PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Ράγισμα στο στήριγμα της μηχανής



valantis544
10-03-10, 12:30
Πριν μερικές μέρες κι ενώ είχαμε σηκώσει το αυτοκίνητο στο συνεργείο, παρατηρήσαμε πως το ένα στήριγμα της μηχανής μάλλον η βάση δηλαδή, έχει ένα σχίσιμο - ράγισμα. Είναι το Νο 2 από την παρακάτω φωτό:

https://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/april/browse/engine/engine_suspension_damper/

Πληροφορήθηκα πως το συγκεκριμένο κομμάτι είναι φτηνό για να το πάρει κανείς καινούργιο (περίπου 35 ευρώ) και απ' ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο συμβάν δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο σε αυτό το μοντέλο. Επειδή ήδη αισθάνομαι ψιλοηλίθιος και μόνο που το αναφέρω ότι ράγισε το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν μου φαίνεται λογικό να πάω να βάλω το ίδιο πάλι σε καινούργιο και να κρεμάσει το μοτέρ κάποια στιγμή από μια τόσο χαζή ζημιά.

Θέλω λοιπόν την βοήθεια σας στο εξής: Υπάρχει κάποιο aftermarket προϊόν για την αντικατάσταση του κι αν όχι, είναι εφικτό να κολληθεί αλλά κυρίως να ενισχυθεί το υπάρχον και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

Κωνσταντίνος
10-03-10, 15:21
Οι βάσεις μηχανής (εάν είναι αυτό) είναι αναλώσιμα. Προτείνω να την αλλάξεις, με το γνήσιο ανταλλακτικό. Εξ΄άλλου δεν είναι και αφύσικο ύστερα απο 14 + χρόνια να θέλει άλλαγμα. Φυσιολογικότατο είναι..........

m-power_01
10-03-10, 15:43
Επειδή ήδη αισθάνομαι ψιλοηλίθιος και μόνο που το αναφέρω ότι ράγισε το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν μου φαίνεται λογικό να πάω να βάλω το ίδιο πάλι σε καινούργιο και να κρεμάσει το μοτέρ κάποια στιγμή από μια τόσο χαζή ζημιά.

Θέλω λοιπόν την βοήθεια σας στο εξής: Υπάρχει κάποιο aftermarket προϊόν για την αντικατάσταση του κι αν όχι, είναι εφικτό να κολληθεί αλλά κυρίως να ενισχυθεί το υπάρχον και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

Μπακαλικα μπακαλικα θα σου πω τα εξης
Να ξερεις κατι ...οταν κατι ζοριζεται και ραγιζει ή σπαει ,οταν εμεις το αλλαζουμε με κατι ανθεκτικοτερο ...δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκαν και οι δυναμεις και οι καταπονησεις που δεχοταν! Υπαρχουν, ειναι ακομα εκει! Απλα τωρα καταπονουν καποιο αλλο κοματι...Πιθανοτατα το πλαισιο σου!
Α και κατι σιγουρο... μολις βαλεις την ισχυροτερη βαση που λες, να ξερεις οτι θα την ακουσουν οι υπολοιπες!

Δεν ειναι δα και τοσο παραλογο να υπαρχουν φθορες σε αυτοκινητα τοσων χρονων!

υ.γ Δεν εχεις τρακαρει ποτε? ειτε εσυ ειτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης?

Kostas_1
10-03-10, 15:47
Μπακαλικα μπακαλικα θα σου πω τα εξης
Να ξερεις κατι ...οταν κατι ζοριζεται και ραγιζει ή σπαει ,οταν εμεις το αλλαζουμε με κατι ανθεκτικοτερο ...δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκαν και οι δυναμεις και οι καταπονησεις που δεχοταν! Υπαρχουν, ειναι ακομα εκει! Απλα τωρα καταπονουν καποιο αλλο κοματι...Πιθανοτατα το πλαισιο σου!
Α και κατι σιγουρο... μολις βαλεις την ισχυροτερη βαση που λες, να ξερεις οτι θα την ακουσουν οι υπολοιπες!

Δεν ειναι δα και τοσο παραλογο να υπαρχουν φθορες σε αυτοκινητα τοσων χρονων!

υ.γ Δεν εχεις τρακαρει ποτε? ειτε εσυ ειτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης?

Σωστοτατα!!!! καλυτερα να κοβει η βαση (εστω και καθε 14 χρονια) παρα κατι αλλο....

Thomelef
10-03-10, 15:53
Συμφωνώ απόλυτα με όλους σας παιδιά.
Ειδικά τέτοια μέρη του αυτοκινήτου πρέπει
να μπαίνουν τα μαμά. Γιατί; Γιατι απλά είναι
τα πιο κατάλληλα. Από που φαίνεται αυτό;;;
Από το ότι άντεξε 14 χρόνια. Τπτ δεν είναι
αθάνατο.

valantis544
10-03-10, 21:13
Μπακαλικα μπακαλικα θα σου πω τα εξης
Να ξερεις κατι ...οταν κατι ζοριζεται και ραγιζει ή σπαει ,οταν εμεις το αλλαζουμε με κατι ανθεκτικοτερο ...δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκαν και οι δυναμεις και οι καταπονησεις που δεχοταν! Υπαρχουν, ειναι ακομα εκει! Απλα τωρα καταπονουν καποιο αλλο κοματι...Πιθανοτατα το πλαισιο σου!
Α και κατι σιγουρο... μολις βαλεις την ισχυροτερη βαση που λες, να ξερεις οτι θα την ακουσουν οι υπολοιπες!

Δεν ειναι δα και τοσο παραλογο να υπαρχουν φθορες σε αυτοκινητα τοσων χρονων!

υ.γ Δεν εχεις τρακαρει ποτε? ειτε εσυ ειτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης?

Εγώ δεν το χω και πολύ καιρό αλλά μετά που το πήρα και το τσεκάραμε με την ησυχία μας με τον μηχανικό μου που είναι και ξάδερφος μου, είδαμε πως πέραν από μπαρούλες το αμάξι δεν έχει φάει κάποιο σοβαρό χτύπημα. Σχεδόν παντού έχει το εργοστασιακό χρώμα, αλλά και από κάτω δεν χρειάζεται να είναι κάποιος σχετικός για να καταλάβει πως το αμάξι δεν έχει αγγιχτεί ποτέ ούτε κι έχει αλλαχτεί ποτέ τίποτα.

m-power_01
10-03-10, 21:16
μπαρουλες? τι εννοεις? Τραβερσες προφυλακτηρα?

valantis544
10-03-10, 21:39
Παιδιά συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λέτε. Θα ήθελα όμως να παρακαλέσω να ξαναδείτε το link που έβαλα στο πρώτο post. Δεν τα παίξε η γνωστή βάση της μηχανής, αλλά το στήριγμα της. Να ξαναπώ ότι αυτό το κομμάτι δεν έσπασε αλλά έχει ένα ράγισμα. Να είχε μια κάποια ελαστικότητα για να απορροφά κραδασμούς, ώστε να μην την πληρώνουν κάποια άλλα κομμάτια το καταλαβαίνω και είναι απολύτως φυσιολογικό, όμως ένα απλό σχίσιμο πιστεύω πως προήλθε από τον χρόνο και την χρήση δεν απορρόφησε κάποιο γερό χτύπημα ας πούμε, γιατί αλλιώς θα είχε σπάσει (είναι εντελώς κούφιο). Με το απλο σχίσιμο σε ένα μονοκόμματο κομμάτι σίδερο, δεν απορρόφησε απολύτως τίποτα. Ως τώρα μπορεί και να είμαι λάθος σε αυτά που λέω αλλά δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Σημασία έχει το εξής. Η κανονική βάση της μηχανής που είναι για να απορροφά τους κραδασμούς (που είναι από καουτσούκ ή ότι άλλο είναι), όταν χαλάσει και δημιουργηθεί τζόγος θα με προειδοποιήσει πολύ πιο νωρίς, με το τρέμουλο της μηχανής που θα δημιουργηθεί και θα έχω όλον τον καιρό να πάω να την αλλάξω, όπως και είναι το σωστό. Αν όμως σπάσει αυτό το κομμάτι (και όχι απλά ραγίσει), που είναι στήριγμα στην ουσία, όταν πηγαίνω με μεγάλη ταχύτητα, τότε αρχίζουμε και μιλάμε για άκρως επικίνδυνες καταστάσεις και θέλω να τις αποφύγω.

Και πάμε ξανά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω αυτό το κομμάτι κατά πολύ ισχυρότερο;

valantis544
10-03-10, 21:40
μπαρουλες? τι εννοεις? Τραβερσες προφυλακτηρα?

Μπαρούλες λέμε τα μικρά λακουβάκια στην λαμαρίνα από μικροχτυπήματα. Μάλλον μόνο εμείς το λέμε έτσι. :original:

m-power_01
10-03-10, 21:51
Και πάμε ξανά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω αυτό το κομμάτι κατά πολύ ισχυρότερο;

Πηγαινε σε ενα μηχανουργειο να φτιαξεις μια...αν επιμενεις


Μπαρούλες λέμε τα μικρά λακουβάκια στην λαμαρίνα από μικροχτυπήματα. Μάλλον μόνο εμείς το λέμε έτσι. :original:

Σορρυ δεν το εχω ξανακουσει

valantis544
10-03-10, 22:28
Πηγαινε σε ενα μηχανουργειο να φτιαξεις μια...αν επιμενεις


Σορρυ δεν το εχω ξανακουσει

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, απλώς θα ήθελα να δω μήπως το χει ξανακάνει και κάποιος άλλος, ίσως σε περίπτωση αύξησης της ιπποδύναμης ας πούμε, να αντικαθίσταται με κάποιο άλλο πιο γερό κομμάτι. Σε μένα μπορεί να άντεξε 14 χρόνια, αλλά σε κάποιον άλλο τουρμπάτο ας πούμε, να κόβει κάθε λίγο και λιγάκι.

Monsta
10-03-10, 22:32
Μπαρούλες λέμε τα μικρά λακουβάκια στην λαμαρίνα από μικροχτυπήματα. Μάλλον μόνο εμείς το λέμε έτσι. :original:

Φίλε πράγματι, αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο φαναρτζο-λεξιλόγιο, τουλάχιστον που να υποδηλώνει 'λακουβάκια στη λαμαρίνα από μικρο-χτυπήματα'.

Όπως λες, μάλλον μόνο εσύ με το ξάδερφό σου το λέτε έτσι... thumb :)

stratos
10-03-10, 22:39
Βαλάντη το οτι είναι κούφιο πίστεψε με το κάνει ανθεκτικότερο απο ότι αν ήταν συμπαγές (επιφανειακή ροπή αδρανείς εεε Σπύρο???).

Το να φτιάξεις κατι τέτοιο σε μηχανουργείο και να γίνει σωστή δουλειά πίστεψε με... δεν θες να μάθεις κόστος...

Το οτι αστόχησε αυτό και όχι κάποιο άλλο κομματι δεν είναι παράδοξο. Σκοπός είναι να αστοχούν αυτά και όχι το πλαίσιο...

valantis544
10-03-10, 22:59
Φίλε πράγματι, αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο φαναρτζο-λεξιλόγιο, τουλάχιστον που να υποδηλώνει 'λακουβάκια στη λαμαρίνα από μικρο-χτυπήματα'.

Όπως λες, μάλλον μόνο εσύ με το ξάδερφό σου το λέτε έτσι... thumb :)

Μια μικρή off topic διόρθωση. Αυτήν την λέξη την χρησιμοποιούν όλοι εδώ Χανιά και νομίζω σε όλη την Κρήτη και είναι και πολύ κοινή μάλιστα. Προφανώς είναι του Κρητικού λεξιλογίου.

valantis544
10-03-10, 23:01
Βαλάντη το οτι είναι κούφιο πίστεψε με το κάνει ανθεκτικότερο απο ότι αν ήταν συμπαγές (επιφανειακή ροπή αδρανείς εεε Σπύρο???).

Το να φτιάξεις κατι τέτοιο σε μηχανουργείο και να γίνει σωστή δουλειά πίστεψε με... δεν θες να μάθεις κόστος...

Το οτι αστόχησε αυτό και όχι κάποιο άλλο κομματι δεν είναι παράδοξο. Σκοπός είναι να αστοχούν αυτά και όχι το πλαίσιο...

Δεν αντιλέγω. Προφανώς όμως δεν είναι όσο ανθεκτικό θα έπρεπε κατ εμέ. Μάλλον θα καταλήξω να βάλω την ίδια ε;

Libanner
10-03-10, 23:34
Την αντίστοιχη βάση στο 46άρι μου την έχω φτιάξει χειροποίητη.Γίνετε δεν είναι τίποτα το δύσκολο,αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εγώ θα σου πρότεινα απλά να πας να την αλλάξεις με μια αντίστοιχη καινούργια και τέλος.

valantis544
10-03-10, 23:56
Την αντίστοιχη βάση στο 46άρι μου την έχω φτιάξει χειροποίητη.Γίνετε δεν είναι τίποτα το δύσκολο,αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εγώ θα σου πρότεινα απλά να πας να την αλλάξεις με μια αντίστοιχη καινούργια και τέλος.

Θα με ενδιέφερε να μάθω τον λόγο που το έκανες. Όντως δεν πρέπει να είναι και τίποτα το δύσκολο. Έχω και γνωστό που είναι πολυ γάτα σε τέτοιες κατασκευές και μπορώ να την φτιάξω τζάμπα, απλώς θα είναι λίγο παραπάνω ταλαιπωρία για μένα. Να πάω να μου την βγάλουν και να του την πάω να μου φτιάξει άλλη και μετά ξανά πίσω και ίσως πάρει αρκετό χρόνο και δεν μου περισσεύει. Τουλάχιστον αν μπορούσα να έχω μια ιδέα πως αυτό το φαινόμενο δεν είναι συχνό, τότε να πω πως απλά έτυχε και να πάω να βάλω μια καινούργια να τελειώνει το θέμα. Απλώς προσπαθώ να ζυγίσω τα πράγματα παίρνωντας υπ όψιν τον χρόνο, το κόστος (μικρό και στις 2 περιπτώσεις), αλλά κυρίως την δική μου ασφάλεια, όπως και αυτών που μπαίνουν μέσα. Με βάση το τελευταίο, βάζω σε δεύτερη μοίρα τον αν θα πάρει το σασί σε κάποιο γερό χτύπημα (μακριά από εμάς).

Libanner
11-03-10, 00:06
Θα με ενδιέφερε να μάθω τον λόγο που το έκανες. Όντως δεν πρέπει να είναι και τίποτα το δύσκολο.

Δες το γκαράζ μου και αν δε καταλάβεις θα σου εξηγήσω thumb

valantis544
11-03-10, 00:16
Οκ μάλλον κατάλαβα. Μπορεί στο μέλλον να κάνω κι εγώ κάτι αντίστοιχο οπότε ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ξεμπερδεύω από τώρα με ότι μπορώ, τι λες κι εσύ; Μεταξύ μας.. Αυτό το στήριγμα δεν είναι για να αντέχει πολλά πολλά ε;

stratos
11-03-10, 01:25
Δεν αντιλέγω. Προφανώς όμως δεν είναι όσο ανθεκτικό θα έπρεπε κατ εμέ. Μάλλον θα καταλήξω να βάλω την ίδια ε;

Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να πας σε χειροποίητες. Είναι μια αξιόπιστη αλλά ακριβή λύση. Αν πήγαινες σε πολύ ανθεκτικό αλουμήνιο το κόστος θα ήταν μεγάλο για χειροποίητη. Στο λέω γιατί έχω μηχανουργείο και ξέρω περίπου το κόστος κατασκευής απο μονομπλόκ αλουμήνιο.

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις τουρμπίσματα και τέτοια πράγματα τότε η μόνη λύση είναι η εργοστασιακή. Απλά μετά απο κάποια χρόνια είναι λογικό να κόψει βάσεις σε κάποια απότομη αλλαγή. Εγώ είχα κόψει την μια βάση του διαφορικού με το 316. Αν είχα περισσότερα κυβικά με τον βανδαλισμό που του έκανα κάθε μέρα θα είχα κόψει και τίποτα άλλο.

Το κόστος της εργοστασιακής δεν είναι μεγάλο. Είναι η ταλαιπωρία στο να την βάλεις. Αν στο μέλλον πάς για τουρμπίσματα και τέτοια τότε φτιάχνεις μια με την ευκαιρία πο θα κατέβει και η μηχανή...

valantis544
11-03-10, 02:08
Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να πας σε χειροποίητες. Είναι μια αξιόπιστη αλλά ακριβή λύση. Αν πήγαινες σε πολύ ανθεκτικό αλουμήνιο το κόστος θα ήταν μεγάλο για χειροποίητη. Στο λέω γιατί έχω μηχανουργείο και ξέρω περίπου το κόστος κατασκευής απο μονομπλόκ αλουμήνιο.

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις τουρμπίσματα και τέτοια πράγματα τότε η μόνη λύση είναι η εργοστασιακή. Απλά μετά απο κάποια χρόνια είναι λογικό να κόψει βάσεις σε κάποια απότομη αλλαγή. Εγώ είχα κόψει την μια βάση του διαφορικού με το 316. Αν είχα περισσότερα κυβικά με τον βανδαλισμό που του έκανα κάθε μέρα θα είχα κόψει και τίποτα άλλο.

Το κόστος της εργοστασιακής δεν είναι μεγάλο. Είναι η ταλαιπωρία στο να την βάλεις. Αν στο μέλλον πάς για τουρμπίσματα και τέτοια τότε φτιάχνεις μια με την ευκαιρία πο θα κατέβει και η μηχανή...

Είναι κι αυτό μια λύση. Απλώς θα στείλω στον γνωστό μου ένα link για να καταλάβει περίπου τι θέλω κι αν είναι πολύ μπελαλίδικο να φτιαχτεί, τότε θα ακολουθήσω την λύση της καινούργιας.

m-power_01
11-03-10, 17:53
Στρατο εισαι γατονι!