PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεργείο ΤΣΕΒΑΣ



S8N
15-02-13, 18:30
Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι είμαι πολύ της αντιπροσωπείας, σε σημείο που εξακολουθώ να πηγαίνω στον Σφακιανάκη αν και το αυτοκίνητο βρίσκεται εδώ και χρόνια εκτός εγγύησης. Αυτό και μόνο αρκεί για να μη θεωρηθεί το συγκεκριμένο post ως 'πονηρή' διαφήμιση.

Σήμερα λοιπόν, μες στην τούρλα της Παρασκευής και μετά από μια εβδομάδα απίστευτης ταλαιπωρίας, διερχόμενος κάποια στιγμή το μεσημέρι από την Αναπαύσεως, είδα το συνεργείο του Κου Τσεβά και σκέφτηκα να σταματήσω να ρίξει μια ματιά στην ανάρτηση που κάνει κάποιο θόρυβο (κοπάνημα) στις ανωμαλίες του οδοστρώματος. Αν θυμάμαι καλά, ο άνθρωπος έχει κάνει και κάποια προσφορά για εμάς τα μέλη. Όπως και να 'χει το πράγμα, έχω ακούσει καλά λόγια από αρκετούς εδώ μέσα.

Αν και δε συστήθηκα ως μέλος του fans, ο υιός Τσεβάς με υποδέχτηκε γεμάτος ευγένεια σε ένα συνεργείο πιο καθαρό και από χειρουργείο. Του εξήγησα τι άκουγα, προδιαθέτοντάς τον από τη μακρόχρονη εμπειρία μου ως σιδεροφάγος για έλεγχο στα μπαράκια αντιστρεπτικής. Ο πατέρας του, εξίσου ευγενικός, πήρε το αυτοκίνητο για μια δοκιμή.

Ο άνθρωπος ήταν εξ' αρχής ειλικρινής, λέγοντάς μου μετά τη βόλτα που του έκανε πως δε μπορεί να βγάλει εύκολο συμπέρασμα γιατί ούτως ή άλλως μια τόσο σκληρή ανάρτηση με 18άρια runflat κοπανάει από μόνη της :whistle: Πρέπει να με πέρασε για ούφο όταν του είπα πως εμένα μου φαίνεται υπερβολικά μαλακή, γιατί με ρώτησε αν οδηγούσα F1 πριν το E60.

Εν συνεχεία, το έβαλε στο αναβατόριο όπου φάνηκε πως πέρα από μπαράκια αντιστρεπτικής χρειάζομαι και σινεμπλόκ ψαλιδιών, καθώς τα δικά μου είναι κομμένα. Γενικά, μου είπε πως τόσο η ανάρτηση όσο και το σύστημα διεύθυνσης είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πως τέτοιες φθορές είναι αναμενόμενες, αφού εκεί πάσχουν αυτά τα μοντέλα.

Το σίγουρο πάντως είναι πως το καλοκαίρι που μας πέρασε, μετά από service και έλεγχο στο συνεργείο του Σφακιανάκη, ο θόρυβος βαπτίστηκε 'φυσιολογικός'.

Εν τέλει, θα τους πάω το αυτοκίνητο την Τρίτη για να αλλάξουν τα φθαρμένα εξαρτήματα. Οι άνθρωποι είναι Κύριοι με κάππα κεφαλαίο, ο δε κ. Τσεβάς φαίνεται από μακρυά παλιός και καλός μάστορας. Δε ζήτησαν τίποτα για το χρόνο που μου διέθεσαν αλλά ούτε και προκαταβολή για τα ανταλλακτικά. Βέβαια, με 6 ευρώ που είχα πάνω μου εκείνη τη στιγμή, δε θα έπαιρναν και σπουδαίο έναντι...

Το μόνο που με ανησύχησε είναι το γεγονός ότι, φεύγοντας, όταν τους είπα ότι τους σύστησε ο Σταμάτης με το 325, εισέπραξα ένα ανεπανάληπτο double facepalm! Πρόεδρε? :hystericalbs1:

Kostas_1
15-02-13, 18:35
Εκει παω χρονια. Από το 2002 περίπου και το ε46 που ειχα και το Ζ4 μετά.

aristent
15-02-13, 18:37
:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Προεδρε???:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

PANOS-E60
15-02-13, 18:44
αφού δεν εχει βγει κανένας μπροστινός θόλος να σε μουτζώσει ακόμα, μιά χαρα :th_Laie_67-1:

μόλις βάλεις τα σινεμπλοκ θα ενθουσιαστείς :original:

Nino
15-02-13, 20:04
την τριτη να δωσεις χαιρετισμους και απο μενα στο Κωστα και στον πατερα του, που πολυ καλα καταλαβες ειναι καλος μηχανικος.

kostas 325
15-02-13, 20:27
Ευγενικοί,γνώστες και με μεράκι.Δυο φορές έχω πάει γιατί μου πέφτουν κομμάτι μακριά

chrisgiapz3
17-02-13, 16:33
Κι εγώ εκεί άλλαξα λάδια πριν μια βδομάδα
και έκαναν έλεγχο γενικό χωρίς να ζητήσουν τίποτα!
Πολύ θετική εμπειρία!

super duper
17-02-13, 18:15
ειναι πολυ καλος μαστορας!!!!

mikegr
22-02-13, 08:39
εγω μια φορα ετυχε να τον γνωρισω απο κοντα γιατι ηθελα να τον ρωτησω καποια πραγματα, μου αφησε καλες εντυπωσεις

Libanner
10-03-13, 19:26
Εμπειρία δικιά μου.
Το Ε46 μου είχε μια διαροή,έχανε λίγα λάδια κάπου απο το σύστημα του υδραυλικού τιμονιού λίγα πράγματα οχι τίποτα το ιδιαίτερο...Παω στο εν λόγω συνεργείο,διάγνωση σύμφωνα με τον μάστορα τα μαρκούτσια του υδραυλικού είναι ξερά και απο εκεί χάνει...Μου βγάζει ένα γερό κοστολόγιο ανταλλακτικά εργασία για να τα αντακαταστήσει...Δε πείστικα για να πω την αλήθεια.Το παίρνω όπως είναι και το πάω κατευθείαν σε ένα άλλο συνεργείο εξιδικευμένο ΒMW εκεί κοντα.Το ανεβάζουμε πάλι στην ράμπα το κοιτάει και εκεί ο μάστορας...Αλλάζει ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΦΥΧΤΗΡΑΚΙ κάτω απο το δοχείο του υδραυλικού και τέλος!!!Κόστος μηδενικό.Από τότε ούτε απο έξω δε περνάω :thumbsdown:

S8N
10-03-13, 19:49
Παντα χρειαζεται μια δευτερη γνωμη. Εγω πηγα γνωριζοντας οτι θελω σινεμπλοκ.

zaharias
12-03-13, 11:00
Φυσικα ΔΕΝ τον "μαυριζει" 1 αρνητικη..
Αλλα αμα λιγο πολυ γνωριζεις το αμαξι σου και μπορεις να εντοπιζεις στο περιπου τι-πως-που ειναι το θεμα, ειναι καλο.. Επισης μπορεις να παρεις 2η-3η γνωμη απο αλλο συνεργειο αν δεν επειγει η επισκευη..

bakalos
13-03-13, 09:58
Δυστυχώς άλλη μια αρνητική από μένα..

Πριν ένα χρόνο πήγα το BMW στο εν λόγω συνεργείο για αλλαγή ρουλεμάν στο πίσω δεξί τροχό. Παρόλο που η τιμή για τα εργατικά + ανταλλακτικό ήταν τσουχτερή (170¤) το άφησα να γίνει η επισκευή.

Μετά από λίγο καιρό, επειδή το αμάξι το έχω ως δεύτερο και δεν το πολυκινώ, παρατήρησα οτι όταν φρέναρα, λίγο πριν κοκκαλώσει το αμάξι, έκανε ένα θόρυβο από τα πίσω φρένα/τροχό. Το πήγα στο Τσεβά ξανά ο οποίος αφού σήκωσε το αμάξι και το είδε μου είπε οτι τα τακάκια μου και οι δίσκοι είναι άγνωστης εταιρίας. Μου είπε οτι τα τακάκια έχουν μια γυαλάδα κτλ και οτι ο δίσκος μπορεί να έχει στραβώσει/πετσικάρει (λέγοντας οτι μπορεί να ήταν ζεστός και να πέσανε νερά κτλ). Συντομεύοντας μου πρότεινε να αλλάξω δίσκους τακάκια σε αυτόν κτλ και οτι το πρόβλημα ήταν εκεί.
Όταν είπα οτι το πρόβλημα ξεκίνησε όταν αλλάξαμε το ρουλεμάν, δεν έδωσε σημασία.

Οι δίσκοι μου και τα τακάκια είχαν αλλάχτεί και ήταν ενός χρόνου.

Τέλος πάντων δεν του το άφησα και μετά από καιρό το πήγα στο Μόραρη, εξειδικευμένος στα φρένα κτλ.

Αφού το είδε ο Μόραρης είπε οτι ή έχω κοπανήσει το αμάξι σε πεζοδρόμιο ή ο μηχανικός που άλλαξε το ρουλεμάν δεν το έκανε καλά. Δεν το έβγαλε\έβαλε καλα, στράβωσε και το μουαγιέ, στράβωσε και ο δίσκος κτλ. Με ρωταγε ο Μόραρης αν ημουν μπροστα οταν εκανε την αλλαγη, αν το μετρησε μετα κτλ. έπρεπε να έχει μια αποκλιση 0.4 του mm και είχε 40 του mm....

Τέλος πάντων, σύμφωνα με τον Μόραρη τώρα θέλω καινούριο μουαγιέ, ρουλεμάν, τορνάρισμα ο δίσκος και καινούρια τακάκια.

Δεν έχω ξαναπάει για να δω τι θα μου πεί, ούτε θα πάω.

Πλέον δεν περνάω ούτε από έξω.

ntinos
13-03-13, 10:05
Θα πας και θα του πεις τι σου ειπε ο Μοραρης.

Απο το τι θα σου πει θα κριθει, και οχι μονο απο οτι σου ειπε άλλος thumb


Και αυτο γιατι οπως ειπε και ο Πλατωνας:

"Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις"
(Να μην κρίνεις προτού ακούσεις τα επιχειρήματα και των δύο πλευρών)

Stathis
13-03-13, 10:17
η αρνητικη αποψη μπορει να εκφραζεται, αρκει να ειναι στοιχειοθετημενη και επωνυμη.

ο jo65947 θα πρεπει να μας αποστειλει ονοματεπωνυμο, διευθυνση και σταθερο τηλεφωνο, ωστε να τα προωθησουμε στον θιγομενο εφοσον τα ζητησει.

οταν θα γινει αυτο θα επανεμφανιστει το μηνυμα.

bakalos
13-03-13, 10:28
η αρνητικη αποψη μπορει να εκφραζεται, αρκει να ειναι στοιχειοθετημενη και επωνυμη.

ο jo65947 θα πρεπει να μας αποστειλει ονοματεπωνυμο, διευθυνση και σταθερο τηλεφωνο, ωστε να τα προωθησουμε στον θιγομενο εφοσον τα ζητησει.

οταν θα γινει αυτο θα επανεμφανιστει το μηνυμα.

Thanks γιατί δε κατάλαβα γιατί διαγράφηκα.
Πού θες να στείλω τα στοιχεία μου?
Σε σένα privately ή public?

Stathis
13-03-13, 10:30
στειλε τα στον PANOS-E60.
ευχαριστω, οπως καταλαβαινεις αυτο γινεται για λογους προστασιας του φορουμ. thumb

bakalos
13-03-13, 10:57
στειλε τα στον PANOS-E60.
ευχαριστω, οπως καταλαβαινεις αυτο γινεται για λογους προστασιας του φορουμ. thumb

Και καλά κάνεις.
Οπως λέει και ο ntinos πιο πάνω θα έπρεπε να πάω στο Τσεβά πρώτα και μετά να γράψω την αρνητική κριτική, αλλά επειδή ο χρόνος δεν υπάρχει για να πηγαινοέρχομαι σε συνεργεία και επειδή ο θόρυβος στο αμάξι ξεκίνησε με την αλλαγή του ρουλεμάν καθώς και του οτι για τον Μόραρη έχω ακούσει καλά λόγια, για αυτό έγραψα τη κριτική.
Επειδή το αμάξι θα το πάω και σε 3ο συνεργείο οπότε θα δω τι θα μου πουν κι εκεί κάντε οτι νομίζετε με τη κριτική.
Είτε εμφανίστε την, είτε θα ζητήσω να εμφανιστεί όταν πάρω και τη τρίτη γνώμη.

Ptboul
13-03-13, 11:36
Θα πας και θα του πεις τι σου ειπε ο Μοραρης.

Απο το τι θα σου πει θα κριθει, και οχι μονο απο οτι σου ειπε άλλος thumb


Και αυτο γιατι οπως ειπε και ο Πλατωνας:

"Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις"
(Να μην κρίνεις προτού ακούσεις τα επιχειρήματα και των δύο πλευρών)

και πιστεύεις θα βγει ποτέ άκρη;;

Ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του. Όταν μπλέκεις με μαστόρια (όλων των ειδικοτήτων) είσαι χαμένος από χέρι._

Libanner
13-03-13, 11:38
Φυσικα ΔΕΝ τον "μαυριζει" 1 αρνητικη..
Αλλα αμα λιγο πολυ γνωριζεις το αμαξι σου και μπορεις να εντοπιζεις στο περιπου τι-πως-που ειναι το θεμα, ειναι καλο.. Επισης μπορεις να παρεις 2η-3η γνωμη απο αλλο συνεργειο αν δεν επειγει η επισκευη..


Φυσικά και δε τον μαυρίζει Ζαχαρία,γι αυτό είναι το φορουμ για να ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες,πάντα υπάρχουν θετικές και αρνητικές.
Οπως είπες καλό είναι αν δεν επείγει κάτι να παίρνουμε και δεύτερη γνώμη.Λάθος εκτιμήσεις μπορούν να γίνουν απο τον καθένα γι αυτό μια δεύτερη άποψη πάντα βοηθάει!

ntinos
13-03-13, 11:42
και πιστεύεις θα βγει ποτέ άκρη;;

Ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του. Όταν μπλέκεις με μαστόρια (όλων των ειδικοτήτων) είσαι χαμένος από χέρι._

It doesn't matter thumb

Ptboul
13-03-13, 12:01
It doesn't matter thumb

Σε ικανοποίησε το pm;

Libanner
13-03-13, 12:04
και πιστεύεις θα βγει ποτέ άκρη;;

Ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του. Όταν μπλέκεις με μαστόρια (όλων των ειδικοτήτων) είσαι χαμένος από χέρι._

Ετσί έιναι όπως τα λες άμα μπλέξεις με τα μάστορια ανεξαρτήτως ειδικότητας άστα να πάνε...



It doesn't matter thumb

Όμως τα χαμένα χρήματα και χρόνο ποιος θα στα δώσει πίσω δε μιλάω για την ταλαιπωρία και τα σπασμένα νεύρα...

ntinos
13-03-13, 12:13
και πιστεύεις θα βγει ποτέ άκρη;;

Ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του. Όταν μπλέκεις με μαστόρια (όλων των ειδικοτήτων) είσαι χαμένος από χέρι._


It doesn't matter thumb


Ετσί έιναι όπως τα λες άμα μπλέξεις με τα μάστορια ανεξαρτήτως ειδικότητας άστα να πάνε...




Όμως τα χαμένα χρήματα και χρόνο ποιος θα στα δώσει πίσω δε μιλάω για την ταλαιπωρία και τα σπασμένα νεύρα...

Βρε παιδια, βρε παιδια.....

ΛΕΩ οτι ΠΡΩΤΟΥ κρινουμε τον / τι / το οποιοδηποτε-οτιδηποτε ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να αφουγκραζομαστε & κατι παραπανω.


Λεω εγω οτι ο μπουΛι μου εκλεψε μια κατσικα.

Ποιος θα τον πει κλεφτη βασιζομενος μονο σε αυτη μου την δηλωση ?

Μην το πλατιασουμε αλλο, δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω, τελος του οφτοπικ απο εμενα
:thnx:

Kostas_1
13-03-13, 12:16
Παιδια κανεις δεν μπορει να ισχυριστεί ότι είναι αλάνθαστος. Παντα συμβαινουν και θα συμβαίνουν και λάθος διαγνωσεις και λάθος επισκευές.

Σε ολους εχει συμβεί. Ειναι διαφορετικά ομως να το παραδέχεται ο μάστορας και να επιστρέφει τα χρηματα (όπως πχ είχε συμβεί σε μενα με το συνεργειο του θέματος) και διαφορετικά να προσπαθουν να σε βγαλουν τρελλο όπως επίσης μου έχει συμβεί σε άλλον...

S8N
13-03-13, 13:03
Ο Μάνος ο Μοράρης πάντως, ο οποίος αναφέρθηκε προηγουμένως, είναι κορυφαίος φρενάς και σχολαστικός μέχρι αηδίας. Τον γνωρίζω πάνω από 12 χρόνια και τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Σε ό,τι έχει πει σε μένα προσωπικά, έχει δικαιωθεί.

Η δική μου εμπειρία απ' τον Τσεβά, βέβαια, ήταν θετική. Απ' την άλλη πρέπει να γνωρίζετε ότι έχει κόλλημα με τα γνήσια ανταλλακτικά (π.χ. τακάκια BMW), κι αυτό αυξάνει πολύ τον λογαριασμό. Δεν είναι δηλαδή ο άνθρωπος που θα σου βάλει textar ή ferodo, που θα αγοράσει φίλτρο ΜΑΝ ή λάδια Castrol ή που θα στείλει την κυλινδροκεφαλή για επισκευή. Θα βάλει τακάκια BMW, φίλτρο BMW, λάδια BMW και καινούργια κυλινδροκεφαλή. Υπάρχουν ιδιοκτήτες BMW που ψάχνουν αυτό ακριβώς το πράγμα. Για τα δύσκολα και τα πιο ψαγμένα υπάρχει και ο Μανώλης QSDS ο οποίος είναι εξαιρετικός αλλά έχει λίστα αναμονής.

Panos 316T
13-03-13, 13:15
Λεω εγω οτι ο μπουΛι μου εκλεψε μια κατσικα.

Ποιος θα τον πει κλεφτη βασιζομενος μονο σε αυτη μου την δηλωση ?



εγώ σε πιστεύω !

Μπούλι φέρε την κατσίκα πίσω γιατί θα γίνει ζηΜΝιά :hystericalbs1:

bakalos
13-03-13, 13:20
Για τον Μόραρη τα ίδια έχω ακούσει από πολύ κόσμο και για αυτό ήμουν τόσο απόλυτος και έγραψα τη κριτική.

Δεν είπα ποτέ ως αρνητικό το γεγονός να βάλω τα γνήσια τακάκια κτλ απλά είπα οτι θα εμπαινα σε περιττά, ανούσια έξοδα και το πρόβλημα μου εν τέλει δε θα λυνόταν. Ο θόρυβος δεν προκαλείται από τα μη γνήσια τακάκια.

Τέλος, δεν νομίζω να είπα οτι ο Τσεβάς είναι κακός μάστορας κτλ απλά ανέφερα μία κακή μου εμπειρία. Δεν είμαι σε θέση να πω το μάστορα κακό ή καλό. Όπως ο Libanner έγραψε μια αρνητική εμπειρία που είχε το ίδιο έκανα κι εγώ. Μπορεί να είχα 5 καλές εμπειρίες αλλά είχα και μία κακή. Σε άλλο thread μάλιστα τον έχω προτείνει κι έχω γράψει θετικά λόγια..







Ο Μάνος ο Μοράρης πάντως, ο οποίος αναφέρθηκε προηγουμένως, είναι κορυφαίος φρενάς και σχολαστικός μέχρι αηδίας. Τον γνωρίζω πάνω από 12 χρόνια και τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Σε ό,τι έχει πει σε μένα προσωπικά, έχει δικαιωθεί.

Η δική μου εμπειρία απ' τον Τσεβά, βέβαια, ήταν θετική. Απ' την άλλη πρέπει να γνωρίζετε ότι έχει κόλλημα με τα γνήσια ανταλλακτικά (π.χ. τακάκια BMW), κι αυτό αυξάνει πολύ τον λογαριασμό. Δεν είναι δηλαδή ο άνθρωπος που θα σου βάλει textar ή ferodo, που θα αγοράσει φίλτρο ΜΑΝ ή λάδια Castrol ή που θα στείλει την κυλινδροκεφαλή για επισκευή. Θα βάλει τακάκια BMW, φίλτρο BMW, λάδια BMW και καινούργια κυλινδροκεφαλή. Υπάρχουν ιδιοκτήτες BMW που ψάχνουν αυτό ακριβώς το πράγμα. Για τα δύσκολα και τα πιο ψαγμένα υπάρχει και ο Μανώλης QSDS ο οποίος είναι εξαιρετικός αλλά έχει λίστα αναμονής.

S8N
13-03-13, 13:23
Και πολύ καλά έκανες, όλες οι απόψεις πρέπει ν' ακούγονται.

Nikos
13-03-13, 13:40
Παιδια κανεις δεν μπορει να ισχυριστεί ότι είναι αλάνθαστος. Παντα συμβαινουν και θα συμβαίνουν και λάθος διαγνωσεις και λάθος επισκευές.

Σε ολους εχει συμβεί. Ειναι διαφορετικά ομως να το παραδέχεται ο μάστορας και να επιστρέφει τα χρηματα (όπως πχ είχε συμβεί σε μενα με το συνεργειο του θέματος) και διαφορετικά να προσπαθουν να σε βγαλουν τρελλο όπως επίσης μου έχει συμβεί σε άλλον...

Μηπως ηθελες να πεις οτι "κανεις δεν ειναι ασφαλτος" ???

savvas bmwdakias
13-03-13, 14:15
Καιρο διαβαζω αυτο το νημα και θα ηθελα να πω και γω την γνωμη μου. Δεν θα πω αν ειναι καλος η κακος μαστορας ο Τσεβας γιατι δεν εχω προσωπικη αποψη. Η γνωμη μου ειναι οτι ο συγκεκριμενος ειναι ακριβος μαστορας. Θα μου πεις φιλε ο καθενας αξιολογει την δουλεια του και καλα κανει. Η δικια μου εμπειρια ειναι η παρακατω:

Το αμαξι μου ηθελε δισκο πλατο bmw E46 N42B20. Παω στο συνεργειο και ρωταω μια τιμη για αλλαγη δισκο πλατο ρουλεμαν εργασια και μου λεει 400-430 ευρω θα δουμε. Του λεω ρε μαστορα πολλα δεν ειναι? Και μου λεει εδω περνουμε για τα Ε30 300-320 ευρω. Τον ευχαριστησα και εφυγα.

Εδω θελω να πω εγω σαν Σαββας η τιμη καθοριζεται απο το μοντελο? Εγω θα ελεγα οτι η τιμη καθοριζεται απο το κοστος ανταλλακτικου και απο την ωρα εργασιας που θα χρειαστει για να ειμαστε δικαιοι. Το κοστος του ανταλλακτικου για εμενα που ειμαι ιδιωτης ηταν 150 ευρω για δισκο πλατο ρουλεμαν luk , οτι φοραει απο τη μανα του το αμαξι. Ποσα θες να βγαλεις ρε κυριως? Εδωσα αλλα 100ευρω και τον περασα συνολο 250 ευρω. Εσυ γιατι θες αλλα 150? Μαγια θα κανεις?

Αυτη παιδια ειναι η προσωπικη μου γνωμη καθαρα και μονο. Οπως προειπα ο καθενας κοστολογει την δουλεια του. Απλα θα ηθελα να πω οτι στις εποχες που ζουμε θα πρεπει και οι μαστορες να βαλουν λιγο νερο στο κρασι τους αν θελουν να συνεχισουν να εχουν μαγαζι και να μην κλαιγονται μετα οτι μας χτυπησε η κριση,ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΧΤΥΠΗΣΕ Η ΚΡΙΣΗ

S8N
13-03-13, 14:27
Έχεις απόλυτο δίκιο, Σάββα, αλλά βάζω στοίχημα ότι θα σου έβαζε δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν σε γνήσια ανταλλακτικά BMW τα οποία αυξάνουν πολύ το κόστος. Το αυξάνουν όχι γιατί είναι απαραίτητα καλύτερα, αλλά γιατί έχουν τριπλοκέρδη μέσα στην τιμή. Εδώ του είπα να του φέρω powerflex σινεμπλόκ και μου γύρισε την πλάτη. Εντάξει, ο άνθρωπος βάζει μόνο γνήσια. Θα μου πεις, αν ήθελες γνήσια σε τιμή αντιπροσωπείας θα πήγαινες στον Σπανό ή στον Σφακιανάκη...

6ylinder
13-03-13, 14:29
Μπορεί στην τιμή να σου έβαλε ανταλλακτικό αντιπροσωπείας.

Πάντως συμφωνώ ότι είναι ακριβός. Εγώ που τον ρώτησα για αλλαγή συνδέσμου κεντρικού και μεσαία τριβή σε Ε36, μου είπε περίπου 170 τα ανταλλακτικά (της BMW) και ήθελε σύνολο 330!!!! 160 για εργασία....πόσες εργατοώρες θα ξοδέψει;;; Ακριβός...

bakalos
13-03-13, 14:30
Έχεις απόλυτο δίκιο, Σάββα, αλλά βάζω στοίχημα ότι θα σου έβαζε δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν σε γνήσια ανταλλακτικά BMW τα οποία αυξάνουν πολύ το κόστος. Το αυξάνουν όχι γιατί είναι απαραίτητα καλύτερα, αλλά γιατί έχουν τριπλοκέρδη μέσα στην τιμή. Εδώ του είπα να του φέρω powerflex σινεμπλόκ και μου γύρισε την πλάτη. Εντάξει, ο άνθρωπος βάζει μόνο γνήσια. Θα μου πεις, αν ήθελες γνήσια σε τιμή αντιπροσωπείας θα πήγαινες στον Σπανό ή στον Σφακιανάκη...

thumb

S8N
13-03-13, 14:32
Ξέρεις τι μου τη δίνει με τον Σφακιανάκη? Ο πιο κοντινός σε μένα είναι στη Λαυρίου. Ο ίδιος μηχανικός που φτιάχνει το bmw, φτιάχνει και το Astra δίπλα. Και στην είσοδο ένα χαρτάκι γράφει "Τιμή εργατώρας OPEL 45 ευρώ, τιμή εργατώρας BMW 75 ευρώ".

savvas bmwdakias
13-03-13, 14:37
Έχεις απόλυτο δίκιο, Σάββα, αλλά βάζω στοίχημα ότι θα σου έβαζε δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν σε γνήσια ανταλλακτικά BMW τα οποία αυξάνουν πολύ το κόστος. Το αυξάνουν όχι γιατί είναι απαραίτητα καλύτερα, αλλά γιατί έχουν τριπλοκέρδη μέσα στην τιμή. Εδώ του είπα να του φέρω powerflex σινεμπλόκ και μου γύρισε την πλάτη. Εντάξει, ο άνθρωπος βάζει μόνο γνήσια. Θα μου πεις, αν ήθελες γνήσια σε τιμή αντιπροσωπείας θα πήγαινες στον Σπανό ή στον Σφακιανάκη...

Απο οσο ξερω δεν υπαρχει γνησιο δισκο πλατω bmw. Luk φορουσε πριν luk εβαλα παλι οτι ακριβως δινει η bmw. Να μου ελεγες σε καποιο αλλο ανταλλακτικο θα σου ελεγα ναι εχω αδικο εβαλα ημιτασιον και μου βγηκε φθηνοτερα. Και κατι ασχετο και η bmw εχει κανει αυξησεις σε ολα τα ανταλλακτικα εως 45% θα μας τρελανουν οι ανθρωποι.

S8N
13-03-13, 14:41
Απο οσο ξερω δεν υπαρχει γνησιο δισκο πλατω bmw. Luk φορουσε πριν luk εβαλα παλι οτι ακριβως δινει η bmw. Να μου ελεγες σε καποιο αλλο ανταλλακτικο θα σου ελεγα ναι εχω αδικο εβαλα ημιτασιον και μου βγηκε φθηνοτερα. Και κατι ασχετο και η bmw εχει κανει αυξησεις σε ολα τα ανταλλακτικα εως 45% θα μας τρελανουν οι ανθρωποι.

Δε λέμε για ιμιτασιόν με την έννοια της κατώτερης ποιότητας, απλώς απ' ευθείας από τον προμηθευτή της BMW. Στο τέριος π.χ. ο δίσκος της Exedy έχει τα μισά από εκείνος της Daihatsu. Πάντως δε διαφωνώ μαζί σου, φθηνός δεν είναι σε καμία περίπτωση.

savvas bmwdakias
13-03-13, 14:44
Ξέρεις τι μου τη δίνει με τον Σφακιανάκη? Ο πιο κοντινός σε μένα είναι στη Λαυρίου. Ο ίδιος μηχανικός που φτιάχνει το bmw, φτιάχνει και το Astra δίπλα. Και στην είσοδο ένα χαρτάκι γράφει "Τιμή εργατώρας OPEL 45 ευρώ, τιμή εργατώρας BMW 75 ευρώ".


Ανα μπραβο ρε φιλε αυτο ακριβως με τρελαινει που επειδη εχεις το μερακι και το γουστο να κατεχεις bmw πρεπει να το πληρωσεις ακριβα. Την κοροιδια δεν μπορω. Ποιος βγαζει ρε αδερφε 45 και 75 ευρω την ωρα. Ουτε ο γιατρος δεν βγαζει τοσα. Εδω πανω ομως θα πω και κατι αλλο ,εχει τοσα συνεργεια και τοσους καλους μαστορες που μπορουμε να κανουμε ερευνα αγορας πριν καταληξουμε που θα αφησουμε τα λεφτα μας. Αν συνεχισουμε να πηγαινουμε εκει που η εργατοωρα εχει 75 ευρω ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

tasos.kamv
13-03-13, 14:46
Δε λέμε για ιμιτασιόν με την έννοια της κατώτερης ποιότητας, απλώς απ' ευθείας από τον προμηθευτή της BMW. Στο τέριος π.χ. ο δίσκος της Exedy έχει τα μισά από εκείνος της Daihatsu. Πάντως δε διαφωνώ μαζί σου, φθηνός δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Η έννοια "γνήσιο" είναι λεπτή...
Και συγκεκριμένα για δίσκο-πλατό και το μαμά είναι Luk...
Απλά όταν πας για αλλαγή και αγοράσεις απευθείας από την bmw το πληρώνεις 2 ή 3 φορές πάνω απ'ότι να τα πάρεις κατευθείαν από τη luk...
Για εμένα αν οι κωδικοί της luk που αναγράφονται πάνω στη συσκευασία bmw και οι κωδικοί της συσκευασίας luk είναι ίδιοι, θεωρώ ότι είναι το ίδιο πράγμα....

bimmerm
13-03-13, 14:56
τελικα πρεπει να εχουμε πτυχιο μηχανικου,μεταπτυχιακο στο ιντερνετ για ανταλλακτικα και μαστερ οικονομολογου για τις τιμες και την αγορα...μην ξεχασω και ενα δευτερο πτυχιο ψυχολογου να δουμε αν μας δουλευουν!!!

τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας!!!

Nino
13-03-13, 14:59
Δε λέμε για ιμιτασιόν με την έννοια της κατώτερης ποιότητας, απλώς απ' ευθείας από τον προμηθευτή της BMW. Στο τέριος π.χ. ο δίσκος της Exedy έχει τα μισά από εκείνος της Daihatsu. Πάντως δε διαφωνώ μαζί σου, φθηνός δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Φθηνο δεν τον λες αλλα ειναι σαφως φθηνοτερος απο τα εξουσιοδοτημενα.
Το θεμα ειναι οτι το συνεργειο ειναι μεν εξειδικευμενο αλλα πολυ κοντα στο να παρει επισημη πιστοποιηση και αν συμβει αυτο τοτε οι τιμες ειδικα της εργατωρας θα γινουν σαν τα εξουσιοδοτημενα.
Τα ανταλλακτικα που προωθει ναι ειναι τα μαμα και ειναι θεμα πολιτικης του συνεργειου για δεκαδες λογους που μπορει να φανταστει ο καθενας.
Το μεγαλο ατου ομως και η ειδοποιος διαφορα που στο τελος αν το υπολογισεις μπορει να ειναι και φθηνοτερος ειναι οτι στον τσεβα οτι ωρα αρκει να ειναι ανοιχτα μπορεις να πας να τσεκαρουν το θεμα σου, να μπριζωσουν το αμαξι σου, να πουν την επαγγελματικη γνωμη τους χωρις να σε χρεωσουν, χωρις να σου ανοιξουν καρτελα για την πλακα που μετα θα περασει απο ταμειο.
Αν παλι τους εμπιστευθεις για servise θα εχεις αμεση επαφη, δεν θα ερθει ο οδηγος να παρει το αμαξι σου να το παει καπου που ουτε ξερεις τι γινεται και ποιοι δουλευουν εκει μεσα, και ουτε να βλεπεις τι ακριβως κανουν!
Το σημαντικοτερο δε και ρωτηστε τους οποιος παει ξανα εκει για να το τσεκαρει ειναι οτι αν για καποιο λογο μεινεις στο δρομο με ενα τηλεφωνο στο τσεβα μπορεις να βγεις απο δυσκολες καταστασεις...
Προσωπικα μονο θετικα εχω να πω για τη μεχρι τωρα συνεργασια μου μαζι τους και ελπιζω να παραμεινει ετσι!!!

6ylinder
13-03-13, 15:00
τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας!!!

Μεγάλη αλήθεια....ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ!

chrisgiapz3
16-03-13, 12:49
Για αλλαγή μπροστά σινεμπλοκ και ψαλίδια από z3m
στα 350 που μου ζήτησε πως είναι σαν τιμή?

ghost-rider
16-03-13, 14:47
Η έννοια "γνήσιο" είναι λεπτή...
Και συγκεκριμένα για δίσκο-πλατό και το μαμά είναι Luk...
Απλά όταν πας για αλλαγή και αγοράσεις απευθείας από την bmw το πληρώνεις 2 ή 3 φορές πάνω απ'ότι να τα πάρεις κατευθείαν από τη luk...
Για εμένα αν οι κωδικοί της luk που αναγράφονται πάνω στη συσκευασία bmw και οι κωδικοί της συσκευασίας luk είναι ίδιοι, θεωρώ ότι είναι το ίδιο πράγμα....

Σου εδωσε τιμη για luk?
Το αυτοκινητο απο το εργοστασιο φορα ζακς δισκο-πλατω κ ρουλεμαν fag αν δεν κανω λαθος.
Μπορει να σου εδωσε τιμη για κιτακι της zachs που ειναι ακριβοτερο απο το luk.
Κ εγω luk ειχα βαλει αλλα ο δισκος του luk ηταν valeo.
H luk παντρευει πραματα κ σου δινει κιτακι.
Δεν ειναι ουτε κατασκευαστης ουτε επισημος προμηθευτης.
Δεν ειναι ΟΕΜ με λιγα λογια.
Ο δισκος που κατεβασα απο το αμαξι ηταν zachs.
Κ ουδεμια επαφη εχουν στο κοστος κ την ποιοτητα.
Ο δισκος μου τωρα αμα ζοριστει μυριζει. Κ πατιναρει.
Με τον zachs αυτο απλα δεν γινοτανε.
Μπορει να τελιωνα τα λαστιχα μεσα σε ενα βραδυ αλλα ο δισκος απλα δεν ενιωθε.

I_MNL
20-03-13, 19:28
Ξέρεις τι μου τη δίνει με τον Σφακιανάκη? Ο πιο κοντινός σε μένα είναι στη Λαυρίου. Ο ίδιος μηχανικός που φτιάχνει το bmw, φτιάχνει και το Astra δίπλα. Και στην είσοδο ένα χαρτάκι γράφει "Τιμή εργατώρας OPEL 45 ευρώ, τιμή εργατώρας BMW 75 ευρώ".


Αφού είναι ο ίδιος ο τεχνικός γιατί η διαφορετική τιμή? :ranting2:
Δεν γουστάρω να παω το BMW εκει που φτιάχνουν Opel ή άλλο. Αμα ήταν θα έπαιρνα Opel απ'την αρχή...
Αυτο ειναι σκετη κοροιδία

sierra
20-03-13, 21:11
Πρέπει να καταλάβετε κάτι. Η BMW κατασκευάζει αυτοκίνητα και όχι αναλώσιμα. Αυτά κατασκευάζονται σε άλλα εργοστάσια και τα παίρνει η BMW και τα βάζει στα αυτοκίνητα της. Εάν ξέρεις τι βάζει πχ σετ δίσκο γιατί να το πας στην BMW και να το χρυσοπληρώσεις και να μην πας σε κάποιο άλλο συνεργείο και να την βγάλεις με σχεδόν μισό κόστος; Τόσα χρόνια που έχω αυτοκίνητο πάντα πήγαινα και ψώνιζα όχι από την αντιπροσωπεία αλλά από την εταιρεία που έβγαζε το ανταλλακτικό. Εξ άλλου με το ανώνυμο συνεργείο έχεις στενή επαφή με τον μηχανικό. Εμένα δεν με ενδιαφέρει εάν οι τοίχοι και το δάπεδο έχουν πλακάκια και όχι μωσαϊκό. Με ενδιαφέρει να είναι καλός μάστορας και να έχει και όλα τα εργαλεία. Αλλά αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα. Να σας πω ένα παράδειγμα. Μου χάλασε το κλειδί και μέσα εδώ έμαθα ότι η BMW ζητάει περίπου 260 με 280 ¤ ενώ (μέσω γνωστού) στην μαμά Γερμανία κοστίζει 70¤. Τα συμπεράσματα δικά σας...

giannis_compact
20-03-13, 21:49
Μου χάλασε το κλειδί και μέσα εδώ έμαθα ότι η BMW ζητάει περίπου 260 με 280 ¤ ενώ (μέσω γνωστού) στην μαμά Γερμανία κοστίζει 70¤. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Θα σταθω σε αυτο και θα πω οτι το κλειδι εδω κοστιζει 182 ευρω και στη Γερμανια 134,49. Εχω βγαλει δυο κλειδια στη Γερμανια, ενα για το Ε46 και ενα για το Χ3. thumb
Κατα τα αλλα σε αυτα που αναφερεστε για τα υπολοιπα ανταλλακτικα, εχετε δικιο thumb

spar@
21-03-13, 01:30
Το σημαντικοτερο δε και ρωτηστε τους οποιος παει ξανα εκει για να το τσεκαρει ειναι οτι αν για καποιο λογο μεινεις στο δρομο με ενα τηλεφωνο στο τσεβα μπορεις να βγεις απο δυσκολες καταστασεις...
Προσωπικα μονο θετικα εχω να πω για τη μεχρι τωρα συνεργασια μου μαζι τους και ελπιζω να παραμεινει ετσι!!!

Τι εννοείς Νινε κάνει τηλεεπισκευες; Γιατί εγώ έχω μείνει στην τηλεδιαγνωση ακόμα...

katsaraios
21-03-13, 01:53
Τι εννοείς Νινε κάνει τηλεεπισκευες; Γιατί εγώ έχω μείνει στην τηλεδιαγνωση ακόμα...

Ισως εννοει οτι ερχεται επι τοπου ?
Αυριο στον καφε θα τεθει το ερωτημα σου νεε μου:up:

spar@
21-03-13, 02:04
Ισως εννοει οτι ερχεται επι τοπου ?
Αυριο στον καφε θα τεθει το ερωτημα σου νεε μου:up:

Αύριο θα ερχομουν αλλα φοβάμαι μην με ξεζουμισουν οι σλατς σερβιτορες...
Ασε που μου αλλάξατε μερα...

tasos.kamv
21-03-13, 07:15
Σου εδωσε τιμη για luk?
Το αυτοκινητο απο το εργοστασιο φορα ζακς δισκο-πλατω κ ρουλεμαν fag αν δεν κανω λαθος.
Μπορει να σου εδωσε τιμη για κιτακι της zachs που ειναι ακριβοτερο απο το luk.
Κ εγω luk ειχα βαλει αλλα ο δισκος του luk ηταν valeo.
H luk παντρευει πραματα κ σου δινει κιτακι.
Δεν ειναι ουτε κατασκευαστης ουτε επισημος προμηθευτης.
Δεν ειναι ΟΕΜ με λιγα λογια.
Ο δισκος που κατεβασα απο το αμαξι ηταν zachs.
Κ ουδεμια επαφη εχουν στο κοστος κ την ποιοτητα.
Ο δισκος μου τωρα αμα ζοριστει μυριζει. Κ πατιναρει.
Με τον zachs αυτο απλα δεν γινοτανε.
Μπορει να τελιωνα τα λαστιχα μεσα σε ενα βραδυ αλλα ο δισκος απλα δεν ενιωθε.

Καλημέρα!
Τί να σου φίλε ghost-rider... εγώ ότι έβγαλα... έβαλα... luk είχε μαμά, luk ξαναμπήκε... στην ίδια τιμή έπαιρνα και zachs... τώρα αν κρατήσει λιγότερα χιλιόμετρα δεν μπορώ να σου πω ακόμα.. προς το παρόν έχω κάνει 50k km και ξυρίζει ο συμπλέκτης... τέλος πάντων..... ίσως αυτά πρέπει να συζητηθούν σε άλλο topic γιατί έχουμε "ξεφύγ" (:hystericalbs1:) από το thread...

aristent
06-03-14, 06:46
η αρνητικη αποψη μπορει να εκφραζεται, αρκει να ειναι στοιχειοθετημενη και επωνυμη.

.....σβηνω τα μηνυματα σου φιλε rainforest και να ξερεις οτι πρωτα θα πρεπει να μας αποστειλεις ονοματεπωνυμο, διευθυνση και σταθερο τηλεφωνο, ωστε να τα προωθησουμε στον θιγομενο εφοσον τα ζητησει.

:thnx: