PDA

Επιστροφή στο Forum : Σειρά 1 ατύχημα στο Ring



doctore
27-01-13, 12:10
https://www.youtube.com/watch?v=TiKXGr3tTqo"]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TiKXGr3tTqo
https://www.newsauto.gr/2013/01/25/video-%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%bc%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%c e%ba%cf%8c-%ce%b1%cf%84%cf%8d%cf%87%ce%b7%ce%bc%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%bd%ce%af%cf%81%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%85%cf%81%c e%b3%ce%ba%cf%81/

Nikos!
27-01-13, 12:19
Αφρενάριστος...

steliosm46
27-01-13, 12:29
αρκεί να είναι ο άνθρωπος καλά και να μην έπαθε τίποτα..

που να τρέξεις μετά! αμα συμβεί τέτοιο μπροστά σου..Πας σαν την κότα μετά!

Andri
27-01-13, 12:37
Αυτός να μην έπαθε τίποτα και οι λαμαρίνες φτιάχνονται ή αντικαθίστανται όπως στην προκειμένη....

Thomelef
27-01-13, 13:00
απίστευτοι μλκς οι άλλοι δύο.

αντί να βγούνε στα γρασίδια να πάνε να δουν αν ο άνθρωπος είναι καλά, σηκώνονται και φεύγουν. επιεικώς απαράδεκτοι και οι 2 τους. μπορεί για κάποιον λόγο, ακόμα και το δευτερόλεπτο να είναι κρήσιμο. δεν φεύγεις έτσι απλά σε ένα τέτοιο ατύχημα.

Andri
27-01-13, 13:03
απίστευτοι μλκς οι άλλοι δύο.

αντί να βγούνε στα γρασίδια να πάνε να δουν αν ο άνθρωπος είναι καλά, σηκώνονται και φεύγουν. επιεικώς απαράδεκτοι και οι 2 τους. μπορεί για κάποιον λόγο, ακόμα και το δευτερόλεπτο να είναι κρήσιμο. δεν φεύγεις έτσι απλά σε ένα τέτοιο ατύχημα.

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ Θωμά όταν το είδα και διάβασα τα σχόλια από κάτω από το άρθρο που λένε : υπάρχουν ρητές οδηγίες σε όσους μπαίνουν στην πίστα, να μην ακινητοποιούνται οχήματα στο δρομο – ακόμα και σε τέτοιες έκτακτες περιπτώσεις, φοβούμενοι μην έρθουν χειρότερα…

Βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει καθώς δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε track day και γενικά δεν έχω μπει ποτέ πίστα, αν και θέλω...

pilot
27-01-13, 13:15
καθαρά απο υπερδιόρθωση σε υπερστροφή..

nikos valvetronic
27-01-13, 13:45
Συμφωνώ.Η υπερδιόρθωση είναι αποτέλεσμα πρώτα αντίληψης και μετά απειρίας.
Όταν χαθεί η μπάλα χάνεται και η ψυχραιμία και αφήνεις ενστικτωδώς το γκάζι
περιμένοντας την προσγείωση.Προσωπικά το τρακντέι μου άλλαξε αυτό το
ένστικτο και με έκανε πιο ασφαλή οδηγό.Ο φίλος με τον άσσο το έμαθε the hard
way...

ninja2
27-01-13, 17:52
Μακρυα απο εμας !!!! φτου φτου...

Bazil Van Sinner
27-01-13, 18:39
πφφφφφφφφφφ.....δυνατο ατυχημα!!!!!

Το Σεπτεμβριο στη βολτα μου στο Ρινγκ,πετυχα 3ατυχηματα,οχι live ,αλλα μολις!
Κανεις δεν σταματαει γιατι απαγορευεται,εχει παντου κοσμο με σημαιες,το καταλαβαινεις οτι εγινε κατι,αλλα ειναι πολυ γρηγοροι και υπευθηνοι οι ανθρωπο της πιστας.Εχει σε αρκετα σημεια,ουτως ωστε να φτανουν γρηγορα.

Thomelef
27-01-13, 18:50
η υπερδιόρθωση στην πίστα, δεν έχει καμμιά σχέση με αυτήν στους ελληνικούς δρόμους.

υπερδιόρθωση μπορεί να γίνει στον τάπητα της πίστας, ακόμα και μετά απο μια πολύ μικρή και κοφτή τιμονιά.

οι αντιδράσεις είναι πολύ πιο ακαριαίες σε πολλά σημεία. ενώ απο την μία έχεις φοβαρή πρόσφυση που σου εμπνέει μεγάλη σιγουριά, απο την άλλη, μπορεί να φάς χαστούκι απο εκεί που δεν το περιμένεις.

εδώ μέχρι και ο ρέκορντμαν έχει αγοράσει χωραφάκι.

pilot
27-01-13, 19:05
Σίγουρα, ειδικά στους πολύ γλιστερούς δρόμους της Θεσσαλονίκης μπορεί να σου ''συγχωρεθεί'' πολύ μεγάλο ''αμάρτημα''!

Μου έχει τύχει με το μηχανάκι να υπερδιορθώσω και να πηγαίνω ευθεία με τέρμα στριμμένο το τιμόνι και ο μπροστά τροχός απλά να γλιστράει!
Στην πίστα θα είχα μετρήσει πάρα πολλές τούμπες!

giannis_compact
27-01-13, 19:09
Σίγουρα, ειδικά στους πολύ γλιστερούς δρόμους της Θεσσαλονίκης μπορεί να σου ''συγχωρεθεί'' πολύ μεγάλο ''αμάρτημα''!

Μου έχει τύχει με το μηχανάκι να υπερδιορθώσω και να πηγαίνω ευθεία με τέρμα στριμμένο το τιμόνι και ο μπροστά τροχός απλά να γλιστράει!
Στην πίστα θα είχα μετρήσει πάρα πολλές τούμπες!

Γιαυτό σου λέω πάρε ένα εντούρο να τα μάθεις στο χώμα όλα αυτα.

pilot
27-01-13, 19:10
τα έχω μάθει the hard way..

giannis_compact
27-01-13, 19:14
τα έχω μάθει the hard way..

;) ;)

nikos1400
28-01-13, 00:11
δαγκωνει και το ρινγκ...

120ie87
28-01-13, 09:43
Το πρόβλημα με μια πίστα σαν το ring είναι ότι επειδή είναι πολύ μεγάλη και έχει πολύ κόσμο, πολλές φορές μπορεί ένα αυτοκίνητο να έχει κάνει μια ψιλοέξοδο και να έχει αφήσει χώμα/λάσπη στην πίστα.... ένας από τους επόμενους που μπορεί να μην έχει δει καν το αυτοκίνητο αυτό μπορεί να πατήσει πάνω στη σκόνη/λάσπη και απλά να ξεκινήσει να γλιστρά.... στη συνέχεια μπορεί κατά την έξοδο να έχει μεγάλη ταχύτητα και να πατήσει άτσαλα στο χώμα δεξιά-αριστερά της πίστας και να κάνει τετ-α-κε ή να ντελαπάρει ακόμα, ανάλογα με το σημείο και την κλίση.

I_MNL
10-02-13, 03:58
Γι αυτό και πρέπει να έχει απόσταση κανείς από το προηγούμενο όχημα. Μόλις που την γλύτωσε το 6άρι...
Και φαινόταν πως ο άσος ήταν βιαστικός έτσι όπως κολλούσε στο 6άρι... :drive:

Vasilis M3
10-02-13, 08:55
Νομίζω πως και οι 3 τους ήταν παρέα...γι αυτό και πηγαίνανε μαζί κοντά και προσπέρναγε ο ένας τον άλλον.