PDA

Επιστροφή στο Forum : Να το δοκιμασω ?



ntinos
06-02-13, 11:49
Λεω να κανω μια εξτρα περιποιηση στο αυτοκινητακι μου.

Δεδομενα:

_ Χρωμα μαυρο μεταλλικο,
_ Ηλικια ενος ετους
_ Πολυ λιγη παραμονη στον ηλιο
_ Προσεκτικο πλυσιμο (αφαιρεση σκονης, βρωμιας πριν βαλω σφουγγαρι, πλυσιμο με παραλληλες κινησεις)

Εκτος απο υπομονη, τι χρειαζομαι ?

Μιλλε γκρατσιε ιν αντβανς

Bazil Van Sinner
06-02-13, 11:53
υπομονη ,

φροντιδα,

και https://www.mikropolisfestival.gr/Portals/0/Mikropolis-images/xorigoi/PRODERM.png

https://www.theworkasmeditation.com/wp-content/uploads/2012/09/Karate-Kid.JPG

Monsta
06-02-13, 11:55
Τι θες να κάνεις Ntinosss?

ntinos
06-02-13, 11:57
Θενκς Βρασιδα, αλλα απο υλικα, εργαλεια και τιποτε "τεχνικες" θα ηθελα να μαθω...

Τελευταια φορα που γυαλισα ααυτοκινητο ηταν ενα κοκκινο uno της πεθερας μου καπου στα '90, με μη αναστρεψιμο αποτελεσμα :th_Laie_67-1: πραγμα που θελω να αποφυγω τωρα :D

ntinos
06-02-13, 12:01
Τι θες να κάνεις Ntinosss?

Κατ αρχας να αφαιρεσω πιτσιλιες απο την ασπρη γ@μημ2νη μπογια που βαφουν τους δρομους
(μπολικεν στο μαρσπιε κατω απο την πορτα του οδηγου, μερικες στην 5 πορτα πισω, ειχε και ο πισω προφυλατηρας αλλα τον αλλαξα λογω προσφατου τρακου οποτε ειναι φρεσκος)

Κατα δευτερον να του δωσω μια "ζωντανια" στο χρωμα....

fanisk
06-02-13, 12:02
Θενκς Βρασιδα, αλλα απο υλικα, εργαλεια και τιποτε "τεχνικες" θα ηθελα να μαθω...

Τελευταια φορα που γυαλισα ααυτοκινητο ηταν ενα κοκκινο uno της πεθερας μου καπου στα '90, με μη αναστρεψιμο αποτελεσμα :th_Laie_67-1: πραγμα που θελω να αποφυγω τωρα :D

Ντινο τα εχω σχεδον ολα σε μια κουτα, απο την επενδυση που εκανα πριν το στρατο.. και ακομα καθονται :th_Laie_67-1: Αν βρεις αλοιφαδορο κερναω τα υλικα :thumbsup:

Τον stef θελουμε για 1 Σ/Κ.

Ptboul
06-02-13, 12:05
Δεν είναι υπερβολικά νωρίς για αμάξι ενός (βία) μόλις έτους να κάνεις κέρωμα; Στην εξοχή ζεις, να πω ότι έμενες Πατήσια.

ntinos
06-02-13, 12:06
Ντινο τα εχω σχεδον ολα σε μια κουτα, απο την επενδυση που εκανα πριν το στρατο.. και ακομα καθονται :th_Laie_67-1: Αν βρεις αλοιφαδορο κερναω τα υλικα :thumbsup:

Τον stef θελουμε για 1 Σ/Κ.

Αμα μας λειπει μονο ο αλοιφαδορος, θα παω να τον αγορασω εναν...

Αλοιφαδορο θα έχουμε, υλικα θα έχουμε, μηπως ομως μας λειπει το βασικοτεροτερο ?

Monsta
06-02-13, 12:07
Κατ αρχας να αφαιρεσω πιτσιλιες απο την ασπρη γ@μημ2νη μπογια που βαφουν τους δρομους
(μπολικεν στο μαρσπιε κατω απο την πορτα του οδηγου, μερικες στην 5 πορτα πισω, ειχε και ο πισω προφυλατηρας αλλα τον αλλαξα λογω προσφατου τρακου οποτε ειναι φρεσκος)

Κατα δευτερον να του δωσω μια "ζωντανια" στο χρωμα....


Α ψιλοπράματα δλδ. :whistle:

Εχεις κάνει δοκιμή με καθαρή μπεντζίνη να δεις αν φεύγουν?



υγ: ξέχνα τους αλοιφαδόρους....

ntinos
06-02-13, 12:07
Δεν είναι υπερβολικά νωρίς για αμάξι ενός (βία) μόλις έτους να κάνεις κέρωμα; Στην εξοχή ζεις, να πω ότι έμενες Πατήσια.

Δεν λεω για κερωμα πολυαγαπημενε μου

Και btw, δεν βλαφτει το κερωμα, απενατιας θα ελεγα

Bitz
06-02-13, 12:08
Δεν είναι υπερβολικά νωρίς για αμάξι ενός (βία) μόλις έτους να κάνεις κέρωμα; Στην εξοχή ζεις, να πω ότι έμενες Πατήσια.

