PDA

Επιστροφή στο Forum : gps που να κανει...παπαδες!



dafidack
18-02-13, 18:56
Όπως θα προσέξατε ψάχνω κάποιο gps που όχι μόνο να έχει μια πλήρη και αλάνθαστη γκάμα από χάρτες,αλλά (εδω σε θέλω μάστορα) να του "πετάω" εγώ καμια δεκαρια-εικοσαριά διευθύνσεις και αυτό να μου τις βάζει σε σειρα για δρομολόγιο.Για παράδειγμα,αν εγώ του δώσω τα σημεία Α Ζ Β Δ Γ Ε αυτό να με πάει Α Β Γ Δ Ε Ζ.Νομίζω ότι το πιάσατε το νόημα και είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μοναδικός που θα ήθελε μια τέτοια ευκολία.
Οποίος γνωρίζει κάτι θα με βοηθήσει πραγματικα στη δουλεια μου λινοντας μου τα χέρια.Ζητάω πολλα;...:whistle:

gant
18-02-13, 19:07
Υπάρχουν προγράμματα πλοήγησης, π.χ IGo8, primo 2.0, που τους ενδιάμεσους σταθμούς τους ορίζεις στην route που επιθυμείς και αυτό την εκτελεί.

dafidack
18-02-13, 19:12
Ναι,αλλά οταν εγώ πρέπει να παραδοσω εμπόρευμα σε 20 διαφορετικές τοποθεσίες μιας πόλης που δεν γνωρίζω δεν ξέρω και με ποια σειρα να βάλω τους ενδοιαμεσους σταθμούς.

Andri
18-02-13, 19:16
Μπίλυ αν κατάλαβα καλά ο κ.Γιώργος λέει πως ρίχνεις τις διευθύνσεις στο gps, σου βγάζει που είναι και τέλος αν δεν κάνει μόνο του ένα εύκολο δρομολόγιο, αν σου βγάζει με check in βελάκια τους προορισμούς είναι εύκολο πιστεύω να αλλάξεις εσύ τι σειρά και να κάνεις ένα βολικό δρομολόγιο...
Κάτι τέτοιο δεν λέτε κ.Γιώργο ή κατάλαβα λάθος?

dafidack
18-02-13, 19:18
Μακαρι να ειναι ετσι και να μην καταλαβα εγω καλα.
Any way,πεταγωμαι να παρω κροκετες για μενα και τον σκυλο μου (ναι εκει μας φτασανε,καποτε τα σκυλια τρωγανε απο το φαγητο μας και τωρα τρωμε εμεις απ'το δικο τους) και μεχρι να γυρισω ελπιζω να βρουμε λυση.

Andri
18-02-13, 19:29
Πες μου μερικές τυχαίες διευθύνσεις στο Λουτράκι από το googlemap γιατί είμαι με στικάκι και δεν μπορώ να κάνω κάτι σπουδαίο (gprs σήμα!!) και να το δοκιμάσω σήμερα ή αύριο στο igo8 και να δω αν κάνει το παραπάνω.

Αν πιάνει σου λείπει ένα σύστημα που να παίρνει το λογισμικό που θα θέλεις εσύ και να έχει κεραία gps

Nino
18-02-13, 19:30
το gps διαβαζει την τρεχουσα τοποθεσια που εισαι και του δινεις ενα προορισμο, αυτο υπολογιζει την ταχυτερη ή την ποιο συντομη διαδρομη και σε κατευθυνει.
Μπορεις να του δωσεις και αλλες παραμετρους οπως αποφυγη ή με σταση απο, αλλα δεν νομιζω οτι θα μπορει να πετυχει αυτο που ζητας.
Απο την αλλη αλανθαστοι χαρτες δεν υπαρχουν μιας και η σημανση των δρομων αλλαζει συχνα.

gant
18-02-13, 19:43
Μπίλυ αν κατάλαβα καλά ο κ.Γιώργος λέει πως ρίχνεις τις διευθύνσεις στο gps, σου βγάζει που είναι και τέλος αν δεν κάνει μόνο του ένα εύκολο δρομολόγιο, αν σου βγάζει με check in βελάκια τους προορισμούς είναι εύκολο πιστεύω να αλλάξεις εσύ τι σειρά και να κάνεις ένα βολικό δρομολόγιο...
Κάτι τέτοιο δεν λέτε κ.Γιώργο ή κατάλαβα λάθος?

Για να γίνω περισσότερο κατανοητός. Εστω θέλεις να κινηθείς από το Α στο Β σημείο. Το πρόγραμμα πλοήγησης σου "χαράσει" την πορεία με δυό βασικές επιλογές, συντομότερη χρονικά η χιλιομετρικά. Διαλέγεις τι επιθυμείς. Τώρα αν στην διαδρομή Α προς Β υπάρχουν και άλλα σημεία που σου ενδιαφέρουν, μπορείς να τα ρίξεις μέσα. Τώρα για τυχαία σημεία εκτός της βασικής διαδρομής δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα με την δυνατότητα αυτή.

YiorgosXania
18-02-13, 20:01
Αν μιλάτε για μηχανήματα εγώ προτείνω το Navibox που με άλλη κάρτα μνήμης ( όχι αυτή του εργοστασίου ) μπορείς να έχεις και το iGO 8.3, Destinator 7 & 8, NDrive, Miomap & το Ginius Driver.
Τώρα πειραματίζομαι και με το iGO Primo αλλά έχω ένα θέμα με την ανάλυση.

dafidack
18-02-13, 20:04
Νομιζω πως αυτο που λεει ο nino το ειχα καποτε σαν επιλογη σε ενα gps αλλα ηταν τοσο μα τοσο αχρηστο που αντι να με παει στην Παργα με εβγαλε στα Μετεωρα.(Φυσικα και δεν του εδινα καμια σημασια)
Αντρεα παρε μερικες τυχαιες οδους απο λουτρακι και πες μου.
1.Περιανδρου
2.Ξενοφωντος
3.Δραμας
4.Αγησιλαου
5.Ικαριας
Για νουμερα βαλε οτι θελεις εσυ (μη μας παρεξηγησουν κιολας) :thumbsup:

nfot
18-02-13, 20:08
Αυτο που ζητας, οι εταιρεις ταχυμεταφορων, το πληρωνουν ακριβα, απο οσο ξερω.
Δε νομιζω να το βρεις ετσι απλα, δυστυχως.
Καποιος πιο σχετικος ισως εχει καποια ακρη.

dafidack
18-02-13, 20:10
Για να γίνω περισσότερο κατανοητός. Εστω θέλεις να κινηθείς από το Α στο Β σημείο. Το πρόγραμμα πλοήγησης σου "χαράσει" την πορεία με δυό βασικές επιλογές, συντομότερη χρονικά η χιλιομετρικά. Διαλέγεις τι επιθυμείς. Τώρα αν στην διαδρομή Α προς Β υπάρχουν και άλλα σημεία που σου ενδιαφέρουν, μπορείς να τα ρίξεις μέσα. Τώρα για τυχαία σημεία εκτός της βασικής διαδρομής δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα με την δυνατότητα αυτή.

Εννοεις δηλαδη οτι αν εγω σαν σημειο Α βαλω το πρωτο μαγαζι και σαν σημειο Β το τελευταιο τα υπολοιπα 8 πχ. που θα ριξω μεσα θα μου τα βγαλει σαν κουκιδες?

dafidack
18-02-13, 20:14
Αυτο που ζητας, οι εταιρεις ταχυμεταφορων, το πληρωνουν ακριβα, απο οσο ξερω.
Δε νομιζω να το βρεις ετσι απλα, δυστυχως.
Καποιος πιο σχετικος ισως εχει καποια ακρη.

Ετσι ακριβως ρε Νικο.Δε μπορει ενας υπαλληλος της χ κουριερ να φευγει απο εδω και να παει σε 30 σημεια στην Αθηνα και να τα βρισκει και να γυρναει πισω κυριος και γω να εχω 15 μαγαζια στη μιση αποσταση και να κατεβαζω καντηλια :ranting2:Δεν μπορει,κατι θα υπαρχει

nfot
18-02-13, 20:19
Υπαρχουν προγραμματα βελτιστοποιησης διαδρομης, που λαμβανουν υπ'οψη ακομη και τα φαναρια, τις ποσες στροφες με προτεραιοτητα θα βρεις κτλ κτλ κτλ. ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ομως.
Δε νομιζω ενα απλο προγραμμα GPS του εμποριου, να κανει κατι τετοιο.

dafidack
18-02-13, 20:28
Ε ειπαμε να παρουμε κατι αλλα οχι να μας κοστισει και μια περιουσια.Στην τελικη δοκιμαζεις τις επιλογες που προτεινανε ο nino και ο gant κι αμα κατσει εκατσε.

Andri
18-02-13, 20:37
Μπίλυ προσπάθησα να το κάνω αλλά δεν το κατάφερα , θα ρωτήσω αν βρω αύριο κάποιον που ασχολείται πολύ με gps και έχει αρκετό αρχείο (μέχρι και gps με μονοπάτια ορειβασίας είχε όταν μιλήσαμε για gps) και θα επανέλθω...

dafidack
18-02-13, 20:40
Μπίλυ προσπάθησα να το κάνω αλλά δεν το κατάφερα , θα ρωτήσω αν βρω αύριο κάποιον που ασχολείται πολύ με gps και έχει αρκετό αρχείο (μέχρι και gps με μονοπάτια ορειβασίας είχε όταν μιλήσαμε για gps) και θα επανέλθω...
Αντρεα θα περιμενω με ανυπομονησια.Παντως σ'ευχαριστω εκ των προτερων ρε φιλε για τον κοπο σου οπως και ολα τα παιδια που ασχοληθηκανε με το θεμα μου. :thanks:

gant
18-02-13, 21:30
Εννοεις δηλαδη οτι αν εγω σαν σημειο Α βαλω το πρωτο μαγαζι και σαν σημειο Β το τελευταιο τα υπολοιπα 8 πχ. που θα ριξω μεσα θα μου τα βγαλει σαν κουκιδες?

Αν βρίσκονται πάνω στην διαδρομή Α προς Β, ναι.

optostyle
18-02-13, 21:38
Πιστευω το παλικαρι λογω δουλειας του ειναι χρησιμο να βγαζει δρομολογιο...κατι που το ηθελα κι εγω πριν χρονια με την εταιρια ταχυμεταφορων που ειχα...ομως δε νομιζω να γινετε οπως το θελει ο φιλος.....απλα θα βαζεις ολα τα δρομολογια στο gps και μετα η τελικη διαδρομη θα ειναι παλι οπως παντα δικη σου βασει χρονου .,αποστασεων,μονοδρομησεων, κτλ.:)

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

dafidack
18-02-13, 21:39
Μια δοκιμη λοιπον θα μας πεισει αν και ποσο τελικα ευχρηστο μπορει να ειναι κατι τετοιο thumb
:thanks::thnx:

dafidack
18-02-13, 21:41
Πιστευω το παλικαρι λογω δουλειας του ειναι χρησιμο να βγαζει δρομολογιο...κατι που το ηθελα κι εγω πριν χρονια με την εταιρια ταχυμεταφορων που ειχα...ομως δε νομιζω να γινετε οπως το θελει ο φιλος.....απλα θα βαζεις ολα τα δρομολογια στο gps και μετα η τελικη διαδρομη θα ειναι παλι οπως παντα δικη σου βασει χρονου .,αποστασεων,μονοδρομησεων, κτλ.:)

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Κοιτα,αν μου βγαζει τις κουκιδες πανω στον χαρτη ειναι πολυ πιθανο να βγαινει καποια ακρη.Ολα αυτα ομως θα δειξουν στην πραξη thumb

optostyle
18-02-13, 21:44
Ακριβως η πραξη....εγω ξενυχτουσα απο βραδυς να βγαλω ΣΥΝΤΟΜΟ δρομολογιο,και παλι ολο κατι εκτακτο τυχαινε και το αλλαζα....η πειρα μετραει....καλο κουραγιο :)

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

dafidack
18-02-13, 21:48
Ακριβως η πραξη....εγω ξενυχτουσα απο βραδυς να βγαλω ΣΥΝΤΟΜΟ δρομολογιο,και παλι ολο κατι εκτακτο τυχαινε και το αλλαζα....η πειρα μετραει....καλο κουραγιο :)

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Μεσα στο μυαλο μου εισαι thumb Και να φανταστεις οτι ολος ο αγωνας γινεται για να μαθω την πολη σου :th_Laie_67-1:
Αντε παιδια καληνυχτω,να βαλω να δω κανα εργακι και να με παρει ο υπνος στον καναπε :thumbsup:

m_sak
18-02-13, 22:04
Αμα μιλας για θεσσαλονικη θα την μαθεις πολυ ευκολα..επειδη και εγω κανω διανομες σε ολη την πολη δεν μου πηρε πολυ καιρο να την μαθω..με ενα gps την εμαθα αλλα βαζοντας τους προορισμους οπως πιστευα εγω..αν ειναι στην ιδια περιοχη δεν θα χανεις πολυ χρονο να τα βρεις..

Να φανταστεις εγω εχω πολυ πιεσμενο χρονο να προλαβω τους προορισμους μου.Με το gps μου λυθηκαν τα χερια..στην αρχη..τωρα ειναι πολυ πιο ευκολα..και μιλαω παντα για την θεσσαλονικη...αθηνα?? Κλαφτα καλυτερα

Καλη τυχη ευχομαι


Στάλθηκε από το HTC Desire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

fast-enough
19-02-13, 12:56
Δοκίμαζα στο iPhone το πρόγραμμα CoPilot GPS.
Δουλεύει μια χαρά για αυτό που θες.
Εισάγεις ως τελικό προορισμό τη Διεύθυνση της επιχείρησής σου.
Μετά κάνεις επεξεργασία ταξιδιού και προσθέτεις στάσεις.
πριν κάνεις υπολογισμό διαδρομής επιλέγεις τη βελτιστοποίηση διαδρομής και είσαι έτοιμος.

Βασικά δεν είναι δύσκολο αυτό που ζητάς.
Τα περισσότερα GPS το κάνουν, αφού μετά την επιλογή του προορισμού, προσθέσεις waypoints ή vias, στάσεις κλπ.

dafidack
19-02-13, 13:55
Και τι ακριβως ειναι τα waypoints και vias?Δηλαδη αν βαλω ως αρχη την εισοδο της πολης και σαν τελος την εξοδο θα μπορει να με κατευθυνει απο την πιο κοντινη διευθυνση ως την πιο μακρινη χωρις να υπολογιζω ποσο απεχει η μια κουκιδα απο την αλλη?

fast-enough
19-02-13, 17:03
Και τι ακριβως ειναι τα waypoints και vias?Δηλαδη αν βαλω ως αρχη την εισοδο της πολης και σαν τελος την εξοδο θα μπορει να με κατευθυνει απο την πιο κοντινη διευθυνση ως την πιο μακρινη χωρις να υπολογιζω ποσο απεχει η μια κουκιδα απο την αλλη?

Ακριβώς
Σου υπολογίζει την βέλτιστη διαδρομή
Αν θες δώσε μου μερικά σημεία σαν παράδειγμα να σου πω διαδρομή που βγάζει

dafidack
19-02-13, 20:07
Παρε μερικα παραδειγματα απο μαρκετ της Θεσσαλονικης να δουμε αν θα τα βαλει σε σειρα:
ΕΓΝΑΤΙΑ 93(ΚΕΝΤΡΟ)
ΧΡΥΣΟΧΟΟΥ & ΚΥΠΡΟΥ
ΚΟΣΜΑ ΑΙΤΩΛΟΥ 28 (ΕΥΟΣΜΟΣ)
ΓΡ. ΛΑΜΠΡΑΚΗ 98
ΑΜΠΕΛΩΝΩΝ 52 (ΞΗΡΟΚΡΗΝΗ)
ΟΛΥΜΠΙΑΔΟΣ 113 & ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ (ΚΕΝΤΡΟ)
ΔΕΛΦΩΝ 113 (ΑΝΑΛΗΨΗ)

Τα εβαλα ανακατεμενα (νομιζω) :thumbsup:
Και αν θελεις μπορω να σου βαλω μερικες διευθυνσεις στην πολη μου και να σου πω πως θα το εκανα εγω το δρομολογιο και πως θα μου το βγαλει αυτο.

fast-enough
20-02-13, 09:41
Καλημέρα. Μόλις έβαλα λοιπόν τα σημεία που μου είπες.
Πρόσθεσα ένα σημείο αφετηρίας και τερματισμού έξω από τη θεσσαλονίκη, στη Χαλάστρα (Μαξαράκη 10).
Υπολόγισε 1:24, 55.6 χλμ κόστος 8,9¤ (με μέση κατανάλωση 9,4lt/100km και τιμή βενζίνης 1,7¤/lt)

Προτείνει:
1η στάση Κοσμά Αιτωλού 28
2η στάση Αμπελώνων 52
3η στάση Ολυμπιάδος 113 & Ιουλιανού
4η στάση Εγνατία 93
5η στάση Γρ. Λαμπράκη 98 (άνω τούμπα)
6η στάση Στρ. Χρυσοχόου και Κύπρου
7η στάση Δελφών 113
Επιστροφή στη Χαλάστρα

optostyle
20-02-13, 19:18
Αρκετα καλα σου το εβγαλε...

Andri
20-02-13, 19:30
Μπίλυ ρώτησα και μου είπε δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα για gps, βλέπω πως κάτι σου βρήκαν οι υπόλοιποι...
Η πρόταση του ήταν να τα ποστάρεις όλα στο googlemap και ανάλογα με τα βελάκια που θα σου βγάζει με τις τοποθεσίες να επιλέγεις εσύ τη σειρά που θα τα βάλεις στο gps.

fast-enough
20-02-13, 19:46
Μόλις βρήκα και ένα online εργαλείο.
https://www.routexl.com
Πατάς στο import, βάζεις τις διευθύνσεις που θες και μετά υπολογίζεις τη διαδρομή.
Μπορείς να κάνεις download τη διαδρομή για προγράμματα gps όπως tom tom κλπ.
Ρίξτου μια ματιά

aristent
20-02-13, 21:47
Μόλις βρήκα και ένα online εργαλείο.
https://www.routexl.com
Πατάς στο import, βάζεις τις διευθύνσεις που θες και μετά υπολογίζεις τη διαδρομή.
Μπορείς να κάνεις download τη διαδρομή για προγράμματα gps όπως tom tom κλπ.
Ρίξτου μια ματιά

αυτο μαλιστα!!!:notworthy:

κανει:
https://clipartradio.gr/wp-content/uploads/2012/02/papadesjedi.jpg

"παπαδες"

:thumbsup:

dafidack
21-02-13, 02:24
Σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια.Ξερω,σας εβαλα σε κοπο αλλα ειναι για δουλεια και πιθανοτατα οι οδηγιες σας θα φανουν χρησιμες και σε αλλους συμφορουμιτες.
Αντρεα αυτη η λυση που σου ειπε το παλικαρι πιθανον να απαιτει γνωσεις που εγω δεν κατεχω,μπορει και οχι.Με την δοκιμη του Fast (thanks by the way) ισως τα πραγματα να ειναι πιο απλα,μιας και ο optostyle που γνωριζει την περιοχη εδωσε το ok. thumb Το μονο που απομενει ειναι μια δοκιμη σε ενα δρομολογιο εστω και εδω με iphone (εχουν αρκετοι φιλοι μου) και αγορα δικου μου επειτα.Α,μπαινω να δοκιμασω και το προγραμματακι που μου προτεινες Fast μηπως γινει δουλεια και μ'αυτο.Το lumia 610 που εχω εχει αλανθαστο gps (δοκιμασμενο) αλλα δεν κανει τα κολπα του iphone.Μπορει σε συνδιασμο τα δυο τους να μην χρειαστει το iphone. :thanks::thnx:

Αρη,οχι τετοιους παπαδες ρε

τετοιους...

https://www.daypress.gr/UserFiles/image/PARAKCENA/papasFrape.png

nfot
21-02-13, 06:28
...Το lumia 610 που εχω εχει αλανθαστο gps (δοκιμασμενο) αλλα δεν κανει τα κολπα του iphone.Μπορει σε συνδιασμο τα δυο τους να μην χρειαστει το iphone...

Βασιλη, δεν ειναι δυνατοτητα του iphone αυτη, αλλα του προγραμματος. Βρες το ιδιο προγραμμα για το Lumia σου και εισαι ΟΚ, αν υπαρχει φυσικα για winmobile το προγραμμα αυτο.

dafidack
21-02-13, 09:55
Δυστηχως Νικο με ενα ψαχτηρι που εκανα και αφου μπηκα και στη σελιδα του CoPilot διαπιστωσα μετα λυπης μου οτι υποστηριζει winphone αλλα οχι lumia.Η ειρωνια ειναι οτι κανει για Qteck 9100 το οποιο και ειχα,αλλα το χαρισα :doh: σε κολλητο κι αυτος ο τρομπας το χαρισε με την σειρα του σε αλλον.:ranting2:Και τι να του πεις τωρα?Το θελω πισω γιατι καιγομαι?:thumbsdown: