PDA

Επιστροφή στο Forum : run flat



giannis79
14-02-13, 19:50
για run flat ελαστικα τι μου προτεινετε?σε διασταση 205/55/16?βρηκα σε καλη τιμη τα continental ssr και goodyear,,,ο εμπορας μου προτεινε τα goodyear οτι ειναι κορυφαια...και εχουν και 30 ευρω φθηνοτερα.....

mark e92
14-02-13, 20:06
Ο Χρήστος ξέρει πια είναι πιο καλά.

Eleni
14-02-13, 20:06
για run flat ελαστικα τι μου προτεινετε?σε διασταση 205/55/16?βρηκα σε καλη τιμη τα continental ssr και goodyear,,,ο εμπορας μου προτεινε τα goodyear οτι ειναι κορυφαια...και εχουν και 30 ευρω φθηνοτερα.....
continental

S8N
14-02-13, 20:22
Ποτε μου δε συμπαθησα τα Continental. Σε runflat τα goodyear ειναι καλα και ****** συγκριτικα με τα υπολοιπα, ημουν αρκετα ευχαριστημενος. Τωρα φοραω τα Bridgestone Potenza, δεν τα αλλαζω με τιποτα. Σκληρα (σαν τα γουστα μου), καταπληκτικα μολις ζεσταθουν, θελουν προσοχη οταν ειναι κρυα ενω στη βροχη ειναι κορυφαια.

Gregor_Marga
14-02-13, 21:19
Βασικα δεν προτεινουμε run flat..Θα πεταξεις τα λεφτα σου, χαλια λαστιχα σε σχεση με αλλες διαθεσιμες επιλογες..Μεχρι και σε λακουβες με run flat βαραγε το αμαξι

Andri
14-02-13, 21:21
Το 46αρι? Φορούσες ζάντα για runflat φίλε ή εκτός από το ντάπα ντούπα στις λακούβες που λες ράγισες και τις ζάντες...?

Gregor_Marga
14-02-13, 21:27
Ναι το 46αρι οταν το πηρα run flat φοραγε..Απο ζαντα εχω την 18αρα απ το 330ci την πολυακτινη..Και αν το λαστιχο ειναι καλο δουλευει σε πολλες ζαντες και αμαξια οχι σε συγκεκριμενα

Andri
14-02-13, 21:36
Τα Runflat από ότι ξέρω θέλουν ειδικές ζάντες για μην έχουν θέμα ...υπάρχουν οι ειδικοί να μας πούνε σίγουρα.
Εδώ στα e92 τα 19αρια mpack που προορίζονται για runflat ραγίζουν στους ελληνικούς δρόμους και εσύ λες ότι πάνε σε απλές ζάντες? δεν νομίζω αλλά δεν παίρνω και όρκο...

ninja2
15-02-13, 02:50
Εγω οταν εβγαλα τα Run flat και εβαλα συμβατικα το αμαξι πραγματικα μαλακωσε.Oσο για ποιο απο τα δυο παρε τα φτηνοτερα.

giannis79
15-02-13, 08:19
run flat φοραω καθαρα για ασφαλεια γιατι κανω ταξιδακια.........και με εχουν σωσει μεχρι στιγμης....μια φορα εμεινα απο λαστιχο στην αθηνα,,,αλη μια επαρχια στο πουθενα.....και μια φορα μου βγηκε ενδειξη ξεφουσκωτο ελαστικο και ειχα βαλει καταλαθος λιγο αερα στα ελαστικα προκειμενου να παω για ταξιδι,μαλον ελατωματικο μηχανημα αερα........
\

giannis79
15-02-13, 08:19
μαλλον θα παρω τα ggodyear....

ninja2
15-02-13, 15:08
Φυσικα θα ειναι πιο ασφαλες απο αποψη ταξιδιου εγω απλα λεω οτι τα απλα ειναι ποιο ****** !!! και εγω Run flat φοραω και στης 17'' και στης 19''

bimmerm
16-02-13, 13:27
για run flat ελαστικα τι μου προτεινετε?σε διασταση 205/55/16?βρηκα σε καλη τιμη τα continental ssr και goodyear,,,ο εμπορας μου προτεινε τα goodyear οτι ειναι κορυφαια...και εχουν και 30 ευρω φθηνοτερα.....

εγω εχω τα goodyear.βαρανε,αλλα απο την αλλη δεν εχω φορεσει αλλες μαρκες καθοτι ειναι τα πρωτα μου ρανφλατ .και ελεγα οταν τα αλλαξω να βαλω τα continental γιατι λενε οτι ειναι πιο μαλ@κα,αν και εχουν πολυ ευαισθητα πλαινα και σχιζονται σε πεζοδρομοκαταστασεις...δεν ξερω αν ειναι αληθεια,γνωμες ειναι αυτες...

παντως απο τα goodyear εκτος του οτι ειναι ρανφλατ και βαρανε εχουν καλο κρατημα και σε στεγνο και σε βρεγμενο.και σε αποτομα φρεναρισματα αντεδρασαν πολυ καλα!

giannis79
08-03-13, 20:36
εβαλα σημερα τα goodyear...μηλαμε τελεια....πολυ ******....καμια σχεση με pirelli...

ninja2
09-03-13, 00:21
Τα goodyear ειναι καλα ελαστικα και σαφος ποιο καλα απο τα pireli !
καλο ταξιδα.

harrysfil
11-03-13, 19:09
Χαιρετω ολο το φορουμ. Ειμαι κατοχος εδω και 1 χρονο μιας f20 116i. Για michellin τι γνωμη εχετε?

ninja2
11-03-13, 21:04
Ειναι ****** λαστιχα στο πλαι !!!

ntinos
11-03-13, 21:12
Τι φοράει τώρα. Ποσά χλμ έχεις κάνει και χρήζουν αλλαγής;

harrysfil
11-03-13, 21:44
Τι φοράει τώρα. Ποσά χλμ έχεις κάνει και χρήζουν αλλαγής;
brigestone er300 rft και εχω κανει 34000 χλμ. δεν σκεφτομαι αλλαγη αμεσα αλλα...:whistle:

ninja2
12-03-13, 00:38
κρατα τα Brigestone ειναι ποιο καλα για της Ελληνικες λακουβες !!!

harrysfil
15-03-13, 21:16
Ειναι δυνατον μετα απο 34000 τα runflat να αρχισουν να κοπανανε περισσοτερο απο πριν?

S8N
15-03-13, 21:35
Με ολα τα λαστιχα συμβαινει αυτο, ξεραινονται και σκληραινουν. Παντως 34k km είναι πολλα, μηπως πρεπει να βαλεις στο προγραμμα την αντικατασταση τους;

harrysfil
15-03-13, 22:13
Με ολα τα λαστιχα συμβαινει αυτο, ξεραινονται και σκληραινουν. Παντως 34k km είναι πολλα, μηπως πρεπει να βαλεις στο προγραμμα την αντικατασταση τους;
εδω σε θελω. να βαλω michelin primacy hp zp (runflat) ή συμβατικα michelin pilot sport 3 και τα δυο 205 55 16 v?
Διαβαζω οτι καποιοι που εβγαλαν τα rft και εβαλαν συμβατικα εχασαν σε πληροφορηση τιμονιου και κρατηματα κλπ. και πραγματικα δεν ξερω.

bimmerm
15-03-13, 22:49
οσο πιο πολυ ρωτας τοσο πιο πολλες γνωμες διαφορετικες θα παρεις.υπαρχει διχογνωμια.το ιδιο θεμα εχουμε πολλοι.το μονο που ξερω ειναι οτι σιγουρα για την λακουβοχωρα που ζουμε ειναι πιο καλα τα ρανφλατ οσον αφορα την ανθεκτικοτητα και οχι την ανεση η' το κοπανημα.
απο την αλλη δεν μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο για τις αναρτησεις και γενικα για το αυτοκινητο με ολους αυτους τους κραδασμους απο τις συνεχεις λακουβες μακροχρονια.
υπαρχουν νηματα μεσα στο φορουμ που εχουν αναφερθει τα υπερ και τα κατα,ξανα.το μονο που εχεις να κανεις μετα ειναι να διαλεξεις.
το καλυτερο θα ηταν να μπορουσες να δοκιμασεις συμβατικα.

παντως δεν ξερω γιατι θελεις να αλλαξεις αφου εχεις φ20.εγω οσες φορες την οδηγησα με ρανφλατ ηταν πολυ ανετη ,δεν κοπανουσε καθολου σαν τον προηγουμενο ασσο.εκτος αν εχεις την σπορ αναρτηση,εμ πακετο κ.λπ.

harrysfil
16-03-13, 10:17
Πηγα ρωτησα λαστιχά για michelin 4αδα για 205 55 16 91 v
Pilot sport 3 360 ευρω
Και σε runflat primacy hp zp 525 ευρω
Μου ειπε επισης οτι εχω ακομα χμ να κανω και οτι ο ιδιος προτεινει συμβατικα. Επισης οτι η ζαντα μου δεχεται και συμβατικα. Δεν ξερω ρε παιδια τι να κανω. Μακαρι να μπορουσα να τα δοκιμασω τα συμβατικα.

mrclouzo
16-03-13, 11:33
'Ενας μηχανικός μου είπε ότι το σετάρισμα των αναρτήσεων από την bmw γίνεται με λάστιχα runflat (φυσικά ξεχωριστή εξέλιξη γίνεται για τα Μ), άρα η ανάρτηση είναι ρυθμισμένη να δουλεύει καλύτερα με αυτό τον τύπο ελαστικών (και έχουν γίνει οι ανάλογες ενισχύσεις σε σασί και αμάξωμα). Προσωπικά στο test drive της F20 εξεπλάγην ευχάριστα, ούτε κοπανούσαν ούτε έκαναν θόρυβο τα rft. Το δικό μου αυτοκίνητο (το οποίο παρεπιμπτόντως μάλλον παραλαμβάνω την άλλη εβδομάδα, νωρίτερα από το αναμενόμενο :dance1:) θα έρθει με ατσάλινες ζάντες και rft. Αλλά έχω ήδη παραγγείλει από ebay.de μια καινούρια τετράδα ζάντες αλουμινίου (σχέδιο 378) με συμβατικά λάστιχα (bridgestone). Σκέφτομαι να βάλω αρχικά τις ζάντες αλουμινίου με τα runflat και μετά από 10.000 χλμ να φορέσω τα συμβατικά οπότε και θα γράψω εκτενώς για διαφορές και τα συν και πλην της κάθε επιλογής.

bimmerm
16-03-13, 15:46
'Ενας μηχανικός μου είπε ότι το σετάρισμα των αναρτήσεων από την bmw γίνεται με λάστιχα runflat (φυσικά ξεχωριστή εξέλιξη γίνεται για τα Μ), άρα η ανάρτηση είναι ρυθμισμένη να δουλεύει καλύτερα με αυτό τον τύπο ελαστικών (και έχουν γίνει οι ανάλογες ενισχύσεις σε σασί και αμάξωμα). Προσωπικά στο test drive της F20 εξεπλάγην ευχάριστα, ούτε κοπανούσαν ούτε έκαναν θόρυβο τα rft. Το δικό μου αυτοκίνητο (το οποίο παρεπιμπτόντως μάλλον παραλαμβάνω την άλλη εβδομάδα, νωρίτερα από το αναμενόμενο :dance1:) θα έρθει με ατσάλινες ζάντες και rft. Αλλά έχω ήδη παραγγείλει από ebay.de μια καινούρια τετράδα ζάντες αλουμινίου (σχέδιο 378) με συμβατικά λάστιχα (bridgestone). Σκέφτομαι να βάλω αρχικά τις ζάντες αλουμινίου με τα runflat και μετά από 10.000 χλμ να φορέσω τα συμβατικά οπότε και θα γράψω εκτενώς για διαφορές και τα συν και πλην της κάθε επιλογής.


ακριβως...αυτο ισχυει.ειναι σωστες οι πληροφοριες σου ,οπως και η προσωπικη σου κριση για την φ20.στον προηγουμενο ασσο και αλλα μοντελα κοπαναει τοσο πολυ γιατι εχει αλλο σεταρισμα.το στησιμο ειναι τελειως διαφορετικο απο την φ20.και εγω την ιδια ευχαριστη εκπληξη ενιωσα οταν δοκιμασα πολλες φορες την φ20 και την νεα 3αρα δεν πιστευα ποσο ανετες ηταν.5αρα στησιμο..αρα δεν φταινε στα προηγουμενα μοντελλα τα ρανφλατ αλλα το στησιμο που εχουν τα μοντελα αυτα.αυτο αποδεικνυει η φ20.
εγω αν ειχα φ20 δεν θα εβαζα συμβατικα.αποροφουν πολυ καλα τις λακουβες και τους κραδασμους τα ρανφλατ σαν να εχεις συμβατικα.εκτος ειπαμε αν εχεις το πιο σπορ στησιμο.
ελπιζω να βοηθησα....

harrysfil
16-03-13, 17:20
Οχι κανενα σπορ στησιμο δεν εχω ειναι urban εκδοση 116i auto. Ισως φταινε τα brigestone er300 rft 205 55 16 w που φοραει ηδη.

bimmerm
16-03-13, 18:02
μπορει...αυτα και τα πιρελι εφορια ειναι απο τα πιο σκληρα.

mrclouzo
16-03-13, 18:55
Για τα goodyear efficient grip (rft) έχω διαβάσει καλά reviews.

bimmerm
16-03-13, 19:02
πραγματι...εγω εχω τα goodyear Eagle και ειναι καλα...ο φιλος που ανοιξε το τοπικ εβαλε τα goodyear efficient grip (rft) και ειναι πολυ ευχαριστημενος!

GanKostas-E90
16-03-13, 21:42
Ποσά χιλ τα έχει;

bimmerm
17-03-13, 09:05
τωρα τα εβαλε ο φιλος...ειναι οι πρωτε του εντυπωσεις..δες 2 σελιδες πριν.αλλα κανει πολλα χιλιομετρα και σε λιγο καιρο θα εχει πιο ολοκληρωμενη γνωμη.

GanKostas-E90
17-03-13, 11:46
Ξέρεις το λέω γιατί και τα δικά μου τα Dunlop στην αρχή ήταν μια χαρά αλλά μετά αστα:ranting2:

giannis79
17-03-13, 16:37
Πηγα ρωτησα λαστιχά για michelin 4αδα για 205 55 16 91 v
Pilot sport 3 360 ευρω
Και σε runflat primacy hp zp 525 ευρω
Μου ειπε επισης οτι εχω ακομα χμ να κανω και οτι ο ιδιος προτεινει συμβατικα. Επισης οτι η ζαντα μου δεχεται και συμβατικα. Δεν ξερω ρε παιδια τι να κανω. Μακαρι να μπορουσα να τα δοκιμασω τα συμβατικα.

430 euro ta goodyear rft eficient grip ston foka.....

giannis79
17-03-13, 17:01
τα goodyear ηταν ****** σε ολη την διαδρομη,κρατηματα τελεια σε μπορα ,και φρεναριοσμα γαματο.απο καταναλωση η ιδια με τα 195/55/16...τωρα φοραω 205/55/16.τα michellin εχουν καλη κρητικη αλλα ποιο παλιας τεχνολογιας....κοστος περιπου στα 460 τα rft σε 205/55/16.......

giannis79
17-03-13, 17:04
για μενα παρε τα ποιο soft και φθηνα σε rft γιατι τι καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες που εχουμ στην ασφαλτο οτι ελαστικο και να εχεις θα σου ξεραθει καπως....γιαυτο και λαστιχα αλλαζουμε παντα φθινοπωρο

mark e92
18-03-13, 11:55
Nα κανω μια ερωτησουλα και εγω.
19αρες με RFT ή 20αρες με συμβατικά???
Ειδα το 335 του φιλου μας Μ3est...

harrysfil
18-03-13, 18:47
Το αν εχεις runflat ή οχι δηλωνεται καπου στον εγκεφαλο του αυτοκινητου? στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα η διασταση επρεπε να δηλωθει γιατι ειχε να κανει με esp φρενα κλπ. Μαλιστα σε επετρεπε συγκεκριμμενες διαστασεις.

panagiotis4te
22-03-13, 04:17
Τα S001 RFT της Bridgestone τα έχει δοκιμάσει κανείς; Πρέπει να είναι σχετικά καινούρια και τρίτης γενιάς. Φοράω τα Michelin Primacy RFT και ψαχνω κάτι πιο άνετο βασικά, αλλά και από πρόσφυση δεν με έχουν ξετρελάνει.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

S8N
22-03-13, 10:12
Nα κανω μια ερωτησουλα και εγω.
19αρες με RFT ή 20αρες με συμβατικά???
Ειδα το 335 του φιλου μας Μ3est...

Το ένα χειρότερο από το άλλο... 19άρες με συμβατικά ή 18άρες με RFT.


Το αν εχεις runflat ή οχι δηλωνεται καπου στον εγκεφαλο του αυτοκινητου? στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα η διασταση επρεπε να δηλωθει γιατι ειχε να κανει με esp φρενα κλπ. Μαλιστα σε επετρεπε συγκεκριμμενες διαστασεις.

Αν δεν κάνω λάθος, σε κάποια αυτοκίνητα δηλώνονται μόνο τα χειμερινά ελαστικά. Τουλάχιστον έτσι ήταν στο Golf που είχα. Για τα BMW αμφιβάλω ότι χρειάζεται να δηλώσεις κάτι.


Τα S001 RFT της Bridgestone τα έχει δοκιμάσει κανείς; Πρέπει να είναι σχετικά καινούρια και τρίτης γενιάς. Φοράω τα Michelin Primacy RFT και ψαχνω κάτι πιο άνετο βασικά, αλλά και από πρόσφυση δεν με έχουν ξετρελάνει.

Τα Potenza S001 RFT φοράει το δικό μου σε διαστάσεις 245/40/18 και 275/15/18. Κυκλοφορούν από το 2010. Προσωπικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος στα 20.000km που έχω κάνει με αυτά. Μόλις ζεσταθούν είναι βεντούζες, η πλευρική τους πρόσφυση είναι φανταστική ενώ το ABS μπαίνει σπάνια. Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με την πρόσφυσή τους στο βρεγμένο, αν ξεπεράσεις τους φόβους σου και τα έχεις ζεστάνει κυριολεκτικά σε κάνουν μάγκα. Όταν είναι κρύα θέλουν προσοχή όμως, ενώ σε άνεση πάσχουν.

Για τα Mechelin τι να πω... Δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένος από την πρόσφυσή τους. Δε γνωρίζω κάτι για τα συγκεκριμένα, μάλλον ο Christos 330 πρέπει ν' απαντήσει. Έχω ορκιστεί πάντως να βάζω Bridgestone, Good Year ή Pirelli από δω και στο εξής.

panagiotis4te
22-03-13, 16:03
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγω φοράω 205/55/16 και είναι θέμα από άποψη διαθέσιμων ελαστικών σε RFT. Απο Continental μόνο τα Premium Contact είχα βρει κάποια στιγμή που είχα ρωτήσει αλλά είναι παλιά και φοβάμαι ότι θα είναι κούτσουρα από άνεση.
Απο Pirelli παίζουν τα P7 και τα P Zero.
Και τα Goodyear που εβαλαν κάποιοι...
Το S001 λέει στο www.potenza.eu/en/rft οτι είναι διαθέσιμα από τον Αύγουστο του '11.
Αν έχει κάποιος άποψη για τους παραπάνω τύπους, ας την γράψει μπας και βγάλουμε άκρη.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

S8N
22-03-13, 18:16
Έχεις δίκιο Παναγιώτη, σε RFT έκδοση κυκλοφορούν από το καλοκαίρι του 2011.

Τα Goodyear Eagle NCT5 RFT τα φορούσε από το εργοστάσιο το δικό μου σε διάσταση 225/45/17. Καλά λάστιχα, μαλακή γόμα και αρκετά άνετα για RFT. Δε νομίζω ότι θα το μετανιώσεις.

panagiotis4te
22-03-13, 18:51
Αν δεν κάνω λάθος, έχει αντικατασταθει από το Eagle F1 Asymmetric 2 το οποίο δεν βγαίνει σε RFT στη διάσταση μου. Μόνο το Efficient Grip υπάρχει.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

harrysfil
03-08-13, 21:05
Λοιπόν με 45000 χλμ στην μπεμπα μου ενιωθα οτι ειχε φτασει η ωρα για αλλαγη ελαστικου, καθως ειχαν αρχισει οι ημερες καλιτεχνικου πατιναζ με το αμαξι. Φορουσα brigestone er300 rft 205/55/16/91w. Φυσικα ειχα το γνωστο δίλημα να παω σε συμβατικα ή να μεινω σε rft. Αποφάσισα michelin pilot sport 3 205/55/16/91v συμβατικά και δεν μετανιωσα ουτε στιγμη. Φοβερο λαστιχο. Το αμαξι πλεον ειναι καρφωμενο στον δρομο και κυριως στις στροφες. Πλεον δεν πεταει κ*λ* με τιποτα. Ενω παλια το εκανε ακομα και οταν ηταν καινουργια. Εχω και αλλα να σας πω αλλα μην κουραζω με μεγαλο post.

dreamer
24-08-15, 12:16
ηθελα απο καρο να ρωτησω το φορουμ και τους επαγγελματιες λαστιχαδες (αν υπαρχουν) μεσα στο φορουμ επισης: γιατι οι λασττιχαδες δεν συμπαθουν τα ρανφλατ? μολις τους λεω ειχα ρανφλατ ανατριχιαζουν...υπαρχει καποιο θεμα με το κερδος τους η' ειναι θεμα αποψης?

spaka
24-08-15, 15:07
Χρειάζεται ειδικό μηχανημα για να τα βάλεις-βγαλεις από τη ζάντα και όσοι δεν το έχουν ίσως τα σνομπάρουν.

GVIT
24-08-15, 22:43
ηθελα απο καρο να ρωτησω το φορουμ και τους επαγγελματιες λαστιχαδες (αν υπαρχουν) μεσα στο φορουμ επισης: γιατι οι λασττιχαδες δεν συμπαθουν τα ρανφλατ? μολις τους λεω ειχα ρανφλατ ανατριχιαζουν...υπαρχει καποιο θεμα με το κερδος τους η' ειναι θεμα αποψης?

ο εμποράς προσπαθεί να πουλήσει οτι εχει στο ράφι και να μην σε χάσει..οπότε επειδή δεν στοκάρουν πολλοί run flat (λογω περιορισμένης ζήτησης/αυξημένης τιμής) μόλις μπεις στο μαγαζί προσπαθεί να σε πείσει να πάρεις ότι αυτός έχει σε stock..το έχω δει πολλές φορές το έργο...

dreamer
26-08-15, 18:53
Και μια ακομη ερωτηση.μου λενε οτι αν βαλω συμβατικα πρεπει να βαλω κατι πιο ενισχυμενο λογω αυτοκι ητου δλδ. Βαρυ ,χαμηλο κεντρο βαρους κ.λ.π. γιαυτο καιοδεικτης πρεπει να παει απο h σε v γιατι τα v ειναι πιο ενισχυμενα.αυτο μου το ειπαν ολοι.ισχυε?

GVIT
26-08-15, 19:33
Και μια ακομη ερωτηση.μου λενε οτι αν βαλω συμβατικα πρεπει να βαλω κατι πιο ενισχυμενο λογω αυτοκι ητου δλδ. Βαρυ ,χαμηλο κεντρο βαρους κ.λ.π. γιαυτο καιοδεικτης πρεπει να παει απο h σε v γιατι τα v ειναι πιο ενισχυμενα.αυτο μου το ειπαν ολοι.ισχυε?

το έχω ακούσει και εγώ...ναι πιστέυω οτι τα πλαινά είναι πιο ενισχυμένα όσο ανεβαίνει ο δείκτης ταχυτητας...τι αυτοκίνητο είναι?

mdenax
27-08-15, 07:42
Πέιτε μου κανένα καλό λαστιχά πειραιά που έχει το μηχάνημα να παώ για run flat continental

dreamer
29-08-15, 16:42
αν πας για το κοντι 5 ,μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια που το προωθουν κιολας να μην το παρω γιατι βγηκε τελειως μαπα.χανει γρηγορα την προσφυση.μου προτειναν το πιρελλι π 7.

dreamer
05-09-15, 12:24
λοιπον, μεχρι τωρα μου ειπαν οτι αν βαλω συμβατικα να ειναι 91 v και οχι Η γιατι ειναι πιο ενισχυμενο.δυο μου ειπαν να βαλω ενισχυμενο στα πλαγια γιατι οταν δεν εχει ολη η πιεση στις στροφες πεφτει χαμηλα στην ζαντα και ετσι μαγουλιαζει,ενω αν εχει πεφτει ψηλα στο λαστιχο και ετσι δεν βουλιαζει πολυ.αυτο πυ εχθες μου ειπε καποιος ειναι να βαλω οχι 91 αλλα 94 γιατι ειναι πιο ενιχυμενο.οκ, για το νυχακι το ηξερα και εγω αλλα για το φορτιο 94 εχει δικιο? μεχρι τωρα μου εχουν προταθει τα εξης ελαστικα με αυτες τις προδιαγραφες: toyo cf2,yokohama c drive,contnental premium contact 5 fr,falken ,vredestein sportrac 5.τι λετε για ολα αυτα?

compactM3
05-09-15, 19:15
αν πας για το κοντι 5 ,μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια που το προωθουν κιολας να μην το παρω γιατι βγηκε τελειως μαπα.χανει γρηγορα την προσφυση.μου προτειναν το πιρελλι π 7.

continental contisport 5 ειναι κορυφαιο και δεν το αλλαζω με τιποτα.
το φοραω σε run flat στο Ε91 ΚΑΙ σαν απλο στο compact......

ισως το καλυτερο λαστιχο που οδηγησα ποτε, και θεωρουμε και κανιβαλος....

michaelp900
05-09-15, 19:48
continental contisport 5 ειναι κορυφαιο και δεν το αλλαζω με τιποτα.
το φοραω σε run flat στο Ε91 ΚΑΙ σαν απλο στο compact......

ισως το καλυτερο λαστιχο που οδηγησα ποτε, και θεωρουμε και κανιβαλος....
Καλά για να πουλήσουν λένε τα δικά τους.Και εγώ επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του compact μιας και το φοράω σε 225/45/17 runflat

alexm
05-09-15, 22:05
continental contisport 5 ειναι κορυφαιο και δεν το αλλαζω με τιποτα.
το φοραω σε run flat στο Ε91 ΚΑΙ σαν απλο στο compact......

ισως το καλυτερο λαστιχο που οδηγησα ποτε, και θεωρουμε και κανιβαλος....

ποσο καιρο τα εχεις και ποσα χλμ εχεις κανει;
οχι τα ρανφλατ, το απλα στο κομπακτ.

compactM3
05-09-15, 22:17
2,5 χρονια, περιπου 22.000 χλμ.
τα run flat ομως τα εχω 2 χρονια και εχουν κανει περιπου 42.000 χλμ και κρατανε σαν τον πρωτο μηνα.
στο βρεγμενο δε, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλλο λαστιχο.

Ε91
05-09-15, 23:01
Θα μου επιτρέψετε να εχω διαφορετική άποψη για τα Continental Sport Contact 5. Τα φορούσα σε συμβατικά (όχι SSR-Runflat) σε διάσταση 225/40/18 εμπρός και 255/35/18 πίσω και μέσα σε έναν χρόνο και περίπου 12.000 km,τα πισω είχαν γίνει σχεδόν slick. Η συμπεριφορά τους μέχρι τα τελευταία τους δεν ήταν κακή (αν και στο βρεγμένο θεωρώ ότι ο προκάτοχος τους SC3 ήταν καλύτερος),αλλά η φθορά τους (wear) ήταν απογοητευτική.
Παραδόξως,λόγω μάρκας,τα πούλησα και σε καλή τιμή μάλιστα και στη συνέχεια τοποθέτησα (πάλι σε συμβατικά) τα επιεικώς μέτρια Pirelli PZero Nero GT. Πολύ στρογγυλό στις αντιδράσεις του λάστιχο, καθόλου σπορ και με υψηλό θόρυβο κύλισης μετά τα πρώτα 4-5000 km.
Εδώ και δύο μήνες φοράω τα Vredestein Ultrac Vorti στις παραπάνω διαστάσεις
και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Σπορτίφ,άνετο και ήσυχο ελαστικό τουλάχιστον στο στεγνό,γιατί ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει σε βρεγμένο.
Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Vredestein (στο ΜΙΝΙ μου φοράω τα Ultrac Sessanta, με αντίστοιχα καλή εμπειρία μέχρι τωρα και αξιοσημείωτη αντοχή,ακόμα και μετά από trackday στις Σέρρες), ενώ και από διεθνή tyre reviews που εχω διαβάσει συνεργάζονται πολύ καλά με τα BMW.

Alex_
06-09-15, 06:46
Για τα Continental conti sport contact 5 ssr 225/45/18 (ssr = run flat ) ουτε εγώ έχω καλή γνώμη... στην αρχή ήταν τέλεια ...αθόρυβα καλά κρατήματα κτλ . Μέσα σε έναν χρόνο και 15κ χιλιόμετρα άκουσα έναν περίεργο θόρυβο. . Όταν πήγα να δω τι γινεται ειδα εξωτερικά οτι ήταν άριστα αλλά εσωτερικά τα 2 από τα 4 ελαστικά είχαν σπάσει στα πλαϊνα και ήταν για πέταμα. Ένδειξη καμιά για πίεση αέρα στο bc του BMW όπως και ότι όντως δεν είχαν χάσει καθόλου πίεση. .. έπειτα από ένα σύντομο Γολγοθά που είχαμε εγώ και ο λαστιχας μου και αφού μας έλεγε ο εισαγωγέας ότι είναι φυσιολογικό αυτό και ότι άλλο του κατεβαίνει... τα έστειλα στην Αθήνα όπου υπάρχει ένας και μοναδικός επίσημος πραγματογνωμων της Continental όπου μέσα σε λίγο καιρό πήρα αποζημίωση σχεδόν το 50% του συνολικού κόστους όπου τα είχα αγοράσει.... πιθανόν να έτυχε σε εμένα και να ήταν ελαττωματική η παρτίδα ή τυχαίο γεγονός. . Αλλά ότι και να ήταν εγώ τουλάχιστον θα αργήσω να το ξαναφορεσω...
Ορίστε και μια φώτο για το τι είδα όταν έβγαλα το ελαστικό από την ζάντα. ..
32680

dreamer
07-09-15, 18:51
Για τα κοντι ειπαν σε μαγαζι οταν του εκανα ν παραπονα για τα 5 να κανει τα στραβα ματια! Μαλλον γισυτο δινει δωρεαν οδικη για 2 χρονια.

dreamer
15-09-15, 18:11
αν βαλω αυτο το ελαστικο
https://www.elastika-online.gr/product/Dunlop/55/16/R-217397 με το παρπανω φορτιο που κουβαλαει ,μονο και μονο για τα σκληρα πλαινα που εχει,πειραζει? δεν κινουμαι και πολυ εκτος πολης,ενα 30% καθε καλοκαιρι.οποτε για το ζεσταμα φανταζομαι μονο τοτε θα πρεπει να με νοιαζει.

οι περισοτεροι μου ειπαν να βαλω ενα με σκληρα πλαινα και κορδονι η' νυχι για να ειναι πιο σκληρο η' με φορτιο xl η' μεγαλυτερο δεικτη ταχυτητας.τι πιστευετε? θα κανει δουλεια για να εχει σταθεροτητα και να μην μαγουλιαζει?