Γιαλισμα θελεις να πεις...

Bazil Van Sinner
06-02-13, 12:08
....δυσκολος ο αλοιφαδορος Ντινο!!!!!

τον δοκιμασα και το παρατησα,φοβηθηκα μην κανω π@π@ρι@!!!!!

με το χερι να χει και γουστο!!!!

ntinos
06-02-13, 12:10
Α ψιλοπράματα δλδ. :whistle:

Εχεις κάνει δοκιμή με καθαρή μπεντζίνη να δεις αν φεύγουν?



υγ: ξέχνα τους αλοιφαδόρους....

Εχω δοκιμασει, οχι μονο δεν εφυγαν, αλλα γελαγανε μαζι μου....

Να ξεχασω τον αλοιφαδορο λογω ελλειψης εμπειριας να υποθεσω?
(εχει ενα fiesta η πεθερα μου, μπορω να κανω λιγο εκπεδευση πανω εκει :D)

fanisk
06-02-13, 12:10
Αμα μας λειπει μονο ο αλοιφαδορος, θα παω να τον αγορασω εναν...

Αλοιφαδορο θα έχουμε, υλικα θα έχουμε, μηπως ομως μας λειπει το βασικοτεροτερο ?

Φαγητοοοοοοοοοοοοοοοο ?? :warriorsmiley:

ntinos
06-02-13, 12:11
....δυσκολος ο αλοιφαδορος Ντινο!!!!!

τον δοκιμασα και το παρατησα,φοβηθηκα μην κανω π@π@ρι@!!!!!

με το χερι να χει και γουστο!!!!

Αμα γινεται δουλεια με το χερι, το προτιμω

Bazil Van Sinner
06-02-13, 12:11
Να ξεχασω τον αλοιφαδορο λογω ελλειψης εμπειριας να υποθεσω?


(εχει ενα fiesta η πεθερα μου, μπορω να κανω λιγο εκπεδευση πανω εκει :D)

thumbthumb

και οπως επισης πολυ καλη ιδεα για το φιεστα!!!!ξεκινα απο το καπο!!!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::hyste ricalbs1::hystericalbs1:

Ptboul
06-02-13, 12:12
Γιαλισμα θελεις να πεις...

Γυάλισμα μπορεί να κάνει μετά από 4-5 χρόνια. Η οπελ έχει ποιοτικά χρώματα (τουλ. στο παρελθον).

Κέρωμα σε αμάξι που έχει ακόμα το εργοστασιακό κερί επάνω το θεωρώ υπερβολή κ από την στιγμή που δεν βλέπει ήλιο και ρύπους.

Αλλά άκυρο anyway αφού δε θέλει να κάνει κέρωμα εν τέΛει.

Panos 316T
06-02-13, 12:14
Αμα μας λειπει μονο ο αλοιφαδορος, θα παω να τον αγορασω εναν...

Αλοιφαδορο θα έχουμε, υλικα θα έχουμε, μηπως ομως μας λειπει το βασικοτεροτερο ?

τα κρεατικά; :original:

ntinos
06-02-13, 12:18
Φαγητοοοοοοοοοοοοοοοο ?? :warriorsmiley:

Μια μικρη ιστορια:

Ειχα παει με εναν φιλο μου σε ενα κουρειο στην Γλυφαλα πριν απο απειρα χρονια.
Δεν ειχα ξαναπαει, με "παρεσυρε" ο φιλος, λεγοντας μου οτι θα σπασουμε πλακα....

Μπαινουμε μεσα, ηταν 3 50-60αρηδες (εμεις στην ηλικια σου), οι οποιοι οι ανθρωποι ηταν ομοφυλόφιλοι (sic)

Με περιλαβαινει ο ενας εμενα, ο αλλος τον φιλο μου, και μας κουρευαν... Σεμνα. Κανανε κατι μαμακιουλες, τεσπα ευχαριστα.....

Ο τριτος (ο αρχηγος) καθοταν σε ενα γραφειο και λιμαριζε τα νυχια του με τρομερη χαρη...

Καποια στιγμη, κτυπαει ενα ανθρωπακι την πορτα, ανοιγει βαζει μεσα το κεφαλι του, κοιτα δεξια, αριστερα, και λεει:

"Με συγχωρειτε, δεν υπαρχει καποια κοπελα εδω" ?

Σηκωνει το φρυδι ο αρχηγος και του απαντα:

"Να κουρευτητε ή να γ@μησετε θελετε κυριε ? Εχουμε και απο τα δύο"

==============

Ετσι μου το κανεις και εσυ τωρα....

Το νου σου στο φαγι

Την εμπειρια εννω Φαννν thumb

Monsta
06-02-13, 12:19
ΚΑταρχήν αν βάλεις αλοιφαδόρΙ στις πιτσιλιές που γελάγανε με τη μπεντζίνη, τα κλάματά σου θα ακουστούν μέχρι τα δικηγορικά της Βούλας (θα ψηθούν μέσα στο βερνίκι λόγω θερμοκρασίας).

Θες κάτι ισχυρό - όχι διαλυτικό νίτρου γιατί θα το θαμπώσεις - και πολύ υπομονή, ένα ένα και απαλά απαλά.

Αφού τα αφαιρέσεις, ΑΝ έρθει ο στεφ με τον dual action μπορεί να σου κάνει ένα σπέσιαλ κερωματάκι, ειδάλλως θα δουλέψεις χέρι να κάνεις μπράτσα.

Bitz
06-02-13, 12:19
Αν οι πιτσιλιες ειναι μικρες σεμεγεθος κεφαλι καρφιτσας παρε διαλιτικο νιτρου Νο 100 απο χρωματοπωλειο και τριψε ελαφρια με πανακι χωρις ραφες,ισως σου θαμπωσει λιγο το βερνικι....το επαναφερεις με ψιλη αλοιφη.
Αν οι πιτσιλιες ειναι μεγαλητερες γ@μ@σετα:th_Laie_67-1:
Για αλοιφαδορο και σε μαυρο...αστο:original:

Bitz
06-02-13, 12:22
Γυάλισμα μπορεί να κάνει μετά από 4-5 χρόνια. Η οπελ έχει ποιοτικά χρώματα (τουλ. στο παρελθον).

Κέρωμα σε αμάξι που έχει ακόμα το εργοστασιακό κερί επάνω το θεωρώ υπερβολή κ από την στιγμή που δεν βλέπει ήλιο και ρύπους.

Αλλά άκυρο anyway αφού δε θέλει να κάνει κέρωμα εν τέΛει.

Μετα απο ενα χρονο δεν υπαρχει κερι πανω στο αυτοκινητο.Ολα τα καινουργια αυτοκινητα περνανε απο αποκερωση πριν το παραλαβει ο πελατης.

Monsta
06-02-13, 12:23
Κέρωμα σε αμάξι που έχει ακόμα το εργοστασιακό κερί επάνω το θεωρώ υπερβολή κ από την στιγμή που δεν βλέπει ήλιο και ρύπους.




Μπουλζ, το εργοστασιακό χρώμα ΔΕΝ έχει κερί, λολ, ποιος σου το είπε αυτό ντουντ???

Εκτός κι αν ο Ntinosss πήρε καμιά Aston / Bentley / Rolls και μου διαφεύγει λόγω απουσίας....


*Το κέρωμα είναι απαραίτητο να γίνεται 2-3-4 βδομάδες μετά τη παραλαβή του καινούριου μας αυτοκινήτου και στη συνέχεια τακτικά ανά 6-μηνο.

Ptboul
06-02-13, 12:25
Μετα απο ενα χρονο δεν υπαρχει κερι πανω στο αυτοκινητο.Ολα τα καινουργια αυτοκινητα περνανε απο αποκερωση πριν το παραλαβει ο πελατης.

:shok: Αποκέρωση; Γιατί;

Ptboul
06-02-13, 12:26
Έχω μείνει πολύ πίσω ή τα έχω καταλάβει εντελώς λάθος.

Monsta
06-02-13, 12:27
Ολα τα καινουργια αυτοκινητα περνανε απο αποκερωση πριν το παραλαβει ο πελατης.


Ελληνικό pdi = στη καλύτερη τούνελ με βούρτσες. Στη χειρότερη Πάκι με σκούπα. thumb

ghost-rider
06-02-13, 12:30
Αν οι πιτσιλιες ειναι μικρες σεμεγεθος κεφαλι καρφιτσας παρε διαλιτικο νιτρου Νο 100 απο χρωματοπωλειο και τριψε ελαφρια με πανακι χωρις ραφες,ισως σου θαμπωσει λιγο το βερνικι....το επαναφερεις με ψιλη αλοιφη.
Αν οι πιτσιλιες ειναι μεγαλητερες γ@μ@σετα:th_Laie_67-1:
Για αλοιφαδορο και σε μαυρο...αστο:original:

Διαλυτικο νιτρου?
:shok:

ntinos
06-02-13, 12:30
ΚΑταρχήν αν βάλεις αλοιφαδόρΙ στις πιτσιλιές που γελάγανε με τη μπεντζίνη, τα κλάματά σου θα ακουστούν μέχρι τα δικηγορικά της Βούλας (θα ψηθούν μέσα στο βερνίκι λόγω θερμοκρασίας).

Θες κάτι ισχυρό - όχι διαλυτικό νίτρου γιατί θα το θαμπώσεις - και πολύ υπομονή, ένα ένα και απαλά απαλά.

Αφού τα αφαιρέσεις, ΑΝ έρθει ο στεφ με τον dual action μπορεί να σου κάνει ένα σπέσιαλ κερωματάκι, ειδάλλως θα δουλέψεις χέρι να κάνεις μπράτσα.

παραδειγματος χαριν ?

Monsta
06-02-13, 12:31
:shok: Αποκέρωση; Γιατί;

Σχήμα λόγου...

Κάποια χοντρά κεριά που μπορεί να έχουν στάξει από το αμάξωμα στα χαμηλά σημεία και φεύγουν με πίεση κ ζεστό νερό. Δεν είναι από το χρώμα.

Bitz
06-02-13, 12:33
:shok: Αποκέρωση; Γιατί;

Για να φυγει το εργοστασιακο κερι προστασιας μεχρι την παραλαβη απο τον πελατη το οποιο ειναι σε μαγαλη ποσοτητα και ορατο (πασαλημενο).
Ακουσα οτι προσφατα μεγαλη αντιπροσωπεια επενδυσε 500.000 χλ σε μοναδα αποκερωσης.

Monsta
06-02-13, 12:34
Διαλυτικο νιτρου?
:shok:


https://www.youtube.com/watch?v=31g0YE61PLQ



παραδειγματος χαριν ?


Υπάρχουν διάφορα στο εμπόριο......graffiti remover, tar remover etc.

Monsta
06-02-13, 12:35
Για να φυγει το εργοστασιακο κερι προστασιας μεχρι την παραλαβη απο τον πελατη το οποιο ειναι σε μαγαλη ποσοτητα και ορατο (πασαλημενο).
Ακουσα οτι προσφατα μεγαλη αντιπροσωπεια επενδυσε 500.000 χλ σε μοναδα αποκερωσης.


Big time BS.

Ptboul
06-02-13, 12:39
Άλλα πράγματα έχω στο μυαλό μου, αλλα για να μη χαλάμε το θρεντ θα μου τα πείτε από κοντά κάποια στιγμή ή στο σάουτ το πρωί..

fanisk
06-02-13, 12:40
Μια μικρη ιστορια:

Ειχα παει με εναν φιλο μου σε ενα κουρειο στην Γλυφαλα πριν απο απειρα χρονια.
Δεν ειχα ξαναπαει, με "παρεσυρε" ο φιλος, λεγοντας μου οτι θα σπασουμε πλακα....

Μπαινουμε μεσα, ηταν 3 50-60αρηδες (εμεις στην ηλικια σου), οι οποιοι οι ανθρωποι ηταν ομοφυλόφιλοι (sic)

Με περιλαβαινει ο ενας εμενα, ο αλλος τον φιλο μου, και μας κουρευαν... Σεμνα. Κανανε κατι μαμακιουλες, τεσπα ευχαριστα.....

Ο τριτος (ο αρχηγος) καθοταν σε ενα γραφειο και λιμαριζε τα νυχια του με τρομερη χαρη...

Καποια στιγμη, κτυπαει ενα ανθρωπακι την πορτα, ανοιγει βαζει μεσα το κεφαλι του, κοιτα δεξια, αριστερα, και λεει:

"Με συγχωρειτε, δεν υπαρχει καποια κοπελα εδω" ?

Σηκωνει το φρυδι ο αρχηγος και του απαντα:

"Να κουρευτητε ή να γ@μησετε θελετε κυριε ? Εχουμε και απο τα δύο"

==============

Ετσι μου το κανεις και εσυ τωρα....

Το νου σου στο φαγι

Την εμπειρια εννω Φαννν thumb
:th_Laie_67-1:

Ας μη ανεβαζες φωτο με τις δημιουργιες σου και τη κας Ντινου :th_Laie_67-1:

ghost-rider
06-02-13, 12:43
https://www.youtube.com/watch?v=31g0YE61PLQ



:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

ntinos
06-02-13, 12:44
Να το παω λιγο ποιο συγκεκριμενα...

Καποια αλοιφη (πολυ λεπτη) για γυαλισμα με το χερι μπορειτε να μου προτεινετε ?

Εχω κανα δυο απο τα παλαια χρονια, δεν ξερω μηπως εχουν "κοψει" κιολας....

Monsta
06-02-13, 12:56
Ultra Deep Shine της Αουτογκλίμ για σκούρα χρώματα (αν και πρόσφατα έβγαλε και μία σε μορφή πάστας αλλά δε θυμάμαι την ονομασία).

Good value fo money.

M_Dolce
06-02-13, 13:02
:shok: Αποκέρωση; Γιατί;

Eιναι σαν την απολεπηση κι'αυτο.... Χρειαζεται δεν χρειαζεται οι κυριες το κανουν..

ntinos
06-02-13, 13:06
Ultra Deep Shine της Αουτογκλίμ για σκούρα χρώματα (αν και πρόσφατα έβγαλε και μία σε μορφή πάστας αλλά δε θυμάμαι την ονομασία).

Good value fo money.

Κωστα, ετσι παιζει το γυαλισμα με το χερι ?


https://www.youtube.com/watch?v=pzLt2iyGqnw

(φανταζομαι ομως οτι θελει "αντρικιο" και ομοιομορφο τριψιμο?)

Monsta
06-02-13, 13:17
(φανταζομαι ομως οτι θελει "αντρικιο" και ομοιομορφο τριψιμο?)

Όχι.

Απλώνεις απαλά απαλά όπως δείχνει το βιντ, σκουπίζεις όταν στεγνώσει με καλής ποιότητας πανάκια.

It's not nuclear science.

ntinos
06-02-13, 13:21
Αφαιρεις τιποτε απο αραχνοειδη ομως αν δεν τριψεις δυνατουτσικα ?

Loukas
06-02-13, 13:25
για τις πιτσιλιες με πηλο(clay bar) δοκιμασες?

ntinos
06-02-13, 13:29
Οχι, αλλα ειναι ζορικες πολυ. Δεν πιστευω πως θα κανει τιποτε ο πυλος.

Με σπατουλα θα δοκιμασω...

Monsta
06-02-13, 13:43
Αφαιρεις τιποτε απο αραχνοειδη ομως αν δεν τριψεις δυνατουτσικα ?


Θα καλύψει τις αραχνίτσες η συγκεκριμένη. Πέρνα κ 2ο χέρι αν αντέχεις.



Οχι, αλλα ειναι ζορικες πολυ. Δεν πιστευω πως θα κανει τιποτε ο πυλος.

Με σπατουλα θα δοκιμασω...

Δε χάνεις τπτ να δοκιμάσεις πυλό, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι δε θα κάνεις δουλειά.

Σπάτουλα ? :hystericalbs1::hystericalbs1:

bimmerm
06-02-13, 13:53
Κατ αρχας να αφαιρεσω πιτσιλιες απο την ασπρη γ@μημ2νη μπογια που βαφουν τους δρομους
(μπολικεν στο μαρσπιε κατω απο την πορτα του οδηγου, μερικες στην 5 πορτα πισω, ειχε και ο πισω προφυλατηρας αλλα τον αλλαξα λογω προσφατου τρακου οποτε ειναι φρεσκος)

Κατα δευτερον να του δωσω μια "ζωντανια" στο χρωμα....

και εγω πιστευω οτι ενος χρονου αυτοκινητο δεν θελει γυαλισμα.ειναι νωρις,κερωμα ναι,χωρις γυαλισμα.αν θες να το γυαλισεις μονο και μονο για τις αραχνες να ξερεις οτι η αραχνη ειναι ενα φυσικο και αναποφευκτο φαινομενο που μονο να το καθυστερησεις μπορεις με σωστο πλυσιμο.οποτε αστο κανα χρονο -2 ακομα εκτος αν ειναι πολυ χαλια.
για τις πισσες κανει το ελαιολαδο.και για να προλαβω τυχον μαμακιες οχι δεν χρειαζεται παρθενο.κανει αψογη δουλεια.το παπαριαζεις το σημειο με βαμβακι ,το αφηνεις λιγο και μετα το τριβεις με το βαμβακι παλι.εγγυημενο.
δεν ξερω αν βγαζει και την μπογια απο τον δρομο,αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις,γιατι δεν βλαπτει το χρωμα του αυτοκινητου καθολου.το εκανα πολλες φορες .
για αποκερωση που σου ειπαν αστα.καινουρια ερχονται ,βγαζουν το κερι με βουρτσες,σκουπες και οτι αλλο φανταστεις και φυσικα μετα δεν το περνανε ξανα κερι.κανονικα θα επρεπε να μας το παραδιδουν κατευθειαν σε κανα ειδικο μαστορα να το βγαζει οπως πρεπει αλλα αυτα ειναι επιστημονικη φαντασια.

ntinos
06-02-13, 14:04
Ελεγα να παλεψω με τις μπογες, να του ριξω ενα γυαλισματακι, και να ολοκληρωσω με ενα κερωμα.

Πιθανον, εκτος απο τις μπογιες, να μην "χρειαζεται" ουτε κερωμα ουτε γυαλισμα...

Μην που πειτε ομως οτι δεν εχετε ακουσει την παροιμια που λεει, "δουλεια δεν ειχε το μΝι, και μαθαινε τσαγγαρης" :D

Monsta
06-02-13, 14:34
Μέχρι το βράδυ το θέμα θα χει φτάσει τις 10 σελίδες και ο Ntinossss δε θα χει πάρει καν την απόφαση να ξεκινήσει. Αυτή τη στιγμή ήδη το ξανασκέφεται...

Εν τω μεταξύ, ο Στεφ δεν έχει δει ΚΑΝ το θρεντ.

Οπότε, μέχρι να ανταλλάξουμε μερικές ακόμα απόψεις στεφ-φαν-ntinos-manstas κτλ, ν αγοράσει o Ntinosss τα σωστά υλικά (και ίσως εξοπλισμό με το .....ψήσιμο που πέφτει), θα έχουμε φτάσει στην 30-35η -τουλάχιστον- σελίδα.

Μερικές μέρες αργότερα, o Ntinosss πάνω στη προσπάθεια να βγάλει 2-3 πιτσιλιές από τις εκατοντάδες που έχει το αυτοκίνητο, έχει ήδη αρχίσει να σιχτιρίζει κ να χάνει τον αρχικό του ενθουσιασμό. Στη 50η σελίδα ανεβάζει και φωτό πριν-μετά (- μείον 2 πιτσιλιές δλδ). Yeah baby.


Ακολουθούν καμιά 10αριά σελίδες με σχόλια......"το κανες λάθος...", "ξανακάντο έτσι...", "βράσε λίγο νερό...", "έπρεπε να ξεκινήσεις πριν την ανατολή του ηλίου...", "δεν έπρεπε ν απλώνεις αλοιφές νηστικός...." κτλ κτλ....

Το θέμα κλείνει κατά την Άνοιξη και γύρω στο Πάσχα στις 80+ σλδς με τον Ντίνο να έχει χώσει τους κακόμηρους εθελοντές-μελητουφορουμ (γυαλίσματος-κερώματος) να σκάβουν τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ λάκους στην αυλή του, για να τοποθετήσει ο Ίδιος τελικά τις επικές του σούβλες με τ αρνιά και τα κοκορέτσια.

Στο ίδιο θέμα ανεβάζει και τις τελικές φωτό από το τσίκνισμα και εισπράττει 100+ θενκς. thumb

ntinos
06-02-13, 14:53
Το παιδι ειναι αποφασισμενο να παρεξει λιγο φροντιδα στο αυτοκινητακι του.

Βλεπεις, τι τελευταιο ξεκ@λιασμα το κρατησε 2 εβδομαδες μακρια του.
Ταλαιπωρημενο απο το "ματι" τριτη φορα μεσα στον πρωτο χρονο μαζι του, επεσε εκ νεου θυμα λαβωματος.

Θελει λιγο να το χαϊδεψει βρε παιδια, να του βαλει κρεμουλες, αρωματα, ενα καλο μποτέ βρε αδελφε...
Το πνευμα ειναι προθυμο, να δουμε αν θα ακολουθησει και η σαρκα.....


Μεχρι στιγμης εχουμε να παρουμε ενα ματζουνι-αλοιφη της οτογκλυμ που προτεινε ο φιλτατος μανστα.
Κανα πανακι? κανα σφουγγαρακι ?

Που ειναι απασχολημενος ολος ο καλος ο κοσμος? Μας τα εκανε μανταρα ο πτΜπουλΙC, και
αλλος για Χιο τραβηξε πηγε
αλλος για Μυτιλινη
και ο Ντινος μες την ανταρα του
ψαχνει το αλοιφιΔι

Monsta
06-02-13, 14:56
Η Αουτογκλύμ έχει όλα αυτά που ζητάς. Ρώτα και για το γκράφιτι ριμούβερ (δικό τους είναι).

Ptboul
06-02-13, 15:01
Εναλλακτικά, δώσε κάτι παραπάνω και αφέσου στα χέρια κάποιου επαγγελματία.

ntinos
06-02-13, 15:14
Εναλλακτικά, δώσε κάτι παραπάνω και αφέσου στα χέρια κάποιου επαγγελματία.

Ειναι αυτο που θα προτεινα και εγω, αλλα αυτη την στιγμη θελω να εχω μια προσωπικη θωπεία , δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος thumb

ntinos
06-02-13, 15:21
Μέχρι το βράδυ το θέμα θα χει φτάσει τις 10 σελίδες και ο Ntinossss δε θα χει πάρει καν την απόφαση να ξεκινήσει. Αυτή τη στιγμή ήδη το ξανασκέφεται...

Εν τω μεταξύ, ο Στεφ δεν έχει δει ΚΑΝ το θρεντ.

Οπότε, μέχρι να ανταλλάξουμε μερικές ακόμα απόψεις στεφ-φαν-ntinos-manstas κτλ, ν αγοράσει o Ntinosss τα σωστά υλικά (και ίσως εξοπλισμό με το .....ψήσιμο που πέφτει), θα έχουμε φτάσει στην 30-35η -τουλάχιστον- σελίδα.

Μερικές μέρες αργότερα, o Ntinosss πάνω στη προσπάθεια να βγάλει 2-3 πιτσιλιές από τις εκατοντάδες που έχει το αυτοκίνητο, έχει ήδη αρχίσει να σιχτιρίζει κ να χάνει τον αρχικό του ενθουσιασμό. Στη 50η σελίδα ανεβάζει και φωτό πριν-μετά (- μείον 2 πιτσιλιές δλδ). Yeah baby.


Ακολουθούν καμιά 10αριά σελίδες με σχόλια......"το κανες λάθος...", "ξανακάντο έτσι...", "βράσε λίγο νερό...", "έπρεπε να ξεκινήσεις πριν την ανατολή του ηλίου...", "δεν έπρεπε ν απλώνεις αλοιφές νηστικός...." κτλ κτλ....

Το θέμα κλείνει κατά την Άνοιξη και γύρω στο Πάσχα στις 80+ σλδς με τον Ντίνο να έχει χώσει τους κακόμηρους εθελοντές-μελητουφορουμ (γυαλίσματος-κερώματος) να σκάβουν τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ λάκους στην αυλή του, για να τοποθετήσει ο Ίδιος τελικά τις επικές του σούβλες με τ αρνιά και τα κοκορέτσια.

Στο ίδιο θέμα ανεβάζει και τις τελικές φωτό από το τσίκνισμα και εισπράττει 100+ θενκς. thumb


(βαλε να σου βγαζει 40 ποστς ανα σελιδα :D)

bimmerm
06-02-13, 15:32
Ειναι αυτο που θα προτεινα και εγω, αλλα αυτη την στιγμη θελω να εχω μια προσωπικη θωπεία , δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος thumb

crystal!!! thumb

nautikos32
06-02-13, 15:39
Η Αουτογκλύμ έχει όλα αυτά που ζητάς. Ρώτα και για το γκράφιτι ριμούβερ (δικό τους είναι).

Καλημέρα και από εμένα.Μπράβο πρώτα από όλα στο φίλο Ντίνο για το μεράκι του.Αδερφέ Μονστα το γκραφιτυ ρεμουβερ το πουλάνε και σε ιδιώτες ή μόνο σε επαγγελματίες.'Επεσε θύμα "ευτυχώς" το αμάξι της γυναίκας μου-και όχι η μπέμπα μου-και από ότι μου λέει δε μπορεί να το βγάλει με τίποτα.(Δυστυχώς τώρα είμαι εκτός Ελλάδας και δε μπορώ να τρέξω εγώ... :thumbsdown:
θα ήθελα να με ενημερώσεις αν ξέρεις βεβαία απο που να τη στείλω να το αγοράσει μπασ και κάνει δουλειά :thanks:

Nino
06-02-13, 15:47
:original:
thumb



https://www.youtube.com/watch?v=fULNUr0rvEc

spar@
06-02-13, 15:47
Nτινο εχω μια ιδεα....
θα παρουμε σπατουλα που βγαζει τις μπογες απο κεραμικη εστια, αυτη λογικα δεν κανει Γρατζουνιες....
και μετα θα το περασουμε με οδοντοκρεμα ολο, με μια φανελα...
εχω και γυαλιστικο με βερνικι για ξυλο, γυαλισα μια τραπεζαρια τα Χριστουγεννα, μην φοβασαι τιποτα, και μετα θα παμε για λουκουμαδες στον Αμαραντο...
ουκειν?

ntinos
06-02-13, 15:51
Nτινο εχω μια ιδεα....
θα παρουμε σπατουλα που βγαζει τις μπογες απο κεραμικη εστια, αυτη λογικα δεν κανει Γρατζουνιες....
και μετα θα το περασουμε με οδοντοκρεμα ολο, με μια φανελα...
εχω και γυαλιστικο με βερνικι για ξυλο, γυαλισα μια τραπεζαρια τα Χριστουγεννα, μην φοβασαι τιποτα, και μετα θα παμε για λουκουμαδες στον Αμαραντο...
ουκειν?

Συμφωνω, αρκει να μου περιγραψεις πως ακριβως κολλησε μπογια απο αυτες που κανουν τις διαγραμμισεις στην κεραμικη εστια. :p

spar@
06-02-13, 15:54
Συμφωνω, αρκει να μου περιγραψεις πως ακριβως κολλησε μπογια απο αυτες που κανουν τις διαγραμμισεις στην κεραμικη εστια. :p

ειχε φυγει η Κουζινα στο δρομο κατα την μεταφορα και εκανε 5κμ με την μερια της κεραμικης εστιας πανω στην διπλη λ0Υριδα????
κατι αλλο?


υ.γ βασικα ηθελα να γραψω τις μπογες απο τζαμι, αλλα μετα θυμηθηκα το ντιτειλινκ που εκανα στην κεραμικη εστια....

Monsta
06-02-13, 15:55
Καλημέρα και από εμένα.Μπράβο πρώτα από όλα στο φίλο Ντίνο για το μεράκι του.Αδερφέ Μονστα το γκραφιτυ ρεμουβερ το πουλάνε και σε ιδιώτες ή μόνο σε επαγγελματίες.'Επεσε θύμα "ευτυχώς" το αμάξι της γυναίκας μου-και όχι η μπέμπα μου-και από ότι μου λέει δε μπορεί να το βγάλει με τίποτα.(Δυστυχώς τώρα είμαι εκτός Ελλάδας και δε μπορώ να τρέξω εγώ... :thumbsdown:
θα ήθελα να με ενημερώσεις αν ξέρεις βεβαία απο που να τη στείλω να το αγοράσει μπασ και κάνει δουλειά :thanks:


Δεν έχω ιδέα. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία.

mark e92
06-02-13, 19:55
Για να φυγει το εργοστασιακο κερι προστασιας μεχρι την παραλαβη απο τον πελατη το οποιο ειναι σε μαγαλη ποσοτητα και ορατο (πασαλημενο).
Ακουσα οτι προσφατα μεγαλη αντιπροσωπεια επενδυσε 500.000 χλ σε μοναδα αποκερωσης.

Πολύ λιγα εχουν κερι πια τωρα παιζει μεμβρανη λευκη στα καθετα σημεία.

Monsta
06-02-13, 20:00
Uuuuuup. Για πάμε στην 7η σελίδα.


Μεμβράνη έχουν σε όλα τα οριζόντια σημεία για προστασία από κουτσουλιές.

ntinos
06-02-13, 20:38
Εδω μολις στην δευτερη :p

stef
06-02-13, 22:14
Τώρα το είδα, ήμουν απορροφημένος σήμερα όλη μέρα με τα BMW...

Λοιπόν διάβασα διάφορα εδώ, αλλά καλό είναι να ΞΑΝΑπούμε διάφορα πραγματάκια..
Τι θες να κάνεις...?
Απλά συντήρηση? Θες να αφαιρέσεις αράχνη?
Ακόμη και απλό κέρωμα να κάνεις καλό είναι να το κάνεις περνώντας προηγουμένως κάποιο AIO ή την καθαριστική του κεριού που το συνοδεύει...
Θες να καθαρίζεις τι?
Θόλους και όλο το αμάξι? Μέσα έξω?
Βοήθησέ μας λίγο να σου δώσουμε μερικές (10000) ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις...
Αρκεί φυσικά να μας πεις με το τι θες να κάνεις

Υ.Γ: H συντήρηση με κερί/καθαριστική είναι δεδομένη 2 ίσως και 3 φορές το χρόνο για οποιαδήποτε κατάσαση αυτοκινήτου και αν μιλάμε, εκτός αν είναι 10 μήνες το χρόνο κλειδωμένο σε γκαραζ και δεν κινείται..

ntinos
07-02-13, 09:33
Τώρα το είδα, ήμουν απορροφημένος σήμερα όλη μέρα με τα BMW...

Λοιπόν διάβασα διάφορα εδώ, αλλά καλό είναι να ΞΑΝΑπούμε διάφορα πραγματάκια..
Τι θες να κάνεις...?
Απλά συντήρηση? Θες να αφαιρέσεις αράχνη?
Ακόμη και απλό κέρωμα να κάνεις καλό είναι να το κάνεις περνώντας προηγουμένως κάποιο AIO ή την καθαριστική του κεριού που το συνοδεύει...
Θες να καθαρίζεις τι?
Θόλους και όλο το αμάξι? Μέσα έξω?
Βοήθησέ μας λίγο να σου δώσουμε μερικές (10000) ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις...
Αρκεί φυσικά να μας πεις με το τι θες να κάνεις

Υ.Γ: H συντήρηση με κερί/καθαριστική είναι δεδομένη 2 ίσως και 3 φορές το χρόνο για οποιαδήποτε κατάσαση αυτοκινήτου και αν μιλάμε, εκτός αν είναι 10 μήνες το χρόνο κλειδωμένο σε γκαραζ και δεν κινείται..



Κατ αρχας να αφαιρεσω πιτσιλιες απο την ασπρη γ@μημ2νη μπογια που βαφουν τους δρομους
(μπολικεν στο μαρσπιε κατω απο την πορτα του οδηγου, μερικες στην 5 πορτα πισω, ειχε και ο πισω προφυλατηρας αλλα τον αλλαξα λογω προσφατου τρακου οποτε ειναι φρεσκος)

Κατα δευτερον να του δωσω μια "ζωντανια" στο χρωμα....

thumb

Monsta
07-02-13, 09:52
Έλα πάμε από την αρχή άλλη μία.

Κι επειδή με κοροϊδεύεις :tease: δε μετράω πλέον σελίδες.


Τις εμφανίσεις πάντως τις 1000ζουμε όπου να ναι. :thumbsup:

ntinos
07-02-13, 10:04
Δεν σε κοροιδευω εγω.


Ρωταει ο stef κατι.

Εχω δυο επιλογες:

α) Απαντω, και παιρνω το ρισκο να με κραξεις
β) Τον γραφω στα βόλια μου, και κανει το ιδιο
γ) Με τον φοβο οτι θα με κραξεις, του απαντω με πμ, αλλα ισως το θεμα να ενδιαφερει και καποιον αλλον

Εαν το θεμα εχει εξαντληθει θα δειξει, δεν εχω σκοπο να σας τα ζαλιζω.


Στην περιπτωση που απλως με πειραζεις κοροιδευοντας με σου λεω πως "τσιμπισα" thumb

bill_m3
07-02-13, 17:21
Ντίνοοο μην τσιμπάς!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Θα σε ξελασπώσει ο Στέφανος!!!

stef
07-02-13, 18:00
Δοκίμασε με κάποιο APC σε ήπια αραίωση αρχικά...
Εαν δεν δεις αποτέλεσμα δοκίμασε το Tardis που είναι για πίσσες, χημικά κλπ...πρόσεξε να το κάνεις σε ένα μικρό σημείο αρχικά κ με προσοχή...
Εαν θες να ζωντανέψεις χρώμα τότε πηλός/ καθαριστική & κεράκι με το χέρι!!

Monsta
07-02-13, 21:13
Δεν σε κοροιδευω εγω.


Ρωταει ο stef κατι.

Εχω δυο επιλογες:

α) Απαντω, και παιρνω το ρισκο να με κραξεις
β) Τον γραφω στα βόλια μου, και κανει το ιδιο
γ) Με τον φοβο οτι θα με κραξεις, του απαντω με πμ, αλλα ισως το θεμα να ενδιαφερει και καποιον αλλον

Εαν το θεμα εχει εξαντληθει θα δειξει, δεν εχω σκοπο να σας τα ζαλιζω.


Στην περιπτωση που απλως με πειραζεις κοροιδευοντας με σου λεω πως "τσιμπισα" thumb

Συγγνώμη αν σου χάλασα τη διάθεση με το χιούμορ μου.

Νομίζω ότι ήμουν από τους πρώτους που σου έδωσαν σαφή λύση στις ερωτήσεις σου. Μετά ναι, το γύρισα στη πλάκα. Πάντα καλοπροαίρετα όμως.

Καλή επιτυχία. thumb