PDA

Επιστροφή στο Forum : τρίξιμο συμπλέκτη



Andreasz3
08-01-13, 08:27
Καλημέρα και χρόνια πολλά.Καλή χρονιά σε όλους με υγεία πάνω απ΄όλα.
Εδω και αρκετό καιρό όταν πατάω το συμπλέκτη ακούω ένα έντονο τρίξιμο(σπαστικό).Σε ένα συνεργείο που έτυχε να πάω μου είπαν οτι είναι δίσκο πλατώ.Δεν έχω παρατηρήσει πατηνάρισμα, απλα το θέμα ειναι ο ήχος που μου σπάει τα νεύρα.Παρατήρησα οτι οταν βρέχει το τρίξιμο σταματάει.Υπέθεσα οτι θα είναι ξεραμένο κανένα λάστιχο.Πήγα σε κάποιον άλλον και μου είπε οτι δε μπορεί να ρίξει σπρέι για να μαλακώσει γιατί μπορει να πέσει στο δίσκο και μετά να πατηνάρει.Έχει πάθει κάποιος κάτι τέτοιο?Καμιά γνώμη?
Ευχαριστώ!!

wheelman
08-01-13, 14:00
Καλησπέρα,
μάλλον έιναι απο το ρουλεμάν του συμπλέκτη.
Μπορείς να το αλλάξεις και μόνο του αλλα καλό θα ήταν να αλλάξεις όλο το set,
αφού θα κατέβει όυτως ή αλλως.

Πόσα χλμ έχεις με αυτό το δίσκο???

Andreasz3
08-01-13, 14:25
Καλησπέρα,
μάλλον έιναι απο το ρουλεμάν του συμπλέκτη.
Μπορείς να το αλλάξεις και μόνο του αλλα καλό θα ήταν να αλλάξεις όλο το set,
αφού θα κατέβει όυτως ή αλλως.

Πόσα χλμ έχεις με αυτό το δίσκο???

Δυστηχως δε ξερω ποσα χλμ εχει, εγω το αμαξι το εχω με 10000 χλμ και συνολικα εχει 160000χλμ.

fanisk
08-01-13, 14:28
Δυστηχως δε ξερω ποσα χλμ εχει, εγω το αμαξι το εχω με 10000 χλμ και συνολικα εχει 160000χλμ.

Εχουν αλλαξει σετ ποτε? Αν οχι, καλο ειναι να αλλαξεις με τοσα χλμ. Ρουλεμαν ειναι.

Kostas Maras
08-01-13, 15:17
Εχουν αλλαξει σετ ποτε? Αν οχι, καλο ειναι να αλλαξεις με τοσα χλμ. Ρουλεμαν ειναι.

.....ασχετο με το θεμα......καλη χρονια Φανη!

fanisk
08-01-13, 15:18
.....ασχετο με το θεμα......καλη χρονια Φανη!

Καλη χρονια με υγεια Κωστα, να χαιρεσαι την οικογενεια σου !!

savvas bmwdakias
08-01-13, 15:55
Καλησπέρα,
μάλλον έιναι απο το ρουλεμάν του συμπλέκτη.
Μπορείς να το αλλάξεις και μόνο του αλλα καλό θα ήταν να αλλάξεις όλο το set,
αφού θα κατέβει όυτως ή αλλως.

Πόσα χλμ έχεις με αυτό το δίσκο???

+ 1 απο μενα και εγω ειχα αυτο το τριξιμο, αλλαξα δισκο πλατο ρουλεμαν και ολα κομπλε.

Nikos320
08-01-13, 17:56
Καλησπέρα και καλή χρονιά.Λογικά ο θόρυβος είναι όπως σου είπαν τα παιδιά από το ρουλεμάν,με ένα σετ θα είσαι κομπλέ!!!

niko
08-01-13, 19:39
Στο δικό μου Ε46 είχα ένα τρίξιμο από τον συμπλέκτη (κάτι σαν να τρίβονται δύο λάστιχα μεταξύ τους). Στο συνεργείο άλλαξαν ένα πλαστικό οδηγό και από τότε σταμάτησε. Δεν γνωρίζω βέβαια αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα αλλά ίσως θα ήταν μια καλή κίνηση να το ελεγξεις και αυτό.

Andreasz3
08-01-13, 19:45
Για τι κόστος περίπου μιλάμε παιδιά αν είναι όντως το ρουλεμάν?