PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW x1 xdrive20d



Captain
29-01-13, 00:30
[RIGHT][RIGHT]Μετά από τα καλωσορίσματα τα σας για τα όποια σας ευχαριστώ όλους θέλω να μοιραστώ τι ς πρώτες εμπειρίες μου με το νέο x1 xdrive20d. Καταρχήν να σας πω ότι είμαι ένας οδηγός που μου αρέσει η γρήγορη οδήγηση χωρίς υπερβολές αλλά το αυτοκίνητο το θέλω να στρίβει χωρίς να γέρνει σαν βάρκα (για αυτό έχω το σκαφάκι μου) και στις ευθείες να έχει την δύναμη να ξεπεταχτεί.
Οι ανάγκες μου (εξορμήσεις σε βουνά για σκι και το σκάφος μου) αλλά και η οικογενειακή μου κατάσταση (παντρεμένος με δυο παιδιά) με έκαναν να κοιτάξω ένα λιγότερο, κατά την γενικότερη έννοια, σπορτιβ αυτοκίνητο. Έχοντας την BMW πάντα μέσα στην καρδιά μου οδήγησα την x1 xdrive 20i και πραγματικά στο test drive ενθουσιάστηκα … ένα σπορ αυτοκίνητο σε σχήμα suv στρίβει σαν τρένο και ο κινητήρας του (δεν είναι και η 335 φυσικά… αααχ άλλος έρωτας) είναι ιδιαίτερα ζωντανός. Όταν απέκτησα το δικό μου αυτό που άγχωνε στην αρχή ήταν η οδήγηση με το 8αρι αυτόματο σασμάν αλλά ήταν και αυτό που με ενθουσίασε μετά. Το πότε αλλάζει ταχύτητες δεν το καταλαβαίνεις ποτέ αλλά ούτε και το πόσο γρήγορα το κάνει και πάντα ήσυχα. Αυτός βέβαια που δεν είναι τόσο ήσυχος είναι ο ντίζελ κινητήρας, τουλάχιστον στις χαμηλές στροφές , που όμως ο θόρυβος εξαφανίζετε αν κλίσεις τα παράθυρα με κορυφαία την ηχομόνωση του αυτοκινήτου. Η ποιότητα μέσα κορυφαία στα υλικά (κλασική BMW) και οι χώροι ικανοποιητικοί χωρίς υπερβολές με πολλές θέσεις για μικροαντικείμενα. Αυτό που λείπει, ιδιαίτερα τώρα που είναι χειμώνας, είναι η ένδειξη θερμοκρασίας νερού. Η πανοραμική οροφή είναι super αξίζει τα λεφτά της.
Στον δρόμο τώρα το αυτοκίνητο είναι πολύ σβέλτο και στο χιόνι που λίγο το ζόρισα (χωράει κι άλλο ζόρι) οργώνει. Αυτό όμως που εντυπωσιάζει είναι η άφθονη ροπή του ντίζελ κινητήρα που θυμίζει αυτοκίνητα πολύ υψηλότερου κυβισμού. Γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου, την χάρηκα, την χαίρομαι και έχω πολλά να ζήσω ακόμη μαζί της.
Επιφυλάσσομαι να σας πω ακόμα περισσότερα για τις εμπειρίες μου και τα σχόλια μου με τον καιρό. thumb

YANNIS X1
29-01-13, 09:53
Νομιζω οτι η επιλογη που εκανες ειναι η καλυτερη.....
Αυτο σου το λεω απο πρωτο χερι μιας και εχω το X1 xDRIVE 23d εδω και 3 χρονια περιπου,και θα πω μονο οτι:εχω δεθει μαζι του και χαιρομαι που οδηγω ενα κορυφαιο bmw...
Καλες βολτες.....

ntinos
29-01-13, 10:48
Το σκεφτομουνα και εγω καποιο φεγγαρι, τελικα κατεληξα σε ενα οπελ κορσα πετρελαιο :D

Απο καταναλωση πως τα παει ?

jkourkoulis
29-01-13, 12:32
Αυτό το αυτοκίνητο όταν πρωτοβγήκε δεν μου άρεσε καθόλου αλλά όσο περισσότερο το βλέπω και σκέφτομαι πόσο πολυχρηστικό είναι (οκ δεν θα πάει κανείς και στην έρημο με αυτό αλλά για τις απαιτήσεις μου μια χαρά είναι) όλο και πιο πολύ το συμπαθώ! Από χώρους πως τα πάει;

Ptboul
29-01-13, 12:54
Από χώρους πως τα πάει;

Οι χώροι μαζί με την τιμή του με απέτρεψαν από την αγορά του πριν 2 χρόνια.

Το f/l είναι εξίσου ωραίο και δυναμικό. Γενικά το Χ1 πάντα το γούσταρα.

Andri
29-01-13, 13:00
Οι χώροι μαζί με την τιμή του με απέτρεψαν από την αγορά του πριν 2 χρόνια.

Το f/l είναι εξίσου ωραίο και δυναμικό. Γενικά το Χ1 πάντα το γούσταρα.

Δεν είναι τόσο άνετο και ευρύχωρο όσο δείχνει εξωτερικά?

Ptboul
29-01-13, 13:09
Είχα πάει στο Σπανό και το είχα δει, μπροστά έρχεσαι πολύ κοντά στο ταμπλό και πίσω είναι πολύ μικρή η επιφάνεια των καθισμάτων.

Αν και πατάει στο πάτωμα της 3 άρας μου φάνηκε (εσωτερικά πάντα) λίγο μεγαλύτερο από άσσο και σημαντικά μικρότερο από 3 άρα.

ntinos
29-01-13, 13:11
Είχα πάει στο Σπανό και το είχα δει, μπροστά έρχεσαι πολύ κοντά στο ταμπλό και πίσω είναι πολύ μικρή η επιφάνεια των καθισμάτων.

Αν και πατάει στο πάτωμα της 3 άρας μου φάνηκε (εσωτερικά πάντα) λίγο μεγαλύτερο από άσσο και σημαντικά μικρότερο από 3 άρα.

Σε προκαλω, διαψευδοντας σε :original:

Εχει τους χωρους μιας Ε90 ;-)

Ptboul
29-01-13, 13:14
Εχει τους χωρους μιας Ε90 ;-)

Την θεωρώ τρελά στριμωκόλ σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Άσε που όσο απολαυστική και αν είναι κουράζει για κάθε μέρα σε κίνηση.

Αμάξι είναι μόνο η 5 άρα κ μετά η Ε τέλος.

ntinos
29-01-13, 13:18
Την θεωρώ τρελά στριμωκόλ σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Άσε που όσο απολαυστική και αν είναι κουράζει για κάθε μέρα σε κίνηση.

Αμάξι είναι μόνο η 5 άρα κ μετά η Ε τέλος.

Πετας την μπαλα στην κερκιδα...

Δεν λεμε σε σχεση με τον ανταγωνισμο κρυφοαουντακια, αλλα για τους χωρους σε σχεση με την E90


Πως εννοεις οτι κουραζει για καθε μερα στην κινηση, και δεν κουραδει μια Ε90 πχ ???


Εξηγησου παραυτα

Ptboul
29-01-13, 13:41
Στην Ε90 + m pack αναφέρομαι!

Η καθημερινή συμβίωση νομίζω κουράζει (συγκεκριμένα το σφιχτό σαλόνι μαζί με την σφιχτή ανάρτηση).

ntinos
29-01-13, 14:00
Είχα πάει στο Σπανό και το είχα δει, μπροστά έρχεσαι πολύ κοντά στο ταμπλό και πίσω είναι πολύ μικρή η επιφάνεια των καθισμάτων.

Αν και πατάει στο πάτωμα της 3 άρας μου φάνηκε (εσωτερικά πάντα) λίγο μεγαλύτερο από άσσο και σημαντικά μικρότερο από 3 άρα.


Την θεωρώ τρελά στριμωκόλ σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Άσε που όσο απολαυστική και αν είναι κουράζει για κάθε μέρα σε κίνηση.

Αμάξι είναι μόνο η 5 άρα κ μετά η Ε τέλος.


Στην Ε90 + m pack αναφέρομαι!

Η καθημερινή συμβίωση νομίζω κουράζει (συγκεκριμένα το σφιχτό σαλόνι μαζί με την σφιχτή ανάρτηση).


Θα ηθελα να μας πεις, τι καπνισες ακριβως :original:

Ptboul
29-01-13, 14:10
Θα ηθελα να μας πεις, τι καπνισες ακριβως :original:

:hystericalbs1:

Ναι ρε παιδί μου, μιλούσα για το Χ1 κ μου πέταξες μετά την Ε90, με παρέσυρες κ άρχισα να γράφω για αυτή.

Τι δεν καταΛαβαίΝεις; :hystericalbs1:

ntinos
29-01-13, 14:18
:hystericalbs1:

Ναι ρε παιδί μου, μιλούσα για το Χ1 κ μου πέταξες μετά την Ε90, με παρέσυρες κ άρχισα να γράφω για αυτή.

Τι δεν καταΛαβαίΝεις; :hystericalbs1:

Καταλαβα οτι λες πως η Χ1 εχει μικροτερους χωρους απο την Ε90

Σε διεψευσα, αλλα μετα το εριξες στο καπνισμα :th_Laie_67-1:

Captain
29-01-13, 16:17
Όπως ανάφερα οι χώροι των επιβατών είναι ικανοποιητικοί χωρίς υπερβολές που όμως άνετα μετακινόυμαστε όλοι. Έχω μια τετραμελή οικογένεια που ευτηχός όμως μόλις πριν λίγους μήνες ξεμπέρδεψα με καρότσια και παρκοκρέβατα (αν τα 'χα θα το ξανασκεφτόμουν μάλλον για την Ε90). Χριστούγεννα για σκί 5 μέρες οικογενειακός με όλο τον εξοπλισμό μέσα στο αυτοκίνητο. Το αυτοκίνητο δεν είναι sedan και δεν είναι και ο ρόλος του αυτός αλλά οι έξυπνες ανακλίσεις των καθισμάτων όπως και του μεσσαίου μπράτσου, βοηθούνε πολύ. thumb

Captain
29-01-13, 16:29
Την θεωρώ τρελά στριμωκόλ σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

Άσε που όσο απολαυστική και αν είναι κουράζει για κάθε μέρα σε κίνηση.

Αμάξι είναι μόνο η 5 άρα κ μετά η Ε τέλος.

Ανταγωνισμό??? πάντος ο βασικός ανταγωνιστής... τι άλλο φυσικά το Audi Q3 δίπλα δίπλα στο βουνό με τέσσερα σετ σκί χρειαστικέ την σχάρα του για να τα χωρέσει όλα... το συγκεκριμένο αυτοκίνητο επείδη το ξέρω έχει πολύ κυρτή την 5η πόρτα πίσω με αποτέλεμα λιγότερο χώρο στο ύψος αλλά και το μπράτσο του που ναι μεν πέφτει αφήνει όμως μία τρύπα (καθόλου πρακτικό)

αλλά ρε φίλε 5 άρα και Ε ??? ήμαρτον νέοι ανθρωποι έιμαστε άσε που για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα θέλει πολλά λεφτά και πολλά κυβικάααα αν είναι έτσι?:whistle:.... πάω πάσο :sealed:

Captain
29-01-13, 16:34
Το σκεφτομουνα και εγω καποιο φεγγαρι, τελικα κατεληξα σε ενα οπελ κορσα πετρελαιο :D

Απο καταναλωση πως τα παει ?

μικτό κύκλο κοντά στα 9λτ/100km αυτό για το 7 που λέει το εργοστάσιο δεν το δα ποτέ μου ...τουλάχιστον ακόμαααααα:think:

ntinos
29-01-13, 16:49
Παρα πολλα....

Captain
29-01-13, 16:54
Παρα πολλα....

ε ναι... μια χαρά είναι το corsaki ;)

ntinos
29-01-13, 18:08
Το πηρες στραβα, αλλα δεν πειραζει.

5,5 λιτρα στα 100 λεει μπεμβε...
Ενα 30% παραπανω απο οσο καιει το F20 της γυναικας μου ειναι λογικο να καιει, οχι ομως 120% παραπανω.
Anyway, ο καθενας οπως μπορει ... ;)

Andri
29-01-13, 18:16
Το πηρες στραβα, αλλα δεν πειραζει.

5,5 λιτρα στα 100 λεει μπεμβε...
Ενα 30% παραπανω απο οσο καιει το F20 της γυναικας μου ειναι λογικο να καιει, οχι ομως 120% παραπανω.
Anyway, ο καθενας οπως μπορει ... ;)

Ντίνο πόσο καίει ο Ασσούλης ?

ntinos
29-01-13, 18:17
4,2-4,5 μικτο

gnx
29-01-13, 18:26
Αμάν ρε συ Ντίνο με τις καταναλώσεις σας...έχεις εκπαιδεύσει και την κυρία;

Andri
29-01-13, 18:27
4,2-4,5 μικτο

αει αει ... στα 2πλα είμαι και με μΠενζίΝα...

ntinos
29-01-13, 20:06
Αμάν ρε συ Ντίνο με τις καταναλώσεις σας...έχεις εκπαιδεύσει και την κυρία;

Nope, η κυρια το εχει στα 4,5+, εγω τα 4 θα τα περασω αν με εχει πιασει κανα κοψιμο :p

Ptboul
30-01-13, 08:55
Ανταγωνισμό??? πάντος ο βασικός ανταγωνιστής... τι άλλο φυσικά το Audi Q3 δίπλα δίπλα στο βουνό με τέσσερα σετ σκί χρειαστικέ την σχάρα του για να τα χωρέσει όλα... το συγκεκριμένο αυτοκίνητο επείδη το ξέρω έχει πολύ κυρτή την 5η πόρτα πίσω με αποτέλεμα λιγότερο χώρο στο ύψος αλλά και το μπράτσο του που ναι μεν πέφτει αφήνει όμως μία τρύπα (καθόλου πρακτικό)

Όχι βρε, στην 3 άρα αναφέρομαι.


αλλά ρε φίλε 5 άρα και Ε ??? ήμαρτον νέοι ανθρωποι έιμαστε άσε που για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα θέλει πολλά λεφτά και πολλά κυβικάααα αν είναι έτσι?:whistle:.... πάω πάσο :sealed:

Ο έρως χρόνια και μέγεθος δεν κοιτά. 5 άρα και Ε classe τα θεωρώ τα ποιό ολοκληρομένα οικογενειακά σεντάν._

YANNIS X1
30-01-13, 09:23
Προσωπικα το δικο μου X1 xDRIVE 23d εχοντας το σχεδον 3 χρονια μπορω να σας πω οτι καει 7 λιτρα/100 km..... και βαζω παντα v-power diesel.....

Captain
30-01-13, 09:27
Όχι βρε, στην 3 άρα αναφέρομαι.



Ο έρως χρόνια και μέγεθος δεν κοιτά. 5 άρα και Ε classe τα θεωρώ τα ποιό ολοκληρομένα οικογενειακά σεντάν._

Το σέβομαι ... εξάλου ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω έναν ερωτευμένο.:tt1:
παντος συμφώνω ότι σαν οικογενειακά ... πληρούν τις προδιαγραφές απλά εγώ δεν έψαχνα sedan. περι ορέξεως κολοκυθόπιτα :cheers:

Captain
30-01-13, 09:54
:whistle: να διορθώσω και εγώ ...συγνώμη για τον λάθος υπολογισμό... 7.2 λτ αντί για 5,5 :whistle::whistle:

Christos 330
30-01-13, 09:59
Εχει ενας πελατης του αδερφου μου ενα χ1 χ23d με αυτοματο σαμζαν και επιλογες

αλλαγης ταχυτητων στο τιμονι . . .

Ειναι με τα 208 ps απο εκει που δεν το εδινα καν σημασια λογου σχεδιασμου οταν το

εκανα μια βολτα μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και αναθεωρησα !!!

Σταθερο μεσα το σαλονι σε συνδιασμο navi και μπακετ σου δινουν την αισθηση οτι

οδηγεις κατι διαφορετικο απο χ1 !!!

Να το χαρεις φιλε μου . . .

super duper
30-01-13, 10:27
ειναι κορυφαιο και χαιρομαι που σε καλυψε όλες σου τις αναγκες.Πολλα κια ασφαλη χιλιομετρα

Captain
15-02-13, 11:58
καμία καλή πρόταση για οθώνες πίσω για τα παιδία?