PDA

Επιστροφή στο Forum : Το τρίλιτρο twin turbo "πειράζεται" ;



friendgr
11-02-13, 13:42
Η λογική απάντηση είναι: "γιατί ρε μεγάλε δεν σε φτάνουν τα 326; "

Δεν αντιλέγω. Φτάνουν και ίσως περισσεύουν. Άλλο όμως 326 σε ένα σασί 3 σειράς και άλλο σε 7 σειρά. Δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας σ' αυτό.

Οταν μιλάμε για σχεδόν 2 τόνους αμάξι (740i) δεν θα ήταν άσχημο να είχε ένα καλό πιό άμεσο άνοιγμα που να θυμίζει πολύ γρήγορο μικρό.

Ρωτώ λοιπόν: πειράζονται είτε με κανά πρόγραμμα είτε με κάποια αλλαγή εξαρτημάτων;

Δεν μιλάω για πειραματισμούς. Μιλάω για σοβαρή κατάσταση και αν δυνατόν και με εγγύηση.

ΔημήτρηςΜ3
11-02-13, 13:47
Εσυ τι έχεις 7 η 3 ;

friendgr
11-02-13, 13:53
Δεν έχω, σκέφτομαι για 740. Αλλά φοβάμαι ότι θα είναι πολύ βαρύ για 326 άλογα κι ας ακούγονται πολλά σαν νούμερο. Δεν μιλάω για τελική , μου είναι αδιάφορη η τελική. Το ρεπρίζ είναι το θέμα. Δεν νομίζω ότι θα κολλάς στο κάθισμα.

Πιστεύω αν είχε καμιά 100ριά αλογάκια ακόμα θα λεγόταν γρήγορο.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω εμπειρία δεν το έχω οδηγήσει, οπότε μπορεί να λέω κι αρλούμπες.


Υ.Γ. δύο τόνοι πάντως είναι ΠΟΛΥ πράμα....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
11-02-13, 13:56
αφου θελεις να μπλεχτεις με τεκμηρια-τελη κλπ ψυχοφθορα γιατι δεν κοιτας για m 3?

deepBLUE
11-02-13, 14:02
Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.
Το καινουργιο 740 αν δε κανω λαθος φοραει το 3.0 το μοτερ το ιδιο με το 335.
Τα αλογα του λοιπον δεν ειναι 326 αλλα 306.
Απο κει και μετα το μελος m3est που ειναι και επαγγελματιας νομιζω πως θα εχει λυση για σενα.
Το καλο με τις τουρμπινες ειναι πως ακομα και με ενα προγραμμα μονο παιρνει αρκετη δυναμη .

PANOS-E60
11-02-13, 14:12
κάνε ένα καλό ψάξιμο σε αυτην την ενότητα, έχει αρκετό ύλικό γιά διάβασμα. thumb

gnx
11-02-13, 14:32
To F01/02 740 είχε από την αρχή 326 άλογα.

friendgr
11-02-13, 14:33
Πολύ μικρή για μένα η 3 σειρά (τρία παιδιά). Και εκτός από μικρή δεν εμπνέει χλιδή. Ούτε καν η 5 σειρά. Αυτά τα λαστιχένια ταμπλό (σήμα κατατεθέν bmw ) μου κάθονται άσχημα.... Και μην μου πείτε τώρα να πάρω αμάξι και να το ξηλώσω και να το ντύσω όλο με δέρμα..... Το ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν ασχολούμαι εγώ.

Θεωρώ ότι η τελευταία 7 σειρά είναι πιό προσεγμένη μέσα από "μαμά" .

Μα επειδή γνωρίζω ότι τα τουρμπομοτέρια "γαργαλιούνται" γι αυτό και το ρωτάω. επειδή όμως η bmw δεν έχει ιστορία στα turbo, δεν ξέρω ΑΝ και ΠΟΣΟ "γαργαλιούνται" .

Εδώ πάντως λέει 326:
https://www.bmw.gr/7series/sedan/2008/allfacts/engine/technical_data.html 306 με 4000 κυβικά είχε η προηγούμενη σειρά 740.

Το γνωρίζω για τεκμήρια και φόρους πολυτελείας αλλά δεν είναι και τρελά 3000 κυβικά σε σχέση με τα 4000+ κυβικά που έχουν τα γρήγορα που έψαχνα.

Εψαξα λίγο τα θέματα αλλά δεν βρηκα κάτι που να είναι αξιόπιστη/εγγυημένη λύση γι αυτό και άνοιξα νέο θέμα.

deepBLUE
11-02-13, 14:39
To F01/02 740 είχε από την αρχή 326 άλογα.

Σωστα, λαθος

mark e92
11-02-13, 15:53
Το θεμα ειναι με ποσα θα εισαι ευχαριστημενος πχ 380 σου φτανουν???

friendgr
11-02-13, 15:58
Το θέμα είναι η διαφορά θα φανεί στον τροχό ή θα είναι στα χαρτιά;

Θα είναι απροβλημάτιστα ή θ' αρχίσουν τίποτα παρενέργειες;

Κατά πόσο θα επιβαρυνθεί η κατανάλωση;

Αν μου απαντήσει κάποιος σ' αυτά θα απαντήσω κι εγώ αν φτάνουν ή όχι.

mark e92
11-02-13, 16:01
Το θέμα είναι η διαφορά θα φανεί στον τροχό ή θα είναι στα χαρτιά;

Θα είναι απροβλημάτιστα ή θ' αρχίσουν τίποτα παρενέργειες;

Κατά πόσο θα επιβαρυνθεί η κατανάλωση;

Αν μου απαντήσει κάποιος σ' αυτά θα απαντήσω κι εγώ αν φτάνουν ή όχι.

Δες πμ

stef
11-02-13, 17:51
Επειδή πριν 1.5 χρόνο είχα ένα ΠΣΚ ένα 740 θα σου πω το εξής:
Οδήγησέ το, δες το, μάθε το και μετά από κανα 6μηνο στην κατοχή σου, έλα να το ξανασυζητήσουμε!

friendgr
11-02-13, 18:02
Αποκωδικοποιοντας τα γραφόμενά σου , φαντάζομαι υπονοεις ότι είναι υπεραρκετο από "μαμά".

stef
11-02-13, 18:18
Εμένα για αυτό που είναι μου άρεσε αρκετα!!!
Για εσένα μπορεί να σου φανεί αργό... Ο καθένας με τα γούστα του..

GIANNHS M
11-02-13, 19:38
Δεν έχω, σκέφτομαι για 740. Αλλά φοβάμαι ότι θα είναι πολύ βαρύ για 326 άλογα κι ας ακούγονται πολλά σαν νούμερο. Δεν μιλάω για τελική , μου είναι αδιάφορη η τελική. Το ρεπρίζ είναι το θέμα. Δεν νομίζω ότι θα κολλάς στο κάθισμα. <<<αν θες να κολλας στο καθισμα παρε Μ5!!εκει ειναι τα ξερα γκαζια!θα μου πεις ειναι φτωχο-πλαστικουρα.οκ>>>>

Πιστεύω αν είχε καμιά 100ριά αλογάκια ακόμα θα λεγόταν γρήγορο.<<<<χωρις να το εχω οδηγησει πιστευω πως ενα τετραλιτρο μοτερ οσο γρηγορο κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Ε ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ!!!>>>>>>

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω εμπειρία δεν το έχω οδηγήσει, οπότε μπορεί να λέω κι αρλούμπες.


Υ.Γ. δύο τόνοι πάντως είναι ΠΟΛΥ πράμα....[/QUOTE]<<<<συμφωνω ειδικα στα 0-100>>>>>>

[QUOTE=friendgr;368057]Πολύ μικρή για μένα η 3 σειρά (τρία παιδιά). <<<<<τρια παιδακια,,,να σου ζησουν ,,αλλα θες κ αμαξι 400 αλογα!!!!>>>>>Και εκτός από μικρή δεν εμπνέει χλιδή. Ούτε καν η 5 σειρά. Αυτά τα λαστιχένια ταμπλό (σήμα κατατεθέν bmw ) μου κάθονται άσχημα.... Και μην μου πείτε τώρα να πάρω αμάξι και να το ξηλώσω και να το ντύσω όλο με δέρμα..... Το ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν ασχολούμαι εγώ.

Θεωρώ ότι η τελευταία 7 σειρά είναι πιό προσεγμένη μέσα από "μαμά" .<<<<ειναι χλιδα>>>>>

Μα επειδή γνωρίζω ότι τα τουρμπομοτέρια "γαργαλιούνται" γι αυτό και το ρωτάω. επειδή όμως η bmw δεν έχει ιστορία στα turbo, δεν ξέρω ΑΝ και ΠΟΣΟ "γαργαλιούνται" .

Εδώ πάντως λέει 326:
https://www.bmw.gr/7series/sedan/2008/allfacts/engine/technical_data.html 306 με 4000 κυβικά είχε η προηγούμενη σειρά 740.

Το γνωρίζω για τεκμήρια και φόρους πολυτελείας αλλά δεν είναι και τρελά 3000 κυβικά σε σχέση με τα 4000+ κυβικά που έχουν τα γρήγορα που έψαχνα.

Εψαξα λίγο τα θέματα αλλά δεν βρηκα κάτι που να είναι αξιόπιστη/εγγυημένη λύση γι αυτό και άνοιξα νέο θέμα.


Το θέμα είναι η διαφορά θα φανεί στον τροχό ή θα είναι στα χαρτιά;<<<<με τα τουρμπο κατι θα φανει πιστευω αλλα οχι απο σταση,,,μετα θα την βλεπεις την ουσιαστικη διαφορα>>>>

Θα είναι απροβλημάτιστα ή θ' αρχίσουν τίποτα παρενέργειες;??????αναλογα που θα μπλεξεις?????????

Κατά πόσο θα επιβαρυνθεί η κατανάλωση;<<<<πλακα κανεις????κοιτας τετοιο αμαξι κ σε νοιαζει η καταναλωση?????>>>>>

Αν μου απαντήσει κάποιος σ' αυτά θα απαντήσω κι εγώ αν φτάνουν ή όχι.

Φ Ι Λ Ι Κ Α Π Α Ν Τ Α ! ! ! ! ! ! ! !

bimmerm
11-02-13, 20:42
Αυτά τα λαστιχένια ταμπλό (σήμα κατατεθέν bmw ) μου κάθονται άσχημα

σαυτο δεν εχεις και αδικο.επρεπε να ειναι πιο προσεγμενα,με πιο καλοφτιαγμενα υλικα.


Κατά πόσο θα επιβαρυνθεί η κατανάλωση

εδω με εχασες.δεν γινεται να μιλας για τετοιο αυτοκινητο η' σουπερκαρ που ειπες στην αρχη και να σκεφτεσαι την καταναλωση.ειναι δεδομενο ποσο πολυ θα καιει.

εγω βαζω και μια ακομα παραμετρο που εσυ μπορεις να μην την θεωρεις σημαντικη.που να κυκλοφορησεις τετοιο αμαξωμα?εδω δεν χωρανε τα μικροτερα.

ειναι αμαξαρα παντως !

friendgr
11-02-13, 21:36
Παιδιά δεν ρώτησα πόσο θα καίει. Σαφώς και θα καίει. Απλά ρώτησα πόσο θα επιβαρυνθεί. 20-30-40% ; Δεν ξέρω. π.χ. το 13 l/100km που λέει στα χαρτιά θα γίνει 20; 25 με το πείραγμα;

Κι ας πούμε ότι γίνεται 20. Θα λέω χαλάλι δεν πειράζει ή θα καίει "τσάμπα" ;

Πάντως μου φαίνεται είναι ερωτήσεις που δεν απαντώνται σε φόρουμ παρά μόνο σε συνεργεία....

Απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει κανένας ανάμεσά μας που να έχει "πειραματιστεί" με τρίλιτρο twin turbo 740i/F01

m3est
11-02-13, 21:44
Εχουμε βελτιωσει 740 στην Αθηνα και αξιζε το αποτελεσμα. Η αναβαθμιση εγινε με εγκεφαλο της Hartge και ο ιδιοκτητης εμεινε απολυτα ικανοποιημενος. Απο 326 γινεται 390 ιππους και η ροπη απο 450 γινεται 530ΝΜ. Περισσοτερα στο www.hartge.de


Η λογική απάντηση είναι: "γιατί ρε μεγάλε δεν σε φτάνουν τα 326; "

Δεν αντιλέγω. Φτάνουν και ίσως περισσεύουν. Άλλο όμως 326 σε ένα σασί 3 σειράς και άλλο σε 7 σειρά. Δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας σ' αυτό.

Οταν μιλάμε για σχεδόν 2 τόνους αμάξι (740i) δεν θα ήταν άσχημο να είχε ένα καλό πιό άμεσο άνοιγμα που να θυμίζει πολύ γρήγορο μικρό.

Ρωτώ λοιπόν: πειράζονται είτε με κανά πρόγραμμα είτε με κάποια αλλαγή εξαρτημάτων;

Δεν μιλάω για πειραματισμούς. Μιλάω για σοβαρή κατάσταση και αν δυνατόν και με εγγύηση.

friendgr
12-02-13, 08:13
Σ' ευχαριστώ.

Κάνατε μέτρηση πριν και μετά;

Στο site τους γράφουν για 371 άλογα πάντως.

Κάνατε τίποτα άλλα πειράγματα;

atha
12-02-13, 14:21
oti thes mporeis na kaneis ston n54, apo programma apla, se exatmisi apo to xtapodi, intercooler ,mexri kai na allaxeis turbo ama thes toso megales allages stin dynami.
katanalosi epireazetai giati apla to gazoneis perisotero .bale ena 20% pano na eisai mesa.

race850i
12-02-13, 16:08
Παιδιά δεν ρώτησα πόσο θα καίει. Σαφώς και θα καίει. Απλά ρώτησα πόσο θα επιβαρυνθεί. 20-30-40% ; Δεν ξέρω. π.χ. το 13 l/100km που λέει στα χαρτιά θα γίνει 20; 25 με το πείραγμα;

Κι ας πούμε ότι γίνεται 20. Θα λέω χαλάλι δεν πειράζει ή θα καίει "τσάμπα" ;

Πάντως μου φαίνεται είναι ερωτήσεις που δεν απαντώνται σε φόρουμ παρά μόνο σε συνεργεία....

Απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει κανένας ανάμεσά μας που να έχει "πειραματιστεί" με τρίλιτρο twin turbo 740i/F01

Οι απαντησεις που ψαχνεις δεν βρησκονται ουτε εδω ουτε στα συνεργεια, δεν βρησκονται γενικως στην Ελλαδα.
Κυκλοφορουν ισως 10 7αρια σε ολη την Χωρα .

Η επιλογη του αυτοκινητου λογω οικογενειας αλλα και κοστους κατα τα γουστα μου ειναι περισσοτερο απο αψογη!

GIANNHS M
12-02-13, 18:48
για το θεμα καταναλωσεις μεγααλο ρολο παιζει κ το ποδι που το παταει!!!!επομενως η απαντηση που ψαχνεις θα ειναι σχετικη οποιον κ οπου να ρωτησεις.......αυτο ειναι το μονο στανταρ!!!!αλλα σιγουρα την ωρα που θα το πατας θα καιει παραπανω απο πριν αφου θα πρεπει να θρεψει παραπανω αλογα!!!στην κυριλε - νορμαλ οδηγηση ενδεχεται να εχεις το αναποδο αποτελεσμα,,ενδεχεται!!!να αναφερω ενα παραδειγμα με ενα ασχετο αμαξι αλλα φιλοσοφιας τουρμπο φιλου....σκοντα οκταβια με 192 βελτιωμενο πρωτο σταδιο στα 210-220.δηλωνει οτι σε χαλαρη οδηγηση εχει λιγοτερη καταναλωση κ σε τσιτες καιει παραπανω.

gnx
12-02-13, 19:00
Παιδιά δεν ρώτησα πόσο θα καίει. Σαφώς και θα καίει. Απλά ρώτησα πόσο θα επιβαρυνθεί. 20-30-40% ; Δεν ξέρω. π.χ. το 13 l/100km που λέει στα χαρτιά θα γίνει 20; 25 με το πείραγμα;

Κι ας πούμε ότι γίνεται 20. Θα λέω χαλάλι δεν πειράζει ή θα καίει "τσάμπα" ;

Πάντως μου φαίνεται είναι ερωτήσεις που δεν απαντώνται σε φόρουμ παρά μόνο σε συνεργεία....

Απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει κανένας ανάμεσά μας που να έχει "πειραματιστεί" με τρίλιτρο twin turbo 740i/F01

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι δύσκολο να βρείς γαργαλημένα F01 σε ελληνικό φόρουμ...Τώρα 13 λιτρα κατανάλωση δεν μου φαίνεται να παίζει ακόμα και να σε οδηγεί ο Ντίνος.

Εάν κρίνουμε από άλλες καρότσες με Ν54, μία αύξηση ιπποδύναμης στα 380 θα φανεί σίγουρα στο στο δρόμο, χαλάλι θα λες.

friendgr
13-02-13, 08:01
Κυκλοφορουν ισως 10 7αρια σε ολη την Χωρα .

εκ των οποίων τα 5 πωλούνται...

Σιγά μην υπάρχουν μόνο 10 7άρια. Το ότι δεν βρίσκονται άμεσα ανάμεσά μας δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Ειδικά Η πλειοψηφία αυτών που θα αγοράσει 7 σειρά πιστεύω ούτε ασχολείται με φόρουμ ούτε με βελτιώσεις. Αν θέλει κάτι το πάει στο εξουσιοδοτημένο και λέει φτιάχτο και πες μου το λογ/σμό.

Πάντως μην νομίζεις. Πιστεύω και το έχω δει ότι υπάρχουν πιό πολλά και ακριβότερα και πιό περίεργα ακόμα αυτοκίνητα "κρυμμένα" στα γκαράζ από 7άρι....

friendgr
13-02-13, 08:03
Τώρα 13 λιτρα κατανάλωση δεν μου φαίνεται να παίζει ακόμα και να σε οδηγεί ο Ντίνος.

Κανά 15άρι το κόβω με normal οδήγηση. Υποτίθεται είναι νέας τεχνολογίας μηχανή πιό οικονομική.

Vasilis M3
13-02-13, 09:09
Μόνο εδώ στην περιοχή μου (Μαρκόπουλο-Πόρτο Ράφτη) κυκλοφορούν 2.

Και τα βλέπω συχνα όχι μια φορά και τέρμα...thumb

race850i
13-02-13, 13:55
εκ των οποίων τα 5 πωλούνται...

Σιγά μην υπάρχουν μόνο 10 7άρια. Το ότι δεν βρίσκονται άμεσα ανάμεσά μας δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Ειδικά Η πλειοψηφία αυτών που θα αγοράσει 7 σειρά πιστεύω ούτε ασχολείται με φόρουμ ούτε με βελτιώσεις. Αν θέλει κάτι το πάει στο εξουσιοδοτημένο και λέει φτιάχτο και πες μου το λογ/σμό.

Πάντως μην νομίζεις. Πιστεύω και το έχω δει ότι υπάρχουν πιό πολλά και ακριβότερα και πιό περίεργα ακόμα αυτοκίνητα "κρυμμένα" στα γκαράζ από 7άρι....

Μωρε μακαρι να ειναι και 100,εγω απλα εβαλα ενα ασχετο νουμερο για να ειμαι μεσα.
Δηστηχως ομως ειναι και παλι πολυ λιγα για να αποκτηθει αρκετη εμπειρια απο τα ελληνικα συνεργεια.
Ειχα καμποσο καιρο επαφη με τα θωρακισμενα 7αρια της γερμανικης πρεσβειας τα οποια πηγαιναν μονο στον Σπανο,υπηρξαν αρκετοι αλλοι που δεν ηθελαν να τα βαλουν ουτε μεσα στο συνεργειο.