PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Βαλβίδα ρύθμισης πίεσης καυσίμου



alfa1
14-03-10, 12:25
το φίλτρο βενζίνας έχει επάνω του μια βαλβίδα ρύθμισης πίεσης καύσιμου προς τα μπεκ {2,5-3,5bar}. σωστα? απο αυτη τη βαλβιδα φεύγει ένα σωληνάκι και πάει στην εισαγωγή.σωστά?ΕΡΩΤΗΣΗ πως ο κινητήρας δίνει την εντολή στη βαλβίδα να ρυθμίζει την πίεση ?:sm-scared5:

Kostas_1
14-03-10, 12:34
Καλο θα ηταν να ανοιγες ενα θεμα να μας λες πρωτα 2 λογια για σενα, να γνωριστουμε.

Επισης μερικες λεπτομερειες για το αυτοκινητο σου και τι ειδους προβλημα παρουσιαζει.
Ετσι η ερωτηση που θετεις χτυπαει λιγο ασχημα...σαν τεστ γνωσεων ακουγεται...

Καλως ηρθες.

Stathis
14-03-10, 12:35
καλως ηρθες και απο μενα...

alfa1
14-03-10, 12:42
γεια σας παιδιά είμαι ο Γιάννης και έχω e46ci 318.δεν είναι η πρώτη φορά που γράφω γιαυτο και δεν συστήθηκα.
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα. απορία έχω!

deepBLUE
14-03-10, 12:48
Kαλως ηρθες Γιαννη καλη διαμονη και καλα ποσταριματα !!!
Εγω παλι ξερω ενα Γιαννη που ειχε ενα 330 και τωρα ενα smart που θα παρει ενα τζιπ.

Stefanos_Cool
14-03-10, 12:48
το φίλτρο βενζίνας έχει επάνω του μια βαλβίδα ρύθμισης πίεσης καύσιμου προς τα μπεκ {2,5-3,5bar}. σωστα? απο αυτη τη βαλβιδα φεύγει ένα σωληνάκι και πάει στην εισαγωγή.σωστά?ΕΡΩΤΗΣΗ πως ο κινητήρας δίνει την εντολή στη βαλβίδα να ρυθμίζει την πίεση ?:sm-scared5:

Εδώ είσαι ... (https://www.thalys.gr/pagesgr/technical%20issues/injection/injection_41_gr.htm)

alfa1
14-03-10, 13:00
"Πριν κλείσει η πεταλούδα γκαζιού, πράγμα που προκαλεί μια σημαντική πτώση πίεσης μέσα στην πολλαπλή, δημιουργεί μια αντίστοιχη πτώση στα μπεκ ανοίγοντας τη βαλβίδα ρύθμισης και πετυχαίνοντας έτσι μείωση της κατανάλωσης καυσίμων"
Πολύ καλό το σχέδιο Στέφανε και ευχαριστώ αλλά η απορία μου μεγάλωσε Ο valvetronic που έχω και έχουμε το σωληνάκι του ρυθμιστή το έχει ανάμεσα στη πεταλούδα και το φιλτροκουτι .Εκεί η πίεση δεν μεταβάλλεται.και αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας αυτός κρατάει την πεταλούδα ανοικτή.τότε πως αλλάζει η πίεση στη βαλβίδα??

NickE60
14-03-10, 13:28
το φίλτρο βενζίνας έχει επάνω του μια βαλβίδα ρύθμισης πίεσης καύσιμου προς τα μπεκ {2,5-3,5bar}. σωστα? απο αυτη τη βαλβιδα φεύγει ένα σωληνάκι και πάει στην εισαγωγή.σωστά?ΕΡΩΤΗΣΗ πως ο κινητήρας δίνει την εντολή στη βαλβίδα να ρυθμίζει την πίεση ?:sm-scared5:

Γεια σου και πάλι Γιάννη.

Το θέμα χάθηκε επειδή αντί να διαγράψω το τελευταίο μου post, όπου αναφερόμουν σε ένα "γνωστό" Γιάννη που συνήθως κάνει πως δεν καταλαβαίνει, (ίσως να έκανα και λάθος, αυτό μένει να αποδειχτεί) διέγραψα κατά λάθος όλο το θέμα....

Λοιπόν, σου είχα κάνει εκεί μια γενική περιγραφή του συστήματος, ότι στα σύγχρονα αυτοκίνητα οι αντλίες καυσίμου είναι ηλεκτρικές και αυξομειώνουν την πίεση, μέσω εντολών της μονάδας διαχείρησης, αναλόγα με τις απαιτήσεις του κινητήρα σε φορτίο κλπ κλπ και ότι ο ρυθμιστής πίεσης είναι εκεί για να προστατεύει τα μπεκ από τις απότομες αυξομειώσεις της πίεσης κλπ κλπ

Δεν είχες αναφερθεί σε συγκεκριμένο μοντέλο κινητήρα, είχες πει γενικώς ότι εσύ ξέρεις ότι το σύστημα πίεσης - υποπίεσης καυσίμου λειτουργεί με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο σε κάποια άλλα αυτοκίνητα της αγοράς. Δεν έχω καταλάβει αν θέλεις να μάθεις εσύ ή αν θέλεις να μάθουμε εμείς. Αν θέλεις να μάθουμε εμείς κάποια πράγματα για εκτός ΒΜW αυτοκίνητα καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίσεις, και με χαρά να το μάθουμε, γιατί σε έναν "υποψιασμένο" δείχνει ειρωνικό.

Είχες αναφερθεί επίσης σε Ν42 Ν46 Μ52 Μ54 κινητήρες.... αν θυμάμαι καλά.

Αν μπορείς θέσε συγκεκριμένο ερώτημα με συγκεκριμένο μοντέλο και συγκεκριμένο κινητήρα γιατί στις λεπτομέρειες δεν λειτουργούν όλα τα παραπάνω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Έτσι ίσως να μπορέσουμε να λύσουμε την απορία σου. thumb

alfa1
14-03-10, 13:50
ΔΕΝ υπάρχει καμία διάθεση ειρωνείας για κανέναν
Έφερα για παράδειγμα άλλες μάρκες αυτοκίνητων γιατί υπάρχει λογική λειτουργίας του ρυθμιστή. με ηλεκτρικές αντλίες καύσιμου
Πάντως ηλεκτρική αντλία καύσιμου έχουν όλα τα αυτοκίνητα με ψεκασμό από τη δεκαετία του 90 και όχι μόνο τα σύγχρονα
Αυτό που δεν μπορώ και όχι ότι δεν θέλω να καταλάβω γιατί ο valvetrinic το σωληνάκι ρύθμισης υποπιεσης της βαλβίδας το έχει σε τέτοιο σημείο που ΔΕΝ μεταβάλλεται η πίεση

NickE60
14-03-10, 13:58
ΔΕΝ υπάρχει καμία διάθεση ειρωνείας για κανέναν......

Πάντως ηλεκτρική αντλία καύσιμου έχουν όλα τα αυτοκίνητα με ψεκασμό από τη δεκαετία του 90 και όχι μόνο τα σύγχρονα


Για εμένα που έμαθα να οδηγώ με αυτοκίνητο του 1967 και μεγάλωσα με αυτοκίνητα της 10ετίας του 70 και 80 με αντλία εμβόλου, τα αυτοκίνητα με injection τα θεωρώ σύγχρονη τεχνολογία, καθώς η βασική λειτουργία είναι από τη 10ετία του 90 ως τα σήμερα ή ίδια...

απ' ότι βλέπω κι εσύ την ίδια ηλικία με μένα έχεις, οπότε πιθανώς δεν είχες σχέση με την "μη σύγχρονη" τεχνολογία...

σ΄ευχαριστώ πάντως για την υπόδειξη/παρατήρηση Γιάννη!!! ΙΣΩΣ να αναθεωρήσω τι σημαίνει σύγχρονο και τι όχι για εμένα μετά από αυτό... :whistle:

alfa1
14-03-10, 14:13
στη συχρωνη τεχνολογία της δεκαετίας του 90 εγώ δεν γνωρίζω κάποια μάρκα που η πίεση να ρυθμίζεται μέσω εντολών της μονάδας διαχειρίσεις δηλαδή μεταβάλλοντας την τάση στην αντλία και θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου αν αυτό γίνεται σήμερα
Πάντως περιμένω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει για τη λειτουργία στον N42

NickE60
14-03-10, 14:39
στη συχρωνη τεχνολογία της δεκαετίας του 90 εγώ δεν γνωρίζω κάποια μάρκα που η πίεση να ρυθμίζεται μέσω εντολών της μονάδας διαχειρίσεις δηλαδή μεταβάλλοντας την τάση στην αντλία και θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου αν αυτό γίνεται σήμερα
Πάντως περιμένω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει για τη λειτουργία στον N42

Για να σου φύγε κάθε αμφιβολία....

Στο E46 το σύστημα EKP "Ηλεκτρονική ρύθμιση της αντλίας καυσίμου" αποτελείται από τα ακόλουθα δομικά στοιχεία:

- Μονάδα ελέγχου DME
Η μονάδα ελέγχου DME (Ψηφιακή ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου κινητήρα) υπολογίζει σύμφωνα με την
επιθυμία του οδηγού και την κατάσταση λειτουργίας του κινητήρα την απαιτούμενη ποσότητα καυσίμου.
- Local-CAN
Η μονάδα ελέγχου EKP επικοινωνεί μέσω του Local-CAN με τη μονάδα ελέγχου DME.
- Δίαυλος K (δίαυλος αμαξώματος)
Μέσω του διαύλου K πραγματοποιείται η διάγνωση. Σε περίπτωση μιας σύγκρουσης απενεργοποιείται η
μονάδα ελέγχου EKP μέσω του διαύλου K.

Τρόπος λειτουργίας

Στη μονάδα ελέγχου EKP είναι αποθηκευμένες χαρακτηριστικές καμπύλες για την ανάγκη καυσίμου.
Οι χαρακτηριστικές καμπύλες για την ανάγκη καυσίμου κωδικοποιούνται ειδικά για τον κάθε κινητήρα και για το
κάθε μοντέλο.
Η μονάδα ελέγχου EKP υπολογίζει στη βάση των χαρακτηριστικών καμπυλών τη συνολική ποσότητα τροφοδοσίας
καυσίμου από τα ακόλουθα μεγέθη αναφοράς:
- Ανάγκη καυσίμου του κινητήρα (εντολή από τη μονάδα ελέγχου DME ή τη μονάδα ελέγχου DDE)
- Ποσότητα καυσίμου (χαρακτηριστικές καμπύλες στη μονάδα ελέγχου EKP).
Το αποτέλεσμα είναι μια τάση εξόδου με παλμοευρική διαμόρφωση της μονάδας ελέγχου EKP. Η τάση εξόδου της
μονάδας ελέγχου EKP είναι η τάση τροφοδοσίας της ηλεκτρικής αντλίας καυσίμου. Η μονάδα ελέγχου EKP ελέγχει
μέσω της τάσης τροφοδοσίας τον αριθμό των στροφών της ηλεκτρικής αντλίας καυσίμου. Η μονάδα ελέγχου EKP
ρυθμίζει τον αριθμό των στροφών μέσω μιας σύγκρισης ονομαστικής-πραγματικής τιμής του αριθμού στροφών.
Ο τρέχων αριθμός στροφών της ηλεκτρικής αντλίας καυσίμου υπολογίζεται ως εξής:
Η μονάδα ελέγχου EKP στέλνει την τροφοδοσία τάσης στην αντλία του καυσίμου (παλμοευρικά διαμορφωμένη).
Αυτή η τάση, λόγω των ξεχωριστών περιελίξεων του στάτη του περιστρεφόμενου ηλεκτροκινητήρα, λαμβάνεται σε
μια ορισμένη κυμάτωση. Η κυμάτωση αντιστοιχεί στον αριθμό των τομέων του συλλέκτη (= αντιστοιχεί στον αριθμό
των περιελίξεων του στάτη του ηλεκτροκινητήρα).
Ανά περιστροφή υπάρχουν τόσα πολλά κύματα, όσο και οι τομείς του συλλέκτη.
Έτσι η μονάδα ελέγχου EKP μπορεί, στη βάση μιας πετενταρισμένης διαδικασίας (= "Ripple Counter"), να
υπολογίζει από την κυμάτωση της κατανάλωση ρεύματος τον τρέχοντα αριθμό στροφών της αντλίας του καυσίμου.

από το BMW TIS

https://img59.imageshack.us/img59/5264/ekpq.jpg


Υ.Γ. αν θέλεις όλα τα έγγραφα περί ελέγχου τροφοδοσίας πες μου να σου στείλω με ΡΜ. Για την ευκολία σου είναι στα Ελληνικά. Διάβασε τα καλά ...για να μην έχεις αμφιβολίες!!!

optostyle
14-03-10, 14:44
Στα valvetronic έχουν προστεθεί ένας ηλεκτροκινητήρας , ένας έκκεντρος άξονας και ένας μηχανισμός που δίνει στις βαλβίδες την ελευθερία για μεγαλύτερο βύθισμα. Eπισεις στα valvetronic λειπει η πεταλούδα γκαζιού.

alfa1
14-03-10, 14:53
στον valvetronic δεν λειπει η πεταλοδα γκαζιου . υπαρχει αλλα εχει αλλη δουλεια να κανει {αν κανω λαθος συγνωμη και παρακαλω διορθωστεμε]
Η απορια μου ειναι αλλη opto
Διαβασε λιγο πισω να καταλαβεις

alfa1
14-03-10, 20:40
Η απάντηση που έδωσε ο ιδιοκτήτης και ηλεκτρολόγος εξουσιοδοτημένου συνεργείου BMW στη Γαλατσίου Γιώργος Σ......ς είναι ότι δεν υπάρχει Ε46 που η ρύθμιση πίεσης να γίνεται με αυξομείωση τάσης στην αντλία καύσιμου .Η ρύθμιση γίνετε από τη βαλβίδα πίεσης πάνω στο φίλτρο η πάνω στον κινητήρα ανάλογα τον τύπο του κινητήρα {σειρά Ν η Μ} για βενζίνα πάντα

Stathis
14-03-10, 20:47
πολυ ωραια φιλε μου, για ποιο λογο θα επρεπε να μας απασχολει αυτη η λεπτομερεια?

alfa1
14-03-10, 21:04
Στάθη σίγουρα και μας απασχολεί .δεν θελεις να ξερεις πως δουλευει? αλλά μου έκανε εντύπωση η τεκμηριωμένη άποψη του NICK 60 και ήθελα να δω τι γίνεται Ίσως αναφέρεται σε πετρέλαιο .Πάντως το αρχικό ερώτημα μου δεν έχει καλυφτεί

Stathis
14-03-10, 21:14
Στάθη σίγουρα και μας απασχολεί .δεν θελεις να ξερεις πως δουλευει?

γιαννη, μου ειναι εντελως αδιαφορο πως δουλευει η τρομπα καυσιμου σε Ε46...:thumbsup:
δεν ειμαι ουτε προκειται να γινω μηχανικος bmw, οποτε θεωρω οτι αυτη η γνωση δεν μου χρειαζεται...

alfa1
14-03-10, 21:25
εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει και καλά κανείς Εγώ και πιστεύω αρκετοί εδώ μέσα που μαστορεύουμε τα αυτοκίνητα μας {φίλτρα εκκεντροφόρους εξατμίσεις μετατροπές βελτιώσεις}δεν είναι κακό μια ενημέρωση

Stathis
14-03-10, 21:30
φυσικα δεν ειναι κακο και γι αυτο παραμενει ανοικτο το θεμα.
απλα απαντησα στην ερωτηση σου...
οποιος ενδιαφερεται ας συμμετεχει...

NickE60
14-03-10, 22:24
...ήθελα να δω τι γίνεται Ίσως αναφέρεται σε πετρέλαιο .Πάντως το αρχικό ερώτημα μου δεν έχει καλυφτεί

Τα πετρέλαια δεν έχουν DME. Το επίσημο έγγραφο αναφέρεται σε DME (βενζίνη) και DDE (πετρέλαιο)



Η απάντηση που έδωσε ο ιδιοκτήτης και ηλεκτρολόγος εξουσιοδοτημένου συνεργείου BMW στη Γαλατσίου Γιώργος Σ......ς είναι ότι δεν υπάρχει Ε46 που η ρύθμιση πίεσης να γίνεται με αυξομείωση τάσης στην αντλία καύσιμου...

ΟΚ, στα Ε46 λοιπόν η αντλία βενζίνης και η αυξομείωση της παρεχόμενης πίεσης στο σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου δεν ελέγχεται από την μονάδα ελέγχου του κινητήρα!

Ευχαριστούμε πολύ Γιάννη... δυστυχώς δεν μπορούμε να σε καλύψουμε άλλο. Σε κάλυψε ο ιδιοκτήτης και ηλεκτρολόγος παραπάνω, κάλυψε κι εμάς. thumb