PDA

Επιστροφή στο Forum : WTF?



gant
29-01-13, 20:38
Τα σχόλια στις αγοροπωλησίες κλείνουν για να μη γίνονται troll.

Αλλά τι γίνεται ωρέ λεβέντες που πάμε?
Εδώ στον βορρά, τον χορό τον άνοιξε ο ψηλός (thoμelef), την επομένη η μεθεπομένη ακολουθεί ο Βαγγέλης (vagmag) και τώρα βλέπω τον Χρήστο (kazakos carage). 'Ολα φυσικά μιτρίο.
Πως μας κατάντησαν έτσι και όπως φαίνεται, δεν υπάρχει και φως στο βάθος, όχι του τούνελ, αλλά του πηγαδιού που έχουμε πέσει.
Μιά ευχάριστη πάντως νότα είναι μερικοί νεαροί, νέοι και στο φόρουμ, ευτυχείς κάτοχοι bmw.

Thomelef
29-01-13, 20:41
σιγά μην και πουληθούν κύριε γιώργο...

Bazil Van Sinner
29-01-13, 20:45
Aυτο που ηθελαν το καταφεραν!

Μας κατεστεψαν την ψυχολογια!

Απο κει ξεκινανε ολα!

Leonidas_E39
29-01-13, 20:57
Aυτο που ηθελαν το καταφεραν!

Μας κατεστεψαν την ψυχολογια!

Απο κει ξεκινανε ολα!


Νομίζουν :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
29-01-13, 21:03
Νταξ αντεχω ακομη ,αλλα....

Konstantinos E60
29-01-13, 21:36
Έλα...να φεύγουν τα m3 να περνουμε σειρά !

Andri
29-01-13, 22:12
Η καλύτερη περίοδος αγοράς του παιδικού ονείρου για αυτοκίνητο ήταν πριν την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης...πλέον δύσκολο να έχεις να πληρώσεις εκτός από σήμα και ασφάλεια και τον φόρο...

hades7
29-01-13, 22:13
Πολλα 92αρια m βγήκαν στο σφυρί και θα ακολουθήσουν κι αλλα αυτά έχουν βέβαια την "τύχη" να πουληθούν και έξω στα 46αρια όμως ειναι πρόβλημα γιατί οι ξένοι δεν αγοράζουν αμάξια 7ετιας στην καλύτερη οπότε θα πωλούνται για ένα κομμάτι ψωμί.μονο οι χώρες του ανατολικού μπλοκ θα έχουν ενδιαφέρον αλλα όχι για νόμιμη εισαγωγή αλλα για κλεμμένα...

Andri
29-01-13, 22:17
Όπως τα λες Άρη, φτάσανε τα 92 Μ3 να κάνουν όσο ένα 1.8 Γούρμπο... το έχανε έφτασε στο 1/3 μην πω 1/4 της αρχικής του και το άλλο έχασε το 1/10 μην πω και λιγότερο...
Τι να πει κανείς?

turbodog
29-01-13, 22:24
Πολλα 92αρια m βγήκαν στο σφυρί και θα ακολουθήσουν κι αλλα αυτά έχουν βέβαια την "τύχη" να πουληθούν και έξω στα 46αρια όμως ειναι πρόβλημα γιατί οι ξένοι δεν αγοράζουν αμάξια 7ετιας στην καλύτερη οπότε θα πωλούνται για ένα κομμάτι ψωμί.μονο οι χώρες του ανατολικού μπλοκ θα έχουν ενδιαφέρον αλλα όχι για νόμιμη εισαγωγή αλλα για κλεμμένα...

Μονο τα 46αρια που κλεινουν/εκλεισαν δεκαετια με Ελληνικη αδεια και βρισκονται σε καλη κατασταση εχουν μια παραπανω πιθανοτητα να πουληθουν καθως η συνολικη επιβαρυνση τους ειναι περιπου οσο ενα συγχρονο διλιτρο του γκρουπ Vag. Οπως και το τεκμηριο τους που πεφτει και αυτο σε ανεκτα επιπεδα. Και παλι ομως, το ενδιαφερον για αυτην την κατηγορια κυβικων ειναι ελαχιστο.

hades7
29-01-13, 22:36
Οταν πωλείται ένα αυτοκίνητο για να κρατήσει τιμή πρέπει να έχει και κάποιο ενδιαφέρον απο μαντραδες στην προκειμένη δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον οπότε οι ιδιώτες αγοραστές που ειναι και οι μοναδικοι ,καψουριδες με αυτο το αμάξι ,το γνωρίζουν αυτο οτι παιζουν μονοι τουσ μπαλα με τα ανάλογα αποτελέσματα στην τιμή πώλησης.

DaywalkeR
29-01-13, 22:54
Κύριε Γιώργο στο Ελλαδιστάν έχουμε γεμίσει με εγκληματίες-κλέφτες-φοροφυγάδες που έχουν αυτοκίνητα με περισσότερα απο 2000 κυβικά, αυτό συμβαίνει... :thumbsdown:

VanVIC
29-01-13, 23:11
Η αυτοκινητιστική μας ζωή κατάντησε "ανέκδοτο"...

RallyArt
29-01-13, 23:19
Κύριε Γιώργο στο Ελλαδιστάν έχουμε γεμίσει με εγκληματίες-κλέφτες-φοροφυγάδες που έχουν αυτοκίνητα με περισσότερα απο 2000 κυβικά, αυτό συμβαίνει... :thumbsdown:

Γιατι φιλε μου πρέπει να κλεβεις για να έχεις 3000 κυβικα; που ακουστικε αυτο;
Δηλαδή δεν υπάρχουν πολιτες που απλα γουστάρουν να εχουν ενα Μ3 και ας τους στοιχίζει παραπάνω απο το 1800 δηλαδή; στην Αμερική ειναι ολοι πλούσιοι που εχουν μ.ο. 3000 κυβικά;
Να σκεφτόμαστε λιγο πιο σωστά και οχι μπακαλιστικα....

Konstantinos E60
29-01-13, 23:25
Γιατι φιλε μου πρέπει να κλεβεις για να έχεις 3000 κυβικα; που ακουστικε αυτο;
Δηλαδή δεν υπάρχουν πολιτες που απλα γουστάρουν να εχουν ενα Μ3 και ας τους στοιχίζει παραπάνω απο το 1800 δηλαδή; στην Αμερική ειναι ολοι πλούσιοι που εχουν μ.ο. 3000 κυβικά;
Να σκεφτόμαστε λιγο πιο σωστά και οχι μπακαλιστικα....

Μάλλον ειρωνικά το έγραψε !thumb

STREETRACING
30-01-13, 00:16
Σαν το Βενιζέλο πουχε πει ότι τα ακίνητα αγοράστηκαν απο τις φοροδιαφυγες.
Σα δν ντρεπόμαστε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

gant
30-01-13, 09:28
Γιατι φιλε μου πρέπει να κλεβεις για να έχεις 3000 κυβικα; που ακουστικε αυτο;
Δηλαδή δεν υπάρχουν πολιτες που απλα γουστάρουν να εχουν ενα Μ3 και ας τους στοιχίζει παραπάνω απο το 1800 δηλαδή; στην Αμερική ειναι ολοι πλούσιοι που εχουν μ.ο. 3000 κυβικά;
Να σκεφτόμαστε λιγο πιο σωστά και οχι μπακαλιστικα....

Και πόσοι είναι αυτοί? Εμεις οι τρελλαμένοι με τα bmw εδώ μέσα και κάποιοι άλλοι ακόμη. Εδώ μιλάμε τα τελευταία χρόνια βλέπεις σχεδόν τόσες τσιπούρες των 3000κ.ε όσο τα skoda, τι να λέμε τώρα.
Όσο για την Αμερική εντελώς διαφορετικό το σκηνικό του αυτοκινήτου σε μέγεθος κυβικών, τιμής βενζίνης, φορογικού καθεστώτος.
Αρκεί να σου πω πως όταν είχα πριν πολλάααα χρόνια το Datsun και το είδε ελληνοαμερικάνα γυναίκα φίλου, δεν πίστευε στα μάτια της ότι υπήρχε και τόσο μικρό.

Thomelef
30-01-13, 09:30
τα Μ3 τα 46άρια στην αμερική, τα έχουν όπως είχαμε κάποτε εδώ τα πουντο γκε τε.

μικρά και πύραυλοι.

super duper
30-01-13, 10:31
εινια πολυ δυσκολο να μπεις στην λογικη ολων αυτων που νομοθετουν.
πως μπορει να μην αντιλαμβανονται το υψος της .....ας που τουε δερνει.

μαρασμος τιποτα αλο.

δεν πρεπει να το βαλουμε ομως κατω.

turbodog
30-01-13, 10:43
εινια πολυ δυσκολο να μπεις στην λογικη ολων αυτων που νομοθετουν.
πως μπορει να μην αντιλαμβανονται το υψος της .....ας που τουε δερνει.

μαρασμος τιποτα αλο.

δεν πρεπει να το βαλουμε ομως κατω.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην αντιλαμβανονται το τι ακριβως ψηφιζουν. Μην τους δινουμε την τοσο ευκολη δικαιολογια οτι δεν ξερουν τι ψηφιζουν. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. Αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι δεν θα τιμωρηθουν για τα εγκληματα που διαπραττουν.

EVERGET
30-01-13, 10:59
Σήμερα, εάν έχεις αμάξι πολλών κυβικών που σου αρέσει, το πουλάς μόνο εάν έχεις άμεσα ανάγκη από χρήματα για να καλύψεις πιο σοβαρές υποχρεώσεις. Αλλιώς απλά δεν αξίζει η πώληση. Εάν δεν θες να πληρώνεις τα χαράτσια παραδίδεις πινακίδες. Τα λεφτά που παίρνεις σήμερα πουλώντας ένα πολύ καλό αμάξι κυβικών απλά δεν επαρκούν για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές στα 1600-1800 κυβικά...ώστε να πεις ότι κάνεις downsizing. Ακόμη και μεταχειρο Audi πεναετίας να θελήσεις να πάρεις θα σου ζητήσουν και διαφορά...οπότε ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ απλά....

Να έχω καταθέσει πινακίδες και να κάθεται στο γκαράζ θα μου πεις? Ναι, αφού αυτό το αμάξι σου αρέσει και το γουστάρεις...ας κάθεται....καλύτερα είναι να το δώσεις, να δώσεις και διαφορά +2 χαράτσια και να κυκλοφορείς μετά με μία σαχλαμάρα που υπό άλλες συνθήκες θα την κορόιδευες????

Όσοι έχετε άλλα μέσα να μετακινήστε απλά κρατήστε τα καλά και (κάποτε πανάκριβα) BMW σας....

Leonidas_E39
30-01-13, 11:01
+1000

STREETRACING
30-01-13, 11:02
ξερεις τι με στεναχωρει?
οτι του χρονου θα πουλιεται 10,μετα 8,μετα 6
αυτο δεν μ αρεσει.

Ptboul
30-01-13, 11:05
κρατήστε τα καλά και (κάποτε πανάκριβα) BMW σας....

αυτό κάνουμε αλλά και αυτά απαξιώνονται μέρα με τη μέρα από την ακινησία και το πέρασμα του χρόνου.

Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα.

EVERGET
30-01-13, 11:07
Γιατί σήμερα με 15 στην καλύτερη που θα πιάσεις τι παίρνεις??? έτσι πάντα ήταν με τα αυτοκίνητα Γιάννη, είναι ντε φάκτο χασούρα....δεν είναι επένδυση...

billakos
30-01-13, 11:26
αφου περνας με το αμαξι σ και σε κοιτανε στραβα.... ααα λενε αυτος εχει λεφτα...
αχαχαχ... δυστηχως το πραγμα χειροτερευει.......

STREETRACING
30-01-13, 11:34
Κάτι πιο καινούργιο θα έπαιρνα που του χρόνου θα άξιζε 13000 κ όχι 8-10.
Τέτοια πανωλεθρια απαξίωσης δεν έχω ξαναδεί.
Μου έχει δημιουργήσει ένα άγχος επιβεβλημενης αναγκαίας πώλησης.

Sent from my iPhone using Tapatalk

hades7
30-01-13, 11:55
βεβαια αν εχεις m3 εχεις και τα τυχερα σου σημερα https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3289468/

manos///3
30-01-13, 11:57
Με το παρων θρεντ μου θυμησατε πως εχω ενα Μ3 στο γκαραζ...
Παω να του παιξω μια γκαζια στο νεκρο και να στριψω λιγο το τιμονι δεξια-αριστερα....

turbodog
30-01-13, 11:58
Εγω διαφωνω με την καταθεση πινακιδων. Τι ειναι δηλαδη το αμαξι να το εχω παρκαρισμενο μεσα σε ενα γκαραζ και να μην μπορω να το χρησιμοποιησω για αυτο που εξαρχης αγοραστηκε? Και σαν τι θα χρησιμευσει δηλαδη εκει? Μονο οσοι ασχολουνται καθαρα με την συλλογη αυτοκινητων απο χομπι το κανουν αυτο, αλλα οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν ανηκουν σε αυτην την κατηγορια.
Τι να γουσταρω απο ενα παροπλισμενο αυτοκινητο? Να πω οτι υπηρχε μια ελπιδα οτι τα χαρατσια/φοροι κτλ σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα θα καταργηθουν, τοτε να το παροπλισω και να περιμενω, αλλα στην Ελλαδα δεν θα συμβει ποτε αυτο.
Το αμαξι ειναι για να κυκλοφορει στους δρομους. Αν λογω συνθηκων καποιος δεν μπορει οικονομικα η δεν θελει να δινει (δεν ειναι απαραιτητο να μην εχεις να δωσεις αλλα μπορει να μην θελεις να ξοδευεις αυτο το ποσο των χρηματων πλεον) αυτα που απαιτουνται για να το κυκλοφορει τοτε παει σε κατι αλλο.



Σήμερα, εάν έχεις αμάξι πολλών κυβικών που σου αρέσει, το πουλάς μόνο εάν έχεις άμεσα ανάγκη από χρήματα για να καλύψεις πιο σοβαρές υποχρεώσεις. Αλλιώς απλά δεν αξίζει η πώληση. Εάν δεν θες να πληρώνεις τα χαράτσια παραδίδεις πινακίδες. Τα λεφτά που παίρνεις σήμερα πουλώντας ένα πολύ καλό αμάξι κυβικών απλά δεν επαρκούν για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές στα 1600-1800 κυβικά...ώστε να πεις ότι κάνεις downsizing. Ακόμη και μεταχειρο Audi πεναετίας να θελήσεις να πάρεις θα σου ζητήσουν και διαφορά...οπότε ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ απλά....

Να έχω καταθέσει πινακίδες και να κάθεται στο γκαράζ θα μου πεις? Ναι, αφού αυτό το αμάξι σου αρέσει και το γουστάρεις...ας κάθεται....καλύτερα είναι να το δώσεις, να δώσεις και διαφορά +2 χαράτσια και να κυκλοφορείς μετά με μία σαχλαμάρα που υπό άλλες συνθήκες θα την κορόιδευες????

Όσοι έχετε άλλα μέσα να μετακινήστε απλά κρατήστε τα καλά και (κάποτε πανάκριβα) BMW σας....

StratosZ4
30-01-13, 12:20
Εγω διαφωνω με την καταθεση πινακιδων. Τι ειναι δηλαδη το αμαξι να το εχω παρκαρισμενο μεσα σε ενα γκαραζ και να μην μπορω να το χρησιμοποιησω για αυτο που εξαρχης αγοραστηκε? Και σαν τι θα χρησιμευσει δηλαδη εκει? Μονο οσοι ασχολουνται καθαρα με την συλλογη αυτοκινητων απο χομπι το κανουν αυτο, αλλα οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν ανηκουν σε αυτην την κατηγορια.
Τι να γουσταρω απο ενα παροπλισμενο αυτοκινητο? Να πω οτι υπηρχε μια ελπιδα οτι τα χαρατσια/φοροι κτλ σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα θα καταργηθουν, τοτε να το παροπλισω και να περιμενω, αλλα στην Ελλαδα δεν θα συμβει ποτε αυτο.
Το αμαξι ειναι για να κυκλοφορει στους δρομους. Αν λογω συνθηκων καποιος δεν μπορει οικονομικα η δεν θελει να δινει (δεν ειναι απαραιτητο να μην εχεις να δωσεις αλλα μπορει να μην θελεις να ξοδευεις αυτο το ποσο των χρηματων πλεον) αυτα που απαιτουνται για να το κυκλοφορει τοτε παει σε κατι αλλο.


Διαφωνω...

Πουλας το αμαξι σου 15.Ρωτησες για ανταλλαγη, ρωτησες ποσο το παιρνουν στα ισια χωρις ανταλλαγη? Ξεφτιλα.

Εγω το δικο μου το ειχα αγγελια 10 μηνες και το εγτασα στα μισα λεφτα απο οτι το ειχα αγορασει πριν 1,5 χρονο.
Με πηρε ενας μαντρας για ανταλλαγη με cooper s ιδιο μοντελο, ιδια χιλιομετρα με το δικο μου. Ηθελε και 2,5κ μετρητα.

Διαφωνω, γιατι πιστευω πως σε 1 η 2 χρονια τα πραγματα στο θεμα του αυτοκινητου θα επανελθουν γιατι εχουν καταστρεψει τον χωρο με τους φορους επι φορων. Βεβαια σε 1-2 μπορει να μην εχουμε λεφτα, οποτε και το τζαμπα ακριβο να μας φαινεται.

gnx
30-01-13, 12:23
ξερεις τι με στεναχωρει?
οτι του χρονου θα πουλιεται 10,μετα 8,μετα 6
αυτο δεν μ αρεσει.

Εμένα αυτό μου αρέσει...εάν φτάσει να κάνει ενα χιλιαρικο, τότε δεν έχεις κανένα κίνητρο να το πουλήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kostas_1
30-01-13, 12:34
...
Με πηρε ενας μαντρας για ανταλλαγη με cooper s ιδιο μοντελο, ιδια χιλιομετρα με το δικο μου. Ηθελε και 2,5κ μετρητα.

.ι.

Χαχα, ελα ρε και σενα ειχε παρει? :hystericalbs1:

turbodog
30-01-13, 12:50
Διαφωνω...

Διαφωνω, γιατι πιστευω πως σε 1 η 2 χρονια τα πραγματα στο θεμα του αυτοκινητου θα επανελθουν γιατι εχουν καταστρεψει τον χωρο με τους φορους επι φορων. Βεβαια σε 1-2 μπορει να μην εχουμε λεφτα, οποτε και το τζαμπα ακριβο να μας φαινεται.

Δηλαδη ενα αυτοκινητο που εχει 15Κ τωρα, μετα απο 1-2 χρονια συνεχους απαξιωσης και αφου εχει πεσει στα 10-12K ισως και παρακατω, με το που θα κανουν πιο ευνοικη την φορολογηση (αυτο και ΑΝ συμβει ποτε και φυσικα μην περιμενεις θαυματα, μια μικρη βελτιωση αν θα κανουν) θα αυξηθει η τιμη του και θα επανελθει στα σημερινα επιπεδα? Αυτο ειναι κατι που δυστυχως που δεν θα συμβει ποτε. Ισως να σταθεροποιησει για λιγο την πτωτικη του πορεια αλλα το αμαξι οσο παλιωνει θα χανει μερος της αξιας του. Αυτο συμβαινει παντου ακομα και στις χωρες που δεν εχουν οικονομικη κριση.
Εγω δεν πιστευω οτι η αγορα αυτοκινητου θα επανελθει. Και ιδιαιτερα η πολυτελης/πολλων κυβικων. Οπως ημασταν πριν 10ετιες που βλεπαμε Μercedes και το θαυμαζαμε και Μ3 μονο απο φωτογραφιες, ετσι θα καταληξουμε. Δυστυχως

vagmag
30-01-13, 13:45
Τα σχόλια στις αγοροπωλησίες κλείνουν για να μη γίνονται troll.

Αλλά τι γίνεται ωρέ λεβέντες που πάμε?
Εδώ στον βορρά, τον χορό τον άνοιξε ο ψηλός (thoμelef), την επομένη η μεθεπομένη ακολουθεί ο Βαγγέλης (vagmag) και τώρα βλέπω τον Χρήστο (kazakos carage). 'Ολα φυσικά μιτρίο.
Πως μας κατάντησαν έτσι και όπως φαίνεται, δεν υπάρχει και φως στο βάθος, όχι του τούνελ, αλλά του πηγαδιού που έχουμε πέσει.
Μιά ευχάριστη πάντως νότα είναι μερικοί νεαροί, νέοι και στο φόρουμ, ευτυχείς κάτοχοι bmw.

Να γράψω και εγώ, πως το σκέφτομαι... και φυσικά να πω, ότι δε θέλω να στραβώσει, ενοχληθεί κανένας, μιας και αυτά αποτελούν σκέψεις δικές μου, για τον εαυτό μου.

Όταν βγήκα στο κουρμπέτι, τα πάντα γύρω μου πήγαιναν καλά. Όσο δούλευες τόσο αμειβόσουν. Το ίδιο εγώ, όσο και οι φίλοι μου γύρω μου. Έκρινα εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, το μέλλον και τις δυνατότητές μου/μας σαν άτομο, σα λαός κλπ. Χαρακτηριστικά έβλεπα, έναν κύριο τότε (το 2000 ο 45άρης μου φαινόταν μπάρμπας...), καλοντυμένο, να πηγαινοέρχεται με ένα celica 1980+. Τότε σκέφτηκα ότι μπορεί να δουλέψω μερόνυχτα, να λείπω από το σπίτι μου 20-30 μέρες συνεχόμενες, να ρισκάρω, αλλά δε θέλω στα 40μου να είμαι με ένα αυτοκίνητο 20ετίας.... (από τότε μου άρεσαν τα γρήγορα αυτοκίνητα)... Το σκεπτικό αυτό με άγχωνε, να ελέγχω τις κινήσεις μου, να μην ξοδεύω παραπάνω από αυτά που βγάζω κλπ . Σε καλό μου βγήκε μεν, αλλά σκεφτόμουν ότι τα πάντα φτιάχνουν και εξαρτώνται αποκλειστικά από εμένα.
Το 2004 πήρα ένα forester 2.5XΤ - 40.000+ ευρώ- . Όταν το έδειξα στη γιαγιά μου, μετά τις ευχές τις για καλοτάξιδα κλπ... μου επέστησε την προσοχή να μην ξοδεύω τα χρήματα που βγάζω, γιατί λέει έρχονται και δύσκολες εποχές... Η δικιά μου απάντηση (και το γράφω για να κατανοήσετε το σκεπτικό μου), ήταν .... Ότι εγώ δουλεύω, παράγω, δεν είμαι τεμπέλης και τα δύσκολα όπως πόλεμος, πείνα κλπ πέρασαν ανεπιστρεπτί. Τη δικαιολόγησα στο μυαλό μου, επειδή αυτή έζησε τον πόλεμο...επειδή έζησε δύσκολα... Που να ήξερα....:whistle:

Σήμερα λοιπόν είμαι σε θέση να πληρώσω το χαράτσι, τα τέλη και τη βενζίνη. Άλλωστε τα ζύγισα πολύ καλά πριν το πάρω (υποτίθεται). Υπολόγισα και το χαράτσι (΄έστω μικρότερο) και κατέληξα στην αγορά. Τα πράγματα αλλάζουν ραγδαία. Η δουλειά έχει πέσει 80% !!!! Και πάλι μπορώ να το συντηρήσω (από τα έτοιμα όμως), αλλά δε νιώθω άνετα με τον εαυτό μου. Δε νιώθω καλά.
Δεν με ενοχλεί πλέον ότι το αυτοκίνητο αυτό στα 40 μου θα είναι 20ετίας, :thumbsdown: αλλά δε με ενοχλεί γιατί δυστυχώς βλέπω γύρω μου. Δεν είναι ότι άλλαξα τόσο πολύ μυαλά, όσο άλλαξαν οι συνθήκες, οι φίλοι μου, η χώρα μου... αυτό με ενοχλεί.

Αν η ανταλλαγή χαλάσει (που είναι πολύ πιθανό, μιας και ο έμπορος το πάει όλο και πιο πίσω για έλεγχο του Skoda...), θα το κρατήσω, αλλά κάποιο άλλο έξοδο θα κόψω.

EVERGET
30-01-13, 13:56
Εγω διαφωνω με την καταθεση πινακιδων. Τι ειναι δηλαδη το αμαξι να το εχω παρκαρισμενο μεσα σε ενα γκαραζ και να μην μπορω να το χρησιμοποιησω για αυτο που εξαρχης αγοραστηκε? Και σαν τι θα χρησιμευσει δηλαδη εκει? Μονο οσοι ασχολουνται καθαρα με την συλλογη αυτοκινητων απο χομπι το κανουν αυτο, αλλα οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν ανηκουν σε αυτην την κατηγορια.
Τι να γουσταρω απο ενα παροπλισμενο αυτοκινητο? Να πω οτι υπηρχε μια ελπιδα οτι τα χαρατσια/φοροι κτλ σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα θα καταργηθουν, τοτε να το παροπλισω και να περιμενω, αλλα στην Ελλαδα δεν θα συμβει ποτε αυτο.
Το αμαξι ειναι για να κυκλοφορει στους δρομους. Αν λογω συνθηκων καποιος δεν μπορει οικονομικα η δεν θελει να δινει (δεν ειναι απαραιτητο να μην εχεις να δωσεις αλλα μπορει να μην θελεις να ξοδευεις αυτο το ποσο των χρηματων πλεον) αυτα που απαιτουνται για να το κυκλοφορει τοτε παει σε κατι αλλο.

Δεν μιλάμε για επ αόριστον κατάθεση πινακίδων και ακινησία μέχρι να ανακάμψει η χώρα (σχήμα οξύμωρο..), αλλά κατάθεση για κάποιους μήνες το χρόνο ώστε να μειωθεί το χαράτσι και το τεκμήριο του αυτοκινήτου. Μην ξεχνάμε πως όταν το αμάξι περάσει τη δεκαετία έχει μισό τεκμήριο και καθόλου χαράτσι, οπότε κάποιος που δεν θέλει να πληρώνει μπορεί να παίξει με κατάθεση μέχρι να πιάσει το αμάξι του δεκαετία...

bimmerm
30-01-13, 14:17
το αυτοκινητο παιδες δεν ειναι επενδυση.δεν ηταν ποτε.αμεσως μετα την αγορα του εχανε την αξια του.τωρα περισοτερο.και οι 2 αποψεις ειναι σωστες.ειναι 2 επιλογες και ο καθενας κανει τις δικες του.
αν καποιος θελει να εχει ενα καλο αυτοκινητο και μπορει να το συντηρει τοτε δεν το σκοτωνει.αν καποιος θελει ενα μεσο μεταφορας και δεν τον νοιαζει τι ειναι, και η', αν δεν μπορει να συντηρησει το ακριβο ,τοτε το σκοτωνει αναγκαστικα.γιατι οι τιμες των αυτοκινητων δεν θα επανελθουν γρηγορα,θα αργησουν για να περιμενει.ακομα και τοτε ο κοσμος δεν θα εχει χρηματα και ορεξη.θα προσαρμοστει η νοοτροπια του και η ματαιοδοξια του.ειναι οπως παλια που μας ενοιαζαν πιο σημαντικα πραγματα στην ζωη.να εχουμε ενα σπιτακι,μια δουλιτσα και την υγεια μας.

S8N
30-01-13, 14:22
Εγω το δικο μου το ειχα αγγελια 10 μηνες και το εγτασα στα μισα λεφτα απο οτι το ειχα αγορασει πριν 1,5 χρονο.
Με πηρε ενας μαντρας για ανταλλαγη με cooper s ιδιο μοντελο, ιδια χιλιομετρα με το δικο μου. Ηθελε και 2,5κ μετρητα.

Εσένα τουλάχιστον σου πρότεινε σχετικά σοβαρό αυτοκίνητο. Εγώ πήρα πριν ένα μήνα τον Φλαμιάτο για ένα μεταχειρισμένο Prius Solar Pack που είχε και τον ρώτησα αν τον ενδιαφέρει ανταλλαγή με δίλιτρη E60. Ακόμα γελάει.

Monsta
30-01-13, 14:36
Η κατάθεση πινακίδων δεν είναι λύση, καθώς σταδιακά οδηγεί στη πώληση του αυτοκινήτου. Αυτό βέβαια αν επικρατήσει η λογική. Και στο τέλος συχτιρίζεις κιόλας που δεν το δωσες νωρίτερα...

Ειδικά στη περίπτωση της Eκτακτης Eισφοράς, όπου φεύγοντας από τη ΔΟΥ, σου χτυπάνε τη πλάτη για να σου πουν ένα ΜΕΓΑΛΟ 'ευχαριστώ'. Χωρίς να το πάρεις χαμπάρι σου χουν κολλήσει ένα χαρτί ....."Είμαι κορόιδο".

Ορισμένοι 'ρομαντικοί' (θέλετε να) πιστεύετε, ότι το αυτοκίνητο πολλών κυβικών θα είναι κάποτε και πάλι εφικτό στην Ελλάδα για τα μεσαία στρώματα. Η δική μου η γνώμη είναι πως το αυτοκίνητο πολλών κυβικών πλέον, θα είναι αποκλειστικό δικαίιωμα εκείνων που πραγματικά έχουν βαθιές τσέπες.

Οι υπόλοιποι καλό θα κάνουν να βγάλουν τις παρωπίδες και την όποια διαφορά στη χασούρα να την κάνουν write-off.

spar@
30-01-13, 14:44
Χαχα, ελα ρε και σενα ειχε παρει? :hystericalbs1:

ο μαντρας απο Αθηνα?
το μινι κουπερ ασπρο??? 08?

zaharias
30-01-13, 14:56
Δεν μιλάμε για επ αόριστον κατάθεση πινακίδων και ακινησία μέχρι να ανακάμψει η χώρα (σχήμα οξύμωρο..), αλλά κατάθεση για κάποιους μήνες το χρόνο ώστε να μειωθεί το χαράτσι και το τεκμήριο του αυτοκινήτου. Μην ξεχνάμε πως όταν το αμάξι περάσει τη δεκαετία έχει μισό τεκμήριο και καθόλου χαράτσι, οπότε κάποιος που δεν θέλει να πληρώνει μπορεί να παίξει με κατάθεση μέχρι να πιάσει το αμάξι του δεκαετία...

Αυτο ναι..


Ετσι ειναι παιδες..
Θελει ΠΟΛΥ καλο ζυγισμα στα οικονομικα..
Ενας λογος που δεν θελω να δωσω το δικο μου, ειναι επειδη ειναι ελληνικο, εχει κλεισει 10ετια.. και εχει/εχω απαλαχτει τουλαχιστον απο αυτα τα νταβαντζιλικια-κερατιατικα..
Αμα το Μ3 δεν ειναι καθημερινο, και δεν τα δινεις καθε μερα σε βενζινες κτλ.. πιστευω οτι βγαινουν τα εξοδα του.. Απλα ειναι τα γ@μησιατικα τα οποια ανεβαζουν το ηδη υψηλο κοστος συντηρησης του..
Κι εγω δεν πιστευω οτι θα καλυτερεψουν τα πραγματα (σε ολους τους τομεις, οχι μονο στα αυτοκινητα), αντιθετως..

STREETRACING
30-01-13, 15:02
εγω προσωπικα τις κατεθεσα μεχρις νεωτερας ,λογω ελλειψης μετρητων τελος χρονου.οχι για μονιμα.
να το δωσω 10-15 δεν πολυγουσταρω.
ο φορος πολυτελειας σε γενικες γραμμες δεν ειναι για μενα βαρυς.
αν δεν το αντεχα καθολου θα το πουλουσα αμεσα

friendgr
30-01-13, 15:05
Ορισμένοι 'ρομαντικοί' (θέλετε να) πιστεύετε, ότι το αυτοκίνητο πολλών κυβικών θα είναι κάποτε και πάλι εφικτό στην Ελλάδα για τα μεσαία στρώματα. Η δική μου η γνώμη είναι πως το αυτοκίνητο πολλών κυβικών πλέον, θα είναι αποκλειστικό δικαίιωμα εκείνων που πραγματικά έχουν βαθιές τσέπες.

Οι υπόλοιποι καλό θα κάνουν να βγάλουν τις παρωπίδες και την όποια διαφορά στη χασούρα να την κάνουν write-off.


Δεν μου αρέσει, αλλά αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ. Θα τα φέρουν έτσι τα πράγματα (ήδη ξεκίνησε με τον φόρο πολυτελειας) που θα μπορεί να ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ μεγάλο αυτοκίνητο χιλιάδων κυβικών μόνο ο πραγματικά φραγκάτος με υπόβαθρο. Το συντηρήσει με κεφαλαία, το αγοράσει δεν μου λέει τίποτα.


Τέλος οι φούσκες*




*πανάκριβα πολλών κυβικών έξω από τα σκυλάδικα που αν κοίταζες τις άδειες τους το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν με παρακράτηση κυριότητας......

friendgr
30-01-13, 15:24
Το ίδιο έρχεται και στα σπίτια......

Εχεις παραπάνω από 100 τ.μ. σπίτι;;;;;; Είσαι πλούσιος.

Σαν τις ελληνικές μαυρόάσπρες ταινίες που βλέπουμε.

Nikos
30-01-13, 15:31
Ακομα και αυτοι που αντεχουν την καθημερινη χρηση και ιδιοκτησια αυτοκινητου πολλων κυβικων το σκεφτονται διπλα.
Και αυτο διοτι αν αναλογισθει κανεις το κοστος καυσιμου σε ετησια βαση και απο αυτο υπολογισει ποση ειναι η εμμεση φορολογια τον πιανει κρυος ιδρωτας.
Απο τα 400 σχεδον λιτρα το μηνα που καταναλωνω, καταλαβα οτι πληρωνω στο κρατος 400 ευρω φορο, η αλλιως 4.800 το χρονο. Και μονο στη σκεψη οτι αυτα τα χρηματα καταληγουν στις γνωστες τσεπες η εξυπηρετουν τους γνωστους σκοπους ημετερων με κανει και το ξανασκεφτομαι αν αξιζει η οχι.
Και αυτο με το audi, διοτι με το bmw θα ηθελα συν 50% καυσιμου.
Τελικα ειναι γελοιο το ολο θεμα.....φορος βενζινης, συν τελη, συν χαρατσι, συν ασφαλεια και διαφορα αλλα που μπορει να μου ξεφευγουν αυτη τη στιγμη καταντουν τη χρηση μεγαλου αυτοκινητου ασυμφορη απο θεμα αρχης και μονο .
Ειναι δε πλεον τοσο μεγαλη η δυστυχια που συναντας γυρω σου, που σε καμια περιπτωση δεν παιρνεις καμια χαρα οδηγωντας ενα καλο και ιδιαιτερο οχημα οποτε το ερωτημα αν αξιζει η οχι γινεται ακομα μεγαλυτερο.

Thomelef
30-01-13, 15:32
Να γράψω και εγώ, πως το σκέφτομαι... και φυσικά να πω, ότι δε θέλω να στραβώσει, ενοχληθεί κανένας, μιας και αυτά αποτελούν σκέψεις δικές μου, για τον εαυτό μου.

Όταν βγήκα στο κουρμπέτι, τα πάντα γύρω μου πήγαιναν καλά. Όσο δούλευες τόσο αμειβόσουν. Το ίδιο εγώ, όσο και οι φίλοι μου γύρω μου. Έκρινα εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, το μέλλον και τις δυνατότητές μου/μας σαν άτομο, σα λαός κλπ. Χαρακτηριστικά έβλεπα, έναν κύριο τότε (το 2000 ο 45άρης μου φαινόταν μπάρμπας...), καλοντυμένο, να πηγαινοέρχεται με ένα celica 1980+. Τότε σκέφτηκα ότι μπορεί να δουλέψω μερόνυχτα, να λείπω από το σπίτι μου 20-30 μέρες συνεχόμενες, να ρισκάρω, αλλά δε θέλω στα 40μου να είμαι με ένα αυτοκίνητο 20ετίας.... (από τότε μου άρεσαν τα γρήγορα αυτοκίνητα)... Το σκεπτικό αυτό με άγχωνε, να ελέγχω τις κινήσεις μου, να μην ξοδεύω παραπάνω από αυτά που βγάζω κλπ . Σε καλό μου βγήκε μεν, αλλά σκεφτόμουν ότι τα πάντα φτιάχνουν και εξαρτώνται αποκλειστικά από εμένα.
Το 2004 πήρα ένα forester 2.5XΤ - 40.000+ ευρώ- . Όταν το έδειξα στη γιαγιά μου, μετά τις ευχές τις για καλοτάξιδα κλπ... μου επέστησε την προσοχή να μην ξοδεύω τα χρήματα που βγάζω, γιατί λέει έρχονται και δύσκολες εποχές... Η δικιά μου απάντηση (και το γράφω για να κατανοήσετε το σκεπτικό μου), ήταν .... Ότι εγώ δουλεύω, παράγω, δεν είμαι τεμπέλης και τα δύσκολα όπως πόλεμος, πείνα κλπ πέρασαν ανεπιστρεπτί. Τη δικαιολόγησα στο μυαλό μου, επειδή αυτή έζησε τον πόλεμο...επειδή έζησε δύσκολα... Που να ήξερα....:whistle:

Σήμερα λοιπόν είμαι σε θέση να πληρώσω το χαράτσι, τα τέλη και τη βενζίνη. Άλλωστε τα ζύγισα πολύ καλά πριν το πάρω (υποτίθεται). Υπολόγισα και το χαράτσι (΄έστω μικρότερο) και κατέληξα στην αγορά. Τα πράγματα αλλάζουν ραγδαία. Η δουλειά έχει πέσει 80% !!!! Και πάλι μπορώ να το συντηρήσω (από τα έτοιμα όμως), αλλά δε νιώθω άνετα με τον εαυτό μου. Δε νιώθω καλά.
Δεν με ενοχλεί πλέον ότι το αυτοκίνητο αυτό στα 40 μου θα είναι 20ετίας, :thumbsdown: αλλά δε με ενοχλεί γιατί δυστυχώς βλέπω γύρω μου. Δεν είναι ότι άλλαξα τόσο πολύ μυαλά, όσο άλλαξαν οι συνθήκες, οι φίλοι μου, η χώρα μου... αυτό με ενοχλεί.

Αν η ανταλλαγή χαλάσει (που είναι πολύ πιθανό, μιας και ο έμπορος το πάει όλο και πιο πίσω για έλεγχο του Skoda...), θα το κρατήσω, αλλά κάποιο άλλο έξοδο θα κόψω.

τέλειο βαγγέλη...

manos///3
30-01-13, 15:42
Προς κατοχους Μ3 που παρεδωσαν πινακιδες:

ΓΔΥΣΤΕ ΤΑ , ΜΠΑΞΤΕ 2-3 ΚΩΛΟΜΠΑΡΕΣ , ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΕΝΑ ΤΡΕΙΛΕΡ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΜΕΓΑΡΑ / ΣΕΡΡΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΕΙΤΕ ΤΟ ΑΙΜΑ

ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ

Γ@μω τη τυχη μου που μενω σε νησι..........

DaywalkeR
30-01-13, 15:50
Γιατι φιλε μου πρέπει να κλεβεις για να έχεις 3000 κυβικα; που ακουστικε αυτο;
Δηλαδή δεν υπάρχουν πολιτες που απλα γουστάρουν να εχουν ενα Μ3 και ας τους στοιχίζει παραπάνω απο το 1800 δηλαδή; στην Αμερική ειναι ολοι πλούσιοι που εχουν μ.ο. 3000 κυβικά;
Να σκεφτόμαστε λιγο πιο σωστά και οχι μπακαλιστικα....

Μάλλον δεν φάνηκε η ειρωνία σε αυτό που έγραψα thumb

vagmag
30-01-13, 15:56
Κύριε Γιώργο στο Ελλαδιστάν έχουμε γεμίσει με εγκληματίες-κλέφτες-φοροφυγάδες που έχουν αυτοκίνητα με περισσότερα απο 2000 κυβικά, αυτό συμβαίνει... :thumbsdown:

Ναι δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις. Το ποστ είναι καθαρά ειρωνικό και πολύ όμορφα γραμμένο.

Και κάπου εκεί που πας στη δουλειά σου, ξαφνικά νιώθεις τα παραπάνω που περιέγραψες, επειδή απλά σου αρέσουν τα κυβικά:hystericalbs1:

StratosZ4
30-01-13, 16:33
Ναι δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις. Το ποστ είναι καθαρά ειρωνικό και πολύ όμορφα γραμμένο.

Και κάπου εκεί που πας στη δουλειά σου, ξαφνικά νιώθεις τα παραπάνω που περιέγραψες, επειδή απλά σου αρέσουν τα κυβικά:hystericalbs1:

Κι εμεις γουσταριζουμε ξανθιες ψηλες μπαλαρινες (με διαφορες πλαστικες διορθωτικες λεπτομερειες) απο το ανατολικο μπλοκ αλλα δεν τις παμε και στη δουλεια μας:original:

Bellof-3
30-01-13, 16:37
Κι εμεις γουσταριζουμε ξανθιες ψηλες μπαλαρινες (με διαφορες πλαστικες διορθωτικες λεπτομερειες) απο το ανατολικο μπλοκ αλλα δεν τις παμε και στη δουλεια μας:original:

νομιζω αυτες δεν εχουν τεκμηριο ακομα...

PANOS-E60
30-01-13, 16:39
Η κατάθεση πινακίδων δεν είναι λύση, καθώς σταδιακά οδηγεί στη πώληση του αυτοκινήτου. Αυτό βέβαια αν επικρατήσει η λογική. Και στο τέλος συχτιρίζεις κιόλας που δεν το δωσες νωρίτερα...

Ειδικά στη περίπτωση της Eκτακτης Eισφοράς, όπου φεύγοντας από τη ΔΟΥ, σου χτυπάνε τη πλάτη για να σου πουν ένα ΜΕΓΑΛΟ 'ευχαριστώ'. Χωρίς να το πάρεις χαμπάρι σου χουν κολλήσει ένα χαρτί ....."Είμαι κορόιδο".

Ορισμένοι 'ρομαντικοί' (θέλετε να) πιστεύετε, ότι το αυτοκίνητο πολλών κυβικών θα είναι κάποτε και πάλι εφικτό στην Ελλάδα για τα μεσαία στρώματα. Η δική μου η γνώμη είναι πως το αυτοκίνητο πολλών κυβικών πλέον, θα είναι αποκλειστικό δικαίιωμα εκείνων που πραγματικά έχουν βαθιές τσέπες.

Οι υπόλοιποι καλό θα κάνουν να βγάλουν τις παρωπίδες και την όποια διαφορά στη χασούρα να την κάνουν write-off.

προς χάριν της (θεωρητικής) συζήτησης ...

κι αν αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας ή/και των τεκμηρίων ή/και των εδικών εισφορών προς το ορθολογικότερο ? :shok: :shok:

μοιάζει σούπερ απίθανο σήμερα, αλλά σε τούτη τη ζωή, ποτε μη λες ποτε thumb
απλά θέλω να πω πως τα πάντα είναι ρευστά παιδιά, ΑΝ τακτοποιηθεί το θέμα της ρευστότητας (τραπεζών και δημοσίου), τίποτα δεν αποκλείεται μετά από 2 χρόνια ...

STREETRACING
30-01-13, 17:05
φανταζεσαι το 2016 να κανει το μ3 ε46 20000?
ε ρε γελια
αποκλειεται βεβαια....

EVERGET
30-01-13, 17:20
Ίσως κάποια στιγμή, να καταλάβουν πόσο πολύ έχουν λεηλατήσει τον κλάδο του αυτοκινήτου και να μειώσουν στο υποφερτό τις εισφορές για τα αυτοκίνητα. Εάν θέλουν να φέρουν ανάπτυξη όπως λένε αυτό θα πρέπει να κάνουνε (όχι μόνο στον τομέα του αυτοκινήτου φυσικά)...και πιθανόν να το κάνουνε όταν δουν πως τα ήλιθια μέτρα τους δεν αποδίδουν στην πραγματική οικονομία. Και τα 90s τα τεκμήρια ήταν στο Θεό, και μετά από λίγα χρόνια καταργήθηκαν εντελώς....όλα ένα παιχνίδι είναι και οι τάσεις κάνουν κύκλους...

....και ένα Μ3 δεν γερνάει ποτέ ώστε να το θυσιάσεις για το σήμερα....

....οnce an M owner, ever an M owner...το αντικαθιστάς όταν έρθει η εποχή που συμφέρει να πάρεις το επόμενο Μ....(γιατί το 92άρι με 2,900 έκτακτη εισφορά δεν είναι πλέον καν να το συζητάμε..)

Εμείς που θα μείνουμε στον τόπο αυτό (μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον) δεν θα πρέπει να χάσουμε την συγκρατημένη αισιοδοξία μας...thumb

turbodog
30-01-13, 17:28
προς χάριν της (θεωρητικής) συζήτησης ...

κι αν αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας ή/και των τεκμηρίων ή/και των εδικών εισφορών προς το ορθολογικότερο ? :shok: :shok:

μοιάζει σούπερ απίθανο σήμερα, αλλά σε τούτη τη ζωή, ποτε μη λες ποτε thumb
απλά θέλω να πω πως τα πάντα είναι ρευστά παιδιά, ΑΝ τακτοποιηθεί το θέμα της ρευστότητας (τραπεζών και δημοσίου), τίποτα δεν αποκλείεται μετά από 2 χρόνια ...

Αυτο θα μπορουσε να γινει αν τα εσοδα του δημοσιου ηταν τοσα πολλα σε σχεση με τα εξοδα του ωστε να ξεκινουσε τις περικοπες εσοδων του.
Αυτο δεν προκειται να συμβει, τουλαχιστον οχι τα επομενα 5-10 χρονια να μην πω και περισσοτερα. Ωραια ειναι να ελπιζουμε αλλα αν σκεφτουμε ορθολογιστικα και αφησουμε τα ονειρα κατα μερος, τα επομενα 2 χρονια η κατασταση ΔΕΝ προκειται να παει προς το καλυτερο.
Ο καθενας απο εμας βεβαια, αποφασιζει βασιζομενος στο τι πιστευει οτι θα γινει μελλοντικα, και πραττει αναλογα.

PANOS-E60
30-01-13, 17:45
Αυτο θα μπορουσε να γινει αν τα εσοδα του δημοσιου ηταν τοσα πολλα σε σχεση με τα εξοδα του ωστε να ξεκινουσε τις περικοπες εσοδων του.
Αυτο δεν προκειται να συμβει, τουλαχιστον οχι τα επομενα 5-10 χρονια να μην πω και περισσοτερα. Ωραια ειναι να ελπιζουμε αλλα αν σκεφτουμε ορθολογιστικα και αφησουμε τα ονειρα κατα μερος, τα επομενα 2 χρονια η κατασταση ΔΕΝ προκειται να παει προς το καλυτερο.
Ο καθενας απο εμας βεβαια, αποφασιζει βασιζομενος στο τι πιστευει οτι θα γινει μελλοντικα, και πραττει αναλογα.

δεν διαφωνούμε πουθενά, το σχόλιο μου ειχε θεωρητική βάση.

Οχι όμως ανεδαφική. Σήμερα οι προτεραιότητα αυτών των ανθρώπων είναι να πιάσουν τους στόχους που έβαλαν οι δανειστές. Το κάνουν όπως - όπως.

αν οι στόχοι πιαστούν, και παρθεί το οκ. απο την τροικα, βγαίνουμε αγορές άμεσα, καπάκι, πως να το πω.. Βάλε 10, 20 50,.... 10000 ΑΝ, όσα θέλεις εσύ. Βγαίνοντας ξανά στις αγορες η αναστροφή του κλίματος θα είναι ραγδαία.
Στο ιδανικό σενάριο θέλουμε ακόμα 2 χρόνια για να γίνει αυτό. Τοτε δεν θα χρειαζόμαστε ισοσκελισμένα έσοδα - έξοδα πλέον, παμε για ελεγχόμενα ελείμματα αυτη τη φορά. Μεσα στα μετρα ανάπτυξης θα παίζει και η αγορά αυτοκινήτου.

ειναι άτιμο πράγμα τα οικονομικά φίλε, πολύ άτιμο. Πρωτα συμβαίνει το όποιο φαινόμενο και μετά τρέχουμε να το εξηγήσουμε, σπάνια συμβαίνει το αναποδο.

ας το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας και αυτό το ΑΠΙΘΑΝΟ σεναριο.

Andri
30-01-13, 18:34
Ποτέ δεν ξέρουμε πως θα είναι το αύριο (σε λίγα χρόνια)
Έχουμε πειστεί δυστυχώς όλοι οι Έλληνες και περισσότερο οι μεγαλύτεροι σε ηλικία-αναμενόμενο καθώς πέσανε ξαφνικά και απότομα στα βαθιά-πως δεν θα φτιαχτεί ποτέ η οικονομία της Ελλάδας.
Οι πιο μικροί σε ηλικία που ξεκινάμε την ζωή μας με δύσκολο υπόβαθρο πιστεύουμε-θέλω να πιστεύω-πως κάποτε θα αλλάξει αυτό, δεν είναι εύκολο σίγουρα, αλλά όχι και ακατόρθωτο αν όντως θέλουν να γίνει αυτό.
Το οικονομικό έχει και θα έχει πρωτεύων ρόλο σε όλα τα κράτη και εφόσον αποτελούν μέλος μίας Ένωσης όπως της Ε.Ε που δεν την συμφέρει να δηλώσει πτώχευση κάποιο μέλος της , πιστεύω πως δεν θα γίνει...
Είναι ένα ΑΝ που πρέπει να σκεφτόμαστε , όχι μόνο για να παίρνουμε ελπίδα αλλά ίσως αν το κυνηγήσουμε να πραγματοποιηθεί.

turbodog
30-01-13, 19:03
δεν διαφωνούμε πουθενά, το σχόλιο μου ειχε θεωρητική βάση.

Οχι όμως ανεδαφική. Σήμερα οι προτεραιότητα αυτών των ανθρώπων είναι να πιάσουν τους στόχους που έβαλαν οι δανειστές. Το κάνουν όπως - όπως.

αν οι στόχοι πιαστούν, και παρθεί το οκ. απο την τροικα, βγαίνουμε αγορές άμεσα, καπάκι, πως να το πω.. Βάλε 10, 20 50,.... 10000 ΑΝ, όσα θέλεις εσύ. Βγαίνοντας ανά στις αγορες η αναστροφή του κλίματος θα είναι ραγδαία.
Στο ιδανικό σενάριο θέλουμε ακόμα 2 χρόνια για να γίνει αυτό. Τοτε δεν θα χρειαζόμαστε ισοσκελισμένα έσοδα - έξοδα πλέον, παμε για ελεγχόμενα ελείμματα αυτη τη φορά. Μεσα στα μετρα ανάπτυξης θα παίζει και η αγορά αυτοκινήτου.

ειναι άτιμο πράγμα τα οικονομικά φίλε, πολύ άτιμο. Πρωτα συμβαίνει το όποιο φαινόμενο και μετά τρέχουμε να το εξηγήσουμε, σπάνια συμβαίνει το αναποδο.

ας το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας και αυτό το ΑΠΙΘΑΝΟ σεναριο.

Ναι δεν διαφωνουμε, συζητηση κανουμε σε εντελως φιλικο κλιμα :original:
Η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι σε μια χωρα που εχει καταστραφει ο παραγωγικος της ιστος και εχει αντικατασταθει απο παρασιτικες θεσεις στο δημοσιο θα κανει παρα πολλα χρονια να μπει σε πορεια αναπτυξης.
Αν ως δια μαγειας επαιρνες αυτο το πλεοναζων προσωπικο του δημοσιου και το τοποθετουσες σε θεσεις παραγωγικες οπως πχ να δημιουργουσες σαν κρατος προυποθεσεις αναπτυξης βιομηχανιας και νεες παραγωγικες θεσεις που θα ειχαν ως αποτελεσμα εισροη συναλλαγματος τοτε θα ειχα και εγω μια ελπιδα οτι κατι θα γινει. Το να κανουμε κυκλο τα λεφτα μας σαν χωρα και να τα παιρνουμε απο τον Ιδιωτικο τομεα για να ταισουμε το πλεοναζον δημοσιο προφανως και δεν θα φερει αναπτυξη. Ουτε βεβαια θα ερθουν και ξενες βιομηχανιες να επενδυσουν σε ενα τοσο εχθρικο και αφιλοξενο περιβαλλον. Γιατι πχ να μην επενδυσουν στην Βουλγαρια με 10% φορολογηση, φθηνα μεροκαματα, και σταθερο φορολογικο καθεστως? Εδω ακομη και οι Ελληνες επιχειρηματιες αυτο κανουν τελευταια.
Δυστυχως επαψα να πιστευω στα παραμυθια της αναπτυξης που μας πουλανε οι εγληματιες πολιτικοι των τελευταιων χρονων. Ερχονται πολυ δυσκολα χρονια για την Ελλαδα και μακαρι να βγω ψευτης.

Kostas_1
30-01-13, 19:16
ο μαντρας απο Αθηνα?
το μινι κουπερ ασπρο??? 08?

δεν ξερω, την σταματησα αμεσως την κουβεντα :original:

Konstantinos E60
30-01-13, 19:26
Και ποιός είναι σίγουρος ρε παίδες οτι όταν "τελειώσουν" τα πολλά κυβικά δεν θα αρχίσουν το κάρφωμα στα λίγα ? Το αυτοκίνητο ήταν,είναι και θα είναι το πρωτο θύμα στις κρατικές φοροεπιδρομές.Του χρόνου μπορει να βαλουν εκτακτη εισφορά και στα χιλιάρια, μας διαβεβαιώνει κανείς οτι δεν θα μπεί ? Οχι βεβαια και μην μου πειτε οτι δεν θα στοχευσουν σε χαμηλοτερα οικονομικά στρώματα.
Δυστηχώς ή ευτυχώς η αλήθεια είναι αυτή που είπε ο Πάνος. Αν δεν ανέβουμε σκαλοπάτια ανάσα δεν θα παρουμε.
Για μένα πάντως είναι χειρότερη η φοροεπιδρομή στα ακίνητα.Εκεί πινακίδες δεν καταθέτεις και κάθεσαι και την τρώς !! :thumbsdown:

PANOS-E60
30-01-13, 19:33
Ναι δεν διαφωνουμε, συζητηση κανουμε σε εντελως φιλικο κλιμα :original:
Η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι σε μια χωρα που εχει καταστραφει ο παραγωγικος της ιστος και εχει αντικατασταθει απο παρασιτικες θεσεις στο δημοσιο θα κανει παρα πολλα χρονια να μπει σε πορεια αναπτυξης.
Αν ως δια μαγειας επαιρνες αυτο το πλεοναζων προσωπικο του δημοσιου και το τοποθετουσες σε θεσεις παραγωγικες οπως πχ να δημιουργουσες σαν κρατος προυποθεσεις αναπτυξης βιομηχανιας και νεες παραγωγικες θεσεις που θα ειχαν ως αποτελεσμα εισροη συναλλαγματος τοτε θα ειχα και εγω μια ελπιδα οτι κατι θα γινει. Το να κανουμε κυκλο τα λεφτα μας σαν χωρα και να τα παιρνουμε απο τον Ιδιωτικο τομεα για να ταισουμε το πλεοναζον δημοσιο προφανως και δεν θα φερει αναπτυξη. Ουτε βεβαια θα ερθουν και ξενες βιομηχανιες να επενδυσουν σε ενα τοσο εχθρικο και αφιλοξενο περιβαλλον. Γιατι πχ να μην επενδυσουν στην Βουλγαρια με 10% φορολογηση, φθηνα μεροκαματα, και σταθερο φορολογικο καθεστως? Εδω ακομη και οι Ελληνες επιχειρηματιες αυτο κανουν τελευταια.
Δυστυχως επαψα να πιστευω στα παραμυθια της αναπτυξης που μας πουλανε οι εγληματιες πολιτικοι των τελευταιων χρονων. Ερχονται πολυ δυσκολα χρονια για την Ελλαδα και μακαρι να βγω ψευτης.

δεν ανήκω στους αισιόδοξους, μάλλον το αντίθετο είμαι.
Απλά προσπαθώ στη ζωή μου να μην παίρνω αποφάσεις εν θερμώ.
το καλο σενάριο που εγραψα προηγουμένως σίγουρα δεν είναι πειστικό για την πλειοψηφία των Ελληνων που βιωνουν την απόλυτη καταστροφή.
οσοι όμως ΔΕΝ βιώνουν την απόλυτη καταστροφή, μπορούν να κάνουν πιό ψύχραιμη αποτίμηση της κατάστασης.
η χώρα εγινε δεκτή στο ευρώ (κατά λάθος), αυτό είναι γεγονός.
Δυο σενάρια υπάρχουν για τους ισχυρούς εταίρους μας, είτε μας πετάνε κλωτσηδόν (κόβουν τα δανεικά), είτε μας δίνουν πολλά χέρια βοήθειας για να σηκωθουμε, μιας και τα δανεικά μόνα τους δεν κάνουν δουλειά.
αν ειχαν επιλέξει το πρωτο, θα ήμασταν ήδη στη δραχμή. Αρα άλλον το δεύτερο θα συμβεί.
Επίσης γεγονός είναι ότι είμαστε κάτω από το 2% του ΑΕΠ της ευρωζωνης. Αρα η ανάπτυξή μας είναι πενταροδεκάρες για τα μεγέθη τους ... αν αύριο είμαστε έτοιμο σοβαρό κράτος (παντα με το βούρδουλα από πάνω μας, αλλιώς δεν γίνεται), τότε μας πνίγουν στις επενδύσεις πριν προλάβεις να πεις Μ3 :thumbsup:
θες να δεχτώ ότι δεν θα γίνουμε ποτέ κράτος ? Πιιθανόν ... 50%. Αλλο 50% είναι πιθανό να γίνουμε όμως ...
Αν γίνουμε φίλε, τέλος οι αγρότες με τα καγιέν και οι κομμώτριες με τα Χ5. Δεν συμφωνείς? Τέλος τα αυθαίρετα, τέλος οι λαμογιές, τέλος οι μίζες. Ενα ρημαδι φορολογικό θέλουμε και μισό από το σημερινό κράτος. ΜΙΣΟ. Ολα τα άλλα θα τα βάλουν οι ξένοι. Και ΝΑΙ αυτό τους συμφέρει και ΝΑΙ θα κονομησουν κι αυτοί από τις μπίζνες.

σε πολλους δεν αρεσει το σεναριο, αλλά δεν υπάρχει άλλο καλύτερο. Υπαρχουν πολλά σεναρια που είναι χειρότερα όμως.

απλά ειμαστε η τελευταια ευρωπαικη σοβιετικη δημοκρατία πο καταρρεει ...

Monsta
30-01-13, 19:37
Στις αρχές του 2000 (δε θυμάμαι ακριβώς τη χρονιά) και για πρώτη φορά στην ιστορία της Ελλάδας, καταργούνται τα τεκμήρια διαβίωσης βάσει κυβικών.

Ο κόσμος σπεύδει να κάνει το όνειρο πραγματικότητα, να πάρει ένα κάρο που του παρέχει "ενεργητική" ασφάλεια. Για τις χρονιές που ακολούθησαν λίγο-πολύ τα θυμόμαστε όλοι. Εκθέσεις αυτοκινήτων στο παλιό αερολιμένα κάθε χρόνο (το Διεθνές σαλόνι κάθε 2ο), έκθεση Βελτίωσης στο Περιστέρι, έκθεση μπαγκαζιέρας, έκθεση για πατάκια, τα πάντα όλα.

Τρελές οι προσελεύσεις από κόσμο ενώ οι παραγγελίες έπεφταν βροχή, να ναι καλά το μαύρο χρήμα.

Υστερα μας έρχονται το 09 με επιπλέον δωράκια. Μείον 50% τέλους ταξινόμησης. Γιούπιιιιι!!

Εν τω μεταξύ έχουν κατασκευαστεί οι απίστευτες κάθετες μονάδες, η μία bmw έχει καβαλήσει την άλλη, οι μισθοί στα ύψη, business is booming everywhere. F_uck yeah!!

Και μετά το ΧΑΟΣ. Ο κλάδος που τους έφερνε τρελά έσοδα από παντού, αποφάσισαν να τον εκδικηθούν, να τον αφανίσουν με κάθε τρόπο.

Στην Ελλάδα που δε ξέρεις τι θα σου ξημερώσει από φόρους, έχουμε το θράσος να ελπίζουμε σε ένα νέο πάρτυ με άφθονα κυβικά; Ισως είναι κουσούρι μας να ξεχνάμε πως μας τα φάγανε. Αν όντως αλλάξουν τα πράγματα, ορισμένοι ίσως και να ψωνίσουν την επόμενη μέρα που θα ανακοινωθεί το μέτρο. thumb

Ποιος μπορεί να μας βεβαιώσει ότι λίγο καιρό αργότερα και ΑΦΟΥ ο κόσμος έχει κάνει τα κουμάντα του, δε θα μας περιμένουν στη γωνία για ένα νέο ξεβράκωμα;

Tsik.D.
30-01-13, 20:02
Στις αρχές του 2000 (δε θυμάμαι ακριβώς τη χρονιά) και για πρώτη φορά στην ιστορία της Ελλάδας, καταργούνται τα τεκμήρια διαβίωσης βάσει κυβικών.

Ο κόσμος σπεύδει να κάνει το όνειρο πραγματικότητα, να πάρει ένα κάρο που του παρέχει "ενεργητική" ασφάλεια. Για τις χρονιές που ακολούθησαν λίγο-πολύ τα θυμόμαστε όλοι. Εκθέσεις αυτοκινήτων στο παλιό αερολιμένα κάθε χρόνο (το Διεθνές σαλόνι κάθε 2ο), έκθεση Βελτίωσης στο Περιστέρι, έκθεση μπαγκαζιέρας, έκθεση για πατάκια, τα πάντα όλα.

Τρελές οι προσελεύσεις από κόσμο ενώ οι παραγγελίες έπεφταν βροχή, να ναι καλά το μαύρο χρήμα.

Υστερα μας έρχονται το 09 με επιπλέον δωράκια. Μείον 50% τέλους ταξινόμησης. Γιούπιιιιι!!

Εν τω μεταξύ έχουν κατασκευαστεί οι απίστευτες κάθετες μονάδες, η μία bmw έχει καβαλήσει την άλλη, οι μισθοί στα ύψη, business is booming everywhere. F_uck yeah!!

Και μετά το ΧΑΟΣ. Ο κλάδος που τους έφερνε τρελά έσοδα από παντού, αποφάσισαν να τον εκδικηθούν, να τον αφανίσουν με κάθε τρόπο.

Στην Ελλάδα που δε ξέρεις τι θα σου ξημερώσει από φόρους, έχουμε το θράσος να ελπίζουμε σε ένα νέο πάρτυ με άφθονα κυβικά; Ισως είναι κουσούρι μας να ξεχνάμε πως μας τα φάγανε. Αν όντως αλλάξουν τα πράγματα, ορισμένοι ίσως και να ψωνίσουν την επόμενη μέρα που θα ανακοινωθεί το μέτρο. thumb

Ποιος μπορεί να μας βεβαιώσει ότι λίγο καιρό αργότερα και ΑΦΟΥ ο κόσμος έχει κάνει τα κουμάντα του, δε θα μας περιμένουν στη γωνία για ένα νέο ξεβράκωμα;

ισως ??πολυ μ'αρεσε αυτο το ισως.... τα πιο πολλα προβατα αυτο θα κανουν με κλειστα ματια, γιατι οπως πολυ σωστα ειπες ο κοσμος ξεχναει τα προηγουμενα και πιστευει τα επομενα !! σαπιες υποσχεσεις σαπιων ανθρωπων !!!

PANOS-E60
30-01-13, 20:13
και το 99 το ξεπερασε αυτός ο κόσμος ... από το ναδίρ του 99, στο ζενίθ του 2007 ...

turbodog
30-01-13, 20:15
... αν αύριο είμαστε έτοιμο σοβαρό κράτος (παντα με το βούρδουλα από πάνω μας, αλλιώς δεν γίνεται), τότε μας πνίγουν στις επενδύσεις πριν προλάβεις να πεις Μ3 :thumbsup:


Αυτο αν μπορεις να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο? Η Βουλγαρια, η Ρουμανια, η Ουγγαρια (που πτωχευσε τελικα) οπως και πολλα αλλα κρατη εντος ΕΕ, με αρκετα πιο ευνοικα φορολογικα καθεστωτα δεν εχουν πνιγει στις επενδυσεις. Οι Ελληνες δεν εχουν να προσφερουν τιποτα παραπανω απο αυτες τις χωρες (ισα-ισα που εχουν να προσφερουν λιγοτερα-ακριβοτεροι μισθοι,συνδικαλισμος, υψηλη φορολογια κτλ)
Οταν εκλεισαν εργοστασια οπως η Nissan στο Βολο και η Pirelli στην Πατρα, ειχε αρχισει να βαραει το καμπανακι του κινδυνου. Αλλα αντι να σοβαρευτουμε, καποιοι πανηγυριζαν που εκλεισε το εργοστασιο. Και μετα απο αυτα ακολουθησαν και αλλα. Κλωστουφαντουργια, καπνοβιομηχανια και οτι ειχε να κανει με την παραγωγη. Δυστυχως το τρενο της αναπτυξης περασε απο την χωρα μας και δεν ανεβηκαμε (αλλα περασε και απο αλλες χωρες ομως που δεν εχασαν την ευκαιρια). Τωρα αν θα ξαναπερασει απο εμας για να μας δωθει η ευκαιρια μηπως και ανεβουμε αυτην την φορα, δεν το γνωριζω. Αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ λιγες οι πιθανοτητες.

PANOS-E60
30-01-13, 20:32
Αυτο αν μπορεις να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο? Η Βουλγαρια, η Ρουμανια, η Ουγγαρια (που πτωχευσε τελικα) οπως και πολλα αλλα κρατη εντος ΕΕ, με αρκετα πιο ευνοικα φορολογικα καθεστωτα δεν εχουν πνιγει στις επενδυσεις. Οι Ελληνες δεν εχουν να προσφερουν τιποτα παραπανω απο αυτες τις χωρες (ισα-ισα που εχουν να προσφερουν λιγοτερα-ακριβοτεροι μισθοι,συνδικαλισμος, υψηλη φορολογια κτλ)
Οταν εκλεισαν εργοστασια οπως η Nissan στο Βολο και η Pirelli στην Πατρα, ειχε αρχισει να βαραει το καμπανακι του κινδυνου. Αλλα αντι να σοβαρευτουμε, καποιοι πανηγυριζαν που εκλεισε το εργοστασιο. Και μετα απο αυτα ακολουθησαν και αλλα. Κλωστουφαντουργια, καπνοβιομηχανια και οτι ειχε να κανει με την παραγωγη. Δυστυχως το τρενο της αναπτυξης περασε απο την χωρα μας και δεν ανεβηκαμε (αλλα περασε και απο αλλες χωρες ομως που δεν εχασαν την ευκαιρια). Τωρα αν θα ξαναπερασει απο εμας για να μας δωθει η ευκαιρια μηπως και ανεβουμε αυτην την φορα, δεν το γνωριζω. Αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ λιγες οι πιθανοτητες.

τα αρνητικά παραδείγματα του ελληνικού παρελθόντος δεν χρειάζεται να επαναληφθούν, ούτε ειναι απαραίτητο να πέσουν λεφτά στους ίδιους τομείς. Προφανως συμφωνώ ότι αποτελούν τραγικά λάθη, αλλά πάει έγιναν, μην τα ξαναβαζουμε στη συζήτηση για το αύριο. Ας κάνουμε την παραδοχή ότι δεν χωρανε άλλες τετοιες χοντρες γκάφες.

να ξεκαθαρίσουμε ότι η ευρωζώνη και ΕΕ δεν είναι το ίδιο πράγμα. Οι χωρες του εωρω εχουν συμφερον να σωσουν Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία κλπ ωστε να συνεχίσει το ευρω να ειναι ισχυρό αποθεματικό νόμισμα, αρα βουλγαρία, ρουμανία κλπ δεν εχουν καμμία προτεραιότητα. Εστω και αν εχουμε τριπλούς και τετραπλούς μισθούς από αυτούς, προηγούμαστε. Αφού καταφεραν οι Τούρκοι να βγουν από τη χρεωκοπία, μπορούμε και εμείς.

pilot
30-01-13, 20:39
εγώ πάντως είμαι αισιόδοξος.. πάντα είμουν. Υγεία να υπάρχει και όλα γίνονται, οι καλοί και εργατικοί δεν χάνονται!

