PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή λαδιών σε M43



stav
21-02-13, 20:47
Καλησπέρα σε όλους,

μετα απο ενα μικρο διαλλειμα, εχει ερθει ξανα η ωρα για να αποκτησει η οικογενεια αλλη μια BMW....η υποψηφια εχει βρεθει και ειναι μια Ε36 1.8 του 1998 με πολλα εξτραδακια...απο καροτσα, τρακαρισματα κτλ κτλ ειναι πεντακαθαρη κ ατρακαριστη...Εχει ομως θεματακια με διαρροες λαδιων...σιγουρα χανει απο καθρεπτη, φλατζα ψευτοκαπακου και απο τη βαση του φιλτρου λαδιου (απ'οτι διαβασα ειναι συχνα τα φαινομενα αυτα)...επισης θελει αλλαγη ενα απο τα σωληνακια κατω απο το δοχειο υγρων του υδραυλικου (το οποιο βρεθηκε αδειο), καθως και ενας σωληνας υποπιεσης που φευγει απο το ψευτοκαπακο (αυτος που ειναι σαν διχαλα)...
Η βασικη ερωτηση ειναι το ποσο πανω κατω στοιχιζουν οι επισκευες αυτες, και αν ειναι αξιες λογου (για απορριψη πχ του αυτοκινητου)...
Να σημειωσω οτι το αυτοκινητο ειναι εισαγωγης με λιγα (80κατι χιλιαδες) για την ηλικια του χλμ (προφανως το εχει χτυπηει ο ιδιος ιος, που κανει κατα ενα περιεργο τροπο τα service book των "εισαγωγης" να εξαφανιζονται :) :) ), αλλα τουλαχιστον η εικονα του σαλονιου και γενικα του αυτοκινητου, συμβαδιζει με τα χλμ του κοντερ...

thanx προκαταβολικα για καθε απαντηση...

BILL007
21-02-13, 22:51
έχω αλλάξει το δίχαλο που λες κόστος 80 ευρώ (άλλαξα και την βαλβίδα που πάει)
και επίσης θέλω και αλλαγή στο μαρκούτσι αυτό που λες απο το δοχείο του υδραυλικού το οποίο είναι αρκετά ακριβό γιατί έχει αρχίσει και ψιλοδακρύζει.

Γενικά αυτά που λες μου κάνουν για ένα 500άρι...:(

katsaraios
21-02-13, 22:57
Σουρωτηρι δλδ..ολα μαζεμενα ...
ισως και λιγο παραπανω απο οτι λεει ο Μπιλλ ,επισης να δεις αν χανεις και απο το καρτερ που εκει πας για πολλα αφου πρεπει να κατεβει η γεφυρα.,..

stav
22-02-13, 09:35
εκανα ενα μικρο ψαξιμο πριν λιγο σχετικα με το κοστος και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης

Η αντιπροσωπεια ζητησε περιπου 450-500 ευρω για την στεγανοποιηση, 100 ευρω για το διχαλο και 150 ευρω για το ρακορ του υδραυλικου...

Πολυ γνωστο εξειδικευμενο συνεργειο στα Ν.Π. στο οποιο πηγαινα ολα τα BMW της οικογενειας, ζητησε 120-130 ευρω για τη στεγανοποιηση, και απο ebay, βρισκω περιπου 60 ευρω ρακορ του υδραυλικου (επιστροφη) και 35 το αλλο (μιας κ ειναι λογικες οι τιμες δεν ειναι κακο να αλλαχθουν κ τα 2), και περιπου 30 ευρω το διχαλο

spar@
22-02-13, 10:25
τα μαρκουτσια του υδραυλικου δεν ειναι πρεσαριστα;

BILL007
22-02-13, 11:53
απο ebay, βρισκω περιπου 60 ευρω ρακορ του υδραυλικου (επιστροφη) και 35 το αλλο (μιας κ ειναι λογικες οι τιμες δεν ειναι κακο να αλλαχθουν κ τα 2

Μπορείς να δώσεις λινκ??? :thnx:
Επίσης θα ήθελα και το όνομα του συνεργείου με pm αν μπορείς. :thnx:

m-power_01
22-02-13, 13:52
Πρεσαριστά είναι. Υπάρχουν συνεργεία που αναλαμβάνουν να τα επισκευάσουν στο μισό και πιο κάτω κόστος.

stav
22-02-13, 14:20
Βill δεν κρατησα το λινκ.... κανε ενα search στο ebay.com για "power steering line hose" και για "crankcase hose"...

Το συνεργειο ειναι νομιζω γνωστο και εδω μεσα, και ειναι ο Μητσης στον Αγ. Δημητριο....

BILL007
22-02-13, 15:52
OK!:thanks:

spar@
22-02-13, 16:11
Πρεσαριστά είναι. Υπάρχουν συνεργεία που αναλαμβάνουν να τα επισκευάσουν στο μισό και πιο κάτω κόστος.

αφού το εχω πει...κατόπιν εορτής!
Μηχανικός της συμφοράς ....

m-power_01
22-02-13, 21:25
αφού το εχω πει...κατόπιν εορτής!
Μηχανικός της συμφοράς ....


τα μαρκουτσια του υδραυλικου δεν ειναι πρεσαριστα;

συγγνώμη δεν το κατάλαβα... νόμιζα ότι ρωτούσες:th_Laie_67-1:

spar@
23-02-13, 00:30
συγγνώμη δεν το κατάλαβα... νόμιζα ότι ρωτούσες:th_Laie_67-1:

ήταν ερώτηση επισήμανση...