PDA

Επιστροφή στο Forum : Downgrade στην εργοστασιακη ECU ???



Karizma Z4
01-02-13, 20:57
Καλησπερα στο φορουμ και καλο μηνα!

Τον τελευταιο καιρο και μετα απο τα update που εκανα οταν αλλαξα την αντλια υψηλης(για οσους θυμαστε...)αντιμετωπιζω προβλημα με την λειτουργια του launch control στο αυτοκινητο μου... :thumbsdown:

Ενω το αυτοκινητο κραταει κανονικα 4000rpm οταν ενεργοποιω την λειτουργια και ειναι ετοιμο να φυγει με το αφημα του φρενου,αντι να σπιναρει για λιγα μετρα και να φυγει "σφαιρα" οπως παντα,πλεον το antispin δουλευει υπερωριες,με αποτελεσμα οι στροφες να πεφτουν γυρω στις 2000rpm και απο κει και περα να επιταχυνει...

Αποτελεσμα ;;; Ενα 0-100km/h σε περιπου 5,3sec...:thumbsdown: Καμια σχεση με τα 4,5sec ή τα 4,7sec στην χειροτερη που εβλεπα στο V-Box μου πριν κανω το γενικο update σε πολλα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου(σαζμαν,κουκουλ α,αντλια κτλ...)

Και φτανω στο σημειο να αναρωτιεμαι...Φταιει το update στο σαζμαν ;;; Φταιει το update στην λειτουργια του ESP ;;;

Και ξαναρωταω και θετω το ερωτημα...Ειναι εφικτο να γινει downgrade στην προηγουμενη εκδοση που ειχε το αυτοκινητο απο το εργοστασιο ;;; Γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος ;;;

Η ξενερα που εχω φαει και εγω και ο προγραμματιστης μου ειναι απεριγραπτη...Το αυτοκινητο τα εκανε ολα τελεια πριν το update...Και κυριως απο σταση δεν παιζοταν...Δεν ακουσα τον προγραμματιστη μου και εκανα...Μου φαινεται πως ο ιδιος εβγαλα τα ματια μου με τα ιδια μου τα χερια... :ranting2:

Τουλαχιστον τωρα υπαρχει καποιος τροπος να επανορθωσω ;;;

Harisp
01-02-13, 21:07
downgrade η bmw δεν νομίζω να στο κάνει. Πήγαινε στον Φλασκή που μπορεί όμως...

Azurius
01-02-13, 22:12
Φυσικα και γινεται. Μιλαω σαν software. Η αντιπροσωπεια δε γνωριζω κατα ποσο μπορει να το κανει, ομως σιγουρα καποιος προγραμματιστης μπορει. Ουσιαστικα το μονο που θα κανει θα ειναι ενα φλασαρισμα με το εταιριακο bin. Στο δικο μου πχ γινεται πανευκολα με το Γκαλετο. Η ολη διαδικασια μεσω OBD κραταει το πολυ 5 λεπτα.