PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρή περιποίηση



Δημήτρης Λέκκας
21-02-13, 13:33
Παίδες καλησπέρα.... Εδώ και καιρό ήθελα να περιποιηθώ την μπέμπα,αλλά λόγω εξεταστικής το ανέβαλα ... Έφτασε όμως η ώρα και τελικώς κατάφερα να την περάσω με αλοιφούλα και κεράκι,έβαψα τα μαύρα προστατευτικά των πορτών και τις μαύρες λωρίδες των προφυλακτήρων και τους πέρασα με αλοιφή και αυτούς(την ίδια που πέρασα το αυτοκίνητο:hystericalbs1::hystericalbs1: πλάκα κάνω- μαύρους προφυλακτήρες έχει) . Μιας και που έβγαλα φώτο,είπα να τις ποστάρω. Το αποτέλεσμα αρκετά καλό για αμάξι του 93΄....Τώρα πρέπει να πλύνω στ χέρι με προσοχή mb και κάτι βελούδινα πανιά:thumbsdown::thumbsdown::ranting2::warri orsmiley: Αρχικά είπα να το βάλω στην ενότητα car care ,αλλά είδα πως ανεβάζουμε περιποιήση από επαγγελματίες τουμ εξωτερικού....(το κινητό έχει 2 mp ανάλυση οπότε μην περιμένετε και πολλά

Δημήτρης Λέκκας
21-02-13, 13:39
Να και οι υπόλοιπες

mark e92
21-02-13, 16:00
Καλό φαίνεται μπράβο που ασχολείσαι μαζί του!
Ελπίζω πριν το χρώμα στα πλαστικά να πέρασες ένα primer.

Bazil Van Sinner
21-02-13, 16:52
πεντακαθαρος!

savvas bmwdakias
21-02-13, 18:37
Μπραβο για το μερακι , γενικα καθαρο φαινεται το αμαξι σου το εχεις βαψει ποτε?

Δημήτρης Λέκκας
21-02-13, 19:19
Όχι Σάββα ,το αυτοκίνητο το είχε αγοράσει ο πατέρας μου τον Ιανουάριο του 1993. Από τότε έχει κάνει 111.505 χλμ και δεν έχει βαφτεί ποτέ. Γενικά έχει κάνει μόνο ταξίδια στο χωριό και όχι πολλά πολλά στην πόλη αν και ήταν το μοναδικό αυτοκίνητο στην οικογένεια μέχρι και πριν 2 χρόνια ,όπου ο μπρο μου πήρε το e46.Γενικά ο πατέρας μου ήταν ένας φυσιολογικός άνθρωπος που το έπλενε μια φορά το μήνα. Απλά πάντα ήταν στο γκαράζ. Τώρα μια βδομάδα μπαίνει το e46 και μία το e36. Αυτά για να καταλάβεις δε γενικές γραμμές. thumb

aristent
21-02-13, 20:56
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=17821&d=1361449509

Μπραβο Δημητρη!!!! πολυ καλη δουλεια!!!:thumbsup:

....οπως λες, απο εδω και περα να τη φροντιζεις και να την προσεχεις, για να μην "τρεχεις"!!!:thumbsup:

Δημήτρης Λέκκας
23-02-13, 09:02
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια όλους. Την μπέμπα από τότε που πήρα δίπλωμα (εδώ και 2 χρόνια) την προσέχω πολύ. Δεν μ΄ενδιαφέρει ούτε πως είναι 20ετίας ,ούτε ότι είναι της οικογένειας και όχι δικό μου. Πιστεύω πως δεν έχει σημασία τι έχεις π.χ bmw 1,2,5,6,7 σειρά ,vw , toyota ,honda και πάει λέγοντας ,ούτε πόσο ετών είναι ,ούτε πόσο κοστίζει, αλλά πως το διατηρείς.Όλοι οι φίλοι μου ,θαυμάζουν το μεράκι μου και λένε για μούρη (ότι πουλάει το bmw),ενώ όλοι τους έχουν πιο καινούργια οχήματα ,απλά δεν τα προσέχουν και τα έχουν για να βολτάρουν μόνο και να κάνουν την τρέλα τους.Επίσης(όσο αναφορά το κόστος) ο καθένας διαλέγει ανάλογα τις δυνατοτητές του και τις ανάγκες του το οτιδήποτε. Δεν κολλάω στο ότι έχω bmw 20ετίας(ας μην πω πόσο πίανει αν το πουλήσω -έδω καινούργια αυτοκίνητα και την σημερινή εποχή κοστολογούνται εξευτελιστικά),οτιδήποτε και αν είχα θα το πρόσεχα.Προσωπικά θαυμάζω αυτούς που προσέχουν ότι έχουν και δεν κοιτάνε τι έχουν οι άλλοι,παρά θαυμάζουν ότι είναι όμορφο και καλοδιατηρημένο(στην προκειμένη το αυτοκίνητο,μιας και που γράφουμε γι΄αυτά), ενώ ταυτόχρονα όταν βλέπω αυτοκινητα με το 1/4 των ετών του δικού μου λυπάμαι ,αλλά ταυτόχρονα σκέφτομαι πως υπάρχουν χιλίαδες πλέον ανάγκες και υποχρεώσεις καθημερινώς για τον κοσμάκι ,που τον κάνουν να σκέφτεται πρακτικά(στην προκειμένη ότι το αυτοκίνητο είναι εργαλείο για να εξυπηρετεί και όχι για να το περνάμε αλοιφές και κεριά). Και οι δύο απόψεις σεβαστές. Τέλος πάντων, μεσυγχωρείτε όσοι μπήκατε στον κόπο και διαβάσατε τα παραπάνω λόγια για το πολύ μπλα μπλα.... Όσο αναφορά την απρούλα λέω το καλοκαίρι να μπάξω τιμόνι καινούργιο της bmw (το κλασσικό των μοντελων 92,93 χωρίς αερόσακο, λεβιέ δεrμάτινο bmw χωρίς λογότυπο M,δερμάτινη χειρολαβή χειροφρένου και kenwood kvt 526. Aυτιά:th_Laie_67-1: με λίγα λόγια.:thanks::original:

mark e92
23-02-13, 11:45
Να σαι καλα να το χαρεις!!!

Dimimav
23-02-13, 11:49
καθε ιδιοκτητης bmw που σεβετε τον εαυτο του πρεπει να το εχει το αμαξι στην πενα!thumb

Andri
23-02-13, 11:51
Να είσαι καλά να το χαίρεσαι !!! κουκλί



καθε ιδιοκτητης bmw που σεβετε τον εαυτο του πρεπει να το εχει το αμαξι στην πενα!thumb

Καλώς τον... έλα να πλύνεις και το δικό μου Μήτσο ....:th_Laie_67-1:


(το πόσταρα στο θέμα με την αλλαγή μπούκας να δεις πως είναι-safari edition !!)

Dimimav
23-02-13, 11:54
Τα ειδα τα ειδα τα χαλια σου :th_Laie_67-1:
αν ησουν Λαρισα ευχαριστως να στο εκανα καινουργιο!! :thumbsup:

Andri
23-02-13, 11:57
Τα ειδα τα ειδα τα χαλια σου :th_Laie_67-1:
αν ησουν Λαρισα ευχαριστως να στο εκανα καινουργιο!! :thumbsup:

Άσε 2 μέρες έβρεχε χώμα... ούτε σε ράλλυ dakar να ήμουν...
Έχεις πιεστικό Λάρισα? θα σου γίνω πελάτης :th_Laie_67-1:
Ο Ντάνι θα αναλάβει τους θόλους... :whistle:

Dimimav
23-02-13, 11:59
Άσε 2 μέρες έβρεχε χώμα... ούτε σε ράλλυ dakar να ήμουν...
Έχεις πιεστικό Λάρισα? θα σου γίνω πελάτης :th_Laie_67-1:
Ο Ντάνι θα αναλάβει τους θόλους... :whistle:

Εχει ο dafidack νομιζω!! :th_Laie_67-1:
ασε θα το επισκεφτω σε λιγο να παρω χαλβα να ανεβω για την πιτα θεσσαλονικη thumb thumb

Andri
23-02-13, 12:02
Εχει ο dafidack νομιζω!! :th_Laie_67-1:
ασε θα το επισκεφτω σε λιγο να παρω χαλβα να ανεβω για την πιτα θεσσαλονικη thumb thumb

Έχει ο Μπίλυς ...
άντε καλά να περάσεις φιλαράκι...χαιρετίσματα στον Μπιλ...

Off topic mode Off

mark e92
23-02-13, 12:30
καθε ιδιοκτητης bmw που σεβετε τον εαυτο του πρεπει να το εχει το αμαξι στην πενα!thumb

Μπα μην το λες . Εχω γνωστο με Μ6 και αμα το δεις :thumbsdown:
Τωρα κιολας που δεν πιανει τιποτα ...

kwstakhs_Z4
23-02-13, 16:27
ωραιος ο δημητρης! μπραβο αδερφε, ελπιζω να το προσεχεις και μεσα ετσι! :thumbsup:

Δημήτρης Λέκκας
23-02-13, 23:31
Aααααααμμμμμ,ευτυχώς παίδες αυτη την βδομάδα το 36αρι έμεινε στο γκαράζ με αποτέλεσμα το 46αρι να φάει την βρόχα. Όσο για το εσωτερικό το προσέχω και αυτό πολύ. Μάλιστα όπως αναφέρω θα του βάλω καινούργιο bmw τιμόνι που το αγοράσα σήμερα,δερμάτινη λαβή χειροφρένου και ταχυτήτων (χωρίς λογότυπο Μ,αφου η μπέμπα μου είναι τελείως φλωρούμπα εξωτερικα) και kenwood kvt 526. Aυτά για τον φίλο μου με το z4 που αναφέρει το εσωτερικό . Πέρυσι ρύθμισα τον συναγερμό, έφτιαξα τους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθύρων (όλους,καθώς κάποιοι δεν φώτιζαν ,ένας είχε χαλάσει και το πίσω αριστερο ήθελε μηχανισμό)ενω επίσης αγόρασα, τοποθέτησα μόνος μου αυθεντικό bmw δερμάτινο τεμπέλη και πριν 3 χρόνια φτιάξαμε νέο σαλόνι καθως αυτό που είχαμε απο μαμά είχε αρχίσει και έπαιρνε δρόμο... Να και μία εικόνα από το εσωτερικό(μόνο αυτή έχω).Όταν μπάξω και τα υπόλοιπα θα βγάλω να ανεβάσω.

