PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] 320ci εγκατάσταση LPG σε μοντ.2000 με 190.000χλμ.



pank
22-01-13, 23:27
Μετά την αδυναμία πώλησης πήρα την μεγάλη απόφαση και του έβαλα LPG.
Η εγκατάσταση έγινε στον Τσοπελογιάννη με North Italy Gaz System (N.I.G.S) και ήδη έχω 1 εβδομάδα πολύ καλής λειτουργίας.

Το αυτοκίνητο είναι καθαρό και στα 12 χρόνια εκτός από μία ρωγμή στο πλαστικό δοχείο του αντιψυκτικού της μηχανής και 2-3 λάμπες συνολικά καμένες, δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Κάποιες αριθμίες στην εκκίνηση 2-3 φορές το χρόνο και κάποια ανεβοκατεβάσματα στο ρελαντί 5-6 φορές το χρόνο δεν έχουν φανεί σε διαγνωστικό, οπότε και δεν έχω κάνει κάποια επισκευή.

Λόγω της παραπάνω καθαρότητας νομίζω είναι καλό case studie για την αλλαγή σε γκάζι. Το μοτέρ είναι το εξακύλινδρο με τους 150 ίππους.

Σε γενικές γραμμές η εγκατάσταση είναι καλή με μία εξαίρεση το κάτω μέρος του αυτοκινήτου όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες.

Οδηγικά έχει χάσει πολύ λίγο σε νεύρο και επιδόσεις αλλά πολύ χαμηλά εκεί που βάραγε πιράκια με απλή αμόλυβδη τώρα με το γκάζι δεν ακούγεται τίποτα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει λίγο περισσότερο γκάζι στην εκκίνηση και λίγο ποιό μαλακά άφημα του συμπλέκτη για να μην σβήσει (το έπαθα 2-3 φορές τις πρώτες φορές αλλά τώρα το συνήθισα).
Ίσως είναι και θέμα δίσκο - πλαγό το οποίο ακόμα δεν έχει ποτέ αλλαχτεί. Ίσως είναι θέμα ρύθμισης αλλά προς το παρον δεν θέλω ακόμα να ρωτήσω αν δεν μετρήσω πρώτα καλά την κατανάλωση ώστε σε περίπτωση αλλαγής ρυθμίσεων να έχω μέτρο σύγκρισης.

pank
28-01-13, 23:15
Από 10,5 λιτ/100 χλμ μέσο όρο πρέπει να είμαι στα 11,5 με 12.
Λέω στο περίπου 11,5 - 12 γιατί στο πρώτο γέμισμα 46 γκάζι έχω κάψει και μαχ 6 λιτ αμόλυβδης από τις κρύες εκκινήσεις μέχρι να γυρίσει σε γκάζι. Ενώ από την στιγμή που τελείωσε το γκάζι έκανα και 10 χλμ με βενζίνη μέχρι να ξαναγεμίσω.

Gregor_Marga
29-01-13, 11:19
Επισης φιλε μου να ξερεις οτι στις επιδοσεις παιζει ρολο και το υγραεριο που θα βαλεις..Εχουμε στην οικογενεια αμαξια με υγραεριο και θυμαμαι οταν βαζαμε στο Α πρατηριο (δεν αναφερω ονοματα αμα θες στειλε πμ να σου πω) το αμαξι οταν παταγες γκαζι να φυγει μπουκωνε ρεταρε κ.λ.π..Μας ειχε σβησει και πανω σε διασταυρωση...Μετα βαλαμε σε ενα αλλο Β και ειχε πολυ καλυτερη ανταποκριση στο γκαζι και δουλευε πανω κατω οπως και με την βεζνινη..Οποτε πρεπει να ψαχτεις λιγο και με τα πρατηρια

andreas_R
29-01-13, 11:23
Από 10,5 λιτ/100 χλμ μέσο όρο πρέπει να είμαι στα 11,5 με 12.
Λέω στο περίπου 11,5 - 12 γιατί στο πρώτο γέμισμα 46 γκάζι έχω κάψει και μαχ 6 λιτ αμόλυβδης από τις κρύες εκκινήσεις μέχρι να γυρίσει σε γκάζι. Ενώ από την στιγμή που τελείωσε το γκάζι έκανα και 10 χλμ με βενζίνη μέχρι να ξαναγεμίσω.

Εγω γιατι δεν καταλαβαινω?

pank
29-01-13, 12:47
Επισης φιλε μου να ξερεις οτι στις επιδοσεις παιζει ρολο και το υγραεριο που θα βαλεις..Εχουμε στην οικογενεια αμαξια με υγραεριο και θυμαμαι οταν βαζαμε στο Α πρατηριο (δεν αναφερω ονοματα αμα θες στειλε πμ να σου πω) το αμαξι οταν παταγες γκαζι να φυγει μπουκωνε ρεταρε κ.λ.π..Μας ειχε σβησει και πανω σε διασταυρωση...Μετα βαλαμε σε ενα αλλο Β και ειχε πολυ καλυτερη ανταποκριση στο γκαζι και δουλευε πανω κατω οπως και με την βεζνινη..Οποτε πρεπει να ψαχτεις λιγο και με τα πρατηρια

Δυστυχώς στα βόρεια προάστια που είμαι έχω μόνο την shell στον Αγ. Στέφανο που πρόσφατα άνοιξε και έχω ακούσει καλά λόγια.

pank
29-01-13, 12:48
Εγω γιατι δεν καταλαβαινω?

Υπολογίζω και την βενζίνη διότι το αυτοκίνητο αναγκαστικά θα κάψει και λίγη ποσότητα βενζίνη αντί αέριο.

andreas_R
29-01-13, 13:07
Αυτο το καταλαβα ...
Απλα μηπως εννοεις οτι απο 12λτ/100 πηγε στα 10.5?

pank
29-01-13, 13:16
Αυτο το καταλαβα ...
Απλα μηπως εννοεις οτι απο 12λτ/100 πηγε στα 10.5?

Ανάποδα. Το υγραέριο καταναλώνει πάντα περισσότερο.

andreas_R
29-01-13, 13:21
Σωστα.
Η καταλναλωση σου αθροιστικα ποση ειναι τελικα?
δηλαδη απο βενζινη σε βενζινη+υγραεριο

pank
29-01-13, 13:55
Σωστα.
Η καταλναλωση σου αθροιστικα ποση ειναι τελικα?
δηλαδη απο βενζινη σε βενζινη+υγραεριο

12 με το αέριο από 10,5 που είχα στη βενζίνη

pank
07-02-13, 23:40
Νέα Μέτρηση με λίγο βαρύτερο πόδι 13,2. Οριακά +20% από τα 11 λιτ. βενζίνης.

Bazil Van Sinner
08-02-13, 06:33
πως παει η λειτουργια του κινητηρα?καποιο προβλημα?
τελικα κανεις οικονομια?πως το βλεπεις?

Nikos!
08-02-13, 07:33
Το αέριο καταναλώνει περισσότερο γιατι δεν έχει την ίδια θερμαντική ικανότητα με αυτη της βενζίνης.

Γιαυτο εξ´αρχης πίστευα και πιστεύω ότι τέτοια συστηματα δε συμφέρουν όταν κερδίζεις μόνο περί τα 50 λεπτά στο λίτρο κι έχεις πληρώσει ήδη 2000 ευρώ για την εγκατάσταση ρισκαροντας το μοτέρ.


Sent from a mobile device

pank
08-02-13, 09:08
πως παει η λειτουργια του κινητηρα?καποιο προβλημα?
τελικα κανεις οικονομια?πως το βλεπεις?

Έχω κάποια λίγα σβησίματα όταν είμαι στο αέριο και σταματώ από κίνηση σε στάση. Είναι θέμα ρυθμίσεων νομίζω η οποία ακόμα δεν έχει γίνει 100% σωστά.
Απότι ακούω οι περισσότεροι κάνουν μερικές επισκέψεις μέχρι να το πετύχουν.

Για οικονομία όπως τα έχω υπολογίσει για 15000χλμ το χρόνο το κέρδος θα είναι τα τέλη κυκλοφορίας περίπου 700 ευρώ.
Για μικρότερου κυβισμού και καταναλώσεων μαζί με όλα τα ρίσκα της εγκατάστασης νομίζω δεν αξίζει.

Εγώ το αποφάσισα σαν τελευταία λύση αντί να καταθέσω πινακίδες και να το φάνε τα ποντίκια...

Bazil Van Sinner
08-02-13, 11:54
Γιαυτο εξ΄αρχης πίστευα και πιστεύω ότι τέτοια συστηματα δε συμφέρουν όταν κερδίζεις μόνο περί τα 50 λεπτά στο λίτρο κι έχεις πληρώσει ήδη 2000 ευρώ για την εγκατάσταση ρισκαροντας το μοτέρ.


συμφωνω παραυτα!


Είναι θέμα ρυθμίσεων νομίζω η οποία ακόμα δεν έχει γίνει 100% σωστά.
δεν εχω ακουσει καποιον που να βγηκε και να μην ξαναπηγε συνεργειο!
μεχρι να φτασει στο 100% υπολογιζονται οι φθορες στον κινητηρα?


Για οικονομία όπως τα έχω υπολογίσει για 15000χλμ το χρόνο το κέρδος θα είναι τα τέλη κυκλοφορίας περίπου 700 ευρώ
αρα αποσβεση σε 3 χρονια....πολλα!


Εγώ το αποφάσισα σαν τελευταία λύση αντί να καταθέσω πινακίδες και να το φάνε τα ποντίκια...

το μονο που θα συμφωνουσα αλλα εγω εκανα το αλλο,μειωσα τα χλμ. μου ,το εχω για αναψυχη και μονο!δεν βγαινει να παει να παρει τσιγαρα το αμαξι!

pank
28-02-13, 23:42
Μετά από 3 επισκέψεις για ρύθμιση κλπ τελικά όλα τα προβλήματα λύθηκαν μετά τον καθαρισμό της Πεταλούδας και της βαλβίδας ρελαντί. 12 χρόνια δεν είχαν καθαριστεί και παρότι στη βενζίνη δεν υπήρχε εμφανές πρόβλημα στο υγραέριο είχα μερικά σβησίματα και κομπιάσματα χαμηλά. Ξαναέγινε μετά από τα παραπάνω καλή χειροκίνητη ρύθμιση από βαθμονόμηση σε όλο το φάσμα των στροφών και πλέον η λειτουργία και απόδοση είναι ίδια με την βενζίνη.
Μένει να γίνει καλή μέτρηση κατανάλωσης από μένα, ώστε να ολοκληρωθεί η εικόνα.

pank
16-03-13, 01:31
Νέα καθαρή μέτρηση κατανάλωσης από 10,5 με 11 σε βενζίνη 12 με 12,5 στο υγραέριο για μικτές συνθήκες χωρίς όμως κίνηση η μποτιλιαρίσματα, ενώ τα μισά χλμ είναι πάντα Εθνική με ταχύτητες 160 πάνω, κάτω.
Νομίζω είναι καλά αν υπολογίσουμε και το extra βάρος σχεδόν ενός ατόμου από την εγκατάσταση και το επιπλέον καύσιμο.

E46-31
29-05-13, 22:37
εχεις πολυ καλα αποτελεσματα με αυτα τα χιλιομετρα.θα το αποσβεσεις πολυ γρηγορα

www.alphadigital.gr