και για αυτούς που πούλησαν/πουλάνε τα αυτοκίνητα τους, με το καλό το επόμενο!

STREETRACING
30-01-13, 21:24
Εγω δεν είμαι.
Αν το 13 είναι το ίδιο με το 12 η χειρότερο
Γεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Thomelef
30-01-13, 21:48
δημήτρη μην μπερδεύεις και εσύ τις γύρω βαλκανικές χώρες με την κατάσταση της ελλάδος.

οι χώρες αυτές είναι δεκαετίες πίσω ακόμα και σήμερα στα πάντα. το ότι έχουν ευνοικότερο φορολογικό κλίμα ίσως είναι και το τελευταίο. αυτές οι χώρες περάσανε πολύ δύσκολα και διαλύθηκαν ολοσχερώς σαν οικονομίες, όταν όλες οι άλλες πηγαίναν σούζα. το να είσαι χρεοκωπημένος σε μια εποχή που όλοι τρέχουν με 1000 και αναπτύσονται ειναι μεγάλη κατάρα.

το επίπεδο τους είναι πεσμένο σε όλους τους τομείς. τεχνολογικά - know how - υπηρεσίες. το αν προχώρησαν λίιιιιιγο πιο μπροστά την τελευταία δεκαετία, ήταν απο ξένους επενδυτές που μετέφεραν τις παραγωγές τους.

Thomelef
30-01-13, 21:50
Εγω δεν είμαι.
Αν το 13 είναι το ίδιο με το 12 η χειρότερο
Γεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

τσάντα και δρόμο για έξω γιάννη. για την παραγωγή δεν υπάρχει άλλη λύση αυτή την στιγμή.

turbodog
30-01-13, 22:26
το επίπεδο τους είναι πεσμένο σε όλους τους τομείς. τεχνολογικά - know how - υπηρεσίες. το αν προχώρησαν λίιιιιιγο πιο μπροστά την τελευταία δεκαετία, ήταν απο ξένους επενδυτές που μετέφεραν τις παραγωγές τους.

Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα Θωμα και σημερα. Οι ξενοι επενδυτες θα συνεχισουν το ιδιο αφου ειναι προς το συμφερον τους. Μην ξεχνας οτι και σε παγκοσμιο επιπεδο, η Κινα πριν μια δυο δεκαετιες το know-how το εψαχναν στο λεξικο για να δουν τι σημαινει, αλλα δεν συμβαινει το ιδιο και σημερα. Οι χωρες που παραγουν την εφαρμοσμενη τεχνολογια αποκτουν και την τεχνογνωσια συντομα.
Η ΚΙΑ πλεον θα κατασκευαζει το καινουργιο της μοντελο στην Σλοβακια σε κανονικη γραμμη παραγωγης. Αυτο λεει πολλα για το ποσο εχουν προχωρησει οι πρωην Ανατολικες χωρες τεχνολογικα. Εμεις? Τι παραδειγματα εχουμε στην βιομηχανια αλλα και γενικοτερα?

vagmag
31-01-13, 06:57
Εμεις? Τι παραδειγματα εχουμε στην βιομηχανια αλλα και γενικοτερα?

Εμείς απλά δεν έχουμε παραδείγματα. Και αν υπάρχουν κάποιες λίγες επιχειρήσεις, που κατάφεραν να ξεχωρίσουν για τη βιομηχανία τους, και την εξαγωγική τους δραστηριότητα, τότε απλά μιλάμε για ΤΙΣ εξαιρέσεις:hystericalbs1::hystericalbs1:

StratosZ4
31-01-13, 07:33
Η ΚΙΑ πλεον θα κατασκευαζει το καινουργιο της μοντελο στην Σλοβακια σε κανονικη γραμμη παραγωγης. Αυτο λεει πολλα για το ποσο εχουν προχωρησει οι πρωην Ανατολικες χωρες τεχνολογικα. Εμεις? Τι παραδειγματα εχουμε στην βιομηχανια αλλα και γενικοτερα?


To οτι η ΚΙΑ θεωρεισαι στρατηγικο σημειο τη σλοβακια για την παραγωγη του συγκεκριμενου μοντελου, δεν σημαινει οτι ειναι και τεχνολικα εξελιγμενοι οι Σλοβακοι.
Η ΚΙΑ εχει Γερμανο CEO, γνώστη της ευρωπαικης πραγματικοτητας, κι εκρινε ο ανθρωπος συμφερον το να μεταφερει μια γραμμη παραγωγης σε μια ευρωπαικη -φτηνη ομως- χωρα.

Το οτι δεν εχουμε βαρια βιομηχανια δε σημαινει οτι ειμαστε τεχνολογικα υπαναπτυκτοι. Ηταν ακριβα τα εργατικα κοστη και η κυβερνηση δεν δελεασε τους ξενες εταιριες να επενδυσουν στην Ελλαδα η να παραμεινουν στην Ελλαδα.

Οταν η 3Ε ειναι στη Θεσσαλονικη και τρωνε π..τσα απο το κρατος κι εχουν να παιρνουν φπα 15-20 εκ. , συγγνωμη κιολας, καλα εκαναν και πηγαν Βουλγαρια που ειναι 200χλμ μακρια και εχει συντελεστη φορολογιας 10%

Konstantinos E60
31-01-13, 07:37
Γνωρίζει κανείς τον συντελεστή φορολογίας των επιχειρήσεων στην Τουρκία ?

Kostas_1
31-01-13, 08:15
Γνωρίζει κανείς τον συντελεστή φορολογίας των επιχειρήσεων στην Τουρκία ?

Αν θυμαμαι καλα:
-Φόρος εταιρειών 20% (επί των κερδών)
- Φόρος μερισμάτων 15%
-ΦΠΑ 19%

Εκεινο όμως που πρεπει να αναφερθει ειναι η αποφασιστικότητα, οι στοχοι που ειναι μακροπροθεσμοι και σπανια επηρεαζονται απο αλλαγες κυβερνησεων και οτι δεν υπαρχουν χρονοτριβες στις αποφασεις και στην δουλεια του δημοσίου (εγκρισεις, κλπ) σε σχεση με τις επενδυσεις

Leonidas_E39
31-01-13, 09:00
https://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/292198_3812518672025_550324804_n.jpg


:thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

Konstantinos E60
31-01-13, 09:04
Αν θυμαμαι καλα:
-Φόρος εταιρειών 20% (επί των κερδών)
- Φόρος μερισμάτων 15%
-ΦΠΑ 19%

Εκεινο όμως που πρεπει να αναφερθει ειναι η αποφασιστικότητα, οι στοχοι που ειναι μακροπροθεσμοι και σπανια επηρεαζονται απο αλλαγες κυβερνησεων και οτι δεν υπαρχουν χρονοτριβες στις αποφασεις και στην δουλεια του δημοσίου (εγκρισεις, κλπ) σε σχεση με τις επενδυσεις

Την προηγούμενη εβδομάδα μου είπε συνεργάτης μας ,ο οποίος δραστηριοποιείται στην Τουρκία, οτι η φορολογία τους είναι στο 40% αλλά οι επιδοτήσεις του κράτους ειδικά προς τις εξαγωγικές επιχειρήσεις είναι αστρονομικές. Δεν ξερω κατα πόσο αληθευουν τα λόγια του.

friendgr
31-01-13, 09:17
Ποιος μπορεί να μας βεβαιώσει ότι λίγο καιρό αργότερα και ΑΦΟΥ ο κόσμος έχει κάνει τα κουμάντα του, δε θα μας περιμένουν στη γωνία για ένα νέο ξεβράκωμα;

Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ.

Ακόμα κι αν αύριο έλεγαν καταργούνται τα τεκμήρια , φόροι πολυτελειας κλπ, θα το θεωρούσα 99.9% φάκα. Αφήνω 0.1% για ελπίδα που πεθαίνει τελευταία....

Συγνώμη αλλά αυτό έχει δείξει η πρόσφατη ιστορία, δεν φταίω εγώ.

Κι όσοι πιστεύουν ότι σε 2 χρόνια θα ορθοποδήσουμε συγνώμη αλλά :hystericalbs1:

Αυτά είναι για να τα λένε οι πολιτικοί να δίνουν ελπίδες.....

StratosZ4
31-01-13, 09:21
Την προηγούμενη εβδομάδα μου είπε συνεργάτης μας ,ο οποίος δραστηριοποιείται στην Τουρκία, οτι η φορολογία τους είναι στο 40% αλλά οι επιδοτήσεις του κράτους ειδικά προς τις εξαγωγικές επιχειρήσεις είναι αστρονομικές. Δεν ξερω κατα πόσο αληθευουν τα λόγια του.

Στην προσπαθεια που εκανε η Τουρκια να βγει απο τη χρεοκοπια, η κυβερνηση στηριξε τρομερα τις επιχειρησεις.

Το ιδιο εκαναν και οι εργαζομενοι. Αυτα ειναι λογια Τουρκων, οχι δικες μου φαντασιωσεις.

Εγω που εχω μια επιχειρηση, αν στις φουρτουνες μου δεν με στηριξει ο υπαλληλος μου εχει να χασει και αυτος.

Στην ελλαδα ο καθενας ομως κοιταζει μονο το δικο του κωλο:original:

Konstantinos E60
31-01-13, 09:28
Στράτο για την στήριξη των επιχειρήσεων δεν υπάρχει καμία αμφιβολία μιας και τα
αποτελέσματα είναι ορατά.Αμφιβολία εχω για το 40% του συντελεστη φορολογίας.

StratosZ4
31-01-13, 09:33
Στράτο για την στήριξη των επιχειρήσεων δεν υπάρχει καμία αμφιβολία μιας και τα
αποτελέσματα είναι ορατά.Αμφιβολία εχω για το 40% του συντελεστη φορολογίας.

Τωρα μιλουσα με εναν Τουρκο και τον ρωτησα.

20% ο φορος εισοδηματος
και τρεις διαβαθμισεις ΦΠΑ

StratosZ4
31-01-13, 09:35
Να πω επισης οτι οι τουρκικες τραπεζες στην περιοδο "κρισης" εδιναν τρελα επιτοκια καταθεσεων.

Τωρα δινουν σχεδον μηδενικα

Thomelef
31-01-13, 10:30
Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα Θωμα και σημερα. Οι ξενοι επενδυτες θα συνεχισουν το ιδιο αφου ειναι προς το συμφερον τους. Μην ξεχνας οτι και σε παγκοσμιο επιπεδο, η Κινα πριν μια δυο δεκαετιες το know-how το εψαχναν στο λεξικο για να δουν τι σημαινει, αλλα δεν συμβαινει το ιδιο και σημερα. Οι χωρες που παραγουν την εφαρμοσμενη τεχνολογια αποκτουν και την τεχνογνωσια συντομα.
Η ΚΙΑ πλεον θα κατασκευαζει το καινουργιο της μοντελο στην Σλοβακια σε κανονικη γραμμη παραγωγης. Αυτο λεει πολλα για το ποσο εχουν προχωρησει οι πρωην Ανατολικες χωρες τεχνολογικα. Εμεις? Τι παραδειγματα εχουμε στην βιομηχανια αλλα και γενικοτερα?

know how έχουμε δημήτρη, απλά το έδαφος της ελλάδος δεν αφήνει εδώ και πολλά χρόνια να αναπτυχθεί η παραγωγή γενικότερα. τουλάχιστον η δική μας βιομηχανία, μέχρι τώρα είχε πολλά αξιόλογα εργοστάσια, με υποδομές κτιριακές, καλό μηχανολογικό εξοπλισμό και ποιτικό προιόν.

πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει έξω. το ότι η ΚΙΑ μεταφέρει ένα κομμάτι παραγωγής, δεν σημαίνει ότι αναπτύσεται η χώρα, ούτε ότι οι σλαβάκοι θα αποκήσουν το know how. και λογικό είναι, γιατί οι εταιρείες αυτές χρειάζονται άτομα με επίπεδο σπουδών για να λειτουργήσουν τις γραμμές, και όχι άτομα που δεν ξέρουν πως γράφεται το όνομα τους.

σε απλές δουλειές όπως περάσματα ταπετσαρίας, σκούπισμα - καθάρισμα επιφανιών κτλ κτλ όπου είναι απαραίτητη η χειρονακτική και όχι η βιομηχανική δουλειά, οκ. μέχρι εκεί όμως.

αντίθετα στην ελλάδα, υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις που μπορούν να ανταπεξέλθουν στο εξωτερικό και στην παγκόσμια αγορα και να βάλουν και γυαλιά σε πολλούς ξένους. το βλέπω και με τα μάτια μου άλωστε αυτό που λέω.

το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου δουλειά εδώ για να συντηρήσει τα κενά του χρόνου που χρειάζεται η άνθηση της εξαγωγής, το κράτος είναι εναντίον μας, το ίδιο και οι τράπεζες.

δεν ξέρω πως μπορεί να ξεπεραστεί αυτή η συμφορά, αλλά σίγουρα υπάρχει μια λύση την οποία δεν την βάζουν σε εφαρμογή.

PANOS-E60
31-01-13, 10:40
δεν ξέρω πως μπορεί να ξεπεραστεί αυτή η συμφορά, αλλά σίγουρα υπάρχει μια λύση την οποία δεν την βάζουν σε εφαρμογή.


. Ενα ρημαδι φορολογικό θέλουμε και μισό από το σημερινό κράτος. ΜΙΣΟ. Ολα τα άλλα θα τα βάλουν οι ξένοι.


ΑΝ τακτοποιηθεί το θέμα της ρευστότητας (τραπεζών και δημοσίου)

Αυτή είναι η λυση Τομ thumbthumb

S8N
31-01-13, 10:54
Αφού βρε Πάνο, όποιος είναι μαύρος στον Τειρεσία σήμερα δεν πρόκειται να έχει δεύτερη ευκαιρία στη μετά κρίσης εποχή. Οπότε τι συζητάμε για ρευστότητα...

PANOS-E60
31-01-13, 11:03
Αφού βρε Πάνο, όποιος είναι μαύρος στον Τειρεσία σήμερα δεν πρόκειται να έχει δεύτερη ευκαιρία στη μετά κρίσης εποχή. Οπότε τι συζητάμε για ρευστότητα...


το καλο σενάριο που εγραψα προηγουμένως σίγουρα δεν είναι πειστικό για την πλειοψηφία των Ελληνων που βιωνουν την απόλυτη καταστροφή.

ασφαλώς δεν θα έχουν όλοι δεύτερη ευκαιρία ...

andreas_R
31-01-13, 11:03
Αφού βρε Πάνο, όποιος είναι μαύρος στον Τειρεσία σήμερα δεν πρόκειται να έχει δεύτερη ευκαιρία στη μετά κρίσης εποχή. Οπότε τι συζητάμε για ρευστότητα...

Μα και να βγει απο τον Τειρεσια θα υπαρχει παντα στις βασεις των τραπεζων μαυρισμενος. Εχουν φροντισει...

vagmag
31-01-13, 11:04
Αφού βρε Πάνο, όποιος είναι μαύρος στον Τειρεσία σήμερα δεν πρόκειται να έχει δεύτερη ευκαιρία στη μετά κρίσης εποχή. Οπότε τι συζητάμε για ρευστότητα...

Μα και μαυρισμένος κάποιος, εξακολουθεί και λειτουργεί στην ελληνική πραγματικότητα.
Σήμερα πραγματικά υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να καλύψει τις υποχρεώσεις του, λόγω αναδουλειάς. Αλλά υπάρχει και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που χρωστάνε ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, εφορία, ΦΠΑ, προμηθευτές κλπ και συνεχίζουν και λειτουργούν στην αγορά, επηρεάζοντας τον υγιή ανταγωνισμό!!!! Δε λειτουργεί τίποτα.

S8N
31-01-13, 11:07
Ναι, αλλά δε θα 'χει πρόσβαση σε δανεισμό. Ακόμη κι όταν γυρίσουν τα πράγματα κι έρθουν εποχές καλών επενδύσεων, αυτός απλώς θα κοιτάζει. Οι στρόφιγγες θα είναι κλειστές. Εκτός κι αν βάλει άλλον μπροστά να φαίνεται.

vagmag
31-01-13, 11:09
Το πρόβλημα μας είναι η ρευστότητα ;;; Τα δάνεια ;;;
Μα δεν υπήρξε λογική στον τρόπο που δόθηκαν δάνεια.
Μπορεί να μας πει ο Σταμάτης (όταν με το καλό μπορέσει να γράψει), πόσα δάνεια δόθηκαν χωρίς πλάνο, χωρίς εγγυήσεις, χωρίς αντίκρισμα....
Ο υπερβολικός δανεισμός, έφερε την υπερβολική κατανάλωση, τη φούσκα, και το μαύρισμα... Δεν είχε η Ελλάδα τέτοιες δυνατότητες μάλλον, και τώρα καλούμαστε να συρρικνωθούμε και να επιβιώσουμε στο σήμερα.... με τα έξοδα του χθες...

gant
31-01-13, 11:14
Χε χε, άντε και όλα κάποια στιγμή πάνε κατ' ευχήν και αναπτύσσεται η παραγωγικότητα στην Ελλάδα.
Πως θα προχωρήσουμε? Μόνο με εξαγωγές? Θα είμαστε ανταγωνιστικοί?
Ο κύριος καταναλωτικός εγχώριος όγκος συρρικνώθηκε, η μεσαία τάξη έσβησε πλέον.
Ετσι κι αλλιώς ο εργάτης των 500ε και ο άνεργος ποτέ δεν είχαν την δύναμη να κινήσουν την αγορά.

vagmag
31-01-13, 12:38
Ένα παράδειγμα φούσκας είναι το παρακάτω και μάλιστα συγκρατημένο.

Χρυσή δεκαετία του Νέο-Έλληνα
Βάζω στην τράπεζα 200-500 ευρώ. Μου δίνει η τράπεζα μπλοκ επιταγών με 10 φύλλα.
Αγοράζω εμπόρευμα 10.000 ευρώ και πληρώνω τον προμηθευτή μου με ένα φύλλο επιταγής 10.000 ευρώ για να πληρωθεί 4 μήνες μετά.
Έχουμε λοιπόν εμπορεύματα+ΦΠΑ = 10.000 ευρώ, τα οποία καλύφθηκαν με την παραπάνω επιταγή, η οποία ακόμα δεν έχει χρήματα στο λογαριασμό σημειωτέων.
Την επιταγή αυτή τι δίνει ο προμηθευτής του, στο δικό του προμηθευτή, πάλι για αξία 10.000 ευρώ και αυτός στον επόμενο, και στον επόμενο κλπ.
Η επιταγή σημειώνω ότι ακόμα δεν έχει χρήματα.
Ας πούμε ότι η επιταγή άλλαξε 4 χέρια. Άρα με μία επιταγή έγιναν αγορπωλησίες 4Χ10.000 ευρώ = 40.000 !!! Την επιταγή αυτή έστω ότι την πήγε και ο τελευταίος για προεξόφληση στην τράπεζα (και αφού ο εκδότης δεν είναι "μαυρισμένος", του χορήγησε η τράπεζα χρήματα στο 80% της αξίας της επιταγής, δλδ άλλα 8000 ευρώ χωρίς αντίκρυσμα. Μέχρι τώρα έχουμε λοιπόν 40.000 +8000 ευρώ, με μοναδικό αντίκρισμα το φύλλο επιταγών!!!!
Αυτό φυσικά μπορεί να συνεχιστεί και με τις επόμενες παραγγελίες που θα βάλω, και θα πληρώσω με τον ίδιο τρόπο (φύλλο επιταγής).
Αν κάθε φύλλο κάνει αυτόν τον κύκλο λοιπόν έχουμε χρήμα ανύπαρκτο 10 φύλλα Χ 48.000 ευρώ = 480.000 ευρώ!!!
Αν όλα πάνε καλά, τότε με το πέρασμα των 4 μηνών, θα καλύψω την επιταγή αυτή και θα συνεχιστεί ο κύκλος των ΑΕΡΑ χρημάτων.
Τώρα αν εγώ δε μπορέσω να την καλύψω ο κύκλος κλείνει... η αγορά γύρισε 480.000 ευρώ, το κράτος απαιτεί κοντά 90.000 ευρώ ΦΠΑ και πολύ περισσότερα από φόρους, που κέρδισε κάποιος κόβοντας τιμολόγιο, αλλά δεν εισέπραξε ποτέ στην πραγματικότητα. (Η λογική ίσως που το κράτος άφησε τις επιταγές να κυκλοφορούν , είναι ότι από το τζίρο θα εισέπραττε φόρους).
Οι ενδιάμεσοι κυνηγάνε ο ένας τον άλλο σε δικαστήρια, ο πρώτος εκδότης είναι μαυρισμένος και δεν έχει πρόσβαση στην τράπεζα και στη ρευστότητα. Δεν μπορεί αυτό το σύστημα να είναι υγιές και λειτουργικό.
Δεν μπορεί αυτό να είναι ανάπτυξη.

Το παράδειγμα είναι ένα μόνο μικρό δείγμα, γιατί θα μπορούσε ο εκδότης να έχει βγάλει επίσης κάρτες πιστωτικές, να έχει πάρει δάνειο για σπίτι, να έχει πάρει επιδότηση για μηχανήματα σε συνδυασμό με δανεισμό, να έχει επίσης ανταλλάξει φύλλα επιταγών για να τονώσει τη ρευστότητά του κλπ κλπ κλπ ...

Η ρευστότητα στην Ελλάδα:th_Laie_67-1:

vagmag
31-01-13, 12:42
Χε χε, άντε και όλα κάποια στιγμή πάνε κατ' ευχήν και αναπτύσσεται η παραγωγικότητα στην Ελλάδα.
Πως θα προχωρήσουμε? Μόνο με εξαγωγές? Θα είμαστε ανταγωνιστικοί?
Ο κύριος καταναλωτικός εγχώριος όγκος συρρικνώθηκε, η μεσαία τάξη έσβησε πλέον.
Ετσι κι αλλιώς ο εργάτης των 500ε και ο άνεργος ποτέ δεν είχαν την δύναμη να κινήσουν την αγορά.

Η ανάπτυξη που μας ετοιμάζουν, μάλλον αυτή είναι . Για να είμαστε ανταγωνιστικοί, δε θα έχουμε χρήματα, αλλά θα έχουμε ανάπτυξη.
Ακόμα και το μοντέλο της Τουρκίας μπάζει , δεν είναι φυσιολογική ανάπτυξη. Ο δανεισμός των επιχειρήσεων είναι μεγάλος, η ανάπτυξη τρέχει με γοργούς ρυθμούς, οι εξαγωγές είναι στο φόρτε τους, αλλά ο κόσμος με το ζόρι βγάζει χρήματα για να καλύψει τα απαραίτητα (καμία σχέση με τον Έλληνα πριν 5-10 χρόνια).