PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστατες τροχων?



aristent
13-03-10, 09:53
Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για αποστατες τροχων,απ'οποιον εχει καποια εμπειρια στο θεμα,για το πως επηρεαζουν μερικα χιλιοστα, πχ.εως 15χιλ.,την συμπεριφορα του οχηματος,.....ακομη πιο πολυ με ενδιαφερει,εαν τοποθετηθουν και μπροστα.
Επισης απο που μπορω να αγορασω σε καλες τιμες.
Αρης.

deepBLUE
13-03-10, 11:11
Καλημερα Αρη !!!
Στο δικο μου που εχω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.
Αποστατες θα βρεις σε βουλκανιζατερ και συνεργεια σε καταστηματα με αξεσουαρ αυτοκινητων αλλα μπορεις να πας και σε ενα μηχανουργειο να σου φτιαξουν.
Το θεμα της τιμης να το προσεξεις γιατι αναλογα με πιο καταστημα εχεις να κανεις ειναι και η τιμη-αναλογα με τη συνειδηση του καταστηματαρχη.
Πριν απο 7 μηνες που χρειαστηκα εκανα το λαθος και ρωτησα σε ενα γνωστο βουλκανιζατερ στην περιοχη της Βουλιαγμενης και μου επεσαν τα αυτια οταν μου ζητησαν για 22ριδες αποστατες 300 ευρω(εψαχναν για κοροιδα).
Μετα πηγα σε καποιο καταστημα στην Καβαλας και βρηκα τους eibach 150 ευρω !!!!
Ψαξτο λοιπον λιγο .....
Υπαρχει ενα καταστημα οπως ανεβαινεις την καβαλας στο δεξι σου χερι TRIM μετα το φουρνο Βενετη. https://www.trim.gr/contact.php οπου αγορασα τους δικους μου
Δες και εδω.. https://atlasteam.gr/eshop/catalog/index.php?cPath=22_51_655_658&osCsid=9643ac5f56eedd8ac8a6a30110148b9e

NickE60
13-03-10, 11:23
Θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο την εμπειρια σας για το πως επηρεαζουν μερικα χιλιοστα πχ.εως 15χιλ. την συμπεριφορα του οχηματος οι αποστατες των
των τροχων ειδικα εαν τοποθετηθουν και μπροστα.
Επισης απο που μπορω να αγορασω σε καλες τιμες.
Αρης.

κι εγώ Άρη έχω 15ρια H&R πίσω, μακρύτερα μπουλονάκια, κανένα πρόβλημα, μπροστά τίποτα. Είχα και φτιαχτά στον τόρνο, 50 ευρώ τα είχα πληρώσει, καλοφτιαγμένα ήταν, αλλά μου έκαναν ένα πολύ ψιλό κοσκίνισμα στα 115 -130 ...με τα H&R είναι πολύ καλύτερα, σχεδόν εξαφανίστηκε.

Τα sparco που έχει ο Βαγγέλης στο link απ' ότι βλέπω έχουν τιμή "Γερμανίας" ..δεν θα βρεις "επώνυμα" που να είναι φθηνότερα.

Vasilis
13-03-10, 11:32
Λογω ζαντων...αναγκαστηκα να βαλω 1cm αποστατες μπροστα (για να μην τρωει η ζαντα την δαγκανα)...κ φυσικα εβαλα κ πισω για να υπαρχει γεωμετρια...!

αν δεν εκανα ζυγοσταθμιση πανω στην γουρονιτσα.....θα τρεμε το τιμονι μου μονιμα...!

οι αποστατες που χρησιμοποιησα δεν ξερω αν ειναι μαρκας μιας κ τους ειχα παρει απο Σπανο....ωστοσο οταν πρωτο μπηκαν τα φρενα κ φυσικα κ οι αποστατες...το τιμονι μου ηταν αλλου γι αλλου...!

μετα την ζυγοσταθμιση ...εως κ τωρα με περιπου 6000 χλμ....δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα....ωστοσο ειμαι αρνητικος στην τοποθετηση τοσο μεγαλων αποστατων......

Με την πρωτη ευκαιρια...παω για ζαντες λοιπον...απλα κ μονο για να μην το χω εννοια...!

330compressor
13-03-10, 17:25
Λογω ζαντων...αναγκαστηκα να βαλω 1cm αποστατες μπροστα (για να μην τρωει η ζαντα την δαγκανα)...κ φυσικα εβαλα κ πισω για να υπαρχει γεωμετρια...!

αν δεν εκανα ζυγοσταθμιση πανω στην γουρονιτσα.....θα τρεμε το τιμονι μου μονιμα...!

οι αποστατες που χρησιμοποιησα δεν ξερω αν ειναι μαρκας μιας κ τους ειχα παρει απο Σπανο....ωστοσο οταν πρωτο μπηκαν τα φρενα κ φυσικα κ οι αποστατες...το τιμονι μου ηταν αλλου γι αλλου...!

μετα την ζυγοσταθμιση ...εως κ τωρα με περιπου 6000 χλμ....δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα....ωστοσο ειμαι αρνητικος στην τοποθετηση τοσο μεγαλων αποστατων......

Με την πρωτη ευκαιρια...παω για ζαντες λοιπον...απλα κ μονο για να μην το χω εννοια...!
Μπραβο Βασιλη ετσι ειναι αμα θελεις μεγαλα σε ολα αυτα ......παθαινεις.!!!!

oldcarskickass
14-03-10, 18:45
Άποψή μου είναι ότι αν φύγεις από τον πόντο σε αποστάτες ΠΡΕΠΕΙ να δουλέψεις με μπουΖονια και όχι μπουλώνια.

Δλδ ακέφαλες περαστές βίδες στο μουαγιέ με παξιμάδι.

Εγώ έβαλα 4 αποστάτες σε 4Χ100 καρέ 1πόντου με τα ανάλογα μπουλώνια στον Πέττα και μου πήγε 160¤ πρόπερσι.

Πολύ ευχαριστημένος.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως για να κάτσει ο αποστάτης λογικά πρέπει να ανοίξεις και την ζάντα. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να ανοίξεις και την ρεζέρβα και την πατήσεις. Γιατί αν την πατήσεις θα σου κάτσει βράδυ με χιόνι στην ερημιά, δε θα κάθεται η ρεζέρβα και θα το χάσεις το κορμί πατριώτη (been there done that).

Monsta
14-03-10, 19:04
Ούτε από εμένα πρόβλημα με Η&R 10 χιλιοστών.

Θα δω όμως τώρα πως θα είναι με το offset των καινούριων ζαντών και αν κάθεται καλά θα τους βγάλω.

zaharias
14-03-10, 19:10
Πολυ ωραιο θεμα aristent..thumb

Βλεπω στο fanatics και φορανε παρα πολλοι..

Για ποιο λογο βαζουν αποστατες παιδια και ποια τα + και τα - της τοποθετησης τους..??

Monsta
14-03-10, 19:28
Για ποιο λογο βαζουν αποστατες παιδια και ποια τα + και τα - της τοποθετησης τους..??

Καταρχήν όταν χαμηλώνει το αυτοκίνητο, φαίνεται πόσο 'μέσα' κάθεται το λάστιχο σε σχέση με το θόλο.....εντελώς αντι-αισθητικό. Έτσι βάζουμε αποστάτες για να έρθουν οι τροχοί πιο 'έξω' ώστε όταν κοιτάς το αυτοκίνητο από το πλάϊ να υπάρχει μια ομοιομορφία. Θέλει προσοχή όμως να μη το παρακάνεις, για να μη βρίσκουν τα λάστιχα πάνω στο θόλο σε ανώμαλο δρόμο από τις αναταράξεις.

Επίσης φαρδαίνει το μετατρόχιο του αυτοκινήτου, άρα θεωρητικά πατάει καλύτερα στο δρόμο.

Στα μείον, ότι έχεις ένα 'ξένο' σώμα στους τροχούς σου, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται...

gant
14-03-10, 21:47
Θέλεις επίσης και μιά καλή ευθυγράμμιση, εκτός της ζυγοστάθμισης, μιά και άλλάζει η γεωμετρία της ανάρτησης

scania124
14-03-10, 21:55
και εγω εχω.....μονο πισω.....
απο 10 χιλιοστα σε καθε μερια....
τους εβαλα μονο και μονο για να γεμισουν καλυτερα οι πισω θολοι......
25000 και κανενα προβλημα.....

Apostolos
14-03-10, 22:06
Ενα απο τα μειονεκτηματα με τις προσθηκες των τροχων ειναι οτι ταλαιπωρουνται και φθειρονται γρηγοροτερα τα ρουλεμαν των τροχων μιας και οι τροχοι πλεον εχουν "χασει τα κεντρα τους" ειναι παρακεντροι πλεον ως προς το μουαγιε που εδραζονται.

NickE60
15-03-10, 13:03
και εγω εχω.....μονο πισω.....
απο 10 χιλιοστα σε καθε μερια....
τους εβαλα μονο και μονο για να γεμισουν καλυτερα οι πισω θολοι......
25000 και κανενα προβλημα.....


Ενα απο τα μειονεκτηματα με τις προσθηκες των τροχων ειναι οτι ταλαιπωρουνται και φθειρονται γρηγοροτερα τα ρουλεμαν των τροχων μιας και οι τροχοι πλεον εχουν "χασει τα κεντρα τους" ειναι παρακεντροι πλεον ως προς το μουαγιε που εδραζονται.

κι εγώ Θάνο και Δημήτρη 15mm πίσω (30mm συνολικά) περίπου 40000 χλμ κανένα πρόβλημα.

Σωστά, όπως είπε ο gant παραπάνω μια ευθυγράμμιση είναι απαραίτητη, ειδικά με προσθήκες μπροστά!

Panos 316T
15-03-10, 13:09
Ενα απο τα μειονεκτηματα με τις προσθηκες των τροχων ειναι οτι ταλαιπωρουνται και φθειρονται γρηγοροτερα τα ρουλεμαν των τροχων μιας και οι τροχοι πλεον εχουν "χασει τα κεντρα τους" ειναι παρακεντροι πλεον ως προς το μουαγιε που εδραζονται.

συμφωνώ και επαυξάνω...

aristent
15-03-10, 13:17
Σας ευχαριστω ολους για τις εμπειριες και τις πληροφοριες σας:thanks:

Αν καταλαβα καλα δεν ειναι παντα εντελως αθορυβα τα πραγματα.
Ρουλεμαν,ζυγοσταθμιση,ευθυ γραμμιση,θολοι,μπουλονια η μπουζονια κλπ.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!thumb

NickE60
15-03-10, 13:44
Ενα απο τα μειονεκτηματα με τις προσθηκες των τροχων ειναι οτι ταλαιπωρουνται και φθειρονται γρηγοροτερα τα ρουλεμαν των τροχων μιας και οι τροχοι πλεον εχουν "χασει τα κεντρα τους" ειναι παρακεντροι πλεον ως προς το μουαγιε που εδραζονται.

Σωστά, μετατοπίζεται το κέντρο βάρους της περιστροφής, αλλά, για παράδειγμα στο δικό μου, το δικό σου και του Άρη, που φοράνε από το εργοστάσιο τα ίδια ρουλεμάν με το Μ5, τι πρόβλημα να υπάρχει?

Το δικό μας πουλιέται με 225 λάστιχο και 8J ζάντα και το Μ5 με 285 και 9.5J ζάντα..... 25mm πιο έξω (και πιο μέσα) εντελώς διαφορετικές όμως οι τάσεις κατά την περιστροφή λόγω του μεγαλύτερου βάρους, συν το διαφορετικό offset των Μ5 ζαντών ....που μετατοπίζει το κέντρο του ήδη αυξημένου βάρους ακόμη πιο έξω... άρα η μετατόπιση από την προσθήκη υπερκαλύπτεται...

έχει προβλέψει η "μαμά" για όλους!! χαχαχα :thumbsup:

aristent
15-03-10, 13:48
Σωστά, μετατοπίζεται το κέντρο βάρους της περιστροφής, αλλά, για παράδειγμα στο δικό μου, το δικό σου και του Άρη, που φοράνε από το εργοστάσιο τα ίδια ρουλεμάν με το Μ5, τι πρόβλημα να υπάρχει?

Το δικό μας πουλιέται με 225 λάστιχο και 8J ζάντα και το Μ5 με 285 και 9.5J ζάντα..... 25mm πιο έξω (και πιο μέσα) εντελώς διαφορετικές όμως οι τάσεις κατά την περιστροφή λόγω του μεγαλύτερου βάρους, συν το διαφορετικό offset των Μ5 ζαντών ....που μετατοπίζει το κέντρο του ήδη αυξημένου βάρους ακόμη πιο έξω... άρα η μετατόπιση από την προσθήκη υπερκαλύπτεται...

έχει προβλέψει η "μαμά" για όλους!! χαχαχα :thumbsup:

Ολοκληρη διατριβη στο Ε60 μπορεις να κανεις Νικο!!!:worthy:

NickE60
15-03-10, 14:28
Ολοκληρη διατριβη στο Ε60 μπορεις να κανεις Νικο!!!:worthy:

χαχαχαχα thumb

Ο Αpostolos με έχει ξεπεράσει!! :ranting2:

Δυστυχώς για μένα :thumbsdown: ...αλλά πρέπει να το παραδεχτώ!!!!!!!!!!!!!! :thumbsup:

Apostolos
15-03-10, 14:36
χαχαχαχα thumb

Ο Αpostolos με έχει ξεπεράσει!! :ranting2:

Δυστυχώς για μένα :thumbsdown: ...αλλά πρέπει να το παραδεχτώ!!!!!!!!!!!!!! :thumbsup:

:original::original::original:Χαχαχαχαχα χαχαχαχα γεια σου βρε Νικόλα με το mafia car σου. Ολοκληρώνει ο Αντρίκος τα κόλπα του με τα ηλεκτρονικά μαραφέτια και τις κωδικωποιήσεις του και ίσως στα τελειώματα της εβδομάδας (θεού θέλοντως και Αντρίκου επιτρέποντως :th_Laie_67-1:) το κυκλοφορήσω λιγάκι χεχεχε. Μια m-pack αναρτησούλα:original: μου μένει και μετά έμεινε το πολυπόθητο στροβιλοαεροσυμπιεστήρι:th_ Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Konstantinos E60
15-03-10, 14:56
:original::original::original:Χαχαχαχαχα χαχαχαχα γεια σου βρε Νικόλα με το mafia car σου. Ολοκληρώνει ο Αντρίκος τα κόλπα του με τα ηλεκτρονικά μαραφέτια και τις κωδικωποιήσεις του και ίσως στα τελειώματα της εβδομάδας (θεού θέλοντως και Αντρίκου επιτρέποντως :th_Laie_67-1:) το κυκλοφορήσω λιγάκι χεχεχε. Μια m-pack αναρτησούλα:original: μου μένει και μετά έμεινε το πολυπόθητο στροβιλοαεροσυμπιεστήρι:th_ Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Θα έρθει και αυτή που θα πάει....:whistle:

Christos 330
15-03-10, 16:35
Σας ευχαριστω ολους για τις εμπειριες και τις πληροφοριες σας:thanks:

Αν καταλαβα καλα δεν ειναι παντα εντελως αθορυβα τα πραγματα.
Ρουλεμαν,ζυγοσταθμιση,ευθυ γραμμιση,θολοι,μπουλονια η μπουζονια κλπ.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!thumb

Αν καταλαβα καλα για πισω ενδιαφερεσαι ετσι ; ;

aristent
15-03-10, 17:07
Αν καταλαβα καλα για πισω ενδιαφερεσαι ετσι ; ;

Ελεγα και για μπροστα επειδη εχω και φτερα απο Μ5 που ειναι ενα εκατοστο φαρδυτερα απο τα απλα.
Αλλα ενας φιλος μηχανικος αυτοκινητων (γενικα οχι μονο ΒΜW) που τα λεει καπως χυμα & τσουβαλατα λεει οτι στο βωμο της εμφανισης εχω γ@@@σει χιλιαδες ωρες επιστημονικης μελετης μηχανικων της BMW και οι αποστατες
ειναι μια ακομη μ@@@κια....
Και η αληθεια ειναι οτι λιγο τα λαστιχα λιγο τα βαρυτερα εξαρτηματα των φρενων της Μ5 εχει αλλαξει η αισθηση στο τιμονι αλλα δεν βλεπω κατι το επικινδυνο εκτος το οτι αργουν να ζεσταθουν τα λαστιχα αλλα οταν ζεσταθουν
ειναι πολυ καλυτερα.

Christos 330
15-03-10, 17:38
Λοιπον . . .

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με το ζεσταμα του ελαστικου . . .

Εκει που θελω να επιβληθω για το καλυτερο του τιμονιου σου . . .

Ειναι αν βαλεις προσθηκες βαλε απο εναν ποντο και επανω και γιατι ; ; ;

Γιατι απο 1 ποντο και πανω οι προσθηκες εχουν πατουρα για να καθωνται

κουτι οι ζαντες και να μην χανουν το ζυγισμα απο την πρωτη λακουβιτσα και

μετα.....

Καπο απο εναν ποντο πχ μισο δεν εχει αυτην την πατουρα . . .

Να το προσεξεις καλα αυτο γιατι υπαρχουν διαφορες προσθηκες σε

διαφορα μεγεθη χωρις πατουρα . . .

aristent
18-09-10, 09:18
και εγω εχω.....μονο πισω.....
απο 10 χιλιοστα σε καθε μερια....
τους εβαλα μονο και μονο για να γεμισουν καλυτερα οι πισω θολοι......
25000 και κανενα προβλημα.....

Για πες μας τωρα γιατι τις εβγαλες?:whistle:

ΥΣ.μου ξαναμπηκε το μικροβιο για αποστατες 12mm H&R μονο για πισω αρχικα...:whistle:

aristent
18-09-10, 10:03
Eκτος απο H&R νομιζω οτι αυτοι οι αποστατες ειναι τελειοι...σκετο κοσμημα!!!:shok:
https://www.rogueengineering.com/rogue/W-SPACER/WSPACER.html
https://www.rogueengineering.com/mm5/graphics/00000001/wheels/re_spacer_ano_700.jpg

alexm
18-09-10, 11:54
Λοιπον . . .

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με το ζεσταμα του ελαστικου . . .

Εκει που θελω να επιβληθω για το καλυτερο του τιμονιου σου . . .

Ειναι αν βαλεις προσθηκες βαλε απο εναν ποντο και επανω και γιατι ; ; ;

Γιατι απο 1 ποντο και πανω οι προσθηκες εχουν πατουρα για να καθωνται

κουτι οι ζαντες και να μην χανουν το ζυγισμα απο την πρωτη λακουβιτσα και

μετα.....

Καπο απο εναν ποντο πχ μισο δεν εχει αυτην την πατουρα . . .

Να το προσεξεις καλα αυτο γιατι υπαρχουν διαφορες προσθηκες σε

διαφορα μεγεθη χωρις πατουρα . . .

+100000000!!!! thumb
Παθων και μαθων.
Πριν αλλαξω ζαντες στο Μ5 πειραματιστηκα με αποστατες,5 χιλιοστα και 10 χιλιοστα των εταιρειων H/R και Eibach.
Με τα 5 χιλιοστα ειχα μετα τα 80 τρεμουλο στο τιμονι ( δεν εχει αυτην την πατουρα ) οπως ορθα επισημανε ο Χρηστος.
Με τα 10 χιλιοστα σε καποια σαμαρακια εβρισκαν οι πισω τροχοι στα φτερα οταν καθονταν 2 ατομα πισω και ενα πολυ μικρο τρεμουλο απο 90 μεχρι 100 (ανεπαισθητο).
Το Μ5 ειχει H/R ελατηρια 2,5 εμπρος - 3 πισω και γιαυτο μαλλον ειχα το προβλημα με τα πισω φτερα.
Η AC SCHNITZER για το Μ5, με τις ζαντες type v δινει αποστατες 20 χιλιοστα εμπρος και 10 χιλιοστα πισω μαζι με τα αναλογα μπουλονια.
Δεν γνωριζω εαν παιζει ρολο η ποιοτητα των αποστατων, δεν εχω καθολου τρεμουλο στο τιμονι και οταν λεω καθολου εννοω ΚΑΘΟΛΟΥ παρολο που τα bmw εχουν ενα θεμα με την ζυγοσταθμιση (ακομα και τα 5 γραμαρια τα καταλαβαινεις!!!).

Υ.Γ οι αποστατες των H/R - Eibach των 5 χιλιοστων ηταν βαρυτεροι απο τον αποστατη των 10 χιλιοστων της AC SCHNITZER !!!!!!.

alexm
18-09-10, 12:01
Eκτος απο H&R νομιζω οτι αυτοι οι αποστατες ειναι τελειοι...σκετο κοσμημα!!!:shok:
https://www.rogueengineering.com/rogue/W-SPACER/WSPACER.html
https://www.rogueengineering.com/mm5/graphics/00000001/wheels/re_spacer_ano_700.jpg

Για τις ζαντες τους θελετε κυριε η για του κρεμασετε στο λαιμο σας ?
Για να σας κανω δωρο την αλυσιδα εαν ειναι !!!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

m-power_01
18-09-10, 12:05
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=113

post νουμερο 2

alexm
18-09-10, 12:29
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=113

post νουμερο 2



Η OZ Racing Ultraleggeras που εχεις στην foto, ισως απο τις πιο τελειες ζαντες που υπαρχουν, τουλαχιστον απο πλευρα ποιοτητας (κατα την γνωμη μου).

aristent
18-09-10, 12:54
Για τις ζαντες τους θελετε κυριε η για του κρεμασετε στο λαιμο σας ?
Για να σας κανω δωρο την αλυσιδα εαν ειναι !!!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Ετσι τραγικα που τα περιγραφετε μπορει και να τις φορεσω στο λαιμο μου!!!:th_Laie_67-1:

Αντι για αλυσιδα θελω δωρο βολτα τα 507 άτια? :grin:

aristent
18-09-10, 13:00
Eκτος απο H&R νομιζω οτι αυτοι οι αποστατες ειναι τελειοι...σκετο κοσμημα!!!:shok:
https://www.rogueengineering.com/rogue/W-SPACER/WSPACER.html
https://www.rogueengineering.com/mm5/graphics/00000001/wheels/re_spacer_ano_700.jpg

Αυτο που κανει ξεχωριστους τους αποστατες "rogue engineering" ειναι οτι εχουν "ξεφορτωθει" το περιττο βαρος ενος αποστατη και εχουν κρατησει μονο τα σημεια επαφης ζαντας-μουαγιε.

patriNOS
18-09-10, 13:14
Θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο την εμπειρια σας για το πως επηρεαζουν μερικα χιλιοστα πχ.εως 15χιλ. την συμπεριφορα του οχηματος οι αποστατες των
των τροχων ειδικα εαν τοποθετηθουν και μπροστα.
Επισης απο που μπορω να αγορασω σε καλες τιμες.
Αρης.

βρές 2 μπρόστα δισκόπλακες και 2 πίσω(φαγωμένες εννοείται απο κάποιο συνεργείο που να μην της θέλουν) και πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να σου τις κόψει και να τις κάνει αποστάτες. φρόντισε οι δισκόπλακες να είναι απο το δικό σου μοντέλο και να κουμπώνουν κουτί. είναι η πιό αξιόπιστη και φτηνή λύση που μπορείς να βρείς. αν και εγώ προσωπικά είμαι κατά των αποστατών.

BMW 530d E60
31-10-10, 19:36
Γνώμη μου..μην ασχολείσαι με αποστάτες στο Ε60..δεν είναι για στρίψιμο.. βγήκε για άνεση και ευρυχωρία σε σχέση με τα 3άρια.. θα προσθέσεις προβλήματα χωρίς λόγο. Πουλάς τις ζάντες που έχεις και βρίσκεις πάλι μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση με όφσετ να βγαίνουν προς τα έξω και τελειώνεις. Οι προσθήκες δημιουργούν τρέμουλο πάντα, επιπλέον χρειάζεσαι μπουζώνια για σιγουριά στο βίδωμα και τέλος αλλάζει το φρενάρισμα.. σου τα λέω γιατί έτρεχα σε αγώνες στο εξωτερικό και εδώ (ράλυ-πίστα-αναβάσεις).
Φιλικά

aristent
31-10-10, 19:56
Γνώμη μου..μην ασχολείσαι με αποστάτες στο Ε60..δεν είναι για στρίψιμο.. βγήκε για άνεση και ευρυχωρία σε σχέση με τα 3άρια.. θα προσθέσεις προβλήματα χωρίς λόγο. Πουλάς τις ζάντες που έχεις και βρίσκεις πάλι μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση με όφσετ να βγαίνουν προς τα έξω και τελειώνεις. Οι προσθήκες δημιουργούν τρέμουλο πάντα, επιπλέον χρειάζεσαι μπουζώνια για σιγουριά στο βίδωμα και τέλος αλλάζει το φρενάρισμα.. σου τα λέω γιατί έτρεχα σε αγώνες στο εξωτερικό και εδώ (ράλυ-πίστα-αναβάσεις).
Φιλικά

Δεν ηθελα αποστατες για στριψιμο,μονο για καλυτερη εμφανιση,αλλα και αυτο ειναι σχετικο γιατι ισως να δειχνει μετρια χωρις εξτρα χαμηλωμα....πραγμα που δεν προκειτε να κανω,οποτε μαλλον αποριπτεται και γι'αυτο το λογο η τοποθετηση τους.:original:

alexk
17-04-12, 12:14
Μην βάζετε 10χιλ σε Ε46.
Μόνο 12χιλ αντί για 10χιλ.

steliosm46
17-04-12, 12:59
Μην βάζετε 10χιλ σε Ε46.
Μόνο 12χιλ αντί για 10χιλ.

Για ποιο λόγο?

Ενοείς σε απλό Ε46? εγώ ρωτάω για Μ3 Ε46

Επίσης μήπως μπορείς να μου πεις και αν ειναι καλυτερα μόνο πίσω ή μπρός-πίσω?

S54POWER
17-04-12, 19:28
Κάνοντας μια αναζήτηση στις αγγελίες του forum βρήκα αυτή εδώ την αγγελία,δεν ξέρω όμως κατα πόσο ισχύει ακόμη....
Είναι 20mm δηλαδή 2cm και είναι Εibach...αν σε ενδιαφέρει δεν έχεις παρά να ρωτήσεις....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7531

:thanks:

Τους αποστατες τους ειχα παρει εγω για να μπορω να φορεσω απλες ζαντες στο Μ3(για πισω λεω, οι μπροστα ειναι ιδιες).Τωρα εχω ζαντες csl οποτε οι αποστατες ειναι προς πωληση αν χρειαστεις, σε καλη τιμη thumb

alexk
17-04-12, 20:24
Για ποιο λόγο?

Ενοείς σε απλό Ε46? εγώ ρωτάω για Μ3 Ε46

Επίσης μήπως μπορείς να μου πεις και αν ειναι καλυτερα μόνο πίσω ή μπρός-πίσω?

Σε όλα τα Ε46, απλά και Μ.

Quotes from Eibach

"The problem you have with the spacer is caused by using the wrong parts on this car. - As you can find in our catalogue or website, the 10mm spacers are not allowed to use on the E46. We specially created 12mm spacers for this car as the center hub of the E36 and E46 models build up to high for the 10mm spacers. If using 10mm spacers the center hub of the wheel trunk is pressed against the inner hub of the spacer which causes the shown damage.
So you wouldn΄t have any problem by using the correct parts on the car."

"we changed this in our 2005 catalogue. I know, that some E46 models didn΄t had that problems because of little different hubs, but as most models got longer hubs we changed this in 2005. Further it isn΄t really dangerous to mount the 10mm spacers, as the spacer-hub breaks while fixing the wheels. - So the bolts fix the wheel with the correct torque and the wheel can΄t get loose. Also sometimes front hub differs from rear hub, too - Even on new models like Audi A3 or others.

In this case you find special notes in our catalogue"


Προτείνω εμπρός πίσω 12χιλ.
Η διαφορά στο πάτημα είναι σημαντική.
Οπωσδήποτε να βάλεις εμπρός, αυξάνει την πρόσφυση και κόβει την υποστροφή.
Και όπως είπαμε 12χιλ και άνω :original:

steliosm46
17-04-12, 21:01
Σε όλα τα Ε46, απλά και Μ.

Quotes from Eibach

"The problem you have with the spacer is caused by using the wrong parts on this car. - As you can find in our catalogue or website, the 10mm spacers are not allowed to use on the E46. We specially created 12mm spacers for this car as the center hub of the E36 and E46 models build up to high for the 10mm spacers. If using 10mm spacers the center hub of the wheel trunk is pressed against the inner hub of the spacer which causes the shown damage.
So you wouldn΄t have any problem by using the correct parts on the car."

"we changed this in our 2005 catalogue. I know, that some E46 models didn΄t had that problems because of little different hubs, but as most models got longer hubs we changed this in 2005. Further it isn΄t really dangerous to mount the 10mm spacers, as the spacer-hub breaks while fixing the wheels. - So the bolts fix the wheel with the correct torque and the wheel can΄t get loose. Also sometimes front hub differs from rear hub, too - Even on new models like Audi A3 or others.

In this case you find special notes in our catalogue"


Προτείνω εμπρός πίσω 12χιλ.
Η διαφορά στο πάτημα είναι σημαντική.
Οπωσδήποτε να βάλεις εμπρός, αυξάνει την πρόσφυση και κόβει την υποστροφή.
Και όπως είπαμε 12χιλ και άνω :original:

Σ'ευχαριστώ ρε Αλεξ!!

Πάντα είσαι κατατοπιστικός σε ότι λες..και τεκμηριωμένα..thumb

τελικά αυτό με την ροπή απ τα μπουλόνια το σωστό σφύξιμο κλπ.. που αναφέρει το κείμενο πραγματικά είναι μια λεπτομέρεια που δεν την είχα υπόψην και τώρα που το σκέφτομαι μου φένεται πολύ σωστή!!

alexk
17-04-12, 21:20
Σ'ευχαριστώ ρε Αλεξ!!

Πάντα είσαι κατατοπιστικός σε ότι λες..και τεκμηριωμένα..thumb

τελικά αυτό με την ροπή απ τα μπουλόνια το σωστό σφύξιμο κλπ.. που αναφέρει το κείμενο πραγματικά είναι μια λεπτομέρεια που δεν την είχα υπόψην και τώρα που το σκέφτομαι μου φένεται πολύ σωστή!!

Ροπή 120Nm και μετά από 10χλμ σφίξιμο πάλι.

steliosm46
18-04-12, 00:01
Ροπή 120Nm και μετά από 10χλμ σφίξιμο πάλι.

Ωραία!!

απλά η μόνη απορία που μου έμεινε είναι αν μπορώ να βρώ και ασφαλείας μπουλόνια...:think:

το ξέρω το έχω αναφέρει πολλές φορές αλλα είναι σημαντικό..

θα πρέπει αν θέλω να βρώ ξεχωριστά και να αγοράσω? να βρώ ακριβώς τα χιλιοστα που θα ειναι και αυτα που δινει το κιτ με τους αποστατες και να παρω?

καμια ιδέα??

Υ.Γ Σορρυ για το οφτοπικ..

kostas1.6
18-04-12, 04:23
Ωραία!!

απλά η μόνη απορία που μου έμεινε είναι αν μπορώ να βρώ και ασφαλείας μπουλόνια...:think:

το ξέρω το έχω αναφέρει πολλές φορές αλλα είναι σημαντικό..

θα πρέπει αν θέλω να βρώ ξεχωριστά και να αγοράσω? να βρώ ακριβώς τα χιλιοστα που θα ειναι και αυτα που δινει το κιτ με τους αποστατες και να παρω?

καμια ιδέα??

Υ.Γ Σορρυ για το οφτοπικ..

Λογικά θα βρείς, στο Z που είχα 10mm αποστάτες πίσω με τις 19άρες της schnitzer, τα ασφαλείας τους ήταν πιο μακριά, έτσι τα έδινε η schnitzer. Δεν πιστεύω ότι μόνο η εταιρεία αυτή προνόησε...

Vassilis ///M
18-04-12, 22:30
Για να σας δω εδώ κύριοι....

Θέλουμε να βάλουμε αποστάτες μόνο και μόνο για εμφανησιακούς λόγους σε Ε46αρι cabrio...
Έχουμε και λέμε μπροστά φοράω 8x18 ET35 με 225/40/18 και πίσω 8.5x18 ET35 με 245/35/18....

Τι αποστάτες θα μπορούσα να βάλω ώστε να μην βρίσκω στα τοιχώματα των φτερών,μέχρι πόσα εκατοστά????
Αν μπαίνουν φυσικά....
Υπόψην το εργαλείο είναι κατεβασμένο με Η&R 3,5cm...

:thanks:

aristent
18-04-12, 22:38
Για να σας δω εδώ κύριοι....

Θέλουμε να βάλουμε αποστάτες μόνο και μόνο για εμφανησιακούς λόγους σε Ε46αρι cabrio...
Έχουμε και λέμε μπροστά φοράω 8x18 ET35 με 225/40/18 και πίσω 8.5x18 ET35 με 245/35/18....

Τι αποστάτες θα μπορούσα να βάλω ώστε να μην βρίσκω στα τοιχώματα των φτερών,μέχρι πόσα εκατοστά????
Αν μπαίνουν φυσικά....
Υπόψην το εργαλείο είναι κατεβασμένο με Η&R 3,5cm...

:thanks:

δεν ξερω αν θα παρεις απαντηση...αλλα επειδη μου μυριζει διαγωνισμα,..... θυμηθηκα ενα ανεκδοτο:

Τρένο:
Ήταν οι φοιτητές στο τελευταίο έτος του τμήματος φυσικής και έδιναν το τελευταίο τους μάθημα προφορικά για να πάρουν πτυχίο.
Μπαίνει μέσα ο πρώτος και του λέει ο καθηγητής:
- "Είσαι μέσα σε ένα τρένο, τρέχει με ταχύτητα 100 χλμ. την ώρα, υπάρχει αέρας αντίθετος με ταχύτητα 10 χλμ. την ώρα και ξαφνικά εσύ ζεσταίνεσαι. Τι θα κάνεις;"
- "Θα ανοίξω το παράθυρο," λέει αυτός.
- "Μπράβο! του λέει ο καθηγητής. Πόση ταχύτητα κόβει το τρένο; Ποιες και πόσες είναι οι δυνάμεις που αντιδρούν πάνω στο παράθυρο;"
- "Δεν ξέρω," λέει ο φοιτητής.
- "Κόβεσαι!" λέει ο καθηγητής.
Μπαίνει μέσα ο δεύτερος και ξανά η ίδια ιστορία με το τρένο, την ζέστη, το παράθυρο. Κόβεται και αυτός και η ιστορία συνεχίζεται ώσπου μπαίνει μέσα ο τελευταίος φοιτητής. Του λέει ο καθηγητής:
- "Είσαι μέσα σε ένα τρένο. Τρέχει με ταχύτητα 100χλμ την ώρα. Υπάρχει αέρας αντίθετος με ταχύτητα 10χλμ. την ώρα και ξαφνικά εσύ ζεσταίνεσαι. Τι θα κάνεις;"
- "Τίποτα."
- "Ζεσταίνεσαι πολύ," του λέει ο καθηγητής.
- "Ε! Άμα ζεσταίνομαι πολύ θα βγάλω το σακάκι μου," του λέει.
- "Ρε φίλε ζεσταίνεσαι πάρα πολύ σου λέω. Είναι καλοκαίρι."
- "Ε! Άμα ζεσταίνομαι τόσο πολύ κύριε καθηγητά θα βγάλω και το πουκάμισο μου."
- "Ρε `συ φίλε ζεσταίνεσαι πάρα πολύ. Είναι καλοκαίρι και `χει 50 βαθμούς έξω. Eίναι καύσωνας," λέει νευριασμένος ο καθηγητής.
- "Ε! Άμα είναι καύσωνας έξω και ζεσταίνομαι τόσο πολύ θα βγάλω και το παντελόνι μου," λέει απελπισμένος ο φοιτητής.
- "Ε! Άμα βγάλεις το παντελόνι σου, στο ίδιο κουπέ είσαι με 2 αραπάδες και θα σε γ@μήσουν," του λέει ο καθηγητής.
Ο φοιτητής αγανακτισμένος του λέει:
- "Όλα και όλα κύριε καθηγητά. Έχω έρθει 10 φορές εδώ και τις 10 με κόψατε. Ε! και όλο το τρένο να με γ@μήσει εγώ εκείνο το ρημάδι το παράθυρο δεν το ανοίγω με τίποτα!"

Lambros46
18-04-12, 22:39
Για να σας δω εδώ κύριοι....

Θέλουμε να βάλουμε αποστάτες μόνο και μόνο για εμφανησιακούς λόγους σε Ε46αρι cabrio...
Έχουμε και λέμε μπροστά φοράω 8x18 ET35 με 225/40/18 και πίσω 8.5x18 ET35 με 245/35/18....

Τι αποστάτες θα μπορούσα να βάλω ώστε να μην βρίσκω στα τοιχώματα των φτερών,μέχρι πόσα εκατοστά????
Αν μπαίνουν φυσικά....
Υπόψην το εργαλείο είναι κατεβασμένο με Η&R 3,5cm...

:thanks:

Μέτρα την απόσταση όπως εδώ https://www.turnermotorsport.com/t-wheel-spacers.aspx

Vassilis ///M
24-04-12, 22:51
βρές 2 μπρόστα δισκόπλακες και 2 πίσω(φαγωμένες εννοείται απο κάποιο συνεργείο που να μην της θέλουν) και πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να σου τις κόψει και να τις κάνει αποστάτες. φρόντισε οι δισκόπλακες να είναι απο το δικό σου μοντέλο και να κουμπώνουν κουτί. είναι η πιό αξιόπιστη και φτηνή λύση που μπορείς να βρείς. αν και εγώ προσωπικά είμαι κατά των αποστατών.

Είναι αξιόπιστη μία τέτοια πατέντα βρε παιδιά???? :think::think:

Γίνεται κάτι τέτοιο...Και αν ναι το έχει δοκιμάσει κανείς???????

:thanks:

alexk
24-04-12, 23:03
Είναι αξιόπιστη μία τέτοια πατέντα βρε παιδιά???? :think::think:

Γίνεται κάτι τέτοιο...Και αν ναι το έχει δοκιμάσει κανείς???????

:thanks:

Μακρυά από τέτοια !
Το χειλάκι από το μουαγιέ δεν θα κρατάει τίποτα. Επικίνδυνα πράγματα !

Ιωάννινα δεν είσαι φίλε ?
Ίσως έρθει η μητέρα μου εδώ για επίσκεψη οπότε μπορεί να σου στείλω ένα από τα δικά μου σετ.

Άν δεν βρεις λύση, θα σε ενημερώσω.

Vassilis ///M
24-04-12, 23:14
Μακρυά από τέτοια !
Το χειλάκι από το μουαγιέ δεν θα κρατάει τίποτα. Επικίνδυνα πράγματα !

Ιωάννινα δεν είσαι φίλε ?
Ίσως έρθει η μητέρα μου εδώ για επίσκεψη οπότε μπορεί να σου στείλω ένα από τα δικά μου σετ.

Άν δεν βρεις λύση, θα σε ενημερώσω.

Alex,
εννοείς ότι θα είναι μεγάλη μάζα αλλά και βαρύ λόγω του υλικού????
Δεν το πολυκατάλαβα...

Η λύση του μηχανουργείου με έναν εξ'ολοκλήρου καινούριο αποστάση είναι αξιόπιστη....

Ιωάννινα είμαι ναι...Σ'ευχαριστώ πολύ για την προσφορά βοηθείας...

m-power_01
25-04-12, 05:00
Φοράς 8αρες με 35αρι offset! Δηλαδή 12χιλ πεταγμενες έξω σε σχέση με την μαμά. Πόσο πιο έξω να τις φέρεις ; Αλλάζεις πολυ την γεωμετρία του αυτοκινήτου. Εγώ δεν θα το εκανα. Τέτοιες επεμβάσεις τις κάνουν σε τζιπάκια για να μην ντελαπαρουν , και σε καθαρά πισταδικα οχήματα. Πιστεύω ότι 12+12+15+15=54χιλ αυξημένο μετατροχιο μπροστά θα είναι πολυ σπαστικο σε οδήγηση στον δρόμο.Το scrub radious αυξάνει .... Σε κάθε ανωμαλία θα διαβάζει και θα θέλει διόρθωση.

ΔημήτρηςΜ3
25-04-12, 12:42
Δε ξέρω αλλα όπως το βλέπω πάω και γω
Για εμπρός τουλάχιστον γιατι πίσω είμαι καλα !
Αλλα ακόμα δε ξέρω ποσά mm! Μπολόνια που βρίσκουμε
Στα βόρεια ;

hades7
25-04-12, 12:46
Δε ξέρω αλλα όπως το βλέπω πάω και γω
Για εμπρός τουλάχιστον γιατι πίσω είμαι καλα !
Αλλα ακόμα δε ξέρω ποσά mm! Μπολόνια που βρίσκουμε
Στα βόρεια ;

σου πα ρε στειλε εναν να παρει τους δικους μου αν σου κανουν τους κρατας αν οχι τους δινεις αλλου και τα κερδη μισα μισα

ΔημήτρηςΜ3
25-04-12, 13:24
σου πα ρε στειλε εναν να παρει τους δικους μου αν σου κανουν τους κρατας αν οχι τους δινεις αλλου και τα κερδη μισα μισα

Δεν Έχω . Ρε τρέλα να στείλω κάποιον !ποια περιοχή
Εισαι ;

Vassilis ///M
25-04-12, 18:19
Φοράς 8αρες με 35αρι offset! Δηλαδή 12χιλ πεταγμενες έξω σε σχέση με την μαμά. Πόσο πιο έξω να τις φέρεις ; Αλλάζεις πολυ την γεωμετρία του αυτοκινήτου. Εγώ δεν θα το εκανα. Τέτοιες επεμβάσεις τις κάνουν σε τζιπάκια για να μην ντελαπαρουν , και σε καθαρά πισταδικα οχήματα. Πιστεύω ότι 12+12+15+15=54χιλ αυξημένο μετατροχιο μπροστά θα είναι πολυ σπαστικο σε οδήγηση στον δρόμο.Το scrub radious αυξάνει .... Σε κάθε ανωμαλία θα διαβάζει και θα θέλει διόρθωση.

Σπύρο απλά θέλω να τους δοκιμάσω...Τώρα αν θα τους κρατήσω θα εξαρτηθεί απο αυτά τα παρακάτω που αναφέρω....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=13324

VagosGT
22-05-13, 11:18
Θελω να αντικαταστησω τα ζαντολαστιχα μου με 245 εμπρος και 265 πισω,
αλλα οι μπροστινοι τροχοι βρισκουν στα αμορτισερ..........
Μηπως ξερει κανεις τι αποστατες τροχων χρειαζομαι και που θα τους βρω ?

PANOS-E60
22-05-13, 11:32
Θελω να αντικαταστησω τα ζαντολαστιχα μου με 245 εμπρος και 265 πισω,
αλλα οι μπροστινοι τροχοι βρισκουν στα αμορτισερ..........
Μηπως ξερει κανεις τι αποστατες τροχων χρειαζομαι και που θα τους βρω ?

Ε60 έχεις ?
Ποιές ζάντες φοράς ?

πέρνα και από αυτήν την ενότητα να γράψεις δύο λόγια γνωριμίας.
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23
:viannen_01:

maris7
22-05-13, 14:05
ρε παιδες επιδει εβαλα αποστατες σε Ε92 10χιλ πισω(οφσετ ζαντας 40)και δεν βρηκα μπουλονια μακρυτερα σε μαυρο χρωμα,πηρα σε νικελ πως θα τα βαψω ωστε να μην ξεβαψουν?
επισεις τα 4 μπουλονια της ζαντας θα ειναι 1 ποντο ποιο μακρυα ενω της ασφαλειας θα ειναι το κανονικο μεγεθος θα εχω προβλημα μελλοντικα?

fanisk
22-05-13, 14:23
ρε παιδες επιδει εβαλα αποστατες σε Ε92 10χιλ πισω(οφσετ ζαντας 40)και δεν βρηκα μπουλονια μακρυτερα σε μαυρο χρωμα,πηρα σε νικελ πως θα τα βαψω ωστε να μην ξεβαψουν?
επισεις τα 4 μπουλονια της ζαντας θα ειναι 1 ποντο ποιο μακρυα ενω της ασφαλειας θα ειναι το κανονικο μεγεθος θα εχω προβλημα μελλοντικα?

Οχι δεν θα εχεις για 1 μπουλονι που ηδη εχει ψιλοβιδωσει αφου ειναι πιο κοντο. Ψαξε να βρεις πιο μακρυ ασφαλειας να σου φυγει το αγχος.

maris7
22-05-13, 14:31
Οχι δεν θα εχεις για 1 μπουλονι που ηδη εχει ψιλοβιδωσει αφου ειναι πιο κοντο. Ψαξε να βρεις πιο μακρυ ασφαλειας να σου φυγει το αγχος.

ευχαριστω φιλε fanisk για την απαντηση σου θα το ψαξω με την ησυχια μουthumb

Bazil Van Sinner
22-05-13, 14:50
,πηρα σε νικελ πως θα τα βαψω ωστε να μην ξεβαψουν?


καποιο spray θα σε καλυψει πιστευω,θα μπορεις και να το διορθωνεις αργοτερα.

ο σωστος τροπος ειναι ανωδιωση,η' "βαπτισμα"thumb

mark e92
22-05-13, 16:34
ρε παιδες επιδει εβαλα αποστατες σε Ε92 10χιλ πισω(οφσετ ζαντας 40)και δεν βρηκα μπουλονια μακρυτερα σε μαυρο χρωμα,πηρα σε νικελ πως θα τα βαψω ωστε να μην ξεβαψουν?
επισεις τα 4 μπουλονια της ζαντας θα ειναι 1 ποντο ποιο μακρυα ενω της ασφαλειας θα ειναι το κανονικο μεγεθος θα εχω προβλημα μελλοντικα?

Με λιγη μπογια μαυρη ειναι οκ , καλο ειναι να βγαλεις τα ασφαλείας...

mark e92
22-05-13, 16:36
Θελω να αντικαταστησω τα ζαντολαστιχα μου με 245 εμπρος και 265 πισω,
αλλα οι μπροστινοι τροχοι βρισκουν στα αμορτισερ..........
Μηπως ξερει κανεις τι αποστατες τροχων χρειαζομαι και που θα τους βρω ?

Ξερεις το δικο σου ΕΤ??

850CSI
22-05-13, 17:46
εχω βαλη μπροστα 30χιλιοστα και πισω 25 αλλα κανενα προβλημα αυτοι που εχω τις ειχε παραγειλη ο βουλκανιζατερας στη βιεννη απο κει που πηρα τα ζαντολαστιχα ηρθαν απο γερμανια και ειναι αλουμινενιοι αυτο να προσεξης να'ναι αλουμινενιοι οχι ατσαλινοι τοτε θα'χεις προβληματα με το βαρος..
Τωρα τη μαρκα δε τη θυμαμαι κριμα,,,,, αλλα ειναι η καλυτερη φιρμα στη Γερμανια τους στελνης καρε οφαλο και μοντελλο αυτ/του απο τι σε τι και σου στελνουν οτι θες απο'τι θυμαμαι ειχαν κοστιση 300-350 ευρω

VagosGT
23-05-13, 15:26
Βρηκα αυτους > https://www.koni.gr/ell/categories/%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B5%C F%82_%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8E%CE%BD_%CF%80%C F%81%CE%BF%CF%83%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82_%CF %84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82_%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE% BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82[/URL]
Τους εχει αγορασει κανεις ??

mark e92
23-05-13, 15:38
Το θέμα δεν είναι αν τους έχει βάλει κανείς.
Αν κάνουν για σένα πρέπει να μάθεις βάση το offset που είχες και τι έχεις τώρα.
Πχ αν δεις στο realoem την ζαντα σου θα δεις τι είχε, δες και την νεα και θα μάθεις τι προσθηκη χρειάζεσαι.

mark e92
23-05-13, 17:40
Θελω να αντικαταστησω τα ζαντολαστιχα μου με 245 εμπρος και 265 πισω,
αλλα οι μπροστινοι τροχοι βρισκουν στα αμορτισερ..........
Μηπως ξερει κανεις τι αποστατες τροχων χρειαζομαι και που θα τους βρω ?

Δες τι σου κανει :
https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=132144&highlight=whell%27+s+offset

VagosGT
27-05-13, 10:01
Τελικά εβαλα αποστατες 15mm Pro-Spacer EIBACH στους εμπρος τροχους.

Μηπως χρειαζονται να μπουν και στους πισω τροχους?

aristent
27-05-13, 16:40
Τελικά εβαλα αποστατες 15mm Pro-Spacer EIBACH στους εμπρος τροχους.

Μηπως χρειαζονται να μπουν και στους πισω τροχους?

για ριξε και καμμια φωτο,...... για να σου πουμε!!!:thumbsup:

S8N
27-05-13, 17:31
15mm μπροστά? https://www.freesmileys.org/smileys/smiley-shocked032.gif (https://www.freesmileys.org/smileys.php)

Τι λάστιχα φοράς τώρα? Είσαι χαμηλωμένος?

Το δικό μου με Μ-Packet ελατήρια και 245/275 δέχεται max 8mm μπροστά και 12mm πίσω.

S8N
27-05-13, 17:34
εχω βαλη μπροστα 30χιλιοστα και πισω 25 αλλα κανενα προβλημα αυτοι που εχω τις ειχε παραγειλη ο βουλκανιζατερας στη βιεννη απο κει που πηρα τα ζαντολαστιχα ηρθαν απο γερμανια και ειναι αλουμινενιοι αυτο να προσεξης να'ναι αλουμινενιοι οχι ατσαλινοι τοτε θα'χεις προβληματα με το βαρος..
Τωρα τη μαρκα δε τη θυμαμαι κριμα,,,,, αλλα ειναι η καλυτερη φιρμα στη Γερμανια τους στελνης καρε οφαλο και μοντελλο αυτ/του απο τι σε τι και σου στελνουν οτι θες απο'τι θυμαμαι ειχαν κοστιση 300-350 ευρω

Άλλα ντάλλα της Παρασκευής το γάλα...

Τι offset έχουν ρε άνθρωπε οι LM που φοράς? Αυτό να μας πεις, κι όχι οτι έβαλες 30mm αποστάτη χωρίς πρόβλημα. Που βασικά δεν είναι αποστάτης, είναι τα βάρη από τη μπάρα του Καχιασβίλι.

mark e92
27-05-13, 17:51
Άλλα ντάλλα της Παρασκευής το γάλα...

Τι offset έχουν ρε άνθρωπε οι LM που φοράς? Αυτό να μας πεις, κι όχι οτι έβαλες 30mm αποστάτη χωρίς πρόβλημα. Που βασικά δεν είναι αποστάτης, είναι τα βάρη από τη μπάρα του Καχιασβίλι.

Εισαι φοβερός:hystericalbs1:

mark e92
27-05-13, 17:53
Τελικά εβαλα αποστατες 15mm Pro-Spacer EIBACH στους εμπρος τροχους.

Μηπως χρειαζονται να μπουν και στους πισω τροχους?

Δεν υπάρχει προβλημα με τοσο μεγάλο αποστάτη?????
Λογικά θα θέλει και πισω...

Nikos!
17-08-13, 11:22
Τελικα θα βάλω 5mm εμπρός και 10mm πισω.

Χαζή, ερώτηση άσχετου...όταν λεμε 10mm εννοούμε στον κάθε τροχό ε, οχι συνολικά άνοιγμα 10mm δηλαδη 5 και 5?

Αυτα φοράει το παρακάτω si και φαίνεται πολυ δυναμικό...

https://img.tapatalk.com/d/13/08/17/hudaruma.jpg

https://img.tapatalk.com/d/13/08/17/avume8ud.jpg

https://img.tapatalk.com/d/13/08/17/azy5u9ur.jpg

Υπάρχει κάποιος που να φέρνει τα h&r ελλαδα για να βοηθήσουμε και κανέναν φουκαρά εδω?


Sent from a mobile device

maris7
17-08-13, 13:08
Τελικα θα βάλω 5mm εμπρός και 10mm πισω.

Χαζή, ερώτηση άσχετου...όταν λεμε 10mm εννοούμε στον κάθε τροχό ε, οχι συνολικά άνοιγμα 10mm δηλαδη 5 και 5?

Αυτα φοράει το παρακάτω si και φαίνεται πολυ δυναμικό...


Υπάρχει κάποιος που να φέρνει τα h&r ελλαδα?
ναι εννοουμε mm ανα τροχο

μην βαλεις 5mm εμπρος βαλε 10mm η' καθολου γιατι οι πενταριδες δεν εχουν στο κεντρο πατουρα να παταει η ζαντα με αποτελεσμα να σου τρεμει το τιμονι(δεν ζυγοσταθμιζεται)

τι οφσετ φορας τωρα?μπορει να σε παιρνει και για παραπανω νουμερα

ρωτα στον νικο speed and style

fanisk
17-08-13, 14:02
ναι εννοουμε mm ανα τροχο

μην βαλεις 5mm εμπρος βαλε 10mm η' καθολου γιατι οι πενταριδες δεν εχουν στο κεντρο πατουρα να παταει η ζαντα με αποτελεσμα να σου τρεμει το τιμονι(δεν ζυγοσταθμιζεται)

τι οφσετ φορας τωρα?μπορει να σε παιρνει και για παραπανω νουμερα

ρωτα στον νικο speed and style

Σωστος. Νικο σου ειπα 10-12 (αααντε 15) στο αλλο ποστ. Δεν μπαινουν κατω απο 10 σε bmw, δεν παταει η ζαντα.

RwsosM
17-08-13, 14:36
Σωστος. Νικο σου ειπα 10-12 (αααντε 15) στο αλλο ποστ. Δεν μπαινουν κατω απο 10 σε bmw, δεν παταει η ζαντα.

Παιδιά για όποιον χρειάζεται έχω ένα ζευγάρι 1.5ποντο η κάθε μια

Nikos!
17-08-13, 23:28
ναι εννοουμε mm ανα τροχο

μην βαλεις 5mm εμπρος βαλε 10mm η' καθολου γιατι οι πενταριδες δεν εχουν στο κεντρο πατουρα να παταει η ζαντα με αποτελεσμα να σου τρεμει το τιμονι(δεν ζυγοσταθμιζεται)

τι οφσετ φορας τωρα?μπορει να σε παιρνει και για παραπανω νουμερα

ρωτα στον νικο speed and style

Δε θα βάλω μπροστά τότε καθόλου γιατί είναι αρκετά φαρδύ.

8 είναι εμπρός και 8,5 πίσω.

Μάλλον 12 θα βάλω τελικά. thumb

Θα μιλήσω με τον Νίκο. :thumbsup:

mark e92
18-08-13, 11:32
ναι εννοουμε mm ανα τροχο

μην βαλεις 5mm εμπρος βαλε 10mm η' καθολου γιατι οι πενταριδες δεν εχουν στο κεντρο πατουρα να παταει η ζαντα με αποτελεσμα να σου τρεμει το τιμονι(δεν ζυγοσταθμιζεται)



Aν θέλεις μπορείς να τα φτιάξεις σε τορνο οσα χιλ θέλεις και με πατούρα .

Nikos!
18-08-13, 11:42
Aν θέλεις μπορείς να τα φτιάξεις σε τορνο οσα χιλ θέλεις και με πατούρα .

Ευχαριστώ φίλε, αλλά θα προτιμήσω τους H&R που έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές. thumb

fanisk
18-08-13, 11:50
Τους Rogue παρε, ετη μπροστα thumb

Nikos!
18-08-13, 12:06
Τους Rogue παρε, ετη μπροστα thumb

Με το μπουλόνι ασφαλείας τι γίνεται?

fanisk
18-08-13, 12:07
Με το μπουλόνι ασφαλείας τι γίνεται?

Παιρνεις μακρυτερο.

Nikos!
18-08-13, 12:16
Ωραία!

Μόλις παρήγγειλα τους rogue.

150 ευρώ με μεταφορικά το ζευγάρι, 12mm με bolts μαζί.

fanisk
18-08-13, 12:33
Ωραία!

Μόλις παρήγγειλα τους rogue.

150 ευρώ με μεταφορικά το ζευγάρι, 12mm με bolts μαζί.

:thumbsup:

Πολλες φωτο οταν τους παραλαβεις !

Nikos!
18-08-13, 12:42
:thumbsup:

Πολλες φωτο οταν τους παραλαβεις !

Εννοείται! thumb

:thumbsup:

Είδα ότι σε πλάτος στον πίσω άξονα θα πάω στα 1.537mm.

Αναφορικά, το 335i E90 LCI έχει 1.529mm και το Μ3 Ε90 LCI έχει 1.539mm.

Ελπίζω να μη το άνοιξα πολύ.

:mpaks:

fanisk
18-08-13, 12:49
Μια χαρα εισαι.

mark e92
18-08-13, 14:52
Εννοείται! thumb

:thumbsup:

Είδα ότι σε πλάτος στον πίσω άξονα θα πάω στα 1.537mm.

Αναφορικά, το 335i E90 LCI έχει 1.529mm και το Μ3 Ε90 LCI έχει 1.539mm.

Ελπίζω να μη το άνοιξα πολύ.

:mpaks:

Καλοριζικα!!!
Τι offset έχεις πίσω το είδες αν κάνει;;;
Λογικά έχει περιθώριο αλλά κάνε ένα τσεκ!

Nikos!
18-08-13, 15:06
Καλοριζικα!!!
Τι offset έχεις πίσω το είδες αν κάνει;;;
Λογικά έχει περιθώριο αλλά κάνε ένα τσεκ!

8,5" έχω πίσω offset.

Τι λέτε?

Κατέβηκα στο γκαράζ να το μετρήσω και μου φάνηκε ΟΚ.

mark e92
18-08-13, 15:09
8,5" έχω πίσω offset.

Τι λέτε?

Κατέβηκα στο γκαράζ να το μετρήσω και μου φάνηκε ΟΚ.

Το ΕΤ να δεις όχι το φάρδος τις ζάντας.

Nikos!
18-08-13, 15:37
Το ΕΤ να δεις όχι το φάρδος τις ζάντας.

Τι είναι το ΕΤ? :innocent:

fanisk
18-08-13, 16:33
Τι είναι το ΕΤ? :innocent:

offset

Nikos!
18-08-13, 16:40
Κι από που το βλέπω αυτό αν δεν εννοούμε το φάρδος της ζάντας?

zaharias
18-08-13, 16:49
Κι από που το βλέπω αυτό αν δεν εννοούμε το φάρδος της ζάντας?

Τι ζαντες φορας;
Το οφσετ γραφεται συνηθως απο τη μεσα μερια της ζαντας.. ΕΤ 2ψηφιος αριθμος..

Nikos!
18-08-13, 16:51
Τι ζαντες φορας;
Το οφσετ γραφεται συνηθως απο τη μεσα μερια της ζαντας.. ΕΤ 2ψηφιος αριθμος..

A, OK τώρα κατάλαβα...το βρήκα: ΕΤ 37.

Οπότε? :original:

zaharias
18-08-13, 16:58
A, OK τώρα κατάλαβα...το βρήκα: ΕΤ 37.

Οπότε? :original:

Οσο μικραινει το οφσετ.. Τοσο πιο εξω βγαινει η ζαντα..
Οποτε 37 εισαι τωρα.. 37-12=25 θα πας..
Θα βγει η ζαντα σου 12χιλ πιο εξω..
Αναρτηση τι φορας;
Λογικα θα εισαι ενταξει διοτι τα Ε9Χ εχουν πολυ χωρο..

Nikos!
18-08-13, 17:04
Οσο μικραινει το οφσετ.. Τοσο πιο εξω βγαινει η ζαντα..
Οποτε 37 εισαι τωρα.. 37-12=25 θα πας..
Θα βγει η ζαντα σου 12χιλ πιο εξω..
Αναρτηση τι φορας;
Λογικα θα εισαι ενταξει διοτι τα Ε9Χ εχουν πολυ χωρο..

Την ανάρτηση του M-pack φοράω.

mark e92
18-08-13, 17:30
Με ΕΤ 25 φοβάμαι οτι θα είσαι οριακά...

zaharias
18-08-13, 17:56
Με ΕΤ 25 φοβάμαι οτι θα είσαι οριακά...

Μπορει να το μετρησει.. να υπολογισει απο το λαστιχο +12χιλ προς τα εξω.. αν μεινει με τα Μ πακ ελατηρια αναρτηση, πιστευω οτι θα ειναι ΟΚ..
Αν χαμηλωσει κι αλλο, ισως να χει προβλημα..

Εδω ενα πολυ ωραιο site για offset calculator κτλ.. https://www.1010tires.com/Tools/Wheel-Offset-Calculator

Nikos!
05-10-13, 22:30
Την έκατσα παίδες! :ranting2:

Δεν μπαίνουν! :ranting2:

Τους πλήρωσα 150 ευρώ + 62 τελωνείο και τα πέταξα από το παράθυρο... :facepalm:

Με τις υγείες μου...

Άντε τώρα να βρω να τους πουλήσω κάνα 120άκο...

BILL007
05-10-13, 22:39
Δεν μπαίνουν! :ranting2:


Τι εννοείς? :think:

Nikos!
05-10-13, 22:43
Τι εννοείς? :think:

Δεν κουμπώνουν πάνω στο μουαγιέ του τροχού, πλέουν και θα ήθελαν φυσιολογικά τόρνο. Δεν τορνάρονται όμως να τους φάει μέσα 1-2mm για να μπορέσει να κουμπώσει, γιατί μου είπαν ότι θα σπάσουν.

Άστα...πίκρα...

aristent
05-10-13, 23:17
σε τι μοντελο μπαινουν?

Nikos!
06-10-13, 08:17
σε τι μοντελο μπαινουν?

Δε ξέρω, αλλά αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορούμε πρώτα να δούμε αν μπαίνουν στο αυτοκίνητό του και μετά να τις πάρει.

Μην τη πατήσει όπως εγώ. :-(

aristent
06-10-13, 09:50
Δε ξέρω, αλλά αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορούμε πρώτα να δούμε αν μπαίνουν στο αυτοκίνητό του και μετά να τις πάρει.

Μην τη πατήσει όπως εγώ. :-(

Ωραια,σε Ε60 μπαινουν?

Nikos!
06-10-13, 10:10
Ωραια,σε Ε60 μπαινουν?

Έλα να τις δοκιμάσουμε, δε ξέρω ρε συ. :original:

mark e92
06-10-13, 10:10
Ωραια,σε Ε60 μπαινουν?

Δυστυχώς πρέπει να τους δοκιμασεις πρωτα αν και εσύ φοράς από Μ νομίζω σωστά; να δεις αν έχουν περιθώριο να βγουν πιο έξω.

aristent
06-10-13, 10:21
Έλα να τις δοκιμάσουμε, δε ξέρω ρε συ. :original:

βρε Νικολα ειμαι Λαρισα ξερεις ποσο κανουν τα διοδια πηγαινε-ελα???

οσο το τελωνειο που πληρωσες!!!.....για τη βενζινη???..αστα μη ρωτας!!!:thumbsup:

Nikos!
06-10-13, 10:44
βρε Νικολα ειμαι Λαρισα ξερεις ποσο κανουν τα διοδια πηγαινε-ελα???

οσο το τελωνειο που πληρωσες!!!.....για τη βενζινη???..αστα μη ρωτας!!!:thumbsup:

Το ξέρω...αλλά είναι η μόνη ασφαλής απάντηση που μπορώ να σου δώσω. :original:

aristent
06-10-13, 10:51
Το ξέρω...αλλά είναι η μόνη ασφαλής απάντηση που μπορώ να σου δώσω. :original:

δωσε μου καποιον κωδικο προϊοντος της παραγγελιας που εκανες,μηπως και βγαλω ακρη απο το σαϊτ της εταιριας τους.thumb

Nikos!
06-10-13, 14:02
δωσε μου καποιον κωδικο προϊοντος της παραγγελιας που εκανες,μηπως και βγαλω ακρη απο το σαϊτ της εταιριας τους.thumb

Αυτοι ειναι: https://www.rogueengineering.com/rogue/W-SPACER/WSPACER.html




Sent from a mobile device

Loukas
06-10-13, 14:06
ρε συ απο τη στιγμη που στο σαιτ λεει οτι ειναι συμβατοι με ολα τα bmw (εκτος ε39, ε70) γιατι δεν στελνεις ενα μειλ μπας και πετυχεις κανα refund?

Nikos!
06-10-13, 14:10
ρε συ απο τη στιγμη που στο σαιτ λεει οτι ειναι συμβατοι με ολα τα bmw (εκτος ε39, ε70) γιατι δεν στελνεις ενα μειλ μπας και πετυχεις κανα refund?

Γιατι και 150 ευρω να μου δωσουν πισω, τα μεταφορικα ειναι δικα μου...οποτε καλυτερα να πουληθουν εδω.


Sent from a mobile device

aristent
06-10-13, 15:27
Αυτοι ειναι: https://www.rogueengineering.com/rogue/W-SPACER/WSPACER.html

εαν καταλαβα καλα σε Ε90 εχουν αυτο το θεματακι:

IMPORTANT NOTES about 10mm/12mm spacers
https://www.rogueengineering.com/mm5/graphics/00000001/wheels/hubcontour_600.jpg

Note that the hub contour height for use with our 10mm/12mm spacers requires a maximum dimension of 11.5mm. Anything taller (such as rust buildup or dust caps) can damage the spacer or even break off the hubcentric lip machined onto the spacer. Please measure your hub to ensure compatibility before ordering. Spacers that are damaged because of excessive hub contour height are not covered by Rogue Engineering's warranty policy.

10mm and 12mm spacers require rims with chamfered hub faces. To determine if you have the appropriate wheel, compatible with these spacers, see the following pictures.

10mm/12mm spacers OK
https://www.rogueengineering.com/mm5/graphics/00000001/wheels/spacer_ok.jpg

10mm/12mm spacers NOT OK
https://www.rogueengineering.com/mm5/graphics/00000001/wheels/spacer_no.jpg

Wheels found to be incompatible with these 10mm/12mm spacers, because of an insufficient rear chamfer depth, include the Kosei K1.

For wheels with insufficient rear chamfer depth, consider our new 10mm flat spacer.

BILL007
06-10-13, 19:18
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19877

savvas bmwdakias
22-11-13, 16:35
Να ρωτησω και γω κατι. Εχω κατι αποστατες οι οποιοι εκτος απο τις 5 τρυπες για τα μπουλονια εχουν ακομα μια. Εκει τι βιδωνεις?

zaharias
04-11-15, 07:01
Θελω να κανω μια δοκιμη πισω 2ποντους προσθηκες (σε καθε ζαντα)..
Βλεπω 2 ειδων αποστατες.. το ενα ειναι οι κλασικοι αποστατες που ξερουμε με τα απαραιτητα μακρυτερα μπουλονια και ο αλλος τυπος εχει εξτρα μπουλονια για να βιδωσει ο αποστατης πανω στο μουαγιε και μετα χρησιμοποιουνται τα μαμα μπουλονια για να σφιξει ο τροχος πανω στον αποστατη..
Ποιο τυπο απο τους 2 να επιλεξω?
Ποιος ειναι καλυτερος?

Εδω ο κλασσικος αποστατης που χρειαζεται μακρυτερα μπουλονια
https://www.turnermotorsport.com/p-3528-hr-20mm-wheel-spacers-for-most-bmw-5-lug-pair.aspx

Κι εδω ο αλλος τυπος
https://www.turnermotorsport.com/p-2055-hr-20mm-bolt-on-wheel-spacers-for-most-bmw-5-lug-pair.aspx

mark e92
04-11-15, 08:37
Νομίζω με τα μακρύτερα μπουλονια είναι πιο ασφαλής.

turbodog
04-11-15, 22:30
Θελω να κανω μια δοκιμη πισω 2ποντους προσθηκες (σε καθε ζαντα)..
Βλεπω 2 ειδων αποστατες.. το ενα ειναι οι κλασικοι αποστατες που ξερουμε με τα απαραιτητα μακρυτερα μπουλονια και ο αλλος τυπος εχει εξτρα μπουλονια για να βιδωσει ο αποστατης πανω στο μουαγιε και μετα χρησιμοποιουνται τα μαμα μπουλονια για να σφιξει ο τροχος πανω στον αποστατη..
Ποιο τυπο απο τους 2 να επιλεξω?
Ποιος ειναι καλυτερος?

Εδω ο κλασσικος αποστατης που χρειαζεται μακρυτερα μπουλονια
https://www.turnermotorsport.com/p-3528-hr-20mm-wheel-spacers-for-most-bmw-5-lug-pair.aspx

Κι εδω ο αλλος τυπος
https://www.turnermotorsport.com/p-2055-hr-20mm-bolt-on-wheel-spacers-for-most-bmw-5-lug-pair.aspx

Ζαχαρια τι offset και ποσες ιντζες ειναι η ζαντα πισω? 20 χιλιοστα νομιζω οτι θα σου βρισκουν στα φτερα πισω, ειδικοτερα εαν εισαι και χαμηλωμενος, εκτος αν η ζαντα εχει πολυ μεγαλο νουμερο offset. Το να ρολαρεις το χειλακι στα πισω φτερα βοηθαει την κατασταση. Εγω πισω σε ΟΕΜ offset CSL ζαντας ειχα 5 χιλιοστα. Τα 12 που ειχα δοκιμασει ειχαν θεμα οταν εβαζα πισω ατομα. Μπροστα παιρνει παρα πολυ αν το offset ειναι κοντα στο εργοστασιακο

pilot
05-11-15, 01:53
Συμφωνω..Ζαχο για πισω δεν νομιζω οτι χρειαζεται πανω απο 10mm..εξαρταται και το offset που εχουν οι APEX ομως..

JiMk86
05-11-15, 08:46
18x9.5 ET35 είναι οι δικές του... Θέλει να το φτάσει κάπου 15...

Απλά ρωτάει τεχνικά ποιον τύπο αποστάτη να βάλει...

Την ίδια απορία έχω κ γω... Για κάποιο λόγο η εταιρία από κάποια mm και πάνω τους βγάζει βιδωτούς, αν και με τρομάζει το γεγονός να βιδώνει η ζάντα πάνω στον αποστάτη... Σε μια καλή λακούβα τι γίνεται;

DR vs DRA


Sent from my iPhone using Tapatalk

scania124
05-11-15, 09:28
Ζαχαρία οι αποστάτες που βιδωνουν πάνω στον μου άγιε είναι συνήθως πάνω από 2.5 εκατοστά (ίσως κσι πσραπανω)έτσι ώστε να καλύπτει το καρέ από την βίδα .αυτή είναι η διαφορά.
Είναι ρίσκο να βάλεις αποστατη πάνω από 2 εκατοστά για τον λόγο ότι πρέπει να βάλεις πολύ μεγάλα μπουλονια.

Έχω βάλει στο ναβαρα 5 εκατοστά και αναγκαστικά μπήκαν με βίδες πάνω στον μουαγιε.

zaharias
05-11-15, 09:44
Ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Όπως λεει και ο Δημητρης οι ζαντες μου ειναι 9.5 ΕΤ35 με 265/35 λάστιχα.
Μπροστα ειναι οκ.
Πισω φοράω ηδη 1 πόντο προσθήκη (όποτε τωρα ειμαι στο ΕΤ25) αλλα ειναι πολυ μεσα ο τροχός. Θέλω ενα πόντο ακομη όποτε πάω για 2ποντη για να γινει ΕΤ15.
Προς το παρον το αμαξι φοραει μαμα ελατήρια με bilstein B6 κίτρινα όποτε πιστευω δεν θα εχει θεμα να βρει. Επισης μπορει αν χρειαστεί να δώσουμε λίγη αρνητική καμπερ.. Και παραπισω ίσως ρολλαρω χειλάκια.
Απλα ρωτάω ποιον τύπο αποστάτη απο τους 2 να επιλέξω.

zaharias
05-11-15, 18:40
Τελικα πηρα τον γνωστό τύπο αποστάτη με τα μακρύτερα μπουλόνια.
Μόλις έρθουν και τοποθετηθούν θα σας πω.
:thanks:

maris7
05-11-15, 21:22
απο turner?

zaharias
05-11-15, 21:45
απο turner?

eBay.de 120¤

leo328
16-10-16, 22:34
Εχει βαλει κανεις 5mm αποστατες μονο πισω σε ε36 χωρις χειλακι?

trifonas
17-01-17, 07:39
Εχω ενα tiguan και λόγω rline(οι θολοι ειναι πιο φουσκωμενοι) με 18αρες που νομίζω αισθητικά είναι άστοχο το οτι οι θόλοι περισσεύουν πολύ απ το αμάξωμα και για να μην πάω σε 19αρες προς το παρόν οι οποίες νομίζω είναι οι κατάλληλες αλλά όχι οι πρέπουσες λέω να πάω σε αποστάτες 20mm.
Και η απορία μου είναι αν εχει φορέσει κάνεις σάς ή αν έχει κάποια εμπειρία;;;Τι θα αλλαξει στην γεωμετρια της αναρτησης; θα φορτιζονται καποιοι συνδεσμοι παραπανω; θα παταει καλυτερα(λογικα ναι);

savvas bmwdakias
17-01-17, 11:51
Απο τα λιγα που διαβασα μπορω να πω οτι, σιγουρα θα εχεις καλυτερο κρατημα εφοσον αυξανεται το μετατροχιο, μπροστα θα χασει το τιμονι σου την αμεσοτητα και θα ψαρακωνει λιγο οπως το λενε, οσο για την αναρτηση σιγουρα θα επιβαρυνεις ολους τους ελαστικους συνδεσμους που εχει η αναρτηση οπως τα συνεμπλοκ των ψαλιδιων κτλ, το οποιο θα εχει σαν αποτελεσμα να φθαρουν γρηγοροτερα. Αυτο γινεται βεβαια και με αφτερμαρκετ ζαντες οι οποιες εχουν μικρο οφσετ. Επισης καποιοι εχουν αναφερει για τρεμουλο. Απο προσωπικη εμπειρια, εγω ειχα πισω 1,5cm αποστατες momo, τους εκανα ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι με τις ζαντες και δεν ειχα απολυτος κανενα προβλημα.

zaharias
17-01-17, 12:49
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1717&highlight=%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF% 84%CE%B5%CF%82+%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B8%CE%B 7%CE%BA%CE%B5%CF%82

Killertzis
11-03-19, 08:39
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τους αποστατες.Είναι καλυτερο,ως προς την γεωμετρια,να βαλεις ιδιου παχους αποστατες,μπρος πισω,για να μην αλλαξει κατι σιγουρα.Αλλά εάν κάποιος βάλει πίσω 20 mm αποστάτες σε καθε τροχο,δηλαδη 40mm αυξηση το αξονα,και μπροστα τιποτα,πως επηρεαζει αυτο,θετικα κι αρνητικα την συμπεριφορα του αυτοκινητου?

///Maniac
13-03-19, 15:52
Οσο φαρδαινει το αμαξι τοσο κερδιζεις θεωρητικα προσφυση λογω μεγαλυτερου φαρδους του αξονα...βεβαια παντα με την προυποθεση οτι δεν χαλασες τη γεωμετρια της αναρτησης..ετσι λοιπον το αμαξι γινεται πιο υπερστροφικο η υποστροφικο αναλογα με το που αλλαξε το φαρδος...επισης μιας και τα bmw ειναι συνηθως ασυμμετρα ως προς τους δυο αξονες καλυτερο θα ηταν να βαλεις μονο μπροστα και οχι πισω, η και στα δυο απλα λιγοτερο πισω ..δηλαδη αν εχεις πχ μπροστα 8αρα με 225 και πισω 9αρα με 245 με ιδιο οφσετ παντα καλυτερο θα ηταν να βαλεις μονο μπροστα ωστε να εισαι στην ιδια ευθεια ως προς την εξωτερικη πλευρα του τροχου...εγω για να φανταστεις εχω μονο μπροστα 5 χιλιοστα και πισω καθολου με 8,5 και 9,5 ζαντες...τωρα για 2 ποντους που λες εσυ ειναι λιγο τραβηγμενο κατ' εμε να μπει μονο σε εναν αξονα