PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαψιμο και επιδιορθωση ζαντων σε Ε89 Ζ4



Karizma Z4
10-01-13, 13:24
Το πηρα αποφαση και το εκανα!!!

Πανε 2 μερες που αποφασισα να επιδιορθωσω τις εδω και 3 χρονια ταλαιπωρημενες ζαντουλες της Ζετας μου που εχει τοσο υποφερει στους ελληνικους δρομους παρολη την προσεκτικη οδηγηση μου.

Αρχικα το πλανο μου ηταν μονο το ισιωμα,αλλα κατοπιν προτροπης απο γνωστους και φιλους(και μιας μικρης ζηλειας απο το ποσο ομορφο φαινοταν το Ζ4 του φιλου μου Γιαννη-Ζ4 DCT υστερα απο βαψιμο στις ζαντες)αποφασισα να τις βαψω κιολας για να δωσω λιγο πιο αγριο χαρακτηρα στην αθωα περιβολη του αυτοκινητου μου!

Συν τοις αλλοις ηταν και μια καλη ευκαιρια για να εξαφανιστουν καποια μικρα σημαδια απο πετραδακια που εχω αποκομισει απο τα ταξιδια μου στην Εθνικη Οδο.

Το project ανελαβε ο κυριος Παυλος Πεττας με απολυτη κατα τα αποτελεσματα επιτυχια.Το αυτοκινητο πηγε στο μαγαζι του πρωι-πρωι,οι τροχοι αφαιρεθηκαν,ξεζανταριστηκ η ζαντα απο το λαστιχο και κατοπιν ακολουθηθηκε η γνωστη διαδικασια βαφης.Αργα το απογευμα το αυτοκινητο ηταν ετοιμο και το παρελαβα.

Το χρωμα που επιλεχθηκε σε αποχρωση Dark Gunmetal νομιζω πως του ταιριαζει γαντι και του πηγαινει περισσοτερο απο το να επελεγα το ηδη πολυφορεμενο μαυρο matte.Η γυαλαδα που δινει στο ματι ειναι απιστευτη και το βραδυ φαινεται ακομα πιο ομορφο.

Στα μειονεκτηματα τωρα...Το συνολικο μεγεθος του τροχου φαινεται οπτικα να εχει μικρυνει λογω μαυρου χρωματος,αλλα δεν το βαζω πιο πανω απο την οπτικη ευχαριστηση που μου προσεφερε το αποτελεσμα.

Το κοστος ηταν 230 ευρω και το βρηκα αρκετα λογικο.Ευχαριστω τον κυριο Πεττα για την πολυ καλη δουλεια που μου εκανε και ελπιζω η ποιοτητα της βαφης και του βερνικιου να διατηρηθει για αρκετο χρονικο διαστημα αναλλοιωτη.

Σειρα εχουν τωρα αντιστοιχες επεμβασεις στον μπροστινο προφυλακτηρα με βαψιμο στην ιδια αποχρωση για να ολοκληρωθουν οι εξωτερικες πινελιες στο αυτοκινητο μου.

Επειδη την αποφαση για την αλλαγη των ζαντων με μικροτερες(18αρες)την εχω παρει ηδη ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη που μπορουσα να κανω.Την τρεχουσα περιοδο το κοστος για καινουρια ζαντολαστιχα ηταν απαγορευτικο,οποτε ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την τρεχουσα λυση.



Καλη χρονια και χρονια πολλα και ο Θεος να σας εχει ολους καλα!!! :original: :original: :original:



Ακολουθουν μερικες φωτογραφιες με το οπτικο αποτελεσμα!!! thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16901&d=1357820618

Stamatis
10-01-13, 13:43
It breaks them (τα σπάει).


very fishing (πολύ ψαρωτικό)


Καλορίζικιες και αγρατζούνιστες

fanisk
10-01-13, 13:46
Ωραιο μπαξιμο.. :thumbsup:

Panos 316T
10-01-13, 13:52
κουκλί ! πτου πτου πτου ....

chief
10-01-13, 14:13
Κουκλα.

aristent
10-01-13, 14:18
Πολυ καλη και ταιριαστη η επιλογη χρωματος!!!thumb

Με 'γεια Δημητρη, να εισαι παντα καλα να χαιρεσαι και το οχημα σου!!!:thumbsup:

σου μεγαλωσα και μια φωτο.....:original:

kapamaru1
10-01-13, 15:39
Τρομερό φαίνεται!!!! Καλορίζικες

mark e92
10-01-13, 17:52
Εγινε ΓΑΜΑΤΟ!!!!:thumbsup:
Καλορίζικες!!!

bimmerm
10-01-13, 18:12
sexy,μουρατο και σικ!!! πολυ καλη επιλογη!!!

Lefteris116
10-01-13, 18:21
Δημητρη...προσεχε μη πετυχω το αμαξι σου πουθενα εξω την εβαψες..Θα πεσει θυμα βιασμου...

NS-conv
10-01-13, 18:23
Πανεμορφο αποτελεσμα :thumbsup:
Κουκλα η μπεμπα σου,να τη χαιρεσαι...

Υ.Γ.Μπορεις να βγαλεις μια φωτο πιο κοντινη στη ζαντα να τη χαζεψουμε?

:thanks:

Karizma Z4
10-01-13, 18:29
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!!! :thumbsup:

Karizma Z4
10-01-13, 18:30
Δημητρη...προσεχε μη πετυχω το αμαξι σου πουθενα εξω την εβαψες..Θα πεσει θυμα βιασμου...

Πρεπει να ανησυχω ;;;; :shok: :shok: :shok: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Karizma Z4
10-01-13, 18:31
Πανεμορφο αποτελεσμα :thumbsup:
Κουκλα η μπεμπα σου,να τη χαιρεσαι...

Υ.Γ.Μπορεις να βγαλεις μια φωτο πιο κοντινη στη ζαντα να τη χαζεψουμε?

:thanks:

Να βγαλω και μια πιο κοντινη απο την ηδη υπαρχουσα ;;;

Z4 DCT
10-01-13, 18:37
Επειδη την αποφαση για την αλλαγη των ζαντων με μικροτερες(18αρες)την εχω παρει ηδη ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη που μπορουσα να κανω.Την τρεχουσα περιοδο το κοστος για καινουρια ζαντολαστιχα ηταν απαγορευτικο,οποτε ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την τρεχουσα λυση.





https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16901&d=1357820618



Aχ βρε Δημήτρη να κανω την καρδιά μου πετρα και να σου δώσω τις 18αρες μου να σου παρω αυτες που ειναι κακάσχημες....:hystericalbs1::hysterical bs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Lefteris116
10-01-13, 18:55
Πρεπει να ανησυχω ;;;; :shok: :shok: :shok: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Ε ενταξει θα του μιλησω ομορφα πρωτα μην ανησυχεις...:hystericalbs1:

Karizma Z4
10-01-13, 19:09
Aχ βρε Δημήτρη να κανω την καρδιά μου πετρα και να σου δώσω τις 18αρες μου να σου παρω αυτες που ειναι κακάσχημες....:hystericalbs1::hysterical bs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Εεεεεεεεεεεεεε... :whistle: :whistle: :whistle:

Ξαφνικα αλλαξα γνωμη... :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Z4 DCT
10-01-13, 19:38
Εεεεεεεεεεεεεε... :whistle: :whistle: :whistle:

Ξαφνικα αλλαξα γνωμη... :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

spar@
10-01-13, 19:57
Σουπερ Σουπερ.....
σε ειδα την προηγουμενη βδομαδα βραδυ Τεταρτη-Πεμπτη στη Θηβων εστριβες για Καβαλας (μαλλον εψαχνες τον ντισιτι) χαχαχαχααχ δεν ξερω αν ειχες τις ζαντες γιατι δεν προσεξα αλλα το αυτοκινητο ειναι σουπερ!!!!!!!!!!!!
φτου φτου!

Karizma Z4
10-01-13, 20:05
Σουπερ Σουπερ.....
σε ειδα την προηγουμενη βδομαδα βραδυ Τεταρτη-Πεμπτη στη Θηβων εστριβες για Καβαλας (μαλλον εψαχνες τον ντισιτι) χαχαχαχααχ δεν ξερω αν ειχες τις ζαντες γιατι δεν προσεξα αλλα το αυτοκινητο ειναι σουπερ!!!!!!!!!!!!
φτου φτου!

Ναι καποια απο αυτες τις μερες ημουν προς τα εκει! :original:

Δεν τις ειχα βαψει ακομα τις ζαντες! thumb

Και εκεινο το βραδυ οδηγουσε η κοπελα μου!!! :thumbsup:

Το εχω κανει μοδα να τη βαζω να το οδηγει τωρα τελευταια!!! :th_Laie_67-1:

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! :thnx:

Tsik.D.
10-01-13, 21:09
πολυ ομορφο μπραβο σου !!! κουκλα την εχεις !!:thumbsup::thumbsup:

stef
10-01-13, 21:30
ΠΟολύ ωραίο αποτέλεσμα Δημητρό!!
Καλοφόρετες!
Ένα μόνο πράγμα σου έχει μείνει να κάνεις...
Ξέρεις εσύ....

