PDA

Επιστροφή στο Forum : [E92] 320 Λαμπάκι κινητήρα



antoniskrg
09-02-13, 12:08
Καλημέρα, μου έχει ανάψει 2 φορές το λαμπάκι κινητήρα. Και τις 2 φορές ένιωσα σε απότομο γκάζι να μη τραβάει ο κινητήρας και αμέσως άναψε η ένδειξη. Την πρώτη φορά ήμουν στην εθνική οδό. Αμέσως σταμάτησα και το έσβησα. Με το που το ξαναέβαλα μπροστά το λαμπάκι έσβησε,και δεν είδα καθόλου διαφορά σε επιταχύνσεις και πήγαινα άνετα 200 και με υψηλές στροφές για να το δοκιμάσω. Ξαναέκανα ταξίδι με υψηλές ταχύτητες και δεν μου άναψε λαμπάκι. Χτες μέσα στην πόλη, με 2αρα και απότομη επιτάχυνση για να προλάβω φανάρι, άναψε πάλι. Ομοίως, το έσβησα, και το ξανάβαλα μπροστά και το λαμπάκι έσβησε. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Σημειωτέων, με αναμένο το λαμπάκι ένιωθα ένα μικρο τρέμουλο στον κινητήρα, όχι όμως όπως όταν κάηκε ο πολ/στής. Το αυτοκίνητο είναι 6/2009 και έχει 71000 χιλ/τρα. (Το 95% σε εθνική).

aristent
09-02-13, 13:17
To "καλομαθες" με
Το 95% σε εθνικήοποτε απλα "δυσανασχετει" μεσα στην πολη με 1η-2α!!!:thumbsup:


πλακα κανω,η βλαβη θα εχει καταγραφει και ετσι οταν συνδεθει με το GT1 σε καποιο σερβις,θα δεις ακριβως τι εγινε.thumb

"κακο" καυσιμο ισως να ειναι μια απο τις αιτιες.....

Ptboul
11-02-13, 10:40
"κακο" καυσιμο ισως να ειναι μια απο τις αιτιες.....

Αυτή την καραμέλα θα στην πουν κατα 90%, από εκεί και πέρα κοιτάμε ξανά πολλαπλασιαστές, αισθητήρες λ, μπεκ, εγκέφαλος, ρεύματα, ότι βγάλει η διάγνωση κ η Παναγιά μαζί μας.

Andri
11-02-13, 10:47
Επειδή αυτό με την εθνική το είχα πάθει με το 116 του αδερφού μου , ακριβώς όπως εσύ σε επιτάχυνση μετά από διόδια.
όταν μπριζώθηκε βγήκε βλάβη σε 1αν πολ/στη. Το λάθος ήταν ότι άλλαξα μόνο έναν(δεν είχε έρθει η ανάκληση για δωρεάν αλλαγή σε όλους ακόμα) και μετά από μήνα ξανά συνεργείο για αλλαγή και των 4αρων.
Τελικά σε αλλαγή λαδιών αργότερα ξανά αλλαγή (δωρεάν πλέον με την ανάκληση) και των 4αρων με του νέου τύπου και όλα καλά πλέον.
Κόστος βλάβης = 5 πολ/στες .
Έχω ακούσει πως γενικά οι λ βγάζουν βλάβες λόγω των καλών καυσίμων που έχουμε χωρίς να έχουν κανονικό πρόβλημα για αντικατάσταση.
Μία βόλτα από ένα διαγνωστικό θα σε διαφωτίσει πιστεύω...

Υ.Γ Την ανάκληση στους πολ/στες την έχεις κάνει? Για όλα τα Ν43 έχει-θα βγει από ότι ακούστηκε

Andri
11-02-13, 11:05
Το αυτοκίνητο είναι 6/2009 .

Στο δικό μου 4/2009 (320 E92) η ανάκληση ήρθε πριν τα Χριστούγεννα που άλλαξα λάδια (Δεν πρόλαβε να ανάψει λαμπάκι-ευτυχώς). Δες το και λογικά θα την βγάλεις και δωρεάν :thumbsup:

andreas_R
11-02-13, 11:12
Πυρακια ή καποιος πολλαπλασιαστης ετοιμαζεται να χαιρετισει

ΔημήτρηςΜ3
11-02-13, 12:37
να το πας σε ενα διαγνωστικό!!!!!!
απλα !!

Ε91
11-02-13, 12:45
Έλεγξε και τον αισθητήρα NOx (οξειδίων του αζώτου).

mark e92
11-02-13, 15:56
Μηπως υψηλης:whistle:

ntinos
11-02-13, 16:03
Καλημέρα, μου έχει ανάψει 2 φορές το λαμπάκι κινητήρα. Και τις 2 φορές ένιωσα σε απότομο γκάζι να μη τραβάει ο κινητήρας και αμέσως άναψε η ένδειξη. Την πρώτη φορά ήμουν στην εθνική οδό. Αμέσως σταμάτησα και το έσβησα. Με το που το ξαναέβαλα μπροστά το λαμπάκι έσβησε,και δεν είδα καθόλου διαφορά σε επιταχύνσεις και πήγαινα άνετα 200 και με υψηλές στροφές για να το δοκιμάσω. Ξαναέκανα ταξίδι με υψηλές ταχύτητες και δεν μου άναψε λαμπάκι. Χτες μέσα στην πόλη, με 2αρα και απότομη επιτάχυνση για να προλάβω φανάρι, άναψε πάλι. Ομοίως, το έσβησα, και το ξανάβαλα μπροστά και το λαμπάκι έσβησε. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Σημειωτέων, με αναμένο το λαμπάκι ένιωθα ένα μικρο τρέμουλο στον κινητήρα, όχι όμως όπως όταν κάηκε ο πολ/στής. Το αυτοκίνητο είναι 6/2009 και έχει 71000 χιλ/τρα. (Το 95% σε εθνική).

Φισα γκαζιου.

Βαζω και στοιχημα ;-)

aristent
11-02-13, 17:33
"κακο" καυσιμο ισως να ειναι μια απο τις αιτιες.....

Αποδοση 1,25


Πυρακια ή καποιος πολλαπλασιαστης ετοιμαζεται να χαιρετισει

Αποδοση 1,15


Έλεγξε και τον αισθητήρα NOx (οξειδίων του αζώτου).

Αποδοση 1,10


Μηπως υψηλης:whistle:

Αποδοση 1,35


Φισα γκαζιου.


Αποδοση 1,65

αντε,καλη επιτυχια!!!:thumbsup:

ntinos
11-02-13, 19:08
1,65 ??????

Ουτε ο Ρωχαμης δεν το παιζει !! :D

1:1 ντεφακτο :p

antoniskrg
12-02-13, 12:55
Υ.Γ Την ανάκληση στους πολ/στες την έχεις κάνει? Για όλα τα Ν43 έχει-θα βγει από ότι ακούστηκε
Πριν κανά 7μηνο που ρώτησα για την ανάκληση και το κοίταξαν στον υπολογιστή, τους έβγαζε ότι δεν είμαι μέσα στην ανάκληση. Το αυτοκίνητο είναι κατασκευής 6/2009. Και μένα μου έκαψε τον 1ο πολ/στη στα 44000 χιλ, και είχα αλλάξει τότε μόνο αυτόν και το μπουζί. Τους άλλους δεν τους άλλαξα και έχω 71.000 χιλ. Πιστεύω ότι κάτι παίζει με αισθητήρα λ. Το άλλο το περίεργο που έχω παρατηρήσει (δεν ξέρω αν έχει σχέση) είναι ότι παρότι το αυτοκίνητο μπορεί να το έχω ακίνητο 1+ εβδομάδα, παίρνει μπροστά αμέσως. Μόλις το κινήσω μέσα στην πόλη κτλ., όταν το σβήσω και το ξαναβάλω μπρος (πχ κανά 3ωρο μετά) δυσκολεύεται αρκετά να πάρει. Μήπως για όλα φταίει καμιά μπαταρία???

skaros
12-02-13, 13:00
Πριν κανά 7μηνο που ρώτησα για την ανάκληση και το κοίταξαν στον υπολογιστή, τους έβγαζε ότι δεν είμαι μέσα στην ανάκληση. Το αυτοκίνητο είναι κατασκευής 6/2009. Και μένα μου έκαψε τον 1ο πολ/στη στα 44000 χιλ, και είχα αλλάξει τότε μόνο αυτόν και το μπουζί. Τους άλλους δεν τους άλλαξα και έχω 71.000 χιλ. Πιστεύω ότι κάτι παίζει με αισθητήρα λ. Το άλλο το περίεργο που έχω παρατηρήσει (δεν ξέρω αν έχει σχέση) είναι ότι παρότι το αυτοκίνητο μπορεί να το έχω ακίνητο 1+ εβδομάδα, παίρνει μπροστά αμέσως. Μόλις το κινήσω μέσα στην πόλη κτλ., όταν το σβήσω και το ξαναβάλω μπρος (πχ κανά 3ωρο μετά) δυσκολεύεται αρκετά να πάρει. Μήπως για όλα φταίει καμιά μπαταρία???

Αν στο 'δυσκολευεται να παρει οταν ειναι ζεστο' κροταλιζει κιολας, το πιο πιθανο ειναι πολ/στης.
Σπαρταραει μεχρι να παραδωσει πνευμα...

Andri
12-02-13, 23:04
Πριν από 7μηνο και μένα μου είχαν πει ότι δεν είχε έρθει η ανάκληση, αλλά πριν τα Χριστούγεννα που άλλαξα πάλι λάδια(να ναι καλά τα ταξίδια να γράφει χλμ) μου είπαν πως ήρθε και μπήκαν.
Κάνε μία επίσκεψη και μόνο κερδισμένος θα βγεις...Μακάρι να έχει έρθει η ανάκληση και το πρόβλημα να είναι πολ/στης για να την βγάλεις χωρίς έξοδα...