PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Λαμπάκι ψυγείου



gianstef
13-03-10, 18:37
Παιδιά μου ανάβει το λαμπάκι χαμηλής στάθμης ψυκτικού υγρού, αλλά νερό έχει κανονικά και δεν ανεβάζει θερμοκρασια πέραν του κανονικού. Αλλαξα αισθητήρα αλλα συνεχίζει να ανάβει οταν το πλακώνω στα γκάζια και μετα απο λίγο ξανασβήνει. Το αυτοκίνητο ειναι μετα απο μετατροπή σε 330 ε46..πηγα σε ενα μάστορα αυτον που μου άλλαξε τον αισθητήρα και του ειπα για εξαέρωση αλλα μου ειπε οτι δεν είναι απο αυτό. Μηπως μπορεί να μου πει κανεις τι να κάνω?

Kostas_1
13-03-10, 18:42
Καλοριφερ - ζεστο αερα βγαζει? Ειναι ικανοποιητικα ζεστος?

Kostas_1
13-03-10, 18:48
Και για να σου δωσω ολοκληρη την εικονα:

Αν θελει εξαερωση το 1ο πραγμα που κανει ειναι να μην στελνει ζεστο νερο στο κυκλωμα του ψυγειου.

Αν η σταθμη πεφτει, τα Ε46 εχουν 2 σημεια προβληματικα:
1. Το παγουρι τους
2. Το Τ κατω απο τη μηχανη

gianstef
13-03-10, 19:09
Και για να σου δωσω ολοκληρη την εικονα:

Αν θελει εξαερωση το 1ο πραγμα που κανει ειναι να μην στελνει ζεστο νερο στο κυκλωμα του ψυγειου.

Αν η σταθμη πεφτει, τα Ε46 εχουν 2 σημεια προβληματικα:
1. Το παγουρι τους
2. Το Τ κατω απο τη μηχανη

δέν πέφτει η σταθμη του νερού οταν ανοίγω το παγούρι

gianstef
13-03-10, 20:59
Και για να σου δωσω ολοκληρη την εικονα:

Αν θελει εξαερωση το 1ο πραγμα που κανει ειναι να μην στελνει ζεστο νερο στο κυκλωμα του ψυγειου.

Αν η σταθμη πεφτει, τα Ε46 εχουν 2 σημεια προβληματικα:
1. Το παγουρι τους
2. Το Τ κατω απο τη μηχανη

Τι παθαίνει το παγούρι?

NickE60
13-03-10, 21:12
Παιδιά μου ανάβει το λαμπάκι χαμιλής στάθμης ψηκτικού υγρού, αλλά νερό έχει κανονικά και δεν ανεβάζει θερμοκρασια πέραν του κανονικού. Αλαξα αισθητήρα αλλα συνεχίζει να ανάβει οταν το πλακόνω στα γκάζια και μετα απο λίγο ξανασβήνει. Το αυτοκίνητο ειναι μετα απο μετατοπή σε 330 ε46..πηγα σε ενα μάστορα αυτον που μου άλαξε τον αισθητήρα και του ειπα για εξαέρωση αλλα μου ειπε οτι δεν είναι απο αυτό. Μηπως μπορεί να μου πει κανεις τι να κάνω?

Το βεντιλατέρ ανοιγοκλείνει κανονικά? ή μένει πάντα αναμμένο, ακόμη και όταν το βάζεις εμπρός κρύο το πρωί? το ψυγείο νερού σε τι κατάσταση βρίσκεται? Είναι το δικό σου? δούλευε σωστά, ή είναι της μετατροπής? (δεν ξέρω τι κινητήρα είχες πριν γι αυτό ρωτάω)

gianstef
13-03-10, 21:31
Το βεντιλατέρ ανοιγοκλείνει κανονικά? ή μένει πάντα αναμμένο, ακόμη και όταν το βάζεις εμπρός κρύο το πρωί? το ψυγείο νερού σε τι κατάσταση βρίσκεται? Είναι το δικό σου? δούλευε σωστά, ή είναι της μετατροπής? (δεν ξέρω τι κινητήρα είχες πριν γι αυτό ρωτάω)

Το βεντιλατέρ το πρωι ειναι κλειστό, και ανοιγοκλείνει ,το ψυγείο ειναι τής μετατροπής και φαινεται καλο...?? το λαμπακι αναβει για λίγο οταν το πλακώνω στα παντιλίκια και σβήνει οταν ο ρυθμός επανέλθει το ψυγείο δε χάνει νερά ...τον αισθητήρα τον άλλαξα... πρίν ειχα 2λιτρο valvetronic (143hp)

katsaraios
13-03-10, 23:21
παρε γνωμη απο 2ο συνεργειο,δεν παιζουν με τετοια θεματα.

bimmer-corfu
14-03-10, 07:46
είχα στο 46άρι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συμπτώματα και μια ωραία μέρα μετά απο κάνα μήνα ράγισε το παγούρι και έχασε τα υγρά

gianstef
14-03-10, 10:37
είχα στο 46άρι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συμπτώματα και μια ωραία μέρα μετά απο κάνα μήνα ράγισε το παγούρι και έχασε τα υγρά

είναι και κατα τη γνώμη μου το πιο πιθανό να εχει αρχίσει η φθορά στο παγούρι, αυριο θα μιλήσω με το μάστορα να δούμε τι θα κάνουμε..ευχαριστώ πολυ!!

Kostas_1
14-03-10, 11:28
Και για να σου δωσω ολοκληρη την εικονα:

Αν θελει εξαερωση το 1ο πραγμα που κανει ειναι να μην στελνει ζεστο νερο στο κυκλωμα του ψυγειου.

Αν η σταθμη πεφτει, τα Ε46 εχουν 2 σημεια προβληματικα:
1. Το παγουρι τους
2. Το Τ κατω απο τη μηχανη


Τι παθαίνει το παγούρι?

..................Ραγιζει συνηθως στις ραφες...


είχα στο 46άρι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συμπτώματα και μια ωραία μέρα μετά απο κάνα μήνα ράγισε το παγούρι και έχασε τα υγρά

nuovo..
10-05-12, 22:57
Τι παθαίνει το παγούρι?
Γνωρίζεται μήπως τιμή για το παγουρι σήμερα είδα ότι ράγισε και το δικό μου.

katsaraios
10-05-12, 23:02
Γνωρίζεται μήπως τιμή για το παγουρι σήμερα είδα ότι ράγισε και το δικό μου.

Αλλαξα χθες..
48 ευρω Behr
65 ευρω μαμα

Εφαγα παιδεμα γιατι εχανε ενα κολλαρο απο το ρακορ μεσα και τζαμπα αλλαξα παγουρι αλλα τωρα εχω καινουριο...

nuovo..
10-05-12, 23:30
Αλλαξα χθες..
48 ευρω Behr
65 ευρω μαμα

Εφαγα παιδεμα γιατι εχανε ενα κολλαρο απο το ρακορ μεσα και τζαμπα αλλαξα παγουρι αλλα τωρα εχω καινουριο...

Το μαμά πήρες?εχω χρονο αυτεσ τισ μερεσ και λεω να το αλλάξω μόνος είναι εύκολο.?

m-power_01
11-05-12, 01:36
Δεν είναι κάτι τραγικό. Δες βίντεο στο YouTube και κρίνε.
Όσο για το τι θα πάρεις... Τα ίδια είναι αυτά τα δυο

katsaraios
11-05-12, 05:58
Το μαμά πήρες?εχω χρονο αυτεσ τισ μερεσ και λεω να το αλλάξω μόνος είναι εύκολο.?
Το ιδιο ειναι και το Behr.
Αν πιανουν τα χερια σου ειναι ευκολο δυο κλιπς εχουν τα κολαρα τα πανω και ενα κλιπ το κατω μετα βγαινει τραβωντας το ..προσοχη να ειναι κρυο μην σε καψουν τα νερα..