PDA

Επιστροφή στο Forum : ευκαιριες η μηπως οχι? Ελλαδα του σημερα...



hades7
09-01-13, 10:21
αφορμη για αυτο το θρεντ ειναι καποιες σκεψεις που εκανα σχετικα με τι ειναι ευκαιρια στην ελλαδα του σημερα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις ειτε αφορουν σπιτια ειτε αυτοκινητα ειτε πωληση επιχειρησεων .μια ευκαιρια σημερα που την αντιλαμβανομαστε ως ευκαιρια ειναι πραγματικα ευκαιρια η φανταζει στα δικα μας ματια ως τετοια?
παραθετω ενα παραδειγμα που ασφαλως δεν εχω καμια σχεση με αυτο δεν ειναι γνωστου μου ειναι ενα απλο παραδειγμα τυχαιο μιας που ετυχε να το παρακολουθω απο καιρο
σπιτι 300τ.μ μαζι με οικοπεδο 615 μετρων(ετσι ειναι χωρισμενα τα οικοπεδα εκει) στον β τομεα σαρωνιδας(πανοραμα)..τιμη οικοπεδου μονο, αδιαπραγματευτη πριν 3 χρονια 350000 ευρω συν εκβραχισμοι τουλαχιστον 50000 ευρω συν κατασκευη οικοδομης .το ακινητο αυτο ξεκινησε καπου στα 1.350.000 ευρω αν θυμαμαι καλα πριν 2 χρονια και ηταν για εκεινη την εποχη η φυσιολογικη τιμη που αντιστοιχουσε στα σπιτια τετοιου βελινικους που εβγαιναν προς πωληση στην περιοχη.σταδικα η τιμη επεφτε και οταν το παρακολουθουσα ελεγα τοτε στα 700κατι ρε πστη μου 400000 εκανε το 2008 ενα νεοδμιτο κατοσταρι διαμερισμα στην καλλιθεα με γειτονες ολο τα καταλοιπα του σοβιετικου καθεστωτος και θεα τις απλομενες βρακες της απεναντι χλαπατσας δημοσιου υπαλληλου σε δεκο πως γινεται να μην παει να το χτυπησει κανεις ευκαιρια ειναι.... λοιπον το ακινητο εφτασε τελευταια τιμη να ζητειται 590000 και να μην το ακουμπαει κανεις εικαζω οτι τελικα θα πωληθει αν πωληθει στα 400000 και για αυτο εχω φθασει να αμφιβαλλω κιολας .θα το αγορασει δηλαδη καποιος πληρονωντας τοσο οσο το διαμερισμα που λεγαμε στην καλλιθεα
σας παραθετω οτι προλαβα να βρω προχειρα απο τις διακημανσεις της τιμης του

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l1095872?ref=searchListViewLD

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l275460?ref=searchListViewLD

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l631912?ref=searchListViewLD

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l744301?ref=searchListViewLD

Ptboul
09-01-13, 10:38
ΧαντούΛη ανοίγεις τεράστιο θέμα προς συζήτηση.

Όταν λέμε ''ευκαιρία'' πρέπει να διαχωρίσουμε την έννοια* πιστεύω σε

α. Ευκαιρία Επένδυσης (αγοράζω ακίνητο πχ για εκμετάλευση, αξίζει; Τα ζυγίζεις)
β. Ευκαιρία για αγορά αγαθών προσωπικής ικανοποίησης (βρήκα μτρίο με 15Κ, να το πάρω; )
c. Ευκαιρία για ικανοποίηση αναγκών 1ης ανάγκης (βρήκα 5kg τσαπέλα Καλαμάτας σχεδόν τζάμπα αλλά την τρώει μόνο η πεθερά μου, να την πάρω; )

Όλα είναι θέμα ορθολογιστικής κατανομής της δαπάνης του νοικοκυριού/individual και των πραγματικών αναγκών του και φυσικά πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπόψη κ τα κόστη χρήσης αυτών πλέον της κτήσης.


*με άλλα λόγια τα αγαθά διαχωρίζονται (3 κύριες κατηγορίες) σε καταναλωτικά, παραγωγικά και κεφαλαιουχικά

Nino
09-01-13, 10:41
Η Ελλαδα του σημερα που τεχνιεντως εχουν απαξιωθει ολα δεν θα ειναι ετσι και "αυριο".
Για αυτο το νου σας!!!
Αναμφιβολα μια εκλογικευση στις τιμες γης και οικοδομης ηταν περισσοτερο απο αναγκαια, η κατασταση ειχε ξεφυγει εντελως.
Ενας με ενα μικρο οικοπεδακι γινονταν πλουσιος απο την αντιπαροχη.
Βεβαια τωρα συμβαινει το ακριβως αντιθετο, με την παραλογη φοροεπιθεση στην ιδιοκτησια, την γενικοτερη υφεση, παρατηρουνται φαινομενα εκποιησης των περιουσιων και αυτο θα συνεχιστει και θα γιγαντωθει.
Τωρα το τι ειναι ευκαιρια? ειναι μεγαλη κουβεντα, εξαρταται την αγοραστικη δυναμη και αναγκη του καθενα, την μεταπωλητικη αξια του αντικειμενου και φυσικα την χρηστικοτητα του.
Κατι που σε μενα ειναι ευκαιρια σε καποιον αλλο ειναι υπερβολη ή κοροιδια, εχει να κανει με προτεραιοτητες , με θελω και μπορω!!!
Βεβαια παντα θα υπαρχουν και οι γενικα αποδεκτες ευκαιριες πχ ενα καγιεν να το παρεις στα 13000 χιλ ειναι ευκαιρια πως να το κανουμε! το ποιος θα το παρει? ισως αυτος που θα το επαιρνε σε οποια τιμη και αν ειχε.
Αυτου του ειδους οι ευκαιριες ειναι αναλογες της οικονομικης δυνατοτητας του αγοραστη ειτε αφορουν σπιτια σκαφη αυτοκινητα κινητα μεχρι και κλινοσκεπασματα.
χαχαχαχα

Stamatis
09-01-13, 10:42
Ευκαιρία Αρη μου, είναι αυτό


Εκταση 100 στρεμματα, προσοψη επι ασφαλτου Παροχες ΔΕΗ νερο (γεωτρηση) φ.αεριο Σ.Δ=0,90 καλυψη 40% χρηση χαμηλης οχλησης περιφραξη.
Ευρω 330000,00. Κτηματομεσιτης Λιωνης Χ.210/2711071 6945/416368.
www.viomixanika-akinita.gr


Το κοιτάω κάθε μέρα και με τρώει η τσέπη μου.

Σε 100 στρέμματα, με 350 ρίζες αμπέλι στο στρέμμα (για να περνάνε και μηχανοκίνητα ανάμεσα και να είναι εύκολη η πρόσβαση οταν θα μεγαλώσει) έχεις 35 με 38 χιλιάδες δέντρα.

Αν το φορτώσεις Μερλό η Συραχ, με ενα τόνο μούστο το κάθε στρέμμα (στην πενταετία που θα έχει πλήρη ανάπτυξη), έχεις 100 τόνους μούστο.

Βγάλε μια άδεια αμπελουργού, ετοιμάσου να φτιάξεις εκεί κοντά ενα μικρό σπιτάκι γιατί το αμπέλι σε θέλει κοντά του κάθε μέρα και όταν έχεις την παραγωγή σου, βάλε και ένα 400αρικάκι μετά να φτιάξεις το οινοποιείο σου και άσε τα ντουβάρια στην άκρη Αρη.

Αυτόνομος καλιεργητής έμπορος και εξαγωγέας.
Οτι και να γίνει σε αυτό το μπορντέλο, θα έχεις γη δικιά σου, παραγωγή δικιά σου, δηλαδή και το μαχαίρι και το καρπούζι.

Και βάζεις και ένα μποστανάκι για τα καθημερινά σου, παίρνεις και ένα αλογάκι να κάνεις τις βόλτες σου και το βράδυ κάθεσαι στο "λιακό" σου με ένα ποτηράκι κρασί και λες:
Δικά μου ρε, δικά μου.

Εγώ έχω αναθεωρήσει 100% το θέμα "σπίτι" κτλ... Μακάρι ότι έχω χώσει σε κατοικία και εξοχικό σήμερα να το είχα σε καθαρή καλιεργήσιμη γή.


Δεν ξέρω αν είμαι οφ τόπικ.

hades7
09-01-13, 10:48
δεν εισαι καθολου οφ τοπικ εδω λεμε αποψεις οποιες και αν ειναι αυτες .αν θες την δικη μου παντα ημουν ΚΑΘΕΤΑ αντιθετος με την αγορα σπιτιου ως επενδυση ,εμπορικου χωρου για ιδιοχρυση ισως...

Ptboul
09-01-13, 10:50
Στην πράξη πρόεδρα όλα τα παραπάνω που περιγράφεις είναι ζόρικα. Έχει ο κουμπάρος μου παραγωγή (τόΝοι) μούστου και φτιάχνουν κρασί δικό τους και η εμφιάλωση έχει περισσότερο από το κρασί (τελικό προϊόν) το κιλό και τελικά τα έχουν ψιλοπαρατήσει κ τον πετούν!

Τέλος, πόσο εύκολο είναι να σηκωθείς από το γραφείο σου και να πας να σκάψεις την επόμενη μέρα; (το λέω για μένα)

Vassilis ///M
09-01-13, 10:52
Το θέμα σου θέλει καφεδάκι,κομπιουτεράκι,χαρ τί και στυλό....

Θα ασχοληθώ μαζί σου το μεσημεράκι με την ησυχία μου...

Nino
09-01-13, 10:57
το τετρακοασαρικακι και τα τριακοσια τριαντα που βρισκονται και τα υπολοιπα ειναι πολυ ωραια σχεδια!!!

υγ βαλε και καμια εκατοστη ακομα για αδειες ,δικηγορους συμβολαιογραφους....

ntinos
09-01-13, 10:57
Φιλε Αρη, προσεξε στην Σαρωνιδα κυκλοφορει μια εσανς απο γιδοπρόβατα, οποτε θελει καπως προσοχη εκειθε πανω στο βουνο.

Θα θες να πεις το μοχιτο σου μπαι-δε-πουλ και δεν θα σε αφηνει το μποχιτο να το απολαυσεις.

Stamatis
09-01-13, 11:00
Στην πράξη πρόεδρα όλα τα παραπάνω που περιγράφεις είναι ζόρικα. Έχει ο κουμπάρος μου παραγωγή (τόΝοι) μούστου και φτιάχνουν κρασί δικό τους και η εμφιάλωση έχει περισσότερο από το κρασί (τελικό προϊόν) το κιλό και τελικά τα έχουν ψιλοπαρατήσει κ τον πετούν!

Τέλος, πόσο εύκολο είναι να σηκωθείς από το γραφείο σου και να πας να σκάψεις την επόμενη μέρα; (το λέω για μένα)

Είπα ξεκάθαρα, ανοίγεις συσκευαστήριο δικό σου.

Κοίτα, το κρασί είναι πως το δουλεύεις.
Η δουλειά του αγρότη είναι βαρβάτη.
Κάπου τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στην οικογένειά μου, τα κτήματα ήταν αυτά που μας ζουν ακόμα.
Οταν όμως λέμε, κτήμα, εννούμε ότι κάποιος (καλή το ώρα) ξύπναγε στις 5 το πρωί, χιόνι-ζέστη, και γύρναγε στις 8 το βράδυ.
Ξεκάθαρο και τελειωμένο αυτό.

Αν περιμένει κανείς απο τα κτήματά του να βάλει εργάτες για να μαζέψουν, εργάτες να οργώσουν, εργάτες να... να... να.... δεν βγαίνει.

Ενα κτήμα μεγάλο, με σωστές μεθόδους παρακολούθησης, υγρόμετρα, αναλυτές, σωστές σωλήνες (αλήθεια ξέρει κανείς οτι ο επιφανειακός σωλήνας δημιουργεί ριζικό σύστημα πεπλατυσμένο, ενώ ο υπόγειος δημιουργεί συρίγγιο? ) δίνει αρκετά.

Τώρα αν η εμφιάλωση τους κοστίζει, γιατί δεν πουλάνε τον μούστο?
Γενικά δεν είμαι στην τσέπη του, ούτε στο μυαλό του, αλλά όταν κάνει κάποιος μια επένδυση τέτοιου μεγέθους, το έχει ψάξει.

Τα αμπέλια, το πορτοκάλι, η ελιά, δεν είναι φωτοβολταϊκό ή βίντεο κλαμπ.
Θέλουν κ%λο βαρβάτο να αντέχει.

Δεν τα λέω, σε εσένα (που τα ξέρεις) τα λέω γενικά, οτι αν δεν βρέξεις κώλο, δεν τρως ψάρι.

Πάνε οι εποχές.

Δουλειά, δουλειά, δουλειά.
Αρκεί να υπάρχει.

ntinos
09-01-13, 11:01
Ευκαιρία Αρη μου, είναι αυτό



Το κοιτάω κάθε μέρα και με τρώει η τσέπη μου.

Σε 100 στρέμματα, με 350 ρίζες αμπέλι στο στρέμμα (για να περνάνε και μηχανοκίνητα ανάμεσα και να είναι εύκολη η πρόσβαση οταν θα μεγαλώσει) έχεις 35 με 38 χιλιάδες δέντρα.

Αν το φορτώσεις Μερλό η Συραχ, με ενα τόνο μούστο το κάθε στρέμμα (στην πενταετία που θα έχει πλήρη ανάπτυξη), έχεις 100 τόνους μούστο.

Βγάλε μια άδεια αμπελουργού, ετοιμάσου να φτιάξεις εκεί κοντά ενα μικρό σπιτάκι γιατί το αμπέλι σε θέλει κοντά του κάθε μέρα και όταν έχεις την παραγωγή σου, βάλε και ένα 400αρικάκι μετά να φτιάξεις το οινοποιείο σου και άσε τα ντουβάρια στην άκρη Αρη.

Αυτόνομος καλιεργητής έμπορος και εξαγωγέας.
Οτι και να γίνει σε αυτό το μπορντέλο, θα έχεις γη δικιά σου, παραγωγή δικιά σου, δηλαδή και το μαχαίρι και το καρπούζι.

Και βάζεις και ένα μποστανάκι για τα καθημερινά σου, παίρνεις και ένα αλογάκι να κάνεις τις βόλτες σου και το βράδυ κάθεσαι στο "λιακό" σου με ένα ποτηράκι κρασί και λες:
Δικά μου ρε, δικά μου.

Εγώ έχω αναθεωρήσει 100% το θέμα "σπίτι" κτλ... Μακάρι ότι έχω χώσει σε κατοικία και εξοχικό σήμερα να το είχα σε καθαρή καλιεργήσιμη γή.


Δεν ξέρω αν είμαι οφ τόπικ.


Και που ξερεις αν φτουραει το αμπελι εκει που ειναι ομως ?

100 στρεμματα μπορεις να βαλεις απο αμπελια και ελιες, μεχρι σαλιγκαρια, μανιταρια και οτι αλλο γουσταρεις....

ΖΗΛΕΥΩ αυτον που θα το κανει...

hades7
09-01-13, 11:04
Φιλε Αρη, προσεξε στην Σαρωνιδα κυκλοφορει μια εσανς απο γιδοπρόβατα, οποτε θελει καπως προσοχη εκειθε πανω στο βουνο.

Θα θες να πεις το μοχιτο σου μπαι-δε-πουλ και δεν θα σε αφηνει το μποχιτο να το απολαυσεις.

ποιο ευκολα με βλεπω ετσι οπως πανε τα πραγματα στην ελλαδα σε υμιυπογειο στην μαρνης να πινω σαλεπι με αρωμα απο ποδαριλα περηφερομενου πακιστανου εραστη στην περιοχη, παρα να καταφερω να μεινω εκει πανουθε ντινομ :hystericalbs1:

bimmerm
09-01-13, 11:04
για το συγκεκριμενο δεν ξερω..
αλλα οποιος εχει χρηματα περισια τοσα ωστε να υπολογισει εκτος απο την αγορα ,τους φορους,τα τεκμηρια αλλα και μια υποθετικη σχετικη αυξηση αυτων τα επομενα χρονια για να ειναι ησυχος τοτε ναι.αλλιως για καποιον που δεν πληρει τα παραπανω κριτηρια δεν ειναι εποχες για ανοιγματα.ειναι ρισκο...
η καλυτερη στιγμη για να ελαχιστοποιησεις το ρισκο και να κερδισεις κατι σαν ευκαιρια ειναι την στιγμη που θα αρχισει να υπαρχει μια καλυτερευση της οικονομιας.την στιγμη που αρχιζει να ανοιγει ξανα η αγορα και λιγο πριν...
αυτο θελει βαθια γνωση των πραγματων και οξυδερκεια..

Stamatis
09-01-13, 11:05
το τετρακοασαρικακι και τα τριακοσια τριαντα που βρισκονται και τα υπολοιπα ειναι πολυ ωραια σχεδια!!!

υγ βαλε και καμια εκατοστη ακομα για αδειες ,δικηγορους συμβολαιογραφους....

Ολοι μας Γιάννη, αν είχαμε επιλέξει μιαν άλλην εποχή να μην τα χώσουμε στα πενβέ, το γκαζόν στον κήπο και τις "σκαφούμπες" μια χαρά θα είμαστε.
Οποιος θέλει να επιστρέψει στη γή, σήμερα είναι η ευκαιρία.

Και για εμένα, ευλογημένος όποιος έχει παιδιά και τα μάθει να δουλεύουν τη γή.
Και φροντίσει να τους εξασφαλίσει γή.

Δεν θα πεινάσουν ποτέ.
Ποτέ.

Αρκεί να ξέρουν που πατάνε.

- πρωτού κάποιος πεί οτι μιλάω έξω απο τον χορό, απλά να πώ ότι στην Λακωνία, έχουμε μια αντίστοιχη παραγωγή σε διάφορα είδη και είμαι σε θέση να ξέρω πάρα πολύ καλά και τα πανω και τα κάτω της πρότασης που μοιράζομαι-

spar@
09-01-13, 11:06
Nτινεεε εγραψες....
για να ανεβεις εκει πανω θες ενα σετ δισκο-πλατο και εμετοστοπ....
Φοβερα σπιτια, πολυ απομονωμενα, και πολυ μακρυα απ την ζωη..
απο μικρος βεβαια τα χαζευα και ελεγα πως φτανουν εκει πανω...χεχε
παντως γενικα οσο περναει ο καιρος και βλεπωντας την φορολογια οποιος παιρνει σπιτι σημερα εχει τασεις αυτοκτονιας....
εχεις δει το σπιτακι που νοικιαζαν σεζον χαντε στην "μυτη" στο Μαυρο λιθαρι????

Stamatis
09-01-13, 11:07
Και που ξερεις αν φτουραει το αμπελι εκει που ειναι ομως ?

100 στρεμματα μπορεις να βαλεις απο αμπελια και ελιες, μεχρι σαλιγκαρια, μανιταρια και οτι αλλο γουσταρεις....

ΖΗΛΕΥΩ αυτον που θα το κανει...

Και αν δεν φτουρήσει το αμπέλι, θα φτουρήσει άλλο πράμα.
Η πρότασή μου δεν έχει να κάνει με το αμπέλι, αλλά με την αγορά μεγάλων καλιεργ΄σιμων εκτάσεων γής

ntinos
09-01-13, 11:08
ποιο ευκολα με βλεπω ετσι οπως πανε τα πραγματα στην ελλαδα σε υμιυπογειο στην μαρνης να πινω σαλεπι με αρωμα απο ποδαριλα περηφερομενου πακιστανου εραστη στην περιοχη, παρα να καταφερω να μεινω εκει πανουθε ντινομ :hystericalbs1:

Να νοικιασεις για ενα χρονο να τα ζυγισεις, και μετα να αποφασισεις....



2004-2011, 2 αυτοκινητα πανω κατω Θυμαρι - Πειραια, 36 φακινγ ΤΟΝΝΟΥΣ βενζινα

hades7
09-01-13, 11:09
οχι ρε δεν ξεβρω ποιο λες @ νεκροθαφτη

ntinos
09-01-13, 11:11
Και αν δεν φτουρήσει το αμπέλι, θα φτουρήσει άλλο πράμα.
Η πρότασή μου δεν έχει να κάνει με το αμπέλι, αλλά με την αγορά μεγάλων καλιεργ΄σιμων εκτάσεων γής

Ποσα θες να σου δωσω στην Γορτυνια ? Αχρηστα... εχουν γινει δαση.

Καρυδιες τεραστιες αιωνοβιες και τα καρυδια (ΑΑΑ ποιοτητας) σαπιζουν στην γη.

23 - 25 ΕΥΡΩ το κιλο η καρυδοψυχα πρωτης ποιοτητας σε μπουτικακια στην Αθηνα.

Και καθομαστε και φυλαμε την Αθηνα. Αει στα κομματια

Stamatis
09-01-13, 11:14
Ποσα θες να σου δωσω στην Γορτυνια ? Αχρηστα... εχουν γινει δαση.

Καρυδιες τεραστιες αιωνοβιες και τα καρυδια (ΑΑΑ ποιοτητας) σαπιζουν στην γη.

23 - 25 ΕΥΡΩ το κιλο η καρυδοψυχα πρωτης ποιοτητας σε μπουτικακια στην Αθηνα.

Και καθομαστε και φυλαμε την Αθηνα. Αει στα κομματια

Ποτέ δεν είναι αργά να αποταμιεύσεις σε γή.

mark my words.

Ptboul
09-01-13, 11:15
Τα αμπέλια, το πορτοκάλι, η ελιά, Θέλουν κ%λο βαρβάτο να αντέχει.


Έτσι, εδώ είναι όλο το ζουμί._

Αλλά για να εμπλακείς σε κάθετη μονάδα αναρωτιέμαι πόσο τρέξιμο, γνώσεις και άκρες θέλει (διάθεση προϊόντος, πληρωμές, κλπ).

Γενικά συμφωνώ σε όλα σαν ιδέα και φυσικά το έχω στο μυαλό μου σαν έσχατη λύση αλλά είναι τόσο σκληρή η δουλειά αυτή μου με τρομάζει.

ntinos
09-01-13, 11:18
Ολοι μας Γιάννη, αν είχαμε επιλέξει μιαν άλλην εποχή να μην τα χώσουμε στα πενβέ, το γκαζόν στον κήπο και τις "σκαφούμπες" μια χαρά θα είμαστε.
Οποιος θέλει να επιστρέψει στη γή, σήμερα είναι η ευκαιρία.

Και για εμένα, ευλογημένος όποιος έχει παιδιά και τα μάθει να δουλεύουν τη γή.
Και φροντίσει να τους εξασφαλίσει γή.

Δεν θα πεινάσουν ποτέ.
Ποτέ.

Αρκεί να ξέρουν που πατάνε.

- πρωτού κάποιος πεί οτι μιλάω έξω απο τον χορό, απλά να πώ ότι στην Λακωνία, έχουμε μια αντίστοιχη παραγωγή σε διάφορα είδη και είμαι σε θέση να ξέρω πάρα πολύ καλά και τα πανω και τα κάτω της πρότασης που μοιράζομαι-

Και να μην εχει κομπλεξ πως πρεπει εκτος απο κολυμπι - τενις - κιθαρα - τρες γνωσσες - ταεκβοντο, να παρει και 12 πτυχια και 36 μαστερς....


Εχω ονειρευτει ενα τεραστιο κτημα, με 5-6 οικογενεις (φιλοι) σε σπιτια σπαρμενα μεσα....
Ελιες, αμπελια, λιγα οικοσιτα, σκυλια, κλπ κλπ κλπ....


Βεβαια, για καποιον που δεν εχει βιωματα, απο χωριο και αγροτοβουκωλικη ζωη (ευτυχως εχω πολλα), ειναι αδυνατον να το φανταστει...

Ptboul
09-01-13, 11:25
Και να μην εχει κομπλεξ πως πρεπει εκτος απο κολυμπι - τενις - κιθαρα - τρες γνωσσες - ταεκβοντο, να παρει και 12 πτυχια και 36 μαστερς....

+9000000000000000



Εχω ονειρευτει ενα τεραστιο κτημα, με 5-6 οικογενεις (φιλοι) σε σπιτια σπαρμενα μεσα....
Ελιες, αμπελια, λιγα οικοσιτα, σκυλια, κλπ κλπ κλπ....

Τα ίδια σχέδια είχα και εγώ Ντινάκουσουμ, αλλά γρήγορα έμαθα οτι σχέδια και γυναίκα δεν πάνε μαζί.




Βεβαια, για καποιον που δεν εχει βιωματα, απο χωριο και αγροτοβουκωλικη ζωη (ευτυχως εχω πολλα), ειναι αδυνατον να το φανταστει...

Αμ κ εγώ τα έχω για αυτό λέω πόσο δύσκολα είναι στην πράξη όλα αυτά.

Να το πω απλά, στο τέλος του μήνα ξέρεις ότι θα πας στο ATM και θα βγάλεις 200ευρώ να πάρεις εκείνη την εκρού παΖμίνα Χερμές που πάντα ήθελες όταν πηγαίνεις ντα κάπο.

Στο χωράφι, για να βγάλεις 200 ευρώ σου χει γίνει ο πάτος πηγάδι.

Θα φάει το σκουΛίκη την πατάκα;
Θα πέσει χαλάζι;
Θα τα κάψει ο πάγος;
Θα γμθεί ο Δίας;

spar@
09-01-13, 11:49
οταν φτιαξεται το κτημα πειτε μου να κανω το πουλ μποι.... στην γουρνα!

Panos 316T
09-01-13, 11:51
θέλω να γράψω τόσα πολλά ...

αλλά θα πω μόνο αυτό :

στο μάζεμα των ελιών , πηγαίναμε 07:00 και φεύγαμε 17:00.

1. δεν συγκρίνεται με τίποτα να είσαι μέσα στη φύση ,που σου προσφέρει απλόχερα τον καρπό της

2.την επόμενη το πρωί ξύπναγες και νόμιζες ότι δεν είχες πάει στα χωράφια την προηγούμενη.

Για δέκα μέρες κάθε χρόνο εκεί αναπληρώνω 10 χρόνια ζωής που χάνω κάθε χρόνο εδώ.

Και στο θέμα σου Αρη , ευκαιρίες υπήρχαν , υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν,απλώς είναι καθαρά υποκειμενικό.

PANOS-E60
09-01-13, 12:16
Είμαι σπαστικός, το ξέρω, αλλά η ζωή είναι σύντομη και CASH IS THE KING.

H μόνη επένδυση που μπορώ να σκεφτώ γιά τη συγκυρία αυτή και που να προλαβαίνω (μάλλον) να απολαύσω τα ωφέλη της είναι
ΕΛΚΑ - ΣΩΛΚ - ΓΕΚΤΕΡΝΑ.

review σε 12 μήνες. :original:

ntinos
09-01-13, 12:21
Είμαι σπαστικός, το ξέρω, αλλά η ζωή είναι σύντομη και CASH IS THE KING.

H μόνη επένδυση που μπορώ να σκεφτώ γιά τη συγκυρία αυτή και που να προλαβαίνω (μάλλον) να απολαύσω τα ωφέλη της είναι
ΕΛΚΑ - ΣΩΛΚ - ΓΕΚΤΕΡΝΑ.

review σε 12 μήνες. :original:

Θα γινω ακομη πιο σπαστικος, και θα πω πως KING makes his slaves poor.

Το χρημα ειναι απλά ένα μέσον.

Ο καθε άνρωπος εχει τον δικο του προορισμό, και κρίνει μονο ο ίδιος ποιο ειναι το μεσον που του ειναι απαραιτητο για να τον φτασει

Harisp
09-01-13, 12:24
Θα σου απαντήσω με το παρακάτω άρθρο...για να καταλάβεις ότι φέτος και προς το τέλος της χρονιάς θα υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερες ευκαιρίες!


Του Βασίλη Σ. Κανέλλη
Νέα δραματική βουτιά κατά 15% στις τιμές των κατοικιών, τη δεύτερη μεγαλύτερη παγκοσμίως (η Ιρλανδία -20%), αναμένει για το 2013 ο γνωστός επενδυτικός οίκος Fitch στην έκθεση που δημοσίευσε χθες με τίτλο: «Residential Mortgage Briefing». Μάλιστα, οι αναλυτές προβλέπουν περαιτέρω μείωση και το 2014 και στο τέλος της επόμενης χρονιάς η ελληνική κτηματαγορά θα εμφανίσει σημάδια σταθεροποίησης. Σε περίπου δύο χρόνια από σήμερα δηλαδή οι τιμές των κατοικιών θα φτάσουν στα χαμηλότερο σημείο τους (!). Σύμφωνα με την έρευνα, η Θεσσαλονίκη παρουσιάζει το μεγαλύτερο ρυθμό υποχώρησης των τιμών και συγκεκριμένα 30% από το τέλος του 2008 μέχρι και το τρίτο τρίμηνο του 2012. Σε πανελλαδικό επίπεδο η υποχώρηση των τιμών την ίδια περίοδο φτάνει το 24%.

Στοιχεία
Ιδιαίτερα ανησυχητικά είναι τα στοιχεία για την στεγαστική πίστη, αλλά και για το ποσοστό των καθυστερούμενων δανείων. Σύμφωνα με τη Fitch, ειδικά στην Ελλάδα και την Ιρλανδία περίπου ένας στους πέντε δανειολήπτες, θα αδυνατεί να εξυπηρετήσει το δάνειό του.
Ο διεθνής επενδυτικός οίκος εκφράζει την ανησυχία του για τις περιφερειακές κτηματαγορές της Ευρωζώνης, δηλαδή την Πορτογαλία και την Ιταλία, όπου η πτώση τιμών το 2013 θα είναι 13%, την Ισπανία και την Ελλάδα με -15% και την Ιρλανδία με -20%.
Οι λόγοι της πτώσης, σύμφωνα με τους αναλυτές είναι η αδυναμία πρόσβασης στον τραπεζικό δανεισμό, η αύξηση της ανεργίας και η μείωση της καταναλωτικής εμπιστοσύνης καθώς και η έλλειψη αναπτυξιακών πρωτοβουλιών.
Πάντως, για την Ελλάδα η έκθεση αναφέρει ότι οι τιμές δείχνουν σχετική ανθεκτικότητα η οποία αποδίδεται στο ποσοστό ιδιοκατοίκησης που είναι 80%, στο γεγονός ότι υπάρχει περιορισμένος αριθμός μεταπώλησης κατοικιών (οι Έλληνες είναι δεμένοι περισσότερο με την ακίνητη περιουσία τους), στον κατακερματισμό των οικοδομικών επιχειρήσεων που είναι μικρές, οικογενειακές εταιρείες χωρίς δανεισμό. Η αύξηση της ανεργίας, τα νέα περιοριστικά μέτρα και το κακό κλίμα στην ελληνική οικονομία οδηγούν σε μείωση τιμών 11% το γ ' τρίμηνο του 2012. Το μόνο ευχάριστο είναι ότι ο «πάτος του βαρελιού» της κτηματαγοράς φαίνεται να είναι το τέλος του 2014, δηλαδή θα κλείσουν σχεδόν εννέα χρόνια πτωτικής πορείας.
Μέχρι τότε, πάντως, η ελληνική αγορά ακινήτων θα έχει διορθώσει σε ένα ποσοστό που σε ορισμένες περιοχές της χώρας θα ξεπεράσει το 50%. Δηλαδή ακίνητα που πωλούνταν 3.000 ευρώ/τ.μ. το 2006 - 2007 θα φτάσουν να πωλούνται ακόμη και 1.500 ευρώ/τ.μ. Φυσικά η πτώση των τιμών οφείλεται και στη μεγάλη πτώση της ζήτησης για νέες κατοικίες και στο απόθεμα απούλητων σπιτιών που προσεγγίζει τις 200.000. Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι το 2007 ο αριθμός των νέων κατοικιών που κατασκευάστηκαν έφτασαν τις 103.865, το 2010 κτίστηκαν σχεδόν οι μισές, δηλαδή 52.325 κατοικίες. Φέτος, με την ολοκλήρωση της χρονιάς μόλις που θα ξεπεράσουν τις 20.000 μονάδες καθώς μέχρι τον Ιούλιο είχαν κτιστεί 12.622 σπίτια.

Φορολόγηση
Η υψηλή φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας είναι το βασικό πρόβλημα της αγοράς. Σύμφωνα με πρόσφατη ανάλυση της Alpha Bank, «η φορολόγηση της περιουσίας με όρους κατάσχεσης δεν πρόκειται να αντισταθμίσει την αδικία που υφίστανται οι συνεπείς φορολογούμενοι». Αναφορικά με τις τιμές των κατοικιών σε άλλες χώρες, η Fitch επισημαίνει ότι πτώση κάτω του 10% θα σημειωθεί σε Μεγάλη Βρετανία, Ολλανδία, Γαλλία και Βέλγιο, ενώ η Γερμανία θα συνεχίσει το ανοδικό ράλι, μια τάση που μπορεί να διατηρηθεί για την επόμενη 5ετία. Σε ΗΠΑ και Αυστραλία αναμένονται σταθεροποιητικές τάσεις.

Αδυναμία πρόσβασης στα στεγαστικά δάνεια
Περισσότερες οικογένειες δεν θα μπορούν να πληρώσουν τις δόσεις των δανείων την επόμενη διετία.
Δυσοίωνες είναι οι προβλέψεις για τη στεγαστική πίστη στην Ελλάδα καθώς η πρόσβαση σε νέα δάνεια είναι περιορισμένη, ενώ και τα επόμενα χρόνια η δυνατότητα πρόσβασης θα κινείται με πτωτικές τάσεις. Οι νέες περικοπές στα εισοδήματα και μια πιθανή αύξηση των επιτοκίων θα αντισταθμιστεί σε κάποιο βαθμό από την υποχώρηση στις τιμές.
Ως προς τα επιτόκια, σύμφωνα με τα στοιχεία από το Σεπτέμβριο του 2012, διαμορφώνονται στο 3,3% για τα νέα δάνεια, τα οποία πλέον στην πλειονότητά τους είναι με κυμαινόμενο επιτόκιο. H Fitch εκτιμά ότι εντός του 2013 δεν θα σημειωθούν σημαντικές αλλαγές στα επιτόκια των στεγαστικών δανείων, τα οποία θα παραμείνουν και το νέο έτος σε χαμηλά επίπεδα.

Αδυναμία
Πάντως το ποσοστό των μη εξυπηρετούμενων δανείων, το οποίο ξεπερνά το 20% αναμένεται να αυξηθεί περαιτέρω την ερχόμενη διετία λόγω των μέτρων που καθιστούν αδύνατη την πληρωμή των δόσεων για χιλιάδες οικογένειες. Σε διεθνές επίπεδο φαίνεται να έχει βελτιωθεί η δυνατότητα εξυπηρέτησης των δανείων σε ΗΠΑ και Ιρλανδία, ενώ καλύτερη είναι η κατάσταση και σε Πορτογαλία και Ισπανία.
Η Fitch διατηρεί χαμηλές τις εκτιμήσεις -μεταξύ 2% και 6% επί του συνόλου των δανείων- για τα δάνεια που δε θα εξυπηρετηθούν από τους δανειολήπτες τους εφέτος ειδικά για τους τις πιο ανεπτυγμένες αγορές της Ευρωζώνης και και την Αυστραλία. Οι δείκτες μη εξυπηρετούμενων δανείων είναι πιο χαμηλοί στις Κάτω Χώρες, τη Γερμανία, το Βέλγιο, τη Γαλλία και το Ηνωμένο Βασίλειο. Υψηλότερα είναι τα ποσοστά αθέτησης για Ιταλία, Πορτογαλία και Ισπανία.

Πηγή: Εφημερίδα «Ημερησία».

Panos 316T
09-01-13, 12:28
Είμαι σπαστικός, το ξέρω, αλλά η ζωή είναι σύντομη και CASH IS THE KING.

H μόνη επένδυση που μπορώ να σκεφτώ γιά τη συγκυρία αυτή και που να προλαβαίνω (μάλλον) να απολαύσω τα ωφέλη της είναι
ΕΛΚΑ - ΣΩΛΚ - ΓΕΚΤΕΡΝΑ.

review σε 12 μήνες. :original:


Με τόσο βύσμα στην Ελλάδα..... του φούστη... θα γίνει αστραχάν!

Thomelef
09-01-13, 13:27
αφορμη για αυτο το θρεντ ειναι καποιες σκεψεις που εκανα σχετικα με τι ειναι ευκαιρια στην ελλαδα του σημερα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις ειτε αφορουν σπιτια ειτε αυτοκινητα ειτε πωληση επιχειρησεων .μια ευκαιρια σημερα που την αντιλαμβανομαστε ως ευκαιρια ειναι πραγματικα ευκαιρια η φανταζει στα δικα μας ματια ως τετοια?
παραθετω ενα παραδειγμα που ασφαλως δεν εχω καμια σχεση με αυτο δεν ειναι γνωστου μου ειναι ενα απλο παραδειγμα τυχαιο μιας που ετυχε να το παρακολουθω απο καιρο
σπιτι 300τ.μ μαζι με οικοπεδο 615 μετρων(ετσι ειναι χωρισμενα τα οικοπεδα εκει) στον β τομεα σαρωνιδας(πανοραμα)..τιμη οικοπεδου μονο, αδιαπραγματευτη πριν 3 χρονια 350000 ευρω συν εκβραχισμοι τουλαχιστον 50000 ευρω συν κατασκευη οικοδομης .το ακινητο αυτο ξεκινησε καπου στα 1.350.000 ευρω αν θυμαμαι καλα πριν 2 χρονια και ηταν για εκεινη την εποχη η φυσιολογικη τιμη που αντιστοιχουσε στα σπιτια τετοιου βελινικους που εβγαιναν προς πωληση στην περιοχη.σταδικα η τιμη επεφτε και οταν το παρακολουθουσα ελεγα τοτε στα 700κατι ρε πστη μου 400000 εκανε το 2008 ενα νεοδμιτο κατοσταρι διαμερισμα στην καλλιθεα με γειτονες ολο τα καταλοιπα του σοβιετικου καθεστωτος και θεα τις απλομενες βρακες της απεναντι χλαπατσας δημοσιου υπαλληλου σε δεκο πως γινεται να μην παει να το χτυπησει κανεις ευκαιρια ειναι.... λοιπον το ακινητο εφτασε τελευταια τιμη να ζητειται 590000 και να μην το ακουμπαει κανεις εικαζω οτι τελικα θα πωληθει αν πωληθει στα 400000 και για αυτο εχω φθασει να αμφιβαλλω κιολας .θα το αγορασει δηλαδη καποιος πληρονωντας τοσο οσο το διαμερισμα που λεγαμε στην καλλιθεα
σας παραθετω οτι προλαβα να βρω προχειρα απο τις διακημανσεις της τιμης του

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l1095872?ref=searchListViewLD

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l275460?ref=searchListViewLD

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l631912?ref=searchListViewLD

https://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%9C%CE%BF% CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE %AF%CE%B1_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE% B4%CE%B1__%CE%A5%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF% 80%CE%BF_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%8 2_-l744301?ref=searchListViewLD

πολύ απλή η ερώτηση σου άρη...απλά υπολόγισε πόσο θα σου κόστιζε να κάνεις ένα τέτοιο σπίτι απο την αρχή, και θα δείς αν είναι ευκαιρία ή όχι.

και το λέω αυτό, γιατί κάποιος ο οποίος έχει μισό χαρτί για αγορά σπιτιού, έτσι θα το υπολόγιζε. τι παίρνει απο έτοιμο, και τι θα μπορούσε να κάνει απο το μηδέν με τα ίδια λεφτά.

προσωπικά πιστεύω ότι με μισό μύριο, δύσκολα αγοράζεις τέτοιο οικόπεδο για να βγάλεις άδεια και να χτίσεις ένα τέτοιο πράγμα. αυτή είναι η δική μου γνώμη.

hades7
09-01-13, 13:32
να πω εδω οτι κεντρικη ιδεα του θρεντ δεν ειναι αυτο το σπιτι δεν με ενδειαφερει να το αγορασω το εφερα σαν παραδειγμα και μονο ,αυτο ειναι το δεντρο θελω να δουμε το δασος γενικα δηλαδη τι θεωρουμε ευκαιρια σημερα

Thomelef
09-01-13, 13:39
ευκαιρία είναι αυτό που η τιμή του είναι αρκετά χαμηλότερη απο την πραγματική.

ειδικά στο ακίνητο, υπάρχει μέτρο σύγκρισης για να δείς αν μια αγορά είναι καλή ή όχι. υπάρχει η κατασκευή που κοστολογείτε ακόμα, και δεν αποφεύγετε. αν λοιπόν η τιμή ενός τελειωμένου ακίνητου με το κλειδί στο χέρι είναι χαμηλότερη απο το να το κατασκευάσεις απο την αρχή, τότε αξίζει.

το αν υπάρχουν καλύτερες ευκαιρίες απο το συγκεκριμένο με χαμηλότερες τιμές και παραπάνω μέτρα - πισίνες - ορόφους - μεγαλύτερο χωράφι, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

γνώμη μου είναι ότι η αγορά έτοιμου σπιτιού, είναι στην καλύτερη εποχή της αυτή τη στιγμή, μιας και είμαστε στην κορυφή της κρίσης.

λίγο πιο κάτω θα πάνε ακόμα και μετά στοπ. αυτή την εντύπωση έχω.

Stamatis
09-01-13, 13:46
Ευκαιρία στο ακίνητο ειναι ότι πουλιέται χαμηλότερα απο το κόστος κατασκευής του.
Δεν το λέω εγώ, το λέει η αγορά.

ntinos
09-01-13, 13:56
btw, το συγκεκριμενο δεν ειναι τελειωμενο, οποτε δεν ξερουμε ποσο κοστολογειται σε αυτη την κατασταση. 300μετρα επι ???? το τετραγωνικο

spar@
09-01-13, 14:27
να πω εδω οτι κεντρικη ιδεα του θρεντ δεν ειναι αυτο το σπιτι δεν με ενδειαφερει να το αγορασω το εφερα σαν παραδειγμα και μονο ,αυτο ειναι το δεντρο θελω να δουμε το δασος γενικα δηλαδη τι θεωρουμε ευκαιρια σημερα

την ευκαιρια Αρη μου ο καθε ανθρωπος την αντιλαμβανεται διαφορετικα...
π.χ για καποιον που αυτην την εποχη ειναι διαθετημενος να δωσει 500.000ευρο για μια εξοχικη κατοικια και το ακινητο αυτο δωθει 380.000ευρο ναι ειναι ευκαιρια...
αν συμβιβαστει και με τα "¨κακα" του...
για τον μεσιτη/επενδυτη ειναι μ..λκια...
αυτο το σπιτι αλλες εποχες θα ηταν φοβερο σε αυτην την τιμη....
αυτα τα οικοπεδα εκει τα χαριζαν καποτε...μιλαω πολυ σοβαρα, ηταν χωματοδρομος σε μερικα σημεια ουτε καν δρομος, δεν ειχε ρευμα δεν ειχε τπτ!

gregE36
09-01-13, 14:51
ευκαιριες υπαρχουν πολλες ,αλλα λεφτα δεν υπαρχουν η τουλαχιστον δεν τα διαθετουν.....

PANOS-E60
09-01-13, 18:35
Το πρωί δεν είχα χρόνο οποτε παμε τώρα.
Η "ευκαιρία" ειναι σχετικό πράγμα και πάντως πολύ υποκειμενικό.

η μιά διάσταση του θέματος είναι ο χρονικός ορίζοντας μεσα στον οποιο περιμένω την απόδοση. Εμμεσα αυτό εχει να κάνει με την ηλικία μου.

η δευτερη διασταση του θέματος ειναι ο κινδυνος που θέλω να αναλάβω. Αυτό ειναι πολύ σύνθετο θέμα, αναλύεται μόνο από ειδικούς thumb Εγώ θα το πω όσο πιό απλά γίνεται. Μπορώ αν αλλάξω γνώμη, να πάρω κάποια από τα λεφτά μου πίσω και αυτό να γίνει σε εύλογο χρονικό διάστημα ? Πως, πότε και πόσο γρήγορα ρευστοππιείται η "ευκαιρία" του χτες, που σήμερα ίσως επαψε να ειναι αυκαιρία ? Υπάρχει ισορροπημένη αγορά σήμερα που παίρνω την απόφαση να μπω, κάνοντας την αγορα μου ?

αν εχω θετικές απαντησεις στα παραπάνω, κάνω το βήμα, πάντα ασφαλώς, χωρίς να βαζω λεφτά που χρειάζομαι για τη δουλειά ή την οικογένεια (μαθήματα του 99 αυτα ...).

αν η επένδυση γινεται για συναισθηματικούς λόγους (πχ, ετσι μεγάλωσα, ετσι έμαθα, ετσι μ αρεσει ...) η συζήτηση τελειώνει. Προχωράς χωρίς άλλη αναλυση, σαν να αγοράζεις Μ5 ας πούμε. :original:

Οικοδομή. πολύ αμφιβάλλω αν το κριτήριο γιά να πούμε μιά οικοδομή "ευκαιρία" ειναι το κατασκευαστικό της κόστος. Μάλλον θα δούμε τιμές ακόμα πιό πολύ κάτω του κόστους (ηδη είναι). Παίρνουμε υπόψιν μας ότι η κτηματαγορά ειναι σαφως στρεβλή στην Ελλάδα. Αυτό οφείλεται στο τεραστιο ποσοστό ιδιοκατοίκησης στη χωρα και το χαμηλό δανεισμό, σε σχεση με τα διεθνή στανταρντ. Αρα δεν υπάρχει αρκετή πίεση στους πωλητες και μαλλον δεν θα υπαρξει στο μελλον. Αν παντως το αποφασίσουμε, περα από τα πάγια κόστη, τονίζω τον κίνδυνο της προβληματικς ρευστοποίησης. Θα αλλάξει αυτό ? Οταν ισορροπήσει η εμπορική αγορά σε ειδη καθημερινότητας ... και βλεπουμε ... θα λεγα 10 χρόνια φτάνουν, δε φτάνουν ...

τι ειναι αυτό που εχασε από το 2009 μεχρι το 2012 το 80% της αξίας του ? :whistle::whistle: Παντως δεν είναι η γη ... Και σαφως η αντιστροφή της τασης στην αγορά δεν θα εκκινηθεί από την κτηματαγορά. thumb

aristent
09-01-13, 19:41
Ανεκαθεν ευκαιρια ηταν να αγορασεις γη!!!....οικοπεδα,χωραφια που στο μελλον θα ειναι σε οικοδομησιμη περιοχη(κατι ομως που δεν θα το προβλεψουν οι πολλοι....) και θα αποκτησουν αξια που δεν φανταζεσαι σημερα!!!


Σημερα φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι ευκαιρια για τετοιου ειδους αγορες,για οσους διαθετουν μετρητα που καθονται!!!

.... ο καθενας μας,ας κανει "συσκεψη" με το πορτοφολι του και ας πραξει αναλογως.thumb

Κωνσταντίνος
09-01-13, 19:45
αλήθεια ξέρει κανείς οτι ο επιφανειακός σωλήνας δημιουργεί ριζικό σύστημα πεπλατυσμένο, ενώ ο υπόγειος δημιουργεί συρίγγιο? .

Μπορείς να εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό ; Θενκς.

Stamatis
09-01-13, 19:57
Μπορείς να εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό ; Θενκς.
Αμα ποτιζεις με λαστιχα κρεμαστα υπεργεια, το νερο ειναι σαν να βρεχει ελαφρα και μενει στα πρωτα στρωματα του εδαφους.
Οι ριζες λοιπον αφου δεν βρισκουν υγρασια κατω αλλα στην επιφανεια, απλωνουν ψηλα γιατι εκει βρισκουν το νερο.
Αν ποτιζεις με υπογειο λαστιχο, η ριζα ψαχνει το νερο χαμηλα και φτιαχνει καλυτερο, πιο σταθερο και πιο "χορτατο" δεντρο.
Ετσι οταν λιπαινεις το χωραφι σου, η καθετη ριζα ειναι πιο μακρυα και περιπλοκη με αποτελεσμα να ρουφαει καλυτερα το λιπασμα, το νερο και τις ουσιες.
Αυτο φυσικα ισχυει για νεοφυτο χωραφι.

Το καλο με τα υπεργεια ειναι οι λιγες ζημιες απο αλετρια κτλ.
Τα βγαζεις και τα ξαναβαζεις.

Τα υπογεια αν δεν τα κανεις καλα, στο φρεζαρισμα ειναι ναρκοπεδιο.

halkida116mpack
09-01-13, 21:57
Ευκαιρία στο ακίνητο ειναι ότι πουλιέται χαμηλότερα απο το κόστος κατασκευής του.
Δεν το λέω εγώ, το λέει η αγορά.

να ρωτησω κατι αν μου επιτρεπεις πανω σ αυτο(δεν ρωτω μονο εσενα αλλα ολους)

σωστο αυτο που λες εσυ και η αγορα αλλα........
ποιο ειναι το κοστος κατασκευης του?
ποιος μου λεει οτι το κοστος ειναι αυτο?ο μηχανικος?το κρατος με τις αντικειμενικες?οι αποδηξεις απο την κατασκευη?

ρωτω γιατι αυτην την στιγμη φτιαχνω μια μεζονετα 135τμ κοντα στη θαλασσα σε θεωρητικα καλο σημειο της χαλκιδας.αν ρωτησεις το κρατος η τιμη που σου δινει ειναι αστεια, οταν ρωτησα μηχανικο ηταν πολυ πιο ψηλη απο το οσο βλεπω να μου βγαινει, γιατι πλεον μπορω να τα υπολογισω επειδη ειμαι στα τελειωματα...
πηρα το ρισκω να το πω..και ξεκινησα μονος, παρα την κριση οι μαστορες κτλ καποιοι ζηταγαν με μια δουλεια να ζησουν την υπολοιπη χρονια καποιοι ηταν στη μεση καποιοι ηταν 'σκοτωμενοι'.τα υλικα παντα εγω τα εβαζα και επεβλεπα και τι γινεται... οσο δεν ημουν στη δουλεια μου.
στα λεω αυτα γιατι αν ρωτησεις εμενα , τον μηχανικο,το κρατος για το ποια ειναι η τιμη του ωστε να ξερεις αν το πουλαγα αν ειναι ευκαιρια θα εχεις σαν απαντηση τρεις τιμες διαφορετικες. και ποιος μου λεει οτι αν εψαχνες εσυ αντι για μενα δεν θα το εκανες ακομα ποιο οικονομικο?Αρα τι ειναι ευκαιρια?

Stamatis
09-01-13, 22:04
Κατασκευαστικη αξια ειναι η εκτιμηση που κανει ενας μηχανικος/εκτιμητης απο μια τραπεζα η ανεξαρτητος.
Καθε ακινητο εχει 4 τιμες εκτιμησης.
Αντικειμενικη, τρεχουσα εμπορικη, κατασκευαστικη και αμεσης ρευστοποιησης.

Ο Αρης Σοχτων μπορει να επιβεβαιωσει.

halkida116mpack
09-01-13, 22:19
αρα ευκαιρια ειναι οταν ειναι πιο κατω απο την εκτιμηση του μηχανικου ανεξαρτητα απο το ποσο κοστισε πραγματικα?

αν το καταλαβα σωστα

A8hnaios
09-01-13, 22:27
ρωτω γιατι αυτην την στιγμη φτιαχνω μια μεζονετα 135τμ κοντα στη θαλασσα Εισαι

https://2.bp.blogspot.com/_zHGOsAnr6KM/TGmHpHJGt6I/AAAAAAAAHxE/HnPFsyiyry8/s1600/%CE%95%CE%9D%CE%91%CE%A3+%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%91% CE%A3.jpg

Μπραβο καλα τελειωματα... thumb

halkida116mpack
09-01-13, 22:44
ευχαριστω...το στομαχι μου ειναι γαζωμενο, τα νευρα μου σπασμενα και η υπομονη εχει χαθει εδω και καιρο

hades7
09-01-13, 23:54
αρα ευκαιρια ειναι οταν ειναι πιο κατω απο την εκτιμηση του μηχανικου ανεξαρτητα απο το ποσο κοστισε πραγματικα?

αν το καταλαβα σωστα

Ευκαιρία ειναι όταν αγοράζεις πολυ ποιο κάτω απο την τιμή άμεσης ρευστοποιησης ας πούμε δηλαδή πλειστηριασμούς ακινήτων ,άλλο μεγάλο θέμα ,που εκπειουνται

S8N
09-01-13, 23:56
Απο το 2020 τα νεοδμητα πρεπει να 'ναι σχεδον μηδενικης ενεργειακης καταναλωσης.

Ηδη το κοστος κατασκευης εχει επιβαρυνθει λογω ισχυος του ΚΕΝΑΚ.

Το κοστος εκδοσης της αδειας εχει εκτιναχθει, το 2006 για 200 τετραγωνικα στον Γερακα πληρωνες 14.000 ευρω για αμοιβες-κρατησεις-Τσμεδε και μαλακιες και σημερα θες πανω απο 35. Για τον συμβατικο προυπολογισμο ειχαμε τοτε τα 44 ευρω το μετρο, αυτα εγιναν 100, μετα 110, πηγαν στα 115, εν συνεχεια στα 118 και τωρα στην Αττικη εχουμε ενιαια τιμη τα 740.

Αυτο που σημερα θεωρειτε οτι δεν ειναι ευκαιρια, αυριο θα ειναι παλι απιαστο ονειρο απλουστατα γιατι ΚΑΝΕΙΣ δε θα μπορει να χτισει, με αποτελεσμα τα υφισταμενα να παρουν την ανιουσα.

Το ιδιο θα γινει και με τα αυτοκινητα αν αυριο καταργηθουν τα τεκμηρια.

hades7
10-01-13, 00:08
Αρη τι θα συμβαίνει όμως με τα υφιστάμενα που θα μετρούν χρόνο παλαιοτητας; Ενα Σπιτι δεν ειναι Μαγαζι που δεν μέτρα το πόσο ειναι η ηλικία κατασκευής του .ειναι σαν να λέμε έχασα την μνρα που γουσταριζα γιατί την παντρεύτηκε άλλος αλλα να δεις θα τον χωρίσει τον πστη σε 10 χρόνια,ε τότε τι να το κάνω θα ειναι η μούρη της σαν χαλασμενος γερμας

spar@
10-01-13, 00:09
Ευκαιρία ειναι όταν αγοράζεις πολυ ποιο κάτω απο την τιμή άμεσης ρευστοποιησης ας πούμε δηλαδή πλειστηριασμούς ακινήτων ,άλλο μεγάλο θέμα ,που εκπειουνται

αυτο που λες ειναι μια εξηγηση της ευκαιριας....
δηλαδη αν ειχαμε 3 ιδια σπιτια διπλα διπλα στα οποια τα δυο ηταν προς πωληση στα 300.000ευρο, και εγω ειχα κολλημα να μεινω εκει μου την ειχε βαρεσει ασχημα....
και ενω ημουν ετοιμος να το παρω εβγαινε και το 3ο για πουλημα στα 260.000ευρο αυτο πως το λες ευκαιρια ή οχι?

hades7
10-01-13, 00:14
Αυτο που λες ρωτάς δεν έχει μόνολεκτική απάντηση ναι η όχι ειναι σα να μου λες πόσο κάνει ένα αμάξι έτσι σκετα χωρίς να μου λες μάρκα εξοπλισμό κλπ κλπ

spar@
10-01-13, 00:21
Αυτο που λες ρωτάς δεν έχει μόνολεκτική απάντηση ναι η όχι ειναι σα να μου λες πόσο κάνει ένα αμάξι έτσι σκετα χωρίς να μου λες μάρκα εξοπλισμό κλπ κλπ

μα σου ειπα 3 ολοιδια σπιτια....
θα στο εξηγησω διαφορετικα, εχουν 3 αντιπροσωπειες 3 m3 e92 ετοιμοπαραδοτα ολοιδια...
εγω εχω κολλημα να παρω καινουριο, κολλημα τρελο....
ξερω οτι το παιρνω και αυριο αν το ρευστοποιησω θα παρω 30.000ευρο
οι 2 αντιπροσωποιες το δινουν με διαφορα 2000ευρο, ο 3ος κλεινει και τα δινει με 15.000ευρο εκπτωση το λες ευκαιρια ή οχι?

S8N
10-01-13, 00:22
Τα σπιτια ανακαινιζονται, επισκευαζονται, εκσυγχρονιζονται. Θα προτιμουσες μια μοντερνα μονοκατοικια στην κωλοπετινιτσα η ενα παλαιο διαμερισμα 200 τετραγωνικων στο Κολωνακι με τα ιδια χρηματα; Εξαλλου, τα ακινητα που βρισκονται σε καλες και ασφαλεις περιοχες με καλες υποδομες και καλα σχολεια δεν εχασαν σημαντικο μερος της αξιας τους. Μη ξεχνας επισης οτι οι τραπεζες δε θα επιτρεψουν να κατρακυλησουν περισσοτερο πι τιμες ολων αυτων των προσημειωμενων ακινητων. Αυτη τη στιγμη υπαρχει στρεβλωση. Θα ερθει και η διορθωση. Γιατι στο Λονδινο δηλαδη ενα δυαρακι 55 τετραγωνικων στο Coventgarden φτανει να κοστιζει μισο εκατομμύριο λιρες;

hades7
10-01-13, 00:29
μα σου ειπα 3 ολοιδια σπιτια....
θα στο εξηγησω διαφορετικα, εχουν 3 αντιπροσωπειες 3 m3 e92 ετοιμοπαραδοτα ολοιδια...
εγω εχω κολλημα να παρω καινουριο, κολλημα τρελο....
ξερω οτι το παιρνω και αυριο αν το ρευστοποιησω θα παρω 30.000ευρο
οι 2 αντιπροσωποιες το δινουν με διαφορα 2000ευρο, ο 3ος κλεινει και τα δινει με 15.000ευρο εκπτωση το λες ευκαιρια ή οχι?

Οχι τίποτα καινούργιο δεν ειναι ευκαιρία εκτός απο τα αυλα μετοχές πχ που μπαίνουν χρηματιστηριο

spar@
10-01-13, 00:34
Οχι τίποτα καινούργιο δεν ειναι ευκαιρία εκτός απο τα αυλα μετοχές πχ που μπαίνουν χρηματιστηριο

ευκαιρία ειναι Αρη μου γιατι αν ρευστοποιησει όπως λες την επόμενη μέρα θα χάσει 70κ ευρο ενώ στην άλλη 85κ ευρο άρα;

hades7
10-01-13, 00:35
Ποιος του εγγυάται ότι θα ρευστοποιήσει;

spar@
10-01-13, 00:38
Ποιος του εγγυάται ότι θα ρευστοποιήσει;

Κανεις... Αλλα και παλι δεν τα χει δώσει τα 15κ της διαφοράς..
Αυτο σου εξηγώ οτι η ευκαιρία εχει διαφορετική εξήγηση σε κάθε άνθρωπο άλλος θέλει να ρουφαει 20κ ευρο απ τα ρουθουνια του κάθε βράδυ αν βρει ολοιδια παρτίδα με 15κ ειναι ευκαιρία για μας ναι ειναι πεταμένα χρήματα ...

hades7
10-01-13, 00:43
Τύπε για να καταλάβω είσαι στη γαμιστρωνα έχεις παραγγείλει γκομινα έρχεται την βλέπεις φρικαρεις της κλήνεις την Πορτα στα μούτρα και την στέλνεις στο διάολο έχεις κερδίσει 150 ευρώ;

spar@
10-01-13, 00:51
Τύπε για να καταλάβω είσαι στη γαμιστρωνα έχεις παραγγείλει γκομινα έρχεται την βλέπεις φρικαρεις της κλήνεις την Πορτα στα μούτρα και την στέλνεις στο διάολο έχεις κερδίσει 150 ευρώ;

Τύπε αύριο πιες καφε γιατι τα χεις τσουξει και διάβασε τι εχω γράψει! Οχι ειναι ευκαιρία να την μπαζωσεις και την επόμενη μέρα να ρευστοποιήσεις την εμπειρία σου στο μπουρδελα.κομ!
Αν το πας έτσι στο ξαναεξηγω εσυ την βγάζεις στην πιπινου με 15 ευρο εγω με βιζιτες και δίνω 2κ κάθε βράδυ αν έρθει μια μέρα το ίδιο τεμάχιον και εκεί που θα έδινα 2κ μου πει δώσε μου 1κ γιατι είσαι κοντός και γουστάρω ειναι ευκαιρία για μένα για σένα ειναι μλκια γιατι πιτσιλησες με 15ευρα οκ;

hades7
10-01-13, 01:04
Τύπε εγω ξέρω πολυ καλα τι απάντησα αλλα εσύ έκανες τεχνική επεξεργασία στο αρχικό μήνυμα σου

spar@
10-01-13, 01:31
Τύπε εγω ξέρω πολυ καλα τι απάντησα αλλα εσύ έκανες τεχνική επεξεργασία στο αρχικό μήνυμα σου

τους έκανα τεχνική αναπνοή ... και ορθογραφικο έλεγχο για να τα καταλάβεις ... Είμαστε εντάξει η στέλνεις αναφορές πορνογρΑφικου υλικού ακομα στα ποστ μου;

hades7
10-01-13, 01:35
Στέλνω πορνογραφικο περιστέρι στους διαχειριστές οκεικ δικε μου;

spar@
10-01-13, 01:39
Στέλνω πορνογραφικο περιστέρι στους διαχειριστές οκεικ δικε μου;

Τύπε οκ αλλα δεν παίρνεις το σπιτι να γίνουμε γειτονοπουλα, εγω εσυ και η Ελεονωρα στη Σαρωνιδα...

individual
11-01-13, 08:30
ολη αυτη η κατασταση με τις ευκαιριες γενικως,μου θυμιζει καποιες συζητησεις που ειχα παλαιοτερα με ατομα πολυ μεγαλης ηλικιας,που πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο εμας εχουν κανει παρομοιες......στις οποιες ελεγε ο ταδε παππους,οτι μπορουσε να αγορασει με ελαχιστα χρηματα πχ το ταδε οικοπεδο-καταστημα-χωραφι.....αλλα αυτος δεν τα ηθελε.
μιλουν για γελοια ποσα....μη ξεροντας φυσικα την εξελιξη που θα ειχε το ολο θεμα με την ανοικοδομηση κλπ.
ενα αλλο που φταιει για εμενα ειναι και ο χαρακτηρας του μεσου ελληνα.....που σχεδον παντα θελει να φτανει στα ακρα.......
βλεπει ας πουμε ενα ακινητο το οποιο οταν βγηκε για πουλημα η τιμη του ηταν 200.000 ευρω....μετα επεσε στις 150.000 οπου ηδη εγινε ευκαιρια.....ΑΛΛΑ ο ελληνας λεει ''θα πεσει κι΄αλλο''.....επεσε στις 100.000.......αλλα ο ελληνας σταθερος....''θα πεσει κι΄αλλο''......κι΄αλλο...... και παει λεγοντας........και οταν φτασει η στιγμη να πουλησει αυτος καποιο ακινητο η και αυτοκινητο ακομα......και του λενε οτι αυτο για το οποιο εδωσε πχ 200.000 ευρω......αν παρει τα μισα να μην το πει ουτε του παππα.....πεφτει απο τα συννεφα!!!.......ενω και αυτος πριν απο λιγο απαξιωνε τα παντα,εκτος φυσικα απο τα δικα του....
κατι αλλο που μου θυμιζει ολη αυτη η κατασταση ειναι η εποχη του χρηματηστηριου,αλλα απο την αναποδη.....
ειχε βαλει ο Χ ελληνας 1.000.000 δραχμες......εγιναν 2.....του ελεγες εβγαλες τα διπλα και οτι ηρθε η ωρα να τα παρεις........
''οχι,θα ανεβει κι΄αλλο''........
εγιναν 5.....εγιναν 10....κλπ.
αλλα ο ελληνας.....βραχος στο ιδιο μοτιβο....θα ανεβει....θα ανεβει....
οσπου στο τελος το 1.000.000 δραχμες εγιναν 50.000 δρχ.....και μετα φυσικα
ολοι ελεγαν φταιει εκεινος ο αλλος κλπ (φυσικα και ειχαν ευθηνη καποιοι για ολο αυτο)
αλλα εγω προσωπικα γνωριζω 2 ατομα,οπου ουτε διαπλεκομενοι ηταν,ουτε ''κονε''ειχαν αλλα οταν ειδαν οτι το ποσο που ειχαν βαλει ειχε τριπλασιαστει τα εβγαλαν.

για τα αυτοκινητα που τα αγαπαμε πιστευω ολοι μας σε αυτο το φορουμ,γινοντε καθημερινα σχεδον συζητησεις στο ιδιο μοτιβο παλι........δεν αλλαζει ο ελληνας με τιποτα.

τι θελω να πω???
ολοι μας ξερουμε ποσο κανει μια τετραδα 18αρες BBS+επωνυμα λαστιχα.....
ξερουμε επισης ποσο κανει μια καλη επωνυμη αναρτηση,ενα μπακετ recaro σαλονι...
και ολα αυτα ας πουμε οτι ειναι τοποθετημενα σε ενα Μ40,το οποιο πωλειται 2.000 ευρω!!!
ΑΛΛΑ ειπαμε......ο ελληνας θα παει να παρει ενα με 700 ευρω,γιατι δεν τον πιανει κανενας κοροιδο....ακου 2.000 ευρω ενα Μ40......και μπορει ισως οχι απο την πρωτη μερα να του ριξει αλλα 5.000!!!......αλλα δεν εχει καμια σημασια,γιατι αυτος το αγορασε 700!!!!

πιστευω να εχετε καταλαβει οι περισσοτεροι,τι θελω να πω με ολα τα παραπανω....γιατι με τον γραπτο λογο δεν τα παω και πολυ καλα!!!!

και για να πω και εγω τη γνωμη μου υστερα απο ολα αυτα,οσων αφορα την αρχη του νηματος αυτου.......

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ φυσικα για αυτους που διαθετουν χρημα.
σημερα οντως κυριαρχει το μετρητο.....αλλα καποια στιγμη (την οποια δεν ξερω)θα ομαλοποιηθουν τα πραγματα και παλι.......ισως οχι στα υπρβολικα νουμερα που ηταν πριν λιγα χρονια,λογω μεγαλης ζητησης που υπηρχε.