστασία των καταναλωτών» ξεκίνησαν οι διαδικασίες για την επιβολή κυρώσεων.

Με βάση όλα τα ανωτέρω η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή καλεί τους καταναλωτές να μη προβαίνουν στην αγορά των εν λόγω προϊόντων».


https://www.zougla.gr/file.ashx?fid=892308


Πηγη : Zougla.gr

Vasilis
26-10-13, 10:48
H WFS Γιορτάζει τα 5 χρόνια με συνεχή επιτυχία, εξέλιξη & ανάπτυξη στο χώρο της Υδρογονοκίνησης
και σας κάνει ΔΩΡΟ έναν καθαρισμό του κινητήρα σας με Υδρογόνο !!!

https://wfs.gr/ydrogonokinisi-offer.html

H υπηρεσία προσφέρει:
Καθαρισμός του χώρου καύσεως απο τους υδρογονάνθρακες (μπιστόνια κύλινδρους βαλβίδες).
Καθαρισμός εξαγωγής καυσαερίων (αισθητήρες λάμδα, καταλύτη, εξάτμιση).
Καθαρισμός (DPF) στούς πετρελαιοκινητήρες).
Παρουσίαση των υπηρεσιών & των Ελληνικών προϊόντων της WFS
Τι επιτυγχάνετε:
Μείωση των εκπομπών του CO, CO2, HC, NOX συμβάλλοντας στη μείωση της ρύπανσης της ατμόσφαιρας.
Μειώση θόρυβου του κινητήρα.
Μειώση της θερμοκρασίας στόν χώρο καύσεως του κινητήρα.
Αύξηση της ιπποδύναμης και διάρκεια ζωής του κινητήρα.
Σημαντική εξοικονόμηση καυσίμων.
Κλείστε τώρα ραντεβού & επωφεληθείτε !!!

τηλ.: 210.90.14.154

*Η υπηρεσία ισχύει για μέχρι τέλους Νοεμβρίου για τα μέλη του ScooterClubHellas . Αφορά όλων των στόλο των οχημάτων που πιθανά διαθέτουν . Αυτοκίνητα και μηχανές _famous

Απαραίτητη προϋπόθεση να καλείτε τα παιδιά για να κλείνετε ραντεβού καθώς και να το αναγράφετε εδώ μέσα για να πιστοποιήστε αυτόματα σαν μέλη .
ΕικόναΕικόνα Εικόνα


support@scooterclubhellas.gr


Το ανωτερω μηνυμα διαβασα σε φορουμ που συμμετεχω (λογω αγορας σκουτερ) κ ειπα να ξεθαψω λιγο τα...δικα μας...:whistle::th_Laie_67-1:

Vasilis
26-10-13, 10:50
Μολις λοιπον τελειωσα κ γω με την προσφορα της εν λογω εταιριας ...

Δεν ειχα να χασω τιποτα παρα μονο λιγο απο το χρονο μου για εναν ΔΩΡΕΑΝ καθαρισμο....

Πρωτες εντυπωσεις κ για μενα σε αυτοκινητο της συζυγου μαρκας PEUGEOT 107 μοντ.2007 με 95000km:

O καθαρισμος διηρκεσε περι τη 1 ωρα.

Στα πρωτα λεπτα λειτουργιας του αυτοκινητου με το σωληνακι υδρογονου τοποθετημενο,

αλλαξε ολος ο ηχος κ η λειτουργια του κινητηρα!

Για οσους γνωριζουν για τον θορυβο που ειθισται στα 3 κυλινδρα.

Μετα απο 1 ωρα λοιπον οι εντυπωσεις κατα την οδηγηση ΑΡΙΣΤΕΣ!

Πιο ομαλη λειτουργια πλεον...πιο γραμμικο θα το λεγα σε ολο το φασμα των στροφων.

Πιο στρωτος ηχος κινητηρα.

Αποδοσεις...?πιο ευκολο αρπαγμα κ μετα απο υποδειξη του κατασκευαστη του κιτ για ανοιγμα γκαζιου στη Συγγρου για να φυγουν ολα τα υπολειμματα,

προς εκπληξη μου το μικρο ....αν κ 1000αρακι (στην καθοδο Συγγρου φυσικα) ...160αρησε - ανετα!!!

τα συμπερασμα δικα σας...

τα δικα μου ειναι τα καλυτερα παντως...θα περιμενω να δω κ καταναλωση αφου το γεμισω (γνωριζω οτι μεσ την πολη με νορμαλ οδηγηση φτανει τα 420+ χλμ)...για να δουμε ,

κ φυσικα θα ενημερωσω παλι...

Το σιγουρο ειναι οτι θα τοποθετηθει σε εξωλεμβια που εχω σε σκαφος 5 μετρο ,μιας εκει θα ναι ΑΜΕΣΑ σωτηριο λογω υψηλης καταναλωσης.

Καλη συνεχεια...thumb

Vasilis
26-10-13, 10:52
Ξεχασα να σημειωσω οτι ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ εταιρια της οποιας πλεον το κιτ περναει κ ελεγχο ΚΤΕΟ (κατα τα λεγομενα παντα του κατασκευαστη).

Τα ραντεβου δινουν κ παιρνουν φυσικα...κ προς επληξη μου τοποθειται κ σε αρκετα μοτο-μηχανακια κλπ.

freddys
26-10-13, 12:26
H WFS Γιορτάζει τα 5 χρόνια με συνεχή επιτυχία, εξέλιξη & ανάπτυξη στο χώρο της Υδρογονοκίνησης
και σας κάνει ΔΩΡΟ έναν καθαρισμό του κινητήρα σας με Υδρογόνο !!!

https://wfs.gr/ydrogonokinisi-offer.html

H υπηρεσία προσφέρει:
Καθαρισμός του χώρου καύσεως απο τους υδρογονάνθρακες (μπιστόνια κύλινδρους βαλβίδες).
Καθαρισμός εξαγωγής καυσαερίων (αισθητήρες λάμδα, καταλύτη, εξάτμιση).
Καθαρισμός (DPF) στούς πετρελαιοκινητήρες).
Παρουσίαση των υπηρεσιών & των Ελληνικών προϊόντων της WFS
Τι επιτυγχάνετε:
Μείωση των εκπομπών του CO, CO2, HC, NOX συμβάλλοντας στη μείωση της ρύπανσης της ατμόσφαιρας.
Μειώση θόρυβου του κινητήρα.
Μειώση της θερμοκρασίας στόν χώρο καύσεως του κινητήρα.
Αύξηση της ιπποδύναμης και διάρκεια ζωής του κινητήρα.
Σημαντική εξοικονόμηση καυσίμων.
Κλείστε τώρα ραντεβού & επωφεληθείτε !!!

τηλ.: 210.90.14.154

*Η υπηρεσία ισχύει για μέχρι τέλους Νοεμβρίου για τα μέλη του ScooterClubHellas . Αφορά όλων των στόλο των οχημάτων που πιθανά διαθέτουν . Αυτοκίνητα και μηχανές _famous

Απαραίτητη προϋπόθεση να καλείτε τα παιδιά για να κλείνετε ραντεβού καθώς και να το αναγράφετε εδώ μέσα για να πιστοποιήστε αυτόματα σαν μέλη .
ΕικόναΕικόνα Εικόνα


support@scooterclubhellas.gr


Το ανωτερω μηνυμα διαβασα σε φορουμ που συμμετεχω (λογω αγορας σκουτερ) κ ειπα να ξεθαψω λιγο τα...δικα μας...:whistle::th_Laie_67-1:

Eχω δει την δουλεια τους και πως δουλευει το συστημα.Τους πηρε 2-3 χρονια μεχρι να βρουν και να το κανουν ''καλο'' αν δεν κανω λαθος...Οσο για αυτα που λες,περιμενουμε μια γνωμη μετα απο 500 χλμ...Γιατι και η αλλαγη φιλτρου αερα κανει διαφορα!!!Το θεμα ειναι ποση διαφορα.Και αν τελικα κανει δουλεια γιατι να μην κοιταξουμε για Group buy αν πιστουν οι απιστοι!!!

Vasilis
26-10-13, 13:49
Σε τηλεφωνικη μου επικοινωνια μετα τον καθαρισμο,

(για να του μεταφερω τις πρωτες εντυπωσεις),

μου 'εταξε' κερδος στη βενζινη της ταξεως του 10%

Οσο πιο παλιος ο κινητηρας τοσο πιο μεγαλο το οφελος


Οπως επισης ,οσο πιο δουλεμενος ο κινητηρας (με πιο πολλα χιλιομετρα)

τοσο πιο αμεσο αποτελεσμα σε αποκριση κ αυξηση ιπποδυναμης!

ειδωμεν...

Vasilis
20-11-13, 17:38
Εχει κανει η γυναικα μου 430 χλμ με το αυτοκινητο κ ακομα δεν εχει φτασει στην τελευταια γραμμη του δεικτη βενζινης.

Αυτο σημαινει στανταρ οτι θα 500αρισει σε χιλιομετρα,πραγμα που δεν εχει ξαναγινει μες την πολη....μαξ 430-450 ειχαμε.


Για να μαι αμεροληπτος κ μη επηρεασμενος το οδηγησα μονο για καμμια 50 χιλιομετρα - ανετα,διασκεδαστικα....δεν το λυπηθηκα για βενζινη δλδ.

Η γυναικα μου,μη γνωριζοντας τιποτα,οδηγουσε οπως παντα.

Αρα η οικονομια σε ταξη τουλαχιστον 50χλμ για μενα ειναι δεδομενη!


Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να το τοποθετησω σ αυτην την τιμη που το δινει ο κατασκευαστης,δεδομενου οτι αποσβεση θ αργησω πολυ να κανω με τα χλμ που διανυουμε ανα ετος.

Για καποιον που κανει χλμ πιστευω οτι αξιζει...

Ειμαι πολυ θετικος παντως στο να το τοποθετησω στοσκαφος που εχω μιας κ η καταναλωση εκει ειναι τσουχτερη.

Συμπληρωματικα να πω οτι το αυτοκινητο ειμαι σιγουρος οτι λειτουργει πιο γραμμικα...πιο καθαρα...οχι πνιγμενο πλεον.