PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E36 σε Ε30



Dr. Yamastura
05-02-13, 20:48
Σκέφτομαι να κάνω τράμπα ΟΛΟ το ε36 μου σε ε30.
Δηλαδή:
Το μπλοκέ KAAZ,τις γέφυρες μπροστά και πίσω,μοτέρ,σασμάν,χειρόφρε ο,καθίσματα,τα ΠΑΝΤΑ εκτός φυσικά από το ρολλ κειτζ.
Ξερεις κάποιος αν μπαίνουν όλα τα μηχανικά και τα άκρα?
Παρακαλώ πολύ να απαντήσουν όσοι είναι βέβαιοι!
Αν έχουν δει κάτι παρόμοιο από φιλο-γνωστό ή αν το έχουν κάνει οι ίδιοι ή απο λινκς.
Το μοτέρ σίγουρα μπαίνει.Με ενδιαφέρει το σασμάν και κυρίως τα άκρα(αναρτήσεις,φρένα κλπ.).
Το κααζ μπαίνει (είναι το ίδιο για 6κύλινδρο 325 και μ3 ε30,άρα μάλλον μπαίνει σε μεγάλο καβούκι).
Το αμάξι που έχω βρει είναι 318ις.
Θέλω να ξοδέψω μόνο για την αγορά του αυτοκινήτου και για τα εργατικά.
Όλα τα περιφερειακά θέλω να είναι από το 36άρι.:thnx:

nikos1400
05-02-13, 21:03
:th_Laie_67-1:
Σε εψησε ο δικος σου ε ?! (νικ200)

Γιατρε μου πιστευω ο Τσαφ θα ξερει να μας πει.

s42performance
05-02-13, 22:06
Το μοτερ μπαινει στην ιδια γεφυρα με αλλες βασεις και καρτερ το σασμαν απροβλιματιστα με αλλο κεντρικο ,στον πισω αξονα δεν τεριαζει τιποτα εκτος απο τα εντοσθια του διαφορικου σου σε ενα καβουκι απο 325i,Μ3 (Ε30) 188mm και παλι θες ημιαξονια και κεντρικο στο μπροστα μερος μπορεις να βαλεις την γεφυρα απο το Ε36 αλλα δεν το προτεινω καθολου θα διμιουργισεις πολλα προβληματα χωρις λογο τα ακρα τα μπροστα μπαινουν (με μικρες μετατροπες) αλλα απο γεομετρια θα ειναι οτι ναναι συν οτι θα ειναι αναγκαστικα 5μπουλονο μπροστα και 4μπουλονο πισω τα φρενα σκετα δεν μπαινουν στο ακρο απο το Ε30 μπορεις να χρισημοποιησεις την κρεμαγιερα απο το Ε36 σαφος καλυτερη (πιο γρηγορη αν ειναι Μ3 3.0 ειναι 3 στροφες απο τερμα σε τερμα).

Dr. Yamastura
05-02-13, 22:26
Οπότε σε ε21 δεν πρέπει να μπαίνει τίποτα,ετσι?

s42performance
05-02-13, 22:56
παρομοια κατασταση αλλα δεν βλεπω ενα καλο λογο για να χαλασεις ενα ε36 με μια καποια γεωμετρια για να το βαλεις πανω σε μια καροτσα απο παφιλα με αθλιο πισω αξονα σαν απο μπαγκαζιερα.

aggelosmk2
05-02-13, 23:26
Έχεις καταπληκτική καρότσα....μη πας να χαλάσεις όλο αυτό που έχεις... thumb

Απλά "βελτίωσε " το thumb !

Φτιάξε αγωνιστικά τιμόνια στο 36άρι ,τούρμπισε το κιόλας κ θα είσαι αρχηγός !

Έχεις μια πολύ καλή βάση !!!

NS-conv
06-02-13, 00:04
Σκέφτομαι να κάνω τράμπα ΟΛΟ το ε36 μου σε ε30.
Δηλαδή:
Το μπλοκέ KAAZ,τις γέφυρες μπροστά και πίσω,μοτέρ,σασμάν,χειρόφρε ο,καθίσματα,τα ΠΑΝΤΑ εκτός φυσικά από το ρολλ κειτζ.
Ξερεις κάποιος αν μπαίνουν όλα τα μηχανικά και τα άκρα?
Παρακαλώ πολύ να απαντήσουν όσοι είναι βέβαιοι!
Αν έχουν δει κάτι παρόμοιο από φιλο-γνωστό ή αν το έχουν κάνει οι ίδιοι ή απο λινκς.
Το μοτέρ σίγουρα μπαίνει.Με ενδιαφέρει το σασμάν και κυρίως τα άκρα(αναρτήσεις,φρένα κλπ.).
Το κααζ μπαίνει (είναι το ίδιο για 6κύλινδρο 325 και μ3 ε30,άρα μάλλον μπαίνει σε μεγάλο καβούκι).
Το αμάξι που έχω βρει είναι 318ις.
Θέλω να ξοδέψω μόνο για την αγορά του αυτοκινήτου και για τα εργατικά.
Όλα τα περιφερειακά θέλω να είναι από το 36άρι.:thnx:

Eχεις ενα αυτοκινητο που το εχεις φτασει σε ενα καλο επιπεδο για να βγαζεις γουστα και να συμμετεχεις σε αγωνες.Ο μονος λογος που πιστευω οτι θες να το κανεις αυτο ειναι το βαρος.(???)Η αληθεια ειναι οπως ειπε και καποιος παραπανω οτι το Ε30 απο ακαμψια ειναι για κλαματα και χρειαζεται πολυ δουλεια για να γινει σωστο αγωνιστικο..Εγω θα σου προτεινα να το ελαφρωσεις οσο μπορεις(μεγαλο μειον το βαρος,αλλα υπαρχουν τροποι αρκει να υπαρχει θεληση) και να ψαχτεις για βελτιωση του μοτερ...Δες το και αλλιως,7 στα 10 driftαδικα ειναι Ε30... thumb

Dr. Yamastura
06-02-13, 08:57
Παιδιά δεν είναι μόνο το βάρος.
Παρακαλώ να γράφετε μόνο τεχνικές γνώσεις.
Μην πάτε να με πείσετε πόσο καλο είναι το 36αρι μου και αν αξίζει να κάνω τραμπα η να το πούλησω στα 7500 Ευρω.
Το ξέρω πολυ καλα το αμάξι μου.
το αμάξι πωλείται για οποίον ενδιαφέρεται.
Σκέφτομαι και άλλες καρότσες,όπως rx7:thnx:

nik200
06-02-13, 09:03
Παιδιά δεν είναι μόνο το βάρος.
Παρακαλώ να γράφετε μόνο τεχνικές γνώσεις.
Μην πάτε να με πείσετε πόσο καλο είναι το 36αρι μου και αν αξίζει να κάνω τραμπα η να το πούλησω στα 7500 Ευρω.
Το ξέρω πολυ καλα το αμάξι μου.
το αμάξι πωλείται για οποίον ενδιαφέρεται.
Σκέφτομαι και άλλες καρότσες,όπως rx7:thnx:

χρηστο..την επομενη φορα που θα πας σε αγωνα..καταλαθος απο την τσεπη θα βγαλεις κατι κλειδακια που εχουνε ενα περιεργο σημα πανω και γραφουν mazda...εεε οποιο αμαξι ανοιγει με αυτα..αυτο θα παρεις στην πιστα...:shok::shok::thumbsup:

υγ...θα περασεις και μια βολτα απο την οικοδομη..να σου δωσω κατι κιλοδοκους..να πεταξουμε μεσα ετσι να φαινονται μονο...:hystericalbs1::hystericalbs1::whistle:

manos///3
06-02-13, 09:14
Χρηστο οι Papas tuning στη Θεσσαλονικη εχουν κανει το ιδιο project σε δικο τους ε30. Αν θες σε φερνω σε επαφη.

nik200
06-02-13, 09:16
περα απο την πλακα..το ε30 θελει πολυ πραγμα για να γινει σωστο....συν οτι τα ε30 με εξακυλινδρο μπροστα δεν εχουν σχεση με τα ε36 με εξακυλινδρο....χανεις παρα πολυ απο την ακριβεια του ε36...επισης...θελει πολυ δεσιμο το ε30 για να γινει μασιφ...και πας σε ενα αμαξι που γενικα θελει πολυ μετατροπη στον πισω αξονα για να κραταει οπως το ε36...οχι φυσικα οτι δεν γινεται...αλλα κοστιζει...

εμενα η επιλογη μου, ηταν παντα το ε30.., λογω της ξυραφενιας συμπεριφορας του...καθως το γουσταρω οδηγικα...απλα εχει πολλα σημεια που θελουν βελτιωση...

TSAF
06-02-13, 09:37
Τα μηχανικα σου ειναι πανευκολα. Αυτουσιοι οι αξονες του 36 δεν μπαινουν με τιποτα. Με το διαφορικο δεν θα εχεις θεμα. Αμα θες σωστο ραψιμο πηγαινε το αυτοκινητο στον Herby να σου κανουν ενα σωστο cage και να γινει το καροτσι αθανατο. Tα φρενα σκετα μπορουνε να στα ταιριαξουνε στου Ε30 τα ακρα. Η πιο σωστη λυση ομως ειναι κομπλε μπροστα ακρα με την κρεμαγιερα σου και πισω γεφυρα απο Ε30 Μ3. Το κοστος σου για ολα αυτα για να γινουν σωστα και οχι δουλειες του κ.......λου θα ξεπερασουν τα 10,000.

TSAF
06-02-13, 09:40
Οπότε σε ε21 δεν πρέπει να μπαίνει τίποτα,ετσι?

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=11614

Stunt Mike
06-02-13, 22:13
Τα μηχανικα σου ειναι πανευκολα. Αυτουσιοι οι αξονες του 36 δεν μπαινουν με τιποτα. Με το διαφορικο δεν θα εχεις θεμα. Αμα θες σωστο ραψιμο πηγαινε το αυτοκινητο στον Herby να σου κανουν ενα σωστο cage και να γινει το καροτσι αθανατο. Tα φρενα σκετα μπορουνε να στα ταιριαξουνε στου Ε30 τα ακρα. Η πιο σωστη λυση ομως ειναι κομπλε μπροστα ακρα με την κρεμαγιερα σου και πισω γεφυρα απο Ε30 Μ3. Το κοστος σου για ολα αυτα για να γινουν σωστα και οχι δουλειες του κ.......λου θα ξεπερασουν τα 10,000.

Μπροστα θα βαλει τα ψαλιδια του Ε36 ετσι κι αλλιως γιατι του δινουν και λιγο μεγαλυτερη γωνια,ενω θα γινει και 5μπουλωνο με φρενα Μ3.Πισω του'πα ηδη να μην μπλεξει με γεφυρες Μ3 Ε30,αλλα να παραμεινει 4μπουλωνος.Εχει ηδη δισκοφρενα πισω το συγκεκριμενο Ε30.....Δεν μας ενδιαφερει ν'αποκτησει την προσφυση του Ε36 πισω,αλλα μας ενδιαφερει μπροστα να γινει το ιδιο καλο.

Υ.Γ Χρηστο,εμενα φιλε μ'αρεσε το RX7....Απλως ειναι σε αλλο επιπεδο κοστους....

NS-conv
06-02-13, 23:28
Μπροστα θα βαλει τα ψαλιδια του Ε36 ετσι κι αλλιως γιατι του δινουν και λιγο μεγαλυτερη γωνια,ενω θα γινει και 5μπουλωνο με φρενα Μ3.Πισω του'πα ηδη να μην μπλεξει με γεφυρες Μ3 Ε30,αλλα να παραμεινει 4μπουλωνος.Εχει ηδη δισκοφρενα πισω το συγκεκριμενο Ε30.....Δεν μας ενδιαφερει ν'αποκτησει την προσφυση του Ε36 πισω,αλλα μας ενδιαφερει μπροστα να γινει το ιδιο καλο.

Υ.Γ Χρηστο,εμενα φιλε μ'αρεσε το RX7....Απλως ειναι σε αλλο επιπεδο κοστους....

Πισω αν θελει να γινει 5μπουλωνος μπορει να βαλει γεφυρα απο Ε36 compact...

Stunt Mike
06-02-13, 23:45
Σωστοοοοοοοοοοοος!!!!Δεν το'χα σκεφτει!!Αυτο αλλαζει τα δεδομενα....

nik200
07-02-13, 08:29
ολοι 30αρι θα παρουμε στο τελος....:rally:

να πω οτι δεν τα χα πει....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

TSAF
07-02-13, 09:21
και απο Ζ3 μπαινει και απο Ε34 Μ5 με λιγο κοψε ραψε.

NS-conv
07-02-13, 12:44
και απο Ζ3 μπαινει και απο Ε34 Μ5 με λιγο κοψε ραψε.

Aπο Ε34 Μ5 με αρκετο κοψε ραψε...αλλα χαλαλι, φαρδαινει πισω και φαινεται αρμα μετα!!!! :thumbsup:

dark knight
07-02-13, 14:58
το ταμπλο απο κομπακτ ε36 μπαινει σε ε30 Η χρειαζεται τρελλη πατεντα?

andreas_R
07-02-13, 16:49
Πισω αν θελει να γινει 5μπουλωνος μπορει να βαλει γεφυρα απο Ε36 compact...

και απο Ζ3Μ νομιζω ταιριαζουν