A8hnaios
23-02-13, 23:38
Κουκλι το χεις μπραβο σου..!!!

kwstakhs_Z4
24-02-13, 12:52
Aυτά για τον φίλο μου με το z4 που αναφέρει το εσωτερικό . Πέρυσι ρύθμισα τον συναγερμό, έφτιαξα τους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθύρων (όλους,καθώς κάποιοι δεν φώτιζαν ,ένας είχε χαλάσει και το πίσω αριστερο ήθελε μηχανισμό)ενω επίσης αγόρασα, τοποθέτησα μόνος μου αυθεντικό bmw δερμάτινο τεμπέλη και πριν 3 χρόνια φτιάξαμε νέο σαλόνι καθως αυτό που είχαμε απο μαμά είχε αρχίσει και έπαιρνε δρόμο... Να και μία εικόνα από το εσωτερικό(μόνο αυτή έχω).Όταν μπάξω και τα υπόλοιπα θα βγάλω να ανεβάσω.

πενα!!!!!!! :thumbsup:

Δημήτρης Λέκκας
24-02-13, 14:48
Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους σας. Να μερικές φώτο από το νέο τιμόνι. Το αγόρασα και πολύ φθηνά από άνθρωπο που φέρνει αυθεντικά bmw ανταλλακτικά επί της Αγίας Βαρβάρας σύνορα Αγίου Δημητρίου και Παλαιού Φαλήρου. Να και μερικές εικόνες. Το αγόρασα σε πολύ χαμηλή τιμή(αν και καινούργιο) ,καθώς όπως μου πε θα ήταν δύσκολο να το πουλήσει εφόσον αφορά τόσο παλιό μοντέλο(οπότε το χε βάλει σε μία ενδεικτική τιμή). Στην bmw όταν τους το ΄χα πει μου είχαν πει ότι κάνει 280 ευρώ.(αν είναι δυνατόν και είναι το πιο απλό τιμόνι που μπορείς να βάλεις).Ευχαριστώ φίλε Κώστα για τα καλά σου λόγια , αν και μπροστά στο Ζ4 είμαι φτωχός συγγενής.

Vasilis M3
24-02-13, 15:06
Είσαι μερακλής και αγαπάς το όχημα της οικογένειας.Φαίνεται απο τον χρόνο και τα χρήματα που διαθετεις για αυτό(είσαι φοιτητής αν δεν κάνω λάθος..)

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ απο εμένα!!!thumb

Δημήτρης Λέκκας
24-02-13, 15:18
Σ΄ευχαριστώ πολύ. Ναι ,φοιτητής φυσικοθεραπείας είμαι στο Αίγιο. Προσπαθώ σιγά σιγά και χωρίς υπερβολικές , βιαστικές κινήσεις και σε βάθος χρόνου να το ανανεώσω(αρκεί αυτά που βάζω να είναι καλά ,αυθεντικά και σωστά,και ας κοστίζουν κάτι παραπάνω. Έχω καταλάβει πως ότι πληρώνεις παίρνεις) . Μόνο έτσι διατηρείς το ενδιαφέρον σου για το οτιδήποτε . Αν το αφήσεις στην τύχη θα σε αφήσει και αυτό και το ενδιαφέρον σου γι΄ αυτό που κάνεις π.χ αυτοκίνητο,επάγγελμα ,σχέση κτλ.

Δημήτρης Λέκκας
24-02-13, 15:22
Και το δικό σου Ε30 απλά τρομερό . Μ΄αρέσει πολύ το Ε30 Μ3. Δειχνει πολύ πως να το πω.......ωμό,αυθεντικό Μ ρε παιδί μου,μακρια από πολυτέλειες .... θέλει χέρια και αναζητά ανθρώπους που θέλουν αδρεναλίνη και γκάζι κερδίζοντας αληθινές εμπειρίες.:warriorsmiley:

kwstakhs_Z4
24-02-13, 18:39
.Ευχαριστώ φίλε Κώστα για τα καλά σου λόγια , αν και μπροστά στο Ζ4 είμαι φτωχός συγγενής.

μην το βλεπεις ετσι! το καθε ενα εχει την αξια του και σε συναισθηματικο επιπεδο! εμεις παλια ειχαμε ενα 36αρι που το λατρευα!! επαιρνα κρυφα τα κλειδια οποτε ελειπαν ολοι και πηγαινα χωρις ταχυτητα και παταγα γκαζι :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

οποτε βλεπω και τωρα ακομα καλοδιατηρημενα και ομορφα 36αρια, τα χαζευω!! :thumbsup:

samoyel2
24-02-13, 22:10
Μπραβο Δημητρη πολυ καλη δουλεια και παλι μπραβο σου.