PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ 'ΣΟΥΠΕΡ'



skaros
17-01-13, 21:14
Με τον καιρο, ολο και λιγοστευουν τα πρατηρια που πουλανε την παλαιου τυπου βενζινη σουπερ και κατ'εμε αμφιβολου ποιοτητας.
Ετσι, για οσους εχουν 'παλιατζουρες' ειναι ενα θεματακι (περα απο το οικονομικο...).
Σε εναν σκαραβαιο που εκανα ανακατασκευη, αλλαξα και την μηχανη του. Αλλαξα τους οδηγους των βαλβιδων, ωστε να καιει και αμολυβδη χωρις προβλημα (σαν τα ΝΙSSAN στις αρχες των '90ς... 'ΚΑΙΩ ΚΑΙ ΑΜΟΛΥΒΔΗ'). :grin: Ο ρυπογονος μολυβδος δρα ως λιπαντικο εκει.
Στο Ε21 2.0, τι μπορω να κανω? Αν βαζω αμολυβδη θα το καταστρεψω? Γινεται κατι αντιστοιχο με οδηγους? Υπαρχει καποιο προσθετο που 8α μπορω να το ριχνω αμα βαζω αμολυβδη?

skaros
04-02-13, 18:28
Κανεις της παλιας σχολης???
Καμια ιδεα?

aristent
04-02-13, 18:34
Πριν λιγες μερες αγορασε το μελος μας "Μιχαλης" ενα Βολβο μοντ.'63 και αυτος θα χρειαστει ιδεες.....

...καποια"αναμιξη" ισως στο καυσιμο????.....

skaros
04-02-13, 18:49
Πολλοι μου εχουν πει 'Βαλε αμολυβδη, δεν παθαινει τιποτα. Ειναι σκυλια αυτα τα μοτερ'. Μου ειναι λιγο βαρβαρο να το κανω, δεν ξερω. Ειναι τραγικο να εχει επιζησει τοσα χρονια το μοτερ και να παει απο αυτο.

Τα τελευταια 2 χρονια εχουν μειωθει πολυ τα πρατηρια που εχουν super, αυτα που εχουν μεινει την εχουν ακριβα, οπως επισης δεν ξερεις αν οντως ειναι αυτο που αγοραζεις. Μελλοντικα θα ειναι ακομα πιο αισθητο το προβληαμα, γι' αυτο και ψαχνομαι...

tokiko
04-02-13, 18:50
Αμόλυβδη και ένα λαδάκι 10αρακι γενικής χρήσης. Εγώ έβαλα στα 45 λίτρα 500 μίλι λίτρα.

tokiko
04-02-13, 18:54
Η αμόλυβδη όπως το λέει και η λέξη δεν περιέχει μόλυβδο, η σούπερ είναι πιο μαλακή σαν να περιέχει λάδι. Κάνε μια αναζήτηση στο ebay αν θες, γιατί εγώ κάπου είχα δει κομμάτια μόλυβδου που τα ρίχνεις στο ντεπόζιτο.

Το βρήκα,
https://www.ebay.com/itm/JAP-BRITISH-ITALIAN-MOTOR-CYCLES-STOP-STALE-FUEL-BETTER-COMBUSTION-LEADED-CONV-/350492145185?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item519af5b621

skaros
04-02-13, 18:56
Αμόλυβδη και ένα λαδάκι 10αρακι γενικής χρήσης. Εγώ έβαλα στα 45 λίτρα 500 μίλι λίτρα.

Μακροπροθεσμα, αφησε κανα κουσουρι αυτο το κοκτειλ? Το κανεις καιρο?

tokiko
04-02-13, 19:01
Μακροπροθεσμα, αφησε κανα κουσουρι αυτο το κοκτειλ? Το κανεις καιρο?

Όχι πρόσφατα το έκανα αλλά σαν παλιός πρατηριούχος αυτή είναι μία λύση.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σου αφήσει κουσούρι απλά μπορεί να μυρίζει λίγο λαδάκι, εμένα δε μου μύρισε κάτι και ούτε ο από πίσω απ'ότι μου είπε.
Το λάδι λιπαίνει δεν κάνει κάτι κακό.

mark e92
04-02-13, 19:14
Yπαρχει υποκατάστατο Μολυβδου!
θα το βρεις και στο πρακτικερ τις STP το βαζω πανω απο χρονο !!!

skaros
04-02-13, 19:18
Yπαρχει υποκατάστατο Μολυβδου!
θα το βρεις και στο πρακτικερ τις STP το βαζω πανω απο χρονο !!!

Φευγω, παω praktiker!! :thumbsup:
Ρωταω περι αξιοπιστιας γιατι αν το καψω του πατερα μου, θα μου τα κοψει!!!
:thnx:

mark e92
04-02-13, 19:21
Φευγω, παω praktiker!! :thumbsup:
Ρωταω περι αξιοπιστιας γιατι αν το καψω του πατερα μου, θα μου τα κοψει!!!
:thnx:

Θα του πάρεις αλλο πες του:th_Laie_67-1:

PANOS-E60
04-02-13, 19:22
θα πω το προσωπικό μου "project" χωρίς να θεωρηθεί όμως προτροπή γιά κανέναν.

Το Africa twn μου είναι μοντέλο 1998 με καρμπιρατερ. Από το 2001 και μετά όταν είχε περίπου 15.000 χλμ του βάζω απλή αμόλυβδη. Σήμερα έχει 95.000 χλμ και το μοτερ του είναι σαν καινούργιο στο δούλεμά του, ανεβαίνει μεχρι τα κόκκινα ανετότατα και δεν καίει σταγόνα λάδι.

αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιο άλλο μοτέρ δεν θα πάθει κάποια ζημιά, ο v2 της Honda πάντως δεν καταλαβαίνει χριστό. :original:

skaros
04-02-13, 19:28
θα πω το προσωπικό μου "project" χωρίς να θεωρηθεί όμως προτροπή γιά κανέναν.

Το Africa twn μου είναι μοντέλο 1998 με καρμπιρατερ. Από το 2001 και μετά όταν είχε περίπου 15.000 χλμ του βάζω απλή αμόλυβδη. Σήμερα έχει 95.000 χλμ και το μοτερ του είναι σαν καινούργιο στο δούλεμά του, ανεβαίνει μεχρι τα κόκκινα ανετότατα και δεν καίει σταγόνα λάδι.

αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιο άλλο μοτέρ δεν θα πάθει κάποια ζημιά, ο v2 της Honda πάντως δεν καταλαβαίνει χριστό. :original:

Και το thundercat που εχω ειναι του 1997 και του βαζω αμολυβδη, χωρις κανενα απολυτως προβλημα! Ομως i) ειναι Ιαπωνας και ii) 20 χρονια νεοτερο...

mark e92
04-02-13, 19:36
Και το thundercat που εχω ειναι του 1997 και του βαζω αμολυβδη, χωρις κανενα απολυτως προβλημα! Ομως i) ειναι Ιαπωνας και ii) 20 χρονια νεοτερο...

Νομιζω απο το 1989 και μετα τα περισσοτερα εκαιγαν αμόλυβδη.

nfot
04-02-13, 21:44
Νομιζω απο το 1989 και μετα τα περισσοτερα εκαιγαν αμόλυβδη.

Κι εγω κατι τετοιο θυμαμαι. Η βασικη διαφορα ειναι στις εδρες των βαλβιδων, που δε χρειαζονατι πλεον το μολυβδο της βενζινης για λιπανση.

BILL007
04-02-13, 22:09
Κι εγω κατι τετοιο θυμαμαι. Η βασικη διαφορα ειναι στις εδρες των βαλβιδων, που δε χρειαζονατι πλεον το μολυβδο της βενζινης για λιπανση.

+10000000

Kαι εγώ έχω ακούσει να βάζουν απλά αμόλυβδη.
Όμως πάντα γυρνάει στο μυαλό μου το θέμα της λίπανσης μέσω του μολύβδου και δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό το θέμα καλύπτεται βάζοντας απλά μόνο αμόλυβδη.