PDA

Επιστροφή στο Forum : Mercedes SLS AMG Gullwing



yannisv
11-03-10, 10:22
Πρεμιέρα στο Μπαχρέιν, μαζί με τα καινούργια μονοθέσια της F1, τον επανεμφανιζόμενο ζωντανό θρύλο του σπορ Μίκαελ Σουμάχερ και άλλα νέα πρόσωπα, κάνει και η Mercedes-Benz SLS AMG Gullwing. Η οποία είναι το νέο safety car της φόρμουλα 1 για τη φετινή χρονιά.
Η Mercedes, η οποία αποτελεί τον προμηθευτή του αυτοκινήτου ασφαλείας στην φόρμουλα 1 εδώ και 15 χρόνια, αποφάσισε να αντικαταστήσει την SL63 AMG, με το διάσημο και ολοκαίνουργιο supercar της. Η SL63 AMG, ήταν το αυτοκίνητο ασφαλείας στην φόρμουλα 1 τις χρονιές 2008 και 2009.

Η SLS AMG Gullwing, είναι ένα εντυπωσιακό διθέσιο κουπέ, το οποίο συνδυάζει με εξαιρετικό τρόπο τις ρετρό γραμμές με τις σύγχρονες στιλιστικές τάσεις. Κυρίαρχο στοιχείο του αυτοκινήτου, είναι οι πόρτες που ανοίγουν προς το επάνω. Μια λύση που η γερμανική φίρμα είχε υιοθετήσει για πρώτη φορά στην 300 SL Gullwing του 1950.
Το μοντέλο που θα γυρνάει στις πίστες της φόρμουλα 1, εφοδιάζεται με έναν V8 κινητήρα χωρητικότητας 6.3 λίτρων, ο οποίος αποδίδει 571 και εξασφαλίζει στην SLS AMG Gullwing, εντυπωσιακές επιδόσεις. Το γερμανικό supercar επιταχύνει από τα 0 στα 100 χλμ. / ώρα σε μόλις 3,7 δευτερόλεπτα, ενώ αναπτύσσει τελική ταχύτητα 320 χλμ. / ώρα.
Για την μετάδοση της κίνησης στους πίσω τροχούς φροντίζει ένα αυτόματο σεριακό κιβώτιο 7 σχέσεων διπλού συμπλέκτη, που φροντίζει οι αλλαγές των σχέσεων να είναι πολύ κοντά στα στάνταρ των μονοθεσίων της φόρμουλας 1.

Η Mercedes έχει προχωρήσει σε μια σειρά βελτιώσεων και αλλαγών, έτσι ώστε το αυτοκίνητο να μπορεί να ανταποκριθεί με επιτυχία στα καθήκοντα του αυτοκινήτου ασφαλείας. Έτσι διαθέτει βελτιωμένα φρένα και αναρτήσεις που μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες.
Στο σαλόνι συναντάμε δύο μπάκετ καθίσματα με έξι ζώνες ασφαλείας, ενώ υπάρχουν και οθόνες που μεταδίδουν τον αγώνα. Φυσικά, υπάρχει το ασύρματο σύστημα, προκειμένου να υπάρχει επικοινωνία με τους διοργανωτές. Παράλληλα, το safety car έχει εφοδιασθεί με δύο κάμερες, μία στο εμπρός και μία στο πίσω μέρος, και με φώτα στην οροφή τα οποία αποτελούνται από 700 LED. Ακόμη να σημειώσουμε πως το καπό είναι από carbon.
Οδηγός της SLS AMG Gullwing safety car θα είναι 38χρονο Γερμανό Bernd Maylander. Αξίζει να προσθέσουμε πως medical car παραμένει η Mercedes C63 AMG Estate.

Τέλος, όσοι ενδιαφέρονται να αγοράσουν την SLS AMG Gullwing θα πρέπει να ετοιμασθούν να βγάλουν από τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς πάνω από 200.000 ευρώ (αυτή θα είναι η τιμή του αυτοκινήτου στην Γερμανία) ενώ οι πωλήσεις αναμένεται να ξεκινήσουν το τελευταίο τρίμηνο του 2010.

Πηγή: https://www.auto24.gr

yannisv
11-03-10, 10:30
Το κλασικό Gullwing ήταν και παραμένει ένα από τα πιο όμορφα αυτοκίνητα που είδαν τα μάτια μου! Τα κείμενα παρατίθενται αυτούσια από το Auto24 οπότε όποια συντακτικά λάθη και ανορθογραφίες δεν είναι δικά μου. :)

VanVIC
11-03-10, 11:28
Είναι πολύ ωραίο (προσωπική άποψη) και με πολύ ξεχωριστό style.
To θέλω πολύ αλλά δεν μπορώ να το έχω, τουλάχιστον όχι στην επόμενη 5-ετία.

bill_m3
11-03-10, 11:32
Είναι πολύ ωραίο (προσωπική άποψη) και με πολύ ξεχωριστό style.
To θέλω πολύ αλλά δεν μπορώ να το έχω, τουλάχιστον όχι στην επόμενη 5-ετία.

Τα ίδια και εγώ (χωρίς προσωπική άποψη)
Το θέλω αλλά δεν μπορώ να το έχω τουλάχιστον για την επόμενη χιλιετία.

PATSIMINI
11-03-10, 11:32
https://www.evo.co.uk/videos/planetevovideos/249436/mercedes_sls_amg_video.html

μια μικρη γευση..

Christos 330
11-03-10, 11:33
Είναι πολύ ωραίο (προσωπική άποψη) και με πολύ ξεχωριστό style.
To θέλω πολύ αλλά δεν μπορώ να το έχω, τουλάχιστον όχι στην επόμενη 5-ετία.

Και το 599 Fiorano???

VanVIC
11-03-10, 11:38
Είναι πολύ ωραίο (προσωπική άποψη) και με πολύ ξεχωριστό style.
To θέλω πολύ αλλά δεν μπορώ να το έχω, τουλάχιστον όχι στην επόμενη 5-ετία.


Και το 599 Fiorano???

Ναι αυτά τα 2 συμπέθερε +1 Corvette ZR-1

To garage το έχω, τα ευρά δεν έχω...

BILL007
11-03-10, 11:50
Safety car?αχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα !!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εμένα πάντως κάποιες γραμμές που έχει δεν μου αρέσουν καθόλου...Προτιμώ 1000 φορές το παλιό...thumb

VanVIC
11-03-10, 12:21
...Προτιμώ 1000 φορές το παλιό...thumb

To παλιό δεν αγοράζεται ...

BILL007
11-03-10, 12:27
Είσαι σίγουρος Βαγγέλη????

Εγώ νομίζω ότι αγοράζεται πολύ φτηνότερα απο την καινούργια...Aπο 110.000 Euro και πάει αναλόγως τα γούστα...

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&lang=en&scopeId=C&_features=on&bodyStyleRadio=on&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=&makeModelVariant1.modelDescription=gull&makeModelVariant2.makeId=&makeModelVariant2.modelDescription=&makeModelVariant3.makeId=&makeModelVariant3.modelDescription=&minFirstRegistrationDate=&maxFirstRegistrationDate=&minMileage=&maxMileage=&minPowerAsArray=&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=&maxPowerAsArray=KW&minPrice=&maxPrice=&export=ALSO_EXPORT&fuel=&transmission=&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&ambitCountry=&zipcode=&climatisation=&numSeats=&doorCount=&emissionClass=&emissionsSticker=&adLimitation=&daysAfterCreation=&usageType=&usedCarSeals=

;););):):):)

yannisv
11-03-10, 12:29
Αμάν Βασίλη ωραίος!! Αχ αυτό το αυτοκίνητο είναι όνειρο!!

BILL007
11-03-10, 12:59
Όντως πολύ ωραία αντίκα...Και πάρα πολύ δυνατό για την εποχή του...:):):)

tassos
06-06-10, 18:29
Ειδα λοιπον σημερα και την πρωτη SLS απο κοντα, μεσημερι στη βασ.σοφιας... Δεν ειναι δρακουλας σαν την SLR, αλλα.......εχει τοση φινετσα, αποψη και ρετρο χαρακτηρα που μπροστα της αλλα supercars θα τα ελεγα απλα 'βλαχικα'... Μπραβο τους για το πανεμορφο αυτο δημιουργημα... Για οποιον το αποκτησει ειναι πραγματικα δειγμα αυτοκινητιστικης κουτουρας... Ελεος πια, ας μην εχουν ολοι Gallardo :thumbsdown:

Αντε...και στα δικα μας!!

PATSIMINI
06-06-10, 19:15
Ειδα λοιπον σημερα και την πρωτη SLS απο κοντα, μεσημερι στη βασ.σοφιας... Δεν ειναι δρακουλας σαν την SLR, αλλα.......εχει τοση φινετσα, αποψη και ρετρο χαρακτηρα που μπροστα της αλλα supercars θα τα ελεγα απλα 'βλαχικα'... Μπραβο τους για το πανεμορφο αυτο δημιουργημα... Για οποιον το αποκτησει ειναι πραγματικα δειγμα αυτοκινητιστικης κουτουρας... Ελεος πια, ας μην εχουν ολοι Gallardo :thumbsdown:

Αντε...και στα δικα μας!!

οντως τρομερο αμαξι και μπραβο στη Merc που επιτελεους βρισκει το δρομο της.....αν εχω την εντυπωση οτι το πισω με το μπροστα μερος δε δενει τελεια..πολυ μοντερνο πισω λιγο παλιακο μπροστα.....

bill_m3
06-06-10, 22:45
https://www.youtube.com/watch?v=bhT-t1B00II

Για ρίξτε μια ματιά!!!!

nfot
06-06-10, 23:28
Στο site της ΜΒ Ελλαδας εχει σελιδα για την SLS και δινει και δυνατοτητα διαμορφωσης του εξοπλισμου.
Δεν κρατηθηκα φυσικα, και

"SLS AMG Coupé Βασική τιμή 243.269,70 Ευρώ
Χρώμα 5.547,50 Ευρώ
Ζάντες αλουμινίου AMG 19" / 20" [5 διπλών-ακτινών] 1.505,50 Ευρώ
Επένδυση Δέρμα DESIGNO EXCLUSIVE - "Classic Red" 3.962,50 Ευρώ
Προαιρετικός εξοπλισμός 28.109,85 Ευρώ
ETT 71.049,94 Ευρώ
VAT 21 % 36.464,61 Ευρώ
Συνολική τιμή 281.155,55 Ευρώ
Όλες οι αναφερόμενες τιμές περιλαμβάνουν Ε.Τ.Τ. και Φ.Π.Α. 21%. Λόγω αναβάθμισης του συστήματος, οι τιμές δεν περιλαμβάνουν το φόρο πολυτελείας . Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στο Εξουσιοδοτημένο Δίκτυο Διανομέων Mercedes-Benz."

Monsta
07-06-10, 08:20
[QUOTE=bill987;61118
Για ρίξτε μια ματιά!!!![/QUOTE]


Πολύ καλή σκηνοθεσία από αρχή μέχρι τέλος!

gnx
07-06-10, 08:22
Στο site της ΜΒ Ελλαδας εχει σελιδα για την SLS και δινει και δυνατοτητα διαμορφωσης του εξοπλισμου.
Δεν κρατηθηκα φυσικα, και

"SLS AMG Coupé Βασική τιμή 243.269,70 Ευρώ
Χρώμα 5.547,50 Ευρώ
Ζάντες αλουμινίου AMG 19" / 20" [5 διπλών-ακτινών] 1.505,50 Ευρώ
Επένδυση Δέρμα DESIGNO EXCLUSIVE - "Classic Red" 3.962,50 Ευρώ
Προαιρετικός εξοπλισμός 28.109,85 Ευρώ
ETT 71.049,94 Ευρώ
VAT 21 % 36.464,61 Ευρώ
Συνολική τιμή 281.155,55 Ευρώ
Όλες οι αναφερόμενες τιμές περιλαμβάνουν Ε.Τ.Τ. και Φ.Π.Α. 21%. Λόγω αναβάθμισης του συστήματος, οι τιμές δεν περιλαμβάνουν το φόρο πολυτελείας . Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στο Εξουσιοδοτημένο Δίκτυο Διανομέων Mercedes-Benz."

Σκεψου οτι αυτες ειναι οι παλαιες τιμες. Τωρα το 243Κ έχει γίνει 303Κ!