PDA

Επιστροφή στο Forum : Project E46 - M5



M_Dolce
05-02-13, 12:53
Καλησπερα απο εναν παλιο..με πολλες απουσιες στο φορυμ!

Το αυτοκινητο μου, λιγο πολυ γνωστο σε πολλα παιδια απο εδω... ωστοσο τωρα πλεον για τις μετακινησεις χρησιμοποιω αλλο οχημα καθως και μοτοσυκλετα, ετσι μετα απο πολλη σκεψη και ψαξιμο μεσα στις προσεχεις ημερες ξεκιναει το νεο μου project. Το σκαφος...Ε46 COUPE....το στησιμο
και το setup πλεο αλλαζουν ομως... καθοτι θα φερει μοτερ M5 E39 με αρκετα
"καλουδια" πανω του.

Δεν ειναι ευκολο διοτι χρειαζονται τρομακτικες αλλαγες, τις οποιοες εχω εντοπισει και θα γινουν ολες ωστε το αποτελεσμα να ειναι οπως πρεπει..
Μετα το περας των μηχανολογο-ηλεκτρικων εργασιων σειρα εχει το external
και internal restoration του οχηματος...

Πριν κανεις βιαστει να μιλησει... Πολλοι απο εδω ξερουν οτι ειμαι ΦΑΝ της ατμοσφαιρας... οποτε το σεναριο να εβαζα αερα Νορβηγιας, αν και το σκεφτομουν καιρο το απεκλεισα... Η ροπη κατ εμε ερχεται απο κυβικα και ειναι ωμη...

Αυτα για την ωρα... Θα σας κρατω ενημερους με φωτογραφικο υλικο του εγχειρηματος και τις εξελιξης του...

:thanks:

Monsta
05-02-13, 12:55
Τρελό θέμα. Δώσε να γουστάρουμε.

PANOS-E60
05-02-13, 12:56
:viannen_01: back Αντρέα και καλή επιτυχία στο project thumb

Vasilis M3
05-02-13, 13:01
Περιμένουμε με αγωνία την εξέληξη του project σουthumb

:viannen_01:

zaharias
05-02-13, 13:04
Ελα ρε Αντρεααααααααα............

Που χαθηκες.....?????????

Δυναμικο come back βλεπω..

Ευχομαι να πανε ολα καλα..

Φοβερο project.. παντα το ειχα/εχω στο μυαλο μου..

In for updates.. :)

BILL007
05-02-13, 13:27
Aντρέα έλειψες καιρό απο την παρέα μας!

:viannen_01: ΒΑCK!!!!! :thumbsup:

Το εγχείρημα είναι απίστευτο! Ο Hartge έκανε το ίδιο κάποτε σε Ε46 https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1324 :rally:

Κάπου είχα βρει τι αλλαγές/πατέντες που χρειαζόταν για να μπει thumb Αυτή που θυμάμαι είναι ότι η κολώνα του τιμονιού έχει θέμα σε σχέση με τα χταπόδια του μοτέρ.Έτσι πρέπει το ένα χταπόδι να τροποποιηθεί κατάλληλα για να μπει.Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μια ελάχιστη μείωση στην απόδοση :D

Εύχομαι τα καλύτερα και θέλουμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό αν είναι δυνατόν! :thumbsup:

ΑLREADY SUBSCRIBED!!!!:popcorn::notworthy:

trifonas
05-02-13, 13:27
Ειναι ωραιο πραγμα η " ωραια τρελλα".

M_Dolce
05-02-13, 13:30
Aντρέα έλειψες καιρό απο την παρέα μας!

:viannen_01: ΒΑCK!!!!! :thumbsup:

Το εγχείρημα είναι απίστευτο! Ο Hartge έκανε το ίδιο κάποτε σε Ε46 https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1324 :rally:

Κάπου είχα βρει τι αλλαγές/πατέντες που χρειαζόταν για να μπει thumb Αυτή που θυμάμαι είναι ότι η κολώνα του τιμονιού έχει θέμα σε σχέση με τα χταπόδια του μοτέρ.Έτσι πρέπει το ένα χταπόδι να τροποποιηθεί κατάλληλα για να μπει.Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μια ελάχιστη μείωση στην απόδοση :D

Εύχομαι τα καλύτερα και θέλουμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό αν είναι δυνατόν! :thumbsup:

ΑLREADY SUBSCRIBED!!!!:popcorn::notworthy:


Ισχυει Βασιλη... Οπως τα λες ειναι....Υπαρχει ομως λυση σε αυτο και ερχεται
κατ'ευθειαν απο την αντιπερα οχθη του Ατλαντικου... 4 μηνες χρειαστικε για να βρεθει ο τροπος και εν τελει εβρεθη..σε συννενοηση με παιδια και μηχανικους απο εκει..

mitsos_chania
05-02-13, 13:31
Καλως τον Αντρεα.Καλο κουραγιο με το project

TSAF
05-02-13, 13:54
Ωραιο project. Δεν ειναι δυσκολο ειδικα σε 46αρι. Το καρτερ ειναι λιγο θεμα αλλα τιποτα το ιδιαιτερο πλεον.

Bazil Van Sinner
05-02-13, 14:00
...αυτα ειναι παντρεματα!!!!!

περιμενουμε νεα,πληροφοριες,φωτογραφιε ς!!!!!!

Christos 330
05-02-13, 14:11
Ρε Ανδρεα μεχρι πριν μου γκρινιαζες να το πουλησεις τωρα τι σε επιασε ; ; ;

Με το καλο φιλε με το καλο και πισω μην κοιτας !!!



ΥΓ . . . Σε περιμενα πριν πας bansko αλλα εσυ . . . . . . .

NS-conv
05-02-13, 14:13
Καλησπερα απο εναν παλιο..με πολλες απουσιες στο φορυμ!

Το αυτοκινητο μου, λιγο πολυ γνωστο σε πολλα παιδια απο εδω... ωστοσο τωρα πλεον για τις μετακινησεις χρησιμοποιω αλλο οχημα καθως και μοτοσυκλετα, ετσι μετα απο πολλη σκεψη και ψαξιμο μεσα στις προσεχεις ημερες ξεκιναει το νεο μου project. Το σκαφος...Ε46 COUPE....το στησιμο
και το setup πλεο αλλαζουν ομως... καθοτι θα φερει μοτερ M5 E39 με αρκετα
"καλουδια" πανω του.

Δεν ειναι ευκολο διοτι χρειαζονται τρομακτικες αλλαγες, τις οποιοες εχω εντοπισει και θα γινουν ολες ωστε το αποτελεσμα να ειναι οπως πρεπει..
Μετα το περας των μηχανολογο-ηλεκτρικων εργασιων σειρα εχει το external
και internal restoration του οχηματος...

Πριν κανεις βιαστει να μιλησει... Πολλοι απο εδω ξερουν οτι ειμαι ΦΑΝ της ατμοσφαιρας... οποτε το σεναριο να εβαζα αερα Νορβηγιας, αν και το σκεφτομουν καιρο το απεκλεισα... Η ροπη κατ εμε ερχεται απο κυβικα και ειναι ωμη...

Αυτα για την ωρα... Θα σας κρατω ενημερους με φωτογραφικο υλικο του εγχειρηματος και τις εξελιξης του...

:thanks:

Καλη επιτυχια στο ολο εγχειρημα...Αυτες ειναι μετατροπες!!!
Αναμενουμε στην οθονη μας για φωτογραφιες κτλ.... :warriorsmiley:

:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:

ΔημήτρηςΜ3
05-02-13, 14:15
Καλησπερα απο εναν παλιο..με πολλες απουσιες στο φορυμ!

Το αυτοκινητο μου, λιγο πολυ γνωστο σε πολλα παιδια απο εδω... ωστοσο τωρα πλεον για τις μετακινησεις χρησιμοποιω αλλο οχημα καθως και μοτοσυκλετα, ετσι μετα απο πολλη σκεψη και ψαξιμο μεσα στις προσεχεις ημερες ξεκιναει το νεο μου project. Το σκαφος...Ε46 COUPE....το στησιμο
και το setup πλεο αλλαζουν ομως... καθοτι θα φερει μοτερ M5 E39 με αρκετα
"καλουδια" πανω του.

Δεν ειναι ευκολο διοτι χρειαζονται τρομακτικες αλλαγες, τις οποιοες εχω εντοπισει και θα γινουν ολες ωστε το αποτελεσμα να ειναι οπως πρεπει..
Μετα το περας των μηχανολογο-ηλεκτρικων εργασιων σειρα εχει το external
και internal restoration του οχηματος...

Πριν κανεις βιαστει να μιλησει... Πολλοι απο εδω ξερουν οτι ειμαι ΦΑΝ της ατμοσφαιρας... οποτε το σεναριο να εβαζα αερα Νορβηγιας, αν και το σκεφτομουν καιρο το απεκλεισα... Η ροπη κατ εμε ερχεται απο κυβικα και ειναι ωμη...

Αυτα για την ωρα... Θα σας κρατω ενημερους με φωτογραφικο υλικο του εγχειρηματος και τις εξελιξης του...

:thanks:
Καιρός ήταν να δούμε ενα τέτοιο thread !!!!
Μπράβο καλη δύναμη και τσέπες βαθιές !!!

M_Dolce
05-02-13, 14:23
Ρε Ανδρεα μεχρι πριν μου γκρινιαζες να το πουλησεις τωρα τι σε επιασε ; ; ;

Με το καλο φιλε με το καλο και πισω μην κοιτας !!!



ΥΓ . . . Σε περιμενα πριν πας bansko αλλα εσυ . . . . . . .

Ανεβηκα με αεροπλανο κατευθειαν αδερφε! Γι'αυτο δεν ηρθα.. Αλλα θα γινει συντομα το ταξιδακι στα βορεια και θα ερθω να σου φερω και τα φρενακια...

Christos 330
05-02-13, 14:25
Ανεβηκα με αεροπλανο κατευθειαν αδερφε! Γι'αυτο δεν ηρθα.. Αλλα θα γινει συντομα το ταξιδακι στα βορεια και θα ερθω να σου φερω και τα φρενακια...

Αντε αγορι μου αντε και εχω να σε παω καπου καλα . . .

thumbthumbthumb !!!

M_Dolce
05-02-13, 14:26
Αντε αγορι μου αντε και εχω να σε παω καπου καλα . . .

thumbthumbthumb !!!

αμα ειναι ετσι... να γινει το ταξιδακι αμεσα!!

