PDA

Επιστροφή στο Forum : cold air intake



VanVIC
14-03-10, 10:03
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρώ στην Ελλάδα να αγοράσω αυτό το cold air intake kit (https://www.google.gr/imgres?imgurl=https://www.ddmtuning.com/images/products/caie39540.jpg&imgrefurl=https://www.ddmtuning.com/index.php%3Fp%3Dproduct%26id%3D66%26parent%3D97&usg=__ITdIqF1SOcfxYI4IBfb-886-a-w=&h=450&w=600&sz=163&hl=el&start=202&itbs=1&tbnid=BV-tAHv9zZwfPM:&tbnh=101&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dcustom%2Bcarbon%2Bairbox%26start%3D18 9%26hl%3Del%26sa%3DN%26ndsp%3D21%26tbs%3Disch:1) ?

Να υπάρχει κάποιος που να φέρνει Ελλάδα την συγκεκριμένη μάρκα (conforti) ?

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η "θερμο-ασπίδα" (heat shield) η οποία είναι "κομμένη και ραμμένη" στα μέτρα του Ζ3.
Ιδανικά θα ήθελα αν το βρώ, να το συνδιάσω με μια φιλτροχοάνη διπλού κώνου της BMC.

Για να σας προλάβω σε περίπτωση που θέλετε να προτείνετε αντίστοιχα kit της Κ&Ν (όπως το Κ&Ν 57i ας πούμε), σημειώσατε οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (με θερμο-ασπίδα) για Ζ3 ούτε απο K&N ούτε απο BMC.

Monsta
14-03-10, 10:29
Αυτές οι εισαγωγές φίλε (conforti) έπαιζαν στην Αμερική στα bimmerforum (και σε άλλα) εποχή......Ε36. Είχα φέρει εγώ παλιά για το δικό μου. Εϊναι πράγματι το μόνο πράγμα που 'δουλεύει' σε αυτά τα μοτέρ, due too the heatshield.

Έκανες προς τα κει κανένα search?

VanVIC
14-03-10, 10:37
Αυτές οι εισαγωγές φίλε (conforti) έπαιζαν στην Αμερική στα bimmerforum (και σε άλλα) εποχή......Ε36. Είχα φέρει εγώ παλιά για το δικό μου. Εϊναι πράγματι το μόνο πράγμα που 'δουλεύει' σε αυτά τα μοτέρ, due too the heatshield.

Έκανες προς τα κει κανένα search?

Κώστα το έχω βρεί εδώ (https://umnitza.com/ecis-full-intake-e367-roadster-coupe-9801-p-113.html) απ'όπου έχω ξαναψωνίσει κάτι angel-eyes αλλά αυτό (το cold air intake) είναι μεγάλο για να περάσει απο τελωνείο "έτσι"...

Γι'αυτό ψάχνω να το βρώ κάπου Ελλάδα ή έστω εντός Ευρώπης.

BILL007
14-03-10, 10:42
Βαγγέλη να σου πω μια ιδέα?Γιατί δεν πας κάπου που φτιάχνουν επαγγελματικά ψυγεία (και ασχολούνται με λαμαρίνες-έχω τέτοιο μαγαζί πίσω απο το σπίτι μου) να φτιάξεις ένα πατρόν σε χαρτί και να τους το πας να στο φτιάξουν το heatshield?Θα έχει λιγάκι τρέξιμο,αλλά θα γλιτώσεις πολλά λεφτά και σίγουρα θα κάνει σε όποια απαίτηση έχεις στο μηχανοστάσιο...;)

VanVIC
14-03-10, 10:50
Βαγγέλη να σου πω μια ιδέα?Γιατί δεν πας κάπου που φτιάχνουν επαγγελματικά ψυγεία (και ασχολούνται με λαμαρίνες-έχω τέτοιο μαγαζί πίσω απο το σπίτι μου) να φτιάξεις ένα πατρόν σε χαρτί και να τους το πας να στο φτιάξουν το heatshield?Θα έχει λιγάκι τρέξιμο,αλλά θα γλιτώσεις πολλά λεφτά και σίγουρα θα κάνει σε όποια απαίτηση έχεις στο μηχανοστάσιο...;)

Βill η λαμαρίνα σαν υλικό δεν είναι οτι καλύτερο για θερμο-ασπίδα.
Αν είναι να φτιχτεί κάτι custom στην Ελλάδα, θα επιλεγεί ανθρακόνημα + extra μόνωση.
Αν δεν βρώ το conforti (που έτσι κι αλλιώς κυρίως για το heat shield το θελα) θα προχωρήσω σε costom κατασκευή.
Θα το φτιάξω το ρημάδι, ο κόσμος να γυρίσει τούμπα, θα το φτιάξω, μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να κάνω κάτι με το airbox και θα το κάνω.

Αυτό που φοβάμαι να πειράξω είναι το MAF.
Θα 'πρεπε, ιδανικά, κι αυτό να έχει ίδια διάμετρο με την αυξημένη διάμετρο της πεταλούδας (wider throtle body του DINAN) για να μην υπάρχει και το φαινόμανο του bottle neck.

BILL007
14-03-10, 10:58
Αha...Ok...:)

Stathis
14-03-10, 11:05
bottle neck.

αχαχαχα τι μου θυμισες....:th_Laie_67-1:

μια χαρα ειναι το αμαξι σου ρε βαγγελη, τι το θες τωρα το κολντ ερ ιντέικ...?

Monsta
14-03-10, 11:13
είναι μεγάλο για να περάσει απο τελωνείο "έτσι"...

Γι'αυτό ψάχνω να το βρώ κάπου Ελλάδα ή έστω εντός Ευρώπης.

Δύσκολο έως απίθανο να το βρεις εδώ. Εδώ όλοι έβαζαν μια χοάνη έτσι σκέτη και νόμιζαν ότι επειδή έκανε θόρυβο, δούλευε και σωστά.

Όταν λές είναι 'μεγάλο' τι εννοείς? Το κουτί? Αν εννοείς σε αξία, αφού είναι κάτω από $300, λογικά δε θα χεις πρόβλημα με τελωνείο. Πες τους να στο τιμολογίσουν ακόμα χαμηλότερα ~$100.

VanVIC
14-03-10, 11:25
αχαχαχα τι μου θυμισες....:th_Laie_67-1:...?

μην αφήσεις τίποτα να πέσει κάτω ανιψιέ... :th_Laie_67-1:


...μια χαρα ειναι το αμαξι σου ρε βαγγελη, τι το θες τωρα το κολντ ερ ιντέικ...?

μια χάρα ήταν και τότε που έγινε 3-λιτρο, ακόμα και όταν ήταν 1,9 όπως το αγόρασα αλλά το θέμα δεν είναι αυτό και το ξέρεις.

Το΄χω δηλώσει ξεκάθαρα οτι πρόκειται για individual (self-financed) project in (continuous) process

Αυτό για την ματαιοδοξία μου...

Στα τεχνικά τώρα... σχετικά με τα αναμενόμενα "κέρδη" απο μια τέτοια "αναβάθμιση", το εργοστασιακό φιλτροκούτι είναι σχεδιασμένο για μια συγκεκριμένη παροχή όγκου άερα σε ορισμένο χρόνο.
Δεδομένου οτι στην δική μου περίπτωση έχουμε "ξεφύγει" αρκετά απο τις εργοστασιακές αποδόσεις, παρά την ύπαρξη υπερσυμπιεστή αέρα, αν το "σύστημα" βρίσκει ακόμα μεγαλύτερη "πηγή" αέρα, θα δουλέυει ακόμα καλύτερα.
Αυτή είναι η λογική... ένα πράμα σαν να έχεις "αγωνιστική μασέλα" αλλά να σου σε ταίζουν με καλαμάκι... thumb

VanVIC
14-03-10, 11:27
...
Όταν λές είναι 'μεγάλο' τι εννοείς? Το κουτί? Αν εννοείς σε αξία, αφού είναι κάτω από $300, λογικά δε θα χεις πρόβλημα με τελωνείο. Πες τους να στο τιμολογίσουν ακόμα χαμηλότερα ~$100.

Ναι για τον όγκο λέω Κώστα.
Τα angel-eyes ήρθαν πακεταρισμένα σ'ενα φάκελο και μου΄ρθαν σπίτι χωρίς με UPS χωρίς να με ενοχλήσει κανείς για τελωνεία και τέτοια.

Το συγκεκριμένο Kit θα έχει κάποιον όγκο ...

Stathis
14-03-10, 11:29
πως το δουλευεις το αγγλικο ρε μπαγασα...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

αφου το εχεις καημο, παρτο απο τους αμερικανους απευθειας οπως ειπε ο κωστας...
εχουν paypal, τους ζητας και μια υποτιμολογηση και εισαι ετοιμος!

VanVIC
14-03-10, 11:33
...
αφου το εχεις καημο, παρτο απο τους αμερικανους απευθειας οπως ειπε ο κωστας...
εχουν paypal, τους ζητας και μια υποτιμολογηση και εισαι ετοιμος!

επειδή έχω κι άλλους "καημούς", άμα είναι να αρχίσουμε να φέρνουμε απο USA, θα φέρουμε και πιο "χοντρά"...

Δεν ξέρω τί λέει κι ο Κώστας επ'αυτού, που έχει και τις επαφές εκεί...

Στάθη είσαι "πυρομανής" να το ξέρεις (αν και είμαι σίγουρος οτι όλο και κάποιο μεταπτυχιακό θα'χεις στον "τομέα") :th_Laie_67-1:

Stathis
14-03-10, 11:42
ρε συ, θα το πληρωσεις φθηνοτερα αν το φερεις μονος σου, αυτο λεω.
εδω θα το παρεις σιγουρα ακριβοτερα. και αν το βρεις.
μονο προσεξε διοτι στη δασμολογητεα αξια το τελωνειο υπολογιζει και τα μεταφορικα.
συννενοησου πριν την παραγγελια.

Monsta
14-03-10, 11:57
Καλά σου λέει ο Στάθης ρε Βαγγέλη. Αφού δε κοιμάσαι το βράδυ. Αφού οι περισσότεροι έχουμε το ίδιο μικρόβιο, we re diagnosed......

Και Μ6 όμως να είχες. Που δεν είναι για ν αρχίσεις να σκαλίζεις το πράμα.

Μα δεν είναι το πόσο γρήγορο μπορεί να είναι ένα αυτοκίνητο. Είναι η χαρά που παίρνουμε, μόνο και μόνο επειδή μπορούμε να το φτιάχνουμε όπως εμείς θέλουμε! Έτσι δεν είναι?

Το ίδιο κόλλημα δεν έφαγα και γω με τις ζάντες? Είπα θα το κάνω επειδή ΑΥΤΕΣ γουστάρω - τέλος. Με το λεβιεδάκι που έβαλα, δε το πλήρωσα x 2 επειδή έγινε λαλακία στη παραγγελία? Και ένα σωρό άλλα πράγματα που έχω φέρει στο παρελθόν, είναι το γμτ με το τελωνείο μεν, αλλά είπαμε δε θα κολλήσουμε και στα ~100 ευρώ...

Πάω φούρνο να πάρω ψωμί κι επιστρέφω...

Vasilis
14-03-10, 15:10
βαγγελη συμπεθερε....

πηρα ραπτομηχανη της γυναικας μου SINGER.....κοστους στο Ελλαδα 1500+ ευρω.....

την εστειλαν με USPS (κ μονο) κ as a gift......Πληρωσα 3 ευρω τελωνειο...κ την εχω κ καμαρωνω...!!!!

μ αυτους τους ορους δεν πληρωνεις τιποτα.....μου ρθε μια κουτα που δεν μπορουσαν να την κουβαλησω μονος μου να φανταστεις.....απορω γιατι φοβασαι το τελωνειο....!

stratos
14-03-10, 17:24
Βαγγέλη υπάρχει χώρος να τραβήξεις σωλήνα κάπου χαμηλά μπροστά στην μετώπη ή κάπου μέσα στον θόλο? Μάλλον το τελευαταίο το ξεχνάμε λόγω ζάντας αλλά για δες για το πρώτο.

VanVIC
14-03-10, 17:42
Δύσκολο εώς αδύνατο Στράτο λόγω των σωληνώσεων του κομπρέσσορα. Αν γινόταν, υπήρχε και η υλοποίηση του Dinan.

Stamatis
14-03-10, 17:49
Βαγγελη, εχεις αποδειξει οτι εισαι πρακτικος ανθρωπος.
Παρε κατ αρχην ενα ψηφιακο θερμομετρο και μετρα τι θερμοκρασιες βαρας στο μηχανοστασιο.
Σε διαφορα σημεια.
Τα υπολοιπα νομιζω δεν χρειαζεται να σου τα πω.

Vasilis
14-03-10, 19:52
https://www.heatshieldproducts.com/index.php


μπας κ χρειαστεις κατι απο κει ρε συμπεθερε........

VanVIC
14-03-10, 19:57
Βαγγελη, εχεις αποδειξει οτι εισαι πρακτικος ανθρωπος.
Παρε κατ αρχην ενα ψηφιακο θερμομετρο και μετρα τι θερμοκρασιες βαρας στο μηχανοστασιο.
Σε διαφορα σημεια.
Τα υπολοιπα νομιζω δεν χρειαζεται να σου τα πω.

Σταμάτη χρειάζομαι μεγαλύτερο "εισοφάγο". Πως αλλιώς να το θέσω ?

Stamatis
14-03-10, 20:17
Σταμάτη χρειάζομαι μεγαλύτερο "εισοφάγο". Πως αλλιώς να το θέσω ?

Εχει κατι βραγχια στο πλαϊ το Ζ.
Στα φτερα.
Πετα το ενα εξω.
Θα σου φερει οση ψυξη χρειαζεσαι.
Και μετα βαλε ενα μανιταρι.
Μετρα θερμκρασιες και θα δεις ποσο πολυ κατεβαινουν στις Ψηλες ταχυτητες.

Vasilis
14-03-10, 20:24
ρε συμπε.....να σου δωσω κ το μπλιμπικι να δουμε αν μετραει αποο την OBD σου να τσεκαρεις θερμοκρασια εισερχομενου αερα.....

εμενα σε νορμαλ οδηγηση σε κινηση.... φτανει 52 βαθμους
κ σε βραδυνες......πεφτει στους 22+.....

αν παμε τεταρτη στον μακη.....θα το τσεκαρουμε.....

VanVIC
14-03-10, 20:25
Εχει κατι βραγχια στο πλαϊ το Ζ.
Στα φτερα.
Πετα το ενα εξω.
Θα σου φερει οση ψυξη χρειαζεσαι.
Και μετα βαλε ενα μανιταρι.
Μετρα θερμκρασιες και θα δεις ποσο πολυ κατεβαινουν στις Ψηλες ταχυτητες.

Δεν είναι θέμα θερμοκρασίας αέρα αλλά παροχής, πιο ελευθερης παροχής.
Η συγκεκριμένη (conforti) θερμο-ασπίδα (heat shield) εξσφαλίζει οτι ο αέρας της φιλτροχοάνης δεν θα "μπλέξει" με την θερμότητα του χώρου του κινητήρα.

Stamatis
14-03-10, 21:03
Δεν είναι θέμα θερμοκρασίας αέρα αλλά παροχής, πιο ελευθερης παροχής.
Η συγκεκριμένη (conforti) θερμο-ασπίδα (heat shield) εξσφαλίζει οτι ο αέρας της φιλτροχοάνης δεν θα "μπλέξει" με την θερμότητα του χώρου του κινητήρα.


Θα στο σχεδιασω απο κοντα.
Και ο αερας περνα πιο ευκολα αρα πιο καλα και δεν χρειαζεται το κολντερ.
Ειμαι απο το ιφον αλλιως θα σου εδινα ενα λινκ που εξηγει το τι και πως γινεται.
Αυτη η τρυπα στο πλαι ουσιαστικα αδειαζει τον αερα απο εκει και με αυτον τον τροπο στις ψηλες η θερμοκρασια πεφτει αρκετα.

Monsta
14-03-10, 21:10
Βαγγέλη για δες και τούτο https://www.ecisbmw.com/DMCart/product.php?productid=16195&cat=252&page=3

Πουλάνε και το heat shield μόνο του αντί $70-$90

z3 2.2
14-03-10, 21:12
Να προτεινω κατι με τη σειρα μου?
Το να κανεις μια τετοια κατασκευη θα ειναι αρκετα ευκολη υποθεση.
Μπορω για αρχη να σου προτεινω για το κυριως υλικο φυλλο τεφλον που δε παιρνει και χαμπαρι απο θερμοκρασιες και δουλευεται και ευκολα.
Μετα κανεις μια επιστρωση με αυτοκολλητη "ταινια" απο την μερια του μηχανοστασιου για να κανεις και τη θερμικη ασπιδα που συζηταμε.
Στο πανω μερος πας Σπυρου Πατση και αγοραζεις τσιμουχα με το μετρο για να το μονωσεις.
Το πλεον δυσκολο ειναι πως θα το "κατσεις" πανω στο αυτοκινητο,ειδικα αμα εισαι απο τους τυπους που δε γουσταρουν τρυπες,υπαρχει θεματακι!

Ελπιζω να "κουνησα" λιγο τη σκεψη σου σε κατι πιο handmade!!!

m-power_01
15-03-10, 04:13
Δεν ξερω αν το καρμπον ειναι τοσο καλη επιλογη...Ζεσταινεται μεν δυσκολα, αλλα εξισου δυσκολα αποβαλει την θερμοτητα αν ζεσταθει! Ισως το αλουμινιο να ειναι προτιμοτερο ,ζεσταινεται μεν αλλα την αποβαλει δε...

Αν και για μενα το point ειναι το MAF! Αν θες μπορω να σε βοηθησω!

VanVIC
15-03-10, 06:15
Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη, ασφαλώς

yodas
15-03-10, 09:10
Βαγγέλη κάνε κανονικά τη δουλειά σου με ένα χαμηλό δήλωμα. Εγώ έχω φέρει τα πάντα από Αμερική και μόνο μια φορά πλήρωσα τελωνείο και αυτό γιατί ο αμερικάνος δεν δεχότανε να υποτιμολογήσει....κατά τα άλλα όλα ήρθανε απευθείας σπίτι (και μιλάμε για μεγάλα κουτιά...σκέψου ότι έχω φέρει και midpipes)

paganis
15-03-10, 13:07
Να προτεινω κατι με τη σειρα μου?
Το να κανεις μια τετοια κατασκευη θα ειναι αρκετα ευκολη υποθεση.
Μπορω για αρχη να σου προτεινω για το κυριως υλικο φυλλο τεφλον που δε παιρνει και χαμπαρι απο θερμοκρασιες και δουλευεται και ευκολα.
Μετα κανεις μια επιστρωση με αυτοκολλητη "ταινια" απο την μερια του μηχανοστασιου για να κανεις και τη θερμικη ασπιδα που συζηταμε.
Στο πανω μερος πας Σπυρου Πατση και αγοραζεις τσιμουχα με το μετρο για να το μονωσεις.
Το πλεον δυσκολο ειναι πως θα το "κατσεις" πανω στο αυτοκινητο,ειδικα αμα εισαι απο τους τυπους που δε γουσταρουν τρυπες,υπαρχει θεματακι!

Ελπιζω να "κουνησα" λιγο τη σκεψη σου σε κατι πιο handmade!!!

το σκεφτομαι και εγω καιρο, να φτιαξω μια θερμομονωση για το ζ3...μιας και η φιλτροχοανη...ρουφαει ζεστο αερα απο το μηχανοστασιο! νομιζω οτι θα ακολουθησω την προταση σου..μιας και ειναι ευκολη και οικονομικη!

z3 2.2
15-03-10, 13:11
Εχεις βαλθει να πρωτοτυπησεις παντου!!!
Ευγε νεε μου!
Για παμε!

Panos 316T
15-03-10, 13:26
Βαγγέλη(και paganis) έχετε σκεφτεί και τη λύση να κάνετε μια απλή κατασκευή στο καπό;
πρόσφατα είχα την εντύπωση ότι ήταν για να μπαίνει αέρας αλλά εκ των υστέρων μου παν πως χρησιμεύει για την εκτόνωση της θερμοκρασίας από το μηχανοστάσιο.

Επίσης πατέντα που είδα και μου άρεσε ήταν δύο τρύπες στον προφυλακτήρα, δεξιά και αριστερά της πινακίδας, τις οποίες ο ιδιοκτήτης τις "κάλυψε" με καπάκια από ηχεία(όπως είναι τα μικρά στρογγυλά στις μπροστινές πόρτες του Ε36).

Stamatis
15-03-10, 13:32
Εγω το ξαναλε.
Βγαλε τα βραγχια.
Θα δεις διαφορά.

paganis
15-03-10, 13:32
Βαγγέλη(και paganis) έχετε σκεφτεί και τη λύση να κάνετε μια απλή κατασκευή στο καπό;
πρόσφατα είχα την εντύπωση ότι ήταν για να μπαίνει αέρας αλλά εκ των υστέρων μου παν πως χρησιμεύει για την εκτόνωση της θερμοκρασίας από το μηχανοστάσιο.

Επίσης πατέντα που είδα και μου άρεσε ήταν δύο τρύπες στον προφυλακτήρα, δεξιά και αριστερά της πινακίδας, τις οποίες ο ιδιοκτήτης τις "κάλυψε" με καπάκια από ηχεία(όπως είναι τα μικρά στρογγυλά στις μπροστινές πόρτες του Ε36).

Πανο το καπο μου δεν το χαλαλιζω με τρυπες! το μονο που σκεφτομαι ειναι να τραβηξω παροχη αερα απο κατω και απο τα πλαγια (οπου ηδη υπαρχουν στο ζ3)

Stamatis
15-03-10, 21:20
Θα αναγκαστώ να επιμείνω σε αυτό που λέω και ας γίνω γραφικός.

η θερμοκρασία πέφτει και όταν υπάρχει αποβολή του ζεστού αέρα και όχι μόνο όταν υπάρχει είσοδος ψυχρότερου.

ορίστε και η τρύπα που λέμε, ΕΔΩ (https://www.bimmerfest.com/forums/showpost.php?p=4864018&postcount=1583)

με ενα θερμόμετρο, μπορείτε να δείτε τις διαφορές χωρίς να ανοίγετε τρύπες και να σωληνώνετε το μισό αμάξι.

VanVIC
16-03-10, 06:21
Ρε Σταμάτη κόσκινο θα το κάνουμε το αμάξι;
Εσύ θα το έκανες στο δικό σου;
Καλημέρα.

Stamatis
16-03-10, 14:15
Ρε Σταμάτη κόσκινο θα το κάνουμε το αμάξι;
Εσύ θα το έκανες στο δικό σου;
Καλημέρα.

αλλαξε τα βραγχια ρε συ, βαλε απο το Μ αυτα που ειναι με τις τρυπες και τη σιττα απο μονα τους.
Δεν ειναι αναγκη να πας σε εξτρημ λυσεις.
Δεν τρυπας κατι απο οτι βλεπω, αφαιρεις το ενα και βαζεις το αλλο.
Επειδη δεν εχω δει απο μεσα πως ειναι, δεν εχει τρυπα εκει το φτερο ετσι και αλλιως η ειναι μονο στο Μ ετσι;

VanVIC
16-03-10, 15:22
αλλαξε τα βραγχια ρε συ, βαλε απο το Μ αυτα που ειναι με τις τρυπες και τη σιττα απο μονα τους.
Δεν ειναι αναγκη να πας σε εξτρημ λυσεις.
Δεν τρυπας κατι απο οτι βλεπω, αφαιρεις το ενα και βαζεις το αλλο.
Επειδη δεν εχω δει απο μεσα πως ειναι, δεν εχει τρυπα εκει το φτερο ετσι και αλλιως η ειναι μονο στο Μ ετσι;

Ούτε τα βραγχια απο το Ζ3Μ θέλω, δεν θέλω να δειχνει Μ.
Το αμάξι πρέπει να δείχνει σαν ένα απλό :whistle: εξακύλινδρο (διπλή μπούκα πίσω) Ζ3 με m-pack (φουσκωμένα φτερά πίσω).
Ετσι ακριβώς ήταν (σε εμφάνιση) το 2.8 m-pack.

Και ασε τους ανυποψιάστους να ψάχνουν απο τί "την έφαγαν"... :th_Laie_67-1: