PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση σχετικα με safe mode



Gregor_Marga
28-01-13, 22:40
Μπορει καποιος να μου πει τους λογους που ενεργοποιειται το safe mode? Επισης εχει τυχει σε καποιον να ενεργοποιηθει την ωρα που πιεζει το μοτερ?

GiannisRob
28-01-13, 22:44
Κακή ποιότητα καυσίμου, ίσως? Κάποιο σφάλμα σε έναν από τους αισθητήρες που καθορίζουν τη σύσταση του μίγματος?

Safe mode, όχι, δεν μου έχει τύχει ποτέ.

:original:

spar@
28-01-13, 22:50
εμενα μου εχει τυχη στο λαπτοπ...
σε αυτοκινητο οχι γιατι δεν εχω αυτοκινητο!

Gregor_Marga
28-01-13, 22:50
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο και μαλιστα τοτε ειχα βαλει βενζινη σε εναν βλακα και το αμαξι δεν πηγαινε και εκαιγε με πολυ γρηγορους ρυθμους..Τοτε μαλλον απο αυτο θα ηταν ευχαριστω

Gregor_Marga
28-01-13, 22:51
εμενα μου εχει τυχη στο λαπτοπ...
σε αυτοκινητο οχι γιατι δεν εχω αυτοκινητο!

Κακης ποιοτητας ρευμα? αχχααχαχ

spar@
28-01-13, 22:53
Κακης ποιοτητας ρευμα? αχχααχαχ

Κολλητε οταν λες safe mode εννοεις τσεκ εντζιν???
σε ποιο αυτοκινητο το επαθες?

Gregor_Marga
28-01-13, 23:00
Στο 46αρι οταν ηταν λιγο στα καλα του πρι ντα παιξει το μοτερ..Μου αναψε το λαμπακι του μοτερ και δεν με αφηνε να περασω τα 80 ή 100 αν θυμαμαι καλα και στροφαρε μεχρι τις 3 και κατι

tokiko
28-01-13, 23:00
Κανονικά νομίζω ότι στη λειτουργία safe mode έχεις περιορισμένη δύναμη, τουλάχιστον έτσι είναι στο όπελ κόμπο που έχουμε (δηλ κληδώνει η τρουμπίνα), στο check engine δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, απλά λόγο κακής ποιότητας καυσίμου πάει σαν τρακτέρ αλλιώς θα είναι κάτι άλλο...!!

edit: με πρόλαβε ο πορτιέρης

spar@
28-01-13, 23:00
Στο 46αρι οταν ηταν λιγο στα καλα του πρι ντα παιξει το μοτερ..Μου αναψε το λαμπακι του μοτερ και δεν με αφηνε να περασω τα 80 ή 100 αν θυμαμαι καλα και στροφαρε μεχρι τις 3 και κατι

αυτο ειναι κλασσικη περιπτωση βλαβης....

tokiko
28-01-13, 23:05
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Gregor_Marga
28-01-13, 23:07
Ειχα κανει κατεβασμα απο πεμπτη τριτη, μολις στροφαρε το μοτερ και το παταγα αυτο ηταν ψοφιο και επεφταν τα χιλιομετρα η ανταποκριση στο γκαζι ηταν μηδαμινη και μετα απο 5-10σεκ εφτιαξε καπως..Ε μετα του συμπληρωσα κιαλη βεζνινη και ηταν οκ..Αλλα το λαμπακι του κινητηρα εμεινε αναμενο

ghost-rider
28-01-13, 23:08
Στο 46αρι οταν ηταν λιγο στα καλα του πρι ντα παιξει το μοτερ..Μου αναψε το λαμπακι του μοτερ και δεν με αφηνε να περασω τα 80 ή 100 αν θυμαμαι καλα και στροφαρε μεχρι τις 3 και κατι

Τι ακριβως επαθε τελικα το μοτερ σου? Τι σου ειπανε?

spar@
28-01-13, 23:09
Ειχα κανει κατεβασμα απο πεμπτη τριτη, μολις στροφαρε το μοτερ και το παταγα αυτο ηταν ψοφιο και επεφταν τα χιλιομετρα η ανταποκριση στο γκαζι ηταν μηδαμινη και μετα απο 5-10σεκ εφτιαξε καπως..Ε μετα του συμπληρωσα κιαλη βεζνινη και ηταν οκ..Αλλα το λαμπακι του κινητηρα εμεινε αναμενο

κολλητε το σταματαω εδω γιατι θα στο χαλασω...:thumbsup:

ghost-rider
28-01-13, 23:10
Α! Καρφωσε βαλβιδες δλδ?

Gregor_Marga
28-01-13, 23:12
Για αυτο το θεμα δεν το πηγα συνεργειο γιατι δουλευε κανονικα μετα... Υπεθεσα οτι απλως θα εμεινε η προσωρινη βλαβη μεσα στον εγκεφαλο και απλως πρεπει να την σβησουν απ το διαγωνστικο

ghost-rider
28-01-13, 23:15
Οταν κουμπωσες την τριτη... Ποσο ανεβηκαν οι στροφες?
Ειδες? Με τι χλμ ησουν?

Gregor_Marga
28-01-13, 23:19
Λιγο πανω απο 100 πηγαινα με πεμπτη και λιγες στροφες και με κ@βλ@ντιζε ενα clk απο πισω και εκανα το κατεβασμα σε τριτη, αν θυμαμαι καλα πρεπει να γυρισε 5χιλιαρικα μολις μπηκε η τριτη

GiannisRob
28-01-13, 23:21
Οταν κουμπωσες την τριτη... Ποσο ανεβηκαν οι στροφες?
Ειδες? Με τι χλμ ησουν?

Ηλία, λογικά αν μετά το μοτέρ δούλευε κανονικά, δεν παίζει να κάρφωσε βαλβίδες. Σε όλους μας έχει τύχει να βάλουμε λάθος σχέση στο κιβώτιο, αλλά αν δεν κάνεις καρφωτή την αλλαγή, προλαβαίνεις να το σώσεις.

Gregor_Marga
28-01-13, 23:23
Ηλία, λογικά αν μετά το μοτέρ δούλευε κανονικά, δεν παίζει να κάρφωσε βαλβίδες. Σε όλους μας έχει τύχει να βάλουμε λάθος σχέση στο κιβώτιο, αλλά αν δεν κάνεις καρφωτή την αλλαγή, προλαβαίνεις να το σώσεις.

Οχι τριτη ηθελα να βαλω δεν εκανα λαθος και δεν αφησα γκαζι..Το εκανα πολυ μαχαιρι το κατεβασμα αλλα δεν εχει να λεει δεν ηταν η πρωτη φορα που του το εκανα...Αρα δεν νομζιω να του εφταιξε αυτο

GiannisRob
28-01-13, 23:25
Οχι τριτη ηθελα να βαλω δεν εκανα λαθος και δεν αφησα γκαζι..Το εκανα πολυ μαχαιρι το κατεβασμα

Ο ghost εννοεί όπως είσαι στον κόφτη, αντί να βάλεις την αμέσως μεγαλύτερη σχέση στο κιβώτιο, να βάλεις την αμέσως μικρότερη (πχ, σε αλλαγή από 3η σε 4η, να βάλεις κατα λάθος 2α), οπότε αμολώντας το συμπλέκτη, το μοτέρ χτυπάει 9αρες, και παίρνεις τις βαλβίδες στο χέρι.

Αυτό, προφανώς, δε στρώνει μετά από λίγη ώρα. Αντίθετα σταματάς στην άκρη του δρόμου, κατεβάζεις μερικά καντήλια να ξεθυμάνεις, και παίρνεις τηλέφωνο την οδική.

:original:

Gregor_Marga
28-01-13, 23:27
Α τοτε οκ φιλε μου δεν σε επιασα..Οχι εμενα παντως δεν κοφτιασε καν

ghost-rider
28-01-13, 23:27
Λιγο πανω απο 100 πηγαινα με πεμπτη και λιγες στροφες και με κ@βλ@ντιζε ενα clk απο πισω και εκανα το κατεβασμα σε τριτη, αν θυμαμαι καλα πρεπει να γυρισε 5χιλιαρικα μολις μπηκε η τριτη

Οκ, γραψε λαθος τοτε.

ghost-rider
28-01-13, 23:31
Ο ghost εννοεί όπως είσαι στον κόφτη, αντί να βάλεις την αμέσως μεγαλύτερη σχέση στο κιβώτιο, να βάλεις την αμέσως μικρότερη (πχ, σε αλλαγή από 3η σε 4η, να βάλεις κατα λάθος 2α), οπότε αμολώντας το συμπλέκτη, το μοτέρ χτυπάει 9αρες, και παίρνεις τις βαλβίδες στο χέρι.

Αυτό, προφανώς, δε στρώνει μετά από λίγη ώρα. Αντίθετα σταματάς στην άκρη του δρόμου, κατεβάζεις μερικά καντήλια να ξεθυμάνεις, και παίρνεις τηλέφωνο την οδική.

:original:

Το παραδειγμα σου ειναι εντελως τυχαιο?
Δεν ειναι αναγκη να τις καρφωσει ολες ρε συ.
Συνηθως ενα δυο κυλινδρια χτυπανε. Σε γυριζει σπιτι ρεταριστο.
Τις δικες μου τις ειχαν στησει στη σειρα κ βγαζαν αναμνηστικες φωτογραφιες.

Gregor_Marga
28-01-13, 23:33
Ρεταριστο και φουμαριστο χαχαχααχαχ

individual
28-01-13, 23:34
μου εχει τυχει στο 39αρι.......λιγο πρωτου ''λαλησει'' το steptronic!!!

GiannisRob
28-01-13, 23:35
Δεν ειναι αναγκη να τις καρφωσει ολες ρε συ.
Συνηθως ενα δυο κυλινδρια χτυπανε. Σε γυριζει σπιτι ρεταριστο.
Τις δικες μου τις ειχαν στησει στη σειρα κ βγαζαν αναμνηστικες φωτογραφιες.

Και το αν και πόσες (βαλβίδες) θα καρφώσει από τι εξαρτάται? Από τις στροφές στις οποίες θα αναγκάσεις (με το αμόλημα του συμπλέκτη) να γυρίσει το μοτέρ?

Δεν ξέρω, γι' αυτό ρωτάω :original:


Το παραδειγμα σου ειναι εντελως τυχαιο?

Το ανώνυμο παράδειγμα που έφερα, ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό. ;)

ghost-rider
28-01-13, 23:55
Και το αν και πόσες (βαλβίδες) θα καρφώσει από τι εξαρτάται? Από τις στροφές στις οποίες θα αναγκάσεις (με το αμόλημα του συμπλέκτη) να γυρίσει το μοτέρ?

Δεν ξέρω, γι' αυτό ρωτάω :original:



Το ανώνυμο παράδειγμα που έφερα, ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό. ;)

Ουτε κ εγω ξερω...
Παιζει να κανει κ με το ποσο βιαια θα ανεβασει ισως..

Κ 2ον σε πειραζω!

individual
29-01-13, 00:02
μου εχει τυχει στο 39αρι.......λιγο πρωτου ''λαλησει'' το steptronic!!!

To safe mode

sierra
29-01-13, 01:01
Μου το έκανε εμένα, σταμάτησα στην άκρη το έσβησα για ένα πεντάλεπτο και όταν ξαναπήρε ήταν μια χαρά. Ηταν από κακό καύσιμο...thumb

katsaraios
29-01-13, 01:16
Με το clk τι εγινε τελικα???

michaelp900
29-01-13, 02:50
αυτο ειναι κλασσικη περιπτωση βλαβης....


https://www.youtube.com/watch?v=Oewhp784T8c :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

120ie87
29-01-13, 08:27
Α! Καρφωσε βαλβιδες δλδ?


................:hystericalbs1::hystericalbs1::hys tericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hysteric albs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Gregor_Marga
29-01-13, 09:05
Με το clk τι εγινε τελικα???

Μετα πιο κατω που ξαναπατησαμε απο τριτη με 80χλμ εγω, μεχρι τα 130 ημασταν διπλα διπλα, μετα απ τα 140 και πανω συνεχως μου ανοιγε

Azurius
29-01-13, 12:33
Μπορει καποιος να μου πει τους λογους που ενεργοποιειται το safe mode? Επισης εχει τυχει σε καποιον να ενεργοποιηθει την ωρα που πιεζει το μοτερ?

Μια και δυο;;;;; Έχω σιχαθεί να το βλέπω το έργο. Οτιδήποτε θεωρήσει ο εγκέφαλος σαν απειλή για το μοτέρ, (είτε κάποια αστοχία, είτε κάποια βλάβη, είτε ακόμη κάποιο εσφαλμένο σήμα) τότε αυτομάτως για να προστατευθεί μπαίνει σε αυτήν την κατάσταση μειωμένων επιδόσεων (που θεωρούνται ασφαλείς) με σκοπό την αποφυγή μεγαλύτερης ζημιάς. thumb

Andri
29-01-13, 12:39
Μια και δυο;;;;; Έχω σιχαθεί να το βλέπω το έργο. Οτιδήποτε θεωρήσει ο εγκέφαλος σαν απειλή για το μοτέρ, (είτε κάποια αστοχία, είτε κάποια βλάβη, είτε ακόμη κάποιο εσφαλμένο σήμα) τότε αυτομάτως για να προστατευθεί μπαίνει σε αυτήν την κατάσταση μειωμένων επιδόσεων (που θεωρούνται ασφαλείς) με σκοπό την αποφυγή μεγαλύτερης ζημιάς. thumb

Τουρμπάτο δεν έχεις είπαμε? Εσένα είναι γρήγορο :thumbsup:
Σε προσέχει και μόνο του....

StratosZ4
29-01-13, 12:44
Το δικο μου τις τελευταιες μερες δυσκολευεται να παρει μπρος, με το που παρει ακουγεται ενας μακροσυρτος μεταλλικος και το λαμπακι μηχανης ειναι συνεχως αναμμενο.
Εβαλα πετρελαιο για οικονομια την προηγουμενη βδομαδα, λετε να φταιει αυτο?

Gregor_Marga
29-01-13, 12:46
Azurius turbισιος και δεν συμαζευεσαι? Ωραιος

Andri
29-01-13, 12:46
Εβαλα πετρελαιο για οικονομια την προηγουμενη βδομαδα, λετε να φταιει αυτο?

πετρέλαιο δεν είναι το ibizaki? φούλαρε το αγωνιστικό να πάρει τα πάνω του :viannen_01:

Andri
29-01-13, 12:47
Azurius turbισιος και δεν συμαζευεσαι? Ωραιος

κάτι τέτοιο δείχνει το άβαταρ και η υπογραφή του. Λες να είναι ατμοσφαιρικός?

Gregor_Marga
29-01-13, 12:48
Το δικο μου τις τελευταιες μερες δυσκολευεται να παρει μπρος, με το που παρει ακουγεται ενας μακροσυρτος μεταλλικος και το λαμπακι μηχανης ειναι συνεχως αναμμενο.
Εβαλα πετρελαιο για οικονομια την προηγουμενη βδομαδα, λετε να φταιει αυτο?

Που εβαλες πετρελαιο? Σε βενζινοκινητηρα?

StratosZ4
29-01-13, 12:50
πετρέλαιο δεν είναι το ibizaki? φούλαρε το αγωνιστικό να πάρει τα πάνω του :viannen_01:


Που εβαλες πετρελαιο? Σε βενζινοκινητηρα?

To Z4 ρε παιδια.

Μαλακια εκανα?...

Andri
29-01-13, 12:51
To Z4 ρε παιδια.

Μαλακια εκανα?...

Δεν το έδωσες τελικά? Είπες να κάνεις δώρο στον νέο ιδιοκτήτη ένα νέο μοτέρ ?:th_Laie_67-1:

Gregor_Marga
29-01-13, 12:58
Εχει τοσυ πολυ συμπιεση που καιει και το πετρελαιο χαχαχαχαχαχ

StratosZ4
29-01-13, 13:06
Εχει τοσυ πολυ συμπιεση που καιει και το πετρελαιο χαχαχαχαχαχ

Γιατι να μην το καψει?

Ξερω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για το μοτερ, αλλα σιγα...
Το πετρελαιο απλως ειναι λιγοτερο καθαρο απο τη βενζινα. Κανα φιλτρο να αλλαξω το πολυ πολυ

Gregor_Marga
29-01-13, 13:11
Κοιτα αν απλως εβαλες και λιγο πετρελαιο μεσα δεν ξερω τι μπορει να γινει με το μοτερ σου και αν υπάρχει ουσιαστικη διαφορα ή αν αυτα ειναι ενεσεις χωρις ουσία..Το πετρελαιο ειναι πιο βραδυκαυστο απ την βενζινη οποτε αν βαλεις μεγαλη ποσοτητα σιγουρα το αμαξι δεν θα τραβαει..Αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι καμια φορα τα ντιζελ τα αφηνουν να αδειασουν και τους βαζουν 5-6 λιτρα βενζινη και μετα φουλαρουν πετρελαιο για να ξεμπουκωνει

StratosZ4
29-01-13, 13:14
Κοιτα αν απλως εβαλες και λιγο πετρελαιο μεσα δεν ξερω τι μπορει να γινει με το μοτερ σου και αν υπάρχει ουσιαστικη διαφορα ή αν αυτα ειναι ενεσεις χωρις ουσία..Το πετρελαιο ειναι πιο βραδυκαυστο απ την βενζινη οποτε αν βαλεις μεγαλη ποσοτητα σιγουρα το αμαξι δεν θα τραβαει..Αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι καμια φορα τα ντιζελ τα αφηνουν να αδειασουν και τους βαζουν 5-6 λιτρα βενζινη και μετα φουλαρουν πετρελαιο για να ξεμπουκωνει

Αρα εκανα χοντραδα:ranting2::ranting2:

Τι κανουμε τωρα? Παιζει να βγει ζημια απο ενα γεμισμα?

Gregor_Marga
29-01-13, 13:18
Νταξει μαλλον πλακα κανεις ετσι? Φουλαρες με πετρελαιο? αχχαχαχαχαχα

andreas_R
29-01-13, 13:18
Ναι παιζει δυνατα κιολας

StratosZ4
29-01-13, 13:19
Νταξει μαλλον πλακα κανεις ετσι? Φουλαρες με πετρελαιο? αχχαχαχαχαχα

Εμ, δεν κανω πλακα...

Παω να κανω ενα τσιγαρο, δεν ειμαι καλα...

Gregor_Marga
29-01-13, 13:24
Κοιτα οι βενζινοκινητηρες αμα βαλεις πετρελαιο δεν παθαινουν καποια σοβαρη ζημια, συνηθως..Ζημια παθαινουν τα ντιζελ αν βαλεις βενζινη..Καλα οταν θα εφευγες απ το πρατηριο θα επρεπε να ειχες ντουμανιασει απο πισω δεν πηρες χαμπαρι τιποτα? Αδειασε το ντεποζιτο και βαλε ξανα κανονικα βενζινη τι αλλο να κανεις..?

Azurius
29-01-13, 13:59
Τουρμπάτο δεν έχεις είπαμε? Εσένα είναι γρήγορο :thumbsup:
Σε προσέχει και μόνο του....

Μην φανταστείς. Έχω ενεργοποιημένα μόνο τα απολύτως αναγκαία ηλεκτρονικά. Τα υπόλοιπα απενεργοποιημένα και οι αισθητήρες στον Καιάδα... :whistle:

Gregor_Marga
29-01-13, 14:09
Μην φανταστείς. Έχω ενεργοποιημένα μόνο τα απολύτως αναγκαία ηλεκτρονικά. Τα υπόλοιπα απενεργοποιημένα και οι αισθητήρες στον Καιάδα... :whistle:

Ααχαχαχαχ ετσι...Και το μπιστολάς ολη την ωρα φανταζομαι...:whistle:

ghost-rider
29-01-13, 16:25
Σταθειτε ρε παιδια.
Εγω δεν εχω καταλαβει...
Τελικα το μοτερ εσκασε η δεν εσκασε?

Gregor_Marga
29-01-13, 16:59
Δεν ''εσκασε'', απο τι να σκασει? Απο ενα κατεβασμα? Απλως ενεργοποιθηκε το safe mode και απ οτι καταλαβα συμφωνα με τους προλαλυσαντες εφταιγε η κακη ποιοτητα καυσιμου

ghost-rider
29-01-13, 18:12
Πηγαινε μπριζαρε το να δεις τι ειναι.
Εχει καταγραψει τη βλαβη.
Ισως ευθυνεται καποιος αισθητηρας ακομα ακομα.

Andri
29-01-13, 18:15
Αφού είπε πως το τίναξε το μοτέρ, τι να μπριζώσει?
Για άλλο μοτέρ αναφέρεσαι?

tokiko
29-01-13, 18:17
Γεια και απο εμενα στην παρέα...H bmwδούρα ετοιμάζεται να βγει με μοτέρ m3 πλέον αφου το 1.8 valvotronic μετά απο 6 μήνες στα χέρια μου παρέδωσε πνεύμα..

:think:

Gregor_Marga
29-01-13, 18:39
Το ειχα απορια πριν τα τιναξει το παλιο..χαχααχ Τι να μπριζωσω? Αμα το μπριζωσω τωρα θελει φλαντζες μπιελες βαλβιδες τα παντα χαχααχαχχα

ghost-rider
29-01-13, 19:11
Εγω παλι το χανω...
Αυτο το μοτερ που κομπιασε καποια στιγμη... Αυτο σου λεω να μπριζαρεις.
Αυτο ειναι bmw?
Το αλλο που παρεδωσε πνευμα... Παρεδωσε τελικα πνευμα?
Εκεινο ειναι bmw απ οσο καταλαβα...

α) μιλαμε για αλλο μοτερ στο ιδιο αμαξι?
β) μιλαμε για αλλο αμαξι?
γ) μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε?
δ) τιποτε απο τα παραπανω?

Andri
29-01-13, 19:12
Εγω παλι το χανω...
Αυτο το μοτερ που κομπιασε καποια στιγμη... Αυτο σου λεω να μπριζαρεις.
Αυτο ειναι bmw?
Το αλλο που παρεδωσε πνευμα... Παρεδωσε τελικα πνευμα?
Εκεινο ειναι bmw απ οσο καταλαβα...

α) μιλαμε για αλλο μοτερ στο ιδιο αμαξι?
β) μιλαμε για αλλο αμαξι?
γ) μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε?
δ) τιποτε απο τα παραπανω?

the correct answer i suppose is ε ! :th_Laie_67-1:

Από ότι έχω καταλάβει μιλάει για το μοτέρ bmw πριν το τινάξει...

Gregor_Marga
29-01-13, 19:15
the correct answer i suppose is ε ! :th_Laie_67-1:

Από ότι έχω καταλάβει μιλάει για το μοτέρ bmw πριν το τινάξει...

Ακριβως.! Αυτο μου το εκανε λιγο καιρο πριν τα τιναξει

Andri
29-01-13, 19:18
Ακριβως.! Αυτο μου το εκανε λιγο καιρο πριν τα τιναξει

Ανοίγω μαντείο , τιμές φιλικές... :th_Laie_67-1:

Gregor_Marga
29-01-13, 19:19
Ααχαχχαχα