Karizma Z4
10-01-13, 21:34
ΠΟολύ ωραίο αποτέλεσμα Δημητρό!!
Καλοφόρετες!
Ένα μόνο πράγμα σου έχει μείνει να κάνεις...
Ξέρεις εσύ....

Τουρμπινες ;;; :shok:

gant
10-01-13, 21:46
Είναι που είναι έργο τέχνης από μόνο του το μοντέλο αυτό, το έκανες ακόμη ομορφότερο. Πολύ όμορφη επιλογή αλλά και καλή δουλειά.

stef
10-01-13, 22:40
Τουρμπινες ;;; :shok:

Δεν πας καλά....
Σκέψου διαφορετικα...thumb

Karizma Z4
10-01-13, 22:41
Δεν πας καλά....
Σκέψου διαφορετικα...thumb

Χαμηλωμα-μπλοκε ;;; :whistle:

NS-conv
10-01-13, 23:22
Να βγαλω και μια πιο κοντινη απο την ηδη υπαρχουσα ;;;

Ναι αν σου ειναι ευκολο,μια πιο κοντινη κι ας μη φαινεται ολοκληρη η ζαντα... thumb

stef
11-01-13, 00:01
Χαμηλωμα-μπλοκε ;;; :whistle:

Σοβαρέψου με stef μιλάς....:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Karizma Z4
11-01-13, 08:09
Σοβαρέψου με stef μιλάς....:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Να περάσει ενα ολόκληρο ΣΚ στο σπιτι σου για φροντίδα,χαδακια,detailing και προδερμ ;;; :shok:

Αν δεν το πέτυχα και τώρα ας το πάρει το ποτάμι!!! :hystericalbs1:

stef
11-01-13, 22:28
Να περάσει ενα ολόκληρο ΣΚ στο σπιτι σου για φροντίδα,χαδακια,detailing και προδερμ ;;; :shok:

Αν δεν το πέτυχα και τώρα ας το πάρει το ποτάμι!!! :hystericalbs1:

Σε καλό δρόμο είσαι...thumb:th_Laie_67-1:

nikoslaz4
08-04-13, 22:42
Το πηρα αποφαση και το εκανα!!!

Πανε 2 μερες που αποφασισα να επιδιορθωσω τις εδω και 3 χρονια ταλαιπωρημενες ζαντουλες της Ζετας μου που εχει τοσο υποφερει στους ελληνικους δρομους παρολη την προσεκτικη οδηγηση μου.

Αρχικα το πλανο μου ηταν μονο το ισιωμα,αλλα κατοπιν προτροπης απο γνωστους και φιλους(και μιας μικρης ζηλειας απο το ποσο ομορφο φαινοταν το Ζ4 του φιλου μου Γιαννη-Ζ4 DCT υστερα απο βαψιμο στις ζαντες)αποφασισα να τις βαψω κιολας για να δωσω λιγο πιο αγριο χαρακτηρα στην αθωα περιβολη του αυτοκινητου μου!

Συν τοις αλλοις ηταν και μια καλη ευκαιρια για να εξαφανιστουν καποια μικρα σημαδια απο πετραδακια που εχω αποκομισει απο τα ταξιδια μου στην Εθνικη Οδο.

Το project ανελαβε ο κυριος Παυλος Πεττας με απολυτη κατα τα αποτελεσματα επιτυχια.Το αυτοκινητο πηγε στο μαγαζι του πρωι-πρωι,οι τροχοι αφαιρεθηκαν,ξεζανταριστηκ η ζαντα απο το λαστιχο και κατοπιν ακολουθηθηκε η γνωστη διαδικασια βαφης.Αργα το απογευμα το αυτοκινητο ηταν ετοιμο και το παρελαβα.

Το χρωμα που επιλεχθηκε σε αποχρωση Dark Gunmetal νομιζω πως του ταιριαζει γαντι και του πηγαινει περισσοτερο απο το να επελεγα το ηδη πολυφορεμενο μαυρο matte.Η γυαλαδα που δινει στο ματι ειναι απιστευτη και το βραδυ φαινεται ακομα πιο ομορφο.

Στα μειονεκτηματα τωρα...Το συνολικο μεγεθος του τροχου φαινεται οπτικα να εχει μικρυνει λογω μαυρου χρωματος,αλλα δεν το βαζω πιο πανω απο την οπτικη ευχαριστηση που μου προσεφερε το αποτελεσμα.

Το κοστος ηταν 230 ευρω και το βρηκα αρκετα λογικο.Ευχαριστω τον κυριο Πεττα για την πολυ καλη δουλεια που μου εκανε και ελπιζω η ποιοτητα της βαφης και του βερνικιου να διατηρηθει για αρκετο χρονικο διαστημα αναλλοιωτη.

Σειρα εχουν τωρα αντιστοιχες επεμβασεις στον μπροστινο προφυλακτηρα με βαψιμο στην ιδια αποχρωση για να ολοκληρωθουν οι εξωτερικες πινελιες στο αυτοκινητο μου.

Επειδη την αποφαση για την αλλαγη των ζαντων με μικροτερες(18αρες)την εχω παρει ηδη ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη που μπορουσα να κανω.Την τρεχουσα περιοδο το κοστος για καινουρια ζαντολαστιχα ηταν απαγορευτικο,οποτε ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την τρεχουσα λυση.



Καλη χρονια και χρονια πολλα και ο Θεος να σας εχει ολους καλα!!! :original: :original: :original:



Ακολουθουν μερικες φωτογραφιες με το οπτικο αποτελεσμα!!! thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16901&d=1357820618


Εδειξε παρα πολυ ωραια η αντιθεση ασπρου-ανθρακι...καλοταξιδες.Σκεφτ ομαι και εγω να κανω ακριβως το ιδιο βαψιμο με εσενα...εχεις να μου προτεινεις καποιο βαφεα?...ειχες κανενα προβλημα?? π.χ. να ξεβαψουν σε καποιο σημειο?

Karizma Z4
08-04-13, 23:16
Εδειξε παρα πολυ ωραια η αντιθεση ασπρου-ανθρακι...καλοταξιδες.Σκεφτ ομαι και εγω να κανω ακριβως το ιδιο βαψιμο με εσενα...εχεις να μου προτεινεις καποιο βαφεα?...ειχες κανενα προβλημα?? π.χ. να ξεβαψουν σε καποιο σημειο?

Προς το παρον οχι! :original:

Η δουλεια φαινεται να ειναι τουλαχιστον προς το παρον καλη και παρολο που το αυτοκινητο εχει πλυθει περιπου 10 φορες απο τοτε που τις εβαψα!

Ουτε ξεφλουδισμα,ουτε σημαδακια,ουτε τοπικη ή ολική απωλεια βερνικιου!

Για να μην σε παρω και στο λαιμο μου με αυτα που λεω(οχι οτι λεω ψεμματα),η βαφη της ζαντας οπως θα εχεις διαβασει και σε αναλογα thread μεσα στο φορουμ ειναι και λιγο θεμα τυχης,ασχετως μαστορα!Κοινως,για τον ιδιο ανθρωπο μπορεις να ακουσεις απο τα καλυτερα,μεχρι τα χειροτερα...

Εγω παντως οπως προειπα,ειμαι για την ωρα ευχαριστημενος!!! :thumbsup:

nikoslaz4
08-04-13, 23:28
Προς το παρον οχι! :original:

Η δουλεια φαινεται να ειναι τουλαχιστον προς το παρον καλη και παρολο που το αυτοκινητο εχει πλυθει περιπου 10 φορες απο τοτε που τις εβαψα!

Ουτε ξεφλουδισμα,ουτε σημαδακια,ουτε τοπικη ή ολική απωλεια βερνικιου!

Για να μην σε παρω και στο λαιμο μου με αυτα που λεω(οχι οτι λεω ψεμματα),η βαφη της ζαντας οπως θα εχεις διαβασει και σε αναλογα thread μεσα στο φορουμ ειναι και λιγο θεμα τυχης,ασχετως μαστορα!Κοινως,για τον ιδιο ανθρωπο μπορεις να ακουσεις απο τα καλυτερα,μεχρι τα χειροτερα...

Εγω παντως οπως προειπα,ειμαι για την ωρα ευχαριστημενος!!! :thumbsup:

Τελεια:thumbsup:....θεωρεις οτι θα πηγαινει στο αυτοκινητο μου??

Karizma Z4
08-04-13, 23:32
Τελεια:thumbsup:....θεωρεις οτι θα πηγαινει στο αυτοκινητο μου??

Θεωρω πως θα "δεσει" πολυ ομορφα με το χρωμα που εχεις!!! thumb

DENNIS E46 CABRIO
08-04-13, 23:35
κουκλα ειναι μπραβο φιλε απο τα πιο ομορφα που εχω δει.να σαι καλα