PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπες



alexk
09-01-13, 23:33
Θα ήθελα να ρωτήσω άν έχετε εμπειρία από απλές λάμπες φώτων (μη-ξένον) από επώνυμες μάρκες.

Θέλω να αγοράσω κάτι πιο καλό για το Ζ3, και σκεφτόμουν για OSRAM.

spar@
09-01-13, 23:42
osram nightbreaker....
super!!!
Αλεξ με ενα καλο καθαρισμα το φαναρι θα δεις φοβερο αποτελεσμα...

Leonidas_E39
09-01-13, 23:50
Πηρε καινουργα Σπυρο.

spar@
10-01-13, 00:03
κατι τελευταιο για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, Αλεξ μην περιμενεις να δεις το 90% περισσοτερο φως που θα διαβασεις στα χαρακτηριστικα....
απλα εχουν πολυ καλυτερο φωτισμο...
επισης στις προτεινω γιατι εχουν 10% λευκο φως, και γενικα εχω ενα ψιλοκολλημα με το υπερβολικο μπλε απο τις λαμπες (καμια σχεση με ξενον εργοστασιακα) και το πιο σημαντικο οτι θα ξεχασεις να τις αλλαξεις...
στο ενα ειμαστε στα 3 χρονια + στο αλλο 1+....
το μονο που παρατηρησα ειναι οτι σηκωνουν λιγο παραπανω θερμοκρασια οποτε σε πλαστικο φαναρι θα εχεις πιο συντομα θολωμα, αλλα και παλι το γυαλιζεις!!!

katrin_bmw
10-01-13, 00:05
ε δεν το λες κ φοβερο το αποτελεσμα....απλα μια μικρη διαφορα.....αυτες εχω κ εγω.
osram nightbreaker....
super!!!
Αλεξ με ενα καλο καθαρισμα το φαναρι θα δεις φοβερο αποτελεσμα...

alexk
10-01-13, 00:07
Όχι ρε συ δεν πιστεύω σε τέτοια θαύματα του 90%.
Απλά θέλω να έχω καλύτερο φως γιατί το Ζ3 πάσχει από φώτα.
Ειδικά όταν έχεις Ε46 και Ε70 με ξένον, που η αλήθεια είναι ότι έχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ φώτα.

Επίσης, έχω κουραστεί να αλλάζω λάμπες ! Καίγονται συνέχεια ρε γαμώτο.
Στα 2 χρόνια έχω αλλάξει 6 λάμπες.
Και δεν είναι και εύκολο. Στο αριστερό φανάρι πρέπει να βγάλεις τον παπά, στο δεξί το δοχείο υγρού των υαλοκαθαριστήρων :doh:

Θα τις δοκιμάσω !

Driver M
10-01-13, 00:10
osram nightbreaker....
super!!!
Αλεξ με ενα καλο καθαρισμα το φαναρι θα δεις φοβερο αποτελεσμα...
Aυτές έχω κι εγώ στο 207 και η διαφορά με τις λάμπες που είχε απ'το εργοστάσιο είναι τεράστια, ενώ είναι και πιο όμορφες στο μάτι γιατί έχουν λίγο πιο άσπρο φως απ'τις συνηθισμένες λάμπες.

Γενικά, είναι απ'τις καλύτερες της αγοράς και για την τιμή τους σίγουρα ό,τι καλύτερο μπορεί να πάρει κανείς.

spar@
10-01-13, 00:16
ε δεν το λες κ φοβερο το αποτελεσμα....απλα μια μικρη διαφορα.....αυτες εχω κ εγω.

η διαφορα που βλεπεις εχει καποιες παραμετρους, οπως το τι λαμπες ειχες πριν, ποσο καθαρα ηταν τα φαναρια σου κλπ
σιγουρα αν πιστευες οτι με 26ευρο θα γινουν εργοστασιακα xenon εεεε ειναι λιγο δυσκολο...
αλλα απ το να παρεις κινεζικα ξενον με 80ευρο, ειναι προτιμοτερο να γυαλισεις τα φαναρια σου και να βαλεις 2 καλες λαμπες...
οι περισσοτεροι προτιμουν τα ξενον των 80ευρο, σιγουρα υπαρχουν μερικα που ειναι πολυ καλα βαση τιμης, εγω τα σκιαζομαι, γιατι σε ενα ταξιδι αν σου καει ο μετασχηματιστης την πατησες...
ενω με την λαμπα βρισκεις παντου ή εχεις κρατησει και τις παλιες σου!

BabisStinson
10-01-13, 07:52
Osram Nightbreaker έχω κι εγώ στο δικό μου, τις έβαλα το καλοκαίρι.
Ορατή διαφορά σε σχέση με τις stock, κυρίως στο πώς διαχέεται το φως, στην ποιότητα της δέσμης. Μαζί και με μία ρύθμιση των φωτιστικών στον ηλεκτρολόγο προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Για όσους δεν έχουν φανάρια με projectors (όπως εμένα..) είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή νομίζω.

Stamatis
10-01-13, 08:25
Osram 54210CB

Με μπλέ κρύσταλο.
Πολύ δυνατό φως σε σχέση με το εργοστασιακό και πολύ μεγάλη διάρκεια.

Αυτό που βάζω εδώ καταστράφηκε όμως επειδή την έπιασε ενας βλάκας με τα δάχτυλα.

Στη δεύτερη φωτό δείχνει και τη μαυρίλα που έγινε απλά και μόνο απο ένα ακούμπημα.

Stamatis
10-01-13, 08:27
Να σημειώσω οτι τις φοράω με προτζέκτορες, που και αυτοί κάνουν δουλειά.
Σωστή δουλειά.

Kostas_1
10-01-13, 08:30
Osram 54210CB

Με μπλέ κρύσταλο.
Πολύ δυνατό φως σε σχέση με το εργοστασιακό και πολύ μεγάλη διάρκεια.

Αυτό που βάζω εδώ καταστράφηκε όμως επειδή την έπιασε ενας βλάκας με τα δάχτυλα.

Στη δεύτερη φωτό δείχνει και τη μαυρίλα που έγινε απλά και μόνο απο ένα ακούμπημα.

Οτι καλυτερο ειχα βαλει στο 46αρι μου

jkourkoulis
10-01-13, 14:23
Τις philips xtreme power τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είμαι ανάμεσα σε αυτές και τις Osram για το Z3. Θέλω απλά να βελτιώσω τα φώτα και σε καμία περίπτωση να μην έχουν αυτό το άθλιο μπλε που βγάζουν μερικές...

deepBLUE
10-01-13, 14:27
PIAA και μονο !!!
Ακριβες αλλα οτι καλυτερο ;)

https://www.piaa.com/

Driver M
10-01-13, 17:52
Τις philips xtreme power τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είμαι ανάμεσα σε αυτές και τις Osram για το Z3. Θέλω απλά να βελτιώσω τα φώτα και σε καμία περίπτωση να μην έχουν αυτό το άθλιο μπλε που βγάζουν μερικές...
Είναι σχεδόν πανομοιότυπες σε απόδοση απ΄ότι έχω δει, με τις philips όμως να είναι αρκετά ακριβότερες.

Γι'αυτό και θεωρώ της osram ως ιδανικότερη επιλογή (έτσι κι αλλιώς philips-osram το ίδιο εργοστάσιο είναι, οπότε ποιοτικά δεν τίθεται θέμα).

gyiama
10-01-13, 20:19
ειχα philips blue vision εβαλα osram night braker καλυτερο φως μαλλον με τις blue vision ειχα παρα με αυτες. ειχα philips crystal vision εβαλα philips diamond vision και οι 2 περα του οτι βγαζουν πολυ λευκο φως δεν αξιζουν τα λεφτα τους! οι καλυτερες που εχω βαλει ειναι γνησιες bmw (οκ δεν τις κατασκευαζει η bmw αλλα τις δινει σαν αξεσουαρ) 60ε το ζευγαρι τις ειχα παρει.προσφερουν 30% περισσοτερο φως και 30% πιο λευκο! τεραστια διαφορα σε σχεση με τις απλες!

υγ ολες τις προηγουμενες δεν τις ειχα σε bmw εκτος απ τις τελευταιες που τις εχω στη μεγαλη σκαλα.

PANOS-E60
10-01-13, 20:35
τις diamond vision της philips τις ειχα στο Ε46 και τις εχω βάλει και στο Africa. Καλές, δεν λέω, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Μ αρεσει η "μοστρα" τους που είναι ελαφως μπλε το φανάρι όταν ειναι τα φωτα σβηστά.

saefro
10-01-13, 21:20
Τις philips xtreme power +100% τις φοράω τώρα στο 46 αρι μου και μπορώ να πω ότι σε σχέση με τις απλές λάμπες η απόδοσή τους είναι πολύ καλύτερη.Περισσότερο φως και ποιο λευκό.Έχω δοκιμάσει και τις osram night breaker στο προηγούμενο μου αμάξι και μπορώ να πω ότι και από τις δύο ήμουν και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

gyiama
10-01-13, 23:50
τις diamond vision της philips τις ειχα στο Ε46 και τις εχω βάλει και στο Africa. Καλές, δεν λέω, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Μ αρεσει η "μοστρα" τους που είναι ελαφως μπλε το φανάρι όταν ειναι τα φωτα σβηστά.

ετσι ακριβως Πανο πιο πολυ μοστρα και φως που φερνει πολυ σε xenon αλλα απο αποδοση ψιλοπατατα ειναι

Giorgos 116i
05-07-13, 18:43
Καλησπέρα παιδιά ηθελα την γνώμη σας σχετικα με τις philips diamond vision και τις osram night breaker(αν υπάρχει και κατι αλλα αξιόπιστο θα με ενδιεφερε).. εγω τωρα φοράω τις philips και σε σχεση με τα μαμα εχουν αρκετη διαφορα σε θεμα φωτεινότητας τις έχω ενα χρόνο χωρις κανενα προβλημα ειναι οι Η7 λαμπες...τωρα περιμενω κατι φαναρια καινούρια και λεω να κανω καμια ανανέωση....

mark e92
05-07-13, 21:27
Τις philips xtreme power +100% τις φοράω τώρα στο 46 αρι μου και μπορώ να πω ότι σε σχέση με τις απλές λάμπες η απόδοσή τους είναι πολύ καλύτερη.Περισσότερο φως και ποιο λευκό.Έχω δοκιμάσει και τις osram night breaker στο προηγούμενο μου αμάξι και μπορώ να πω ότι και από τις δύο ήμουν και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
και εγώ τις Philips extreme power έχω πολύ πιο ωραίο φώς από τις μαμά!