TSAF
05-02-13, 14:32
αλλα αφου θα κανεις που θα κανεις τα εξοδα γιατι δεν βαζεις εναν S85 μεσα?????????

BILL007
05-02-13, 14:35
αλλα αφου θα κανεις που θα κανεις τα εξοδα γιατι δεν βαζεις εναν S85 μεσα?????????

:fountwtis::fountwtis::fountwtis::fountwtis:

M_Dolce
05-02-13, 14:41
αλλα αφου θα κανεις που θα κανεις τα εξοδα γιατι δεν βαζεις εναν S85 μεσα?????????

Δεν ειναι κατι το οποιο δεν εχει γινει...αλλα η τεχνογνωσια στο ελλαδισταν ειναι μηδεν. Απ την αλλη το κοστος ξεφευγει πολυ. Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι το παντρεμα των ηλεκτρικων αφου το Μ5/Μ6 τελευταιας γενιας εχει οπτικες ιωες και οχι την παραδοσιακη πλεξουδα ηλεκτρικων... Ποιος θα αναλαβει εδω στο Ελλαντα να το κανει να "παιξει σωστα"?

Στο νησι επανω υπαρχουν 4 αυτοκινητα που το εχουν κανει με V10 αλλα ειναι και τα 4 αθτοκινητα βελτιωτικων οικων. Με οτι αυτο συνεπαγεται... Εγω θελω σε πρωτη φαση να ειναι σχετικα αξιοπιστο το αποτελεσμα και να μην χρειαζεται να μπαινω συνεργειο μετα απο καθε βολτα.

TSAF
05-02-13, 14:43
σωστος, θα το δουλεψεις το μοτερ με την stock ecu?

M_Dolce
05-02-13, 14:45
σωστος, θα το δουλεψεις το μοτερ με την stock ecu?

Οχι.. διοτι το μοτερακι θα δουλεψει με custom χταποδακια, καταλυτες και after market εκκεντρα (schricks), συνεπως η ecu θα ειναι απο τον γνωστο και μη εξαιρετεο DINAN.

TSAF
05-02-13, 14:47
εγω θα σου προτεινα να το δουλεψεις με την stock παντως αλλα το αφεντικο αποφασιζει

M_Dolce
05-02-13, 14:48
εγω θα σου προτεινα να το δουλεψεις με την stock παντως αλλα το αφεντικο αποφασιζει

θα δουμε...Προς το παρων το σεναριο του dinan ειναι το επικρατεστερο ολων αλλα εχουμε μελλον μεχρι εκει...

manos///3
05-02-13, 15:23
Δωσε αγορι μουυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!

Αυτα ειναι μπαξιματα.

Φωτο και λεπτομερης ενημερωση παρακαλω.

wheelman
05-02-13, 16:21
https://www.icoo.com/magazine/images/alreadysubscribed.png


Καλη επιτυχία στο φοβερό project σου!!!!! :warriorsmiley:
Περιμένουμε εναγωνίως την πρόδο με αρκετές φωτογραφιες :popcorn:

VanVIC
05-02-13, 18:05
Το πιο ωραίο απˊόλα είναι οτι έχεις όραμα Αντρέα.
Απόλαυσε το όνειρο (ναί το όνειρο) όσο ετοιμάζεται το project.
Με το καλό να ετοιμαστεί και να καμαρώσουμε!

gant
05-02-13, 18:21
Πίστευα πως το δωσες το αμάξι σου, μετά και την παληά βραδυνή σου περιπέτεια και ότι αυτός ήταν και ο λόγος της πολύμηνης απουσίας σου.
Επιστρέφεις όμως με εκπλήξεις και θα μας κάνεις να περιμένουμε την συνέχεια.
Όλα να ρθουν βολικά Ανδρέα.

bill_m3
05-02-13, 18:45
Καλώς μας ήρθες και πάλι!!

Με το καλό να τελειώσεις το εργαλείο και να το δεις όπως γουστάρεις :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Περιμένουμε με ανυπομονησία πολλές φωτογραφίες!!!

zaharias
05-02-13, 19:34
Καποια στιγμη ειχα στειλει ενα mail σε αυτον εδω..


https://www.youtube.com/watch?v=ehIUhqO-bKc


https://www.youtube.com/watch?v=zj_eRKiMNWI


https://www.youtube.com/watch?v=qT5yL0mw09E

Και μου ειχε πει οτι το κοστος ειχε φτασει τα 30.000 ευρωπουλακια!!!!!!!!!!!!:shok:

Και μετα απο αυτο το ξεχασα..

Vassilis ///M
05-02-13, 20:01
https://www.youtube.com/watch?v=79uc-Hz4fO0

:shok::shok::shok:

BILL007
05-02-13, 20:07
Καποια στιγμη ειχα στειλει ενα mail σε αυτον εδω..

Και μου ειχε πει οτι το κοστος ειχε φτασει τα 30.000 ευρωπουλακια!!!!!!!!!!!!:shok:

Και μετα απο αυτο το ξεχασα..

Χμμμμ...Εγώ δυο πράγματα έχω να πω...:D

1)Ίσως κάποτε να κόστισε 30.000 και πιο παλιά ο Hartge ζήταγε 100.000.
Τώρα παίρνεις Μ5 Ε39 ολόκληρο με 8-10.000.Οπότε να βρεις ένα μοτέρ-σασμάν και τα σχετικά πάνω απο 4000-5000 χιλιάρικα θα είναι ληστεία.
Τα παντρέματα για να κάτσουν αυτά στο Ε46 δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαγορευτικά και αρκετή "γνώση" υπάρχει πλέον ύστερα απο κοντά 10 και βάλε χρόνια κυκλοφορίας.

Χωρίς να ξέρω κάτι και να έχω μιλήσει με τον Αντρέα υποθέτω ότι πάνω απο 7.000 δεν κοστίζει η όλη ιστορία,αρκεί να έχεις καλό συνεργείο και να ξέρεις σε τι μπλέκεις με την παραμικρή λεπτομέρια (αλλιώς θα σου πιούν το αίμα)

2) Στο βίντεο του τύπου δεν του λειτουργεί η θερμοκρασία λαδιού για κάποιο λόγο??? :D

nikos1400
05-02-13, 20:14
Για βαλε μας κατι παραπανω, εκτος απο Times New Roman...

:thumbsup:


:worthlesswithoutpic


(subscribed...)

aristent
05-02-13, 20:41
Το πιο ωραίο απˊόλα είναι οτι έχεις όραμα Αντρέα.
Απόλαυσε το όνειρο (ναί το όνειρο) όσο ετοιμάζεται το project.
Με το καλό να ετοιμαστεί και να καμαρώσουμε!

+10000000thumb

πραγματικα θα καμαρωσουμε !!!!

ασε που και εμεις, μαζι σου Ανδρεα,θα "ξεφυγουμε" απο το μιζερο κλιμα της εποχης.:original:

M_Dolce
05-02-13, 21:12
Χμμμμ...Εγώ δυο πράγματα έχω να πω...:D

1)Ίσως κάποτε να κόστισε 30.000 και πιο παλιά ο Hartge ζήταγε 100.000.
Τώρα παίρνεις Μ5 Ε39 ολόκληρο με 8-10.000.Οπότε να βρεις ένα μοτέρ-σασμάν και τα σχετικά πάνω απο 4000-5000 χιλιάρικα θα είναι ληστεία.
Τα παντρέματα για να κάτσουν αυτά στο Ε46 δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαγορευτικά και αρκετή "γνώση" υπάρχει πλέον ύστερα απο κοντά 10 και βάλε χρόνια κυκλοφορίας.

Χωρίς να ξέρω κάτι και να έχω μιλήσει με τον Αντρέα υποθέτω ότι πάνω απο 7.000 δεν κοστίζει η όλη ιστορία,αρκεί να έχεις καλό συνεργείο και να ξέρεις σε τι μπλέκεις με την παραμικρή λεπτομέρια (αλλιώς θα σου πιούν το αίμα)

2) Στο βίντεο του τύπου δεν του λειτουργεί η θερμοκρασία λαδιού για κάποιο λόγο??? :D


Ετσι ακαδημαικα μιλωντας ολο το project το εχω κοστολογισει +/- 10.000 ευρωπουλα. Σε αυτα προσθετω ενα διχιλιαρο ακομα για τα Unexpected, που σιγουρα θα υπαρξουν... Οραμα σιγουρα υπαρχει..μελετη ηδη εχει γινει αρα ειμαστε στο σταδιο συλλογης των πραγματων που χρειαζονται..

Ειπα πως μετα το μηχανολογικο κομματι σειρα εχει το exterior (το αυτοκινητο θα αποκτησει γνησιο χρωμα Ε39 Μ5 - silverstone) και το εσωτερικο του... Σαλονι Μ3 εχουμε ηδη...μενει να ντυθει αλκανταρα ολο και να αντικατασταθουν τα εμπροσθια καθισματα με γνησια CSL... ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ!!!

p.s.: η θερμοκρασια παντως εμενα θα μου παιζει κανονικοτατα!!!

:thnx:

zaharias
05-02-13, 21:15
Βασιλη εχεις δικιο..
Τωρα εχουν αλλαξει τα δεδομενα, αυτο ειναι το μονο σιγουρο..
Μηχανικα, μπαινουν ολα σχετικα ευκολα..
Το θεμα ειναι πλεξουδα, εγκεφαλος, ηλεκτρικα..

M_Dolce
05-02-13, 21:21
Βασιλη εχεις δικιο..
Τωρα εχουν αλλαξει τα δεδομενα, αυτο ειναι το μονο σιγουρο..
Μηχανικα, μπαινουν ολα σχετικα ευκολα..
Το θεμα ειναι πλεξουδα, εγκεφαλος, ηλεκτρικα..

Τιποτα δεν ειναι δυσκολο Ζαχαρια.. ΟΛΑ θα γινουν οπως πρεπει. Εχω ηλεκτρολογο γατονι ο οποιος εχει ηδη επιτυχως δουλεψει πανω σε παρομοιο
project και μαλιστα τα σχεδιαγραμματα των ηλεκτρικων ειναι ηδη στα χερια μας
σπιθαμη προς σπιθαμη...

Vassilis ///M
05-02-13, 22:34
Ειπα πως μετα το μηχανολογικο κομματι σειρα εχει το exterior (το αυτοκινητο θα αποκτησει γνησιο χρωμα Ε39 Μ5 - silverstone)

Καλησπέρα φίλε μου...
Θα παραμείνεις εξωτερικά σε Μ-Pack ή θα πας σε φουσκώματα τύπου Μ3????

M_Dolce
05-02-13, 22:40
Καλησπέρα φίλε μου...
Θα παραμείνεις εξωτερικά σε Μ-Pack ή θα πας σε φουσκώματα τύπου Μ3????

Εξωτερικα θα παραμεινω ενα απλο Ε46 M-PACK. Εξαλλου το ηδη υπαρχον λουκ που εχω μου αρεσει πολυ.

katsaraios
05-02-13, 22:40
To 28αρι που φοραγες το εδωσες ?
Αν οχι πες τιμη με π.μ thumb

M_Dolce
05-02-13, 22:42
To 28αρι που φοραγες το εδωσες ?
Αν οχι πες τιμη με π.μ thumb

Το 28αρι ειναι ακομα φορεμενο στο αυτοκινητο, αλλα ειναι κλεισμενο ηδη, να το παρει φιλος..

Vassilis ///M
05-02-13, 22:43
https://www.youtube.com/watch?v=CMPCNQYprJE

Oλόψυχα καλή συνέχεια...:thumbsup:

NS-conv
06-02-13, 00:12
Ετσι ακαδημαικα μιλωντας ολο το project το εχω κοστολογισει +/- 10.000 ευρωπουλα. Σε αυτα προσθετω ενα διχιλιαρο ακομα για τα Unexpected, που σιγουρα θα υπαρξουν... Οραμα σιγουρα υπαρχει..μελετη ηδη εχει γινει αρα ειμαστε στο σταδιο συλλογης των πραγματων που χρειαζονται..

Ειπα πως μετα το μηχανολογικο κομματι σειρα εχει το exterior (το αυτοκινητο θα αποκτησει γνησιο χρωμα Ε39 Μ5 - silverstone) και το εσωτερικο του... Σαλονι Μ3 εχουμε ηδη...μενει να ντυθει αλκανταρα ολο και να αντικατασταθουν τα εμπροσθια καθισματα με γνησια CSL... ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ!!!

p.s.: η θερμοκρασια παντως εμενα θα μου παιζει κανονικοτατα!!!

:thnx:


Για βολταδικο μιλαμε???? :shok:

VanVIC
06-02-13, 06:48
Εξωτερικα θα παραμεινω ενα απλο Ε46 M-PACK...

Έτσι έτσι, οι ανυποψίαστοι να πηγαίνουν για μαλλί και να γυρίζουν κουρεμένοι :thumbsup:

zaharias
06-02-13, 10:11
Τιποτα δεν ειναι δυσκολο Ζαχαρια.. ΟΛΑ θα γινουν οπως πρεπει. Εχω ηλεκτρολογο γατονι ο οποιος εχει ηδη επιτυχως δουλεψει πανω σε παρομοιο
project και μαλιστα τα σχεδιαγραμματα των ηλεκτρικων ειναι ηδη στα χερια μας
σπιθαμη προς σπιθαμη...

Μ'αρεσεις...!!! :original:

(Που ειναι ο mpower να μας παρεξηγησει.. :th_Laie_67-1::hystericalbs1:)

Μπραβο Αντρεα, εισαι σε καλο δρομο..

Να σου πω.. εγω ψηνομουν για S54.. (δεν ξερω ακομα).. θα περιμενω να δω και το δικο σου ομως.. :D :D :D

m_power_lunatic
06-02-13, 10:20
Φιλε Ανδρεα καλη συνεχεια ευχομαι ολοψυχα!

Πανεμορφο το Ε46 σου.

Θα διαφωνησω με την αλλαγη χρωματος εναντι του πολυ ωραιου ασημι στο Ε46!

Χθες μιλαγα με φιλο και μου ελεγε οτι ετοιμαζει ενα μετατροπη Μ3 Ε46 που εχει (μαζι με πολλα αλλα) για να του φορεσει V10 κινητηρα με σασμαν Μ3 Ε92 χειροκινητο.

Δυστυχως θα το ετοιμασει για πιστα-τουλαχιστον ετσι σκεφτεται τωρα-και οχι για δρομο γιατι εχει και αλλα ///Μ δρομισια οποτε ολα στον δρομο μαζευονται πολλα και για την εφορια.

Μακαρι να το ξανασκεφτει και να ετοιμασει ενα αλλο για δρομο και να φτιαξει αυτο το Μ3 Ε46 με V10.

TSAF
06-02-13, 10:23
Ειναι λιγο ακριβο το ξεκλειδωμα της stock ecu αλλα αξιζει οσο τιποτε αλλο. Δουλευουν τα παντα και μπαινει κανονικα στο διαγνωστικο της BMW. O ανθρωπος που μας εφτιαξε τον εγκεφαλο ειναι στην Γερμανια. Ειναι λιγο ακριβος αλλα μετα απο τοσες δουλειες (S54, S50B32, S62) σε 30αρια, 36αρια τον εμπιστευομαστε ΑΠΟΛΥΤΑ.

Vassilis ///M
06-02-13, 10:31
Να σου πω.. εγω ψηνομουν για S54.. (δεν ξερω ακομα).. θα περιμενω να δω και το δικο σου ομως.. :D :D :D

Αλλάξανε τα σχέδια απο σήμερα...
Αν είναι να γίνει...να γίνει μια και καλή... Μ5 V8 :thumbsup::thumbsup:

Διάβασε τί έλεγα εδώ....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16727&page=4

Post #39

Christos 330
06-02-13, 10:43
Αδερφε οχι silverstone γνωμη μου . . .

Αν θες να το βαψεις ολο που για εμενα δεν χρειαζεσαι κατι τετοιο βαψτο γκρι του

csl !!!

Bazil Van Sinner
06-02-13, 11:49
@M Dolce δεν ανοιγεις ενα Pol για το χρωμα????

...για παραδειγμα καποιο απ τα καινουρια ματ χρωματα της BMW?

@Zaharia νομιζω πως για το 46αρι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καλυτερο μοτερ απ'αυτο το βι-εητ!!!

zaharias
06-02-13, 11:51
@Zaharia νομιζω πως για το 46αρι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καλυτερο μοτερ απ'αυτο το βι-εητ!!!

Βρε κι εγω γουσταρω βι-εητ!!!!!!!!!

Απλα, δεν θελω τρελες customιές και πατεντες.. Επισης, δεν θελω να δωσω τετοιο ποσο αυτη τη στιγμη..
Ιδωμεν.. :original:

M_Dolce
06-02-13, 12:12
Βρε κι εγω γουσταρω βι-εητ!!!!!!!!!

Απλα, δεν θελω τρελες customιές και πατεντες.. Επισης, δεν θελω να δωσω τετοιο ποσο αυτη τη στιγμη..
Ιδωμεν.. :original:

Ασε να ολοκληρωσω εγω πρωτα να εχουμε εναν γενικο μπουσουλα Ζαχαρια και μετα ενημερωνω να περνει και σειρα οποιος θελει... Η αληθεια ειναι πως ειμαι κι εγω κατα της πατεντας και της custom καταστασης, στα πλαισια του εφικτου παντα...

Συνεπως βλεποντας τι πηγε ορθα και τι στραβα στο δικο μου καθοδηγω αναλογα και οσα παιδια ενδιαφερονται τι πρεπει και τι δεν πρεπει να γινει!!

Bazil Van Sinner
06-02-13, 12:15
Ασε να ολοκληρωσω εγω πρωτα να εχουμε εναν γενικο μπουσουλα

Συνεπως βλεποντας τι πηγε ορθα και τι στραβα στο δικο μου καθοδηγω αναλογα και οσα παιδια ενδιαφερονται τι πρεπει και τι δεν πρεπει να γινει!!

μαγκας!

M_Dolce
06-02-13, 12:21
Αδερφε οχι silverstone γνωμη μου . . .

Αν θες να το βαψεις ολο που για εμενα δεν χρειαζεσαι κατι τετοιο βαψτο γκρι του

csl !!!

Απλα αυτο το χρωματακι μου εχει κατσει... ΑΛΛΑ μεχρι εκει εχουμε δρομο ακομα. Προτεινω να γινει poll οπωσ ειπε ο φιλος να ψηφισουμε με τα χρωματα που θα εβλεπα σοβαρα... Θα επιληφθεις να ανοιξεις ενα poll Χρησταρα?

Τα χρωματα που βλεπω εγω ειναι τα εξης

1) Σιλβερστοουν
2) Εστοριλακι
3) Sparkling graphite
4) alpine white
5) midnight blue
6) titansilver (ως εχει δηλαδη)
7) ...προταση δικη σας...

απλα λεω μεχρι 7 για να μην χασουμε την μπαλα!!

Panos 316T
06-02-13, 12:35
το 6 και "εφ όπλου λόγχη" ! ;)

BILL007
06-02-13, 12:41
Τέλεια Αντρέα!:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Για χρώμα θα ψήφιζα ή να το αφήσεις όπως είναι ή να πας σε estoril thumb

M_Dolce
06-02-13, 12:43
Τέλεια Αντρέα!:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Για χρώμα θα ψήφιζα ή να το αφήσεις όπως είναι ή να πας σε estoril thumb

Ναι οκ... ας γιου γουις. Αλλα κατσε να γινει και αναλογη ψηφοφορια να
δουμε τι θα πει και ο λαος!! :original:

Christos 330
06-02-13, 13:05
Απλα αυτο το χρωματακι μου εχει κατσει... ΑΛΛΑ μεχρι εκει εχουμε δρομο ακομα. Προτεινω να γινει poll οπωσ ειπε ο φιλος να ψηφισουμε με τα χρωματα που θα εβλεπα σοβαρα... Θα επιληφθεις να ανοιξεις ενα poll Χρησταρα?

Τα χρωματα που βλεπω εγω ειναι τα εξης

1) Σιλβερστοουν
2) Εστοριλακι
3) Sparkling graphite
4) alpine white
5) midnight blue
6) titansilver (ως εχει δηλαδη)
7) ...προταση δικη σας...

απλα λεω μεχρι 7 για να μην χασουμε την μπαλα!!


Ναι οκ μπορω . . .

Θες να με ακουσεις λιγο ; ; ;

M_Dolce
06-02-13, 13:07
Ναι οκ μπορω . . .

Θες να με ακουσεις λιγο ; ; ;

αμε! ειμαι ολος αυτια....

Christos 330
06-02-13, 13:08
αμε! ειμαι ολος αυτια....

Μην βαφεις ρε !!!

Μια χαρα ειναι ετσι . . .

Αιντε τωρα . . .

M_Dolce
06-02-13, 13:11
Ποιος μιλαει... Εχεις κανει το Ε46 Τροπο ζωης και σε πειραξε το βαψιμο... χαχαχα. Βεβαια αν δεις και το υπαρχον χρωμα ειναι μια πιθανη εκδοχη. Εννοω να μην το πειραξω..

Christos 330
06-02-13, 13:17
Ποιος μιλαει... Εχεις κανει το Ε46 Τροπο ζωης και σε πειραξε το βαψιμο... χαχαχα. Βεβαια αν δεις και το υπαρχον χρωμα ειναι μια πιθανη εκδοχη. Εννοω να μην το πειραξω..

Μλκ με ξερεις θα σου λεγα βαψε . . .

χαχαχαχα !!!

ΔημήτρηςΜ3
06-02-13, 13:17
Silver mat !!!
Τα νέα χρώματα !!
Και ούτε αλαγη στη άδεια ούτε τιποτα !

ΔημήτρηςΜ3
06-02-13, 13:20
Δες εδω !https://img441.imageshack.us/img441/1741/imagelhu.jpg

M_Dolce
06-02-13, 13:22
Δες εδω !https://img441.imageshack.us/img441/1741/imagelhu.jpg

Δεν ειναι κακο αλλα δεν ειμαι οπαδος της ματ φιλοσοφιας Δημητρη,
το αυτοκινητακι το θελω γυαλιστερο εγω... οπως και τις ζαντες στο
χρωμα του αλουμινιου... μαυρες / ασπρες / κοκκινες και τα συναφη
με παραπεμπουν σε καραβακια του Αιγαιου και μονο...

TSAF
06-02-13, 13:30
Ρε παιδια χασατε την ουσια. Τα μηχανικα ειναι η ουσια οχι το χρωμα.

Vassilis ///M
06-02-13, 14:35
Με πίσω άξονα τι σκέφτεσαι να κάνεις????

Με το θέμα φρένων????

M_Dolce
06-02-13, 14:39
Με πίσω άξονα τι σκέφτεσαι να κάνεις????

Με το θέμα φρένων????

Kεντρικος Μ3 Ε46 με διαφορικο, ακρα Μ5. Φρενα εχω ηδη 6πιστονα εμπρος. Πισω Μ5 εργοστασιακα.

Vassilis ///M
06-02-13, 14:49
Kεντρικος Μ3 Ε46 με διαφορικο, ακρα Μ5. Φρενα εχω ηδη 6πιστονα εμπρος. Πισω Μ5 εργοστασιακα.

Σε μήκος θα ταιριάζει ή θα χρειαστείς κόψε-ράψε και ζύγισμα???
Στο διαφορικό μετά δεν θα χρειαστείς και ημιαξόνια απο Μ3???
Τα ημιαξόνια στη συνέχεια θα ταιριάζουν στα πίσω άκρα απο 28αρι που έχεις???

M_Dolce
06-02-13, 15:06
Σε μήκος θα ταιριάζει ή θα χρειαστείς κόψε-ράψε και ζύγισμα???
Στο διαφορικό μετά δεν θα χρειαστείς και ημιαξόνια απο Μ3???
Τα ημιαξόνια στη συνέχεια θα ταιριάζουν στα πίσω άκρα απο 28αρι που έχεις???


1) κοψε / ραψε και ζυγισμα
2) Στο διαφορικο θα μπουν ημιαξονια και ακρα (πισω συστημα κομπλε) απο Μ5.

Vassilis ///M
06-02-13, 15:14
1) κοψε / ραψε και ζυγισμα
2) Στο διαφορικο θα μπουν ημιαξονια και ακρα (πισω συστημα κομπλε) απο Μ5.

Θα αλλάξεις να υποθέσω τα αυτάκια στο διαφορικό για να ταιριάξουν τα ημιαξόνια...Έτσι????
Γιατί δεν τα βάζεις όλα κομπλέ απο Μ3 για να σου κάτσουν κουτί???

M_Dolce
06-02-13, 15:20
Θα αλλάξεις να υποθέσω τα αυτάκια στο διαφορικό για να ταιριάξουν τα ημιαξόνια...Έτσι????
Γιατί δεν τα βάζεις όλα κομπλέ απο Μ3 για να σου κάτσουν κουτί???

Καλη και ψαγμενη ερωτηση... Δεν τα ταιριαζουν τα ακρα του Μ5 ομως που θελω να βαλω...

Vassilis ///M
06-02-13, 15:31
Καλη και ψαγμενη ερωτηση... Δεν τα ταιριαζουν τα ακρα του Μ5 ομως που θελω να βαλω...

Ειλικρινά επειδή με ενδιαφέρει κατα πολύ το συγκεκριμένο project που ετοιμάζεις γι'αυτό και σε έχω ζαλίσει λίγο...
Τουλάχιστον θα λυθούν και άμεσες απορίες πολλών μελών εδώ μέσα....

Γιτί θες να βάλεις άκρα απο Μ5 πίσω????
Είναι πιο ενισχυμένα??? Δεν μπορώ να καταλάβω...

M_Dolce
06-02-13, 15:41
Ειλικρινά επειδή με ενδιαφέρει κατα πολύ το συγκεκριμένο project που ετοιμάζεις γι'αυτό και σε έχω ζαλίσει λίγο...
Τουλάχιστον θα λυθούν και άμεσες απορίες πολλών μελών εδώ μέσα....

Γιτί θες να βάλεις άκρα απο Μ5 πίσω????
Είναι πιο ενισχυμένα??? Δεν μπορώ να καταλάβω...

Δεν ειναι απαραιτητο... εχεις δει ομως πως καθονται οι πισω ζαντες στα Μ5
με τα αναλογα φρενα? Υπαρχει περιτωση με ακρα 3αρας να γινει ανθρωπος
το οχημα??

Vassilis ///M
06-02-13, 15:55
Δεν ειναι απαραιτητο... εχεις δει ομως πως καθονται οι πισω ζαντες στα Μ5
με τα αναλογα φρενα? Υπαρχει περιτωση με ακρα 3αρας να γινει ανθρωπος
το οχημα??

Δεν μπορώ να σε καταλάβω...:shok::shok::shok:

M_Dolce
06-02-13, 16:00
Δεν μπορώ να σε καταλάβω...:shok::shok::shok:

Ουτε εγω μερικες φορες, αλλα αν ο ανθρωπος ειναι αρρωστος (σε μενα αναφερομαι), τι περιμενεις....?

Ψαξε στο ιντερνετ να δεις ενα πισω τροχο απο Ε39 και εναν απο Ε46 (Μ5 ΚΑΙ Μ3 αντιστοιχα) και θα καταλαβεις τι εννοω..

deepBLUE
06-02-13, 16:02
Aντρεα καλως ηρθες και παλι φιλε !!!
Μετα τη Μηλο σ'εχασα τελειως !! :)
Oμορφο και ενδιαφερον προτζεκτ φιλε !!!
Αντε με το καλο να δουμε το αρμα και με φωτο.
Αληθεια ποιος μηχανικος θα αναλαβει αυτο το προτζεκτ ?

Vassilis ///M
06-02-13, 16:05
Ουτε εγω μερικες φορες, αλλα αν ο ανθρωπος ειναι αρρωστος (σε μενα αναφερομαι), τι περιμενεις....?

Ψαξε στο ιντερνετ να δεις ενα πισω τροχο απο Ε39 και εναν απο Ε46 (Μ5 ΚΑΙ Μ3 αντιστοιχα) και θα καταλαβεις τι εννοω..

Βάλε φωτό για να μπορέσουμε να μπούμε στο κλίμα...
Δεν έχει ουσία να το ψάξω μόνος μου πάλι δεν θα καταλάβω τπτ αν δεν μας το επισημάνεις εσύ ο ίδιος...

M_Dolce
06-02-13, 16:07
Aντρεα καλως ηρθες και παλι φιλε !!!
Μετα τη Μηλο σ'εχασα τελειως !! :)
Oμορφο και ενδιαφερον προτζεκτ φιλε !!!
Αντε με το καλο να δουμε το αρμα και με φωτο.
Αληθεια ποιος μηχανικος θα αναλαβει αυτο το προτζεκτ ?

Γεια σου ρε Βαγγελη!! θενκς φιλε!! Ο Γνωστος και μη εξαιρετεος...
Σου στελνω π.μ.....

M_Dolce
06-02-13, 16:15
Βάλε φωτό για να μπορέσουμε να μπούμε στο κλίμα...
Δεν έχει ουσία να το ψάξω μόνος μου πάλι δεν θα καταλάβω τπτ αν δεν μας το επισημάνεις εσύ ο ίδιος...


E39 Factory Offset F/R: et 15/20
E46 Factory Offset F/R: et 35/20

Το δικο μου με το μετεπειτα setup, θα καθεται 47/22 (εμπρος / πισω).

μετατροχιο Ε46 72,5 ΜΜ
μετατροχιο Ε39 74,5 ΜΜ

ετσι το κεντρο της ζαντας "αλλαζει".. αυξανεται η διαμετρος... και μπορεις να
ταιριαξεις φρενα απο Μ5 Χωρις να κανεις πατεντα και χωρις να αλλαξεις γεωμετρια..

Vassilis ///M
06-02-13, 16:34
E39 Factory Offset F/R: et 15/20
E46 Factory Offset F/R: et 35/20

Το δικο μου με το μετεπειτα setup, θα καθεται 47/22 (εμπρος / πισω).

μετατροχιο Ε46 72,5 ΜΜ
μετατροχιο Ε39 74,5 ΜΜ

ετσι το κεντρο της ζαντας "αλλαζει".. αυξανεται η διαμετρος... και μπορεις να
ταιριαξεις φρενα απο Μ5 Χωρις να κανεις πατεντα και χωρις να αλλαξεις γεωμετρια..

:think::think::sealed:

M_Dolce
06-02-13, 16:39
:think::think::sealed:

by the way, πολυ ομορφο το 46αρι σου... εχω τρελλο θεμα με τα φεισλιφτ...

Vassilis ///M
06-02-13, 16:54
εχω τρελλο θεμα με τα φεισλιφτ...

Εγώ έχω έρωτα μεγάλο...:thumbsup::thumbsup:

zaharias
28-05-13, 15:44
Αντρεααααααααααααα.... Πως παει το project..???

Christos 330
28-05-13, 16:49
Αντε αδερφέ έχουμε τίποτα νεότερο ;;;

BILL007
29-09-13, 22:41
:up::up::up::up::up::up::up: