PDA

Επιστροφή στο Forum : Μισθοί & Εξοδα Εκκλησίας



Monsta
28-01-13, 17:41
Να επιβαρύνουν το Κράτος [εμάς] ή να είναι αυτόνομοι με προαιρετική συνδρομή των πολιτών;;

Το poll είναι ΑΝΩΝΥΜΟ. Ψηφίστε και όποιος θέλει σχολιάζει.


Προσωπικά ψήφισα να φύγουν πάνω από τη πλάτη μας. Περιουσία έχουν, ας την αξιοποιήσουν. Αν είναι ανίκανοι, ας προσλάβουν managers.

PANOS-E60
28-01-13, 17:46
Ωραίο θέμα Κώστα. :original:

Επειδή είναι ευαίσθητο θέμα, θα παρακαλέσω όσους συμμετάσχουν να είναι κόσμιοι. Θα διαγραφούν αμέσως προσβλητικά σχόλια. thumb

Monsta
28-01-13, 17:48
Ας κοιτάξει κάποιος μοντ ότι επέλεξα το 'ανώνυμο'. Θενκς

bill_m3
28-01-13, 17:49
Ας κοιτάξει κάποιος μοντ ότι επέλεξα το 'ανώνυμο'. Θενκς

Εντάξει είναι!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

dark knight
28-01-13, 17:58
τα εξοδα της εκκλησιας τους πειραξαν. οταν με λεφτα των Ελληνων φορολογουμενων πολιτων χτιζουν και απο ενα τζαμι σε καθε μερος της Ελλαδας

Monsta
28-01-13, 18:08
Ας μείνουμε on-topic. Είναι πολλά τα λεφτά...

Nino
28-01-13, 18:15
Ωραίο θέμα Κώστα. :original:

Επειδή είναι ευαίσθητο θέμα, θα παρακαλέσω όσους συμμετάσχουν να είναι κόσμιοι. Θα διαγραφούν αμέσως προσβλητικά σχόλια. thumb

Δεν ειναι καθολου ωραιο θεμα ,μαλιστα ειναι και επικινδυνο και αναρμοστο ακομα και για τους διευρυμενους οριζοντες του χωρου...
Η θρησκεια ειναι συνειδηση!!

Stathis
28-01-13, 18:21
υποτιθεται οτι οι κληρικοι πληρωνονται απο το κρατος επειδη κατα το παρελθον η εκκλησια εδωσε την περιουσια της με αυτο το ανταλλαγμα.

ουτε κι εγω τους θελω στην πλατη μου, απο τη στιγμη που εχουν περιουσια, αλλα μηπως ετσι αθετειται μια συμφωνια?

https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/perius1.htm

PANOS-E60
28-01-13, 18:22
Δεν ειναι καθολου ωραιο θεμα ,μαλιστα ειναι και επικινδυνο και αναρμοστο ακομα και για τους διευρυμενους οριζοντες του χωρου...
Η θρησκεια ειναι συνειδηση!!

Γιάννη, κανείς δεν άνοιξε θέμα θρησκείας. Ο κώστας ρωτάει τη γνώμη μας γιά το κόστος λειτουργίας της στους χαλεπούς καιρούς που περνάμε, τίποτα παραπάνω από αυτό.

και το θέμα θα είναι closely monitored. thumb

S8N
28-01-13, 18:33
Το κράτος πληρώνει μισθούς στους κληρικούς γιατί χαίρει ανταποδοτικού όφελους από την Εκκλησία. Εμένα μου ακούγεται δίκαιο. Όσον αφορά την Εκκλησιαστική περιουσία, κι εμένα μου κακοφαίνεται αλλά σκεφτείτε ότι στα χέρια του δημοσίου ή ανεκμετάλλευτα θα μείνουν, ή θα καταπατηθούν, ή θα δωθούν σε υμέτερα λαμόγια. Κάντε έναν κόπο να διαβάσετε εδώ:

https://iereasanatolikisekklisias.blogspot.gr/2011/10/httptro-ma-ktikoblogspotcom201110blog.html

Edit: Με πρόλαβε ο Στάθης.

sierra
28-01-13, 18:37
Παιδιά προσπαθούν ορισμένοι κύκλοι να μας διαλύσουν και εμείς πέφτουμε στην παγίδα. Η θρησκεία σε δύσκολα χρόνια κράτησε το κράτος ενωμένο. Μήπως αυτό προσπαθούν; Δεν κοιτάμε αυτά που έχουν φάει ορισμένοι και δεν μιλάει κανένας και κάνουν θέμα τη θρησκεία. Εγώ δεν ψηφίζω και το θεωρώ θέμα ανάξιο λόγου. Δεν ενδιαφέρει κάνέναν αν είμαι Χριστιανός ή όχι... thumb

Κωνσταντίνος
28-01-13, 18:38
Δεν ειναι καθολου ωραιο θεμα ,μαλιστα ειναι και επικινδυνο και αναρμοστο ακομα και για τους διευρυμενους οριζοντες του χωρου...

Eάν εν έτη 2013 δεν μπορούμε να κάνουμε πολιτισμένες και με απόψεις απ΄όλες τις πλευρές συζητήσεις με αυτό το θέμα ακόμα, τότε ως λαός δεν έχουμε μπει καν στον 20ο αιώνα (καλά ο 21ος απέχει πολλούς αιώνες).



Η θρησκεια ειναι συνειδηση!!
Ποιός διαφώνησε ;......

gnx
28-01-13, 18:43
Η Εκκλησία έχει αρκετά εισοδήματα, (όχι περιουσία) για να πληρώνει τους κληρικούς;

Εαν ναι, τότε ας τους πληρώνει εκείνη.

Monsta
28-01-13, 18:45
ΟΚ makes sense. Ως πότε όμως; Διευκρινίζεται κάτι τέτοιο; Εις τον αιώνα τον άπαντα;

Stathis
28-01-13, 18:47
ναι στον αιωνα τον απαντα.
η τελευταια συμφωνια ετσι ελεγε συν οτι ηταν η τελευταια απαλλότριωση.

S8N
28-01-13, 18:58
Μη τα βάζουμε άδικα με την Εκκλησία βρε παιδιά. Υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση. Βγήκε ο Κουρα(δα)κης, είπε μια μ@λ@κί@ κι έγινε ολόκληρο θέμα. Με τις μ@λ@κίες του Στρατούλη θα γεμίζαμε 4 έπη του Γιλγαμές. Εξάλλου, και οι κληρικοί τι τα κάνουν τα λεφτά? Αφού οικογένειες δεν έχουν οι περισσότεροι. Ή μήπως έχουν τα σάβανα τσέπες? Και σιγά τους μισθούς: 2 χιλιάρικα παίρνει ο Ιερώνυμος. Καλύτερα υπάλληλος στη Βουλή παρά Αρχιεπίσκοπος.

gnx
28-01-13, 19:01
Φίλε, την εχεις την Εκκλησία πελάτη;

katsaraios
28-01-13, 19:07
Μη τα βάζουμε άδικα με την Εκκλησία βρε παιδιά. Υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση. Βγήκε ο Κουρα(δα)κης, είπε μια μ@λ@κί@ κι έγινε ολόκληρο θέμα. Με τις μ@λ@κίες του Στρατούλη θα γεμίζαμε 4 έπη του Γιλγαμές. Εξάλλου, και οι κληρικοί τι τα κάνουν τα λεφτά? Αφού οικογένειες δεν έχουν οι περισσότεροι. Ή μήπως έχουν τα σάβανα τσέπες? Και σιγά τους μισθούς: 2 χιλιάρικα παίρνει ο Ιερώνυμος. Καλύτερα υπάλληλος στη Βουλή παρά Αρχιεπίσκοπος.

Η περισσοτερη περιουσια ειναι των απανταχου μοναστηριων οχι των παππαδων της γειτονιας η του χωριου,μαθετε λιγο καλυτερα συμφωνω με τον Αρη...
Εκει υπαρχει "αβατο" και δεν πλησιαζει κανενα χερι πολιτικου η υπουργακου οικονομιας τυπου Στουρναρ να ζητησει τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αντιστοιχουντα εσοδα...
Οσο λοιπον δεν δινουν χρημα οι μονες για ΟΛΗ την εκκλησια θα πληρωνει το κρατος,αυτο και μονο.

hades7
28-01-13, 19:19
Και τα Χρύσα εγκπολπια φορτομενα με ότι καλύτερο σε πολύτιμους λίθους και δεν μιλάμε για κανα δυο αλλα... Η τα ιερά άμφια με τα καλύτερα υφάσματα που κοστίζουν περισσότερο απο νυφικό κοκοσαλακη έγιναν απο τα δυο χιλιαρικα του μισθού;

Monsta
28-01-13, 19:19
ναι στον αιωνα τον απαντα.
η τελευταια συμφωνια ετσι ελεγε συν οτι ηταν η τελευταια απαλλότριωση.

Και μαμώ τις συμφωνίες. thumb


Μη τα βάζουμε άδικα με την Εκκλησία βρε παιδιά. Υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση. Βγήκε ο Κουρα(δα)κης, είπε μια μ@λ@κί@ κι έγινε ολόκληρο θέμα. Με τις μ@λ@κίες του Στρατούλη θα γεμίζαμε 4 έπη του Γιλγαμές. Εξάλλου, και οι κληρικοί τι τα κάνουν τα λεφτά? Αφού οικογένειες δεν έχουν οι περισσότεροι. Ή μήπως έχουν τα σάβανα τσέπες? Και σιγά τους μισθούς: 2 χιλιάρικα παίρνει ο Ιερώνυμος. Καλύτερα υπάλληλος στη Βουλή παρά Αρχιεπίσκοπος.

Εσύ μάλλον δεν έχεις δει κληρικό με s3, 335, allroad etc αγορίνα. Ευχέλαια σε αμάξια με μαμά-γιο ενώ σταυροκοπιούνται όμως δε μπορεί να μην έχεις πετύχει [50e tips are always welcome, (edit) meant.....mandatory).

Monsta
28-01-13, 19:23
Sierra, είσαι εντελώς εκτός θέματος.

RallyArt
28-01-13, 19:27
Θα επέλεγα έπρεπε να είναι μισά - μισά....
Όχι όλη την πίτα ούτε η μία πλευρά ούτε η άλλη...
Δούλεψε να φας και κλέψε να 'χεις...(όποιος κατάλαβε-κατάλαβε)...

spar@
28-01-13, 19:30
Οι κληρικοι ειναι επαγγελματιες....
εχω δει κληρικους να πλευριζουν "φορτωμενα" γεροντια και να αφανιζουν περιουσιες...
τρωκτικα!!!!!!
Μακαρι το προβλημα να ηταν οι μισθοι τους....
Μην μπερδευουμε καποια πραγματα...αλλο η θρησκεια αλλο οι κληρικοι....

Nino
28-01-13, 19:31
Eάν εν έτη 2013 δεν μπορούμε να κάνουμε πολιτισμένες και με απόψεις απ΄όλες τις πλευρές συζητήσεις με αυτό το θέμα ακόμα, τότε ως λαός δεν έχουμε μπει καν στον 20ο αιώνα (καλά ο 21ος απέχει πολλούς αιώνες).


αλλο ηθελα να πω αλλο καταλαβες...


Ποιός διαφώνησε ;......

ειπα εγω οτι διαφωνησε καποιος?

spar@
28-01-13, 19:34
Και τα Χρύσα εγκπολπια φορτομενα με ότι καλύτερο σε πολύτιμους λίθους και δεν μιλάμε για κανα δυο αλλα... Η τα ιερά άμφια με τα καλύτερα υφάσματα που κοστίζουν περισσότερο απο νυφικό κοκοσαλακη έγιναν απο τα δυο χιλιαρικα του μισθού;

https://falsefaith.blogspot.gr/2008/10/blog-post_17.html
ελα??

gant
28-01-13, 19:37
Μη τα βάζουμε άδικα με την Εκκλησία βρε παιδιά. Υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση. Βγήκε ο Κουρα(δα)κης, είπε μια μ@λ@κί@ κι έγινε ολόκληρο θέμα. Με τις μ@λ@κίες του Στρατούλη θα γεμίζαμε 4 έπη του Γιλγαμές. Εξάλλου, και οι κληρικοί τι τα κάνουν τα λεφτά? Αφού οικογένειες δεν έχουν οι περισσότεροι. Ή μήπως έχουν τα σάβανα τσέπες? Και σιγά τους μισθούς: 2 χιλιάρικα παίρνει ο Ιερώνυμος. Καλύτερα υπάλληλος στη Βουλή παρά Αρχιεπίσκοπος.

Όχι μόνο ο Κουράκης αλλά και ο πολύς Στουρνάρας ήταν υπερ του διαχωρισμού.

Και για να μη μπερδεύουμαι την ουτσα με την βούρτσα, άλλο θρησκεία και άλλο το κατεστημένο των παπάδων.

S8N
28-01-13, 19:44
Και τα Χρύσα εγκπολπια φορτομενα με ότι καλύτερο σε πολύτιμους λίθους και δεν μιλάμε για κανα δυο αλλα... Η τα ιερά άμφια με τα καλύτερα υφάσματα που κοστίζουν περισσότερο απο νυφικό κοκοσαλακη έγιναν απο τα δυο χιλιαρικα του μισθού;

Συμφωνοι βρε Αρουλη, αλλα η θεση του εχει και καποιο κυρος. Να τον ντυναμε σαν τον Φλωρινιωτη δηλαδη;

gant
28-01-13, 19:47
Συμφωνοι βρε Αρουλη, αλλα η θεση του εχει και καποιο κυρος. Να τον ντυναμε σαν τον Φλωρινιωτη δηλαδη;

Μπορείς να δεις πως είναι ντυμένος ο Αρχιεπίσκοπος Αφρικής.
Με αυτό δεν θέλω να μειώσω τον δικό μας που είναι πάρα πολύ συμπαθής.

Thomelef
28-01-13, 19:48
τελικά όλα μια μεγάλη μπίζνα είναι και τπτ άλλο.

θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα το θέμα πληρωμής των παπάδων για τον θεσμό της εκκλησίας, μιας και υποτίθεται ότι ασκούν το μεγαλύτερο λειτούργημα...

το'χα πεί και θα το ξαναπώ, και θα το ξαναλέω. χειρότερο πράγμα απο όλα αυτα τα λάβαρα που έχουν διαχωρίσει τον κόσμο σε κατηγορίες, δεν υπάρχει. πολιτικές ταυτότητες, θρησκείες και τρίχες κατσαρές.

λόγος ύπαρξης όλων, η χειραγώγηση του ανθρώπου.

η γνώμη μου? δεν βρίσκω κανέναν λόγο για την αμοιβή οποιουδήποτε φορέα που έχει να κάνει με την κατηγοριοποίηση του ανθρώπου.

επίσεις θεωρώ ότι απο μόνοι τους οι παπάες δεν πρέπει να δεχτούν την πληρωμή τους απο τους συμπολίτες τους με αυτά τα χάλια που έχει αυτή την στιγμή η χώρα.

Moufas E46
28-01-13, 20:07
Και μαμώ τις συμφωνίες. thumb



Εσύ μάλλον δεν έχεις δει κληρικό με s3, 335, allroad etc αγορίνα. Ευχέλαια σε αμάξια με μαμά-γιο ενώ σταυροκοπιούνται όμως δε μπορεί να μην έχεις πετύχει [50e tips are always welcome, (edit) meant.....mandatory).

ολοι εχουμε δει παπαδες με αυτα που λες και πολυ περισσοτερα. σε αυτο φταιμε και μεις που τους τα σκαμε μαυρα σε γαμους βαφτισια κηδειες μνημοσυνα κτλ εδω πρεπει να γινει κατι ειτε να μη δινει καθολου μισθο το κρατος και να ζουνε με τα τυχερα απο τα μυστηρια κατι ομως που ειναι αδικο για κληρικους σε μικρες πολεις και χωρια οπου τα τυχερα ειναι πενιχρα ειτε να παιρνουν το βασικο μισθο και απο κει και περα να δινετε ενα ποσοστο απο χρηματα που δινονται για τα μυστηρια τα οποια καιρος ειναι να γινουν νομιμα και να φορολογουνται και με ενιαιο τιμοκαταλογο φυσικα.

gnx
28-01-13, 20:21
Αγιασμό έχω κάνει σε όλα μου τα αυτοκίνητα, (στον άσσο ίσως όχι δε θυμαμαι).

Γουστάρω.

Στο S2000 πρίν 13 σχεδόν χρόνια είχε γλιστρήσει ο πάτερ και μου είχε κάνει chip με τον σταυρό το πορτ μπαγκάζ!

Γι'αυτό μάλλον το δικό μου πουλήθηκε ατρακάριστο.

dark knight
28-01-13, 20:24
το να βαζουμε ταμπελες και να γενικευουμε ειναι πολυ ευκολο και δεν ειναι σωστο.ειναι ολοι οι πλουσιοι επιχ.λαμογια ,ολοι οι δικαστες τα παιρνουν ,ολοι οι γιατροι τα παιρνουν κτλ.Αν θελουμε να καθαρισει ο χωρος της εκκλησιας απο επιορκους ας το κανειτο κρατος νομοθετικα και ας θεσπισει και ποινες αυστηροτερες για τους παραβατες κληρικους.οχι ομως ο κου(ρα)δακης ενω εκπροσωπει το 26% να θελει να επιβαλει φορο για κατι που το 90% των Ελληνων θεωρει οτι αντιπροσωπευει την εθνικη του ταυτοτητα.

Monsta
28-01-13, 20:31
Αγιασμό ......

Στο S2000 πρίν 13 σχεδόν χρόνια είχε γλιστρήσει ο πάτερ και μου είχε κάνει chip με τον σταυρό το πορτ μπαγκάζ!

Γι'αυτό μάλλον το δικό μου πουλήθηκε ατρακάριστο.

lol !!!!!

As for the rest .....son, zoo dissapoint.

spar@
28-01-13, 20:34
Αγιασμό έχω κάνει σε όλα μου τα αυτοκίνητα, (στον άσσο ίσως όχι δε θυμαμαι).

Γουστάρω.

Στο S2000 πρίν 13 σχεδόν χρόνια είχε γλιστρήσει ο πάτερ και μου είχε κάνει chip με τον σταυρό το πορτ μπαγκάζ!

Γι'αυτό μάλλον το δικό μου πουλήθηκε ατρακάριστο.

σου ειχε κανει το λεγομενο τσιπ τιουνινγ???
καλα σε ποιον πηγες στον παπα Χοντατα?

hades7
28-01-13, 20:39
Συμφωνοι βρε Αρουλη, αλλα η θεση του εχει και καποιο κυρος. Να τον ντυναμε σαν τον Φλωρινιωτη δηλαδη;

Αρη λες αν έρθω αύριο μεθαύριο σε κάποια χρονια στο κατώφλι του Αγίου Πέτρου με Daytona ρολογακι Zegna κουστουμακι και testoni παπουτσακι να τον πείσω ότι υπήρξα στα εγκόσμια άνθρωπος με κύρος ;

spar@
28-01-13, 20:42
Αρη λες αν έρθω αύριο μεθαύριο σε κάποια χρονια στο κατώφλι του Αγίου Πέτρου με Daytona ρολογακι Zegna κουστουμακι και testoni παπουτσακι να τον πείσω ότι υπήρξα στα εγκόσμια άνθρωπος με κύρος ;

εγω σημειωνω τυπε πως θα σε ντυσω....

gnx
28-01-13, 20:43
Τώρα που το σκέφτομαι βαφτησιμιέ μου, και μιας και μιλούσαμε για Αμερική, μετανάστευση, κλπ, αυτό πρέπει να κάνεις...

Ο παπάς στον Αη Γιάννη στο Buena Park νότια του Λος Άντελες καθάριζε καμιά $150,000 το χρόνο το 1996. ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΑΣ να κάνεις το παπά. Θα φροντίσω να γνωρίσεις και ότι γκομενάκι υπάρχει!

sierra
28-01-13, 20:44
Sierra, είσαι εντελώς εκτός θέματος.

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα, να ΄σαι καλά... thumb

spar@
28-01-13, 20:49
Τώρα που το σκέφτομαι βαφτησιμιέ μου, και μιας και μιλούσαμε για Αμερική, μετανάστευση, κλπ, αυτό πρέπει να κάνεις...

Ο παπάς στον Αη Γιάννη στο Buena Park νότια του Λος Άντελες καθάριζε καμιά $150,000 το χρόνο το 1996. ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΑΣ να κάνεις το παπά. Θα φροντίσω να γνωρίσεις και ότι γκομενάκι υπάρχει!

λες να υπαρχουν και καλογριες σαν την καλογρια που βλεπει στον υπνο του ο Μουντι?????

Bazil Van Sinner
28-01-13, 21:16
Οσον αφορα την καθεαυτου ερωτηση ,ψηφισα και πιστευω πως πρεπει να βαραινουν την εκκλησια τα αυτα τα εξοδα.Αφου δεν εχει καμια επαφη με τα εσοδα του κρατους,δεν νομιζω οτι πρεπει να εχει σχεση και με τα εξοδα του,απλα και μπακαλιστικαthumb
Τωρα για το ολο συστημα που εχει στηθει πισω απο την εκκλησια και δεν το ακομπαει κανεις,μα κανεις!Απο που να αρχισεις?Απο το αφορολογητο ...μεχρι το αβατο!Δεν εχω να πω κατι για την θρησκεια και την ιστορια της,θα ημουν βλασφημος αλλωστε.Σημερα τι γινεται?Γιατι δεν βλεπω αυτα που μαθαινα τοοοοοσα χρονια στο σχολειο?Που ειναι τα σχολεια και τα νοσοκομεια που ιδρυε ?Που ειναι οι ηγετικες φυσιογνωμιες που αναμιχθηκαν ενεργα με τεκτενομενα και βοηθησαν στην επιλυση?Εχουν γινει μεχρι και αγοραπωλησιες λιμνης και δεν εγινε τιποτα.Μισθοι απο το κρατος,επιδοτησεις απο την ΕΕ,εσοδα απο το παγγαρι,εσοδα απο δωρεες,εσοδα απο ενοικια,εσοδα,εσοδα....
Ναι υπαρχουν και εξαιρεσεις υπερλαμπρες σαν αστερια,τοσο λιγες....

Ας πουμε οτι δεν κατηγορουμε κανενα και σεβομαστε τα παντα,η εκκλησια γιατι δεν απανταει τοσο καιρο στην εκκληση βοηθειας του λαου της?

individual
28-01-13, 21:17
υποθετω οτι το νημα ξεκινησε,με αφορμη τις δυλωσεις κουρακη.
δεν γνωριζω φυσικα,αν αυτα που ειπε,τα εχει μαθει και ο τελευταιος ελληνας.
αλλα αν τα εχει μαθει.......θα ηθελα παρα πολυ να δω,τις επομενες δημοσκοπησεις
(οχι οτι τις πιστευω,αλλα εχουν μια δοση αληθειας μερικες φορες).
θελω να δω τελος παντων,τα ποσοστα του συριζα,σε σχεση φυσικα με τις τελευταιες δημοσκοπησεις.
ο λογος ειναι φυσικα παρα πολυ απλος......
θελω να δω,αν εγω και οσους με περιβαλλουν,γιναμε εξω φρενων με 2 πολυ ευαισθητα πραγματα.
1)εναν ακομη επιπλεον φορο
2)οτι ο φορος αυτος,τιμωρει στην ουσια τους χριστιανους,οι οποιοι ειναι πανω απο 90%,απο οτι ξερω.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΟ ΤΟ 90%,ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΚΑΛΟΠ Η ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ.

Bazil Van Sinner
28-01-13, 21:18
https://www.youtube.com/watch?v=BfFcrkbXL8c

ζωαααααρα!!!

Monsta
28-01-13, 21:37
Ας πουμε οτι δεν κατηγορουμε κανενα και σεβομαστε τα παντα,η εκκλησια γιατι δεν απανταει τοσο καιρο στην εκκληση βοηθειας του λαου της?


They re too busy commenting on politics.

z3 2.2
28-01-13, 22:26
Πιστευω οτι δεν θα επρεπε να πληρωνονται γενικως.
δεν ειναι καλοι στη δουλεια τους ρε φιλε.
τοσα χρονια λενε τα ιδια ευαγγελια σε γαμους,βαφτισια κλπ
τοσα χρονια τα ιδια και τα ιδια,
ανασταση,το τροπαριο της Κασσιανης και λοιπα διαφορα.
ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΝΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ!!!!!
γιαυτο σου λεω...δεν κανουν για την δουλεια



φοβερο το χιουμορ μου τελευταια ε?
χαχαχα

aristent
28-01-13, 22:30
ακου "Ησαϊα χορευε"????...αναφερει αλλον τυπο οταν χορευει ο Μητσαρας???...απαραδεκτον!!!!:h ystericalbs1: :th_Laie_67-1:

andreas72
28-01-13, 22:55
Τα μεγαλυτερα τρωκτικα της κοινωνιας ειναι τα στελεχη της εκκλησιας.
ΔΕΝ θα επρεπε να υπαρχει παπας ή οποιοσδηποτε ιερωμενος με οποιαδηποτε περιουσια γιατι απλουστατα δεν το επιτρεπει η θρησκεια που (δεν) πιστευει.
ΔΕΝ θα επρεπε η εκκλησια να κανει κουμαντο στο ''αγιο ορος''. Ειναι τεραστια αμαρτια.
ΟΛΑ τα στελεχη της εκκλησιας ειναι φραγκοφονιαδες. Οσοι παντρευτηκαν,βαφτισαν,εθαψ αν το γνωριζουν.
Δεν θα επρεπε καν να εχουν μισθο αλλα να ''διακονευουν'' συμφωνα με τη διδασκαλια του αρχηγου τους οπως γινεται σε αλλες χωρες. Σ 'αυτο το σημειο λατρευω τον κομμουνισμο.
Η εκκλησια ειναι μια τεραστια μπιζνα που αποφερει ανυπολογιστα κερδη απο τα προβατα που πληρωνουν. Δεν θα επρεπε να εχει ΚΑΜΙΑ αναμιξη με την κοινωνια και το κρατος.
Η εκκλησια οπως παντου ετσι και στην ελλαδα ειναι ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ και εκανε παμπολλα εγκληματα εις βαρος του ελληνικου λαου. Το πιο αηδιαστικο ειναι οτι κρατησε 5 αιωνες τους τουρκους στην ελλαδα....
Εχω κι αλλα αλλα βαριεμαι.

joseph
28-01-13, 23:26
Τα μεγαλυτερα τρωκτικα της κοινωνιας ειναι τα στελεχη της εκκλησιας.
ΔΕΝ θα επρεπε να υπαρχει παπας ή οποιοσδηποτε ιερωμενος με οποιαδηποτε περιουσια γιατι απλουστατα δεν το επιτρεπει η θρησκεια που (δεν) πιστευει.
ΔΕΝ θα επρεπε η εκκλησια να κανει κουμαντο στο ''αγιο ορος''. Ειναι τεραστια αμαρτια.
ΟΛΑ τα στελεχη της εκκλησιας ειναι φραγκοφονιαδες. Οσοι παντρευτηκαν,βαφτισαν,εθαψ αν το γνωριζουν.
Δεν θα επρεπε καν να εχουν μισθο αλλα να ''διακονευουν'' συμφωνα με τη διδασκαλια του αρχηγου τους οπως γινεται σε αλλες χωρες. Σ 'αυτο το σημειο λατρευω τον κομμουνισμο.
Η εκκλησια ειναι μια τεραστια μπιζνα που αποφερει ανυπολογιστα κερδη απο τα προβατα που πληρωνουν. Δεν θα επρεπε να εχει ΚΑΜΙΑ αναμιξη με την κοινωνια και το κρατος.
Η εκκλησια οπως παντου ετσι και στην ελλαδα ειναι ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ και εκανε παμπολλα εγκληματα εις βαρος του ελληνικου λαου. Το πιο αηδιαστικο ειναι οτι κρατησε 5 αιωνες τους τουρκους στην ελλαδα....
Εχω κι αλλα αλλα βαριεμαι.

Σεβαστη η γνωμη σου Ανδρεα, αλλα δεν καταλαβα, που κολλαει η θρησκεια με τον κομμουνισμο?

andreas72
28-01-13, 23:47
Σεβαστη η γνωμη σου Ανδρεα, αλλα δεν καταλαβα, που κολλαει η θρησκεια με τον κομμουνισμο?

Ο κομμουνισμος ειναι το μοναδικο καθεστως που παραγκωνισε και εξουδετερωσε τελειως την εκκλησια. Η θρησκεια ηταν παρανομη σε ολα τα κομμουνιστικα κρατη. Απαγορευοταν ακομα και να φορας σταυρο. Ειναι απο τα λιγα που συμφωνω με τον κομμουνισμο.

joseph
29-01-13, 00:18
Ο κομμουνισμος ειναι το μοναδικο καθεστως που παραγκωνισε και εξουδετερωσε τελειως την εκκλησια. Η θρησκεια ηταν παρανομη σε ολα τα κομμουνιστικα κρατη. Απαγορευοταν ακομα και να φορας σταυρο. Ειναι απο τα λιγα που συμφωνω με τον κομμουνισμο.

Ε.. τοτε προτιμω να ειναι ελευθερη η καθε θρησκεια με ολα τα "στραβα" της, παρα την χουντα του κομμουνισμου.

joseph
29-01-13, 00:49
Για να ειμαι εντος θεματος, οσο αναφορα την πληρωμη των μισθων απο το κρατος η οχι.

Εαν αυτο συμβαλει στο να συνεχισει να ειναι ο χριστιανισμος η κυρια θρησκεια στην χωρα μας τοτε λεω ναι, και ας αυξησει το κρατος την φορολογια στην εκκλησια ωστε να εχει ανταποδωτικα οφελη.
Αυτο το λεω γιατι το γεωπολιτικο σημειο που βρισκετε η χωρα μας, και η αθρόα εισροή μουσουλμανων λαθρομεταναστών με κανει να ανησυχω.....

Δεν θα ηθελα η κορη μου αυριο να φοβαται να κυκλοφορησει και να κινδυνευει απο τον καθε "ταλιμπαν" να την πετροβολησει επειδη κοιταξε εναν ανδρα, η δεν φοραγε μπουργκα... αυτα...

DIMITr|S
29-01-13, 00:52
οι αποψεις του στυλ η εκκλησια δεν αφηνει την επιστημη να προχωρησει και αποτελει τροχοπεδη και τετοια εχουν ξεπεραστει εδω και καιρο...ο κοσμος πλεον εχει μια στοιχειωδη μορφωση κλπ κλπ
μια χαρα δεν μεγαλωσαν τα παιδια σας και εμεις οι νεοτεροι με την εκκλησια?ελεγε κατι κακο πχ ο χριστιανισμος στην προκειμενη περιπτωση?αν εξαιρεσεις τουσ " επιορκους παπαδες" οπως επιορκοι υπαρχουν δικαστες γιατροι κλπ κλπ ο χριστιανισμος λεει αρκετα καλα πραγματα που δεν βλαπτουν ειτε πιστευεις στο θεο ουτε οχι....αν εξαιρεσεις το παρελθον με τις σταυροφοριες που γιαυτα ευθυνονται οι ανθρωποι...ο χριστιανισμος δεν ειναι μια εχθρικη θρησκεια...αγαπατε αλληλους ο εχον δυο να δινει το ενα και τετοια λεει...
γιατι λοιπον προφασιζομενοι τωρα την κριση να καταργησουμε της ηθικες αξιες αυτου του τοπου με τις οποιες ολοι μεγαλωσαμε?γιναμε ολοι ξαφνικα αθεοι αντιυλη σωματιδιο του θεου και τετοια...αυτα μας μαρανανε....ποιος απο εσας νομιζει οτι ο πιστη του πχ στον χριστιανισμο τον εχει βλαψει...?
περναμε κριση οχι μονο οικονομικη αλλα και αξιων..αλλα μην γκρεμισουμε και οτι αγαθο υπαρχει για χαρην του χρηματος....ας πληρωσουμε...πληρωνουμε για πολεμικους εξοπλισμους...ας δωσουμε και 2 φραγκα για τους παπαδες...

sierra
29-01-13, 01:18
Για να ειμαι εντος θεματος, οσο αναφορα την πληρωμη των μισθων απο το κρατος η οχι.

Εαν αυτο συμβαλει στο να συνεχισει να ειναι ο χριστιανισμος η κυρια θρησκεια στην χωρα μας τοτε λεω ναι, και ας αυξησει το κρατος την φορολογια στην εκκλησια ωστε να εχει ανταποδωτικα οφελη.
Αυτο το λεω γιατι το γεωπολιτικο σημειο που βρισκετε η χωρα μας, και η αθρόα εισροή μουσουλμανων λαθρομεταναστών με κανει να ανησυχω.....

Δεν θα ηθελα η κορη μου αυριο να φοβαται να κυκλοφορησει και να κινδυνευει απο τον καθε "ταλιμπαν" να την πετροβολησει επειδη κοιταξε εναν ανδρα, η δεν φοραγε μπουργκα... αυτα...

Και εγώ αυτό είπα με άλλα λόγια και ο Κώστας μου είπε ότι είμαι εκτός θέματος. Είπε ένας ηλίθιος μια βλακεία και όλοι ξέχασαν τα προβλήματα που καίνε και ασχολούνται με αυτό. Δεν είμαι υπέρ των παππάδων, τρώνε πολλά, αλλά ταΐζουν και μερικούς φτωχούς. Αλλά τώρα έχουμε άλλα που καίνε και όχι αν πληρώνονται από το κράτος γιατί εξ άλλου δεν είναι οι μόνοι ο νοών νοείτε και αν πάς και στα χωριά οι παππάδες είναι και αγρότες γιατί εκεί παίρνουν 1200¤ όχι όπως εδώ...

Konstantinos E60
29-01-13, 08:28
Ο Κουρακης είπε να φορολογηθούν οι χριστιανοί. Οταν ερωτήθηκε για το αν πρέπει να σταματήσει και η χρηματοδότηση των κομμάτων απο το κρατος και τα κόμματα να χρηματοδοτούνται απο τους οπαδούς τους...έβγαλε τον σκασμό.

120ie87
29-01-13, 08:32
όποιος θέλει τα έξοδα της εκκλησίας να επιβαρύνουν την εκκλησία θα πάει στην κόλαση





.
:w00t::w00t::w00t::w00t::w00t:

andreas_R
29-01-13, 08:59
Ωπα αλλαξε την γιατι διαβασα λαθος!
Εννοειται τα εξοδα της εκκλησιας να επιβαρυνουν την εκκλησια!!!
Εχει τοση περιουσια που οχι μονο η Ελλαδα ξελασπωνει αλλα και η Ισπανια

ghost-rider
02-02-13, 18:40
Να κανω μια ερωτηση?
Εγω ειμαι αθεος.
Δεν πιστευω σε καμια θρησκεια.
Ειμαι ομως Ελληνας πολιτης. Γιατι επιβαρυνομαι?

Ενας μουσουλμανος η ενας βουδιστης(η οτι θελει να πιστευει ο καθενας τελος παντων) γιατι να επιβαρυνεται?

Στις αλλες πολιτισμενες χωρες τι γινεται με αυτα τα θεματα?

aristent
02-02-13, 19:14
E δεν εχεις το Θεο σου!!!!:th_Laie_67-1: :thumbsup:


αμα "επιανε" να "δηλωναμε" αθεοι,θα ηταν το 99% των φορολογουμενων πολιτων, "αθεοι"!!!:thumbsup:

ghost-rider
02-02-13, 19:35
Ναι δεν το ειπα με αυτη την εννοια.
Απλα στα πλαισια της ανεξιθρησκειας και δεδομενου οτι στη χωρα μας υπαρχουν ατομα διαφορετικων πεποιθησεων μηπως ειναι αδικο το κρατος να στηριζει εμφανως μια συγκεκριμενη θρησκεια?
Στην Αμερικη πχ που ειναι μια χωρα με ατομα απο ολο τον κοσμο τι κανουν με τις εκκλησιες, τα εξοδα κλπ?

Nino
02-02-13, 19:47
Η ανεξιθρησκεια προστατευεται και στην Ελλαδα απο το Συνταγμα!! Ομως και η Ελλαδα και η Αμερικη εχει επισημη Θρησκεια οπως και πολλα αλλα κρατη (ασχετου
δογματος)
Η μοναδικη χωρα στον κοσμο αν δεν κανω λαθος που εχει την αθεια ως επισημη ειναι η Γαλλια.

bimmerm
02-02-13, 20:37
λοιπον ο κουραδακης ειναι γνωστος βλαξ.αυτο που θα επρεπε να πει ειναι να φορολογηθει η εκκλησια και η τεραστια περιουσια της,οχι ο πολιτης.αν φορολογησει τον πολιτη για την περιουσια τοτε δεν κανει τιποτα αλλο παρα αυτο που κανει η σημερινη κυβερνηση.και μετα θελουν να κυβερνησουν τα τσιρκα!!!

η εκκλησια εχει τεραστια περιουσια και θα πρεπει να φορολογηθει.επισης να πληρωνει τους υπαλληλους της και τα εξοδα της απο τα δικα της εσοδα,που ειναι και πολλα.τεραστια.πιο πολλα απο αυτα που μας δανεισαν οι τροικανοι.

η ελλαδα εχει επισημη θρησκεια (και καλα κανει λογω περιοχης και μουσουλμανικου ιμπεριαλισμου) αλλα εχει και ελευθερια στην θρησκεια.αυτο σημαινει οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οπου θελει και αμα θελει.οποτε εξω απο τα σχολεια η προσευχη ,ο χριστιανικος προσυλητισμος στα θρησκευτικα γιατι θυμιζουν πολυ πατριδα -θρησκεια-οικογενεια που ειναι για αλλες εποχες.ο καθενας οτι θελει στο σπιτι του και στον ναο του.

Nino
02-02-13, 21:33
Πατριδα Θρησκεια Οικογενεια ηταν και ειναι ακομα τα ιδανικα του Ελληνικου Εθνους, δεν ξερω πως τα εχει συνδυασει ο καθενας στο μυαλο του αλλα αυτα ηταν οι αντοχες και οι αμυνες του Εθνους σε δυσκολα χρονια.
Ο καθενας εχει δικαιωμα να λατρευει οποιον ή και κανεναν Θεο θελει αυτο ειναι και η ανεξιθρησκεια,ομως επειδη στο πνευμα των τελευταιων καιρων που θελουν μια εκπτωση σε ολα, τα "διακαιωματα" των μειοψηφιων εχουν καταντησει ο μεγαλυτερος φασισμος για τους υπολοιπους και ο νοων νοειτω!!!

330Ci
03-02-13, 10:25
Σωστό αυτό που ειπώθηκε, ότι, ακόμα κι αν δεν πιστέυεις, ο Χριστιανισμός λέει πολλά καλά και σωστά πράγματα. Απ΄την άλλη, το παπαδαριό έχει απομακρυνθεί τόσο πολύ από τη διδαχή του Ιησού, και με τη στάση τους αυτή, έχουν απομακρύνει και πολύ κόσμο από την Εκκλησία. Γι αυτούς είναι ακόμα μια δουλειά, που έχει πολλά "τυχερά".
Απαράδεκτο όμως, και όχι μόνο σε περίοδο κρίσης, να έχουν ευνοικούς όρους φορολόγησης, και να τους πληρώνουμε, ενώ έχουν τα χρήματα να είναι ανεξάρτητοι.
Όπως σε όλα τα Ευρωπαικά κράτη, πρέπει επιτέλους να διαχωριστεί το κράτος από την Εκκλησία. Και προφανώς είπε μ@λακία ο τύπος, γιατί ως επιχείρημα δεν έστεκε.
Ωστόσο, πρέπει επιτέλους να μπει ένα τέλος στο καθεστώς των παπάδων, που δεν έχουν πια καμία σχέση με τον Χριστό.