PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περί λαμπτήρων led.



m3marios
03-01-13, 14:59
Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι...


Μπορεί κάποιος ειδικός να μου πει γιατί η αντικατάσταση των απλών λαμπτήρων σε led στο κυρίως φως (μεγάλη ή μικρή σκάλα) δεν συνιστάται.
Αν κάποιος το έχει κάνει θα ήθελα την γνώμη του...

Ευχαριστώ..!

tokiko
03-01-13, 18:17
Δεν είμαι ειδικός, αλλά ένας λόγος που πιστεύω πως είναι επειδή η λάμπα led καταναλώνει λιγότερα watt και το σύστημα βγάζει ένδειξη καμένης λάμπας και για να το παρακάμψεις χρειάζεσαι μια αντισταση ώστε να καταναλώνει ρεύμα.
Βέβαια επειδή αναφέρεσε στη μικρή και μεγάλη σκάλα δεν ξέρω αν παίζει κάτι άλλο!!

m3marios
03-01-13, 18:56
Για το σφάλμα το ξέρω αλλά αυτοί που τις πουλάνε στα site γράφουνε ότι οι λάμπες led χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ για διακοσμητικές και όχι για κυρίως φως...
Δεν βγάζουν πολύ φως ή βγάζουν παραπάνω από'τι πρέπει ή κάτι άλλο;

Stamatis
03-01-13, 18:59
Δεν βγαζουν αρκετο φως.

nfot
03-01-13, 18:59
Δε βγαζουν αρκετο φως, αυτο ειναι το προβλημα τους.

individual
09-01-13, 17:36
Δεν είμαι ειδικός, αλλά ένας λόγος που πιστεύω πως είναι επειδή η λάμπα led καταναλώνει λιγότερα watt και το σύστημα βγάζει ένδειξη καμένης λάμπας και για να το παρακάμψεις χρειάζεσαι μια αντισταση ώστε να καταναλώνει ρεύμα.
Βέβαια επειδή αναφέρεσε στη μικρή και μεγάλη σκάλα δεν ξέρω αν παίζει κάτι άλλο!!


για το προβλημα με την ενδειξη,υπαρχουν οι λαμπες led cum-pass η καπως ετσι που ειναι ομως και ακριβοτερες και δεν σου βγαζει καμια ενδειξη γιατι στην ουσια ''κοροιδευει'' τον εγκεφαλο.....εχω βαλει τετοιες στο κολτακι,στα φωτα πινακιδας και στο χωρο αποσκευων,ακριβως για τον αντιθετο λογο που λενε τα παιδια παραπανω.....δηλαδη,επειδη βγαζουν περισσοτερο φως!!!

εαν στις μπροστινες υστερουν....δεν το ξερω.

εχω και εγω την ιδια σκεψη με εσενα.....να αλαξω δηλαδη και τις μπροστινες......και σιγα-σιγα ολες τις λαμπες.

οταν το κανω θα σου πω εντυπωσεις!!!

PANOS-E60
09-01-13, 17:54
για το προβλημα με την ενδειξη,υπαρχουν οι λαμπες led cum-pass η καπως ετσι που ειναι ομως και ακριβοτερες και δεν σου βγαζει καμια ενδειξη γιατι στην ουσια ''κοροιδευει'' τον εγκεφαλο.....εχω βαλει τετοιες στο κολτακι,στα φωτα πινακιδας και στο χωρο αποσκευων,ακριβως για τον αντιθετο λογο που λενε τα παιδια παραπανω.....δηλαδη,επειδη βγαζουν περισσοτερο φως!!!

εαν στις μπροστινες υστερουν....δεν το ξερω.

εχω και εγω την ιδια σκεψη με εσενα.....να αλαξω δηλαδη και τις μπροστινες......και σιγα-σιγα ολες τις λαμπες.

οταν το κανω θα σου πω εντυπωσεις!!!

αντωνη, τα λεντ στην πινακίδα πισω τα εχω βάλει και γω και κάνουν παρα πολυ φως. Προσεξε ομως ότι το καθένα από τα δύο κομμάτια, έχει πάνω του 12 λεντακια ! Επί 2 = 24. Αρα πολύ φως. Και φωτιζουν με διαχυση σε κοντινή απόσταση. Μακρινή δεσμη δεν νομίζω οτι μπορούν να κάνουν.

εμπερικά μιλάω.

m3marios
09-01-13, 23:33
Μόνο μία απόπειρα θα μας δώσει την απάντηση τελικά..

Stamatis
10-01-13, 05:59
Το δοκιμασα στη μηχανη και δεν ειχα καλο αποτελεσμα.
Δεν δουλεψε ποτε η μεγαλη σκαλα φυσικα γιατι εχει ένα φαναρι, αλλα και η μικρη που επαιξε ηταν απαραδεκτη. Δεν δινει ικανο φως σε καμμια περιπτωση.

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

wheelman
10-01-13, 07:45
Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω site για να δεις ορισμένες διαφορές
-τα παραδείγματα είναι τυχαία, τον βρήκα με αναζήτηση στο Google-



O led λαμπτήρας (https://www.superbrightleds.com/moreinfo/daytime-running-lights/led-product/1277/2952/) του παραδείγματος είναι 4,5W και 480 Lumen
Ο "συμβατικός"λαμπτήρας (https://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/bulb_types/bulb_types.html) είναι 55W και 1.000 Lumen
Αντίστοιχα ένας πίνακας με λαμπτήρες Η7 (https://www.rallylights.com/Hella_H7_Bulbs.aspx) 55W και 1.400 Lumen

Όπως βλέπεις η διαφορά είναι σημαντική, αν και τα lumen απο μόνα τους δέν λένε κάτι.

Αν θέλεις Led οπωσδήποτε πάρε μία λάμπα μόνο και σύγκρινε τη, πρίν τις αντικαταστήσεις και ξεκινήσεις να οδηγείς.

Αυτά απο εμένα, ελπίζω να βοήθησα.

individual
10-01-13, 12:20
αντωνη, τα λεντ στην πινακίδα πισω τα εχω βάλει και γω και κάνουν παρα πολυ φως. Προσεξε ομως ότι το καθένα από τα δύο κομμάτια, έχει πάνω του 12 λεντακια ! Επί 2 = 24. Αρα πολύ φως. Και φωτιζουν με διαχυση σε κοντινή απόσταση. Μακρινή δεσμη δεν νομίζω οτι μπορούν να κάνουν.

εμπερικά μιλάω.


μαλλον εχεις δικιο πανο......γιατι ξεχασα να γραψω οτι εβαλα και στις μπροστα ''ψειρες''......και ειναι καλυτερες απο αυτες που ειχε.....
συμβαινει ομως αυτο που περιγραφεις με την κοντινη αποσταση......
τωρα με τα πιο δυνατα φωτα.......θα το δοκιμασω......δεν μου γλυτωνειthumb

m3marios
18-01-13, 22:19
Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας...