PDA

Επιστροφή στο Forum : καταναλωση!



ConstantinosZ3
12-02-13, 17:38
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος στο φορουμ σας και θα ηθελα να μαθω μερικες πληροφοριες γιατι και εγω ως πιτσιρικας μαζευω τα λεφτα μου και εχω καταληξει σε ενα πολυ προσεγμενο ζ3 1.8 του 98 ενος γνωστου μου...το μονο που με φοβιζει ειναι η καταναλωση και τα τελη..διαβαζω στα γερμανικα site πως καει περιπου 10-11 μες στην πολη!!!αληθευει?περιμενω απαντησεις απο γνωστες!

GIANNHS M
12-02-13, 18:53
καλησπερα κ καλως ηρθες...οπως εχω αναφερει το 70% στην καταναλωση ωφειλεται στο ποδι καθε οδηγου...αλλα γενικοτερα δεν εχει κ την φημη ενος οικονομικου αυτοκινητου ......προσωπικη αποψη......

jkourkoulis
12-02-13, 19:05
Όπως έχω ξαναγράψει η δικιά μου κατανάλωση εντός πόλης δεν έχει πέσει κάτω από το 12 αλλά μπορεί να φταίει το πόδι μου και το ότι είμαι όλη την ώρα στο κέντρο του Πειραιά. Αυτά για την κατανάλωση...

ΥΓ: Καλως ήρθες!

ConstantinosZ3
12-02-13, 19:11
Όπως έχω ξαναγράψει η δικιά μου κατανάλωση εντός πόλης δεν έχει πέσει κάτω από το 12 αλλά μπορεί να φταίει το πόδι μου και το ότι είμαι όλη την ώρα στο κέντρο του Πειραιά. Αυτά για την κατανάλωση...

ΥΓ: Καλως ήρθες!

για το 118 αλογα μιλαμε
?

jkourkoulis
12-02-13, 19:35
Σωστός ξέχασα να το αναφέρω. Εγώ έχω το 1,9 με τα 118 υπήρχε και 1,9 με 138 αλλά πολύ σπάνιο να βρεθεί σε facelift. Αν κατάλαβα καλά εσύ έχεις βρει το 1,8 με τα 115. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μην παραπληροφορώ...

ConstantinosZ3
12-02-13, 19:39
θα το δω αυριο απο κοντα και 8α σου πω τα παντα..!

jkourkoulis
12-02-13, 19:41
θα το δω αυριο απο κοντα και 8α σου πω τα παντα..!

Γράψε σε ένα χαρτί και το vin code! thumb

chrisgiapz3
13-02-13, 00:55
Γενικώς ισχύει το όσο το πατάς θα κάψει!
Αλλά αν το θες για καθημερινό σε συνθήκες κίνησης
πρώτη-δευτέρα κλπ δε θα στο συνιστούσα!

super duper
13-02-13, 09:08
δεν θεωρειται και απο τα πιο οικονομικα, αλλα ειναι πανεμορφο

καλως ηρθες

ConstantinosZ3
13-02-13, 09:37
δεν το θελω για καθημερινο αλλα η αληθεια ειναι πως πολλες φορες θα ειμαι στην πολη...και ελαφρυ ποδι να εχω και να καιω 11-12 ειμαι για φυλακη!

Stamatis
13-02-13, 10:04
11 λίτρα καίει στην κίνηση το Ζ.
Οταν λέμε κίνηση, αυτό σημαίνει Βασ. Σοφίας μεσημέρι απο Μέγαρο μέχρι Καλιρόης.
Σε urban-ιες τύπου είχε κίνηση σήμερα (δηλαδή έκανα 10 λεπτά απο Ομόνοια μέχρι Μεσογείων) καίει 9/10
γενικά καίνε.

wheelman
13-02-13, 11:00
11 λίτρα καίει στην κίνηση το Ζ.
Οταν λέμε κίνηση, αυτό σημαίνει Βασ. Σοφίας μεσημέρι απο Μέγαρο μέχρι Καλιρόης.
Σε urban-ιες τύπου είχε κίνηση σήμερα (δηλαδή έκανα 10 λεπτά απο Ομόνοια μέχρι Μεσογείων) καίει 9/10
γενικά καίνε.
Το πήρες δλδ, να πούμε καλοτάξιδο?

Stamatis
13-02-13, 11:10
Όχι ακομα. Βλεπω άλλο τωρα.
Αλλα εχω οδηγησει τα μισα ζ3 της αθηνας.
Χαχαχαχα

6ylinder
13-02-13, 11:11
11 λίτρα καίει στην κίνηση το Ζ.
Οταν λέμε κίνηση, αυτό σημαίνει Βασ. Σοφίας μεσημέρι απο Μέγαρο μέχρι Καλιρόης.

Αν έχει κίνηση δλδ, 1η-2α με την καμία δεν καίει 11...Αν ρολάρεις λίγο, τότε παίζει να έχει 11....

Stamatis
13-02-13, 11:13
Ετσι. Σωστα.

Nickolas_s2k
13-02-13, 11:34
Λαθος

Stamatis
13-02-13, 11:40
Λαθος

λέγε...

Nickolas_s2k
13-02-13, 11:55
Το 1.9 οταν ειναι ΣΩΣΤΟ σε ολους τους αισθητηρες μπεκ κλπ κλπ σε τρομερη κινηση θα καψει 10 βαρια με κανονικες αλλαγες..αν εισαι σταματα ξεκινα και εισαι βρουμ βρουμ με το γκαζι και για να καλυψεις 1 μετρο τραβας 10 γκαζιες τοτε ναι θα φτασει 11..εγω εθνικη 120-150 καιω 8 ανετα και μεικτο εχω 9 κατι κινουμενος κατα 80% πολη ..

6ylinder
13-02-13, 12:10
Το 1.9 οταν ειναι ΣΩΣΤΟ σε ολους τους αισθητηρες μπεκ κλπ κλπ σε τρομερη κινηση θα καψει 10 βαρια με κανονικες αλλαγες..αν εισαι σταματα ξεκινα και εισαι βρουμ βρουμ με το γκαζι και για να καλυψεις 1 μετρο τραβας 10 γκαζιες τοτε ναι θα φτασει 11..εγω εθνικη 120-150 καιω 8 ανετα και μεικτο εχω 9 κατι κινουμενος κατα 80% πολη ..

Πώς μετράς σε επιμέρους διαδρομές; Έχεις OBC;

Αν είσαι σε τρομερή κίνηση όπως λες...άποψή μου είναι ότι δεν καίει 10lt/100 με την καμία. Αδύνατον.

Το 8 όμως που λες εθνική 120-150 μου φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά...

Η τρομερή κίνηση βέβαια είναι κάτι το σχετικό. Μπορείς να πεις τρομερή κίνηση ρολάρισμα με 30. Παρότι 30 το ρολάρισμα σημαίνει οικονομία. Μπορεί επίσης να είσαι μόνος σου σε λεωφόρους αλλά κάθε 100 μέτρα να σε πιάνει το φανάρι...εκεί την οικονομία την έχασες...


αν εισαι σταματα ξεκινα και εισαι βρουμ βρουμ με το γκαζι και για να καλυψεις 1 μετρο τραβας 10 γκαζιες τοτε ναι θα φτασει 11..

Τότε θα φτάσει το 14...

Είναι πολύ σχετικό η κατανάλωση στην πόλη....

wheelman
13-02-13, 12:13
Το 1.9 οταν ειναι ΣΩΣΤΟ σε ολους τους αισθητηρες μπεκ κλπ κλπ σε τρομερη κινηση θα καψει 10 βαρια με κανονικες αλλαγες..αν εισαι σταματα ξεκινα και εισαι βρουμ βρουμ με το γκαζι και για να καλυψεις 1 μετρο τραβας 10 γκαζιες τοτε ναι θα φτασει 11..εγω εθνικη 120-150 καιω 8 ανετα και μεικτο εχω 9 κατι κινουμενος κατα 80% πολη ..
Νικόλα, έστω ότι κάποιος οδηγει συνετά ( λέμε τώρα ) και έχει κατανάλωση στην πόλη πάνω απο 11, τι θα πρέπει να κοιτάξει δεδομένου ότι δέν βγάζει κάποιο σφάλμα το διαγνωστικό?

Έχω προσπαθήσει να πηγαίνω σχεδόν σβηστός και πάλι εχω θέμα,
αν λογω εμπειρίας στο μοτέρ έχεις καμιά ιδέα για το τι να κοιτάξω, ευπρόσδεκτη !!!

Nickolas_s2k
13-02-13, 12:22
Εχω obc και οι μετρησεις ειναι πολλων χιλιαδων χιλιομετρων οποτε ειναι αυτες που λεω μετρημενες και απο μενα με βαση χιλιομετρα τιμη βενζινης για επαληθευση! Οι τιμη που ειπα για πολη ειναι για πραγματικα μεγαλη κινηση αλλα με κανονικη οδηγηση..

Nickolas_s2k
13-02-13, 12:30
Νικόλα, έστω ότι κάποιος οδηγει συνετά ( λέμε τώρα ) και έχει κατανάλωση στην πόλη πάνω απο 11, τι θα πρέπει να κοιτάξει δεδομένου ότι δέν βγάζει κάποιο σφάλμα το διαγνωστικό?

Έχω προσπαθήσει να πηγαίνω σχεδόν σβηστός και πάλι εχω θέμα,
αν λογω εμπειρίας στο μοτέρ έχεις καμιά ιδέα για το τι να κοιτάξω, ευπρόσδεκτη !!!

Ηλια πραγματικα ολα παιζουν ρολο! Nα σου δωσω ενα παραδειγμα.. Πριν κανα χρονο αλλαξα τη βαλβιδα αναθυμιασεων λαδιου γιατι ειχε τρυπησει η φουσκιτσα της και εκανε ενα μικρο σφυριγματακι..η καταναλωση επεσε τουλαχιστον μισο λιτρο..

6ylinder
13-02-13, 12:35
Οι τιμη που ειπα για πολη ειναι για πραγματικα μεγαλη κινηση αλλα με κανονικη οδηγηση..

Τότε πες Νικόλα όπως είπε και ο wheelman πριν, τι να κοιτάξουμε...

Αν και δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το "πραγματικά μεγάλη κίνηση"...αυτό για μένα σημαίνει μεγάλη ακινησία....ως εκ τούτου, ξεκινώντας από κάθε ακινησία έχεις κατανάλωση μέχρι να πιάσεις σταθερη ταχύτητα πάνω από 14-15 lt/100...για να το ρίξεις μετά στο 10 σημαίνει ότι πρέπει να διανύσεις μία σεβαστή απόσταση με ρολάρισμα και κατανάλωση γύρω στα 8 lt/100...όταν λοιπόν έχεις τη δυνατότητα να ρολάρεις, για μένα δεν υπάρχει "πραγματικά μεγάλη κίνηση"...

Μέση ταχύτητα Νικόλα δείχνει το BC σου; Αν ναι πόση έχεις;

Nickolas_s2k
13-02-13, 12:53
Τότε πες Νικόλα όπως είπε και ο wheelman πριν, τι να κοιτάξουμε...

Αν και δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το "πραγματικά μεγάλη κίνηση"...αυτό για μένα σημαίνει μεγάλη ακινησία....ως εκ τούτου, ξεκινώντας από κάθε ακινησία έχεις κατανάλωση μέχρι να πιάσεις σταθερη ταχύτητα πάνω από 14-15 lt/100...για να το ρίξεις μετά στο 10 σημαίνει ότι πρέπει να διανύσεις μία σεβαστή απόσταση με ρολάρισμα και κατανάλωση γύρω στα 8 lt/100...όταν λοιπόν έχεις τη δυνατότητα να ρολάρεις, για μένα δεν υπάρχει "πραγματικά μεγάλη κίνηση"...

Μέση ταχύτητα Νικόλα δείχνει το BC σου; Αν ναι πόση έχεις;

Πραγματικα μεγαλη κινηση εννοω πηξιμο κηφισιας κατεχακη κλπ για 4-5 χιλιομετρα και μετα καποια στιγμη ρολλαρισμα αλλα και με αρκετα σταματα ξεκινα.. Εκει το πως πατας το γκαζι για να ξεκινας παιζει ρολο στη στιγμιαια καθως και κατα το ρολλαρισμα αν και ποσο το πατας επισης παιζει το ρολο του..για να καταληξω το 11 που μπορει να βλεπετε στην πολη δεν το θεωρω καθολου αφυσικο ουτε πως υπαρχει καποιο προβλημα απλα σε ζ3 που ειναι και πιο ελαφρυ μπορει να πεσει στο 9-10 η μεικτη..μεση ταχυτητα που ρωτας δειχνει αλλα σε καθε διαδρομη που θελω να μετρησω πρεπει να το μηδενιζεις. Για να σου δωσω ενα παραδειγμα.μια διαδρομη χολαργο βριλησσια φιλαδελφεια μεση ταχυτητα γυρω στα 28-34 χλμ αναλογα

6ylinder
13-02-13, 12:58
...γυρω στα 28-34 χλμ αναλογα

Δείχνει και αυτό κάποια πράγματα...εγώ πχ είμαι στις καθημερινές μου διαδρομές είμαι στα 15-20 χλμ...

jkourkoulis
13-02-13, 13:14
Το 1.9 οταν ειναι ΣΩΣΤΟ σε ολους τους αισθητηρες μπεκ κλπ κλπ σε τρομερη κινηση θα καψει 10 βαρια με κανονικες αλλαγες..αν εισαι σταματα ξεκινα και εισαι βρουμ βρουμ με το γκαζι και για να καλυψεις 1 μετρο τραβας 10 γκαζιες τοτε ναι θα φτασει 11..εγω εθνικη 120-150 καιω 8 ανετα και μεικτο εχω 9 κατι κινουμενος κατα 80% πολη ..


Να ένας από τους ανθρώπους που με έχει κάνει να έχω ψυχολογικά με το δείκτη της βενζίνης... :P

Εθνική καίω και εγώ 8,5 με περίπου 150 χλμ/ώρα, αν είμαι όλη την ώρα βρουμ βρουμ μέσα στην πόλη πάω χαλαρά 16... Το θέμα είναι ότι δεν μου έχουν βρει κάτι στο αυτοκίνητο άρα μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα...:whistle:

6ylinder
13-02-13, 13:28
Βέβαια παίζει και το ρόλο του η διάρκεια της διαδρομής...όταν κάνεις πχ μικρές διαδρομές και θέλεις μισή διαδρομή για να ζεσταθεί το μοτέρ έχεις αρκετά πλούσιο μίγμα και επηρρεάζει και αυτό...

Nickolas_s2k
13-02-13, 13:42
Να ένας από τους ανθρώπους που με έχει κάνει να έχω ψυχολογικά με το δείκτη της βενζίνης... :P

Εθνική καίω και εγώ 8,5 με περίπου 150 χλμ/ώρα, αν είμαι όλη την ώρα βρουμ βρουμ μέσα στην πόλη πάω χαλαρά 16... Το θέμα είναι ότι δεν μου έχουν βρει κάτι στο αυτοκίνητο άρα μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα...:whistle:

Εσυ πρεπει να μετρησεις καυσαερια! Το 16 που λες ειναι περα για περα εξωπραγματικο..μαφ εχει αλλαξει ποτε το ζ;

jkourkoulis
13-02-13, 14:01
Εσυ πρεπει να μετρησεις καυσαερια! Το 16 που λες ειναι περα για περα εξωπραγματικο..μαφ εχει αλλαξει ποτε το ζ;

Όσο καιρό είναι στην ιδιοκτησία μου δεν έχει αλλάξει maf, για καυσαέρια θα πάω τώρα που τελείωσα την εξεταστική.

6ylinder
13-02-13, 14:30
Γενικά που βρίσκουμε τις εργοστασιακές τιμές καυσαερίων;

ConstantinosZ3
27-02-13, 00:16
τελικα κατεληξα στο αυτοκινητο μου φιατακι 500 και η αγορα μου θα ειναι 125cc απριλια για να μν αγγιζουμε τν τσεπουλα μας!