PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναδρομή στο παρελθόν...(3)



gant
22-02-13, 16:27
Οι πατέρες μας ήταν φίλοι από μικροί. Μεγαλώσαμε στην κόκκινη Τούμπα της φτώχειας και της εργατειάς και οι γονείς μας είχαν στενές οικογενειακές σχέσεις.
Με τα χρόνια χαθήκαμε αλλά κατά διαστήματα έβλεπα τον δίδυμο αδελφό του που είναι καθηγητής ΩΡΛ.
Με πάθος για τα αυτοκίνητα και τις μηχανές από πιτσιρικάς, με τα χρόνια, και τον τσαγανό που τον διακρίνει από μικρό, εξελίχθηκε σε ένα επιτυχημένο έμπορο αυτοκινήτων και ελαστικών καθώς και σε έναν πολύ καλό οδηγό αγώνων.
Κάποτε αντιπροσώπευε και την bilstein, αυτός μου είχε φορέσει και το κιτ της αλπίνα στο δικό μου Ε21. Ο μακαρίτης Κυρλαγκίτσης, ο γνωστός των αναρτήσεων, και ο αδελφός του που κρατά τώρα την επιχείρηση, δούλευαν την δεκαετία του '80 σε αυτόν, όντας και στενοί συγγενείς.
Δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για ακριβά αγωνιστικά, και αρκούνταν στο cadette C, όντας ταχύτατος και απ τους κορυφαίους στην άσφαλτο.
Συγκαταλέγεται στους καλύτερους οδηγούς αγώνων, έχοντας κερδίσει σε πίστα ακόμη Ιαβέρη και Μοσχού.

https://img832.imageshack.us/img832/1548/psi1g.jpg
Από αριστερα, Γάκης Καλεμτζάκης ( ο κατα τεκμήριο καλύτερος βόρειος όλων των εποχών). Κέντρο Γιάννης Ψηφίδης. Δεξιά ο Κυρλαγκίτσης.


Φυσικά οι επιτύχιες του αυτές σε ένα βαθμό οφείλονται και στην γλυκιά τρέλλα και το πηγαίο χιούμορ του που τον χαρακτηρίζουν από μικρό μέχρι και τώρα.

https://www.fileden.com/files/2007/3/4/848255/Rally_4o_macedonias_10_4_83_Psifidis.jpg
Σε δική μου φώτο. Χολομώντας, Απρίλης 1983. Ράλλυ ΔΕΘ.

Θα μπορούσα να γράψω περισσότερα αλλά σταματώ εδώ.
Τώρα τι με έπιασε και γράφω παρελθοντολογίες?
Αφορμή στάθηκε το ότι είχα να τον δώ πολλά χρόνια και τυχαία τον επισκέφτηκα προχθές στο γραφείο του και τα είπαμε για λίγα λεπτά.
Πρόκειται για τον νυν πρόεδρο της ΠΑΕ ΑΡΗΣ, Γιάννη Ψηφίδη.


Όταν τον ρώτησα πως δέχθηκε και έμπλεξε με θέση - ηλεκτρική καρέκλα, μου είπε πως τον έπεισε ο αδελφός του, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Βασίλης. Μια ύστατη προσπάθεια μερικών ατόμων μήπως μπορέσουν και σώσουν έναν ιστορικό σύλλογο.

PANOS-E60
22-02-13, 16:32
Γραφε κι άλλα τέτοια Γιώργο, είμαστε πολλοί που γουστάρουμε να θυμόμαστε !

:thnx: :thnx:

μην ξεχναμε και το Χαμπή, έτσι ?

Nino
22-02-13, 16:35
γραψε Γιωργο και αλλα,ομως λεπτομερειες με αρειανους τωρα τι να τις κανουμε αστες αυτες χαχαχαχαχα

gant
22-02-13, 16:58
Γραφε κι άλλα τέτοια Γιώργο, είμαστε πολλοί που γουστάρουμε να θυμόμαστε !

:thnx: :thnx:

μην ξεχναμε και το Χαμπή, έτσι ?

Κατά τεκμήριο 1. Καλεμτσάκης. 2. Χαμπής.
Το πρωί πήγα στην καφετέρια του γιού, του επί αρκετά χρόνια συνοδηγού του και φίλου μου Ακύλλα Μαυρίδη.
Ο Κώστας (Χαμπής) άριστος οδηγός, μεθοδικός όμως προγραμματισμένος.
Καλεμτσάκης, Ψηφίδης ήταν στυλ Ιαβέρη, τρέχω για την ειδική, για τον γύρο, δεν μου ενδιαφέρει το αργότερα. Αν σπάσει το αμάξι έσπασε, αν βγώ απ τον δρόμο η τν πίστα βγήκα και τέλειωσε. Εκρηκτικότητα της στιγμής.

dafidack
22-02-13, 17:49
Αυτος ο Κυρλαγκιτσης ειναι που επισκευαζει σημερα αμορτισερ?

S8N
22-02-13, 18:32
Νομίζα πως η κόρη του έτρεχε πλέον την επιχείρηση, αν και ο Γιώργος ξέρει καλύτερα για να λέει πως την ανέλαβε ο αδερφός του. Τον είχα γνωρίσει κανα χρόνο πριν το ατύχημα με το αεροσκάφος της ΗΛΙΟΣ, είχα ανέβει για τη ΔΕΘ και πέρασα από εκεί για να ρίξει μια ματιά στην PSS9 του TT. Κάθισα συνοδηγός, πήρε το ΤΤ και του άλλαξε τα φώτα. Χέστηκα πάνω μου, λέμε. Σε ένα γιαμπ το απογείωσε κι όταν σκάσαμε κάτω γυρνάει και μου λέει: "Εδώ θα ήθελες λίγο καλύτερο rebound". Εντάξει, τρομερά χέρια... Η τραγική ειρωνία είναι ότι δε γούσταρε τα αεροπλάνα, νομίζω πως αυτό ήταν και το πρώτο του ταξίδι με ένα.

Τον Καλεμτσάκη τον πάω με 1000, τον Ιαβέρη όχι. Ο πρώτος κράτησε επίπεδο, ο δεύτερος άρχισε να πλασάρει την παθητική ασφάλεια των γερμανικών όταν το Golf είχε 16,5'' 0-100 και τελική 150. Στη συνέχεια, όταν τα ΄κακά αυτοκίνητα' εξαφανίστηκαν, ανακάλυψε τον παράγοντα οδηγό και άρχισε να προμοτάρει τη σχολή ασφαλούς οδήγησης. Όποτε του δινόταν η ευκαιρία έβγαινε κι έκραζε στο γυαλί. Διάβασα πρόσφατα κι ένα έντυπό του που είχε εκδόσει η Αττική Οδός. Παραμένει πιο γραφικός κι απ' τον Πέτρο τον πελεκάνο. Σύμφωνοι, είναι καταπληκτικός οδηγός αλλά σε όλα τα υπόλοιπα μου είναι αντιπαθής.

Harisp
22-02-13, 18:40
Πολύ ωραίος άνθρωπος ο Τάσος Κυρλαγκίτσης. Για όσους δεν γνωρίζουν ο αδικοχαμένος ήταν επιβάτης μαζί με την σύζηγό του στην πτήση της Helios που έπεσε στο Γραμματικό.
Ο Μιχάλης ο αδερφός του συνεχίζει το έργο του ως επίσημος επισκευαστής-βελτιωτής bilstein και η κόρη του Τάσου τρέχει σε αγώνες αναβάσεων.

gant
22-02-13, 18:45
Αν δεν κάνω λάθος, αυτός είναι ο μακαρίτης. Σκοτώθηκε με την γυναίκα του στην πτώση του αεροπλάνου των Κυπριακών γραμμών πριν λίγα χρόνια. Την επιχείρηση την έχει ο αδελφός του τώρα.

S8N
22-02-13, 18:58
Στη φωτογραφία είναι ο Τάσος. Ίδιος κι απαράλλαχτος ήταν όταν τον γνώρισα.

Christos 330
22-02-13, 19:06
Εμεις οι μικροι μαθαινουμε απο εσας τους μεγαλους τους εμπειρους και με την αγαπη

σας για την αυτοκινηση κραταμε αυτην την παραδοση με νυχια και με δοντια για να μην

παει χαμενη !!!

Κ.Γιωργο ευγε για το θρεντ συνεχιστε οσο μπορειτε και θυμαστε παρακαλω !!!

Harisp
22-02-13, 19:14
Σε ένα γιαμπ το απογείωσε κι όταν σκάσαμε κάτω γυρνάει και μου λέει: "Εδώ θα ήθελες λίγο καλύτερο rebound".

Όλοι έχουμε περάσει από αυτά το γιαμπ...είναι κάτι παλιές γραμμές τρένου :thumbsup:

S8N
22-02-13, 19:37
Έχεις δίκιο, γραμμές τρένου ήταν! :hystericalbs1: Νόμιζα ότι θα βγουν τα Μακφέρσον να μας χαιρετήσουν από το καπώ...

Harisp
22-02-13, 20:27
Και μάλιστα γραμμές πάνω σε ελαφρυά στροφή. Χαχαχα

gant
22-02-13, 22:48
Και μάλιστα γραμμές πάνω σε ελαφρυά στροφή. Χαχαχα

Να φεύγει ο κώλος, μέχρι να πεις κύμινο. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

pilot
22-02-13, 22:56
μπααα..το ΤΤ ακόμα και ΕΚΕΙ μούτρα θα έβγαλε σίγουρα!! :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

pascal2002tr
27-02-13, 17:37
Γακης,οχι Γιαννης Καλεμτζακης.

gant
01-05-13, 10:47
Γακης,οχι Γιαννης Καλεμτζακης.

Έχω γράψει Γιάννης ?:whistle:

pascal2002tr
06-05-13, 19:13
Συγνωμη λαθος μου...

Πως ειδα Γιαννης εγω?!Θα μπερδευτηκα.